Rodiče by s dětmi měli znovu projít bezpečnost na ulici
Blíží se konec prázdnin, takže děti se brzy vrátí do školy. Je proto důležité, aby s nimi rodiče znovu probrali bezpečnost v silničním provozu, aby při cestě školy věděly, jak se chovat bezpečně. Zpomalit by ale měli také řidiči a to nejen v okolí škol.
Září a tedy i návrat dětí do škol se rychle blíží. S koncem prázdnin se také vracejí z dovolených do měst lidé a automobilová doprava houstne. Školáci jsou navíc po dvouměsíčním volnu rozjívení a než jim znovu naběhne pravidelný řád, musejí si oživit základy bezpečného pohybu po ulicích. Rodiče by jim měli vše připomenout.
Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: "Určitě bych ráda rodičům připomněla, než děti půjdou do škol, aby s nimi prošli cesty, kudy budou chodit a aby je upozornili na hrozící nebezpečí a úskalí těch cest."
Větší pozor by ale měli dávat také řidiči. Hlavně trochu zpomalit v obytných zónách, okolí hřišť a škol. Pokud vozí děti do školy autem, neměli by je zapomínat poutat.
Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: "Pozor kolem 7 - 8 hodiny ráno a odpoledne mezi 12 - 14 hodinou aby byli řidiči obezřetnější."
Strážníci v Ostravě se už tradičně na začátek školního roku připravují. I když jsou na frekventovaných přechodech stále, na začátku školního roku hlídky ještě posílí.
Valerie Melková, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci budou od začátku školního roku dohlížet na bezpečnost u více než 50 vytipovaných rizikových přechodů poblíž základních a mateřských škol. Do akce bude nasazeno přes 70 strážníků."
Bezpečnost dětí také zvýší pestré barva na oblečení a aktovkách. Reflexní prvky pak zvýší viditelnost postavy až na 200 metrů.
---
Lidé se bojí vysokých cen a vykupují zásoby uhlí
Obchodníci s tuhými palivy potvrzují, že uhlí i dřeva na otop je dostatek, ale kvůli mnohem vyššímu zájmu musí sklady doplňovat častěji. S tím souvisí i delší dodací lhůty.
České doly produkují dostatek černého i hnědého uhlí, aby se dostalo na každého zákazníka. Vzhledem k rostoucí ceně se však lidé snaží zásoby nakoupit co nejdříve. Místo na podzim tak začali uhlí i dřevo kupovat v létě. Nepomůže ani prodloužení těžby uhlí v dolech na Karvinsku. To je určeno k jiným účelům a domkařům se do jejich kotlů nehodí.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Maloodběratelům černé uhlí neprodáváme vzhledem k tomu, že takové uhlí neprodukujeme. Veškerá produkce energetického uhlí je směřována do elektráren nebo tepláren v rámci zabezpečení obyvatelstva energiemi."
Domkaři proto nakupují v uhelných skladech uhlí, které se do regionu dováží.
Marcela Kuglerová, oblastní manažerka Ridera Bohemia: “V letošním roce jsme zaznamenali minimálně o 30 procent vyšší zájem zákazníků, což samozřejmě, podle mne, je příčinou toho, že lidé nakupují více už teď v letních měsících, než na podzim jako v loňském roce.”
Komplikace nastávají, když krátkodobě schází konkrétní typ uhlí a zákazníci musí čekat na jeho dodávku.
Jiří Kamenář, domkař z Dolních Domaslavic: “Máme emisní kotel, který umožňuje výtop pouze hnědým uhlím, a to ořech 2 Bílina. Jinou možnost alternativního vytápění zatím nemáme.”
Kvůli velkému zájmu se uhlí ve skladech dlouho nezdrží a okamžitě putuje k zákazníkům.
Marcela Kuglerová, oblastní manažerka Ridera Bohemia: “Vozíme hnědé uhlí. Máme smlouvu se Severočeskými doly a se Severní energetickou. Spotově kupujeme černé uhlí z Polska, protože v České republice už se černé uhlí neprodává.”
Prodejci potvrzují, že cena paliva se proti loňskému roku zvýšila o 20 až 30 procent a stále roste.
---
Zprávy krátké, 24. 8. 2022, 3
Ve Frýdku-Místku vznikne nový volnočasový areál, a to v areálu bývalého minigolfu na ulici 28. října. O tom, jaké atrakce na místě budou, rozhodnou obyvatelé města. 29. srpna se mohou přednostně vyjádřit obyvatelé, kteří žijí v sousedství areálu. V září proběhne na místě plánovací den pro veřejnost.
Ředitelství silnic a dálnic ČR pokračuje s opravami mostů na silnici I/11 před hranicemi se Slovenskem u Jablunkova. Tři mosty budou zprůjezdněny od pondělí 29. srpna. V té době pak začne poslední oprava, a to na mostu 194, kterému skončila životnost izolací. Včasná oprava bude podle ŘSD levnější, i rychlejší a potrvá zhruba čtyři týdny. Na místě bude provoz řízen kyvadlově semaforem.
---
Budova bývalé služebny PČR bude sloužit městské policii
Do roku 2011 sídlila v budově v Kubelíkově ulici v Havířově státní policie. Už v té době se objekt nacházel ve špatném stavu. Po dlouhých letech bude budova zcela zrekonstruována, a to pro potřeby městské policie.
Městská policie v Havířově už delší dobu pracuje na projektu centralizace kamerového dohlížecího systému. K tomu však potřebuje vhodné prostory. Už v říjnu by proto měla začít komplexní rekonstrukce budovy v Kubelíkově ulici, kde kdysi sídlila státní policie.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Celý ten objekt se úplně změní. Vlastně zůstane jen nosný systém, na který bude vystavěno vnitřní vybavení a vnitřní stavba. Fotovoltaika bude umístěna na střešní konstrukci. V přízemí bude recepce a jednací místnost pro občany. V prvním patře by mělo být školící centrum, šatny a ve třetím patře celé zázemí kamerového systému pro Havířov.”
Do budovy se následně přestěhuje i celý komisariát z ulice Balzacova, včetně preventistů.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Sem budou staženy všechny kamery, které máme momentálně k dispozici, nebo se kterými se počítá s tím, že zároveň, a nebo následně, budou všechny ty kamery modernizovány tak, aby tam byla úplně ta top kvalita s těmi moderními prvky, které už dneska ten systém umožňuje. To znamená vyhledávání obličejů, vyhledávání registračních značek, vyhledávání osob, které spadnou na zem a podobně.”
Celá modernizace by měla trvat 10 měsíců.
---
Odbahňování jezera Lodiček v Karviné začalo
Před pár dny začalo v Karviné dlouho očekávané odbahňování jezera v zámeckém parku. Samotná realizace, která zahrnuje i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, je rozplánovaná do tří let.
Volnočasový areál Lodičky patří k vyhledávané lokalitě nejen obyvatel Karviné, ale rádi tady tráví volný čas i lidé ze vzdálenějších míst. Jedinou vadou na kráse bylo jezero, které čekalo na odbahnění více než deset let. V polovině srpna konečně samotné čištění začalo.
Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Na hladině vidíte sací bagr Mates, jehož úkolem je naředit vodní sediment, který je na dně hladiny Lodičky."
Bagr dokáže naředit zhruba 3,5 kubíků sedimentu za minutu.
Naředěný vodní sediment se pak odvádí pomocí plastového potrubí do odvodňovací nádrže, která je na druhé straně jezera.
Petr Vojtíšek, stavbyvedoucí: "Vodní hladina má 62 000 metrů čtverečních, je na ni zhruba 15 tisíc kubíků sedimentu, který musíme naředit."
Jan Wolf, primátor Karviné: “Je to jedna z nejvýznamnějších akcí města. Pro mě to je taková nostalgie, protože už od roku 2008 jsem jezdil do Prahy na různá jednání a žádali jsme o finanční prostředky na tuto akci z tzv. Meziresortní komise. To se nám podařilo získat. ”
O zábavu přímo na Lodičkách lidé nepřicházejí, kulturní akce tady stále probíhají. Podrobnější reportáž uvidíte v sobotním Karvinském expresu.
---
Zprávy krátké, 24. 8. 2022, 4
Zámek Kunín na Novojičínsku připravil pro návštěvníky novinku. Na mostu ze zámku, vedoucímu do sousedního kostela, už nenaráží na zavřené dveře. Lidem se otevřel vstup do panské oratoře.
Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “My jsme rádi, že na základě dohody s farností, s biskupstvím, ta oratoř mohla být otevřena, a že kraj Moravskoslezský poskytl dotaci, která umožnila otevření panské oratoře veřejnosti a tento kunínský zámek posunout směrem k těm nejzajímavějším zámeckým objektům na Moravě.”
---
Nová obrazová kniha o Frýdku-Místku vznikala dva roky
Dva roky běhal fotograf Jan Smekal po Frýdku-Místku a snažil se zachytit ty nejlepší fotografie různých míst, lidí i akcí. Nafotil téměř 3 tisíce fotografií, ze kterých poté spolu s knihkupcem Janem Becherem vybrali zhruba 200 a společně vydali novou obrazovou publikaci, která ukazuje město takové, jaké doopravdy je.
Frýdek-Místek Tady jsem doma. To je název nové knihy, která je plná fotografií právě o Frýdku-Místku.
Jan Smekal, fotograf: "Já se přiznám že to nenapadlo mě, ale napadlo to místního knihkupce Jana Bechera. Který mě oslovil s tím, že hodlá vydat obrazovou publikaci, která by byla věnovaná výhradně Frýdku-Místku. A mě se na tom líbila ohromně ta myšlenka, že Honza řekl: „Já nechci, aby to byla kniha, která bude ukazovat jenom to pěkné. Ale aby ta publikace ukazovala to město takové, jaké doopravdy je."
Jan Becher, knihkupec, nakladatel: "Především žádná obrazová publikace, fotografická, o tomto městě nevyšla už téměř 30 let. A za celou historii tohoto města vyšly pouze dvě obrazové publikace. Jedna v 70. letech a jedna na začátku 90. let. Takže byl nejvyšší čas něco konečně takového vydat. A zároveň přišel impuls i z města Frýdek-Místek, které mě oslovilo, zda bych něco takového pro město nevydal."
Kniha vznikala téměř dva roky. Obsahuje fotografie s krátkými popisky v češtině i angličtině, aby mohla fungovat jako dárek nebo památka i pro zahraniční návštěvy.
Jan Smekal, fotograf: "Fotografie jsou rozděleny do devíti kapitol a každá ta kapitola je věnovaná nějakému tématu. Jedno z nich je třeba Tváře, kdy lidé v té kapitole najdou busty, sochy, různé výjevy na fasádách, ale také malůvky po schodech. Jsou to detaily, kolem kterých chodíme dnes a denně, ale v tom každodenním shonu si jich vůbec nevšimneme."
Jan Becher, knihkupec, nakladatel: "Rozhodli jsme se od začátku, že to nebude žádný sociální dokument, žádná černobílá fotografie. Přestože jsme se rozhodli, že město ukážeme pravdivě, tak jsme se nezaměřovali na nějaké negativní jevy v tom městě."
Jan Smekal, fotograf: "Původně těch fotek bylo dva až tři tisíce. Z nich se potom začaly dělat výběry. Nakonec jsme skončili myslím u nějakých 400 až 500 fotografií. A z nich se vybralo do knihy zhruba 200 obrázků."
Při hledání netradičních pohledů musel fotograf vylézt na střechy domů i kostelní věže a oslovoval i obyvatele různých bytů v nejvyšších panelových domech.
Jan Smekal, fotograf: "Rozhodně stojí za to poděkovat všem, kteří mě pustili na střechy, na balkóny, k nim do bytu. Kteří bydlí v místech odkud jsou krásné a zajímavé výhledy na město. Lidé byli neskučně vstřícní, ochotní, sami se nabízeli s tím, že můžu přijít kdykoliv, kdy se mi to bude hodit. Když budou ideální světelné podmínky."
Petr Korč (NMFM) primátor Frýdku-Místku: "Já osobně jako patriot města oceňují jakýkoliv krok, který to město zviditelní. A myslím si, že publikace, kterou připravil pan nakladatel Becher, spolu s Janem Smékalem, jako fotografem, velmi trefně a velmi lidsky přibližuje to město se všemi klady i zápory. Ale je v té knize cítit, že oba mají své město rádi, tak jako já. A tím, že ho poznáme, hledáme cestu, jak ho udělat lepším pro naše potomky. A já jsem samozřejmě rád, že na vydání knihy se podílí i město Frýdek-Místek. Myslím si, že takové počiny si podporu města zaslouží."
Kniha už je v prodeji, ale ještě ji čeká oficiální křest, který proběhne 7. září v 17:00 hodin v místeckém Knihkupectví Kapitola.
---