Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Postrach kadeřnických salonů je za mřížemi
  • Nemocnice v Havířově zahájí rekonstrukci rehabilitace
  • Obětí požárů v MS kraji výrazně ubylo
  • Smysl mají reflexní prvky a dobré osvětlení přechodů
  • Žáci ZŠ soutěžili o čokoládovou vařečku

Postrach kadeřnických salonů je za mřížemi

Přinášíme dobrou zprávu, kterou ocení zejména majitelé kadeřnických salonů. Policisté totiž dopadli zloděje, který se zaměřoval právě na tyto objekty. Ke vstupu používal hrubou sílu.

Známý ostravský recidivista je opět za mřížemi. Vyšetřování začalo, když se v Mariánských Horách začaly množit případy vyloupených kadeřnických či kosmetických salonů. Zloděj těžil z toho, že v salonech vlastě není nic moc cenného a tak nebývají nijak zvlášť pečlivě zabezpečeny. Škoda někdy i přesáhla hodnotu ukradených věcí.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž se specializoval především na kadeřnické či kosmetické salony. V několika případech také měl odejít s prázdnou. Při vloupání do čajovny se spustil alarm, což ho mělo zřejmě vyrušit a z místa činu utekl. Jinde se však měl obohatit penězi, ultrazvukovou špachtlí, kadeřnickým zbožím a z potravinářského skladu odnést údajně také sýry, uzeniny či maso. Svým jednáním způsobil škodu přes 230.000,- Kč."

I když měl zloděj obličej maskován respirátorem, policisté ho na videozáznamu poznali a po zadržení nijak dlouho nezapíral a přiznal 20 případů. Z vězením má bohaté zkušenosti. Respirátoru k maskování využil i další 28letý zloděj, který páchal podobnou trestnou činnost i když se zaměřoval spíš na restaurace či bary. vykradl jich 10.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněného lákaly restaurace či bary. Především ve večerních či nočních hodinách měl vniknout do prostor podniků a odnést si vše, co tam našel, například notebook, mobilní telefon, příruční kovovou pokladnu s penězi, nářadí, elektrokoloběžku, alkohol, ale také cigarety či další věci, které se daly zpeněžit."

Oba zloději toho mohou mít na svědomí ještě mnohem více i proto nyní kriminalisté prověřují starší případy a není tedy vyloučeno, že stíhání bude rozšířeno o další skutky. 

---

Nemocnice v Havířově zahájí rekonstrukci rehabilitace

Na konci ledna zahájí havířovská nemocnice rozsáhlou rekonstrukci rehabilitace. Pacienti však nemusí mít obavy, protože budou všechny procedury zachovány v náhradních prostorách nemocnice.

Rehabilitace, která se nachází v suterénu havířovské nemocnice, je posledním původním komplexem. Přístrojová technika je sice na vysoké úrovni, prostory jsou ale zhruba 50 let staré. Nyní ambulantní rehabilitace projde rekonstrukcí.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Jelikož to bude velká rekonstrukce, tak ji rozdělíme na jednotlivé etapy. Zahájíme rekonstrukci části tělocvičen, elektroléčbou, magnetoterapií a součástí bude třeba výměna tady toho dlouho nefunkčního bazénu, na který se budou pacienti těšit nejvíc.”

Práce začnou už na konci ledna. Jelikož se jedná o velký zásah, budou jednotlivé procedury postupně přestěhovány do jiných prostor v rámci nemocnice. 

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “To znamená veškeré elektroinstalace, vodařské záležitosti. Stavebně se vybourají všechny příčky, postaví se znovu. Budou prostory osazeny podhledy, novými světly."

Zdenka Kališíková, fyzioterapeutka: "Předtím jsem pracovala v lázních v Karviné v Dárkově. Takže můžu srovnat prostředí, tam to bylo modernější."

anketa: "Je to vlastně od začátku postavení nemocnice, a to už v dnešní době nevyhovuje. Už by to chtělo rekonstrukci.”

Rekonstrukce bude trvat necelý rok a bude stát zhruba 60 milionů korun. Značnou část nákladů pokryje zřizovatel, tedy MSK.

---

A teď varování pro řidiče. V části MS kraje se může do úterního večera při mrznoucím mrholení tvořit ledovka. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je možné očekávat z pomdělí na úterý dopoledne tvorba mrznoucím mlh, případně námrazy.

Čerstvě napadaného sněhu v neděli využili hasiči spolu se zdravotníky při zásahu u nemocné pacientky na Frýdecko-Místecku. Hasiče si přivolali zdravotníci, kteří měli problémy s transportem ženy. Ke sto metrů vzdálené sanitce pomohl soused se sáněmi. Poté ženu hasiči se zdravotníky přeložili na nosítka a naložili do sanitního vozu k následnému transportu do nemocnice.

---

Obětí požárů v MS kraji výrazně ubylo

I když požárů v Moravskoslezském kraji loni přibylo, obětí je mnohem méně. Nejčastější událostí, ke které si občané volají hasiče, je technická pomoc, což je často například spadaný strom po silném větru nebo bouřce.

V loňském roce hasiči zasahovali u téměř 25 tisíc událostí, ze kterých byly více než 2/3 emergentní. Dobrou zprávou je, že došlo k navýšení počtu hasičů o 39, takže je nyní v celém regionu k dispozici 840 mužů. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Zásadně se na celkovém počtu mimořádných událostí v kraji dlouhodobě podílejí technické pomoci (loni 9 688, předloni 9 215). Tyto počty mj. ovlivňuje počet výjezdů ke spadlým a nebezpečným stromům. Loni a v roce 2021 jich bylo téměř 1 800, v roce 2020 téměř 2 700."

Hasiči loni likvidovali celkem 20180 požárů, což je o asi 400 více, než o rok dříve. Zahynulo při nich 9 osob tedy o polovinu méně, než v roce 2021.

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v Moravskoslezském kraji v roce 2022 byla nedbalostní jednání a technické závady např. elektrospotřebičů a nebo vozidel."

Největší škodu 18 milionů korun plameny loni napáchaly v kalírně v průmyslovém areálu v Kopřivnici, kde hasiči uchránili hodnoty za 100 milionů. 8 milionů byla škoda při požáru administrativní budovy ve Studénce. 

---

Smysl mají reflexní prvky a dobré osvětlení přechodů

U přechodů pro chodce na různých místech Moravskoslezského kraje bylo v lednu vidět zvýšený pohyb policistů i pracovníky BESIPU. Svým apelem na bezpečné přecházení reagovali na zvýšené množství dopravních nehod s chodci.

Pod dozorem policistů a zástupce BESIPU byl za úsvitu i přechod pro chodce mezi vlakovým a autobusovým nádražím v Novém Jičíně. Také v tomto městě došlo v lednu ke dvěma nehodám mezi chodcem a vozidlem.

Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom chtěli apelovat na řidiče, aby se zejména za snížené viditelnosti v ranních a večerních hodinách věnovali řízení, a to zejména v blízkosti přechodů pro chodce, kde tyto střety hrozí.”

Chodci si přímo na místě vyslechli doporučení, aby kvůli své bezpečnosti nosili reflexní prvky i v obci, i když jim zákon tuto povinnost nestanovuje.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Vesměs v tom městě nebo v obci řeší chodci reflexní prvky velice málo. Většinou spoléhají na to, že jsou po chodníku nebo po osvětleném úseku, takže tam opravdu velice málo se setkáváme s tím, že by měli reflexní prvky.”

Dalším problémem je i to, že ne všechny přechody pro chodce jsou dobře osvětlené a pokud se silnice za tmy po dešti navíc leskne, řidiči mnohdy nemají šanci přecházející osobu včas zahlédnout.

Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom si chtěli provést revizi těchto přechodů a upozornit vlastníky komunikací a dát jim podnět, aby se snažili tyto přechody nějak rekonstruovat.”

Základem bezpečného přejití silnice podle dopravních expertů je také oční kontakt mezi řidičem a chodcem.

---

Policisté z dálničního oddělení Ostrava zasahovali v klimkovickém tunelu na D1, kde se před zraky několika řidičů krátce objevil pár Československých vlčáků. Zvířata utekla majitelům, kteří se ale rozhodli na vlastní pěst zvířata najít přímo v tunelu. Policie před podobnými akcemi důrazně varuje. Vždy volejte linku 158.

Vlastníci významných ostravských městských staveb mohou v Ostravě získat na jejich rekonstrukci až 1,5 milionu korun. Obnova sakrálních památek ve městě bude podpořena až 500 tisíci korunami. Žádosti je možné podávat do 20. února.

---

Žáci ZŠ soutěžili o čokoládovou vařečku

Na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce proběhla už tradiční kuchařská soutěž O čokoládovou vařečku. Jde o jedinou soutěž podobného typu v Moravskoslezském kraji pro žáky základních škol, kteří mají zájem o gastronomii a chtějí se ji dále věnovat.

Žáci 7. – 9. tříd z deseti ostravských základních škol se utkali O čokoládovou vařečku. Za úkol měli v časovém limitu připravit 4 porce teplého pokrmu s přílohou na téma Rostlina místo masa, zdraví, síla, krása.

Hana Schwarzová, učitelka SŠSS: “Je tady velké nadšení a jak můžete vidět hotová soutěžní jídla, děti se vrací k tradičním surovinám, regionálním surovinám a vlastně ty staré pokrmy oživují do moderní podoby.”

Anketa: soutěžící žáci ZŠ: “Zeleninovou pánev Takže si budeme smažit tofu a zeleninu. Nějak to snad dozdobíme pěkně.”

“Já jsem si vybral těstoviny s rajčaty a olivami. Recept jsem našel na internetu a líbilo se mi to.”

Žáci to neměli vůbec jednoduché. Poté, co dostali spotřební koš se všemi surovinami, měli 25 minut na přípravu Poté dalších 25 minut vařili před publikem a porotou.

Michaela Remešová, KHS: “Musím říct, že děti jsou úžasné, daří se jim, příprava probíhá celkem hladce. Zatím se nám nestalo, aby někdo extrémně nedodržel časový limit. Všichni jsou dobří.”

Sladkou čokoládovou vařečku si nakonec odnesl Vilém Vymazal z porubské ZŠ I. Sekaniny který připravil rizoto s lesními houbami.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. ledna 2023, 17:00

Postrach kadeřnických salonů je za mřížemi

Přinášíme dobrou zprávu, kterou ocení zejména majitelé kadeřnických salonů. Policisté totiž dopadli zloděje, který se zaměřoval právě na tyto objekty. Ke vstupu používal hrubou sílu.

Známý ostravský recidivista je opět za mřížemi. Vyšetřování začalo, když se v Mariánských Horách začaly množit případy vyloupených kadeřnických či kosmetických salonů. Zloděj těžil z toho, že v salonech vlastě není nic moc cenného a tak nebývají nijak zvlášť pečlivě zabezpečeny. Škoda někdy i přesáhla hodnotu ukradených věcí.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž se specializoval především na kadeřnické či kosmetické salony. V několika případech také měl odejít s prázdnou. Při vloupání do čajovny se spustil alarm, což ho mělo zřejmě vyrušit a z místa činu utekl. Jinde se však měl obohatit penězi, ultrazvukovou špachtlí, kadeřnickým zbožím a z potravinářského skladu odnést údajně také sýry, uzeniny či maso. Svým jednáním způsobil škodu přes 230.000,- Kč."

I když měl zloděj obličej maskován respirátorem, policisté ho na videozáznamu poznali a po zadržení nijak dlouho nezapíral a přiznal 20 případů. Z vězením má bohaté zkušenosti. Respirátoru k maskování využil i další 28letý zloděj, který páchal podobnou trestnou činnost i když se zaměřoval spíš na restaurace či bary. vykradl jich 10.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněného lákaly restaurace či bary. Především ve večerních či nočních hodinách měl vniknout do prostor podniků a odnést si vše, co tam našel, například notebook, mobilní telefon, příruční kovovou pokladnu s penězi, nářadí, elektrokoloběžku, alkohol, ale také cigarety či další věci, které se daly zpeněžit."

Oba zloději toho mohou mít na svědomí ještě mnohem více i proto nyní kriminalisté prověřují starší případy a není tedy vyloučeno, že stíhání bude rozšířeno o další skutky. 

---

Nemocnice v Havířově zahájí rekonstrukci rehabilitace

Na konci ledna zahájí havířovská nemocnice rozsáhlou rekonstrukci rehabilitace. Pacienti však nemusí mít obavy, protože budou všechny procedury zachovány v náhradních prostorách nemocnice.

Rehabilitace, která se nachází v suterénu havířovské nemocnice, je posledním původním komplexem. Přístrojová technika je sice na vysoké úrovni, prostory jsou ale zhruba 50 let staré. Nyní ambulantní rehabilitace projde rekonstrukcí.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Jelikož to bude velká rekonstrukce, tak ji rozdělíme na jednotlivé etapy. Zahájíme rekonstrukci části tělocvičen, elektroléčbou, magnetoterapií a součástí bude třeba výměna tady toho dlouho nefunkčního bazénu, na který se budou pacienti těšit nejvíc.”

Práce začnou už na konci ledna. Jelikož se jedná o velký zásah, budou jednotlivé procedury postupně přestěhovány do jiných prostor v rámci nemocnice. 

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “To znamená veškeré elektroinstalace, vodařské záležitosti. Stavebně se vybourají všechny příčky, postaví se znovu. Budou prostory osazeny podhledy, novými světly."

Zdenka Kališíková, fyzioterapeutka: "Předtím jsem pracovala v lázních v Karviné v Dárkově. Takže můžu srovnat prostředí, tam to bylo modernější."

anketa: "Je to vlastně od začátku postavení nemocnice, a to už v dnešní době nevyhovuje. Už by to chtělo rekonstrukci.”

Rekonstrukce bude trvat necelý rok a bude stát zhruba 60 milionů korun. Značnou část nákladů pokryje zřizovatel, tedy MSK.

---

A teď varování pro řidiče. V části MS kraje se může do úterního večera při mrznoucím mrholení tvořit ledovka. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je možné očekávat z pomdělí na úterý dopoledne tvorba mrznoucím mlh, případně námrazy.

Čerstvě napadaného sněhu v neděli využili hasiči spolu se zdravotníky při zásahu u nemocné pacientky na Frýdecko-Místecku. Hasiče si přivolali zdravotníci, kteří měli problémy s transportem ženy. Ke sto metrů vzdálené sanitce pomohl soused se sáněmi. Poté ženu hasiči se zdravotníky přeložili na nosítka a naložili do sanitního vozu k následnému transportu do nemocnice.

---

Obětí požárů v MS kraji výrazně ubylo

I když požárů v Moravskoslezském kraji loni přibylo, obětí je mnohem méně. Nejčastější událostí, ke které si občané volají hasiče, je technická pomoc, což je často například spadaný strom po silném větru nebo bouřce.

V loňském roce hasiči zasahovali u téměř 25 tisíc událostí, ze kterých byly více než 2/3 emergentní. Dobrou zprávou je, že došlo k navýšení počtu hasičů o 39, takže je nyní v celém regionu k dispozici 840 mužů. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Zásadně se na celkovém počtu mimořádných událostí v kraji dlouhodobě podílejí technické pomoci (loni 9 688, předloni 9 215). Tyto počty mj. ovlivňuje počet výjezdů ke spadlým a nebezpečným stromům. Loni a v roce 2021 jich bylo téměř 1 800, v roce 2020 téměř 2 700."

Hasiči loni likvidovali celkem 20180 požárů, což je o asi 400 více, než o rok dříve. Zahynulo při nich 9 osob tedy o polovinu méně, než v roce 2021.

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v Moravskoslezském kraji v roce 2022 byla nedbalostní jednání a technické závady např. elektrospotřebičů a nebo vozidel."

Největší škodu 18 milionů korun plameny loni napáchaly v kalírně v průmyslovém areálu v Kopřivnici, kde hasiči uchránili hodnoty za 100 milionů. 8 milionů byla škoda při požáru administrativní budovy ve Studénce. 

---

Smysl mají reflexní prvky a dobré osvětlení přechodů

U přechodů pro chodce na různých místech Moravskoslezského kraje bylo v lednu vidět zvýšený pohyb policistů i pracovníky BESIPU. Svým apelem na bezpečné přecházení reagovali na zvýšené množství dopravních nehod s chodci.

Pod dozorem policistů a zástupce BESIPU byl za úsvitu i přechod pro chodce mezi vlakovým a autobusovým nádražím v Novém Jičíně. Také v tomto městě došlo v lednu ke dvěma nehodám mezi chodcem a vozidlem.

Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom chtěli apelovat na řidiče, aby se zejména za snížené viditelnosti v ranních a večerních hodinách věnovali řízení, a to zejména v blízkosti přechodů pro chodce, kde tyto střety hrozí.”

Chodci si přímo na místě vyslechli doporučení, aby kvůli své bezpečnosti nosili reflexní prvky i v obci, i když jim zákon tuto povinnost nestanovuje.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Vesměs v tom městě nebo v obci řeší chodci reflexní prvky velice málo. Většinou spoléhají na to, že jsou po chodníku nebo po osvětleném úseku, takže tam opravdu velice málo se setkáváme s tím, že by měli reflexní prvky.”

Dalším problémem je i to, že ne všechny přechody pro chodce jsou dobře osvětlené a pokud se silnice za tmy po dešti navíc leskne, řidiči mnohdy nemají šanci přecházející osobu včas zahlédnout.

Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Za dopravní inspektorát bychom si chtěli provést revizi těchto přechodů a upozornit vlastníky komunikací a dát jim podnět, aby se snažili tyto přechody nějak rekonstruovat.”

Základem bezpečného přejití silnice podle dopravních expertů je také oční kontakt mezi řidičem a chodcem.

---

Policisté z dálničního oddělení Ostrava zasahovali v klimkovickém tunelu na D1, kde se před zraky několika řidičů krátce objevil pár Československých vlčáků. Zvířata utekla majitelům, kteří se ale rozhodli na vlastní pěst zvířata najít přímo v tunelu. Policie před podobnými akcemi důrazně varuje. Vždy volejte linku 158.

Vlastníci významných ostravských městských staveb mohou v Ostravě získat na jejich rekonstrukci až 1,5 milionu korun. Obnova sakrálních památek ve městě bude podpořena až 500 tisíci korunami. Žádosti je možné podávat do 20. února.

---

Žáci ZŠ soutěžili o čokoládovou vařečku

Na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce proběhla už tradiční kuchařská soutěž O čokoládovou vařečku. Jde o jedinou soutěž podobného typu v Moravskoslezském kraji pro žáky základních škol, kteří mají zájem o gastronomii a chtějí se ji dále věnovat.

Žáci 7. – 9. tříd z deseti ostravských základních škol se utkali O čokoládovou vařečku. Za úkol měli v časovém limitu připravit 4 porce teplého pokrmu s přílohou na téma Rostlina místo masa, zdraví, síla, krása.

Hana Schwarzová, učitelka SŠSS: “Je tady velké nadšení a jak můžete vidět hotová soutěžní jídla, děti se vrací k tradičním surovinám, regionálním surovinám a vlastně ty staré pokrmy oživují do moderní podoby.”

Anketa: soutěžící žáci ZŠ: “Zeleninovou pánev Takže si budeme smažit tofu a zeleninu. Nějak to snad dozdobíme pěkně.”

“Já jsem si vybral těstoviny s rajčaty a olivami. Recept jsem našel na internetu a líbilo se mi to.”

Žáci to neměli vůbec jednoduché. Poté, co dostali spotřební koš se všemi surovinami, měli 25 minut na přípravu Poté dalších 25 minut vařili před publikem a porotou.

Michaela Remešová, KHS: “Musím říct, že děti jsou úžasné, daří se jim, příprava probíhá celkem hladce. Zatím se nám nestalo, aby někdo extrémně nedodržel časový limit. Všichni jsou dobří.”

Sladkou čokoládovou vařečku si nakonec odnesl Vilém Vymazal z porubské ZŠ I. Sekaniny který připravil rizoto s lesními houbami.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-01-2023-17-00