Šibenici před dům hejtmana postavil 30letý muž
Kriminalisté nakonec přece jen vypátrali, kdo postavil v době koronavirové pandemie před dům hejtmana Ivo Vondráka šibenici z dřevěných desek. Původně už případ odložili, ale po zajištění nových stop se pátrání znovu rozběhlo a pachatel byl vypátrán.
Na konci ledna se před domem hejtmana Ivo Vondráka objevila šibenice, ztlučená z několika dřevěných prken a s nápisem vlastizrádce. Na ní pak byla zavěšena novela pandemického zákona a výhružné texty. Hejtman neváhal a vše předal policii. Kriminalisté sice rychle zjistili, kdo šibenici zhotovil, ale ne, kdo ji umístil na zahradu. Případ byl proto odložen. Díky nové stopě ale kriminalisté vyšetřování znovu rozjeli a nakonec i vypátrali pachatele.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policejní komisař 10. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava zahájil na základě zjištěných a zadokumentovaných informací v těchto dnech trestní stíhání 30letého muže z přečinu nebezpečného vyhrožování. Obviněný měl ke konci měsíce ledna 2022 v obci na Opavsku umístit před vstup do domu poškozených šibenici s výhružnými texty související s výkonem funkce jednoho z poškozených."
Hejtman Ivo Vondrák je potěšen dobrou prací policie. V době pandemie koronaviru byl už na výhružky zvyklý, většina ale byla prostřednictvím sociálních sítí, kde propagoval očkování. Pravidelně zveřejnoval údaje o počtu nakažených, zemřelých a očkovaných.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je třeba ocenit to úsilí a využití všech možností jak se dobrat k tomu, kdo to byl a myslím si, že je to skutečně nutný signál k tomu, aby si lidé uvědomili, že takové věci se nedělají."
Kriminalisté předložili pachateli důkazy a stopy, které našli na místě činu a ten se jim přiznal. Za nebezpečné vyhrožování hrozí 30letému muži rok vězení.
---
Energetická krize drtí firmy
Energetická krize začíná doléhat na firmy. Vytápění místností na nižší teplotu, hledání úspor v osvětlení ale i v omezení výroby. To jsou příklady opatření, která přijímají kvůli vysokým cenám energie. K tomu nejrazantnějšímu, propouštění zaměstnanců, prozatím firmy na Opavsku sahají jen výjimečně.
Energetická krize mění zvyklosti ve firmách: kde to není nutné, nesvítí se, optimalizuje se výroba a na vytápění se ubírá.
Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ, Opava: „Snížili jsme teploty. Ve firmě topíme v kanceláři na 20 stupňů, na provozech na 18. Níž nepůjdeme. Chceme, aby lidé byli zdraví a mohli normálně chodit do práce.“
Vedení opavské strojírenské firmy Ostroj počítá s tím, že náklady na spotřebovanou energii a plyn budou letos ve srovnání s rokem 2021 o víc jak 130 mil. korun vyšší.
Aby ušetřili, naplánovali na konec roku třeba také odstávku energeticky náročných provozů, jako je kovárna a galvanovna. Zaměstnanci budou v prosinci čerpat řádnou dovolenou. Co bude příští rok? Nikdo neví.
Aleš Martínek, generální ředitel, OSTROJ, Opava: „Co je největší problém, ten mají všechny podniky, nedá se koupit elektřina za fixovanou cenu na příští rok 2023.“
Alespoň částečnou energetickou soběstačnost tady chtějí vyřešit instalací fotovoltaických panelů na střechy výrobních hal. S montáží se začne co nevidět. Dvě elektrárny by tak mohly pokrýt asi 9% celkové spotřeby energie. Ovšem to až v příštím roce.
Firmy věří, že vláda co nejdříve nastíní koncepci pro příští rok. Zatímco pro domácnosti a menší podniky je zavedený cenový strop na plyn i elektřinu, velkých podniků se to prozatím netýká.
Petra Ballová, ředitelka, Úřad práce Opava: „Už mapujeme takové obavy, že tam kde končí zastropování cen energií, tak zaměstnavatelé se zamýšlejí nad tím, zda nebudou omezovat výrobu.“
Někde už krizi nezvládají a tak muselo přijít na řadu také propouštění zaměstnanců.
Lukáš Pavelek, předseda dozorčí rady, OHK Opava: „Nálada a výhled je velice negativní. O nějakých propouštěních už víme. Zatím ale nešlo o nic dramatického. Bylo to v řádech jednotek či desítek lidí.“
Drahé energie snižují konkurenceschopnost českých firem. Jde především o odvětví, která mají energeticky náročný provoz jako hutě, strojírny či textilní průmysl.
Míra nezaměstanosti je na Opavsku je dlouhodobě nízká a osciluje kolem tří procent. Ovšem je jasné, že počet registrovaných uchazečů o práci v souvislosti s energetickou krizí v následujících měsících poroste.
---
Krátké zprávy, 26. října 2022, 16 h - 1
Byla zahájena rekonstrukce Žermanického přivaděče – jeho II. etapa. Základními účely gravitačního přivaděče od jezu ve Vyšních Lhotách na řece Morávce, na kterém je situována údolní nádrž Žermanice, jsou zvýšení protipovodňové ochrany údolí řeky Morávky a zlepšení vodní bilance nádrže. Dokončení rekonstrukce vodního díla za 165 mil. korun je plánováno na podzim roku 2023.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry s. p.: „Základní změna návrhového parametru bude promítnuta do Manipulačního řádu Vodohospodářské soustavy povodí Odry v rámci jeho aktualizace. Povodňové řízení bude prováděno operativně podle průběhu velkých vod na řece Ostravici na měřicí stanici na dolním konci městské trati Frýdku – Místku ve Sviadnově.“
---
V Třinci nedodrželi termín pro svolání zastupitelstva
Přestože zákon stanoví termín, do kterého musí být po komunálních volbách svoláno první zasedání zastupitelstva, ne všude se ho podaří dodržet. Lhůtu propásli například v Třinci.
V obcích a městech, kde nebyly výsledky komunálních voleb projednávány na základě podnětů u soudu, už by měli mít po první zasedání zastupitelstev. Na těch zastupitelé skládají slib a volí vedení radnice. Například v Třinci ale stanovený termín nedodrželi a sejdou se až 4. listopadu. Na základě podnětu občana na situaci reagovalo i ministerstvo vnitra.
Petr Brozda, občan: “V pondělí 24. října uplynul termín, tak jsem se začal zajímat, proč se v Třinci nesešlo zastupitelstvo. Myslel jsem si, že byla podána nějaká volební stížnost. Díval jsem se na stránky Krajského soudu v Ostravě a zjistil jsem, že žádná volební stížnost podána nebyla a že není důvod, proč by se zastupitelstvo nemělo sejít v termínu do 24. října.”
Ministerstvo dalo Petru Brozdovi zapravdu a primátorka Věra Palkovská přiznala, že termín porušili kvůli povolebnímu vyjednávání.
Věra Palkovská (osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Ustavující zastupitelstvo v našem městě Třinci je svoláno na 4. listopadu. Hned po proběhnuvších volbách jsme za dva dny už měli připravenou koaliční dohodu a podepsánou se subjekty KDU-ČSL a Spolu pro Třinec, ale chtěli jsme vyprecizovat i programové prohlášení, které v této chvíli už máme hotovo. A hlavně chceme i na ustavujícím zastupitelstvu schválit předsedy výboru, které jsme nabídli právě politickým subjektům v opozici.”
Větší problémy než v Třinci mají v Hrčavě na Jablunkovsku, kde soud nařídil opakování komunálních voleb. Volit přitom už nesmí účelově přihlášení lidé.
---
SŠTaS Karviná otevřela školákům bránu k řemeslům
Střední škola techniky a služeb v Karviné uspořádala pro děti ze základních škol akci nazvanou Brána řemeslům otevřená. Kromě praktických ukázek si školáci mohli prohlédnout i nové pomůcky a zmodernizované dílny.
Žáci základních škol mají díky tradiční akci Střední školy techniky a služeb nazvané Brána řemesel otevřená možnost poznat jednotlivá řemesla prostřednictvím praktických ukázek. Ty si připravují pedagogové společně se žáky školy.
Yvetta Kałužová, ředitelka školy: “Já bych zmínila učební obor Instalatér, kdy máme krásně vybavenou novou učebnu, kterou nám zasponzorovala firma z Břeclavi."
Instalatéři jsou v dnešní době velmi žádaní a je jich málo.
Petr Albrecht, učitel odborného výcviku oboru Instalatér : “Ti instalatéři, kteří jsou na trhu, tak nejsou schopni pokrýt poptávku.”
Ondřej Altmann, žák SŠTaS Karviná, obor Instalatér: “Za řemeslo jsou dobré peníze, většina lidí se bojí dělat manuální práce."
V oboru Automechanik, o který je také na škole velký zájem musí škola pružně reagovat na vývoj v automobilovém průmyslu a vybavovat zázemí ve škole potřebnými pomůckami. Týkají se například diagnostiky.
Yvetta Kałužová, ředitelka školy: “V rámci projektu OKAP jsme vybavili učebnu autodílny diagnostickými panely v hodnotě 4 milionů korun."
S touto školou, ale i s nabídkou ostatních škol v regionu, budou mít žáci devátých tříd i jejich rodiče možnost seznámit se při tradiční akci Volba povolání, která se uskuteční v Obecním domě Družba 9.listopadu od 10 do 17 hodin.
---
Krátké zprávy, 26. října 2022, 16 h - 2
Připomínáme, že už jen do 6. listopadu mohou obyvatelé Ostravy-Jihu hlasovat v rámci participativního rozpočtu Náš Jih o rozdělení 10 milionů korun. Přihlášeno je 36 projektů. Hlasování probíhá na webu Náš Jih.
1. listopadu se uskuteční ve výstavním prostoru MAPPA na ulici Nádražní veřejné projednání urbanistické studie Hrušov. Podněty, které vzejdou z projednání, budou vyhodnoceny a zapracovány do studie, která bude dokončena na přelomu roku 2022 a 2023.
---
Obchod v Ostravě vzkvétá od roku 1362
Je tomu 660 let, co Karel IV. udělil Ostravě trhové právo. To umožňovalo nejen pořádat pravidelné trhy a jarmarky ve středověkém městě, ale zároveň potvrzovalo i to, že jde o město. Od té doby začal obchod postupně vzkvétat.
Obyčejné týdenní trhy, na kterých hospodyňky nakupovaly věci do domácnosti jako zeleninu, koření, maso i živá zvířata, se v roce 1362 změnily. A to udělením trhového práva Karlem IV.
Kateřina Barcuchová, historička, Ostravské muzeum: “Právo toho výročního trhu také znamená, že obchodníci z větší dálky například Polska, Německa, Rakouska sem přišli a přinesli luxusnější výrobky.”
Rozrůstaly se nejen trhy, ale také síť malých obchůdků.
Kateřina Barcuchová, historička, Ostravské muzeum: “V roce 1918 přišel do Ostravy Baťa, koupil si starý dům a otevřel si prodejnu.”
První obchodní domy se v Ostravě začaly stavět po roce 1927. Mezi nimi například Rix, Brouk a Babka nebo Baťa.
Petr Maďa, historik, Ostravská univerzita: “Jedná se o obchodní dům Bachner, který byl postaven během jednoho roku. Stavební povolení bylo uděleno v roce 1932, dům byl dokončený v roce 1933. Je to funkcionalistická stavba o 6 podlažích a zajímavost je v tom, že celá je postavená z ocelových nosníků a ty nosníky se dělaly ve Vítkovicích a na vozech tažených koňmi se vozily na Zámeckou ulici.”
Vše o obchodu od středověku po současnost se dozvíte v Ostravském muzeu na výstavě Jdeme nakupovat. Vystaveny jsou i peníze, váhy, peněženky, nebo nákupní tašky. Ostravské muzeum bude nově otevřeno i o svátcích.
---