Lidé mohou přispět na země zasažené zemětřesením
Charita i ADRA pořádají veřejné sbírky na pomoc lidem zasaženým zemětřesením. Přímo v Turecku a Sýrii už dokonce působí speciální týmy obou organizací, které na místě pomáhají a koordinují došlou pomoc. Peníze se využívají na nouzová ubytování, potraviny a další životní potřeby.
Zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii 6. února má na svědomí už přes 47 tisíc lidských životů a toto číslo se doposud nezastavilo. Tisíce domů i celé čtvrti byly doslova srovnány se zemí.
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Ta mise byla z hlediska rozměrů, charakterem, délkou trvání a rozsahem, opravdu něco mimořádného, co jsme ještě nezažili a neřešili."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Bylo to určitě horší v tom, že člověk nikdy nezažil takové velké zoufalství, které tam ti lidi prožívají. To se nedá představit, ani vysvětlit."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Před budovou guvernéra se tlačily stovky, tisíce lidí, kteří všichni měli nějaký důvod žádat o pomoc, protože jejich příbuzní byli pod sutinami. Měli jsme tam hrůzné obrázky matek s botami dětí dožadující se pomoci a nějakou prioritu. Když jsme procházeli kolem jenom v uniformě, tak nás okamžitě tahali někde. My jsme říkali, že potřebujeme se domluvit, kde dáme ten tým. A nikdo to nechtěl slyšet."
Do postižených oblastí se vypravila pomáhat řada profesionálních týmů i různé dobrovolnické organizace. A po celém světě se začaly organizovat finanční sbírky. Lidé tak mohou přispět i u nás.
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Charita má jak zveřejněný sbírkový účet, kde je možné přispět na pomoc obětem zemětřesní, tak zároveň v těchto dnech má už svůj mini tým, který působí přímo v Turecku a v Sýrii, který se bude postupem času rozrůstat. Protože ta pomoc, kterou charita zajišťuje, tak je v drtivé většině dlouhodobá."
Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "ADRA v České republice začala hned první den pomáhat po zemětřesení, které postihlo Sýrii a Turecko. Výhoda byla v tom, že jsme měli v Sýrii kancelář. Tam ta pomoc byla hned druhý den. V Turecku kancelář nemáme, takže tam jsme museli postupovat jiným způsobem. Takže jsme oslovili neziskové organizace v Turecku a přes ně pomáháme, tam kde je třeba."
Peníze, které lidé posílají, jsou na zajištění základních životních potřeb.
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "To znamená, staví se a zajišťuje se stavba stanů, nějakých provizorních ubytovacích kapacit, včetně hygienických záležitostí, které k tomu patří, protože ta situace není kdoví jak dobrá. A zároveň jsou distribuovány potravinové a hygienické balíčky. A to je to, co bude v následujících dnech pokračovat."
Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Vyhlásili jsme sbírku, která pokrývá to, co potřebujeme financovat. Teď jsme měli necelých 9 milionů na účtu. Lidé nám přispívají a to, co potřebují postižení nejvíce, tak se snažíme zajistit. A to jsou potraviny, lůžkoviny, stany a věci, které potřebují k dennímu živobytí."
Podle agentury Reuters v Turecku zůstalo bez střechy nad hlavou zhruba jeden milion lidí a další dva miliony postižené regiony opustily. Celkově v oblasti bydlelo na 13 milionů obyvatel.
---
Připomněli rok ruské agrese a pomoci Ukrajině
Rok ruské agrese a pomoci Ukrajině si připomněli také lidé v Novém Jičíně. Symbolický happening se konal na Masarykově náměstí.
Na budově novojičínské radnice zavlála po roce ukrajinská vlajka. Pod ní se sešlo několik desítek lidí, aby symbolickým happeningem připomněli rok ruské agrese a pomoci Ukrajině.
Věra Janíková, Novojičínská otevřená společnost: “Jsme rádi, že i radnice se do toho zapojila. Ukrajina tyto symbolické projevy pomoci potřebuje.”
účastníci akce:
“Já to považuji za svou povinnost, je to vždycky dobré si připomenout nějaký občanský postoj.”
“Ukrajina má můj obrovský obdiv, za svobodu platí krví, což je cena nejvyšší.”
Podporu Ukrajině a jejím lidem vyslovil na setkání v Novém Jičíně také český europoslanec.
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), poslanec Evropského parlamentu: “Já jsem vlastně přijel přímo z Kyjeva včera, dneska vlastně do Nového Jičína. Je opravdu potřeba si připomínat to hrdinství Ukrajinců a i tu pomoc Čechů.”
Přítomní Ukrajinci hovořit na kameru nechtěli, respektive nemohli, bránily jim v tom emoce.
Pomáhat ukrajinským uprchlíkům začali Novojičínští loni ihned po zahájení ruské invaze.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ze začátku to bylo takové živelné, stálo to na pomoci jednotlivých lidí. I my jsme s kamarádem vyrazili hned 28. února brzy ráno autem, které jsme si půjčili, na ukrajinské hranice a tam jsme nabrali lidi a odvezli je sem.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Ten druh té pomoci se moc nezměnil, potřebujeme pořád těm lidem pomáhat najít bydlení, pomáhat rodinám, které potřebují dát děti do škol, do školek nebo do kroužků.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V současné době na území našeho města pobývá 536 ukrajinských uprchlíků, jsou to především malé děti a ženy.”
Informace o formách pomoci Ukrajině jsou stále na webu města.
---
Zprávy krátké, 24. 2. 2022 17.00 - 3
V Nemocnici Karviná-Ráj je na sobotu naplánován technologicky náročný proces, který si vyžádá i dvouhodinové přerušení elektrické energie. O hospitalizované pacienty bude postaráno, akutní případy budou řešit okolní nemocnice. Nemocnice žádá, aby lidé v tento den vynechali návštěvy hospitalizovaných.
Věra Murínová, mluvčí Nemocnice Karviná-Ráj: "My tímto žádáme veřejnost, aby vyhledala pro řešení akutních případů jiné okolní nemocnice, v tomto případě děkujeme moc KHN za spolupráci, která bude připravena přijímat akutní pacienty a také Nemocnici Havířov, která se postará zejména o dětské pacienty."
---
Lidé ve F-M by uvítali vybudování parkovacích domů
Frýdek-Místek oslovil veřejnost, aby posílala návrhy na místa, kde by mohla vzniknout nová parkovací místa. Mezi různými plochami zazněly i náměty na vybudování parkovacích domů. Na jeden z nich by se například mohlo přestavět Kino Petra Bezruče.
Ve Frýdku-Místku je akutní nedostatek parkovacích míst. Aktuálně jich podle studie chybí na 3 500. Město se proto rozhodlo, že začne tento problém intenzivně řešit.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ambicí koalice, která vznikla po volbách, je vyřešit parkování ve městě. Nebo se alespoň pokusit vyřešit parkování ve městě systémově. Stojí před námi několik úkolů a naší prioritou je zejména zajistit parkování pro občany města. Ostatní věci jsou druhé v pořadí. A my se na to musíme podívat komplexně. Nyní jsme oslovili občany města, aby přicházeli s podněty a velmi jim za to děkujeme."
Anketa: Měl byste třeba nějaký tip, kde by se dalo udělat parkoviště ve městě? – "Tak to nevím, spíš by tady mohly být garáže parkovací. To by byla velká výhoda, ale jestli je na to tady prostor, to nevím." – Takže parkovací domy v podstatě? – "Tak, to by bylo vynikající, hlavně v zimním období."
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme oslovili občany s žádostí, aby nám zasílali své podněty, kde bychom mohli vybudovat nějaké parkovací domy, popřípadě parkovací místa. Nejvíce žádostí od občanů bylo, abychom parkovací dům, popřípadě parkovací místa vybudovali místo Kina Petra Bezruče. Popřípadě v blízkosti tohoto kina."
Kino Petra Bezruče je dlouhodobě ve špatném stavu a město už roky řeší, co s touto stavbou. Mohl by se u ní tak otevřít prostor pro případné nové využití.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Dozvěděli jsme se mnoho věcí, které jsme věděli. Ale zároveň přišlo mnoho zajímavých podnětů, které určitě budou podkladem pro další studie a jednání. Zejména na umístění parkovacích domů po městě, například místo Kina Petra Bezruče. Parkování řešíme rovněž systémově tím, že zadáváme studie na optimalizaci parkování na sídlištích. Pilotním projektem bylo sídliště Slezská."
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dále to byla ulice 28. října, kde dokonce navrhli šikmé parkování na zatravňovacích betonových blocích. Já bych chtěl touto cestou občanům za tyto podněty poděkovat. Odbor dopravy se jimi zabývá. Navštívili jsme některá místa. Na některých místech to vybudování bude jednoduché, s malými náklady. Jinde to možná ani nepůjde, jelikož tam jsou sítě, které by se musely poté přeložit."
Podněty mohou lidé stále zasílat na mail . Letos má vzniknout nové zelené parkoviště na sídlišti Slezská pro zhruba čtyři desítky aut. Další by mělo být oficiálně z plochy pod estakádou. A vytipováno je i několik dalších lokalit.
---
Památkově chráněnou budovu radnice čeká rekonstrukce
Historická budova radnice Moravské Ostravy a Přívozu na náměstí Edvarda Beneše v centru Ostravy se dočká rekonstrukce. Vzhledem k finanční náročnosti dr bude opravovat postupně zhruba 20 let. Radnice navíc vytvořila nové prostory pro úředníky, kteří sídlili dál než v docházkové vzdálenosti od ní.
Oddělení sociálních služeb radnice Moravské Ostravy a Přívozu se přestěhovalo do nových prostor. A to z Nádražní ulice do budovy na ulici Tyršova 14, která je mnohem blíž k úřadu.
David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pro občany je to také mnohem lepší, protože nemusí běhat po celém obvodu. Vedle je ještě bytové oddělení, naši technici.”
Jiří Vozňák, vedoucí odboru investic a místního hospodářství, MOaP: "V 1. patře jsou kanceláře, denní místnost pro pečovatelky. Ve spodním patře máme skladovací prostory a archiv."
Rekonstrukcí postupně projde i památkově chráněná budova radnice, která vznikla v letech 1927-29 podle návrhu architekta Karla Kotase.
David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “To, co teď řešíme, jsou zejména rozvody, datové sítě a tak dále. Taky okna, to je celkem nákladná investice, protože všechno musí být podle památkářů a s tím historickým duchem, ale do budoucna nás určitě na té budově budou čekat další investice, aby mohla stále vypadat tak krásně.”
Jiří Vozňák, vedoucí odboru investic a místního hospodářství, MOaP: “Již nyní zahajujeme výměnu elektroinstalace v 3. NP. Stávající elektroinstalace je ve velmi špatném stavu, je zastaralá, docházelo u ní ke zkratům. A navázat bysme měli ještě výměnou oken v 1. a 2. NP a to bude probíhat fakticky od jara až do konce roku.”
Jen výměna oken si vyžádá více než 17 milionů korun.
---
Zprávy krátké, 24. 2. 2022 17.00 - 4
Krnovská nemocnice 28. února zavře své odběrové i očkovací centrum COVID-19. Důvodem je minimální zájem o PCR testy i očkování. Zájemci musí využít své praktické lékaře. Uvolněné prostory budou sloužit ambulanci chronické bolesti.
Až 350 tisíc korun na jednu bytovou jednotku mohou získat zájemci o dotace k obnově nevyužitých budov a rekonstrukcím bytů nebo vzniku nových bytů v Ostravě. Měsíční lhůta pro podávání žádostí začne běžet od 1. března.
---
15. ročník turnaje Bruntálské bodlo
Každoročně se fotbalisté všech věkových kategorií v zimním období připravují na sezónu halovými zápasy. V Bruntálské sportovní hale proběhl již popatnácté turnaj Bruntálské bodlo. I tentokrát byl turnaj s mezinárodní účastí.
S týmy z regionu Bruntálska přijeli změřit síly fotbalisté ze slovenského Svätého Júru
Marek Nágl, pořadatel a ředitel turnaje: „Turnaje se účastní 8 týmů letos přijel jeden tým ze Slovenska. Turnaj samozřejmě je i v rámci přípravy týmů z našeho regionu i týmu ze Slovenska.“
Halové turnaje mají svá specifika a pravidla jsou většinou upravována podle místních podmínek a počtu týmů. Například rohové kopy se vhazují.
Marek Nágl, pořadatel a ředitel turnaje: „Hraje se systémem každý s každým, jednou 10 minut, střídání je hokejovým způsobem, počet hráčů na hřišti je 4+1 a počet hráčů v týmu je neomezený.“
Přestože turnaje jsou přátelské, boje jsou tvrdé a jsou opravdovou přípravou na velký fotbal v sezóně. K největším favoritům patřil kromě domácího týmu také tým z Karlovic.
Leoš Gregovský, předseda klubu Sokol Karlovice, z.s.: „Z Karlovic přijelo asi 12 hráčů, já to beru jako přípravu na sezónu. Taky bych chtěl poděkovat obci Karlovice, která podporuje sport.“
Tomáš Hurajt, tým AMC Bruntál: „My jsme pravidelný tým z Bruntálu, účastníme se každý ročník. Máme asi 3, 4 kluky, kteří hrají velký fotbal, ale už vysloužilci.“
Po téměř třiceti vzájemných zápasech všech týmů se z vítězství v turnaji radovali domácí Třešničky před týmem Galacticos z Břidličné a Sokolem Karlovice. Hosté ze Slovenska si odvezli páté místo.
---