Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Děti zachránily seniora včasným zásahem
  • Pěšky zdolali půl Evropy i pro handicapovanou atletku
  • Rekordní zájem o letošní ročník Karvinského talentu
  • ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku
  • Karvinští házenkáři slaví, získali mistrovský titul

Děti zachránily seniora včasným zásahem

Zcela příkladně se zachovala pětice žáků ze ZŠ Bohumíra Dvorského. Pomohli zraněnému seniorovi, kterého i dospělí kolemjdoucí jen míjeli. Jejich pomoc a postup ocenili záchranáři, vedení školy i obvodu. Pochvalu dostali přímo od starosty.

Nebyli lhostejní a pomohli. Dvě žákyně osmé třídy a tři deváťáci si jednou po cestě ze školy všimli chumlu svých spolužáků a šli zkontrolovat, co se děje.

Matěj Uhrák, jeden ze zachránců: „Viděli jsme tam staršího pána ležet na zemi a řekli jsme si, že by bylo asi potřeba něco udělat. Začali jsme tak, že jsme ho zvedli na patník, který byl blízko, potom jsme zjistili, kde je jeho bydliště. Když jsme zjistili, že nikoho doma nemá, tak šel Honza koupit nějakou vodu, protože prý na tom slunci ležel už 30 minut.“

Poté, co si všimnuli zranění muže na hlavě a koleni, zavolali sanitku a vyčkali na příjezd záchranářů.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: „Muž byl v seniorském věku. Nebyl sice v přímém ohrožení života, ale rozhodnutí žáků pomoci mu je naprosto nutné hodnotit jako správné."

Poděkování se jim dostalo nejen od záchranářů, ale i vedení školy a starosty obvodu.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je dobře, že i nastupující generace má oči otevřené a umí se správně zachovat v situacích, které to vyžadují.“

Miloš Kosík, ředitel, ZŠ B. Dvorského: „Musím říct, že k tomu nabádáme i formou edukativní, kdy máme spoustu edukativních programů jako Den zdraví, výpomoc Červeného kříže.“

Zraněný senior se díky příkladnému postupu žáků vrátil do plnohodnotného života. Laická první pomoc má často nesmírný význam pro přežití pacienta, a to zejména v situacích, kdy je dotyčný bezprostředně ohrožen na životě.

---

Pěšky zdolali půl Evropy i pro handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Takové přivítání rodiny a přátel čekalo na náměstí v Novém Jičíně Matyáše Kuboše a Tomáše Kopeckého, kteří dorazil do cíle své pěší pouti z Barcelony. Na trasu dlouhou 2 350 kilometrů vyrazili v březnu, dojít domů jim trvalo 75 dní.

Tomáš Kopecký: “Nápad vznikla asi tři roky zpátky, kdy jsme se s Matesem domluvili, že když se nám v životě něco nepovede, nebo budeme mít horší období, tak spolu vyrazíme na tři měsíce někam pryč. A sešlo se to tak ruku v ruce a vyšli jsme letos 9. března.”

Matyáš Kuboš: “Nejtěžší okamžik byly asi ty Alpy, když jsme vstoupili do Alp, šlapali jsme do sněhu v letních botech, a uvědomili jsme si že, to nebude úplně tak lehké, spali jsme ve sněhu a mrzli, tak to byly těžké okamžiky.”

Kluci si ovšem touto cestou chtěli nejen dokázat, co sami zvládnou, ale hnacím motorem byl i druhý cíl - pomoc handicapované Natálce.

Matyáš Kuboš: “I pro nás to byla neskutečná motivace, když jsme se potkali s Natálkou a zjistili jsme, jaký je její životní příběh, tak pro nás to bylo něco, co nás donutilo nezastavit po té cestě.”

Třináctiletá dívka se potýká se středně těžkým tělesným a mentální postižením. Přesto se čtyři roky v para klubu v Ostravě věnuje atletice.

Natálie Hlavinková: “Povedl se mi hod oštěpem a míčkem. Kluci jsou borci.”

Během svého putování kluci pro Natálku pomohli vybrat téměř půl milionu korun. Sbírka na Doniu trvá do 7. června.

---

Krátké zprávy 27. 5. 2024 16.00 - 1

MLADÍK V KONTEJNERU NA ELEKTROODPAD

22letého mladíka v kontejneru na elektroodpad našli v sobotu strážníci. Přivolala je žena, která viděla, jak v ulici Gen. Janouška v Moravské Ostravě muž leze do kontejneru, kam vzápětí spadl celý. Muži se nic nestalo, často ale podobné případy končí i tragicky.

DĚTI MOHOU ZÍSKAT SVOU PRVNÍ ODISKU ZDARMA

Akce „Moje první ODISka“ zdarma bude letos platit celoročně. Ještě loni mohli získat prvňáčci ODISku zdarma jen pár měsíců. O první ODISku je možné požádat prostřednictvím e-shopu nebo v Dopravních infocentrech ODIS a na dalších prodejních místech. Akce je platná do 31. prosince a je určena pro všechny děti narozené v letech 2017 a 2018.

---

Rekordní zájem o letošní ročník Karvinského talentu

Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny začala opět po roce hledat nové pěvecké talenty z různých měst a obcí. Předkola soutěže nazvané Karvinský talent se letos zúčastnil rekordní počet zájemců.

Do letošního ročníku se přihlásilo 157 dětí z různých měst a obcí MSK, kromě Karviné například z Ostravy, Šenova, Havířova, Horní Suché, Dětmarovic nebo Stonavy. Mnozí vystupovali před porotou poprvé, někteří své štěstí uspět zkoušejí opakovaně.

Klára Branková, účastnice Karvinského talentu: "Byla tréma, já jsme se úplně klepala, i ten hlas byl malinko vyklepanější, ale jinak to bylo myslím docela dobré."

Elizabeth Pašková, účastnice Karvinského talentu: "Já chodím do Horní Suché do mateřské školy. Já jsem měla trošku trému."

Letošní novinkou je přidané semifinále, kvůli velkému počtu zpěváků ve druhé a třetí kategorii. To se uskuteční 25. června na Lodičkách.

V semifinále budou opět zpívat s podklady, ve finále si pak zazpívají s kapelou.

Dagmar Czinege, ředitelka Základní a Mateřské školy Prameny: "Myslím si, že je výborné, když děti tady z Karviné mají možnost se porovnat ve výkonech s dětmi z jiných měst, to se mi jeví jako velmi dobré.”

Finále se koná na podzim, připraveny jsou také pro vítěze soutěže hodnotné ceny.

---

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek bylo založeno v květnu roku 2004. A bylo prvním v České republice. Proto se oslavy kulatin odehrály v kině Nová scéna Vlast za účasti dobrovolníků, klientů i významných hostů.

Radomír Špinka, ředitel organizace ADRA Česká republika: "Já to vnímám velmi pozitivně a mám z toho radost, protože dobrovolnictví je něco, co jako ADRA má jako nosné téma a děláme to už řadu let. A právě to začalo zde ve Frýdku-Místku. Za tu dobu se to velmi rozšířilo. Těch programů je dneska celá řada. Chodíme k seniorům, chodíme k dětem, chodíme k různě handicapovaným lidem, chodíme do domácností. A zároveň děláme také dobrovolnictví při mimořádných událostech, když se občas něco stane. Takže já jsem rád, že to je téma, kterému se můžeme jako ADRA věnovat."

Jen ve Frýdku-Místku má ADRA na 200 dobrovolníků a spolu s dalšími městy, ve kterých působí téměř 500. Čísla z celé země pak čítají na 3 500 dobrovolníků.

Sylva Musilová první dobrovolnice ADRA v ČR: "Ono mi to přišlo samo. Byl to leták na dveřích Adry, tak jsem vzala za kliku, otevřela dveře a od té doby jsem prvním dobrovolníkem Adry v České republice. A kde se vzalo, tu se vzalo 17 nebo 18 let, já nevím přesně. A kdyby nepřišel covid, a kdyby mi v něm nezemřela moje paní Jiřinka v domově a kdyby mi za dva roky nebylo 90, tak bych tam s radostí docházela určitě dodnes."

Jak dlouho už se věnujete dobrovolnictví? Proč to děláte a co vám to dává?

Petr Kaňák, dlouholetý dobrovolník: "Zhruba 18 let. Tak samozřejmě, dává mi to hodně takového vnitřního uspokojení. Nebo já nevím, jak bych to přesně řekl." - Za kým docházíte? Komu se věnujete a co s nimi děláte s těmi lidmi? - "Docházím do zařízení Náš svět a s těmi klienty tam zpívám, hraju jim na kytaru a takto. Každou neděli."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme rádi, že si můžeme připomenout pod záštitou pana primátora i to založení a to, co všechno jsme prožili za těch 20 let. A jsem rád, že jsou tady s námi sponzoři, že jsou tady s námi ti, kteří přijímají tu službu a ty naše dobrovolníky. A že to s nimi můžeme společně oslavit."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že 20 let tady funguje dobrovolnické centrum, které pomáhá uživatelům, jak v našich příspěvkových organizacích, jako je třeba Domov pro seniory, hospic, Žirafa, ale jsou to třeba i jiné příspěvkové organizace, krajské. V dětském domově a opravdu velký dík za to, že ADRA tady funguje."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, že ADRA se své činnosti systematicky věnuje a rozvijí se 20 let je fantastická věc. Já mám to štěstí, že jsem s Adrou začal spolupracovat v jejich počátcích, ještě jako řadový občan. A my jsme spolu v rámci benefičního festivalu Sweetsen fest začali pořádat sbírky pro Adru. Tehdy byla ADRA v plenkách, my také. A já jsem moc rád, že jim vydržela chuť a energie a rostou."

Frýdek-Místek byl postupně inspirací pro vznik dalších 14 dobrovolnických center v Česku, které zajišťují služby v 71 městech. Dobrovolníci za tu dobu věnovali lidem téměř 92 tisíc hodin svého času.

---

Krátké zprávy 27. 5. 2024 16.00 - 2

NEPLODNOST TRÁPÍ STÁLE VÍCE ČECHŮ

Až 5 % českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce. Vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů počet dětí „ze zkumavky“ i nadále poroste, především kvůli trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Žena může v Česku podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech, do 40 let hradí až čtyři cykly zdravotní pojišťovny.

EDOKLADY AKCEPTUJE PČR I ČESKÁ PRŮMYSLOVÁ ZP

Pomocí aplikace eDoklady můžete od ledna nahradit klasickou občanku v podobě plastové kartičky. Od dubna ji akceptuje policie v terénu a od června umožní klientům se prokazovat pomocí eDokladů také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

---

Karvinští házenkáři slaví, získali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Titul mistra České republiky se tak po roce vrací zpátky do Karviné.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Máme patnáctý titul, ten zápas samozřejmě byl těžký, ale my jsme měli stoupající tendenci v těch posledních čtyřech zápasech s Plzní a dnes se nám znovu podařilo ubránit Bláhu a Doudu, k tomu se přidal Petr Mokroš, který měl poslední dva zápasy výborné.”

Petr Mokroš, brankář HCB Karviná: "Já jsem absolutně vyřízený, ale fakt absolutně, jsem říkal, já už nemůžu být pod tlakem, já to už musím prostě zvládnout, naštěstí jsem to zvládl, tak jsem rád.” 


Velkou oporou týmu byl několikrát zraněný Dominik Solák, který finále uhrál i se zlomeným nosem.

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "V těch zápasech jsem to neřešil, já jsem se soustředil na to, abych podal co nejlepší výkon a pomohl klukům."

Velkou motivací a hnacím motorem hráčů na palubovce byli fanoušci.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Je to nádherný pocit slyšet poslední minutu Mistři a moc jim za to děkujeme."

anketa: zástupce fanoušků HCB Karviná: "Je to úplně fantastické, my jsme tomu všichni věřili, že dneska to urveme a dneska jsme to dali a bylo to fantastické.”

Podrobnější reportáž z vítězného utkání uvidíte v sobotním Karvinském expresu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. května 2024, 16:00

Děti zachránily seniora včasným zásahem

Zcela příkladně se zachovala pětice žáků ze ZŠ Bohumíra Dvorského. Pomohli zraněnému seniorovi, kterého i dospělí kolemjdoucí jen míjeli. Jejich pomoc a postup ocenili záchranáři, vedení školy i obvodu. Pochvalu dostali přímo od starosty.

Nebyli lhostejní a pomohli. Dvě žákyně osmé třídy a tři deváťáci si jednou po cestě ze školy všimli chumlu svých spolužáků a šli zkontrolovat, co se děje.

Matěj Uhrák, jeden ze zachránců: „Viděli jsme tam staršího pána ležet na zemi a řekli jsme si, že by bylo asi potřeba něco udělat. Začali jsme tak, že jsme ho zvedli na patník, který byl blízko, potom jsme zjistili, kde je jeho bydliště. Když jsme zjistili, že nikoho doma nemá, tak šel Honza koupit nějakou vodu, protože prý na tom slunci ležel už 30 minut.“

Poté, co si všimnuli zranění muže na hlavě a koleni, zavolali sanitku a vyčkali na příjezd záchranářů.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: „Muž byl v seniorském věku. Nebyl sice v přímém ohrožení života, ale rozhodnutí žáků pomoci mu je naprosto nutné hodnotit jako správné."

Poděkování se jim dostalo nejen od záchranářů, ale i vedení školy a starosty obvodu.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Je dobře, že i nastupující generace má oči otevřené a umí se správně zachovat v situacích, které to vyžadují.“

Miloš Kosík, ředitel, ZŠ B. Dvorského: „Musím říct, že k tomu nabádáme i formou edukativní, kdy máme spoustu edukativních programů jako Den zdraví, výpomoc Červeného kříže.“

Zraněný senior se díky příkladnému postupu žáků vrátil do plnohodnotného života. Laická první pomoc má často nesmírný význam pro přežití pacienta, a to zejména v situacích, kdy je dotyčný bezprostředně ohrožen na životě.

---

Pěšky zdolali půl Evropy i pro handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Takové přivítání rodiny a přátel čekalo na náměstí v Novém Jičíně Matyáše Kuboše a Tomáše Kopeckého, kteří dorazil do cíle své pěší pouti z Barcelony. Na trasu dlouhou 2 350 kilometrů vyrazili v březnu, dojít domů jim trvalo 75 dní.

Tomáš Kopecký: “Nápad vznikla asi tři roky zpátky, kdy jsme se s Matesem domluvili, že když se nám v životě něco nepovede, nebo budeme mít horší období, tak spolu vyrazíme na tři měsíce někam pryč. A sešlo se to tak ruku v ruce a vyšli jsme letos 9. března.”

Matyáš Kuboš: “Nejtěžší okamžik byly asi ty Alpy, když jsme vstoupili do Alp, šlapali jsme do sněhu v letních botech, a uvědomili jsme si že, to nebude úplně tak lehké, spali jsme ve sněhu a mrzli, tak to byly těžké okamžiky.”

Kluci si ovšem touto cestou chtěli nejen dokázat, co sami zvládnou, ale hnacím motorem byl i druhý cíl - pomoc handicapované Natálce.

Matyáš Kuboš: “I pro nás to byla neskutečná motivace, když jsme se potkali s Natálkou a zjistili jsme, jaký je její životní příběh, tak pro nás to bylo něco, co nás donutilo nezastavit po té cestě.”

Třináctiletá dívka se potýká se středně těžkým tělesným a mentální postižením. Přesto se čtyři roky v para klubu v Ostravě věnuje atletice.

Natálie Hlavinková: “Povedl se mi hod oštěpem a míčkem. Kluci jsou borci.”

Během svého putování kluci pro Natálku pomohli vybrat téměř půl milionu korun. Sbírka na Doniu trvá do 7. června.

---

Krátké zprávy 27. 5. 2024 16.00 - 1

MLADÍK V KONTEJNERU NA ELEKTROODPAD

22letého mladíka v kontejneru na elektroodpad našli v sobotu strážníci. Přivolala je žena, která viděla, jak v ulici Gen. Janouška v Moravské Ostravě muž leze do kontejneru, kam vzápětí spadl celý. Muži se nic nestalo, často ale podobné případy končí i tragicky.

DĚTI MOHOU ZÍSKAT SVOU PRVNÍ ODISKU ZDARMA

Akce „Moje první ODISka“ zdarma bude letos platit celoročně. Ještě loni mohli získat prvňáčci ODISku zdarma jen pár měsíců. O první ODISku je možné požádat prostřednictvím e-shopu nebo v Dopravních infocentrech ODIS a na dalších prodejních místech. Akce je platná do 31. prosince a je určena pro všechny děti narozené v letech 2017 a 2018.

---

Rekordní zájem o letošní ročník Karvinského talentu

Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny začala opět po roce hledat nové pěvecké talenty z různých měst a obcí. Předkola soutěže nazvané Karvinský talent se letos zúčastnil rekordní počet zájemců.

Do letošního ročníku se přihlásilo 157 dětí z různých měst a obcí MSK, kromě Karviné například z Ostravy, Šenova, Havířova, Horní Suché, Dětmarovic nebo Stonavy. Mnozí vystupovali před porotou poprvé, někteří své štěstí uspět zkoušejí opakovaně.

Klára Branková, účastnice Karvinského talentu: "Byla tréma, já jsme se úplně klepala, i ten hlas byl malinko vyklepanější, ale jinak to bylo myslím docela dobré."

Elizabeth Pašková, účastnice Karvinského talentu: "Já chodím do Horní Suché do mateřské školy. Já jsem měla trošku trému."

Letošní novinkou je přidané semifinále, kvůli velkému počtu zpěváků ve druhé a třetí kategorii. To se uskuteční 25. června na Lodičkách.

V semifinále budou opět zpívat s podklady, ve finále si pak zazpívají s kapelou.

Dagmar Czinege, ředitelka Základní a Mateřské školy Prameny: "Myslím si, že je výborné, když děti tady z Karviné mají možnost se porovnat ve výkonech s dětmi z jiných měst, to se mi jeví jako velmi dobré.”

Finále se koná na podzim, připraveny jsou také pro vítěze soutěže hodnotné ceny.

---

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek bylo založeno v květnu roku 2004. A bylo prvním v České republice. Proto se oslavy kulatin odehrály v kině Nová scéna Vlast za účasti dobrovolníků, klientů i významných hostů.

Radomír Špinka, ředitel organizace ADRA Česká republika: "Já to vnímám velmi pozitivně a mám z toho radost, protože dobrovolnictví je něco, co jako ADRA má jako nosné téma a děláme to už řadu let. A právě to začalo zde ve Frýdku-Místku. Za tu dobu se to velmi rozšířilo. Těch programů je dneska celá řada. Chodíme k seniorům, chodíme k dětem, chodíme k různě handicapovaným lidem, chodíme do domácností. A zároveň děláme také dobrovolnictví při mimořádných událostech, když se občas něco stane. Takže já jsem rád, že to je téma, kterému se můžeme jako ADRA věnovat."

Jen ve Frýdku-Místku má ADRA na 200 dobrovolníků a spolu s dalšími městy, ve kterých působí téměř 500. Čísla z celé země pak čítají na 3 500 dobrovolníků.

Sylva Musilová první dobrovolnice ADRA v ČR: "Ono mi to přišlo samo. Byl to leták na dveřích Adry, tak jsem vzala za kliku, otevřela dveře a od té doby jsem prvním dobrovolníkem Adry v České republice. A kde se vzalo, tu se vzalo 17 nebo 18 let, já nevím přesně. A kdyby nepřišel covid, a kdyby mi v něm nezemřela moje paní Jiřinka v domově a kdyby mi za dva roky nebylo 90, tak bych tam s radostí docházela určitě dodnes."

Jak dlouho už se věnujete dobrovolnictví? Proč to děláte a co vám to dává?

Petr Kaňák, dlouholetý dobrovolník: "Zhruba 18 let. Tak samozřejmě, dává mi to hodně takového vnitřního uspokojení. Nebo já nevím, jak bych to přesně řekl." - Za kým docházíte? Komu se věnujete a co s nimi děláte s těmi lidmi? - "Docházím do zařízení Náš svět a s těmi klienty tam zpívám, hraju jim na kytaru a takto. Každou neděli."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme rádi, že si můžeme připomenout pod záštitou pana primátora i to založení a to, co všechno jsme prožili za těch 20 let. A jsem rád, že jsou tady s námi sponzoři, že jsou tady s námi ti, kteří přijímají tu službu a ty naše dobrovolníky. A že to s nimi můžeme společně oslavit."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že 20 let tady funguje dobrovolnické centrum, které pomáhá uživatelům, jak v našich příspěvkových organizacích, jako je třeba Domov pro seniory, hospic, Žirafa, ale jsou to třeba i jiné příspěvkové organizace, krajské. V dětském domově a opravdu velký dík za to, že ADRA tady funguje."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, že ADRA se své činnosti systematicky věnuje a rozvijí se 20 let je fantastická věc. Já mám to štěstí, že jsem s Adrou začal spolupracovat v jejich počátcích, ještě jako řadový občan. A my jsme spolu v rámci benefičního festivalu Sweetsen fest začali pořádat sbírky pro Adru. Tehdy byla ADRA v plenkách, my také. A já jsem moc rád, že jim vydržela chuť a energie a rostou."

Frýdek-Místek byl postupně inspirací pro vznik dalších 14 dobrovolnických center v Česku, které zajišťují služby v 71 městech. Dobrovolníci za tu dobu věnovali lidem téměř 92 tisíc hodin svého času.

---

Krátké zprávy 27. 5. 2024 16.00 - 2

NEPLODNOST TRÁPÍ STÁLE VÍCE ČECHŮ

Až 5 % českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce. Vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů počet dětí „ze zkumavky“ i nadále poroste, především kvůli trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Žena může v Česku podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech, do 40 let hradí až čtyři cykly zdravotní pojišťovny.

EDOKLADY AKCEPTUJE PČR I ČESKÁ PRŮMYSLOVÁ ZP

Pomocí aplikace eDoklady můžete od ledna nahradit klasickou občanku v podobě plastové kartičky. Od dubna ji akceptuje policie v terénu a od června umožní klientům se prokazovat pomocí eDokladů také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

---

Karvinští házenkáři slaví, získali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Titul mistra České republiky se tak po roce vrací zpátky do Karviné.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Máme patnáctý titul, ten zápas samozřejmě byl těžký, ale my jsme měli stoupající tendenci v těch posledních čtyřech zápasech s Plzní a dnes se nám znovu podařilo ubránit Bláhu a Doudu, k tomu se přidal Petr Mokroš, který měl poslední dva zápasy výborné.”

Petr Mokroš, brankář HCB Karviná: "Já jsem absolutně vyřízený, ale fakt absolutně, jsem říkal, já už nemůžu být pod tlakem, já to už musím prostě zvládnout, naštěstí jsem to zvládl, tak jsem rád.” 


Velkou oporou týmu byl několikrát zraněný Dominik Solák, který finále uhrál i se zlomeným nosem.

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "V těch zápasech jsem to neřešil, já jsem se soustředil na to, abych podal co nejlepší výkon a pomohl klukům."

Velkou motivací a hnacím motorem hráčů na palubovce byli fanoušci.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: "Je to nádherný pocit slyšet poslední minutu Mistři a moc jim za to děkujeme."

anketa: zástupce fanoušků HCB Karviná: "Je to úplně fantastické, my jsme tomu všichni věřili, že dneska to urveme a dneska jsme to dali a bylo to fantastické.”

Podrobnější reportáž z vítězného utkání uvidíte v sobotním Karvinském expresu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-05-2024-16-00