Odsouzený vrah Petr Kramný znovu žádá o obnovu procesu
U Krajského soudu v Ostravě v úterý začíná další velmi sledovaný proces. Odsouzený dvojnásobný vrah Petr Kramný bude znovu žádat o obnovu procesu. Podle advokátky se bude snažit přesvědčit soud, že je nevinný. Vypovídat budou znalci z oboru soudního lékařství a elektro.
V roce 2013 zemřela v hotelovém pokoji v egyptské Hurgadě 36leté žena a její 8letá dcera. Z vraždy byl obviněn a odsouzen na 28 let vězení manžel a otec Petr Kramný. Podle rozsudku k jejich usmrcení použil elektrický proud. Kramný vinu odmítá a v roce 2018 neúspěšně žádal o obnovu procesu. Nyní to zkouší znovu.
Jana Rejžková, obhájkyně Petra Kramného: "Chci ukázat soudu, že jsou tady jiné, nové skutečnosti, na které jsme přišli a závěry znaleckých posudků tak, jak zazněly v tom původním řízení, nejsou správné, korektní a nejsou pravdivé."
Předloženy budou znalecké posudky z oboru elektro a z oboru soudního lékařství. Osobně přítomni by měli být i čtyři znalci, kteří tyto nové znalecké posudky vypracovali.
Igor Krajdl, mluvčí a soudce Krajského soudu v Ostravě: "Senát bude hodnotit, zda tyto posudky jsou relevantní pro posouzení rozhodnutí ve věci a zda by zavdaly příčinu k jinému rozhodnutí."
Znalci obhajoby, kteří původně svědčili ve prospěch Kramného, byli odsouzení za nepravdivé a zkreslené posudky. Pokud by senát nyní rozhodl o obnově řízení, nový proces by znovu vedla stejná soudkyně, která obviněného poslala za mříže, tedy Renata Gilová.
---
Zprávy krátké 28. 11. 2022 17.00 - 3
U dalších dvou případů otravy oxidem uhelnatým zasahovaly během víkendu posádky zdravotníků v Opavě a v Českém Těšíně. Za poslední dny jde už o celkem čtyři otravy, jeden z případů minulé pondělí vedl ke smrti 14leté dívky.
Ostravští policisté vyhlásili pátrání po muži, který na konci srpna masturboval na veřejnosti. Incident se stal v areálu IN-LINE poblíž tenisových kurtů na ulici U cementárny v Ostravě. Muž je podezřelý z trestného činu výtržnictví.
---
Nové uplatnění našlo 100 tisíc předmětů
Reuse centrum odpadové společnosti OZO se stalo během dvou let běžnou součástí života mnoha Ostravanů. Lidé do něj odkládají věci, které již nepotřebují, ale mohou ještě posloužit někomu jiného. Výtěžek z jejich prodeje navíc slouží ekologickým projektům.
Téměř sto tisíc předmětů už našlo nové uplatnění díky Reuse centru Ostrava, které už funguje 2 roky. Dnes již lze s jistotou říct, že že funguje a je užitečné. Průměrně ho denně navštíví asi 100 lidí a většina z nich si jde vybírat. Odkládat věci je možné i v 11 sběrných dvorech.
Karel Belda, ředitel společnosti OZO: „Centrum nejenže očekávání splnilo, ale dokonce překročilo. Průměrný měsíční příspěvek do sbírky Veřejná zeleň města Ostravy letos činí zhruba 93 tisíc korun. Předpokládáme tedy, že v příštím roce budeme mít na zelené projekty opět přes jeden milion korun, podobně jako letos."
Reuse centrum nikdy nebylo koncipováno, aby vydělávalo, přesto už získalo přes milion korun. Peníze jsou určeny na zelené projekty.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Tím, že lidé předmět nevyhodí, ale darují, udělají hned tři dobré skutky. Chovají se udržitelně a šetří životní prostředí, protože věci neskončí na skládce, ale slouží dál. Potěší někoho jiného, kdo si věc vybere a má z ní užitek. A v neposlední řadě dárci přispějí na ekologické projekty, protože celý výtěžek z reuse centra putuje na výsadbu zeleně ve městě. Předcházení vzniku odpadu je v hierarchii nakládání s odpady největší prioritou."
Reuse centrum přijímá téměř vše, co lze ještě využít, vyjma čalouněného nábytku a elektroniky. Prodejní cena věcí je obvykle od 10 do 200 korun.
Jakub Čermák, pracovník Reuse centrum Ostrava: "Nejčastěji lidé přinášejí knížky. Často to mají i v 6 banánových krabicích, takže toho máme opravdu hodně. Potom je to nádobí, většinou je to pozůstalost a také nám přivážejí často nábytek."
Pokud byste se také chtěli zbavit něčeho, co ještě může posloužit, neváhejte a odvezte to do sběrného dvora, či přímo do reuse centra v areálu OZO v Přívoze na Slovenské ulici.
---
Čmeláček podpořil kampaň na prevenci rakoviny
Mentálně handicapovaní klienti denního stacionáře ČMELÁČEK podpořili kampaň Movember. Ta každoročně probíhá po celý listopad a zvyšuje tak povědomí o rakovině prostaty.
Podpořit kampaň Movember a vyjádřit tak solidaritu s muži, kteří trpí rakovinou prostaty, mohou lidé hned několika způsoby. Nechat si narůst knír, uběhnout 60 km, nebo uspořádat setkání.
Jitka Hanáková, místopředsedkyně neziskové organizace Čmeláček z.s.: “My jsme akci Movember chtěli se Čmeláčky, našimi klienty, podpořit hlavně z toho důvodu, že prevence rakoviny je důležitá a máme s tím taky zkušenost, kdy nám odešel minulý rok taky náš klient na rakovinu.”
Nezisková organizace Čmeláček proto uspořádala hudební event. Klienti měli namalované kníry, tančili a nechyběl ani fotokoutek a občerstvení.
Barbora Durčáková, sociální pracovnice: “Zhruba týden dopředu jsme si namalovali kníry. Lepili jsme je na párátka, na různé špejle. Taky jsme opisovali loga, která se k této kampani vážou. Potom jsme ten výsledek, což byl fotky, videa jsme sdíleli na sociálních sítích.”
Jitka Hanáková, místopředsedkyně neziskové organizace Čmeláček z.s.: “Zájem byl velký. Přišli skoro všichni naši klienti. Měli jsme zábavu, občerstvení. Všem se moc líbilo, byla legrace.”
Dalším cílem kampaně Movember je upozornit na problematiku duševního zdraví a sebevražd. Pomoci lze i finančně a to zasláním jakékoliv částky na konto nadace Muži proti rakovině.
---
Zprávy krátké 28. 11. 2022 17.00 - 4
Od středy 30. listopadu bude průjezdná silnice I/45 ve Valšově na Bruntálsku. Končí tam oprava mostu za zhruba 12 milionů korun. Na místě už je položen asfalt, zbývá namontovat svodidla a domalovat značení.
Naopak v pondělí začalo zajištění skalního masivu u silnice I/56 v obci Staré Hamry. Podle ŘSD bude provoz v pracovní době veden kyvadlově 1 pruhem pro oba směry, mimo pracovní dobu bude řidičům umožněn volný obousměrný průjezd. Práce skončí do 2 týdnů.
---
Pejskaři si v Havířově zaběhli Přátelský canicross
Na osmdesát běžců se svými čtyřnohými kamarády se postavilo na start druhého ročníku canicrossových závodů v Havířově. Okruh na cyklostezce kolem řeky Lučiny měl čtyři kilometry a tak všichni běželi stylem start cíl naplno.
Michaela Macejková, organizátorka akce: “Rozhodla jsem se proto, protože v MSK jsou tyto akce málo. A je třeba ukázat, že i my pejskaři, chceme s těmi psy pracovat."
Petr Wala, organizátor akce: "Účast nás mile překvapila, když se dělal takový nultý ročník, to dělala sama Míša, tak tam bylo asi deset lidí s pejskama. Teď jsme to trochu pustili mezi běžce, kteří běhají volně i bez psů, ale asi ty pejsky mají také, protože přišlo hodně ne jen přes canicross běžců, ale i tak je nás přes šedesát, takže dnes to bude velká smečka.”
Anketa: “Těším se úplně úžasně, protože je to naše premiéra tady s pejskem. Ještě nikdy jsme neběželi takový krátký závod. Trošku jsme trénovali, ale uvidíme, jaké to bude. Pejsek by měl táhnout. Máme na to takový postroj a expanderem jsme spojení. V podstatě celý závod by nás měl táhnout. Ten pejsek, by měl být vepředu, neměl by být vzadu, ani na boku.”
Canicrossové závody mají svá pravidla. Pes by nikdy neměl být za běžcem ani vedle něho.
Michal Tomanek, soutěžící: “Těšíme se moc, je to perfektní nápad, protože tady v okolí celkově i v Moravskoslezském kraji toho moc není. Většina těch canicrossových závodů je na Moravě a hlavně v Čechách, takže perfektní nápad. My se účastníme spíše delších tratí o délce 20 až 30 km a já osobně pořádám dva závody v dogmaratonu, které jsou součástí mistrovství republiky. Takže jsem tady jako pořadatel i jak závodník. Taková trať je pro mě to nejhorší, co může být, protože je třeba to běžet naplno a my jsme zvyklí chodit do kopců a běhat z kopců nebo rovinky. Takže tady jsou jiní adepti na první místa, kteří se věnují canicrossu, což jsou tratě od 3 do 7 kilometrů.”
Nejrychlejší dvojici se podařilo doběhnout do cíle za necelých třináct minut. Na všechny účastníky čekala medaile.
---
Velká cena Karviné 2022
Karvinská sportovní hala Kovony hostila judisty z celého Česka, sousedního Slovenska a Polska a to v rámci Velké ceny Karviné. Oproti minulému roku přijjelo o sto závodníků více, rekordní počet zájemců organizátory mile potěšil.
Oddíl juda TJ Baník Karviná už posedmé zorganizoval Velkou cenu Karviné.Turnaj slavnostně zahájil náměstek primátora Andrzej Bizon.
Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné: "Popřál jsem jim hlavně hodně úspěchů v boji fair play a pro mě všichni, kteří nastoupí na tatami, jsou vítězi."
Zatímco v roce 2021 přijelo zabojovat o medaile a ceny zhruba 130 judistů ze tří zemí, letos jich bylo rekordních 241. Organizátory zájem velmi potěšil.
Karel Štefánik, organizátor turnaje, předseda oddílu judistů TJ Baník Karviná: “ Organizačně to není takový rozdíl, ten turnaj, akorát potrvá déle o to, co se odperou ti závodníci."
Někteří odcházeli ze žíněnek zklamaní, že nezúročili tvrdou přípravu, prostě stačil jeden špatný pohyb.
Antonín Pavera, účastník Velké ceny Karviné: " Byl lepší, pěkně si mě přitáhl dozadu. Minule jsem ještě nemohl zápasit, dneska tady mám premiéru."
Antonín Rovný, účastník Velké ceny Karviné: "Soupeř byl dobrý, ale docela pasivní, myslel jsem si že vyhraju.Sice jsem prohrál, ale zápas to byl dobrý."
V Karviné nakonec zůstaly celkem 4 medaile, zlatá, stříbrná a dvě bronzové.
---