Petr Kramný znovu zpochybňuje znalecké posudky
Za velkého zájmu médií začalo u Krajského soudu v Ostravě další jednání s odsouzeným vrahem Petrem Kramným, který se opět domáhá obnovy procesu. Důkazem by měly být nové znalecké posudky z oboru elektro a soudní patologie, které prý vylučují usmrcení elektrickým proudem.
Petr Kramný jako vždy vkráčel do soudní síně pod samopaly justiční stráže. Opět změnil účes, trochu zhubnul a fousy mu už začínají šedivět. Jinak se ale nic nezměnilo a ani soudkyně nepožadovala průkaz totožnosti. Nejprve dostala slovo obhájkyně Jana Rejžková, která shrnula důvody pro obnovu řízení.
Jana Rejžková, obhájkyně Petra Kramného: "Zjistili jsme nějaké skutečnosti, které by podle našeho přesvědčení byly způsobilé k výroku o obnově řízení."
nevlastní otec Petra Kramného: "Stoprocentně věříme, že to vyjde."
Odborník na histologii zpochybnil závěry ostravských znalců, kteří určili jako příčinu smrti elektrický proud. Stopy po proudu ve vzorcích srdce prý nebyly průkazné. Další znalec zase marně hledal známky po tzv. průrazu, tedy místě, kde do těla elektřina vstoupila.
Igor Krajdl, místopředseda krajského soudu v Ostravě: "Soud povolí obnovu řízení tehdy, pokud by nově provedené důkazy, ve spojení s důkazy provedenými v původním řízení, měly vliv na rozhodnutí o vině, tzn. že by znamenaly, že pan Kramný by byl nevinen."
Odsouzený jen prohlásil, že už všechno řekl, ale na případné otázky odpoví. Další znalci jsou pozváni na čtvrtek. Senát si pak zřejmě ponechá lhůtu pro rozhodnutí. Pokud by byl proces skutečně obnoven, rozhodoval by jej stejný senát, jako v původním řízení, tedy senát Renaty Gilové. Hodnotit by měl už pouze nové důkazy.
---
Novojičínská nemocnice má nový špičkový přístroj
Novojičínská nemocnice zmodernizovala přístrojové vybavení. Nyní má k dispozici špičkový přístroj nové generace pro nukleární medicínu. Pomáhá zejména pacientům Komplexního onkologického centra.
Výkonnější, přesnější a šetrnější k pacientovi - to je základní charakteristika digitalizovaného přístroje nové generace pro nukleární medicínu, kterým jen pár dnů disponuje novojičínská nemocnice.
Marek Velkoborský, primář oddělení radiologie Nemocnice AGEL NJ: “Nacházíme se na oddělení nukleární medicíny a ten přístroj za námi je nový přístroj PET / CT, což je pozitronová emisní tomografie a počítačová tomografie, jsou to tedy dva přístroje v jednom a tedy dvě zobrazovací metody v jednom.”
Modernizace přístrojového vybavení přišla na 65 milionů korun, investice nemocnice byla spolufinancována z dotačního titulu Evropské unie.
Marek Velkoborský, primář oddělení radiologie Nemocnice AGEL NJ: “To zobrazení na tomto přístroji šetrnější v tom, že můžeme snížit dávku radiofarmaka a je tam i nižší radiační zátěž. Zároveň má ten přístroj vyšší diagnostickou přesnost a jsme schopni rozeznat více detailů, než na půl vodním starém přístroji.”
Z 90 procent slouží tento přístroj k vyšetření onkologických pacientů.
Marek Velkoborský, primář oddělení radiologie Nemocnice AGEL NJ: “Jedná se jednak o diagnostiku, tedy detekci nových nádorových onemocnění a dále potom ke sledování léčby a výsledků léčby.”
Kromě toho se dá tento hybridní přístroj využít v kardiologii, ročně jim mohou vyšetřit až tři tisíce pacientů.
---
Zprávy krátké 29. 11. 2022 16.00 - 1
Podobně jako před týdnem ve Městě Albrechticích, proběhla i Rýmařově předregistrace zájemců o ošetřování v nové zubní ambulanci. Celkem se on line i na místě přihlásilo přes dva tisíce zájemců.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Postup bude úplně stejný. My zkontrolujeme ty přihlášené pacienty, zkontrolujeme to, jestli už nejsou zaregistrováni u nějakého jiného zubaře, zkontrolujeme, ať tam není duplicita mezi písemnými a on line přihláškami a potom vylosujeme potřebný počet pacientů.“
---
V serpentinách u Starých Hamrů zajišťují skálu nad cestou
Průjezd známými serpentinami nad přehradou Šance v Beskydech je teď komplikovaný údržbou svahů nad silnicí. Specializovaná firma tam provádí zajišťovací práce, aby na vozovku nemohlo padat kamení nebo stromy.
Práce probíhají v zatáčce číslo 6, kde silnice prochází zářezem ve skále. Svahy po obou stranách silnice jsou sice už delší dobu zajištěny ocelovými sítěmi, ale specializovaná firma tam musí provést pravidelnou údržbu.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Většina prací vyžaduje horolezeckou techniku a dostatek prostoru pod svahem, proto uzavřeme část silnice 56 a provoz povedeme jedním pruhem kyvadlově kolem semaforu. Mimo pracovní dobu bude samozřejmě umožněn volný průjezd oběma směry.”
Práce na zajištění svahů jsou organizovány tak, aby nemohlo dojít k zasažení projíždějících vozidel.
Anketa: “My tady projíždíme poměrně často, jezdíme na chalupu do Beskyd a toto je naše trasa. Jsme rádi, že se tady ty úpravy dělají, aby se zvýšila bezpečnost provozu.”
Práce nepůsobí v dopravě velké problémy a zdržení u semaforů je jen chvilkové.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Ještě v tomto roce zajistíme skalní masiv v úseku silnice 56 v obci Staré Hamry. Preventivní bezpečnostní opatření proti padajícímu kamení spočívá v demontáži a zpětné montáži ocelové sítě, současně bude provedeno čištění skalních ploch a odtěžení nestabilních hornin a to horolezeckou sbíječkou. Specializovaná firma také odstraní starou vegetaci a dřeviny na místě bude drtit štěpkovač.”
Práce jsou naplánovány v tomto týdnu na jedné straně vozovky, v příštím týdnu by měly pokračovat na druhé straně.
---
On-line veletrh středních škol
Víc jak sto středních škol z Moravskoslezského kraje se postupně zapojilo do prezentace po internetu. Informace o studiu poskytovali především žákům 9. tříd, kteří přemýšlejí nad dalším studiem. Zítra on-line veletrh končí prezentací škol z Karvinska.
Střední školy z Moravskoslezského kraje daly zájemcům během uplynulých dnů možnost se on-line připojit k vysílání a získat tak informace o škole, kterou by chtěli studovat.
Václav Schreiber, Masarykova střední škola zemědělská a VŠ, Opava: „Nejčastěji se ptají, s jakým průměrem bereme, což ale nedokážeme říci přesně, protože je to každý rok jiné. Nebo kolik otevíráme míst, kolik nabíráme žáků, co se učí v konkrétních oborech. Naopak rodiče se pak ptají na odbornější věci: zda-li máme domov mládeže, jak funguje jídelna, jak je s dojezdem do školy.
Akce byla určená především žákům 9. tříd Základních škol, kteří se rozhodují, kam dál. Na Opavsku se jich do akce Online veletrh středních škol zapojilo 15.
Arnošt Klein, ředitel, Masarykova střední škola zemědělská a VŠ, Opava: „My nabízíme pro ZŠ 5 oborů, to je 162 volných míst. Tradičně je největší zájem o učební obor zemědělec-farmář a maturitní obor agropodnikání.“
Zatímco někde seděli u počítačů učitelé, jinde poskytovali informace také studenti.
Karla Labudová, ředitelka, Střední průmyslová škola stavební, Opava: „Možná jim lépe popíší jak nějaké obtíže se kterými se setkali. Tak i co nového se dozvěděli a naučili.“
Studenti oboru pozemní stavitelství, architektura a geodézie z opavské stavební školy ukázali a okomentovali také projekty, na kterých pracovali.
Vybrat si budoucí povolání není pro patnáctileté školáky jednoduché. Ke správnému rozhodnutí by jim měli pomoci kariérní poradci na školách a také rodiče.
Vendula Jasioková, kariérová poradkyně, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti: " Důležité je, aby se naučili pojmenovat svoje dovednosti, svoje kompetence nebo schopnosti. Aby zjistili, co je pro ně důležité. Co je motivuje a jaké jsou jejich životní hodnoty.“
Podstatné jistě také je, opatřit si co nejvíce informací o konkrétních školách. Nyní to umožnil on-line veletrh. Školy ale plánují také dny otevřených dveří, které mohou v rozhodování pomoci.
---
Zprávy krátké 29. 11. 2022 16.00 - 2
Hasiči v Třinci cvičili součinnost s dalšími složkami IZS a s úřady při simulovaném úniku plynu v Třineckých železárnách. Hasiči zasahovali v dýchací technice, měřili koncentrace plynu a také varovali obyvatele okolí. Vyzkoušeli i sirény.
Ostravský strážník, který v tu chvíli zrovna mířil na noční směnu, objevil muže, který se s bruskou pokoušel ukrást katalyzátor u zaparkovaného auta. Přivolaní policisté zjistili, že muž je v celostátním pátrání. Tvrdil, že si spletl vozidlo, že katalyzátor chtěl uřezat u vlastního.
---
TOP12 vyhrál v Havířově vzpěrač Kamil Kučera
220 kilogramů. To byl letošní rekord, který padl na vzpěračských závodech TOP12 v Havířově. Pohár si odnesl Kamil Kučera, který i s dalšími reprezentanty odlétá na mistrovství světa.
Havířovský vzpěračský klub uspořádal již 33. ročník soutěže v nadhozu TOP12. Vzpěrači v letošním roce zažili skvělou sezonu, jelikož po mnoha letech vyhráli ligu mužů a to i zásluhou české špičky Kamila Kučery, který společně s dalšími reprezentanty odjíždí 16. prosince na MS do Kolumbie.
Dalibor Klimša, manažer SKV Baník Havířov: "U mužů by to měl vyhrát Kamil Kučera, pak přijel host ze Slovenska Karol Samko, který je také připraven na MS a potom už jsou tam závodníci toho mladšího charakteru jako je Josef Kolář, ale i starší."
Kamil má svůj osobní rekord 236 kilogramů. Na tuto váhu se sice nedostal, ale zaslouženě TOP 12 vyhrál.
Kamil Kučera, vzpěrač: "Na to MS se připravují, mám to 16. prosince. Uvidíme, jak to půjde. Forma je, to bez diskuse." A co olympiáda? “Olympiáda? "Rio se mi vyhnulo, Tokio taky a vůči mému věku mi už zbývá jen Paříž. Tam bych se chtěl kvalifikovat.”
Tereza Králová už zažila MS, ME, ale v jiném sportu. ČR reprezentantka v hodu kladivem. Nyní tato žena pošle nad hlavu i 113 kilogramů. TOP 12 se účastnila poprvé.
Tereza Králová, vzpěračka: "Ráda bych si otestovala formu před MS. Letíme s výpravou ČR a bude to první kvalifikační start na olympiádu, tak doufám, že se to všechno povede.”
Pocty se dostalo i dlouholetému předsedovi klubu Adolfu Ciencialovi, který je novým členem síně slávy Českého svazu vzpírání.
---