Jízda na kole už není jen sport, ale i způsob dopravy
Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.
Kolo se v posledních letech stále více stává dopravním prostředkem, než jen sportovním náčiním či prostředkem k rekreaci. V Ostravě tento trend výrazně posunula sdílená kola, která mohou lidé využívat už 7 let. V Ostravě dnes kola na krátkou vzdálenost využívají 4 procenta lidí, což je solidní číslo, ale třeba v Kodani nebo Mnichově je to i 30 procent. Jak dostat na kolo co nejvíce lidí řeší nová koncepce.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Nejvíce jsou využívány cesty do 5 km v rámci jednotlivých obvodů. Jde tedy o to, abychom současné cyklostezky především zahustili a aby lidé cyklodopravu využívali při krátkých cestách."
Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Cílem je, že lidem nabídneme z důvodu prostoru poměrně ekonomicky výhodný způsob přepravy, který umožní uvolnění pro jiné módy dopravy."
V praxi by měly být v Ostravě tři typy cyklostezek, které budou ovlivňovat rychlost vozidel na silnicích tak, aby byla jízda pro cyklisty co nejbezpečnější.
Josef Laža, dopravní specialista, MAPPA: "Stoprocentní stav jsou stezky pro chodce a cyklisty s odděleným provozem a Ostrava by chtěla přijít i s konceptem výškového oddělení."
Koncepce navrhuje, aby bylo v Ostravě přes 300 km cyklostezek stavebně oddělených od silnice. Do roku 2040 by se měl zvýšit podíl cyklistické dopravy ze současných 4 % na 15 % .
---
Procházka s arboristou u Floridy a na Hlavní třídě
V Porubě začaly oblíbené tématicky zaměřené komentované procházky. První z nich zájemce zavedla na vítání ptačího zpěvu, druhá pak na procházku arboristou. Další se uskuteční na podzim.
Milovníci zeleně se mohli vydat na komentovanou procházku s arboristou. Ta je zavedla do parku v okolí Floridy a na Hlavní třídu, kde se dozvěděli mimo jiné jaké druhy stromů tady rostou, s jakými problémy se potýkají a jak se posuzuje jejich zdravotní stav.
Jiří Poulík, arborista: “Jsou tu převážně listnaté dřeviny a z toho lípy a javory, ale taky jasany, To jsou asi 3 základní druhy, které tady jsou nejčastěji a nejhojnější míře. Z jehličnanů jsou tady borovice černá a douglasky.”
Řeč byla i o tom, co všechno se u stromů sleduje a co předchází rozhodnutí, jestli strom ponechat nebo ne.
Jiří Poulík, arborista: “Pokud ne, jestli ho tam můžeme nechat tak jak, eventuálně, jestli ho musíme nechat ošetřovat. Takže v podstatě to bude grow prohlídky.”
anketa: účastníci procházky: “Je to pro mě zajímavé tady toto téma. Vždycky když to zachytím, tak se snažím na tuto přednášku přijít.”
“Zajímá mě, co tady všechno je, ráda chodím na procházky, takže jsem spokojená, že ta Poruba je krásně zelená.”
Na další tématicky komentované procházky se lidé mohou těšit na podzim.
---
O Senior taxi je v Karviné čím dál větší zájem
Senioři, kteří v Karviné využívají službu Senior taxi, nemusí nově vyřizovat na úřadě průkazky každý rok. Odbor sociální jejich platnost prodlužuje na tři roky.
Odbor sociální magistrátu města zajišťuje pro karvinské seniory starší 70 let službu Senior taxi jedenáctým rokem. Osvědčila se a zájem o službu je čím dál větší.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Snažíme se tu službu udržet. I letos máme peníze v rozpočtu na to, abychom Senior taxi podpořili a doufám, že senioři budou spokojeni."
Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: "Je vidět, že je o službu větší zájem, navyšuje se každým rokem počet zájemců, v dnešní době přesahuje přes dva tisíce seniorů."
Službu pravidelně už deset let využívá například paní Edita Průchová z Karviné-Hranic.
Edita Průchová, seniorka: "Jsem ráda skutečně, že to existuje, protože k tomu lékaři ten autobus taky nejezdí vždycky na čas, takže je to dobré."
Pro další období využívání služby je platná nová změna.
Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: "Změna oproti předchozím letům je, že senioři, kteří se prokazují průkazkou, ji budou mít vydanou na období 3 let, tzn., že nebudou muset k nám chodit tak často."
Počet jízd zůstává stejný, odvoz autem na úřady, k lékařům, do nemocnic nebo na hřbitovy, mohou využít senioři 6x měsíčně.
---
Včelí úly pomohou s opylováním Komenského sadů
Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.
Věž Ostravské radnice je se svou výškou 86 metrů nejvyšší radniční budovou v zemi. Celý komplex bude1. července navíc přidán na seznam národních kulturních památek. O další výjimečnost budovy se nyní postarají i včely, kterou budou mít své úly na ochoze ve výšce asi 40 metrů.
Jan Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Snažíme se zvelebovat veřejné prostranství novou zelení a k tomu potřebujeme pomocníky. Vybrali jsme si 30 a 40 tisíc jedinců, kteří nám pomůžou město zvelebit. Myslíme si, že mít svůj úl je v pořádku a o včely se budou starat Ostravské městské lesy."
Martin Mati, Ostravské městské lesy: "Naše stolárna dokáže opravdu ze dřeva vyrobit vše, co si vymyslíte a dostali jsme poměrně náročnou zakázku, úly pro radniční věž. Naše stolárna tak vyrobila a nainstalovala čtyři úly."
Chovem včel na střeše Nové radnice město zároveň přispěje k rozvoji včelařství. Hlavní přínos není jen v produkci medu, je to biomonitoring kvality životního prostředí a zabezpečování opylování vegetace.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Přispíváme k biodiverzitě města. Není to al první úl, který v Ostravě máme. Už jsme přispívali některým školám na úly, které mají na střechách."
Náklady na realizaci projektu přesáhnou 210 tisíc korun a budou financovány z prostředků Fondu životního prostředí města Ostravy.
---
Největší výstava papírových modelů v ČR
Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.
Honza Orálek se věnuje modelování z papíru od útlého dětství. Čím detailnější modely jsou, tím lépe.
Honza Orálek, modelář z papíru: „Ono záleží jak je vlastně ten model propracovaný. Jaké má třeba funkce, protože jsou modely, které mají třeba jen točící se kolečka, třeba tento, má nějaké lehké detaily a nic moc na něm není.“
Stejně jako papíroví modeláři ze všech koutů Česka, ale i Slovenska a Polska, přijel do Ostravy, aby zde své dílo ukázal. Konal se zde totiž už 18. ročník největší soutěže a přehlídky papírových modelů v republice.
Martin Svoboda, organizátor soutěže: „Dnes je to pořádáno jako mistrovská kategorie pro malou dopravní techniku, to znamená osobní vozy, formule, motorky. Máme asi 13 soutěžních kategorií, ale někteří lidé nemají ambice soutěžit, takže donesou jen své modely vystavit.“
Tělocvičnu zaplnilo více než tisíc modelů ve třinácti kategoriích. Jendou z nich je například velká architektura.
František Sochor, porotce soutěže, výrobce modelů: „Určitě jde každý rok ta kvalita extrémně nahoru. To je neskutečné, co ti lidi, ti modeláři dokážou s tím produktem vytvořit.“
Výstavu navštívilo přes 300 lidí i z veřejnosti. Každý si zde přišel na své.
anketa, návštěvník: „Ta loď se mi líbí.“
anketa, návštěvník: „Vojenská technika určitě.“ – „Vlaková technika.“
Cen se rozdávalo hned několik. Například pohár diváků vyhrál model hradu Karlštejn od Petry Podzimkové z Nové Paky. Byl to asi největší model výstavy.
---
Zlatá Tretra Ostrava 2024 nabídla pokus o světový rekord
Pokus o světový rekord zažil špičkový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava. Ten se sice švédskému tyčkaři Duplantisovi nezdařil, ale i tak viděl zaplněný vítkovický stadion řadu vynikajících výkonů.
Armand Duplantis si nechal zvednout laťku na 625 centimetrů a tímto třetí pokusem nebyl daleko od světového rekordu.
Armand Duplantis, švédský tyčkař: „Chtěl jsem vylepšit vlastní světový rekord z letošního dubna z Číny. První dva pokusy nevyšly, ale ten třetí byl nadějný. Škoda, třeba to vyjde v Ostravě příště.“
Mezi oštěpaři si připsal hodem 86,04 druhé místo Jakub Vadlejch.
Jakub Vadlejch, český oštěpař: „Dneska jsem hodil o čtyři metry více než loni, takže kdyby se mi toto povedlo na velké akci, vůbec bych se nezlobil.“
Oštěpařkám vládla mistryně světa Kitagučiová z Japonska.
Haruka Kitagučiová, japonská oštěpařka: „Dneska přijelo hodně lidí fandit, bylo to super, moc děkuji.“
A vítkovické želízko v ohni, Karolína Maňasová, skončilo na stovce páté.
Karolína Maňasová, česká sprinterka: „Když tam vyvolávali mé jméno, tak jsem to vnímala, že celý stadion mi tleskal, vážím si toho. Doufám, že na oplátku v příštích ročnících Zlaté Tretry ještě něco hezkého předvedu.“
Z českých atletů zazářila ještě ostravská rodačka Lurdes Gloria Manuel druhým místem na 400 metrů a kvalifikovala se na olympiádu v Paříži.
---