Policisté i loni objasnili všechny vraždy v MS kraji
Loni v našem kraji dramaticky stoupl počet vražd. Ve srovnání s rokem předchozím je více než dvojnásobný. Těchto nejzávažnějších zločinů se stalo 15 a dobrou zprávou je, že všechny už byly objasněny.
Počátkem prosince byl v kostele v Bašce nalezen zavražděný 19letý mladík, který tam chodil hrát na varhany. Policisté vraha rychle vypátrali. Svého kamaráda probodl nožem.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "V souvislostí s událostí jsme zadrželi jednu osobu, se kterou provádíme procesní úkony."
Šlo o 15 a poslední vraždu loňského roku a i vražedná zbraň byla stejná, jako v dalších 9 případech. U pěti vražd byla oběť uškrcena a v jednom šlo o pokus o upálení bezdomovce. Dokonaných vražd se stalo 9. 6 bylo neúspěšných pokusů. Nejčastějším motiv byla hádka.
Radim Wita, náměstek ředitele PČR MS kraje: "Vraždy byly páchány na základě momentálních osobních konfliktů, ať už mezi příbuznými nebo známými a motivem tří vražd byla žárlivost."
Všech 15 vražd bylo objasněno, stejně jako loňských 7 a předloňských 14. Vraha se nepodařilo naposledy dopadnout v případu z roku 2015, kdy byl v Nýdku u rybníku v části Střelmá nalezen ubodaný 62letý muž. Dva vrazi z loňska skončí místo ve vězení na psychiatrii.
---
Parkování v Havířově lze nově platit i bezhotovostně
Lidé, kteří parkují u havířovského magistrátu či pošty v centru města, volali po bezhotovostním způsobu placení. Radnice proto nyní pořídila tři nové parkovací automaty.
V dnešní době je placení kartou či mobilním telefonem běžnou záležitostí. Lidé, kteří ale chtěli zaparkovat v Havířově například u magistrátu, museli mít u sebe mince. Nyní radnice pořídila nové parkovací automaty.
Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: "Jsou tři možnosti zaplacení. Buď můžete kartu vložit, pokud můžete bezhotovostně platit, stejně jako v obchodě, tak můžete přiložit kartu na toto místo, nebo hodinky, pokud máte v hodinkách kartu nebo v telefonu. Je to velice jednoduché to ovládání."
anketa: “Všude, všude. Přijedete do nemocnice, tam jdete na vyšetření, jste tam trochu déle, protože tam jsou fronty a tam to není. Tak co vám zbývá, kde vezmete peníze, ani bankomat tam není.”
anketa: “Asi to je lepší platit kartou, než korunkami. Korunky nemám, vždy jdu někam shánět, měnit. Bylo by fajn, kdyby to bylo všude. Jít s dobou.”
anketa: "Já nemám vůbec žádnou kartu, já jsem podle starého, starej telefon. Jenom potíže s tím jsou všude."
Lidé, kteří jsou ale zvyklí platit hotově, mohou do automatu vhodit i mince.
Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Automaty jsme zatím pořídili tři, a to na ulici Svornosti, z druhé strany na ulici Jana Švermy a také na Dlouhou třídu u pošty."
Placené parkoviště se nachází také za náměstím Republiky. I tam město plánuje, že časem pořídí bezhotovostní automat.
---
Zprávy krátké, 25. 1. 2022 17:00 - 3
V úterý se v Dolní Lhotě na Ostravsku odehrála tragédie. Hasiči tam zasahovali u požáru chaty. V troskách budovy pak našli dvě lidská těla. Příčina vzniku požáru i další okolnosti jsou v šetření.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Po příjezdu hasičů na místo byla chatka zachvácena požárem, byla propadlá střecha. Hasiči nasadili k likvidaci požáru tři vodní proudy, pracovali v dýchací technice a s termokamerou. Požárem vznikla škoda za 50 tisíc korun."
sousedka: "Mám takový pocit, že asi takovým stylem života žili a taky tak dopadli, protože to byli lidé konfliktní. Škoda každého lidského života, ale prostě oni, myslím si, že dost si za to můžou."
---
V Porubě žije venku ve dne v noci na 50 bezdomovců
V Ostravě-Porubě žije kolem 50 lidí bez domova. Venku ve stanech a jiných příbytcích tráví den i noc. Další desítky lidí mají kde spát a venku se zdržují pouze přes den. Pomocnou ruku jim nabízí sociální odbor porubské radnice.
Noclehárny nevyužívají ze dvou důvodů. Buď mají problém s alkoholem, nebo mají zvířata, se kterými je dovnitř nepustí. V Porubě jde o pět desítek lidí bez přístřeší, kteří jsou proto venku za každého počasí.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Poruba: “V současné chvíli kolegyně z oddělení sociálních věcí chodí na depistáže mezi osoby bez přístřeší. Chodí jak samostatně tak ve spolupráci s městskou policií. V případě, že potřebují, tak jim nabízejí možnost získání věcí z šatníku, nebo z potravinové banky. Přes den pro ně fungují denní centra ,kde se můžou osprchovat, dát si teplý čaj zvláště tady v tom chladném počasí, případně nějakou polévku.”
Jedním z míst, kde lidé bez domova žijí, je prostor za prádelnou v lese naproti Myslivny. Mají tady vše, co potřebují. Ohniště, nádobí, jídlo i domácí mazlíčky.
Anketa: lidé bez domova: “Já jsem spokojený. Jídlo máme, dřeva je tady dost. Jsme tam sami dva, staráme se o kočky a jinak pohoda.”
"Máme kamna, takže si topíme. Takže nějaká zima nás nemůže překvapit.”
Momentálně jsou díky teplotám nad 0 nejvytíženější Denní centra Armády spásy. Lidem bez domova jsou k dispozici i azylové domy, které jsou určeny pro dlouhodobější pobyt. Pokud mají peníze a jsou volná místa, tak mohou jít i na ubytovnu.
---
Provoz volnočasového domu je úspornější
Budova bývalé základní školy na Tovární ulici ve Studénce, kde dnes sídlí různé volnočasové aktivity, má za sebou částečnou rekonstrukci. Výměna oken a zateplení střechy sníží její energetickou náročnost.
Původně byla budova na Tovární ulici ve Studénce základní školou, nějakou dobu již ale slouží jiným účelům. Posledních pět let ji naplňují zejména různé spolky a organizace, které vyvíjí aktivity pro veřejnost.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V podstatě jsme samovolně přeměnili tuto budovu na volnočasový dům. V tuto chvíli tu působí rodinné centrum, základní umělecká škola, jsou tady další hudební skupiny a taneční skupina, má zde archiv jak stavební odbor, tak Vagonářské muzeum. Takže v podstatě je to budova v tuto chvíli plně vytížena.”
I proto město realizovalo projekt, jehož cílem bylo snížení energetické náročnost budovy. Nová jsou okna a dveře, zateplená je střecha a opravená je fasáda. Práce, které začaly v srpnu 2021, ale skončily až loni na podzim.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Původní termín, který jsme měli naplánován, byl protažen do této konečné podoby a to proto, že se v průběhu rekonstrukce ještě objevily zásadní závady, které souvisely s odvodněním, s drenáží podél obvodu budovy. Takže jsme prakticky celou budovu odkopávali, dělala se izolace, která původně nebyla součástí zakázky a dělaly se nové drenáže nové dešťové odvodnění.”
Tyto práce navýšily cenu stavby o více než 2 miliony na 10 milionů 600 tisíc korun. Necelé 3 miliony korun se podařilo vykrýt z dotace.
---
Zprávy krátké, 25. 1. 2022 17:00 - 4
Řidiči v Bašce u Frýdku-Místku musí dát pozor na křižovatce v centru obce. Platí tady nové dopravní značení, které mění mnoho let platnou přednost v jízdě.
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro Moravskoslezský kraj: “Došlo k tomu, že z kapacitních důvodů byla křižovatka upravena. Zejména řidiči, kteří jsou místní, si musí dávat pozor, aby, když ráno jedou, nevěnují se řízení, spěchají nebo nejsou úplně v kondici, aby si dali pozor, aby do křižovatky nevjeli takzvaně postaru.”
---
Sbírka fotoaparátů Pavla Rapušáka
Snad každý ve svém životě držel v ruce nějaký fotoaparát. Ještě před nástupem digitalizace a mobilů se fotografii věnovali především vlastníci přístrojů na filmy 6x9 nebo kinofilmy. Historii těchto fotoaparátů mapuje ojedinělá sbírka sběratele Pavla Rapušáka v Bruntále.
Základem sbírky Pavla Rapušáka se staly přístroje, které sám v minulosti používal.
Pavel Rapušák, sběratel, předseda Klubu za starý Bruntál: „Nějakých 30 už jich tady bylo, takhle nějak naskládaných v krabicích a pak asi před třemi lety někdo přišel a říká: „Já likviduji byt, tam jsou nějaké fotoaparáty. Nechcete to?“ A z toho vznikla taková myšlenka oslovit lidi, aby to nedávali do popelnic. Je v tom kus lidské práce, kus lidského umu.“
Sbírka nevzniká nákupem, ale výhradně z darů těch, kteří je doma přechovávají.
Pavel Rapušák, sběratel, předseda Klubu za starý Bruntál: „Každý tam má to svoje jméno, datum, kdy to odevzdal a kdyby jednou někdo přišel a řekl, že by si to zase chtěl zkusit a nebo s tím udělat něco jiného, má možnost si to zase od nás odnést.“
Dnes má sběratel ve sbírce přes 250 přístrojů. Rozdělených podle zemí a výrobců.
Pavel Rapušák, sběratel, předseda Klubu za starý Bruntál: „To jsou tady ty nejstarší přístroje, které my tady máme. Pak tady máme východoněmecké fotoaparáty, další takovou velkou skupinou byly aparáty z Ruska, pak samozřejmě je tady ten český fenomén, československé fotoaparáty.“
Do sbírky přispívají také místní fotografové.
Vlastimír Brabenec, fotograf, Bruntále: „Já jsem myslel, že fotoaparáty, které jsem použil, které jsem odfotil, že budu mít doma ve skříňce. Pak to dopadlo tím způsobem, že Pavel tady má ode mě tři přístroje.“
Sběratel po získání ještě dalších přístrojů uvažuje také o souhrnné výstavě své sbírky.
---