Ostravští policisté nasadili vlastní životy
Velkou pochvalu a si zaslouží policejní hlídka, která v Ostravě zasahovala u hořícího domu. I přes silné zadýmení šli dovnitř a postupně vyváděli rozespalé obyvatele. Ošetřit se nakonec musela i policistka, která se nadýchala kouře.
Krátce před 6 hodinou ranní, když se policejní hlídce z Ostravy-Přívozu blížil konec směny, ozvalo se tísňové volání z obytného domu na Vítězné ulici. Ohlášen byl požár a na balkóně měli nájemníci volat o pomoc. Policisté dorazili jako první.
Klára Skibová, PČR Ostrava: "V takové situaci není čas váhat, tak jsme šli okamžitě dovnitř. Tam jsme viděli osoby, které leží v tom dýmu a nejevily známky, že by si toho vůbec všimly. Tvrdě spaly a nevěděli jsme co s nimi, než jsme je začali vynášet ven."
Policisté postupně vcházeli do jednotlivých bytů a vyváděli obyvatele ven na vzduch. Dům byl tak zadýmený, že nebylo vidět na krok a policisté se řídili hlavně hmatem. Přes obličeje měli šátky, aby vůbec mohli dýchat.
Klára Skibová, PČR Ostrava: "Kdokoliv, kdo jde k nám nebo nějaké bezpečnostní složce, musí počítat s tím, že může položit život."
Po pár minutách už dorazili hasiči, kteří mají dýchací techniku a ti už evakuaci dokončili. Na policistech a hasičských vyšetřovatelích nyní je zjistit příčinu požáru.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Příčiny jsou předmětem dalšího šetření, nicméně není vyloučeno, že požár mohl vzniknut ze zásobníku paliva."
Kromě devíti evakuovaných lidí, museli zdravotníci ošetřit i policistku, která se nadýchala kouře. V domě byl sice instalován hlásič požáru, měl ale vybitou baterii.
---
Ve Frenštátě připomněli odjezd prvního vlaku se sověty
Před 33 lety se začaly z tehdejšího Československa stahovat sovětská vojska. První vlak směrem na východ odjel 26. února 1990 z Frenštátu pod Radhoštěm. Tuto událost si nejen místní připomněli na vlakovém nádraží.
Na vlakovém nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm se lidé sešli 26. února ve 14 hodin a 40 minut. Přesně v tomto čase, ale před 33 lety, odtud vyjel první vlak se sovětskými vojsky nejen z tehdejšího Československa, ale vůbec z východní Evropy, zpět do Sovětského svazu.
David Mořkovský, spoluorganizátor akce: “Tady odsud sověti tehdy odjížděli jako první díky úspěšnému vyjednávání, kdy se je podařilo přesvědčit, že když půjdou první, tak mají ještě reálnou šanci někde v Sovětském svazu získat ubytování v normálních kasárnách a nemusí skončit někde v polích.”
Vzpomínková akce, která se konala pod názvem Běž domů Ivane, vyjádřila také podporu ukrajinskému lidu.
Ivo Vondrák (nez.), hejtman MS kraje: “Je důležité si to připomínat, a zrovna i dneska, protože víme, co se děje na Ukrajině. A já bych přál Ukrajině, aby nemusela čekat tak dlouho na to, na co jsme museli čekat my tehdy po 68 roce.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Opravdu dějiny se mohou opakovat a my si to musíme uvědomit a musím to říkat mladé generaci.”
Lidé na setkání zavzpomínali rovněž na Dalibora Norského, který zemřel na sklonku loňského roku, a který byl před 33 lety jeden z hlavních strůjců odsunu sovětských vojsk.
---
Krátké zprávy, 27. února, 17 h - 1
Hejtman Ivo Vondrák v pátek vystoupil z hnutí ANO. Oznámil to na začátku jednání krajského předsednictva hnutí.
Ivo Vondrák (nez), hejtman MS kraje: “Jsem se rozhodl vystoupit z Hnutí ANO, protože to bylo velmi komplikované, především pro ty lidi, kteří o tom měli rozhodovat, a tím myslím lidi na našem krajském předsednictvu Hnutí ANO. Mně připadá skutečně hloupé, když a místo toho, aby se tady někdo staral a vnímal o to, co se v tomto kraji děje, tak se v podstatě postaví jako nejdůležitější to, zda-li jsem někoho podpořil či nepodpořil. Ale já nepředpokládám nějaké další změny, my jsme s koalicí dohodnutí. Já jsem dohodnutý i s dalšími lidmi ze zastupitelstva, že bude pokračovat kraj v té podobě, jak jsme to tady zahájili v roce 2016. Já bych rád tyto věci dokončil a pevně věřím, že takto učiníme všichni ostatní. Mrzí mě, že se to nevnímalo u Tomáše Macury (primátor Ostravy, pozn. redakce), protože tady odvedl kus práce. Je smutné, že je důležitější to, zda-li chcete vyhovět předsedovi hnutí.”
---
Dva Poláci k nám jezdili krást Mazdy
Kriminalistům se podařilo zadržet dva členy polského gangu, kteří do naší země jezdili krást auta. Zaměřovali se především na japonské vozy Mazda, které nemají tak dokonalé zabezpečení, jako třeba Škodovky. K otevření a nastartování vozu používali elektronické zařízení.
Na konci loňského roku byli v MS kraji ukradeny 3 Mazdy a hned v únoru ohlásila majitelka, že ji bylo ukradeno auto z parkoviště v Ostravě-Porubě.
hovor na tísňovou linku, okradená majitelka vozidla: "Dobrý den, před 20 minutami mi ukradli v Porubě auto, je to Mazda CX3."
Operační středisko ihned předalo informaci o hledaném vozidle prostřednictvím vysílaček všem hlídkám v terénu a kriminalistům a začalo rozsáhlé pátrání. Zjistilo se, že podobné auto někdo ukradl i od den dříve na Olomoucku.
pokyny operačního důstojníka: "Prohlídky na D1. V případě, že spatříte vozidlo Mazda CX3, proveďte kontrolu, je možné že bude mít vyměněné značky."
Kriminalisté zjistili, že k nám pachatelé jezdí z Polska vozidlem Hyundai a už den po krádeži je měli. Přiznali se ke dvěma ukradeným Mazdám.
Tomáš Robenek, kriminalista: "Pachatelé se dostávali do vozidel bez poškození dveří. Následně dekódovali imobilizér za pomocí zařízení, které sloužilo ke krádeži vozidel. Vozidlo nastartovali a odjížděli směrem do Polska."
Bylo štěstí, že pachatelé obou krádeží byli dopadeni v tak krátkém čase. Během několika dalších dní už by bylo prý vozidlo rozebráno na náhradní díly.
Patrik Heinzke, kriminalista: "Jeden z pachatelů vystupoval pod skrytou identitou svého netrestaného bratra, kdy se vydával za jednovaječné dvojče."
I když se pachatelé přiznali pouze ke dvěma ukradeným Mazdám, je pravděpodobné, že jich ukradli minimálně pět. Podle kriminalistů jsou japonská a korejská auta nyní v hledáčku zlodějů pro slabší zabezpečení.
---
Porubský hokej oslavil 90 let double derby
Porubský hokej oslavil 90 let své existence. A to double derby v RT Torax Aréně, kde se uskutečnilo jak exhibiční utkání legend, tak utkání Chance ligy. Nechyběla ani fanzóna, autogramiáda a spousta her a soutěží.
Polák, Kalandra, Fabián, Dětský a další hokejové legendy se představily v porubské RT Torax Aréně, kde probíhají oslavy 90 ti let porubského hokeje. V rámci utkání legend proti sobě nastoupili bývalí hráči Poruby a Vítkovic.
Pavel Hinner, člen Výkonného výboru, HC RT Torax Poruba: “To výročí se odehrávalo v loňské sezóně, ale díky opatřením covidovým, které byly, tak nám to znemožnily, proto jsme se rozhodli tuto akci udělat teď. Domluvili jsme se na utkání bývalých hráčů Vítkovic a Poruby a po něm bude následovat utkání Chance ligy s Frýdkem Místkem."
Fanoušci hokeje si double derby nenechali ujít a zimní stadion tak praskal ve švech.
Roman Polák, odchovanec HC RT Torax Poruba: “Tady jsem se naučil hrát hokej, tady mě rodiče přivedli a jsem za to rád. A ti trenéři, co tady se mnou byli, tak mě vlastně dostali tam, kde jsem byl.”
Petr Fabián, bývalý hokejista Vítkovic: “Kluci se dlouho neviděli a je dobře, že všichni měli tu vůli, co ještě byli schopni a byli zdravotně, tak že přišli a budeme hrát.”
Z vyrovnaného utkání se nakonec radovali bývalí hráči Poruby, kteří legendy Vítkovic porazili 4:3. Oslavy 90 let porubského hokeje tím ale nekončí.
Pavel Hinner, člen Výkonného výboru, HC RT Torax Poruba: “Podařilo se nám zajistit tady utkání reprezentace A mužstev. Bude to jedno z posledních přípravných zápasů před MS. Budeme hrát se Slovenskem.”
Zároveň půjde o premiéru a vrchol oslav. Reprezentace totiž tady bude hrát historicky poprvé, a to 20. a 21. dubna.
---
Krátké zprávy, 27. února, 17 h - 2
Moravskoslezský kraj v tomto roce investuje do silnic II. a III. tříd jednu a čtvrt miliardy korun. Letošní investice je historicky nejvyšší. Kraj je pokryje ze svého rozpočtu, z příspěvku od státu i z evropských zdrojů. Mezi letošní nejvýznamnější stavby patří mosty v Břidličné, Košatce nebo Hlučíně a také oprava ul. Polská v Karviné, ul. Těšínská v Opavě nebo Lesní Albrechtice – Větřkovice.
---
13. Masopust ve Starém Městě
Masopust, lidově také Ostatky nebo Fašank je obdobím veselí a hodování mezí vánoční a postní dobou. Postupně se rozšiřuje do stále více obcí naší země. Čtyřicetidenní půst, který následuje a potrvá až do Velikonoc, symbolicky zahájili také ve Starém Městě na Bruntálsku.
Nejdelší tradici má na Bruntálsku Masopust v Ryžovišti, kde přežil i dobu normalizace. Ve Starém Městě se konal již potřinácté.
„Pročež vás tedy pane starosto žádám o vydání povolení.“
„Ať můžeme tedy postít pak tu dobu pořádně, ať to vydržíme. Pojďme na to.“
Richard Šanda, starosta Starého Města: „Jsem rád, že tu tradici držíme, kterou začal můj předchůdce pan Směšný a myslím, že se ta akce stala velmi oblíbenou a vždycky to to dokáže ta účast těch lidí, kteří přijdou.“
Tradice Masopustu začala v obci nenápadně, poprvé jen jako vepřové hody.
Antonín Směšný, bývalý starosta Starého Města: „Postupem času se to vytvářelo tak, že z toho vznikl Masopust, aby ti lidi byli překvapeni, kdo je za těmi maskami schovaný.“
Unikátní je především velká účast místních i hostů z okolí a především nápadité masky, které si oblíbily děti i dospělí.
Anketa, účastníci Masopustu: „My jsme z krkonošských pohádek postavičky.“
„Dneska jsme tady afro cirkus ze Starého Města.“
„Já jsem za žida. Já jsem jedna z typických postav, která patří k Masopustu každoročně.“
„Já jsem Kloboučník z Alenky v říši divů.“
Michal Sijka, tatínek: „To je Jakub Sijka, budoucí mistr světa v autokrosu.“
Jaromír Vrobel, Masopust: „Všichni, kdo měli přijít, přišli a ti co neměli přijít, tak ti nepřišli. Bylo to s nimi domluvené takhle, takže jsme spokojeni.“
Masopust zakončila společná zábava s vyhlášením nejlepších masek a odměnou všech dětí.
---