Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě se setkali představitelé obcí a pracovníci MPSV
  • Hasiči mohou využít hromadné SMS zprávy
  • Zloději drancují lesy na Karvinsku
  • Sklad Ztrát a nálezů je plný kol
  • Skokani přes švihadla porovnali rychlost v Novém Jičíně

V Ostravě se setkali představitelé obcí a pracovníci MPSV

Na vítkovické radnici se setkali představitelé obcí s pracovníky Ministerstva práce a sociálních věcí. Cílem setkání bylo diskutovat potřeby obcí zatížených sociálním vyloučením. Záměrem je vytvořit konkrétní mapu potřeb a opatření, se kterou se bude dále pracovat.

Vést dialog se starosty o jejich potřebách. Vyslechnout si, co vnímají jako rizika, v čem se jim daří a kde by naopak potřebovali podporu od české vlády. Záměrem setkání v Ostravě bylo vytvořit konkrétní mapu opatření, se kterou se bude dále pracovat.

Richard Čermák (OSTRAVAK), starosta MOb Ostrava-Vítkovice: “My už jsme před rokem začali budovat analýzu Vítkovic, kde řešíme problémy, které nás tady tíží a tímto setkáním bychom chtěli dále postupovat a dělat patřičné kroky, které povedou ke zlepšení situace ve Vítkovicích. Doufám, že toto setkání bude začátkem dobré spolupráce, která povede k řešení těchto problémů.”

David Beňák, ředitel Odboru sociální integrace, MPSV: “My přijedeme v tomto roce znova sem a budeme chtít poskytnout zpětnou vazbu a vysvětlit, které ty podněty je možné nějak uchopit, něco s nimi udělat, a se kterými nelze udělat nic, protože tomu brání buď politické rozhodnutí nebo legislativa nebo je to tak finančně náročné, že to není možné realizovat.”

Ministerstvo práce a sociálních věcí vnímá jako klíčový faktor dialog s těmi, kterých se problematika vyloučených lokalit týká nejvíce a je v kontaktu s obyvateli a neziskovými organizacemi. Podle ministerstva ale dosud chyběl konstruktivní dialog se starosty a primátory. Konference se zúčastnili také představitelé kraje a magistrátu města Ostravy, aby přiblížili konkrétní případy sociálně vyloučených lokalit. 

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: ” jedná se asi o 1500 lidí. To, co je na tom tragické, je skutečnost, že se to týká také několika set dětí. My se snažíme právě tyto lidi dostat do normálního způsobu života, do standardního bydlení a máme proto několik programů” 

V současné době je v Ostravě přes 500 sociálních bytů.

---

Hasiči mohou využít hromadné SMS zprávy

Hasiči loni začali využívat k informování obyvatelstva novinku. Do vybrané lokality totiž mohou nyní nechat zaslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni majitelé mobilů. Poprvé byla naostro využita při sněhové kalamitě.

Varování obyvatelstva v případě nějakého nebezpečí či ohrožení je velice důležité a na starosti to má hasičský záchranný sbor. S rozvojem techniky mohou nyní hasiči využít služeb mobilních operátorů a vyslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni občané, kteří se právě nacházejí v určité lokalitě. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Takto můžeme lidi informovat o blížícím se nebezpečí. Může to být např. povodňová vlna nebo třeba masivní únik nebezpečných látek." 

Loni 16. prosince tak díky této novince mohli být informováni občané o uzavření silnice mezi Miloticemi  a Heralticemi. Důvodem byla sněhová kalamita. O výhodách této metody se mluvilo už po útoku střelce v nemocnici v Ostravě před 3 roky, kdy bylo potřeba varovat lokalitu Poruba před nebezpečím. 

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Máme uzavřenu smlouvu se všemi třemi operátory a jsme schopni na základě vyžádání složky IZS vyslat SMS zprávy do určitého území." 

Hlavním využívaným způsobem pro varování obyvatelstva je ale stále siréna.

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Způsob varování je v ČR jediný a to je kolísavý tón po dobu 140 vteřin. Následuje tísňová informace o tom, co se děje." 

Hromadné SMS zprávy byly využity také při cvičení záchranného systému v Třinci, kdy byli občané informováni o začátku a konci akce. 

---

Krátké zprávy, 31. ledna, 16 h - 1

Několik myslivců vidělo v okolí Kopřivnice v okolí Červeného kamene medvěda. Radnice proto vydala v pondělí varování.

David Monsport (Sdružení nezávislých Kopřivnice), místostarosta Kopřivnice: “V tuto chvíli nemáme žádné důkazy o přítomnosti medvěda, nebyly nalezeny žádné stopy. Proto obyvatele jen preventivně varujeme, protože se jedná o oblíbenou a navštěvovanou lokalitu. Medvěd je plaché zvíře, proto jen preventivně doporučujeme, aby se lidé při procházkách drželi po vyznačených turistických trasách a nepouštěli na volno psy. Zároveň jsme kontaktovali CHKO, její zástupci by si měli přijet zmapovat aktuální situaci, které se věnují také naši hasiči.”

---

Zloději drancují lesy na Karvinsku

Doba drahých energií nahrává zlodějům dřeva. Ti si tentokrát vybrali les kolem bývalých šachet na Karvinsku a kácejí jeden strom za druhým. Krádežím se snaží zabránit Lesy České republiky i policie.

Desítky stromů už zmizely z lesů mezi šachtami na rozhraní Havířova, Orlové a Karviné. Zloději doslova lesy drancují. Protože se však jedná o dřevorubce amatéry, kteří navíc spěchají, aby je při krádeži nikdo nepřistihl, některé stromy jim nespadnou podle plánu. Zůstávají pak viset nakloněné i nad cestou, kde hrozí, že spadnou.

Takové jednání vadí i ochráncům přírody.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “My s dětmi opakovaně děláme akci 100 stromů pro život. Vysazujeme je a já je učím, že ony ty děti, už sadí stromy pro svoje děti. A teď vidíte, že někdo bezohledně tam kácí stromy. Vím, že jsou tady organizované skupiny, které kradou, doslova drancují lesy pro kšeft."

Vlastníci pozemků se snaží zlodějům zabránit vjezdu do lesa, je to ale marné.

Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR: “Lesy ČR i v letošním roce pokračují ve spolupráci s PČR a dále tak rozvíjejí projekt se zaměřením na ochranu dříví s využitím fotopastí a GPS čipů instalovaných do skládek vyrobeného dříví. Pomocí tohoto zařízení monitorujeme dříví až do místa jeho vyložení.”

Eva Michaliková, mluvčí PČR: "Policisté na Karvinsku evidují také oznámení o krádežích dřeva, kdy se jedná o jednotky případů především v přestupkové rovině. Evidujeme také vyšší škodu v trestní rovině. V rámci běžného výkonu služby se policisté i na tuto problematiku zaměřují a provádí namátkové kontroly."

Problém je, že pro případné přistižení lesáky nebo policisty mají zloději připravenou výmluvu o tom, jak do lesa přijeli uklidit rozházená polena.

---

Sklad Ztrát a nálezů je plný kol

Sociální sítě jsou dnes plné nejrůznějších oznámení o nalezení mobilů, ODIS karet, hraček a dalších předmětů, nicméně internet nevyužívá každý a spousta věcí čeká na své majitele na magistrátě města, v oddělení Ztrát a nálezů. Většina z nich po třech letech propadá do majetku města.

Sklady oddělení Ztrát a nálezů jsou plné věcí, které odevzdali poctiví občané. Možná i vy jste se před časem smířili s tím, že se vaše kolo, peněženka nebo kabelka už nenajde, přesto tady čeká na vyzvednutí.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Pravidelně se nalezené věci vyhlašují na úřední desce magistrátu města a celková evidence nalezených věcí je zveřejněna tři roky zpětně na webových stránkách města Karviné. Po třech letech automaticky nalezené věci spadají do majetku obce, pokud o ně neprojeví zájem nálezce.” 

Mezi věcmi, o které se od roku 2019 nikdo nepřihlásil, je i tato rybářská sada.

Po třech letech pak komise rozhoduje o tom, co s věcmi, které si nikdo nevyzvedl a spadly do majetku obce, bude dál.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Jelikož se jedná o neupotřebitelné věci pro magistrát, předávají se bezúplatně charitativním organizacím jako je Adra nebo kola pro Afriku a podobně."

V Karviné se nalezené věci odevzdávají v budově B magistrátu města, kde je agenda Ztrát a nálezů na odboru organizačním.

---

Krátké zprávy, 31. ledna, 16 h - 2

Vítězem soutěže o návrh nové podoby parku Milady Horákové je ateliér míza architekti. V srdci druhého největšího ostravského parku vznikne prosvětlený prostor s altánem za novostavbou budoucího koncertního sálu, obnoví se vodní prvek, přibude promenáda a ovocný sad.

Bílovecká nemocnice koupila na oddělení Rehabilitace unikátní zdravotnický přístroj, který využívá patentovanou technologii Roboderm®. Je současnou jedničkou na trhu k léčbě tkání, zlepšení otoků, hojení jizev, ale také k ošetření celulitidy a k omlazující péči celého těla.

---

Skokani přes švihadla porovnali rychlost v Novém Jičíně

V Novém Jičíně se konal další ročník Blecha cupu. Tato soutěž je obvykle první příležitostí, kdy v novém roce poměří své síly rychlostní skokani přes švihadlo. Letos to bylo 120 dětí z České republiky a ze dvou slovenských klubů.

Rope skipping, rychlostí skákání přes švihadlo, je už několik let populárním sportem i v České republice a má své soutěže. Tou první v novém roce, i když s přátelským měřením sil, byl Blecha cup pořádný Střediskem volného času Fokus v Novém Jičíně.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: ”Přijely nám dva týmy ze Slovenska, jeden z Čech a zbytek jsou týmu moravské. My Blecha cupem jakoby zahajujeme nový rok, je to přátelské týmové utkání.”

Vedle pravidelných účastníků dosavadních devíti ročníků například z Prahy nebo Přerova letos poprvé zavítal na Blecha cup bratislavský klub Crazy jump.

Michal Naštický, trenér Crazy jump, Bratislava: “Už jsme byli vícekrát na českých soutěžích a teď jsem se rozhodli přijet i na Blecha cup. Jsme tady, aby si děti vyzkoušely soutěž, máme mnoho nováčků, takže je důležité, aby si to vyzkoušeli.”

Velké zastoupení začínajících skokanů měl i domácí Klub Between. Vedle toho ale do soutěže zapojí i řadu svých zkušených závodníků, účastníků loňského mistrovství Evropy v rope skipping.

Kristýna Schichová, Klub Between, SVČ Fokus: “Můj největší úspěch je účast na mistrovství Evropy, kde jsme skončili v některých disciplínách devátí. Bylo to úžasné, ráda bych se tam vrátila.”

Richard Schich, Klub Between, SVČ Fokus: “Největší můj úspěch na té Evropě byl můj osobní rekord v jedné z individuálních disciplín a ve dvojšvizích s kamarádkou.”

V květnu se i tito skokani chystají do Prahy na mistrovství republiky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. ledna 2023, 16:00

V Ostravě se setkali představitelé obcí a pracovníci MPSV

Na vítkovické radnici se setkali představitelé obcí s pracovníky Ministerstva práce a sociálních věcí. Cílem setkání bylo diskutovat potřeby obcí zatížených sociálním vyloučením. Záměrem je vytvořit konkrétní mapu potřeb a opatření, se kterou se bude dále pracovat.

Vést dialog se starosty o jejich potřebách. Vyslechnout si, co vnímají jako rizika, v čem se jim daří a kde by naopak potřebovali podporu od české vlády. Záměrem setkání v Ostravě bylo vytvořit konkrétní mapu opatření, se kterou se bude dále pracovat.

Richard Čermák (OSTRAVAK), starosta MOb Ostrava-Vítkovice: “My už jsme před rokem začali budovat analýzu Vítkovic, kde řešíme problémy, které nás tady tíží a tímto setkáním bychom chtěli dále postupovat a dělat patřičné kroky, které povedou ke zlepšení situace ve Vítkovicích. Doufám, že toto setkání bude začátkem dobré spolupráce, která povede k řešení těchto problémů.”

David Beňák, ředitel Odboru sociální integrace, MPSV: “My přijedeme v tomto roce znova sem a budeme chtít poskytnout zpětnou vazbu a vysvětlit, které ty podněty je možné nějak uchopit, něco s nimi udělat, a se kterými nelze udělat nic, protože tomu brání buď politické rozhodnutí nebo legislativa nebo je to tak finančně náročné, že to není možné realizovat.”

Ministerstvo práce a sociálních věcí vnímá jako klíčový faktor dialog s těmi, kterých se problematika vyloučených lokalit týká nejvíce a je v kontaktu s obyvateli a neziskovými organizacemi. Podle ministerstva ale dosud chyběl konstruktivní dialog se starosty a primátory. Konference se zúčastnili také představitelé kraje a magistrátu města Ostravy, aby přiblížili konkrétní případy sociálně vyloučených lokalit. 

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: ” jedná se asi o 1500 lidí. To, co je na tom tragické, je skutečnost, že se to týká také několika set dětí. My se snažíme právě tyto lidi dostat do normálního způsobu života, do standardního bydlení a máme proto několik programů” 

V současné době je v Ostravě přes 500 sociálních bytů.

---

Hasiči mohou využít hromadné SMS zprávy

Hasiči loni začali využívat k informování obyvatelstva novinku. Do vybrané lokality totiž mohou nyní nechat zaslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni majitelé mobilů. Poprvé byla naostro využita při sněhové kalamitě.

Varování obyvatelstva v případě nějakého nebezpečí či ohrožení je velice důležité a na starosti to má hasičský záchranný sbor. S rozvojem techniky mohou nyní hasiči využít služeb mobilních operátorů a vyslat hromadnou SMS zprávu, kterou dostanou všichni občané, kteří se právě nacházejí v určité lokalitě. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Takto můžeme lidi informovat o blížícím se nebezpečí. Může to být např. povodňová vlna nebo třeba masivní únik nebezpečných látek." 

Loni 16. prosince tak díky této novince mohli být informováni občané o uzavření silnice mezi Miloticemi  a Heralticemi. Důvodem byla sněhová kalamita. O výhodách této metody se mluvilo už po útoku střelce v nemocnici v Ostravě před 3 roky, kdy bylo potřeba varovat lokalitu Poruba před nebezpečím. 

Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Máme uzavřenu smlouvu se všemi třemi operátory a jsme schopni na základě vyžádání složky IZS vyslat SMS zprávy do určitého území." 

Hlavním využívaným způsobem pro varování obyvatelstva je ale stále siréna.

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Způsob varování je v ČR jediný a to je kolísavý tón po dobu 140 vteřin. Následuje tísňová informace o tom, co se děje." 

Hromadné SMS zprávy byly využity také při cvičení záchranného systému v Třinci, kdy byli občané informováni o začátku a konci akce. 

---

Krátké zprávy, 31. ledna, 16 h - 1

Několik myslivců vidělo v okolí Kopřivnice v okolí Červeného kamene medvěda. Radnice proto vydala v pondělí varování.

David Monsport (Sdružení nezávislých Kopřivnice), místostarosta Kopřivnice: “V tuto chvíli nemáme žádné důkazy o přítomnosti medvěda, nebyly nalezeny žádné stopy. Proto obyvatele jen preventivně varujeme, protože se jedná o oblíbenou a navštěvovanou lokalitu. Medvěd je plaché zvíře, proto jen preventivně doporučujeme, aby se lidé při procházkách drželi po vyznačených turistických trasách a nepouštěli na volno psy. Zároveň jsme kontaktovali CHKO, její zástupci by si měli přijet zmapovat aktuální situaci, které se věnují také naši hasiči.”

---

Zloději drancují lesy na Karvinsku

Doba drahých energií nahrává zlodějům dřeva. Ti si tentokrát vybrali les kolem bývalých šachet na Karvinsku a kácejí jeden strom za druhým. Krádežím se snaží zabránit Lesy České republiky i policie.

Desítky stromů už zmizely z lesů mezi šachtami na rozhraní Havířova, Orlové a Karviné. Zloději doslova lesy drancují. Protože se však jedná o dřevorubce amatéry, kteří navíc spěchají, aby je při krádeži nikdo nepřistihl, některé stromy jim nespadnou podle plánu. Zůstávají pak viset nakloněné i nad cestou, kde hrozí, že spadnou.

Takové jednání vadí i ochráncům přírody.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “My s dětmi opakovaně děláme akci 100 stromů pro život. Vysazujeme je a já je učím, že ony ty děti, už sadí stromy pro svoje děti. A teď vidíte, že někdo bezohledně tam kácí stromy. Vím, že jsou tady organizované skupiny, které kradou, doslova drancují lesy pro kšeft."

Vlastníci pozemků se snaží zlodějům zabránit vjezdu do lesa, je to ale marné.

Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR: “Lesy ČR i v letošním roce pokračují ve spolupráci s PČR a dále tak rozvíjejí projekt se zaměřením na ochranu dříví s využitím fotopastí a GPS čipů instalovaných do skládek vyrobeného dříví. Pomocí tohoto zařízení monitorujeme dříví až do místa jeho vyložení.”

Eva Michaliková, mluvčí PČR: "Policisté na Karvinsku evidují také oznámení o krádežích dřeva, kdy se jedná o jednotky případů především v přestupkové rovině. Evidujeme také vyšší škodu v trestní rovině. V rámci běžného výkonu služby se policisté i na tuto problematiku zaměřují a provádí namátkové kontroly."

Problém je, že pro případné přistižení lesáky nebo policisty mají zloději připravenou výmluvu o tom, jak do lesa přijeli uklidit rozházená polena.

---

Sklad Ztrát a nálezů je plný kol

Sociální sítě jsou dnes plné nejrůznějších oznámení o nalezení mobilů, ODIS karet, hraček a dalších předmětů, nicméně internet nevyužívá každý a spousta věcí čeká na své majitele na magistrátě města, v oddělení Ztrát a nálezů. Většina z nich po třech letech propadá do majetku města.

Sklady oddělení Ztrát a nálezů jsou plné věcí, které odevzdali poctiví občané. Možná i vy jste se před časem smířili s tím, že se vaše kolo, peněženka nebo kabelka už nenajde, přesto tady čeká na vyzvednutí.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Pravidelně se nalezené věci vyhlašují na úřední desce magistrátu města a celková evidence nalezených věcí je zveřejněna tři roky zpětně na webových stránkách města Karviné. Po třech letech automaticky nalezené věci spadají do majetku obce, pokud o ně neprojeví zájem nálezce.” 

Mezi věcmi, o které se od roku 2019 nikdo nepřihlásil, je i tato rybářská sada.

Po třech letech pak komise rozhoduje o tom, co s věcmi, které si nikdo nevyzvedl a spadly do majetku obce, bude dál.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Jelikož se jedná o neupotřebitelné věci pro magistrát, předávají se bezúplatně charitativním organizacím jako je Adra nebo kola pro Afriku a podobně."

V Karviné se nalezené věci odevzdávají v budově B magistrátu města, kde je agenda Ztrát a nálezů na odboru organizačním.

---

Krátké zprávy, 31. ledna, 16 h - 2

Vítězem soutěže o návrh nové podoby parku Milady Horákové je ateliér míza architekti. V srdci druhého největšího ostravského parku vznikne prosvětlený prostor s altánem za novostavbou budoucího koncertního sálu, obnoví se vodní prvek, přibude promenáda a ovocný sad.

Bílovecká nemocnice koupila na oddělení Rehabilitace unikátní zdravotnický přístroj, který využívá patentovanou technologii Roboderm®. Je současnou jedničkou na trhu k léčbě tkání, zlepšení otoků, hojení jizev, ale také k ošetření celulitidy a k omlazující péči celého těla.

---

Skokani přes švihadla porovnali rychlost v Novém Jičíně

V Novém Jičíně se konal další ročník Blecha cupu. Tato soutěž je obvykle první příležitostí, kdy v novém roce poměří své síly rychlostní skokani přes švihadlo. Letos to bylo 120 dětí z České republiky a ze dvou slovenských klubů.

Rope skipping, rychlostí skákání přes švihadlo, je už několik let populárním sportem i v České republice a má své soutěže. Tou první v novém roce, i když s přátelským měřením sil, byl Blecha cup pořádný Střediskem volného času Fokus v Novém Jičíně.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: ”Přijely nám dva týmy ze Slovenska, jeden z Čech a zbytek jsou týmu moravské. My Blecha cupem jakoby zahajujeme nový rok, je to přátelské týmové utkání.”

Vedle pravidelných účastníků dosavadních devíti ročníků například z Prahy nebo Přerova letos poprvé zavítal na Blecha cup bratislavský klub Crazy jump.

Michal Naštický, trenér Crazy jump, Bratislava: “Už jsme byli vícekrát na českých soutěžích a teď jsem se rozhodli přijet i na Blecha cup. Jsme tady, aby si děti vyzkoušely soutěž, máme mnoho nováčků, takže je důležité, aby si to vyzkoušeli.”

Velké zastoupení začínajících skokanů měl i domácí Klub Between. Vedle toho ale do soutěže zapojí i řadu svých zkušených závodníků, účastníků loňského mistrovství Evropy v rope skipping.

Kristýna Schichová, Klub Between, SVČ Fokus: “Můj největší úspěch je účast na mistrovství Evropy, kde jsme skončili v některých disciplínách devátí. Bylo to úžasné, ráda bych se tam vrátila.”

Richard Schich, Klub Between, SVČ Fokus: “Největší můj úspěch na té Evropě byl můj osobní rekord v jedné z individuálních disciplín a ve dvojšvizích s kamarádkou.”

V květnu se i tito skokani chystají do Prahy na mistrovství republiky.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-01-2023-16-00