Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat
  • Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí
  • Hasiči loni zaskočili za zdravotníky v 17 případech
  • Ostrava zvýšila podporu podporu kulturních projektů
  • Regionální KOVO junior podpořilo strojírenské obory
  • MS kraj skončil na ODM stříbrný

Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat

Proti řidičům, kteří vjíždějí na železniční přejezdy na červenou, nasadila Správa železnic inteligentní kamerový systém. Vůbec první takto vybavený přejezd v republice je ve Vendryni u Třince. Kamery tam pracují podobně, jako úsekové radary.

Systém zaznamená především řidiče, kteří na přejezd vjíždějí v době, kdy sice už svítí červená, ale závory se ještě nezačaly spouštět. Kamery v té chvíli udělají několik velmi detailních fotografií.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Ten přestupek se zaznamenává v momentu, kdy je spuštěna signalizace, to znamená svítí červená světla a zní zvuková výstraha. V té době už řidiči na přejezd vjíždět nesmí. Jsou zde samozřejmě přehledové a dohledové kamery, takže vyhodnocování přestupků je pouze jednou částí systému.”

Systém dokonce sám rozliší vozidla do a nad 3,5 tuny. Zatímco fotografie těch lehčích oznámí na třineckou radnici jako přestupky, u nákladních aut už jde o trestný čin a sankci uloží policie.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Systém tady ve Vendryni je nový v tom, že je schopný zcela automaticky a bez zásahu člověka zaznamenávat a potom dále vyhodnocovávat a třídit zaznamenané přestupky a předávat je dále příslušnému zpracování. V případě přestupku to je zápis 7 bodů do konta řidiče, ale kromě toho také pokuta až 5 tisíc korun, nebo možný zákaz řízení až na půl roku.”

Fotografie hříšníků kamery odešlou přímo do počítačů úředníků, kteří je zkontrolují a následně zašlou provozovateli vozidla příkaz k zaplacení pokuty.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Z našeho hlediska jde především o zajištění bezpečnosti a životů lidí a ochrany majetku. Takže to byla pro město Třinec výzva a rádi jsme se do toho zapojili.”

Správa železnic má už teď vytipované další přejezdy, kde bude stejně systém nainstalován.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “My jsme v té úvodní fázi vytipovali pro osazení inteligentními kamerami právě přejezdy, kde ve větší míře dochází k porušování předpisů, tzn. přejíždění na červenou, nebo kde je také velká frekvence dopravy. A z toho potom vyplynuly ty přejezdy, kde jsme ten systém osadili a rozběhli. Konkrétně v Třinci jsme ještě doladili tu finální nadstavbu, která je schopna samostatně ty přestupky třídit a předávat ke zpracování.

---

Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí

V 17. ročníku celostátního projektu Nemocnice České republiky roku 2022 se stala Karvinská hornická nemocnice podle hospitalizovaných pacientů nejlepší českou nemocnicí. I z pohledu zaměstnanců a ambulantních pacientů patří mezi nejlepší v Moravskoslezském kraji.

Karvinská hornická nemocnice se drží ve vedení žebříčku nejlepších nemocnic dlouhodobě. Vysoký standard péče ocenili v loňském roce nejen hospitalizovaní pacienti, ale i pacienti ambulancí a zaměstnanci.

Do průzkumu se zapojilo 148 českých nemocnic s akutními lůžky. O své zkušenosti se podělilo přes 85 tisíc respondentů.

Andrea Vargová, mluvčí KHN: "Ocenili nás za rychlost a organizaci při přijímání k hospitalizaci, pohotovou reakci zdravotníků na bolest, kvalitu podávané stravy, čistotu na odděleních, srozumitelné orientační značení a jednání s úctou a respektem."

Úspěšná v rámci Moravskoslezského kraje je Karvinská hornická nemocnice také v kategoriích ambulantních pacientů a zaměstnanců.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: “Na tom výsledku se podílí i prostředí, ve kterém se pacienti vyskytují, máme ji kompletně zmodernizovanou. V roce 2022 už byli pacienti hospitalizovaní v našem novém pavilonu, který jsme v rekordním čase postavili modulárním způsobem výstavby.” 

I přesto, že letošní rok nebude jednoduchý, prioritou je zachovat péči pacientům tak, jak jsou zvyklí.

---

Hasiči loni zaskočili za zdravotníky v 17 případech

V MS kraji funguje spolupráce mezi zdravotnickou záchrannou službou a dobrovolnými hasiči, kteří jsou připraveni zaskočit v odlehlých obcích, především v pohraničí. Do příjezdu zdravotníků se starají o předlékařskou první pomoc. Loni takto pomohli v 17 případech.

Už čtyři roky funguje spolupráce mezi dobrovolnými jednotkami hasičů z odlehlých obcí našeho kraje a zdravotnickou záchrannou službou. V rámci požárního poplachového plánu je vybráno 6 jednotek, které na žádost operačního střediska vyjíždějí k poskytnutí předlékařské pomoci.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: ""Je nutné říct, že jde o život ohrožující stavy. To znamená, že nejezdí na nějaké zlomeniny, ale jedou jen opravdu na ty nejtěžší případy." 

V loňském roce vyjížděli k poskytnutí zdravotnické pomoci do okrajových částí regionu tamní hasiči v 17 případech. Nejvíce to bylo ve Starých Hamrech 5 krát a 4  krát v Mostech u Jablunkova.  

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc je využívána zejména v lokalitách, které jsou vzdálenější od našich výjezdových základen a v případech, kde je jednoznačný časový profit v poskytnutí základní první pomoci." 

Hasiči z těchto dobrovolných sborů museli projít speciálním zdravotnickým školením u záchranné služby. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Vedoucí školícího centra pro ně připravil velmi náročný specializovaný kurz, který se co půl roku opakuje. Vytipoval základní oblasti pro ty nejsložitější stavy a jak v nich  postupovat." 

Hasiči samozřejmě nezůstávají sami po celou dobu zásahu, ale pečují o pacienta do příjezdu zdravotníků, kteří vždy jedou na místo události také. 

---

Ostrava zvýšila podporu podporu kulturních projektů

Ostrava je bezesporu městem kultury o čemž svědčí i další zvýšení podpory na nejrůznější projekty. Pro tento rok bude rozděleno téměř 14 milionů korun. Další miliony dostanou ale významné akce, které jsou podporovány prostřednictvím víceletých grantů.

V roce 2023 bude v Ostravě podpořeno celkem 80 projektů, které oživí kulturní dění ve městě. Ve srovnání s rokem minulým byla tato částka navýšena, čímž město reaguje na zvýšené náklady, které nyní musí pořadatelé akcí řešit. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ostrava na kulturní projekty přispěje částkou téměř 14 milionů korun. Při srovnání s loňským rokem byla tato částka navýšena o 10 procent."

Novinkou je, že Ostrava vyslyšela hlasy kulturní obce a ve výběrové komisi jsou její zástupci. Většinu tak tvoří například znalci hudební scény, výtvarného umění či také třeba scénického umění. Každý projekt je navíc písemně odhodnocen.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Komisi v novém složení tvoří v nadpoloviční většině zástupci ostravské kulturní obce, zastupující širokou škálu odvětví – hudbu, scénická umění, výtvarné umění, vzdělávání apod. Sedm členů komise je i nadále nominováno politickými kluby. Jednou z dalších nastavených novinek je písemné stanovisko komise ke každému projektu, žádajícímu o podporu. Tato zpětná vazba byla velmi vyžadována. I díky odborníkům komise každý z žadatelů od letošního roku dostane podrobné písemné hodnocení svého projektu."

Milion korun je speciální dotace, kterou město rozdělí v souvislosti s pořádáním 27. Setkání hornických obcí. Projekty připomínající hornictví musí být podány do 10. března. Setkání horníků se konalo v našem regionu naposledy před 8 lety v Havířově.

účastník 19. Setkání hornických měst v Havířově: “Myslím si, že průvod tady v Havířově byl vyloženě krásný. Lidi byli upřímní, máme z toho nejlepší pocity.”

Ostrava rozdělí několik milionů i mezi 20 významných projektů, kterým byla schválena dotace na více let. Jde například o Colours of Ostrava nebo Shakespearovské slavnosti. 

---

Regionální KOVO junior podpořilo strojírenské obory

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně hostila regionální soutěž KOVO Junior. Své dovednosti zde změřili nejlepší chlapci ze strojírenských oborů z Moravskoslezského kraje. Dva nejlepší postoupili do republikového kola.

Nejlepších jedenáct žáků strojírenských oborů středních škol Moravskoslezského kraje se utkalo v regionálním kole soutěže KOVO Junior. To hostila Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Soutěž se skládá z praktické části, kdy mají vyrobit výrobek podle dílenského výkresu, pak je to měření fyzikálních veličin a třetí částí je test.”

Na první praktický úkol měli žáci pět a půl hodiny.

Matyáš Cáb, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Ta práce mě baví hodně, vždycky mě bavilo pracovat rukama, a dovedu si představit, že bych se někde mohl do budoucna uplatnit.”

Michal Farkaš, Střední odborná škola Město Albrechtice: “Nejobtížnější bude asi udělat ten hranolek, ale myslím si, že to zvládnu. Baví mě hodně opravovat auta a podobně, bavím se tím.”

Vyhlašovatelem této celostátní soutěže, která má popularizovat strojírenské obory, je Cech KOVO ČR a je součástí projektu „České ručičky“.

Zdeněk Dorotík, supervizor soutěže, personální ředitel NC Line: “Ty počty těch dětí, které se chtějí vydat tímto směrem, radikálně kles. Ta jejich hodnota v budoucnu bude pro nás obrovská.”

Dva nejúspěšnější účastníci regionální kola postoupili do celostátní soutěže KOVO Junior, které se v dubnu koná v Domažlicích, a to Daniel Radek ze Střední školy technické Opava Matyáš Cáb z pořádající Střední školy technické a zemědělské.

---

MS kraj skončil na ODM stříbrný

Na jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji zazářily moravskoslezské sportovní naděje. V celkovém pořadí krajů vybojovali naši sportovci druhé místo. Domů přivezli devět zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí.

Celkové druhé místo je pro MS kraj obrovským úspěchem.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Dlouhé roky jsme končívali bez medaile, takže je pro nás stříbro mezi 14 kraji vynikající.“

Zlatý punc udělali mladí hokejisté, kteří obhájili olympijský titul.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Ve finále naši kluci prohrávali 0:2, ale pak to otočili a gólem v závěru vyhráli. Byl to fantastický zápas.“

Další dobrou zprávou pro sportovní fanoušky je fakt, že Zimní olympiádu dětí a mládeže 2025 bude hostit MS kraj.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Centrem bude Frýdek-Místek, ale sportovat se bude také v Českém Těšíně, na Pustevnách a v dalších sportovních střediscích. Těšíme se.“

Náš kraj má s pořádáním ODM dostatečné zkušenosti, zimní olympiáda se u nás konala už v roce 2012.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
04. února 2023, 14:00

Na prvním přejezdu v zemi hlásí jízdu na červenou automat

Proti řidičům, kteří vjíždějí na železniční přejezdy na červenou, nasadila Správa železnic inteligentní kamerový systém. Vůbec první takto vybavený přejezd v republice je ve Vendryni u Třince. Kamery tam pracují podobně, jako úsekové radary.

Systém zaznamená především řidiče, kteří na přejezd vjíždějí v době, kdy sice už svítí červená, ale závory se ještě nezačaly spouštět. Kamery v té chvíli udělají několik velmi detailních fotografií.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Ten přestupek se zaznamenává v momentu, kdy je spuštěna signalizace, to znamená svítí červená světla a zní zvuková výstraha. V té době už řidiči na přejezd vjíždět nesmí. Jsou zde samozřejmě přehledové a dohledové kamery, takže vyhodnocování přestupků je pouze jednou částí systému.”

Systém dokonce sám rozliší vozidla do a nad 3,5 tuny. Zatímco fotografie těch lehčích oznámí na třineckou radnici jako přestupky, u nákladních aut už jde o trestný čin a sankci uloží policie.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Systém tady ve Vendryni je nový v tom, že je schopný zcela automaticky a bez zásahu člověka zaznamenávat a potom dále vyhodnocovávat a třídit zaznamenané přestupky a předávat je dále příslušnému zpracování. V případě přestupku to je zápis 7 bodů do konta řidiče, ale kromě toho také pokuta až 5 tisíc korun, nebo možný zákaz řízení až na půl roku.”

Fotografie hříšníků kamery odešlou přímo do počítačů úředníků, kteří je zkontrolují a následně zašlou provozovateli vozidla příkaz k zaplacení pokuty.

Stanislav Cieślar, mluvčí města Třince: “Z našeho hlediska jde především o zajištění bezpečnosti a životů lidí a ochrany majetku. Takže to byla pro město Třinec výzva a rádi jsme se do toho zapojili.”

Správa železnic má už teď vytipované další přejezdy, kde bude stejně systém nainstalován.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “My jsme v té úvodní fázi vytipovali pro osazení inteligentními kamerami právě přejezdy, kde ve větší míře dochází k porušování předpisů, tzn. přejíždění na červenou, nebo kde je také velká frekvence dopravy. A z toho potom vyplynuly ty přejezdy, kde jsme ten systém osadili a rozběhli. Konkrétně v Třinci jsme ještě doladili tu finální nadstavbu, která je schopna samostatně ty přestupky třídit a předávat ke zpracování.

---

Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí

V 17. ročníku celostátního projektu Nemocnice České republiky roku 2022 se stala Karvinská hornická nemocnice podle hospitalizovaných pacientů nejlepší českou nemocnicí. I z pohledu zaměstnanců a ambulantních pacientů patří mezi nejlepší v Moravskoslezském kraji.

Karvinská hornická nemocnice se drží ve vedení žebříčku nejlepších nemocnic dlouhodobě. Vysoký standard péče ocenili v loňském roce nejen hospitalizovaní pacienti, ale i pacienti ambulancí a zaměstnanci.

Do průzkumu se zapojilo 148 českých nemocnic s akutními lůžky. O své zkušenosti se podělilo přes 85 tisíc respondentů.

Andrea Vargová, mluvčí KHN: "Ocenili nás za rychlost a organizaci při přijímání k hospitalizaci, pohotovou reakci zdravotníků na bolest, kvalitu podávané stravy, čistotu na odděleních, srozumitelné orientační značení a jednání s úctou a respektem."

Úspěšná v rámci Moravskoslezského kraje je Karvinská hornická nemocnice také v kategoriích ambulantních pacientů a zaměstnanců.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: “Na tom výsledku se podílí i prostředí, ve kterém se pacienti vyskytují, máme ji kompletně zmodernizovanou. V roce 2022 už byli pacienti hospitalizovaní v našem novém pavilonu, který jsme v rekordním čase postavili modulárním způsobem výstavby.” 

I přesto, že letošní rok nebude jednoduchý, prioritou je zachovat péči pacientům tak, jak jsou zvyklí.

---

Hasiči loni zaskočili za zdravotníky v 17 případech

V MS kraji funguje spolupráce mezi zdravotnickou záchrannou službou a dobrovolnými hasiči, kteří jsou připraveni zaskočit v odlehlých obcích, především v pohraničí. Do příjezdu zdravotníků se starají o předlékařskou první pomoc. Loni takto pomohli v 17 případech.

Už čtyři roky funguje spolupráce mezi dobrovolnými jednotkami hasičů z odlehlých obcí našeho kraje a zdravotnickou záchrannou službou. V rámci požárního poplachového plánu je vybráno 6 jednotek, které na žádost operačního střediska vyjíždějí k poskytnutí předlékařské pomoci.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: ""Je nutné říct, že jde o život ohrožující stavy. To znamená, že nejezdí na nějaké zlomeniny, ale jedou jen opravdu na ty nejtěžší případy." 

V loňském roce vyjížděli k poskytnutí zdravotnické pomoci do okrajových částí regionu tamní hasiči v 17 případech. Nejvíce to bylo ve Starých Hamrech 5 krát a 4  krát v Mostech u Jablunkova.  

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc je využívána zejména v lokalitách, které jsou vzdálenější od našich výjezdových základen a v případech, kde je jednoznačný časový profit v poskytnutí základní první pomoci." 

Hasiči z těchto dobrovolných sborů museli projít speciálním zdravotnickým školením u záchranné služby. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Vedoucí školícího centra pro ně připravil velmi náročný specializovaný kurz, který se co půl roku opakuje. Vytipoval základní oblasti pro ty nejsložitější stavy a jak v nich  postupovat." 

Hasiči samozřejmě nezůstávají sami po celou dobu zásahu, ale pečují o pacienta do příjezdu zdravotníků, kteří vždy jedou na místo události také. 

---

Ostrava zvýšila podporu podporu kulturních projektů

Ostrava je bezesporu městem kultury o čemž svědčí i další zvýšení podpory na nejrůznější projekty. Pro tento rok bude rozděleno téměř 14 milionů korun. Další miliony dostanou ale významné akce, které jsou podporovány prostřednictvím víceletých grantů.

V roce 2023 bude v Ostravě podpořeno celkem 80 projektů, které oživí kulturní dění ve městě. Ve srovnání s rokem minulým byla tato částka navýšena, čímž město reaguje na zvýšené náklady, které nyní musí pořadatelé akcí řešit. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ostrava na kulturní projekty přispěje částkou téměř 14 milionů korun. Při srovnání s loňským rokem byla tato částka navýšena o 10 procent."

Novinkou je, že Ostrava vyslyšela hlasy kulturní obce a ve výběrové komisi jsou její zástupci. Většinu tak tvoří například znalci hudební scény, výtvarného umění či také třeba scénického umění. Každý projekt je navíc písemně odhodnocen.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Komisi v novém složení tvoří v nadpoloviční většině zástupci ostravské kulturní obce, zastupující širokou škálu odvětví – hudbu, scénická umění, výtvarné umění, vzdělávání apod. Sedm členů komise je i nadále nominováno politickými kluby. Jednou z dalších nastavených novinek je písemné stanovisko komise ke každému projektu, žádajícímu o podporu. Tato zpětná vazba byla velmi vyžadována. I díky odborníkům komise každý z žadatelů od letošního roku dostane podrobné písemné hodnocení svého projektu."

Milion korun je speciální dotace, kterou město rozdělí v souvislosti s pořádáním 27. Setkání hornických obcí. Projekty připomínající hornictví musí být podány do 10. března. Setkání horníků se konalo v našem regionu naposledy před 8 lety v Havířově.

účastník 19. Setkání hornických měst v Havířově: “Myslím si, že průvod tady v Havířově byl vyloženě krásný. Lidi byli upřímní, máme z toho nejlepší pocity.”

Ostrava rozdělí několik milionů i mezi 20 významných projektů, kterým byla schválena dotace na více let. Jde například o Colours of Ostrava nebo Shakespearovské slavnosti. 

---

Regionální KOVO junior podpořilo strojírenské obory

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně hostila regionální soutěž KOVO Junior. Své dovednosti zde změřili nejlepší chlapci ze strojírenských oborů z Moravskoslezského kraje. Dva nejlepší postoupili do republikového kola.

Nejlepších jedenáct žáků strojírenských oborů středních škol Moravskoslezského kraje se utkalo v regionálním kole soutěže KOVO Junior. To hostila Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Soutěž se skládá z praktické části, kdy mají vyrobit výrobek podle dílenského výkresu, pak je to měření fyzikálních veličin a třetí částí je test.”

Na první praktický úkol měli žáci pět a půl hodiny.

Matyáš Cáb, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Ta práce mě baví hodně, vždycky mě bavilo pracovat rukama, a dovedu si představit, že bych se někde mohl do budoucna uplatnit.”

Michal Farkaš, Střední odborná škola Město Albrechtice: “Nejobtížnější bude asi udělat ten hranolek, ale myslím si, že to zvládnu. Baví mě hodně opravovat auta a podobně, bavím se tím.”

Vyhlašovatelem této celostátní soutěže, která má popularizovat strojírenské obory, je Cech KOVO ČR a je součástí projektu „České ručičky“.

Zdeněk Dorotík, supervizor soutěže, personální ředitel NC Line: “Ty počty těch dětí, které se chtějí vydat tímto směrem, radikálně kles. Ta jejich hodnota v budoucnu bude pro nás obrovská.”

Dva nejúspěšnější účastníci regionální kola postoupili do celostátní soutěže KOVO Junior, které se v dubnu koná v Domažlicích, a to Daniel Radek ze Střední školy technické Opava Matyáš Cáb z pořádající Střední školy technické a zemědělské.

---

MS kraj skončil na ODM stříbrný

Na jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji zazářily moravskoslezské sportovní naděje. V celkovém pořadí krajů vybojovali naši sportovci druhé místo. Domů přivezli devět zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí.

Celkové druhé místo je pro MS kraj obrovským úspěchem.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Dlouhé roky jsme končívali bez medaile, takže je pro nás stříbro mezi 14 kraji vynikající.“

Zlatý punc udělali mladí hokejisté, kteří obhájili olympijský titul.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Ve finále naši kluci prohrávali 0:2, ale pak to otočili a gólem v závěru vyhráli. Byl to fantastický zápas.“

Další dobrou zprávou pro sportovní fanoušky je fakt, že Zimní olympiádu dětí a mládeže 2025 bude hostit MS kraj.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Centrem bude Frýdek-Místek, ale sportovat se bude také v Českém Těšíně, na Pustevnách a v dalších sportovních střediscích. Těšíme se.“

Náš kraj má s pořádáním ODM dostatečné zkušenosti, zimní olympiáda se u nás konala už v roce 2012.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-04-02-2023-14-00