Letecká záchranka pomáhala zraněné ženě v Beskydech
Letecká záchranná služba MS kraje měla o prodlouženém víkendu napilno. V nepřístupném terénu v Beskydech se totiž zranila turistka a bylo potřeba ji co nejšetrněji dopravit do nemocnice. Na její záchraně se podílela samozřejmě i horská služba.
Teplé podzimní počasí vylákalo do přírody na hory spoustu lidí. Bohužel na to nebude ráda vzpomínat 49letá turistka, která si vyrazila do Beskyd do okolí Malého Smrčku. Při chůzi mimo značenou turistickou trasu uklouzla na ostrých kamenech a těžce se zranila.
Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: "Spadla při horské turistice ze skalního srázu po ostrých kamenech do koryta vyschlého potoka z výšky přibližně pěti metrů. Přivodila si poranění hlavy, dolní končetiny a páteře. Zůstala při vědomí, její stav však vyžadoval neodkladné ošetření."
Na pomoc ženě vyrazili členové horské služby na čtyřkolce a z jiné základny i terénním vozem. Terén byla natolik náročný, že kus cesty musely hlídky i pěšky.
Česlav Jadamus, Horská služba Beskydy: "První hlídka na místě zjistila, že transport pacientky by byl obtížný a proto se zavolala letecká záchranná služba, která s převozem pomohla."
Žena byla transportována do fakultní nemocnice Ostrava. V letošním roce je to v našem regionu již 26 záchrana pacienta pomocí palubního jeřábu.
David Koudelka, vedoucí lékař LZS MS kraje: "Musíme říct, že opravdu palubní jeřáb je elegantní a rychlá metoda, jak se k pacientovi dostat a jak ho transportovat z nepřístupného místa. Podíleli jsme se na zásazích, kdy lidé byli nějakým způsobem ohroženi na zdraví nebo životě."
Letecká záchranná služba se velmi osvědčila také při povodních, kdy o sto procent stoupl počet jejich vzletů.
---
Legionáře lidé uctili i v centru Ostravy
U památníku bitvy u Zborova v Husově sadu v centru Ostravy si lidé v pondělí připomněli vznik samostatného Československa. Uctili ostravské legionáře a všechny další bojovníky, kteří obětovali své životy.
Sváteční pietní akt zahájila česká hymna a po krátkých proslovech pak zástupci kraje, radnic a různých organizací a spolků položili k památníku kytice a věnce.
Martin Lokaj, předseda Jednoty Čsl. obce legionářské Ostrava 1: “Minimální pro nás pro Obec legionářskou je to opravdu svátek šťastný, protože si připomínáme úspěch, kterým bylo vybojování našeho samostatného státu československými legionáři. Přirozeně si tím pádem připomínáme jejich oběti, které pokládali jednak během 1. světové války, jednak během války druhé, kdy o obnovení státu rovněž pokládali své životy.”
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Já si myslím, že je nesmírně důležité si připomínat významná výročí v dějinách naší země. Vznik samostatného Československa je prostě pro nás důležité. Znamenalo to po více než 300 letech opět samostatnost, svobodu a demokracii a myslím si, že je nesmírně důležité si to připomínat.”
Jan Dohnal (ODS, primátor Ostravy: “Československo a potažmo Česká republika si za tu historii prošla spoustou nelehkých období. Opravdu, máme tam Mnichov, válečnou okupaci, nástup totality, 50. léta a máme tam i sovětskou okupaci. Ale máme tam i ta léta svobody, které začaly v roce 1989 a vlastně doby dnešní prosperity. Já jsem přesvědčen o tom, že tak, jak se máme dneska dobře v České republice, jsme se historicky nikdy neměli. Opravdu patříme mezi hrstku nejvyspělejších států s nejvyšší životní úrovní v rámci světa a i když samozřejmě dneska lidé spoustu věcí řeší a je třeba i jinak, tak je třeba si to uvědomit v té správné perspektivě. Protože to, jak se dneska máme, opravdu není pro většinu planety a dokonce ani pro většinu Evropy a možná ani toho co nazýváme celým světem, samozřejmostí.”
V bitvě u Zborova v roce 1917, která měla zásadní význam pro následný vznik samostatného státu, padlo 13 legionářů z Ostravy.
---
Krátké zprávy 29. 10. 2024 17.00 - 1
NOVÁ APLIKACE TECHNOTRASY
Cestování po industriálním dědictví severní Moravy a Slezska usnadní nová aplikace Technotrasa. Poskytuje důležité informace o památkách, navigaci pomocí GPS a umožňuje sbírat body za návštěvy zastávek.
PROBLÉMY S PITNOU VODOU PO POVODNÍCH
Mnohé domácnosti mají po povodních problémy s pitnou vodou. Pokud čerpají vodu ze své studny, její kvalitu si musí nechat nejprve zkontrolovat. Zdravotní ústav a krajští hygienici zkontrolují každou domácnost jednou zdarma.
---
Pozůstatky cihelny z 19. století u Bruntálu
Práce archeologů v Bruntále nepřinesla jen objevy systému bruntálských hradeb. Nejnovější nálezy jsou staré několik týdnů a týkají se historické cihelny v oblasti budované lokality pro bydlení. Při odkrytí zarostlé plochy v okraji lokality Za mlékárnou půdy byly objeveny pozůstatky cihlářské žárové pece z 19. století.
Jedná se o unikátní a výjimečně zachovalé pozůstatky čtyřkanálové pece.
Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Dnes jsme se díky spolupráci s Národním památkovým ústavem, zejména s panem ředitelem Zezulou, s panem Kolářem a paní Brhelovou dozvěděli nové informace o našem městě napříč staletími. U bašty jsme hovořili o 13.,14. 15. 16. století, zde v lokalitě Za mlékárnou, kde jsme přímo u cihelny, jsme ve století 19. Je skvělé, že dostáváme další informace o tom, jak naše město fungovat, jak se zde mohlo žít a jaké zde stály stavby.“
Michal Zezula, ředitel NPÚ Ostrava: „Dostali jsme se časově do 19. století, kdy velkostatek Bruntál, který náležel Řádu německých rytířů, si uvědomil potenciál cihlářských hlín, které jsou na mnoha místech v okolí města. Za mlékárnou se podařilo zachytit i žárovou cihelnu, což je takový objev, který je velmi typický pro ty ranně industriální formy té cihlářské výroby a tato cihlářská pec mohla už mít řádově větší kapacitní možnosti. Cihly, které se zeď vyráběla z těch cihlářských hlín, mohly být vyráběny velmi jednoduchým způsobem v takových polních pecích nebo milířích.“
Jana Brhelová, archeoložka: „V té první fázi výzkumu jsme zachytili skupinu asi třech milířů, ale až v té druhé etapě se nám podařilo zachytit nejprve obvodová zdiva a potom interiér samotné pece. Ta se skládá z obvodových zdí kamenných, které jsou zaplentované cihlou, skládají se z roštů a z kanálů, které přivádějí vzduch a samozřejmě i z různých podest, na které se vyskládávala vsázka.“
Nalezení ložisek cihlářské hlíny v té době pomáhalo řešit nedostatek stavebního kamene na stavbu továren.
Michal Zezula, ředitel NPÚ Ostrava: „Na základě studia archivních materiálů, víme, že vlastně se z cihel, které si vyráběl velkostatek Bruntál ve vlastní režii, taky byl stavěny žárové železárny v Ludvíkově.“
Také lokalita cihelny se stane součástí sítě turisticky atraktivních cílů v Bruntále a okolí.
---
Klienti se vracejí do vytopených domovů pro seniory
Povodeň značně zasáhla i dva ostravské domovy pro seniory. V mariánskohorském Domově IRIS dosahovala voda do výšky dvou metrů a klienti museli být evakuováni. Podobná situace byla i ve Slunovratu v Přívoze. V úterý se mohli vrátit senioři z Irisu a mnozí se nevyhnuli slzám.
Zatopení Domova pro Seniory IRIS i Slunovratu souviselo z narušením hráze na soutoku Odry a Opavy, kde vzniklo nové koryto a voda se hnala do velké části Ostravy. V Domově Iris voda zatopila suterén a přízemí. Klienti byli ale v bezpečí ve vyšších patrech. Nešla elektřina a tak se na plynu grilovaly párky a dělala se studená kuchyně. Výměna směn probíhala na člunech. Třetí den voda opadla a senioři mohli být evakuováni. Začaly opravy, rekonstrukce i výměna vybavení. Škoda dosahuje více než 50 milionů korun.
Michal Mariánek, ředitel Domova IRIS: "To důležité, co potřebujeme nám funguje. Svítíme, topíme, jezdí nám výtahy a externě jsme zajistili dodávku stravy. Prádelnu rozjedeme v řádu dnů."
IRIS už se podařilo opravit natolik, že se klienti mohli vrátit. Zaměstnanci seniorům připravili milé uvítaní.
Hana Dvořáková, klientka Domova Iris: "Nádherné přivítání, s tím jsme nepočítala. Jsme šťastní, že jsme zase doma."
Zdeněk Pražák, primátor Ostravy: "Já bych chtěl především poděkovat, poděkovat všem, kteří se podíleli na tom, že se klienti mohou vrátit."
Situace v Domově Slunovrat v Přívoze je o poznání horší. Stále nefunguje v plném rozsahu elektřina a topení, takže je pro klienty neobyvatelný a budou muset ještě asi dva týdny vydržet v azylu. Ten tráví v domě Slunečnice v Porubě.
---
Krátké zprávy 29. 10. 2024 17.00 - 2
ELEKTRONICKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY OD LEDNA ZDRAŽÍ
Cena elektronických dálničních známek se od ledna 2025 zvýší. Jednodenní bude stát 210 Kč, desetidenní 290 Kč, měsíční 460 Kč a roční 2 440 Kč. Neoficiální weby mohou požadovat výrazně vyšší částky a představují bezpečnostní riziko. Bezpečnou a doporučenou platformou je e-shop edalnice.cz
---
Běžecké a biatlonové trasy připravují pro ODM mladí dobrovolníci
V následující reportáži se podíváme do Beskyd, kde mladí gymnazisté začali s přípravou místního lyžařského areálu pro blížící se Olympiádu dětí a mládeže. Většina z nich bude pracovat jako dobrovolník i během samotné olympiády.
Na konci ledna se stane MS kraj dějištěm zimní Olympiády dětí a mládeže. Jedním ze sportovišť bude samozřejmě i areál v Bílé v Beskydech. A právě tam vyrazili studenti Gymnázia Petra Bezruče z Frýdku-Místku, aby začali s přípravami běžeckých a biatlonových tras.
Pavel Kváč, předseda Krajského svazu lyžování: „Budou za dva a půl měsíce fungovat jako dobrovolníci a tato aktivita souvisí s tím, aby si osahali prostředí, ve kterém budou. Bude se tu připravovat dráha pro běžecké a biatlonové disciplíny, takové poslední dočištění toho prostoru.“
Studenti se ochotně hlásili nejen na tuto brigádu, ale také jako dobrovolníci v průběhu ODM.
anketa: dobrovolník
„Budeme pomáhat na různých stanovištích, buď na parkovištích organizovat dopravu, nebo také na sjezdovkách pomáhat s čísly. Ale také přímo ve FM v hale Polárce budeme počítat statistiky a pořadí.“
anketa: dobrovolnice, závodnice
„Já se těším už hodně dlouho, bude to super akce, jsou z toho vždy vynikající vzpomínky. Doufám, že budou i nějaké dobré výsledky, protože příprava byla hodně těžká.“
Olympiádu dětí a mládeže můžete navštívit od 26. do 30. ledna příštího roku.
---