Policisté zadrželi dealery smrtelně nebezpečné drogy
Kriminalistům se podařilo zadržet dealery drog, kteří mají zřejmě na svědomí smrt 24letého mladíka z Opavska. Dodali mu totiž omamnou látku fentanyl, která je velmi silná a on po jejím požití zemřel. Tento opiát se používá v lékařství k tlumení bolesti.
V posledních letech je mezi narkomany oblíbený fentanyl, který má sloužit k tlumení bolestí a lékaři jej předepisují zejména onkologicky nemocným pacientům. Tento lék je velmi silný. Používá se jako náplast na kůži, kdy se látka postupně uvolňuje. Narkomani jej ale žvýkají či polykají výluh, čímž může snadno dojít k předávkování, jako v případě 24letého muže z Opavska, který po požití fentanylu zemřel. Policisté vypátrali, kdo mu drogu dodal.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "V únoru letošního roku obvinil vrchní komisař dvě osoby (25letého muže a 38letou ženu) ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Obviněná měla předat v Ostravě v dubnu loňského roku nejméně jeden kus léčebného přípravku ve formě náplastí s obsahem omamné látky fentanyl obviněnému. Ten měl drogu poskytnout 24letému poškozenému, který byl u něj na návštěvě."
Fentanyl je stále oblíbenější a předstihl už i heroin. Dealeři ho získávají nejčastěji přímo od nemocných a dokáží využít i už použitou náplast. Droga je ale smrtelně nebezpečná.
Jakub Mohyla, kriminalista: "Fentanyl je syntetický opiát a je na Ostravsku dlouhodobým problémem. Vyskytuje se tady už 15 let a je vlastně takovou náhražkou heroinu. Bohužel je ale až 50 krát silnější než heroin a 100 krát silnější než morfin."
V posledních letech zemře každý rok na předávkování fentanylem jen v našem kraji minimálně jeden člověk. Dealerům hrozí za jeho distribuci vysoké tresty. V případě úmrtí narkomana až 18 let, jako u vraždy.
---
Nový cargo terminál zvýší obrat letiště až na 50 procent
Ostravské letiště v Mošnově bude mít mnohem vyšší kapacitu pro odbavování nákladních letadel. Moravskoslezský kraj v úterý zahájil stavbu nového cargo terminálu Jih. Ten přímo naváže na nedávno otevřené kontejnerové překladiště. V jednom místě se tak skloubí silniční, železniční a letecká nákladní přeprava.
Zásilky, které se na ostravském letišti překládají z letadel, jsou několik let odbavovány v provizorních stanech, kde jsou například i rentgeny. Místo stanů teď bude postavena velká hala s moderní technologií.
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “V loňském roce letiště skončilo po dlouhé době v černých číslech, takže halu si zaslouží a je vidět, že je vedeno dobře. Za to patří dík panu řediteli Radkovskému. Z vývoje, který dozorčí radě prezentuje, je vidět, že letiště má obrovskou budoucnost.”
Množství leteckého nákladu se v Mošnově postupně zvyšuje a nyní činí zhruba 15 tisíc tun ročně.
Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Leoše Janáčka: “V současné době pro nás cargo dělá asi 25 procent objemu a jsem přesvědčen, že s novou halou, s novým cargo terminálem jsme schopni zvýšit to množství odbaveného zboží, aby nám dělal zhruba 40 až 50 procent obratu společnosti. Bez carga bychom se určitě nebyli schopni dostat do černých čísel a vlastně i díky se poprvé po mnoha lety v historii letiště podařilo dostat do zisku.”
Na nákladní leteckou dopravu sází vedení kraje, které věří, že podpoří současné i nové výrobce.
Ivo Vondrák (NEZ), hejtman MSK: “Nákladní doprava se ukázala jako atraktivní a zajímavá a já jsem rád, že se k tomu přidala celá řada dalších investorů. To znamená, že jsme dneska na křižovatce tří módů dopravy - letecká, silniční a železniční. Domnívám se, že to bude velmi významný pól rozvoje celého Moravskoslezského kraje. Protože nejsou tady jenom sklady, nejsou tady jenom překladiště, ale jsou tady i výrobci a předpokládáme, že do budoucna tady budou další výrobci, kteří budou vyrábět věci z vysokou hodnotou.”
Vedle rozšiřující se nákladní nákladní dopravy letos na ostravském letišti přibudou i další osobní spoje.
---
Krátké zprávy, 28. února, 17 h - 1
Dopravní podnik Ostrava v únoru zařadil do přepravy prvních 6 parciálních trolejbusů Škoda 36Tr. Dalších 12 ještě přijme během prvního pololetí letošního roku. Trolejbusy nové generace jsou nízkopodlažní, klimatizované, s USB porty i kamerovým systémem a dopravní podnik tak definitivně přestane využívat jejich předchůdce, vozy Škoda 21Tr.
Do Záchranné stanice v Bartošovicích se v minulém týdnu dostala samice sokola stěhovavého. Byla nalezena s vážně zraněným křídlem v oblasti Kelečska. Záchranáři věří, že po nezbytné péči a zhojení se bude moci samice zase vrátit do volné přírody.
---
Havířov vyčlenil na sport přes 36 milionů korun
V Havířově se konalo zasedání zastupitelstva. Jedním z důležitých bodů byly dotace pro sport. Město bude muset urychleně vyřešit i problém se střechou na zimním stadionu, přes kterou zatéká na ledovou plochu.
Úplně stejnou částku jako v minulém roce 36,5 milionu korun vyčlenil Havířov z rozpočtu na sportovní dotace. V prvním kole zastupitelé schválili rozdělení 33,5 milionu pro 72 sportovních klubů a spolků. Městský fotbalový klub, ale peníze nedostal.
Daniel Vachtarčík (HPH), náměstek primátora: "V minulém týdnu proběhla valná hromada spolku, kde došlo k personálním změnám ve výkonném výboru. A my bychom se rádi setkali s novým vedením a nechali si předložit střednědobou a dlouhodobou koncepci rozvoje a udržitelnosti jak spolku, tak vůbec fotbalu na území města, a proto jsme dotaci pro tento spolek odložili na dubnové zastupitelstvo.”
Město bude muset urychleně vyřešit také problém na zimním stadionu. Střecha je v havarijním stavu a kvůli zatékání se musel zrušit i hokejový zápas.
Jiří Matěj, ředitel SSRZ: “Zrovna tento týden tam jdeme fyzicky na střechu a zkusíme zjistit, co se s tím dá, či nedá dělat, ale určitě se budeme snažit střechu opravit.”
Špatný stav střechy ale není jediným problémem. Zimní stadion byl postaven v roce 1968.
Daniel Vachtarčík (HPH), náměstek primátora: "Proto probíhá letos studie na celkovou rekonstrukci stadionu a na základě toho, co z ní vyplyne, budeme hledat způsob jak tento objekt rekonstruovat.”
Celková oprava budovy bude finančně náročná a město se bude snažit získat na rekonstrukci dotaci.
---
Úřad zrušil soutěž na rekonstrukci Dělnického domu
Začátek rekonstrukce Dělnického domu ve Studénce se oddaluje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil výběrové řízení na dodavatele stavby. Město musí zadání upravit a vypsat výběrové řízení znovu.
Město Studénka vypsalo výběrové řízení na rekonstrukci svého kulturního zařízení Dělnického domu, jeho interiéru, sálu, vzduchotechniky a střechy, loni v listopadu. Práce měly začít v březnu. Nicméně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže výběrové řízení v únoru zrušil.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Jeden z potenciálních zhotovitelů uplatnil námitku u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že se cítil nějakým způsobem diskriminován v nastavení těch podmínek referenčních zakázek, ať už v kombinaci stavba s audiotechnikou, popřípadě audiotechnika jako taková. Takže Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tomu částečně vyhověl a vydal rozhodnutí o zrušení toho výběrového řízení.”
V tuto chvíli pracuje zadavatel zakázky na úpravě podmínek a bude vypsáno nové výběrové řízení. Celkové náklady stavby se pohybují ve výši 88,5 milionů korun včetně daně. Posunutí termínu by neměla ohrozit čerpání téměř 20 milionové dotace.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Kontaktovali jsme dotační orgán a bylo nám sděleno, že v této chvíli není nutné prodlužovat lhůtu. Ale v okamžiku, kdybychom vysoutěžili zhotovitele a vznikla by reálná možnost, že se termín posune, tak jsou ochotni nám termín posunout.”
Rekonstrukce Dělnického domu začne pravděpodobně ve druhém pololetí.
---
Krátké zprávy, 28. února, 17 h - 2
V pondělí 27. února náhle zemřel odchovanec ostravského Baníku Lukáš Lehnert. Mladý sportovec aktuálně působil v klubu FC Hlučín, letos v březnu by oslavil 25. narozeniny. O smutné události informovaly fotbalové kluby, ve kterých působil.
Karvinsko si připomíná 25 let od ukončení těžby černého uhlí. V provozu dodnes zůstal jen Důl Žofie, kde státní podnik DIAMO čerpá důlní vodu a odsává důlní plyn. Hornictví v této oblasti připomíná kromě Žofie také památkově chráněná těžní věž Dolu Pokrok v Petřvaldě.
---
Na Slezské proběhlo studentské zastupitelstvo
Na Slezské proběl vzdělávací projekt Akademie mladých občanů. Ten přibližuje středoškolským studentům principy politiky na místní, regionální i republikové úrovni. Studenti se sešli na radnici a uspořádali simulované zastupitelstvo, kde se snažili prosadit své fiktivní vize.
Rozdělili se do několika fiktivních politických stran a simulovali průběh zastupitelstva. Akce, se kterou na Slezskou Ostravu přijela Akademie mladých občanů má studentům středních škol přiblížit samotnou politiku.
Denis Hradil, 1. místopředseda spolku Mladí občané: "Našim cílem je, přiblížit jim jak municipality, tak nějaké regionální politiky, tak v poslední části, která je pojmenovaná republika, je to samotná sněmovna, senát a parlament."
David Procházka, student gymnázia: "Dlouho se zajímám o politiku a tím, že jsem nedávno zjistil, že vůbec takové akce existují, tak mě to zaujalo a rád na to jezdím. Protože vím, že se zde zlepšuji."
Magdalena Fischerová, studentka gymnázia: "Na tuto akademii mě přivedl můj zájem o veřejné dění. Ráda bych se v budoucnosti věnovala diplomacii."
Denis Hradil, 1. místopředseda spolku Mladí občané: "Momentálně probíhá simulace fiktivního kraje, Novohradského kraje, přičemž každá z těch stran má nějaký popisek. Jsou to opravdu fiktivní strany a hnutí. Některé z nich vychází z reálných stran."
Na zasedání se snaží studenti v simulacích prosadit v hlasování programy svých stran.
Magdalena Fischerová, studentka gymnázia: "Což je právě hnutí, které se snaží prosadit zřízení galerie nebo podporu sportu v našem kraji a zamezit rozvoji průmyslu. Naopak chránit životní prostředí."
David Procházka, student gymnázia: "Podpořit tak průmysl v kraji. Chceme pozvat americké firmy. Ale stále je to bázi trochu i s nadsázkou, protože víme, že v realitě by to úplně tolik nefungovalo."
Účastníci akademie jsou z celé země a cestují po městech napříč republikou. Slezská Ostrava jim nabídla prostory radnice, kde mohlo zasedání proběhnout.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Podobné projekty městský obvod pravidelně podporuje, protože vedou k rozvoji takzvaných měkkých dovedností u studentů, kteří se jich účastní. Já sám jsem se ve svých školních letech účastnil podobných simulací a vidím velký potenciál v tom, že opravdu lidé mohou rozvinout nejenom své měkké dovednosti, ale zároveň získat i spoustu nových informací. Třeba o tom, jak zastupitelstva fungují."
Cílem projektu není účastníky pouze vzdělat, ale ukázat jim přínos aktivního zapojení do veřejného života, vzbudit v nich zájem o diskuzi a dialog a dát jim nové možnosti, jak se realizovat ve svém životě. Ti nejlepší získají možnost absolvovat stáž v Poslanecké sněmovně i hodnotné ceny.
---