Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Železničáři dokončili modernizaci tratě mezi Dětmarovicemi a hranicí s Polskem
  • Stavební úřady v Ostravě se sloučí do šesti pracovišť
  • Diskuzní fórum zástupců zdravotnictví V MSK
  • RÚ Hrabyně prochází rozsáhlou modernizací
  • Za bicí ve Studénce usedla studentka Berklee

Železničáři dokončili modernizaci tratě mezi Dětmarovicemi a hranicí s Polskem

Rychlejší a tišší je nyní provoz vlaků na železničním úseku mezi státní hranicí s Polskem v Petrovicích u Karviné a Dětmarovicemi, kde se trať napojuje na koridor Jablunkov - Bohumín. Modernizace stála přes 3 miliardy korun.

Rekonstrukce tratě byla skutečně celková. Nové jsou koleje, trakční vedení i zastávky. Vlivem mírného narovnání oblouků mohou vlaky jezdit rychleji.

Miroslav Bocák, Správa železnic, ředitel Stavební správy východ: "Jedná se o modernizaci jedenáctikilometrového úseku železniční tratě s úpravou dvou stanic a jedné zastávky. Byly tam vybudovány mimoúrovňové přístupy pro cestující veřejnost s výtahy. Náplní stavby bylo rovněž sanace spodku, vybudování nového trakčního vedení a zajištění stability celého zemního tělesa. Současně byla také vybudována nová zabezpečovací technika, včetně ETCS.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Za každou dopravní stavbu realizovanou v kraji jsme rádi, protože toto železniční propojení Dětmarovic s Petrovicemi u Karviné zrychlí dopravu. Té osobní dopravy tady moc není. Jezdí zde čtyři páry rychlíků a čtyři páry osobních vlaků, jinak tady jezdí nákladní vlaky. Ale tím, že se ta trať zrekonstruovala, budou ty vlaky jezdit rychleji a tišeji, protože je samozřejmě odhlučněná.”

Moravskoslezskému kraji se podařilo zajistit, aby dopravu v opraveném úseku zajišťovaly vlaky, které jezdí k letišti v Mošnově.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Máme tady takovou raritu, kdy z Petrovic u Karviné až k letišti Mošnov jezdí vlak, který stojí i tady v Dětmarovicích a Bohumíně."

Souběžně byla opravena také jednokolejná spojka mezi Petrovicemi a Karvinou.




---

Stavební úřady v Ostravě se sloučí do šesti pracovišť

Od 1.července začne platit nový stavební zákon a na něj navazující vyhlášky. Současně dochází ke sloučení některých stavebních úřadů v Ostravě, a to zejména stavebních úřadů, disponujících jen malým počtem zaměstnanců.

Změny ve stavebním zákoně, které vstoupí v platnost od 1. července, se budou týkat mnoha oblastí. Podle ministerstva pro místní rozvoj už nebudou občané muset obíhat úřady, ale pod jedním řízením dostanou jedno razítko. Změní se také počet úřadů, kdy například v Ostravě už nebudou v každém z 23 městských obvodů. 

Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy: "Od pondělí 1. 7. bude na území města jeden stavební úřad centrální, ten vzniká ze zákona a bude na magistrátu a další stavební úřady budou na 5 městských obvodech."  

Úředníci z městských obvodů, kde budou úřady zrušeny, mohou přejít na sousední stavební úřady. Například do Vítkovic, kde budou spravovat také Mariánské Hory a Hulváky a Novou Ves.

Richard Čermák (Ostravak), starosta Ostravy-Vítkovic: "Museli jsme upravit a prostory a vytvořit zázemí pro nový stavební úřad, kde budeme mít 11 zaměstnanců." 

Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy: "Mnohé městské obvody, které měly malý počet úředníků na stavebních úřadech, tzv. jedno nebo dvouhlavové, měli problémy s jejich zastupitelností." 

Magistrátu Ostravy vzniká povinnost povolovat stavby bytových domů, silnic II. a III. třídy, místní komunikace, technické infrastruktury v energetice nebo plynárenství a vodních děl. Pod Ostravu spadá také Vratimov, Brušperk, Šenov, Velká Polom a Bílovec. 

---

MRAKODRAP V OSTRAVĚ NAVRHNE DÁNSKÉ STUDIO

Mezinárodní soutěž Ostrava Towers Complex vyhrálo dánské studio ADEPT. Ostravský mrakodrap tak ponese rukopis tohoto věhlasného studia, které porotu zaujalo kvalitním scelením roztříštěného území a propojením s veřejným prostorem Karoliny, Frýdlantskými mosty a širší městskou zástavbou.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: “Já jsem strašně rád za to, že nám v Ostravě vznikne nová dominanta, protože tato budova bude dominantou. Vznikne tady nové centrum, které vlastně doplní tu proluku, která je mezi Frýdlantskými mosty, náměstí Republiky a Novou Karolinou.”

---

Diskuzní fórum zástupců zdravotnictví V MSK

Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty Ostravské univerzity diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Diskuzní fórum se konalo na půdě havířovského výrobního závodu společnosti Mölnlycke Health Care, která má na starosti výrobu zdravotnických prostředků.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Zhodnotilo se, jakým způsobem to nefunguje, jakým způsobem to skřípe, bylo navrženo řešení, jakým způsobem by se to mohlo zlepšit."

Oblastí, ve kterých to nefunguje a je nutná změna legislativy, je podle náměstka hejtmana MSK hodně, od vzdělávání zdravotnického personálu, přes rostoucí náklady na zdravotní péči, přesčasy lékařů až po chování pacientů. Problém je také generační obměna lékařů. Mladí začínající lékaři mají jiné pracovní požadavky a systém na to ještě není připraven.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta naše starší generace by to neměl odsuzovat, ale hledat systém jak jim vyhovět a současně pro ně udělat medicínu atraktivní, cesta vede například přes moderní technologie, musí se více využívat telemedicína, daleko více využívat elektronizace zdravotnictví, aby se lékaři zbavili administrativy, která je masivní."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Existují z toho cesty, ale ty jsou nepopulární a asi by to chtělo změnit hodně zákonů a hodně vyhlášek, ale úplně nejlepší by bylo, kdyby se oblast zdravotnictví totálně odpolitizovala, jinak se nám to tady během 10 let zhroutí."

Závěry, které z diskuzního fóra vzešly budou předány na jednotlivá ministerstva a také poslancům k projednání na půdě Poslanecké sněmovny.

---

RÚ Hrabyně prochází rozsáhlou modernizací

Rehabilitační ústav Hrabyně je místo, které lidem navrací chuť a radost do života. Patří mezi 3 největší a nejmodernější rehabilitační centra v Česku a je jediný svého druhu na Moravě. Aktuálně prochází modernizací za 350 milionů korun.

RÚ Hrabyně poskytuje péči už 70 let. Jeho služeb ročně využije přes 3 tisíce klientů. Jeho kapacita je vždy na 100 procent naplněna. Ještě lepší komfort nabídne po právě probíhající rekonstrukci.

Andrea Ruprichová, ředitelka RÚ Hrabyně: “Na tyto investiční akce jsme dostali dotační prostředky z Národního plánu obnovy MZ. Jedná se o velmi významnou částku 350 milionů korun.”

Za tuto částku projde modernizací nejen areál v Hrabyni, ale také v Chuchelné.

Andrea Ruprichová, ředitelka RÚ Hrabyně: “Jsme strašně rádi, že můžeme zvýšit standard obou pracovišť, ve vybudování pokojů, sociálního zázemí, zateplením, fotovoltaikou, výměnou oken. Teď jsme v prostorách první etapy, což je právě pracoviště ergoterapie s tím, že na dalších etapách se budeme přesouvat do lůžkové části.”

V této části vzniknou prostory pro robotiku. Oproti původním budou daleko větší a tím pádem se zde vejde i více přístrojové techniky.

Šárka Sedláčková, vedoucí ergoterapie, RÚ Hrabyně: “Ve stávajícím oddělení jsou místnůstky velmi malé, robotika velmi omezená a další místnosti bysme si už nemohli dovolit vzhledem k těm kapacitním možnostem.”

RÚ Hrabyně získal i dotace ve výši 80 milionů koruni z programu IROP na dovybavení pracovišť robotickými přístroji pro rehabilitaci a ergoterapii.

---

OPRAVA OSVĚTLENÍ BAZÉNU V KOPŘIVNICI

V Kopřivnici v pátek končí sezona krytého bazénu a prostor čeká výměna podhledu stropu a osvětlení. Práce začnou 2. července po vypuštění bazénu a ukončeny mají být v polovině září, aby co nejméně omezily start nové plavecké sezony.

MOST V NOVÝCH HEŘMINOVECH OPRAVEN

V pátek se uleví řidičům jedoucím přes Nové Heřminovy. Od 28. června večer skončí kyvadlový provoz řízený semafory. Silnice I/45 bude od pátku plně průjezdná oběma směry po kompletně opraveném mostě.

---

Za bicí ve Studénce usedla studentka Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského ve Studénce pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Bubenice Kristýna Sibinská si žije svůj sen, získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu, a za sebou má první rok studia. To, co se na nejlepší hudební škole na světě zatím naučila, si ale nechce nechávat jen pro sebe. Vystoupila na bubenickém workshopu Základní umělecké školy Jana Amose Komenského ve Studénce.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Kristýnka tady jednou s kapelou zkoušela na koncert, tak jsem se domluvili, že by tady udělala workshop pro naše děti, aby viděly, jak se to má dělat.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Já se vždycky snažím nejvíc motivovat, a ať už je to v hudbě, nebo v bicích, ale i v čemkoliv jiném, co chtějí dělat. Protože já jsem si vždycky za tím snem hrozně šla, fakt, každý den jsem udělala ty malinké kroky za tím, abych byla tam, kde jsem teďka.”

Workshop zaměřila Kristýna, která pochází ze Šenova u Ostravy, na začínající bubeníky, o které teď ani ve Studénce není nouze.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Zájem je dost velký, hlavně u děvčat, a doufám, že po vystoupení Kristýnky bude ještě větší. Bicí jsou krásný nástroj, je to rytmická věc, takže proč ne, proč ne holky.”

Jasmína Nagyová, žákyně hry na bicí, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Hraju rok a dostal jsem se k tomu tak, že jsem slyšela ty bubny a chtěla jsem to vyzkoušet, a pak mě to začalo bavit, tak jsem přestoupila na uměleckou školu.”

Kristýnu Sibinskou lze čas od času v České republice slyšet hrát s její kapelou Last Phrase, složenou z muzikantů z Ježkovy konzervatoře.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. června 2024, 16:00

Železničáři dokončili modernizaci tratě mezi Dětmarovicemi a hranicí s Polskem

Rychlejší a tišší je nyní provoz vlaků na železničním úseku mezi státní hranicí s Polskem v Petrovicích u Karviné a Dětmarovicemi, kde se trať napojuje na koridor Jablunkov - Bohumín. Modernizace stála přes 3 miliardy korun.

Rekonstrukce tratě byla skutečně celková. Nové jsou koleje, trakční vedení i zastávky. Vlivem mírného narovnání oblouků mohou vlaky jezdit rychleji.

Miroslav Bocák, Správa železnic, ředitel Stavební správy východ: "Jedná se o modernizaci jedenáctikilometrového úseku železniční tratě s úpravou dvou stanic a jedné zastávky. Byly tam vybudovány mimoúrovňové přístupy pro cestující veřejnost s výtahy. Náplní stavby bylo rovněž sanace spodku, vybudování nového trakčního vedení a zajištění stability celého zemního tělesa. Současně byla také vybudována nová zabezpečovací technika, včetně ETCS.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Za každou dopravní stavbu realizovanou v kraji jsme rádi, protože toto železniční propojení Dětmarovic s Petrovicemi u Karviné zrychlí dopravu. Té osobní dopravy tady moc není. Jezdí zde čtyři páry rychlíků a čtyři páry osobních vlaků, jinak tady jezdí nákladní vlaky. Ale tím, že se ta trať zrekonstruovala, budou ty vlaky jezdit rychleji a tišeji, protože je samozřejmě odhlučněná.”

Moravskoslezskému kraji se podařilo zajistit, aby dopravu v opraveném úseku zajišťovaly vlaky, které jezdí k letišti v Mošnově.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Máme tady takovou raritu, kdy z Petrovic u Karviné až k letišti Mošnov jezdí vlak, který stojí i tady v Dětmarovicích a Bohumíně."

Souběžně byla opravena také jednokolejná spojka mezi Petrovicemi a Karvinou.




---

Stavební úřady v Ostravě se sloučí do šesti pracovišť

Od 1.července začne platit nový stavební zákon a na něj navazující vyhlášky. Současně dochází ke sloučení některých stavebních úřadů v Ostravě, a to zejména stavebních úřadů, disponujících jen malým počtem zaměstnanců.

Změny ve stavebním zákoně, které vstoupí v platnost od 1. července, se budou týkat mnoha oblastí. Podle ministerstva pro místní rozvoj už nebudou občané muset obíhat úřady, ale pod jedním řízením dostanou jedno razítko. Změní se také počet úřadů, kdy například v Ostravě už nebudou v každém z 23 městských obvodů. 

Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy: "Od pondělí 1. 7. bude na území města jeden stavební úřad centrální, ten vzniká ze zákona a bude na magistrátu a další stavební úřady budou na 5 městských obvodech."  

Úředníci z městských obvodů, kde budou úřady zrušeny, mohou přejít na sousední stavební úřady. Například do Vítkovic, kde budou spravovat také Mariánské Hory a Hulváky a Novou Ves.

Richard Čermák (Ostravak), starosta Ostravy-Vítkovic: "Museli jsme upravit a prostory a vytvořit zázemí pro nový stavební úřad, kde budeme mít 11 zaměstnanců." 

Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy: "Mnohé městské obvody, které měly malý počet úředníků na stavebních úřadech, tzv. jedno nebo dvouhlavové, měli problémy s jejich zastupitelností." 

Magistrátu Ostravy vzniká povinnost povolovat stavby bytových domů, silnic II. a III. třídy, místní komunikace, technické infrastruktury v energetice nebo plynárenství a vodních děl. Pod Ostravu spadá také Vratimov, Brušperk, Šenov, Velká Polom a Bílovec. 

---

MRAKODRAP V OSTRAVĚ NAVRHNE DÁNSKÉ STUDIO

Mezinárodní soutěž Ostrava Towers Complex vyhrálo dánské studio ADEPT. Ostravský mrakodrap tak ponese rukopis tohoto věhlasného studia, které porotu zaujalo kvalitním scelením roztříštěného území a propojením s veřejným prostorem Karoliny, Frýdlantskými mosty a širší městskou zástavbou.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: “Já jsem strašně rád za to, že nám v Ostravě vznikne nová dominanta, protože tato budova bude dominantou. Vznikne tady nové centrum, které vlastně doplní tu proluku, která je mezi Frýdlantskými mosty, náměstí Republiky a Novou Karolinou.”

---

Diskuzní fórum zástupců zdravotnictví V MSK

Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty Ostravské univerzity diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Diskuzní fórum se konalo na půdě havířovského výrobního závodu společnosti Mölnlycke Health Care, která má na starosti výrobu zdravotnických prostředků.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Zhodnotilo se, jakým způsobem to nefunguje, jakým způsobem to skřípe, bylo navrženo řešení, jakým způsobem by se to mohlo zlepšit."

Oblastí, ve kterých to nefunguje a je nutná změna legislativy, je podle náměstka hejtmana MSK hodně, od vzdělávání zdravotnického personálu, přes rostoucí náklady na zdravotní péči, přesčasy lékařů až po chování pacientů. Problém je také generační obměna lékařů. Mladí začínající lékaři mají jiné pracovní požadavky a systém na to ještě není připraven.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta naše starší generace by to neměl odsuzovat, ale hledat systém jak jim vyhovět a současně pro ně udělat medicínu atraktivní, cesta vede například přes moderní technologie, musí se více využívat telemedicína, daleko více využívat elektronizace zdravotnictví, aby se lékaři zbavili administrativy, která je masivní."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Existují z toho cesty, ale ty jsou nepopulární a asi by to chtělo změnit hodně zákonů a hodně vyhlášek, ale úplně nejlepší by bylo, kdyby se oblast zdravotnictví totálně odpolitizovala, jinak se nám to tady během 10 let zhroutí."

Závěry, které z diskuzního fóra vzešly budou předány na jednotlivá ministerstva a také poslancům k projednání na půdě Poslanecké sněmovny.

---

RÚ Hrabyně prochází rozsáhlou modernizací

Rehabilitační ústav Hrabyně je místo, které lidem navrací chuť a radost do života. Patří mezi 3 největší a nejmodernější rehabilitační centra v Česku a je jediný svého druhu na Moravě. Aktuálně prochází modernizací za 350 milionů korun.

RÚ Hrabyně poskytuje péči už 70 let. Jeho služeb ročně využije přes 3 tisíce klientů. Jeho kapacita je vždy na 100 procent naplněna. Ještě lepší komfort nabídne po právě probíhající rekonstrukci.

Andrea Ruprichová, ředitelka RÚ Hrabyně: “Na tyto investiční akce jsme dostali dotační prostředky z Národního plánu obnovy MZ. Jedná se o velmi významnou částku 350 milionů korun.”

Za tuto částku projde modernizací nejen areál v Hrabyni, ale také v Chuchelné.

Andrea Ruprichová, ředitelka RÚ Hrabyně: “Jsme strašně rádi, že můžeme zvýšit standard obou pracovišť, ve vybudování pokojů, sociálního zázemí, zateplením, fotovoltaikou, výměnou oken. Teď jsme v prostorách první etapy, což je právě pracoviště ergoterapie s tím, že na dalších etapách se budeme přesouvat do lůžkové části.”

V této části vzniknou prostory pro robotiku. Oproti původním budou daleko větší a tím pádem se zde vejde i více přístrojové techniky.

Šárka Sedláčková, vedoucí ergoterapie, RÚ Hrabyně: “Ve stávajícím oddělení jsou místnůstky velmi malé, robotika velmi omezená a další místnosti bysme si už nemohli dovolit vzhledem k těm kapacitním možnostem.”

RÚ Hrabyně získal i dotace ve výši 80 milionů koruni z programu IROP na dovybavení pracovišť robotickými přístroji pro rehabilitaci a ergoterapii.

---

OPRAVA OSVĚTLENÍ BAZÉNU V KOPŘIVNICI

V Kopřivnici v pátek končí sezona krytého bazénu a prostor čeká výměna podhledu stropu a osvětlení. Práce začnou 2. července po vypuštění bazénu a ukončeny mají být v polovině září, aby co nejméně omezily start nové plavecké sezony.

MOST V NOVÝCH HEŘMINOVECH OPRAVEN

V pátek se uleví řidičům jedoucím přes Nové Heřminovy. Od 28. června večer skončí kyvadlový provoz řízený semafory. Silnice I/45 bude od pátku plně průjezdná oběma směry po kompletně opraveném mostě.

---

Za bicí ve Studénce usedla studentka Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského ve Studénce pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Bubenice Kristýna Sibinská si žije svůj sen, získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu, a za sebou má první rok studia. To, co se na nejlepší hudební škole na světě zatím naučila, si ale nechce nechávat jen pro sebe. Vystoupila na bubenickém workshopu Základní umělecké školy Jana Amose Komenského ve Studénce.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Kristýnka tady jednou s kapelou zkoušela na koncert, tak jsem se domluvili, že by tady udělala workshop pro naše děti, aby viděly, jak se to má dělat.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Já se vždycky snažím nejvíc motivovat, a ať už je to v hudbě, nebo v bicích, ale i v čemkoliv jiném, co chtějí dělat. Protože já jsem si vždycky za tím snem hrozně šla, fakt, každý den jsem udělala ty malinké kroky za tím, abych byla tam, kde jsem teďka.”

Workshop zaměřila Kristýna, která pochází ze Šenova u Ostravy, na začínající bubeníky, o které teď ani ve Studénce není nouze.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Zájem je dost velký, hlavně u děvčat, a doufám, že po vystoupení Kristýnky bude ještě větší. Bicí jsou krásný nástroj, je to rytmická věc, takže proč ne, proč ne holky.”

Jasmína Nagyová, žákyně hry na bicí, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Hraju rok a dostal jsem se k tomu tak, že jsem slyšela ty bubny a chtěla jsem to vyzkoušet, a pak mě to začalo bavit, tak jsem přestoupila na uměleckou školu.”

Kristýnu Sibinskou lze čas od času v České republice slyšet hrát s její kapelou Last Phrase, složenou z muzikantů z Ježkovy konzervatoře.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-06-2024-16-00