Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Program Prokopa Diviše motivuje žáky elektrooborů
  • Na konferenci IDea se řešila podpora projektů v MSK
  • Horní Suchá staví pro seniory nové bydlení
  • F-M ocenil nejlepší účastníky výzvy 10 000 kroků
  • Centrum Opavy je zelenější a atraktivnější

Program Prokopa Diviše motivuje žáky elektrooborů

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

SŠ elektrotechnická v Ostravě ve spolupráci se společností ČEZ Distribuce už před devíti lety přišla s motivačním projektem Prokopa Diviše.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Je to velká motivace, žáci dostávají významné finanční odměny, a to v celkové hodnotě 105 tisíc korun pro devět žáků.“

anketa: odměnění žáci

„Je to zpříjemnění, když člověk dostane odměnu za studium a soutěže.“

„Já jsem se zaměřoval na zabezpečovací techniku, v tom jsem soutěžil.“

Energetické společnosti působící v našem regionu intenzivně hledají nové pracovníky a právě SŠ elektrotechnická v Ostravě je zdrojem kvalitních absolventů.

Michal Matejov, manažer, ČEZ Distribuce: „V tuto chvíli nás nejvíce trápí elektromontéři a provozní pracovníci. Je tam velká poptávka, protože rostou investice do distribuční soustavy a potřebujeme kapacity na pokrytí těchto činností.“

Kromě finanční odměny z projektu Prokopa Diviše mohou žáci středních škol čerpat také motivační stipendia ve vybraných oborech.

---

Na konferenci IDea se řešila podpora projektů v MSK

V ostravské hale Gong se konala konference IDea forum, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.

Konference, kterou pořádala Rozvojová regionální agentura MSID, byla rozdělena do několika bloků, ve kterých se diskutovalo o ekonomické situaci, aktuálních trendech v podnikání i vizích kraje do budoucna.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “IDea FORUM je každoroční akce. V letošním roce se bude toto téma týkat především průmyslu, kreativity a udržitelnosti. Tuto akci pořádají Moravskoslezské investice a development a tím, že je to zaměřeno i na průmysl, tak tady budou hosté, kteří mají co říct odborně k tomuto tématu.”

Václav Palička, předseda představenstva MSID: “Minulý rok jsme se zaměřovali vlastně na růst energií, hodně na úspory a vždycky se snažíme poskytnout i takový ten nadhled, to znamená ten makro pohled na tu situaci v našem regionu. Dneska se chceme zaměřit více na podporu vlastně průmyslu, protože je nám jasné, že pouze veřejné zdroje, jako kdyby nám v té transformaci regionu nepomohou.”

Mezi vystupujícími byli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu i podnikatelské sféry.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Moravskoslezský kraj patří k těm nejdynamičtějším z hlediska aktivity na svou transformaci. Víme, že to je region původem hodně zaměřený na těžbu uhlí nebo těžký průmysl. Ale musím říct, že za posledních asi 20 let se tady stalo hodně pozitivního. Ta modernizace je tady vidět- To, o čem tady budeme hovořit, se týká zejména nových aktivit v oblasti podpory investic. Dneska jsme změnili zákon o investičních pobídkách tak, aby podporoval více ty strategické investory, podporujeme hodně investory do zelených technologií."

Řeč byla i o podpoře velkého projektu v Dolní Lutyni a vysokorychlostní železnice.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: "Pokud bychom našli strategického investora pro tuto oblast, celý region z toho bude neuvěřitelně benefitovat celý ekosystém, školství, turistický ruch, služby a tak dál. A to je pro nás extrémně důležité. Vedle toho jsou pro nás důležité další strategické projekty, jako je například budování vysokorychlostních tratí. Protože pokud Ostrava bude spojená rychlým spojem na klíčové huby České republiky, jako je Brno a Praha, pak o to větší atraktivita i o náš region bude.”

Součástí konference byla panelová diskuse a tématické workshopy.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 17.00 - 1

REKONSTRUKCE HISTORICKÉHO MOSTU V JABLUNKOVĚ

Úplnou uzávěru pro veškerý provoz si vyžádala rekonstrukce historického mostu v Jablunkově. Zatímco automobily musí uzavřené místo objíždět, chodci a cyklisté mohou projít po lávce pro pěší.

Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek ředitele Správy silnic MSK: “Tento most je zvláštností, kdy je jednoklenbový a z pískovcových kvádrů a je postaven už od roku 1945. Na základě diagnostiky se zjistilo, že špatnou zatížitelnost a proto byl už dříve podepřen. Rekonstrukce se odvíjí s tím, že dojde k demolici mostního svršku, odtěžení zásypu a zesílení včetně izolace.”

---

Horní Suchá staví pro seniory nové bydlení

Radnice v Horní Suché staví pro seniory tři rodinné domy, ve kterých bude dvanáct bezbariérových bytových jednotek. Projekt počítá s příjezdovou cestou, s místy pro parkování i s malými zahrádkami.

Poptávka po obecním bydlení ze strany seniorů v Horní Suché byla už tak velká, že se radnice rozhodla vyčlenit ze svého rozpočtu přes 40 milionů korun a na vlastním pozemku zahájila výstavbu malometrážních bytů v rodinných domech.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “O tento typ bydlení si myslím, že bude ještě velký zájem, protože by tady měli bydlet senioři, kteří ještě nejsou v tom věku, že by potřebovali péči, dokáží se ještě o sebe postarat, ale současné bydlení je pro ně třeba velké, finančně nedostupné atd.”

Tomáš Goceliak, stavbyvedoucí: "Každý ten byt bude mít rozlohu zhruba 50 metrů čtverečních. Součástí bytů je kuchyň, obývací pokoj a ložnice. Co se týče sociálního zařízení, tak jsou přizpůsobeny pro imobilní občany.”

Rada obce již stanovila určité podmínky pro budoucí zájemce. O ceně nájemného budou ještě jednat zastupitelé.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “Tyto domy by měly být velmi energeticky úsporné. To bydlení by tady mělo být fakticky za minimální peníze, co se týká energií. A samozřejmě to nemůže být úplně sociální bydlení, protože ta investice byla poměrně vysoká.”

Zájem ze strany seniorů o bydlení je velký. Proto obec nevylučuje, že by připravila do budoucna další projekt.

---

F-M ocenil nejlepší účastníky výzvy 10 000 kroků

Mají rádi chůzi, proto se zapojili do výzvy 10 000 kroků. Ty nejlepší jednotlivce i týmy nyní ocenil Frýdek-Místek. V dubnové ti nejlepší nachodili v dubnové výzvě přes 900 kilometrů. Cílem akce je vrátit chůzi do běžného života a udělat něco pro své zdraví.

Na magistrátu ve Frýdku-Místku se sešla skupinka těch nejlepších, kteří se zapojili do dubnové výzvy 10 tisíc kroků. Na ocenění sice dorazily samé ženy, ale mají mezi sebou i muže.

Lukáš Slíva (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velice rád, že výzva 10 000 kroků se těší čím dál větší oblibě. Dnes jsme měli možnost ocenit nejlepší tým v rámci Frýdku-Místku. A samozřejmě nejlepší tři jednotlivce. Ty výkony jsou opravdu úctyhodné. 956 kilometrů na jednotlivce za měsíc, což je v přepočtu přes nějakých 30 kilometrů za den, to je krásný počin."

Daniela Mičudová, členka týmu Loudalíci: "Jsem zapojena počtvrté. S tím, že já chodím každý den do práce a z práce, tak těch pár kilometrů navíc. Ale já jsem si jich udělala navíc daleko víc, 905 kilometrů."  A kde jste je nasbírala? – "Frýdek, Ostrava, hned potom vzápětí jsem šla na Ondřejník pěšky. Přes Palkovice zpátky. Olešnou."

Alena Paloncy, účastnice výzvy 10 tisíc kroků: "Já jsem se zapojila podruhé a je to super, protože tak, jak říkala Danča, člověk chodí, vyčistí si hlavu, od těch stresů pracovních, od všeho. A je to bomba." – Kolik kilometrů jste nachodila a kde třeba chodíte? – "Já jsem teda nachodila jenom 440 kilometrů, protože se nemůžu srovnávat s prvními. Třeba Frýdecký okruh, ten se nám líbil. Vyjdeme z Frýdku, jdeme na Frýdecký les, na Dobrou, potom přes Staré Město a zase domů. Udělá to nějakých 14 kilometrů a je to na to odpoledne akorát."

Každý oceněný získal od města diplom a dárkovou tašku. Cílem výzvy je motivovat k pohybu, zvláště starší, i ty s vyšším BMI, kteří získávají více bodů.

Jaroslav Martinek, ideový tvůrce výzvy: "Já potřebuji motivovat ty, kteří se nepohybují, kteří mají určitý problém. Takže ta výzva směřuje pro ty, kteří v životě by nešli na nějaké run czechy nebo na nějaké běhy, protože by věděli, že by skončili mezi posledními. Tak jsme vymysleli bodovací systém, že čím jsi starší, čím si obéznější, tím získáš více bodů."

Do dubnové výzvy se zapojilo za Frýdek-Místek 291 účastníků a 26 týmů. Celkově nachodili 75 929 kilometrů, což bylo o 23 tisíc víc než v předchozí výzvě. Frýdku-Místku tím zajistili 25. místo mezi městy v celostátním žebříčku.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 17.00 - 2

PALIVA V MS KRAJI OPĚT ZLEVNILA

Paliva v MS kraji během týdne opět zlevnila o desítky haléřů. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,60 Kč a listr nafty stojí průměrně 36,50 Kč. Údaje pravidelně zveřejňuje společnost CCS.

---

Centrum Opavy je zelenější a atraktivnější

Z centra Opavy a jeho přilehlého okolí zmizely staré nevzhledné květináče a přístřešky. Nahradily je nové, které jsou prostornější a bylo tak možné do nich zasadit nejen různé druhy květin, ale také stromy. To vše díky dotacím z Norských fondů.

Veřejný prostor v centru Opavy oživilo na 90 nových betonových květináčů různých velikostí. Cílem bylo ozelenit plochy tak, aby se lidé mohli hlavně v létě schovat před sluníčkem. V centru města chyběly zejména stromy.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jedná se o širší centrum města, například Horní náměstí, Dolní náměstí, Mezi trhy, Ostrožná ulice, Krnovská ulice a jedná se v podstatě o výsadbu do květináčů ať to jsou květiny nebo stromy, rostliny, protože v širším centru je problém s inženýrskými sítěmi a nejsme schopni stromy nebo květiny sadit do země."

Co se týká stromů, taky ty byly vysazeny do velkých bezedných květináčů. Jedná se o platany a Inženýrské sítě před jejich kořeny chrání speciální fólie.

anketa: obyvatelé Opavy: “Pěkné, je to změna zase samozřejmě. Úplně jinak to tady vypadá.”

“Oživilo to ten prostor. Květin určitě ve městě není nikdy dost. Květiny a stromy tady chybí, ještě jich může být mnohem víc.”

Květináče v ulici Mezi trhy kopírují průčelí historických domů, které tady kdysi stály a byly zničeny na konci 2. světové války.

Na Horním náměstí si obvodové zdivo dvou historických domů včetně klenby sklepení těchto objektů, které objevili archeologové při loňském průzkumu, budete moci i prohlédnou. Skleněný otvor do historie se začne instalovat ještě letos na podzim.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. května 2024, 17:00

Program Prokopa Diviše motivuje žáky elektrooborů

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

SŠ elektrotechnická v Ostravě ve spolupráci se společností ČEZ Distribuce už před devíti lety přišla s motivačním projektem Prokopa Diviše.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Je to velká motivace, žáci dostávají významné finanční odměny, a to v celkové hodnotě 105 tisíc korun pro devět žáků.“

anketa: odměnění žáci

„Je to zpříjemnění, když člověk dostane odměnu za studium a soutěže.“

„Já jsem se zaměřoval na zabezpečovací techniku, v tom jsem soutěžil.“

Energetické společnosti působící v našem regionu intenzivně hledají nové pracovníky a právě SŠ elektrotechnická v Ostravě je zdrojem kvalitních absolventů.

Michal Matejov, manažer, ČEZ Distribuce: „V tuto chvíli nás nejvíce trápí elektromontéři a provozní pracovníci. Je tam velká poptávka, protože rostou investice do distribuční soustavy a potřebujeme kapacity na pokrytí těchto činností.“

Kromě finanční odměny z projektu Prokopa Diviše mohou žáci středních škol čerpat také motivační stipendia ve vybraných oborech.

---

Na konferenci IDea se řešila podpora projektů v MSK

V ostravské hale Gong se konala konference IDea forum, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.

Konference, kterou pořádala Rozvojová regionální agentura MSID, byla rozdělena do několika bloků, ve kterých se diskutovalo o ekonomické situaci, aktuálních trendech v podnikání i vizích kraje do budoucna.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “IDea FORUM je každoroční akce. V letošním roce se bude toto téma týkat především průmyslu, kreativity a udržitelnosti. Tuto akci pořádají Moravskoslezské investice a development a tím, že je to zaměřeno i na průmysl, tak tady budou hosté, kteří mají co říct odborně k tomuto tématu.”

Václav Palička, předseda představenstva MSID: “Minulý rok jsme se zaměřovali vlastně na růst energií, hodně na úspory a vždycky se snažíme poskytnout i takový ten nadhled, to znamená ten makro pohled na tu situaci v našem regionu. Dneska se chceme zaměřit více na podporu vlastně průmyslu, protože je nám jasné, že pouze veřejné zdroje, jako kdyby nám v té transformaci regionu nepomohou.”

Mezi vystupujícími byli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu i podnikatelské sféry.

Petr Očko, náměstek pro digitalizaci a inovace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Moravskoslezský kraj patří k těm nejdynamičtějším z hlediska aktivity na svou transformaci. Víme, že to je region původem hodně zaměřený na těžbu uhlí nebo těžký průmysl. Ale musím říct, že za posledních asi 20 let se tady stalo hodně pozitivního. Ta modernizace je tady vidět- To, o čem tady budeme hovořit, se týká zejména nových aktivit v oblasti podpory investic. Dneska jsme změnili zákon o investičních pobídkách tak, aby podporoval více ty strategické investory, podporujeme hodně investory do zelených technologií."

Řeč byla i o podpoře velkého projektu v Dolní Lutyni a vysokorychlostní železnice.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: "Pokud bychom našli strategického investora pro tuto oblast, celý region z toho bude neuvěřitelně benefitovat celý ekosystém, školství, turistický ruch, služby a tak dál. A to je pro nás extrémně důležité. Vedle toho jsou pro nás důležité další strategické projekty, jako je například budování vysokorychlostních tratí. Protože pokud Ostrava bude spojená rychlým spojem na klíčové huby České republiky, jako je Brno a Praha, pak o to větší atraktivita i o náš region bude.”

Součástí konference byla panelová diskuse a tématické workshopy.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 17.00 - 1

REKONSTRUKCE HISTORICKÉHO MOSTU V JABLUNKOVĚ

Úplnou uzávěru pro veškerý provoz si vyžádala rekonstrukce historického mostu v Jablunkově. Zatímco automobily musí uzavřené místo objíždět, chodci a cyklisté mohou projít po lávce pro pěší.

Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek ředitele Správy silnic MSK: “Tento most je zvláštností, kdy je jednoklenbový a z pískovcových kvádrů a je postaven už od roku 1945. Na základě diagnostiky se zjistilo, že špatnou zatížitelnost a proto byl už dříve podepřen. Rekonstrukce se odvíjí s tím, že dojde k demolici mostního svršku, odtěžení zásypu a zesílení včetně izolace.”

---

Horní Suchá staví pro seniory nové bydlení

Radnice v Horní Suché staví pro seniory tři rodinné domy, ve kterých bude dvanáct bezbariérových bytových jednotek. Projekt počítá s příjezdovou cestou, s místy pro parkování i s malými zahrádkami.

Poptávka po obecním bydlení ze strany seniorů v Horní Suché byla už tak velká, že se radnice rozhodla vyčlenit ze svého rozpočtu přes 40 milionů korun a na vlastním pozemku zahájila výstavbu malometrážních bytů v rodinných domech.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “O tento typ bydlení si myslím, že bude ještě velký zájem, protože by tady měli bydlet senioři, kteří ještě nejsou v tom věku, že by potřebovali péči, dokáží se ještě o sebe postarat, ale současné bydlení je pro ně třeba velké, finančně nedostupné atd.”

Tomáš Goceliak, stavbyvedoucí: "Každý ten byt bude mít rozlohu zhruba 50 metrů čtverečních. Součástí bytů je kuchyň, obývací pokoj a ložnice. Co se týče sociálního zařízení, tak jsou přizpůsobeny pro imobilní občany.”

Rada obce již stanovila určité podmínky pro budoucí zájemce. O ceně nájemného budou ještě jednat zastupitelé.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “Tyto domy by měly být velmi energeticky úsporné. To bydlení by tady mělo být fakticky za minimální peníze, co se týká energií. A samozřejmě to nemůže být úplně sociální bydlení, protože ta investice byla poměrně vysoká.”

Zájem ze strany seniorů o bydlení je velký. Proto obec nevylučuje, že by připravila do budoucna další projekt.

---

F-M ocenil nejlepší účastníky výzvy 10 000 kroků

Mají rádi chůzi, proto se zapojili do výzvy 10 000 kroků. Ty nejlepší jednotlivce i týmy nyní ocenil Frýdek-Místek. V dubnové ti nejlepší nachodili v dubnové výzvě přes 900 kilometrů. Cílem akce je vrátit chůzi do běžného života a udělat něco pro své zdraví.

Na magistrátu ve Frýdku-Místku se sešla skupinka těch nejlepších, kteří se zapojili do dubnové výzvy 10 tisíc kroků. Na ocenění sice dorazily samé ženy, ale mají mezi sebou i muže.

Lukáš Slíva (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velice rád, že výzva 10 000 kroků se těší čím dál větší oblibě. Dnes jsme měli možnost ocenit nejlepší tým v rámci Frýdku-Místku. A samozřejmě nejlepší tři jednotlivce. Ty výkony jsou opravdu úctyhodné. 956 kilometrů na jednotlivce za měsíc, což je v přepočtu přes nějakých 30 kilometrů za den, to je krásný počin."

Daniela Mičudová, členka týmu Loudalíci: "Jsem zapojena počtvrté. S tím, že já chodím každý den do práce a z práce, tak těch pár kilometrů navíc. Ale já jsem si jich udělala navíc daleko víc, 905 kilometrů."  A kde jste je nasbírala? – "Frýdek, Ostrava, hned potom vzápětí jsem šla na Ondřejník pěšky. Přes Palkovice zpátky. Olešnou."

Alena Paloncy, účastnice výzvy 10 tisíc kroků: "Já jsem se zapojila podruhé a je to super, protože tak, jak říkala Danča, člověk chodí, vyčistí si hlavu, od těch stresů pracovních, od všeho. A je to bomba." – Kolik kilometrů jste nachodila a kde třeba chodíte? – "Já jsem teda nachodila jenom 440 kilometrů, protože se nemůžu srovnávat s prvními. Třeba Frýdecký okruh, ten se nám líbil. Vyjdeme z Frýdku, jdeme na Frýdecký les, na Dobrou, potom přes Staré Město a zase domů. Udělá to nějakých 14 kilometrů a je to na to odpoledne akorát."

Každý oceněný získal od města diplom a dárkovou tašku. Cílem výzvy je motivovat k pohybu, zvláště starší, i ty s vyšším BMI, kteří získávají více bodů.

Jaroslav Martinek, ideový tvůrce výzvy: "Já potřebuji motivovat ty, kteří se nepohybují, kteří mají určitý problém. Takže ta výzva směřuje pro ty, kteří v životě by nešli na nějaké run czechy nebo na nějaké běhy, protože by věděli, že by skončili mezi posledními. Tak jsme vymysleli bodovací systém, že čím jsi starší, čím si obéznější, tím získáš více bodů."

Do dubnové výzvy se zapojilo za Frýdek-Místek 291 účastníků a 26 týmů. Celkově nachodili 75 929 kilometrů, což bylo o 23 tisíc víc než v předchozí výzvě. Frýdku-Místku tím zajistili 25. místo mezi městy v celostátním žebříčku.

---

Krátké zprávy 30. 5. 2024 17.00 - 2

PALIVA V MS KRAJI OPĚT ZLEVNILA

Paliva v MS kraji během týdne opět zlevnila o desítky haléřů. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,60 Kč a listr nafty stojí průměrně 36,50 Kč. Údaje pravidelně zveřejňuje společnost CCS.

---

Centrum Opavy je zelenější a atraktivnější

Z centra Opavy a jeho přilehlého okolí zmizely staré nevzhledné květináče a přístřešky. Nahradily je nové, které jsou prostornější a bylo tak možné do nich zasadit nejen různé druhy květin, ale také stromy. To vše díky dotacím z Norských fondů.

Veřejný prostor v centru Opavy oživilo na 90 nových betonových květináčů různých velikostí. Cílem bylo ozelenit plochy tak, aby se lidé mohli hlavně v létě schovat před sluníčkem. V centru města chyběly zejména stromy.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jedná se o širší centrum města, například Horní náměstí, Dolní náměstí, Mezi trhy, Ostrožná ulice, Krnovská ulice a jedná se v podstatě o výsadbu do květináčů ať to jsou květiny nebo stromy, rostliny, protože v širším centru je problém s inženýrskými sítěmi a nejsme schopni stromy nebo květiny sadit do země."

Co se týká stromů, taky ty byly vysazeny do velkých bezedných květináčů. Jedná se o platany a Inženýrské sítě před jejich kořeny chrání speciální fólie.

anketa: obyvatelé Opavy: “Pěkné, je to změna zase samozřejmě. Úplně jinak to tady vypadá.”

“Oživilo to ten prostor. Květin určitě ve městě není nikdy dost. Květiny a stromy tady chybí, ještě jich může být mnohem víc.”

Květináče v ulici Mezi trhy kopírují průčelí historických domů, které tady kdysi stály a byly zničeny na konci 2. světové války.

Na Horním náměstí si obvodové zdivo dvou historických domů včetně klenby sklepení těchto objektů, které objevili archeologové při loňském průzkumu, budete moci i prohlédnou. Skleněný otvor do historie se začne instalovat ještě letos na podzim.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-05-2024-17-00