Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Koncertní sál za 3,8 mld. bude financován z více zdrojů
  • Místo uhlí se z podzemí Ostravy odčerpává mořská voda
  • O prázdninách by řidiči měli dávat větší pozor na děti
  • Poslední školní den deváťáků z karvinské ZŠ Dr. Olszaka
  • O seniorskou akademii je ve F-M velký zájem

Koncertní sál za 3,8 mld. bude financován z více zdrojů

Ostrava má detailně zajištěno financování nové koncertního sálu. Největší částku z celkových nákladů 3,8 mld. korun bude hradit z úvěru Evropské investiční banky. V příštích dnech začne hloubení stavební jámy.

Stavba koncertního sálu začíná. V příštích 14 dnech začnou stavebníci hloubit stavební jámu, která je jakýmsi začátkem celé stavby. Mezitím ale přišla důležitá zpráva z ostravského magistrátu. Financování celého projektu je detailně zajištěno. Zastupitelstvo města schválilo smlouvu s Evropskou investiční bankou.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Úvěr je možné načerpat postupně prostřednictvím až 10 tranší do roku 2028. Uzavíraná Smlouva o financování představuje rámcovou smlouvu, která stanoví mimo jiné pravidla, podmínky a postupy pro jednotlivá čerpání a rovněž povinnosti města Ostravy vůči Evropské investiční bance."

Financování je vícezdrojové, kdy kromě vlastních zdrojů a dotací z Moravskoslezského kraje, z prostředků Evropské komise a ministerstva kultury bude hlavním zdrojem úvěr, poskytnutý Evropskou investiční bankou ve výši 2 miliard korun.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Postupné čerpání úvěru dává městu možnost realizovat a důsledně koordinovat toto čerpání v souladu s průběhem výstavby, a to zejména se snahou minimalizovat tím úrokové náklady."

Vyhloubení stavební jámy by mělo být dokončeno do listopadu a pak bude následovat založení stavby.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Stavební jáma by neměla mít zásadní vliv na okolní dopravu. Bude se jednat pouze od odvoz zeminy na deponii." 

Slavnostní poklepání základního kamene se uskuteční 19. července a měl by se ho zúčastnit i Steven Holl, který sál projektoval. Hotovo by mělo být v roce 2027. 

---

Místo uhlí se z podzemí Ostravy odčerpává mořská voda

Ostrava si v těchto dnech připomíná 30 let od definitivního ukončení těžby černého uhlí. To se v tamních dolech těžilo 200 let.

Poslední vozík s ostravským uhlím byl na povrch vyvezen 30. června 1994 na Dole Odra. Těžbu dnes připomíná muzeum v místech, kde bylo uhlí nalezeno.

Pavlína Sachová, DIAMO, vedoucí odd. kontroly a zvláštních úkolů: “Historie Dolu Landek se píše od roku 1830. Tento Důl Anselm byl prvním dolem na Ostravsku. Byl založený olomouckým arcibiskupstvím a následně přešel do majetku Rothschildů."

Přesto, že uhlí se už v Ostravě už 30 let nedobývá, horníci na jedné šachtě stále fárají. Z podzemí čerpají slanou vodu někdejšího moře. Z vyšší ostravské lokality by se totiž přelila do nižších karvinských dolů. Na Jeremenku také hlídají metan.

Tomáš Svačina, DIAMO, inspekční technik: “Monitorujeme celé území bývalých dolů po Ostravě, Petřvaldě, Orlové a Karviné. Máme tam asi tisíc čidel. Další taková hlavní činnost je čerpání důlní vody. Je Vodní jáma Jeremenko, která vodu vypouští do řeky Ostravice a potom máme Vodní jámu Žofii, bývalý Důl Fučík 5 v Orlové.”

Pavel Malucha, DIAMO, oddělení životního prostředí: “Čerpá se proto, aby nepřetékala z Ostravy přes Petřvald do Karviné, kde dosud probíhá těžba uhlí a kde by voda mohla ohrožovat provoz. Pokud se přestane těžit uhlí a ustanou další navazující aktivity v podzemí, tak zanikne i účel Vodní jámy Jeremenko na snižování hladiny.”

Až se uzavřou doly na Karvinsku, čerpání se přeruší a voda bude stoupat několik desetiletí.

---

Velké problémy čekají společnost Správa pohledávek OKD, jejíž představitelé před několika lety převzali dluhy i pohledávky tehdy očištěné těžební firmy OKD a pracovali na jejich dalším vypořádání. Hrozí jí totiž, že bude muset zaplatit do tří dnů od právní moci rozsudku náklady řízení v součtu téměř 514 milionů korun.
---

O prázdninách by řidiči měli dávat větší pozor na děti

Začínají prázdniny, což každoročně znamená větší pohyb dětí po ulicích i v dopoledních hodinách. Řidiči by si to měli uvědomit a být pozornější. Policisté a zástupci BESIPU také poslední den školy dětem připomínali důležité zásady pro bezpečný pohyb v silničním provozu.

Poslední den školního roku čekali na děti u přechodů pro chodce před školou policisté a zástupci BESIPU, aby jim před začátkem prázdnin ještě naposledy zdůraznili důležitá pravidla, která by měly v silničním provozu dodržovat.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: "Chci tě pochválit, protože ses poprvé podíval, než jsi vstoupil na přechod a potom znovu uprostřed, přesně tak je to správné." 

Policisté zároveň koordinovali dopravu na přechodu pro chodce, aby rozjívené děti neskončily pod koly projíždějících aut.

Tomáš Zbranek, oddělení prevence PČR Ostrava: "začínají prázdniny, nějaký volnější režim, ale na té cestě je potřeba myslet na to, že ten volnější režim prostě není. Pořád jezdí auta a je provoz, takže musejí být obezřetné."

anketa: "Musíme dávat pozor, odkud jede auto a helmu musíme nosit vždycky." 

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: "Řidiči by si měli dát pozor nejen v úsecích, kde jsou dopravní značky pozor děti, ale i jinde v obydlených zónách." 

Policisté i zástupci BESIPU chystají na léto celou řadu nejrůznějších preventivních akcí. Přesto je ale důležitá také role rodičů a i  když školáci už zásady silničního provozu znají, rodiče by jim je měli neustále znovu připomínat.

---

Poslední školní den deváťáků z karvinské ZŠ Dr. Olszaka

Školákům a studentům skončil letošní školní rok. Navštívili jsme žáky devátého ročníku Základní školy s polským vyučujícím jazykem Dr. Olszaka, kteří dostali své poslední vysvědčení. Někteří z nich už polštinu ve výuce na střední škole neuslyší.

Je pátek 28. června a do budovy Základní školy s polským jazykem vyučovacím Dr. Olszaka míří školáci, aby společně se svými pedagogy ukončili v tělocvičně letošní školní rok. Jsou mezi nimi i žáci devátých tříd, kteří sem vstoupili naposledy. Pro své spolužáky si připravili poslední vystoupení.

Po prázdninách už všichni usednou ve třídách středních škol, které si pro své další vzdělávání vybrali. Pro některé už nebude základním jazykem polština, jak byli zvyklí, ale čeština.

Ewa Cielecka, třídní učitelka: "Všechny předměty se u nás učí polsky, dodatečně máme češtinu, takže děti jsou dvojjazyčné."

Artur Cieślar je jedním z žáků, kteří si vybrali střední školu, kde už polštinu slyšet nebude.

Artur Cieślar, žák 9. třídy: "Mě baví filmování a natáčení videí, takže jsme si vybral Střední filmovou školu ve Zlíně. Jsem na to připraven dobře, tady nás učili dobře tu češtinu s tím, že mám doma ještě mamku Češku, takže si myslím, že úplně v klidu."

Ewa Cielecka, třídní učitelka: "Přeji, aby se jim v těch nových školách líbilo, aby si uvědomili, že dobře si vybrali a určitě budu sledovat jejich příští život."

---

Krajské státní zastupitelství v Ostravě vstoupilo do insolvenčního řízení se zadluženou hutní společností Liberty Ostrava. Jako důvod označilo, že jde o významný regionální podnik i skutečnost, že se v médiích objevovaly informace o možném vyvádění finančních prostředků z podniku.

I letos bude cestování do Jeseníků pohodlnější a dostupnější nejen pro cyklisty. Zájemci se díky speciální autobusové lince dostanou bez přestupu z Ostravy až na Červenohorské sedlo a zpět. Linka, která propojí moravskoslezskou i olomouckou část Jeseníků, vyjede poprvé tuto sobotu.

---

O seniorskou akademii je ve F-M velký zájem

I senioři mají zájem o vzdělávání. Dokazuje to další úspěšný ročník na seniorské akademii GOODWILL ve Frýdku-Místku. Pravidelně ho absolvuje přes 120 studentů a někteří do školy chodí už řadu let.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal dějištěm ukončení dalšího ročníku seniorské akademie vyšší odborné školy GOODWILL.

Ludmila Žitníková, studentka seniorské akademie: "Jsem už tady sedm let. Zúčastňují se sedm let přednášek. A co mi to dává? Jednak kontakt s lidmi, kontakt i s tou naukou, i s vědomostmi. Protože když já jsem studovala, tak ještě některé ty poznatky měly trochu jiný charakter. A ono se to vyvíjí všechno, takže i kontakt s tím. A samozřejmě najde tady člověk spousty nových přátel. Je tady výborné zázemí, takže já jsem maximálně spokojená."

Kamila Slováková, ředitelka VOŠ GOODWILL: "Studenti chodí do vyšší odborné školy Goodwill, kde mají dva semestry výuky předmětů, které se týkají cestovního ruchu. Většinou historie, dějin umění, managementu, práva, marketingu. Chodí podobně jako studenti, tedy mají výukové období 10 týdnů, no zkouškové období, oni už nás zpracovali, abychom je nezkoušeli, ale takové příjemné opakování za použití různých her anebo technik."

Senioři dostanou na konci roku certifikát a osvědčení o absolvování dalšího ročníku.

Seniorská akademie probíhá na vyšší odborné škole GOODWILL už od roku 2015 a podporuje ji také přímo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro mě je to obrovská radost vidět tolik občanů města, kteří jsou dychtiví po informacích, po setkávání, po komunitě i v seniorském věku. A tahle ta akce mě vždycky nabije optimismem. A velmi se těším, abych tady mohl s nimi být, protože vždy je vidět, že berou to, že studují, jenom jako prostředek k tomu, aby se stále dívali na život pozitivně a s nadhledem."

Kamila Slováková, ředitelka VOŠ GOODWILL: "My je máme hrozně rádi, jsou optimističtí, skvělí, chodí do školy rádi a nechci říct, že předčí denní studenty, ale jsou jiní než denní studenti, jsou naši."

Jednoroční studium ve dvou semestrech pravidelně absolvuje až 120 až 150 studentů. Průměrně 20 až 30 se pravidelně obměňuje. Většina chce ale každoročně pokračovat a nabírat nové vědomosti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. června 2024, 16:00

Koncertní sál za 3,8 mld. bude financován z více zdrojů

Ostrava má detailně zajištěno financování nové koncertního sálu. Největší částku z celkových nákladů 3,8 mld. korun bude hradit z úvěru Evropské investiční banky. V příštích dnech začne hloubení stavební jámy.

Stavba koncertního sálu začíná. V příštích 14 dnech začnou stavebníci hloubit stavební jámu, která je jakýmsi začátkem celé stavby. Mezitím ale přišla důležitá zpráva z ostravského magistrátu. Financování celého projektu je detailně zajištěno. Zastupitelstvo města schválilo smlouvu s Evropskou investiční bankou.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Úvěr je možné načerpat postupně prostřednictvím až 10 tranší do roku 2028. Uzavíraná Smlouva o financování představuje rámcovou smlouvu, která stanoví mimo jiné pravidla, podmínky a postupy pro jednotlivá čerpání a rovněž povinnosti města Ostravy vůči Evropské investiční bance."

Financování je vícezdrojové, kdy kromě vlastních zdrojů a dotací z Moravskoslezského kraje, z prostředků Evropské komise a ministerstva kultury bude hlavním zdrojem úvěr, poskytnutý Evropskou investiční bankou ve výši 2 miliard korun.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Postupné čerpání úvěru dává městu možnost realizovat a důsledně koordinovat toto čerpání v souladu s průběhem výstavby, a to zejména se snahou minimalizovat tím úrokové náklady."

Vyhloubení stavební jámy by mělo být dokončeno do listopadu a pak bude následovat založení stavby.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Stavební jáma by neměla mít zásadní vliv na okolní dopravu. Bude se jednat pouze od odvoz zeminy na deponii." 

Slavnostní poklepání základního kamene se uskuteční 19. července a měl by se ho zúčastnit i Steven Holl, který sál projektoval. Hotovo by mělo být v roce 2027. 

---

Místo uhlí se z podzemí Ostravy odčerpává mořská voda

Ostrava si v těchto dnech připomíná 30 let od definitivního ukončení těžby černého uhlí. To se v tamních dolech těžilo 200 let.

Poslední vozík s ostravským uhlím byl na povrch vyvezen 30. června 1994 na Dole Odra. Těžbu dnes připomíná muzeum v místech, kde bylo uhlí nalezeno.

Pavlína Sachová, DIAMO, vedoucí odd. kontroly a zvláštních úkolů: “Historie Dolu Landek se píše od roku 1830. Tento Důl Anselm byl prvním dolem na Ostravsku. Byl založený olomouckým arcibiskupstvím a následně přešel do majetku Rothschildů."

Přesto, že uhlí se už v Ostravě už 30 let nedobývá, horníci na jedné šachtě stále fárají. Z podzemí čerpají slanou vodu někdejšího moře. Z vyšší ostravské lokality by se totiž přelila do nižších karvinských dolů. Na Jeremenku také hlídají metan.

Tomáš Svačina, DIAMO, inspekční technik: “Monitorujeme celé území bývalých dolů po Ostravě, Petřvaldě, Orlové a Karviné. Máme tam asi tisíc čidel. Další taková hlavní činnost je čerpání důlní vody. Je Vodní jáma Jeremenko, která vodu vypouští do řeky Ostravice a potom máme Vodní jámu Žofii, bývalý Důl Fučík 5 v Orlové.”

Pavel Malucha, DIAMO, oddělení životního prostředí: “Čerpá se proto, aby nepřetékala z Ostravy přes Petřvald do Karviné, kde dosud probíhá těžba uhlí a kde by voda mohla ohrožovat provoz. Pokud se přestane těžit uhlí a ustanou další navazující aktivity v podzemí, tak zanikne i účel Vodní jámy Jeremenko na snižování hladiny.”

Až se uzavřou doly na Karvinsku, čerpání se přeruší a voda bude stoupat několik desetiletí.

---

Velké problémy čekají společnost Správa pohledávek OKD, jejíž představitelé před několika lety převzali dluhy i pohledávky tehdy očištěné těžební firmy OKD a pracovali na jejich dalším vypořádání. Hrozí jí totiž, že bude muset zaplatit do tří dnů od právní moci rozsudku náklady řízení v součtu téměř 514 milionů korun.
---

O prázdninách by řidiči měli dávat větší pozor na děti

Začínají prázdniny, což každoročně znamená větší pohyb dětí po ulicích i v dopoledních hodinách. Řidiči by si to měli uvědomit a být pozornější. Policisté a zástupci BESIPU také poslední den školy dětem připomínali důležité zásady pro bezpečný pohyb v silničním provozu.

Poslední den školního roku čekali na děti u přechodů pro chodce před školou policisté a zástupci BESIPU, aby jim před začátkem prázdnin ještě naposledy zdůraznili důležitá pravidla, která by měly v silničním provozu dodržovat.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: "Chci tě pochválit, protože ses poprvé podíval, než jsi vstoupil na přechod a potom znovu uprostřed, přesně tak je to správné." 

Policisté zároveň koordinovali dopravu na přechodu pro chodce, aby rozjívené děti neskončily pod koly projíždějících aut.

Tomáš Zbranek, oddělení prevence PČR Ostrava: "začínají prázdniny, nějaký volnější režim, ale na té cestě je potřeba myslet na to, že ten volnější režim prostě není. Pořád jezdí auta a je provoz, takže musejí být obezřetné."

anketa: "Musíme dávat pozor, odkud jede auto a helmu musíme nosit vždycky." 

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: "Řidiči by si měli dát pozor nejen v úsecích, kde jsou dopravní značky pozor děti, ale i jinde v obydlených zónách." 

Policisté i zástupci BESIPU chystají na léto celou řadu nejrůznějších preventivních akcí. Přesto je ale důležitá také role rodičů a i  když školáci už zásady silničního provozu znají, rodiče by jim je měli neustále znovu připomínat.

---

Poslední školní den deváťáků z karvinské ZŠ Dr. Olszaka

Školákům a studentům skončil letošní školní rok. Navštívili jsme žáky devátého ročníku Základní školy s polským vyučujícím jazykem Dr. Olszaka, kteří dostali své poslední vysvědčení. Někteří z nich už polštinu ve výuce na střední škole neuslyší.

Je pátek 28. června a do budovy Základní školy s polským jazykem vyučovacím Dr. Olszaka míří školáci, aby společně se svými pedagogy ukončili v tělocvičně letošní školní rok. Jsou mezi nimi i žáci devátých tříd, kteří sem vstoupili naposledy. Pro své spolužáky si připravili poslední vystoupení.

Po prázdninách už všichni usednou ve třídách středních škol, které si pro své další vzdělávání vybrali. Pro některé už nebude základním jazykem polština, jak byli zvyklí, ale čeština.

Ewa Cielecka, třídní učitelka: "Všechny předměty se u nás učí polsky, dodatečně máme češtinu, takže děti jsou dvojjazyčné."

Artur Cieślar je jedním z žáků, kteří si vybrali střední školu, kde už polštinu slyšet nebude.

Artur Cieślar, žák 9. třídy: "Mě baví filmování a natáčení videí, takže jsme si vybral Střední filmovou školu ve Zlíně. Jsem na to připraven dobře, tady nás učili dobře tu češtinu s tím, že mám doma ještě mamku Češku, takže si myslím, že úplně v klidu."

Ewa Cielecka, třídní učitelka: "Přeji, aby se jim v těch nových školách líbilo, aby si uvědomili, že dobře si vybrali a určitě budu sledovat jejich příští život."

---

Krajské státní zastupitelství v Ostravě vstoupilo do insolvenčního řízení se zadluženou hutní společností Liberty Ostrava. Jako důvod označilo, že jde o významný regionální podnik i skutečnost, že se v médiích objevovaly informace o možném vyvádění finančních prostředků z podniku.

I letos bude cestování do Jeseníků pohodlnější a dostupnější nejen pro cyklisty. Zájemci se díky speciální autobusové lince dostanou bez přestupu z Ostravy až na Červenohorské sedlo a zpět. Linka, která propojí moravskoslezskou i olomouckou část Jeseníků, vyjede poprvé tuto sobotu.

---

O seniorskou akademii je ve F-M velký zájem

I senioři mají zájem o vzdělávání. Dokazuje to další úspěšný ročník na seniorské akademii GOODWILL ve Frýdku-Místku. Pravidelně ho absolvuje přes 120 studentů a někteří do školy chodí už řadu let.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal dějištěm ukončení dalšího ročníku seniorské akademie vyšší odborné školy GOODWILL.

Ludmila Žitníková, studentka seniorské akademie: "Jsem už tady sedm let. Zúčastňují se sedm let přednášek. A co mi to dává? Jednak kontakt s lidmi, kontakt i s tou naukou, i s vědomostmi. Protože když já jsem studovala, tak ještě některé ty poznatky měly trochu jiný charakter. A ono se to vyvíjí všechno, takže i kontakt s tím. A samozřejmě najde tady člověk spousty nových přátel. Je tady výborné zázemí, takže já jsem maximálně spokojená."

Kamila Slováková, ředitelka VOŠ GOODWILL: "Studenti chodí do vyšší odborné školy Goodwill, kde mají dva semestry výuky předmětů, které se týkají cestovního ruchu. Většinou historie, dějin umění, managementu, práva, marketingu. Chodí podobně jako studenti, tedy mají výukové období 10 týdnů, no zkouškové období, oni už nás zpracovali, abychom je nezkoušeli, ale takové příjemné opakování za použití různých her anebo technik."

Senioři dostanou na konci roku certifikát a osvědčení o absolvování dalšího ročníku.

Seniorská akademie probíhá na vyšší odborné škole GOODWILL už od roku 2015 a podporuje ji také přímo město.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro mě je to obrovská radost vidět tolik občanů města, kteří jsou dychtiví po informacích, po setkávání, po komunitě i v seniorském věku. A tahle ta akce mě vždycky nabije optimismem. A velmi se těším, abych tady mohl s nimi být, protože vždy je vidět, že berou to, že studují, jenom jako prostředek k tomu, aby se stále dívali na život pozitivně a s nadhledem."

Kamila Slováková, ředitelka VOŠ GOODWILL: "My je máme hrozně rádi, jsou optimističtí, skvělí, chodí do školy rádi a nechci říct, že předčí denní studenty, ale jsou jiní než denní studenti, jsou naši."

Jednoroční studium ve dvou semestrech pravidelně absolvuje až 120 až 150 studentů. Průměrně 20 až 30 se pravidelně obměňuje. Většina chce ale každoročně pokračovat a nabírat nové vědomosti.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-06-2024-16-00