Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně
  • Ponechání nalezené věci může být trestný čin
  • Z novojičínského parku vykácí téměř čtyřicet stromů
  • Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd
  • SVČ Juventus se proměnilo ve vánoční perníkovou pekárnu

Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně

Jeden z panelových domů v Českém Těšíně zachvátil ve středu dopoledne silný požár. Zasaženy byly čtyři byty a několik lidí se nadýchalo kouře.

Požár vypukl v posledním patře věžového domu v Hrabinské ulici. K zásahu bylo okamžitě povoláno několik profesionálních a dobrovolných jednotek z celého okolí, včetně hasičů z polského Těšína.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Krátce před 10. hodinou jsme přijali oznámení o požáru bytu ve 12. patře bytového domu v Českém Těšíně. Na místo jsme postupně vyslali jednotky z 2. stupně požárního poplachu, včetně výškové techniky. Tu jsme nasadili na likvidaci požáru střechy. Hasiči zahájili zahájili zásah vnitřními cestami po schodišti. Z domu bylo evakuováno 33 osob, o šest z nich se postarali zdravotníci. Kromě jednoho se jednalo převážně o lehčí zranění, popáleniny a nadýchání kouře.”

Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Lidé z domu vylučují, že by se v bytě vařily drogy.

Obyvatel domu: “Já jsem slyšel hluk a když jsem otevřel dveře, tak hasiči říkali, že mám jít hned ven. V tom bytě bydlí slušný člověk, bývalý horník. Jdou takové řeči, že by to mělo být od nabíječky.”

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Požár bytu jsme dostali rychle pod kontrolu, poté jsme pracovali na rozebírání konstrukce zasažené střechy.”

Obyvatelé domu mohli čekat do ukončení zásahu v evakuačním autobusu. Zpátky do svých bytů se mohli začít vracet po poledni, ale jen ti, kteří bydlí do 9. patra. Ti z vyšších pater bude čekat déle a někteří dostanou náhradní ubytování.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun.

---

Ponechání nalezené věci může být trestný čin

Jak jednoduše se může stát z poctivého nálezce zloděj, se můžete přesvědčit v následující reportáži. Na policii v Ostravě přišel muž a přinesl nalezenou peněženku. Místo poděkování se mu ale dostalo obvinění z krádeže, protože bylo zjištěno, že z ní nejprve vytáhl peníze.

Následující případ může sloužit jako výstraha, jak snadno se můžete dostat do problémů, pokud nectíte vlastnické právo. Každá, i ztracená věc, má svého původního majitele a nemůžete si ji jen tak nechat. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil muž, který na benzínové stanici našel peněženku. Zachoval se sice vzorově a odnesl ji na služebnu policie, před tím z ní ale ukradl peníze. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jen několik minut poté, co muž odešel, přišel na služebnu jiný muž, který nahlásil ztrátu peněženky, ve které byly jak osobní doklady, tak větší finanční částka, kolem 3.000 korun a 375 eur."

Tyto peníze už ale v peněžence chyběly a tak si policisté vyžádali videozáznam z bezpečnostních kamer na čerpací stanici. Mohli tak jen udiveně zírat, jak přímo pod kamerou poctivý nálezce vytahuje z peněženky peníze. 

Veronika Buzková, mluvčí PČR Ostrava: "Znovu připomínáme, že každá věc někomu patří a má svého majitele. Proto upozorňujeme, že ponechání si nalezené věci je protiprávní a dle hodnoty věci může být i trestným činem. Nálezce je povinen nalezenou věc vrátit majiteli, případně odevzdat podle místa nálezu."

Nálezce se ke krádeži přiznal, prý toho lituje a dokonce měl špatné svědomí. Peníze vrátil, ale přesto mu hrozí až dvouleté vězení.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 16 h - 1

Rozpočet Moravskoslezského kraje je navržen v celkové výši 14,892 miliardy korun. Návrh rozpočtu na příští rok je od 30. listopadu zveřejněn na úřední desce Krajského úřadu. Lidé se k němu mohou vyjádřit písemně do 14. prosince nebo ústně přímo na zastupitelstvu kraje, které se bude konat 15. prosince.

MS kraj, Veolia, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a společnost Witkowitz Atomica budou spolupracovat na vývoji malých jaderných reaktorů. Ve středu podepsali memorandum o spolupráci. Jedná se o malá zařízení s vysokým výkonem, která mají brzy nahradit uhelné a plynové zdroje elektrické energie a tepla.

---

Z novojičínského parku vykácí téměř čtyřicet stromů

Téměř 40 stromů bude příští rok pokáceno ve Smetanových sadech. Rozhodl o tom odborný průzkum. Dřeviny určené k odstranění jsou ve špatném zdravotním stavu.

Letitý park, Smetanovy sady v Novém Jičíně, čeká celkové revitalizace. I v této souvislosti nechal odbor životního prostředí provést odbornou firmou dendrologický průzkum. Ten posoudil zdravotní stav všech stromů, které se tu nacházejí.

Hedvika Pospíšilová, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Výsledkem bylo kácení celkem 38 stromů kvůli špatnému zdravotnímu stavu, někdy až havarijnímu. Tyto stromy jsou buď napadené dřevokaznými houbami, bakteriální infekcí nebo už jsou přestárlé, takže téměř suché.”

Ve většině případech se jedná o břízy, těch bude odstraněno 20. Dále jsou to například jírovce, lípy, duby a jehličnany.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “V současné době ve Smetanových sadech jsou prováděny bezpečnostní a zdravotní řezy na vytipovaných dřevinách. Samotné kácení vypukne až po novém roce.”

Hedvika Pospíšilová, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Za každý pokácený strom bude vysazen nový strom. Náhradní výsadba bude probíhat na jaře roku 2024 a potažmo ještě na podzim toho roku.”

Do parku se vrátí zhruba stejný sortiment stromů, ale nebude to tolik bříz, které jsou krátkověkými dřevinami.

---

Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd

Kuchaři a kuchařky jídelen základních škol v Ostravě se utkali v soutěži Fajny školní oběd. Uspořádal ji ostravský magistrát, který se dlouhodobě snaží o to, aby měly děti ve školách kvalitní stravu.

Na Střední škole společného stravování Krakovská proběhlo městské finále soutěže „Fajny školní oběd". V rámci projektu „Fajne školní bistro" se pětice kuchařek a kuchařů utkala o cenu za nejlepší obědové menu pro děti ve věku 11 až 14 let.

Petr Přeček, vedoucí odborného výcviku, obor kuchař: “Vaří čistě zeleninové pokrmy. Předtím bylo korespondenční kolo, ze kterého jsme vybrali 5 postupujících do finále. Zajímalo nás především složení toho pokrmu a výběr surovin.”

Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a vzdělávání, MMO: “Snažíme se dlouhodobě o to, aby opravdu školní strava byla kvalitní, aby byla zdravá, aby vlastně sledovala všechny současné trendy. Spolupracujeme s odborníky a právě i s partnery a odborníky jsme vymysleli tuto soutěž.”

Kuchařky a kuchaři museli v časovém limitu zvládnout uvařit polévku, hlavní chod a dezert. A to vše za 41 korun.

Anketa: soutěžící kuchařky a kuchaři: Pavlína Hudková, ZŠ Kosmonautů 15: “Dělám cuketové lasagne, polévku z červené čočky s cherry rajčátky a jáhlový dezert s ovocem.”

Radka Čechová, ZŠ Volgogradská: “Já jsem dnešní menu postavila na dýni. Sestavené to bylo tak, abych tady nebláznila a nestresovala.”

Karel Kavan, ZŠ U kříže: “Zeleninový boršč a noky se špenátem a smaženou hlívou. Zarestovanou hlívou.” 

Nejfajnější školní oběd uvařila kuchařka ze ZŠ Volgogradská, která porotě servírovala Dýňovo-hrachovou polévku, Dýňový karbanátek s tofu a bramborovou kaší, salát s medovo-hořčicovou zálivkou a jako dezert listovou kapsičku s jablky a dýní.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 16 h - 2

Opavští radní znovu vyhlásili veřejnou soutěž na rekonstrukci dlouhá léta chátrajícího zimního stadionu. Předchozí soutěž museli zrušit, protože žádná ze čtyř přihlášených firem v druhém kole nepodala cenovou nabídku, údajně kvůli krátkému termínu pro realizaci. Hotovo by mělo být zhruba do dvou let. Předpokládá se, že by stavba měla vyjít na přibližně 300 milionů

Hygienická služba v České republice slaví 70 let. U té příležitosti pořádá konferenci, která proběhne za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a hlavní hygieničky Pavly Švrčinové ve čtvrtek v Novém Jičíně.

---

SVČ Juventus se proměnilo ve vánoční perníkovou pekárnu

Rodiče s malými dětmi si ve velkém sále karvinského Střediska volného času Juventus společně v předvánočním čase upekli a nazdobili voňavé medové perníčky. Tolik malých šikovných pekařů a cukrářů pohromadě nikde jinde než právě teď neuvidíte.

Vůně medových perníčků se linula Střediskem volného času Juventus už od samého rána. Tradiční vánoční perníková pekárna opět po dvou letech přilákala malé i velké, aby si tady společně nazdobili své výtvory hned poté, co je pracovníci střediska vyndali z trouby. A měli se co ohánět, aby se jim nic nepřipálilo.

Jiří Koch, SVČ Juventus: "Cekově pečeme v pěti troubách kolem 16 plechů. Až to je, tak to je. Některé perníčky jsou hodně tlusté, některé jsou nižší . Některé jsou tam déle, jiné jsou rychlovka."

Lenka Včelková, organizátorka Perníkové pekárny SVČ Juventus: "Vím, že jsme rozklepli 150 vajíček celkem, které se použili na potírání, na míchání těsta, které se míchá dva dny předem. Den před pekárnou se váží to těsto, chystá se poleva, sál."

Dospělí většinou dětem s vykrajováním pomáhali, zdobení už ale nechali na dětské fantazii. Občas bylo pro malé cukráře těžké odolat ochutnání jak nazdobeného perníčku tak samotné polevy.

anketa: návštěvníci Perníkové pekárny: "Nazdobila jsem hodně perníčků. Poleva je opravdu dobrá. Mě se tu líbí moc, ale některé budeme zdobit doma." "My jsme rádi, že se to znovu obnovilo, protože jsme na to čekali tři roky, chodili jsme tady předtím. Jsme fakt rádi. A moc jsme se těšili." 

I když si někteří na upečených perníčcích pochutnali už v sále, domů si přeci jen něco odnesli, aby si na nich pochutnali i u svého rozsvíceného vánočního stromečku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. listopadu 2022, 16:00

Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně

Jeden z panelových domů v Českém Těšíně zachvátil ve středu dopoledne silný požár. Zasaženy byly čtyři byty a několik lidí se nadýchalo kouře.

Požár vypukl v posledním patře věžového domu v Hrabinské ulici. K zásahu bylo okamžitě povoláno několik profesionálních a dobrovolných jednotek z celého okolí, včetně hasičů z polského Těšína.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Krátce před 10. hodinou jsme přijali oznámení o požáru bytu ve 12. patře bytového domu v Českém Těšíně. Na místo jsme postupně vyslali jednotky z 2. stupně požárního poplachu, včetně výškové techniky. Tu jsme nasadili na likvidaci požáru střechy. Hasiči zahájili zahájili zásah vnitřními cestami po schodišti. Z domu bylo evakuováno 33 osob, o šest z nich se postarali zdravotníci. Kromě jednoho se jednalo převážně o lehčí zranění, popáleniny a nadýchání kouře.”

Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Lidé z domu vylučují, že by se v bytě vařily drogy.

Obyvatel domu: “Já jsem slyšel hluk a když jsem otevřel dveře, tak hasiči říkali, že mám jít hned ven. V tom bytě bydlí slušný člověk, bývalý horník. Jdou takové řeči, že by to mělo být od nabíječky.”

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Požár bytu jsme dostali rychle pod kontrolu, poté jsme pracovali na rozebírání konstrukce zasažené střechy.”

Obyvatelé domu mohli čekat do ukončení zásahu v evakuačním autobusu. Zpátky do svých bytů se mohli začít vracet po poledni, ale jen ti, kteří bydlí do 9. patra. Ti z vyšších pater bude čekat déle a někteří dostanou náhradní ubytování.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun.

---

Ponechání nalezené věci může být trestný čin

Jak jednoduše se může stát z poctivého nálezce zloděj, se můžete přesvědčit v následující reportáži. Na policii v Ostravě přišel muž a přinesl nalezenou peněženku. Místo poděkování se mu ale dostalo obvinění z krádeže, protože bylo zjištěno, že z ní nejprve vytáhl peníze.

Následující případ může sloužit jako výstraha, jak snadno se můžete dostat do problémů, pokud nectíte vlastnické právo. Každá, i ztracená věc, má svého původního majitele a nemůžete si ji jen tak nechat. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil muž, který na benzínové stanici našel peněženku. Zachoval se sice vzorově a odnesl ji na služebnu policie, před tím z ní ale ukradl peníze. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jen několik minut poté, co muž odešel, přišel na služebnu jiný muž, který nahlásil ztrátu peněženky, ve které byly jak osobní doklady, tak větší finanční částka, kolem 3.000 korun a 375 eur."

Tyto peníze už ale v peněžence chyběly a tak si policisté vyžádali videozáznam z bezpečnostních kamer na čerpací stanici. Mohli tak jen udiveně zírat, jak přímo pod kamerou poctivý nálezce vytahuje z peněženky peníze. 

Veronika Buzková, mluvčí PČR Ostrava: "Znovu připomínáme, že každá věc někomu patří a má svého majitele. Proto upozorňujeme, že ponechání si nalezené věci je protiprávní a dle hodnoty věci může být i trestným činem. Nálezce je povinen nalezenou věc vrátit majiteli, případně odevzdat podle místa nálezu."

Nálezce se ke krádeži přiznal, prý toho lituje a dokonce měl špatné svědomí. Peníze vrátil, ale přesto mu hrozí až dvouleté vězení.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 16 h - 1

Rozpočet Moravskoslezského kraje je navržen v celkové výši 14,892 miliardy korun. Návrh rozpočtu na příští rok je od 30. listopadu zveřejněn na úřední desce Krajského úřadu. Lidé se k němu mohou vyjádřit písemně do 14. prosince nebo ústně přímo na zastupitelstvu kraje, které se bude konat 15. prosince.

MS kraj, Veolia, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a společnost Witkowitz Atomica budou spolupracovat na vývoji malých jaderných reaktorů. Ve středu podepsali memorandum o spolupráci. Jedná se o malá zařízení s vysokým výkonem, která mají brzy nahradit uhelné a plynové zdroje elektrické energie a tepla.

---

Z novojičínského parku vykácí téměř čtyřicet stromů

Téměř 40 stromů bude příští rok pokáceno ve Smetanových sadech. Rozhodl o tom odborný průzkum. Dřeviny určené k odstranění jsou ve špatném zdravotním stavu.

Letitý park, Smetanovy sady v Novém Jičíně, čeká celkové revitalizace. I v této souvislosti nechal odbor životního prostředí provést odbornou firmou dendrologický průzkum. Ten posoudil zdravotní stav všech stromů, které se tu nacházejí.

Hedvika Pospíšilová, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Výsledkem bylo kácení celkem 38 stromů kvůli špatnému zdravotnímu stavu, někdy až havarijnímu. Tyto stromy jsou buď napadené dřevokaznými houbami, bakteriální infekcí nebo už jsou přestárlé, takže téměř suché.”

Ve většině případech se jedná o břízy, těch bude odstraněno 20. Dále jsou to například jírovce, lípy, duby a jehličnany.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “V současné době ve Smetanových sadech jsou prováděny bezpečnostní a zdravotní řezy na vytipovaných dřevinách. Samotné kácení vypukne až po novém roce.”

Hedvika Pospíšilová, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Za každý pokácený strom bude vysazen nový strom. Náhradní výsadba bude probíhat na jaře roku 2024 a potažmo ještě na podzim toho roku.”

Do parku se vrátí zhruba stejný sortiment stromů, ale nebude to tolik bříz, které jsou krátkověkými dřevinami.

---

Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd

Kuchaři a kuchařky jídelen základních škol v Ostravě se utkali v soutěži Fajny školní oběd. Uspořádal ji ostravský magistrát, který se dlouhodobě snaží o to, aby měly děti ve školách kvalitní stravu.

Na Střední škole společného stravování Krakovská proběhlo městské finále soutěže „Fajny školní oběd". V rámci projektu „Fajne školní bistro" se pětice kuchařek a kuchařů utkala o cenu za nejlepší obědové menu pro děti ve věku 11 až 14 let.

Petr Přeček, vedoucí odborného výcviku, obor kuchař: “Vaří čistě zeleninové pokrmy. Předtím bylo korespondenční kolo, ze kterého jsme vybrali 5 postupujících do finále. Zajímalo nás především složení toho pokrmu a výběr surovin.”

Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a vzdělávání, MMO: “Snažíme se dlouhodobě o to, aby opravdu školní strava byla kvalitní, aby byla zdravá, aby vlastně sledovala všechny současné trendy. Spolupracujeme s odborníky a právě i s partnery a odborníky jsme vymysleli tuto soutěž.”

Kuchařky a kuchaři museli v časovém limitu zvládnout uvařit polévku, hlavní chod a dezert. A to vše za 41 korun.

Anketa: soutěžící kuchařky a kuchaři: Pavlína Hudková, ZŠ Kosmonautů 15: “Dělám cuketové lasagne, polévku z červené čočky s cherry rajčátky a jáhlový dezert s ovocem.”

Radka Čechová, ZŠ Volgogradská: “Já jsem dnešní menu postavila na dýni. Sestavené to bylo tak, abych tady nebláznila a nestresovala.”

Karel Kavan, ZŠ U kříže: “Zeleninový boršč a noky se špenátem a smaženou hlívou. Zarestovanou hlívou.” 

Nejfajnější školní oběd uvařila kuchařka ze ZŠ Volgogradská, která porotě servírovala Dýňovo-hrachovou polévku, Dýňový karbanátek s tofu a bramborovou kaší, salát s medovo-hořčicovou zálivkou a jako dezert listovou kapsičku s jablky a dýní.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 16 h - 2

Opavští radní znovu vyhlásili veřejnou soutěž na rekonstrukci dlouhá léta chátrajícího zimního stadionu. Předchozí soutěž museli zrušit, protože žádná ze čtyř přihlášených firem v druhém kole nepodala cenovou nabídku, údajně kvůli krátkému termínu pro realizaci. Hotovo by mělo být zhruba do dvou let. Předpokládá se, že by stavba měla vyjít na přibližně 300 milionů

Hygienická služba v České republice slaví 70 let. U té příležitosti pořádá konferenci, která proběhne za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a hlavní hygieničky Pavly Švrčinové ve čtvrtek v Novém Jičíně.

---

SVČ Juventus se proměnilo ve vánoční perníkovou pekárnu

Rodiče s malými dětmi si ve velkém sále karvinského Střediska volného času Juventus společně v předvánočním čase upekli a nazdobili voňavé medové perníčky. Tolik malých šikovných pekařů a cukrářů pohromadě nikde jinde než právě teď neuvidíte.

Vůně medových perníčků se linula Střediskem volného času Juventus už od samého rána. Tradiční vánoční perníková pekárna opět po dvou letech přilákala malé i velké, aby si tady společně nazdobili své výtvory hned poté, co je pracovníci střediska vyndali z trouby. A měli se co ohánět, aby se jim nic nepřipálilo.

Jiří Koch, SVČ Juventus: "Cekově pečeme v pěti troubách kolem 16 plechů. Až to je, tak to je. Některé perníčky jsou hodně tlusté, některé jsou nižší . Některé jsou tam déle, jiné jsou rychlovka."

Lenka Včelková, organizátorka Perníkové pekárny SVČ Juventus: "Vím, že jsme rozklepli 150 vajíček celkem, které se použili na potírání, na míchání těsta, které se míchá dva dny předem. Den před pekárnou se váží to těsto, chystá se poleva, sál."

Dospělí většinou dětem s vykrajováním pomáhali, zdobení už ale nechali na dětské fantazii. Občas bylo pro malé cukráře těžké odolat ochutnání jak nazdobeného perníčku tak samotné polevy.

anketa: návštěvníci Perníkové pekárny: "Nazdobila jsem hodně perníčků. Poleva je opravdu dobrá. Mě se tu líbí moc, ale některé budeme zdobit doma." "My jsme rádi, že se to znovu obnovilo, protože jsme na to čekali tři roky, chodili jsme tady předtím. Jsme fakt rádi. A moc jsme se těšili." 

I když si někteří na upečených perníčcích pochutnali už v sále, domů si přeci jen něco odnesli, aby si na nich pochutnali i u svého rozsvíceného vánočního stromečku.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-11-2022-16-00