Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policejní manévry proti střelci v Ostravě
  • Studenti převzali ocenění za odvahu a lidskost
  • Veřejné projednání dostavby tramvajové trati
  • Konference IDea FORUM opět lákala do BBI Ostravica
  • České hokejbalistky potěšily klienty Sanatoria Klimkovice

Policejní manévry proti střelci v Ostravě

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

Ulice Zimmlerova v Ostravě-Zábřehu ve středu dopoledne. Policisté uzavírají okolí v okruhu 500 metrů. Lidem přichází SMSky, aby nevycházeli z domů, na balkony a nepřibližovali se k oknům. V okolních školách a školkách se všichni zamykají ve třídách. Na místo se sjíždí plno po zuby ozbrojených policistů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: „Dnes v dopoledních hodinách jsme přijali oznámení o muži, který má být ozbrojen. Proto jsme k tomu přijali bezpečnostní opatření. Na místě jsou veškeré síly a prostředky, které činí kroky k tomu, aby byla veřejnost v bezpečí.“

70letý muž české národnosti tam podle policie postřelil 35letou manželku cizí státní příslušnosti. Podle sousedů původem z Filipín. Ta ještě stihla vyběhnout ven. Svědci přivolali policii a záchranku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: „Zdravotnická záchranná služba ošetřovala ženu se střelným poraněním v oblasti trupu. Pacientka byla při vědomí, ale v ohrožení života. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jsme ji předávali na urgentním příjmu ostravské fakultní nemocnice.“

Policie měla informaci, že muž má za sebou násilnou trestní minulost. Vyjednavačům se s ním nedařilo spojit. Zásahová jednotka proto vtrhla do bytu. Tam ho nakonec našli s prostřelenou hlavou. Krajská kriminálka teď bude ověřovat, jestli se zastřelil sám a co přesně se mezi manželskou dvojicí stalo.

---

Studenti převzali ocenění za odvahu a lidskost

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Když jde o vteřiny, lidé často zpanikaří. Studenti Střední školy technické a dopravní z Ostravy Vítkovic ale dokázali, že jim životy druhých nejsou lhostejné. Všechno začalo jako běžný cyklistický výlet na Lysou horu.

Oceněný student, Střední škola technická a dopravní Ostrava-Vítkovice: "Postavil jsem se do fronty na jídlo za pána, který vlastně po chvilce, co jsem stál, spadl přede mnou na kamennou dlažbu hlavou. Tak jsem vlastně první instinkt, co bylo, zeptat se ho, jestli je v pořádku. Ještě mi paní pomáhala, tak jsem vytáčel 155, záchrannou službu, a v tu chvíli už jsem byl na telefonu s operátorkou, která mi říkala, co a jak mám dělat. Kluci mi pomáhali, položili ho na lavičku."

Pro zraněného muže musel přiletět vrtulník.

Ocenění studenti, Střední škola technická a dopravní Ostrava-Vítkovice: "Tak stresující to poměrně bylo. My jsme původně šli jako na kofolu a ne řešit takovou situaci."

Tento silný příběh nenechal chladným ani vedení kraje, které ocenilo mladé hrdiny přímo na jejich škole.

Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "To není standard. V dnešní době je to bohužel o tom, že platí určité nevšímání si věcí, které jsou klíčové, a záchrana života patří mezi ty důležité, které by měly být ve vztahu k veřejnosti a ve vztahu k celkové populaci."

Pětice chlapců je skvělým příkladem pro všechny své vrstevníky.

Stanislav Zapletal, ředitel Střední školy technické a dopravní Ostrava-Vítkovice: "Ten první okamžik, to byl pocit takové hrdosti, protože si myslím, že i spousta dospělých by s tímto měla problémy."

Studenti si ze školního výletu odnášejí cennou zkušenost. 

---

NEJTVRDŠÍ HASIČI ZDOLÁVALI BOLT TOWER

Zdolání náročné trati v zásahovém oděvu. 100 úderů těžkou palicí, tahání osmdesátikilové figuríny a další úkoly. V ostravských Dolních Vítkovicích poměřilo síly na 70 profesionálních i dobrovolných hasičů z celé republiky v extrémním závodu TFA, nejtěžší soutěži svého druhu v Evropě. Cílem byl vrchol Bolt Tower a nejlepší byl mezi muži Lukáš Navrátil z HZS Olomouckého kraje a z žen Kateřina Vodičková z Rokytnice nad Rokytnou.

---

Veřejné projednání dostavby tramvajové trati

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Prostory společenského sálu Domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě zaplnily stovky lidí. Přišli na veřejné projednání procesů EIA, tedy dopadů na životní prostředí v rámci dostavby tramvajové trati na 7. a 8. porubský obvod.

Anketa: 1.) "Můj názor je ten, že Poruba pokud se má rozvíjet, tak se musí rozvíjet i infrastruktura." 2.) "Nesouhlasíme s tím, aby se tento projekt uskutečnil."

Dopravní podnik Ostrava tvrdí, že trať zrychlí cestování. Nemá být hlučná, za vykácené stromy se vysadí nové a modernizuje se infrastruktura. Lidé už ale k procesu EIA podali na 3 000 připomínek a proti výstavbě byla i petice s pěti tisíci podpisy.

Nataša Čeganová (ODS), zastupitelka městského obvodu Ostrava-Pustkovec: "Vykácení stromů, protihlukové stěny a přibudou průsečné křižovatky místo kruhových objezdů."

Anketa: 3.) "Nevidím nevýhody, když by se ta tramvaj na té ulici vybudovala." 2.) "Tam jezdí dostatek autobusů a často jsou poloprázdné. Tak já nevím, kdo těmi tramvajemi bude jezdit."

Trať má mít 3,3 kilometru a 6 zastávek. Dopravní podnik by chtěl začít s výstavbou v roce 2027. Už ukončil výběrové řízení na projektanta.

Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Jsme připraveni zakázku přidělit vítěznému uchazeči, ale učiníme tak až po získání kladného stanoviska EIA."

Posuzování vlivů na životní prostředí zpracovává Krajský úřad Olomouckého kraje. Všechny připomínky obyvatel by měl zapracovat. Poté vydá souhlasné nebo nesouhlasné stanovisko.

---

Konference IDea FORUM opět lákala do BBI Ostravica

Přes 200 účastníků, 14 inspirativních řečníků a jedinečné zázemí Boutique Business Inkubátoru Ostravica – tak vypadal další ročník konference IDea FORUM, která nabídla nové pohledy, zkušenosti a impulzy k růstu v businessu.

Regionální rozvojová agentura MSID uspořádala v Ostravě další ročník konference určené manažerům, investorům, ale i širší veřejnosti. Tématem byl růst, inovace a inspirace, a to nejen v byznysu.

Václav Palička, ředitel Regionální rozvojové agentury MSID: "Snažíme se vždy vytvořit jakousi platformu, jakousi základnu pro uvažování o nových směrech, nových vizích pro rozvoj našeho kraje, a zároveň, aby lidé, firmy a investoři mezi sebou sdíleli tyto nápady."

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: "Má to i nadregionální přesah, protože tady jsou účastníci i mimo Moravskoslezský kraj, a ukazujeme, že máme na to být skvělým regionem, místem pro investice."

První část konference se věnovala například udržení ekonomického růstu nebo přínosu archeologie pro AI transformaci firem.

Sara Polak, archeoložka umělé inteligence, popularizátorka AI: "Já myslím, že když pochopíme růsty a pády civilizací, tak pochopíme, jak se chovají lidé. Budeme se moci z té historie trochu poučit, a to je extrémně aplikovatelné i na firmy, na týmy, na jednotlivce, aby firmy také předešly nějakému kolapsu."

Mojmír Hampl, ekonom, předseda Národní rozpočtové rady: "Moravskoslezský kraj je jeden ze tří nejprůmyslovějších regionů jedné z průmyslových zemí vůbec v celé Evropské unii. A pokud kraj je schopen dál vytvářet podmínky pro to, aby nějaká produkce tady byla, existovala a zachovala se, tak si myslím, že to bude jedině správně."

Panelové diskuse pak nabídly různé pohledy na významné regionální projekty, budoucnost bydlení nebo vliv velkých festivalů na rozvoj kraje.

---
POLICIE HLEDÁ SVĚDKY NEHODY VE STARÝCH HAMRECH

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následně se motorkář srazil s SUV, skončil v příkopu a do nemocnice ho přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody, která se stala v pondělí 22. června o půl třetí ve Starých Hamrech.

---

České hokejbalistky potěšily klienty Sanatoria Klimkovice

Hokejbalisté a hokejbalistky, kteří reprezentují Českou republiku na mistrovství světa v Ostravě, si Moravskoslezský region podmanili. Kromě vynikajících výkonů v Ostravar Aréně podnikli i řadu charitativních akcí.

Tým českých hokejbalistek se vydal do Klimkovic, aby si v místním sanatoriu zahrál s nemocnými dětmi.

Lucie Manhartová, kapitánka českých hokejbalistek: "Myslím si, že to je moc hezké, takhle pomáhat těm dětem nebo jim ukázat, čemu se vlastně věnujeme."

O co mají děti zájem?

Lucie Manhartová, kapitánka českých hokejbalistek: "Hlavně o podepsané kartičky, o pexesa, o náramky a vlastně možná i o to, jaké to je být v nějakém tom trošku lehčím sportu."

Jedna z hráček je dokonce zaměstnankyní klimkovického sanatoria.

Lucie Kubínová, česká reprezentantka v hokejbale: "Určitě jsme přijeli za dětmi, aby si to tady s námi užily, aby viděly, co hrajeme, abychom se tady trošku představily, odreagovaly se, nechodily pořád jenom po těch stejných procedurách a abychom jim trošku zlepšily náladu. Udělaly jsme to hlavně pro ty děti, abychom je vytáhly ven a nebyly pořád zavřené vevnitř v budově."

Pro nemocné děti i jejich rodiče byla návštěva hokejbalistů příjemným zpestřením léčby.

anketa: klienti Sanatoria Klimkovice: "Je to parádní, protože děti tady hrají každý den fotbal a zajímají se o sport, takže je to super."

anketa: klienti Sanatoria Klimkovice: "Mně už chybí jenom 15 dní do konce a jsem tady s mozkovou obrnou. Tak my jsme si vyzkoušeli střílet a mně se to líbí."

anketa: klienti Sanatoria Klimkovice: "Já jsem tady taky s dětskou mozkovou obrnou a daly nám i karty. Mám od všech karty i podepsané, i náramek, takže jsou hodně sympatické."

Hokejbalistky nakonec slíbily, že pro děti a pro Českou republiku vybojují na mistrovství světa medaili.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. června 2026, 16:00

Policejní manévry proti střelci v Ostravě

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

Ulice Zimmlerova v Ostravě-Zábřehu ve středu dopoledne. Policisté uzavírají okolí v okruhu 500 metrů. Lidem přichází SMSky, aby nevycházeli z domů, na balkony a nepřibližovali se k oknům. V okolních školách a školkách se všichni zamykají ve třídách. Na místo se sjíždí plno po zuby ozbrojených policistů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: „Dnes v dopoledních hodinách jsme přijali oznámení o muži, který má být ozbrojen. Proto jsme k tomu přijali bezpečnostní opatření. Na místě jsou veškeré síly a prostředky, které činí kroky k tomu, aby byla veřejnost v bezpečí.“

70letý muž české národnosti tam podle policie postřelil 35letou manželku cizí státní příslušnosti. Podle sousedů původem z Filipín. Ta ještě stihla vyběhnout ven. Svědci přivolali policii a záchranku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: „Zdravotnická záchranná služba ošetřovala ženu se střelným poraněním v oblasti trupu. Pacientka byla při vědomí, ale v ohrožení života. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jsme ji předávali na urgentním příjmu ostravské fakultní nemocnice.“

Policie měla informaci, že muž má za sebou násilnou trestní minulost. Vyjednavačům se s ním nedařilo spojit. Zásahová jednotka proto vtrhla do bytu. Tam ho nakonec našli s prostřelenou hlavou. Krajská kriminálka teď bude ověřovat, jestli se zastřelil sám a co přesně se mezi manželskou dvojicí stalo.

---

Studenti převzali ocenění za odvahu a lidskost

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Když jde o vteřiny, lidé často zpanikaří. Studenti Střední školy technické a dopravní z Ostravy Vítkovic ale dokázali, že jim životy druhých nejsou lhostejné. Všechno začalo jako běžný cyklistický výlet na Lysou horu.

Oceněný student, Střední škola technická a dopravní Ostrava-Vítkovice: "Postavil jsem se do fronty na jídlo za pána, který vlastně po chvilce, co jsem stál, spadl přede mnou na kamennou dlažbu hlavou. Tak jsem vlastně první instinkt, co bylo, zeptat se ho, jestli je v pořádku. Ještě mi paní pomáhala, tak jsem vytáčel 155, záchrannou službu, a v tu chvíli už jsem byl na telefonu s operátorkou, která mi říkala, co a jak mám dělat. Kluci mi pomáhali, položili ho na lavičku."

Pro zraněného muže musel přiletět vrtulník.

Ocenění studenti, Střední škola technická a dopravní Ostrava-Vítkovice: "Tak stresující to poměrně bylo. My jsme původně šli jako na kofolu a ne řešit takovou situaci."

Tento silný příběh nenechal chladným ani vedení kraje, které ocenilo mladé hrdiny přímo na jejich škole.

Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "To není standard. V dnešní době je to bohužel o tom, že platí určité nevšímání si věcí, které jsou klíčové, a záchrana života patří mezi ty důležité, které by měly být ve vztahu k veřejnosti a ve vztahu k celkové populaci."

Pětice chlapců je skvělým příkladem pro všechny své vrstevníky.

Stanislav Zapletal, ředitel Střední školy technické a dopravní Ostrava-Vítkovice: "Ten první okamžik, to byl pocit takové hrdosti, protože si myslím, že i spousta dospělých by s tímto měla problémy."

Studenti si ze školního výletu odnášejí cennou zkušenost. 

---

NEJTVRDŠÍ HASIČI ZDOLÁVALI BOLT TOWER

Zdolání náročné trati v zásahovém oděvu. 100 úderů těžkou palicí, tahání osmdesátikilové figuríny a další úkoly. V ostravských Dolních Vítkovicích poměřilo síly na 70 profesionálních i dobrovolných hasičů z celé republiky v extrémním závodu TFA, nejtěžší soutěži svého druhu v Evropě. Cílem byl vrchol Bolt Tower a nejlepší byl mezi muži Lukáš Navrátil z HZS Olomouckého kraje a z žen Kateřina Vodičková z Rokytnice nad Rokytnou.

---

Veřejné projednání dostavby tramvajové trati

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Prostory společenského sálu Domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě zaplnily stovky lidí. Přišli na veřejné projednání procesů EIA, tedy dopadů na životní prostředí v rámci dostavby tramvajové trati na 7. a 8. porubský obvod.

Anketa: 1.) "Můj názor je ten, že Poruba pokud se má rozvíjet, tak se musí rozvíjet i infrastruktura." 2.) "Nesouhlasíme s tím, aby se tento projekt uskutečnil."

Dopravní podnik Ostrava tvrdí, že trať zrychlí cestování. Nemá být hlučná, za vykácené stromy se vysadí nové a modernizuje se infrastruktura. Lidé už ale k procesu EIA podali na 3 000 připomínek a proti výstavbě byla i petice s pěti tisíci podpisy.

Nataša Čeganová (ODS), zastupitelka městského obvodu Ostrava-Pustkovec: "Vykácení stromů, protihlukové stěny a přibudou průsečné křižovatky místo kruhových objezdů."

Anketa: 3.) "Nevidím nevýhody, když by se ta tramvaj na té ulici vybudovala." 2.) "Tam jezdí dostatek autobusů a často jsou poloprázdné. Tak já nevím, kdo těmi tramvajemi bude jezdit."

Trať má mít 3,3 kilometru a 6 zastávek. Dopravní podnik by chtěl začít s výstavbou v roce 2027. Už ukončil výběrové řízení na projektanta.

Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Jsme připraveni zakázku přidělit vítěznému uchazeči, ale učiníme tak až po získání kladného stanoviska EIA."

Posuzování vlivů na životní prostředí zpracovává Krajský úřad Olomouckého kraje. Všechny připomínky obyvatel by měl zapracovat. Poté vydá souhlasné nebo nesouhlasné stanovisko.

---

Konference IDea FORUM opět lákala do BBI Ostravica

Přes 200 účastníků, 14 inspirativních řečníků a jedinečné zázemí Boutique Business Inkubátoru Ostravica – tak vypadal další ročník konference IDea FORUM, která nabídla nové pohledy, zkušenosti a impulzy k růstu v businessu.

Regionální rozvojová agentura MSID uspořádala v Ostravě další ročník konference určené manažerům, investorům, ale i širší veřejnosti. Tématem byl růst, inovace a inspirace, a to nejen v byznysu.

Václav Palička, ředitel Regionální rozvojové agentury MSID: "Snažíme se vždy vytvořit jakousi platformu, jakousi základnu pro uvažování o nových směrech, nových vizích pro rozvoj našeho kraje, a zároveň, aby lidé, firmy a investoři mezi sebou sdíleli tyto nápady."

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: "Má to i nadregionální přesah, protože tady jsou účastníci i mimo Moravskoslezský kraj, a ukazujeme, že máme na to být skvělým regionem, místem pro investice."

První část konference se věnovala například udržení ekonomického růstu nebo přínosu archeologie pro AI transformaci firem.

Sara Polak, archeoložka umělé inteligence, popularizátorka AI: "Já myslím, že když pochopíme růsty a pády civilizací, tak pochopíme, jak se chovají lidé. Budeme se moci z té historie trochu poučit, a to je extrémně aplikovatelné i na firmy, na týmy, na jednotlivce, aby firmy také předešly nějakému kolapsu."

Mojmír Hampl, ekonom, předseda Národní rozpočtové rady: "Moravskoslezský kraj je jeden ze tří nejprůmyslovějších regionů jedné z průmyslových zemí vůbec v celé Evropské unii. A pokud kraj je schopen dál vytvářet podmínky pro to, aby nějaká produkce tady byla, existovala a zachovala se, tak si myslím, že to bude jedině správně."

Panelové diskuse pak nabídly různé pohledy na významné regionální projekty, budoucnost bydlení nebo vliv velkých festivalů na rozvoj kraje.

---
POLICIE HLEDÁ SVĚDKY NEHODY VE STARÝCH HAMRECH

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následně se motorkář srazil s SUV, skončil v příkopu a do nemocnice ho přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody, která se stala v pondělí 22. června o půl třetí ve Starých Hamrech.

---

České hokejbalistky potěšily klienty Sanatoria Klimkovice

Hokejbalisté a hokejbalistky, kteří reprezentují Českou republiku na mistrovství světa v Ostravě, si Moravskoslezský region podmanili. Kromě vynikajících výkonů v Ostravar Aréně podnikli i řadu charitativních akcí.

Tým českých hokejbalistek se vydal do Klimkovic, aby si v místním sanatoriu zahrál s nemocnými dětmi.

Lucie Manhartová, kapitánka českých hokejbalistek: "Myslím si, že to je moc hezké, takhle pomáhat těm dětem nebo jim ukázat, čemu se vlastně věnujeme."

O co mají děti zájem?

Lucie Manhartová, kapitánka českých hokejbalistek: "Hlavně o podepsané kartičky, o pexesa, o náramky a vlastně možná i o to, jaké to je být v nějakém tom trošku lehčím sportu."

Jedna z hráček je dokonce zaměstnankyní klimkovického sanatoria.

Lucie Kubínová, česká reprezentantka v hokejbale: "Určitě jsme přijeli za dětmi, aby si to tady s námi užily, aby viděly, co hrajeme, abychom se tady trošku představily, odreagovaly se, nechodily pořád jenom po těch stejných procedurách a abychom jim trošku zlepšily náladu. Udělaly jsme to hlavně pro ty děti, abychom je vytáhly ven a nebyly pořád zavřené vevnitř v budově."

Pro nemocné děti i jejich rodiče byla návštěva hokejbalistů příjemným zpestřením léčby.

anketa: klienti Sanatoria Klimkovice: "Je to parádní, protože děti tady hrají každý den fotbal a zajímají se o sport, takže je to super."

anketa: klienti Sanatoria Klimkovice: "Mně už chybí jenom 15 dní do konce a jsem tady s mozkovou obrnou. Tak my jsme si vyzkoušeli střílet a mně se to líbí."

anketa: klienti Sanatoria Klimkovice: "Já jsem tady taky s dětskou mozkovou obrnou a daly nám i karty. Mám od všech karty i podepsané, i náramek, takže jsou hodně sympatické."

Hokejbalistky nakonec slíbily, že pro děti a pro Českou republiku vybojují na mistrovství světa medaili.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-06-2026-16-00