Od utonutí utonutí 4 dětí v Odře uplynulo 100 let
Historii netvoří pouze velké a významné události, ale hlavně spousta malých, na které se často po letech zapomene. Přesně tento případ je i rodinná tragédie na hošťálkovickém přívozu, kde se před 100 lety utopily 4 děti. Událost připomínal pouze zarostlý hrob v Mariánských Horách, který byl ale nyní díky milovníkům historie opraven.
Hrob Evžena, Arnoštky, Zdenky a Bohumily Kozielových dlouhé roky chátral a zarůstal na hřbitově v Mariánských Horách v Ostravě. Chátral by asi dále, nebýt Petra Vaňka, který se dozvěděl tragickém příběhu těchto dětí a rozhodl se, že hrob nechá opravit.
Petr Vaněk, donátor: "Jedná se o hrob největší rodinné tragédie, ke které došlo v Mariánských Horách před 100 lety. V roce 1922 se 4 děti z 5 hostinského a řezníka Koziela utopily v Odře, když si šly na hošťálkovický břeh natrhat sněženky."
Za objevením tragického příběhu stojí vlastivědný spolek Pestré vrstvy, který mapuje zapomenutá místa i události historie a zájemce pak po zajímavých lokalitách provází.
Tomáš Majliš, historik, Pestré vrstvy: "Když jsme se spolkem Pestrých vrstev tento příběh v zimě zpracovávali, tak jsme jej chtěli zakončit pouze instalací tabule u bývalého přívozu u řeky Odry a byli jsme překvapeni, že se našel Petr Vaněk, který vlastně sám zajistil rekonstrukci hrobového místa."
V místech, kde hošťálkovický přívoz býval, stojí dnes bezpečná lávka, kterou využívají chodci a cyklisté.
Jestli vás příběh dětí Kozielových zaujal, celý si ho můžete přečíst na webu pestrevrstvy.cz. No a potvrdilo se také, že příklady táhnou. Ještě než byla oprava dokončena, vyčistil někdo i vedlejší hrob.
---
Hranici se Slovenskem hlídají stovky policistů a celníků
Na zvýšený počet migrantů, kteří v posledních týdnech překračují slovensko-českou hranici, reagovala také policie v Moravskoslezském kraji. Důsledné hraniční kontroly byly zavedeny v noci na čtvrtek na všech oficiálních přechodech a další desítky hlídek kontrolují také tzv. zelenou hranici na česko-slovenském pomezí v Beskydech.
Kontroly začaly úderem půlnoci. Například na silničním přechodu v Mostech u Jablunkova se v důsledku pečlivého prověřování posádek vozidel a nákladních prostor vytvářela kolona. Anketa: “Půl hodiny zpoždění. Kolona má asi 3 nebo 4 kilometry.”
Tomáš Kužel, krajský ředitel Policie ČR MSK: “ Opatření v rámci MSK se účastní 154 policistů a příslušníků celní stráže, kteří nám vypomáhají tady na hraničních přechodech. Opatření ale probíhá i na vlakovém hraničním přechodu, co se týče MSK a na takzvané zelené hranici. To znamená i v terénu mezi hraničními přechody, na průjezdových cestách, v lese a všude tam, kde je potřeba provést kontrolu toho, jestli se nelegálně nepřekračuje hranice."
Na omezený provoz na hranici Česka a Slovenska si musejí dávat pozor i místní obyvatelé nebo houbaři. Přecházet hranici je možné jen na vymezených místech, kde probíhají kontroly. Policejní kontroly jsou například i na česko-polsko-slovenském trojmezí v Hrčavě.
Anketa: "Co já vím. Je to správné, je třeba sledovat migranty. Když se dívám na televizi, je jich tam plno. Marné, musíme to vydržet.”
Anketa: "Za mě jsou kontroly super a mělo by to tak být, aby se k nám nedostávali lidé, kteří u nás nemají co dělat.”
V prvních hodinách od zavedení kontrol sice nebyli odhaleni žádní migranti, ale policistům se podařilo zadržet hledanou osobu.
---
Krátké zprávy 29. 9. 2022 16.00 - 1
Něco přes tisíc, možná až patnáct set lidí přišlo ve středu odpoledne na ostravské Masarykovo náměstí na demonstraci proti současné vládě. Akci pořádalo SPD a vystoupil na ní sám lídr tohoto hnutí Tomio Okamura, kterého při vstupu na pódium vítal až frenetický řev a potlesk.
Stovky turistů v minulých dnech zkomplikovaly navzdory zákazu vstupu opravu lávek na Bílé Opavě v Jeseníkách natolik, že se ji nepodařilo dokončit. Na místě se dál pracuje a žlutou turistickou trasu přes vodopády už neuzavírají jen pásky a informační tabule. Do terénu vyrazili i strážci přírody.
---
Strážníci sledovali zloděje díky kradeného telefonu
Velmi pohotově se zachovali strážníci městské policie v Klimkovicích, kterým byla ohlášena krádeži kola a telefonu. Díky systému GPS našli aktuální polohu telefonu, kterou sledovali a informovali své kolegy. Ti pak překvapeného zloděje zadrželi.
V dnešní době policistům často pomáhá moderní technika. Strážníci spoustu případů odhalí díky kamerovým systémům, ale v posledním případě z Klimkovic pomohla i znalost fungování GPS systému mobilech. Začalo to tím, že neopatrná majitelka nechala své kolo neuzamčené v zádveří úřadu a dokonce nechala v brašně mobil. Spíše náhodou šel zrovna kolem zloděj a kolo ukradl.
Jan Kroker, MP Klimkovice " Nenašli jsme to a paní mi řekla, co tam všechno měla a dostali jsme se k tomu, že tam má telefon. Tam je taková funkce vyhledat zařízení. Po minutě a půl se to chytlo a ukázalo nám to, že telefon se pohybuje u nádraží. "
Díky systému GPS pak strážník v Klimkovicích zjistil, že mobilní telefon se pohybuje přes Polanku do Svinova a dále na Porubu. Proto okamžitě zavolal svým kolegům na služebnu v Porubě.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Ostravští strážníci pak provedli propátrání trasy uvedené kolegou z Klimkovic. Následně na ulici Ukrajinská na jedné z laviček spatřila hlídka sedět později zjištěného 32letého muže, který měl u sebe kolo odpovídající popisu odcizeného jízdního kola."
Muž byl zadržen a předán státní policii. Ukradené kolo i další osobní věci byly vráceny majitelce.
---
Šetření s energiemi je v Novém Jičíně ustáleným trendem
Problematikou cen energií se intenzivně zabývá i novojičínská radnice. Opírá se o zavedený systém energetického managementu a také o milionové investice, které směřovaly do modernizace tepelného hospodářství.
Novojičínská radnice zavedla zhruba před čtyřmi lety systém energetického managementu. Ten se vztáhl na 25 energeticky nejnáročnějších budov, jako jsou sportoviště, školy nebo radnice.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na základě efektivního hospodaření s energiemi bylo docíleno zhruba 27 procentního snížení spotřeby energií v těchto objektech.”
V letech 2019 až 2022 město také investovalo do modernizace 16 kotelen, do tepelného hospodářství vložilo téměř 60 milionů korun.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cílem je jednak zvýšení účinnosti kotelen, které se podařilo zvýšit až na 95 procent té účinnosti, z původních zhruba 65 procent, snížení provozních nákladů.”
Hospodaření města s energiemi rovněž ovlivňuje nákup plynu a elektřiny formou aukcí na burze. Pro své objekty má vysoutěženého dodavatele do konce roku 2023.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Elektriku konkrétně za 1 700 korun za megawatthodinu, plyn za 600 korun. Finanční situace našeho města je stabilní a jsme schopni nárůst cen energií pokrýt vlastními příjmy.”
Dále radnice zacílila i na obnovitelné zdroje, nechala zpracovat studii možnosti zavedení fotovoltaických elektráren na střechy městských budov.
---
Krátké zprávy 29. 9. 2022 16.00 - 2
Takovou triumfální rybu přehrada na Olešné podle pamětníků nepamatuje několik desítek let. Vytáhnout kapitálního sumce tu dokázal rybář Martin Fryč z Hladkých Životic, kterému pomáhal rybářský kolega a kamarád Vítězslav Duda z Ostravy. Gigantický sumec na Olešné měl přes dva metry třicet.
Střelecká smůla prolomena! Čeští para hokejisté po porážkách s Kanadou (0:3) a USA (0:10) na IPH Cupu v Ostravě poprvé vyhráli. Před téměř tisícovkou fanoušků porazili 3:2 IPH Team, který tvoří nejlepší hráči z Norska, Německa a Slovenska.
---
Rodiny s autistickými dětmi prožily zábavné odpoledne
Rodiny, které se starají o děti s autismem, to nemají jednoduché. V Havířově jim pomocnou ruku nabízí Středisko pro rodinu a dítě. Kromě individuální péče, středisko pořádá i skupinové akce.
Středisko pro rodinu a dítě, které spadá pod Sociální služby města Havířova, uspořádalo každoroční slavnost. Smyslem akce bylo, aby se rodiny, které mají děti s poruchou autistického spektra, sblížily, vyměnily si zkušenosti. Jelikož se letošní slavnost nesla v duchu venkova, nechyběla ve středisku zvířata.
Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD: "Je náročné to zvládnutí a je těžké, aby si s tím rodiče sami poradili. Potřebují někoho, kdo je alespoň zpočátku trochu odborně navede a oni už potom vědí, jak na to."
Máte představu, co těm rodinám tady v Havířově ještě chybí? Jaké služby by uvítaly?
Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD: “Z posledních let jsme zaregistrovali, že by pro ně bylo možná fajn mít nějaké volnočasové aktivity ve smyslu pravidelných kroužků."
Syn paní Zuzany Lukoszové dostal odklad do první třídy.
Zuzana Lukoszová, maminka: "My tady chodíme, že se tady učíme psát, počítat, písmenka. Celkově ho zapojovat do kolektivu a ještě tady mají různé aktivity."
Nikol Wilczek, maminka: "My jsme tady začali chodit z důvodu nácviku komunikace, když ještě Simon nepoužíval vůbec slova. Takže nám pomohli nastartovat komunikaci v rámci obrázků, gesta."
Obě maminky potvrdily, že by pro své děti uvítaly v Havířově více pravidelných kroužků.
---