Havířov bojuje s potkany, ti se dostali i do hypermarketu
Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.
Potkani zaútočili na oddělení úseku pekařství v havířovském Globusu. Nalezen byl trus, živí i mrtví hlodavci. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce o tom informovali na svém webu Potraviny na pranýři. Hypermarket část prodejny uzavřel a nyní provádí deratizaci.
anketa: “Je to hrozné, si myslím. Mělo by se s tím něco dělat, ať se zase nějaké nemoci nerozmnoží, nebo něco.”
anketa: "Jak byly ty deště, takže se to stahovalo." Co říkáte na to, že pronikli až do obchodu? “To je zlé, to se mi nelíbí.”
Jakmile jsou potkani vidět i za bílého dne, znamená to, že se hlodavci přemnožili. Právě od 1. října město nařídilo vyhláškou speciální plošnou deratizaci na celém území.
Jana Vichrová, odbor komunálních služeb: “My samozřejmě všechny ty potkany nevyhubíme, to asi není ani našim cílem, to se nám nepodaří. Ale pořád se snažíme udržovat nějakou přijatelnou míru početního stavu těch potkanů na území města."
Povinnost provést deratizaci na mají všichni vlastníci nemovitostí.
Jana Vichrová, odbor komunálních služeb: "V případě, že by byl nějaký abnormální výskyt, tak první co je, zjišťujeme, jestli zde byla prováděna v době nařízené speciální ochranné deratizace deratizace. Měli by mít doklad od nějaké odborné firmy, která jim tu deratizaci prováděla.”
Radnici hubení hlodavců stojí ročně zhruba 150 tisíc korun.
---
Zvlněná silnice ve Stonavě prochází opravou
Kvůli poddolování došlo ve Stonavě k výraznému zvlnění silnice v délce jednoho kilometru. Lokálně se tato cesta opravovala už několikrát. Nyní po ukončení těžby na Darkově Moravskoslezský kraj ve spolupráci se státním podnikem Diamo zafinancoval souvislou opravu povrchu v celé její délce.
Silnice 3. třídy III/4749 v obci Stonava, která je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje, právě prochází opravou. Konkrétně jde o 2 úseky o celkové délce cca 1100 m. Na nákladech se z části podílí i státní podnik DIAMO.
Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku DIAMO: "Na nákladech na opravu 2. úseku se DIAMO podílí 50 % z titulu náhrady důlní škody. Tato výše náhrady byla stanovena znaleckým posudkem."
Daniela Trnková, vedoucí tech.-správního úseku Správy silnic MSK, středisko Karviná: "Oprava se udělala v rozsahu odfrézování jak ložné tak obrusné asfaltové vrstvy obě v tloušťce 50 mm a nyní našlo k narovnání příčného i podélného spádu, aby voda dobře odtékala do příkop a nebyly tam vlny a nerovnosti."
Kvůli povodním měl ale zhotovitel problémy s vytopenou obalovnou v Polance. Pokládky proto byly posunuty na příští dny a řidiče čeká úplná uzavírka silnice, a to v pondělí 7. a úterý 8. října.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: "Bych poprosil rodiče, kteří dováží děti do škol, aby v den uzávěry jezdili přes střed obce a využívali parkoviště v areálu školy.”
V době pokládky zhotovitel uzpůsobí práce tak, aby byl autobusům umožněn dojezd a odjezd dětí do školy.
---
Spousta dětí z Opavy se učí v náhradních prostorách
Povodeň v Opavě zatopila celkem 5 základních a 6 mateřských škol. Do většiny z nich už se vrátily děti. Další musely do náhradních prostor. V provizoriu budou muset zůstat i několik měsíců
Nejhůře dopadla ZŠ Edvarda Beneše v Kateřinkách, kde navíc probíhá i rekonstrukce elektrorozvodů.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy ."Nám to zaplavilo nějakých 8 tříd, takže musíme pokračovat v té sanaci tříd. Odhadhuji, že bychom mohli ty třídy zprovoznit zhruba do poloviny listopadu."
Žáci prvního stupně se učí v provizorních učebnách ve školní družině. 180 dětem školy Opava zařídila týdenní pobyt ve škole v přírodě v Čechách.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Po návratu budeme řešit výuku v horním patře školy a provizorní vyučování pomocí online. Samozřejmě problém máme s tělesnou výchovou, protože jsme přišli o 7 tělocvičen."
Z mateřských škol jsou stále mimo provoz mateřské školy Sadová a Mostní. Děti našly zázemí v provizorních prostorách družiny ZŠ Mařádkova.
Eva Matušková, ředitelka MŠ Sadová a MŠ Mostní: “Teď čekáme momentálně na vysoušeče, bylo by ideální, kdyby se tady mohlo topit, ale jelikož kotelna byla taky zatopena, takže se musí provést opravy nebo přemístění kotlů na jiné místo.”
Ostatní zaplavené mateřské školy jsou v částečném provozu.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Bohužel pořád nám scházejí řádově 10 oddělení, které máme v různých MŠ na Edvarda Beneše, na Šrámkové a na MŠ Na Pastvisku.”
Děti rodičů, kteří jsou na mateřské dovolené nebo jsou nezaměstnaní v tuto chvíli není kam umístit a musí proto zůstat doma.
---
Park u Zámku Zábřeh láká k relaxaci i sportu
Ostrava patří k nejzelenějším městům v zemi a rozhodně nespí na vavřínech. Novou podobu nyní získal Park u Zámku Zábřeh. Nabízí spoustu místa pro relaxaci, ale i sport nebo pořádání menších akcí. Park ozdobil také nový mobiliář a umělecké plastiky.
Úpravám a revitalizaci parků se Ostrava věnuje už mnoho let a postupně dává dohromady zanedbanou zeleň po celém městě. Bohužel to často přináší i kácení přestárlých stromů, což je ale nutné kvůli bezpečnosti občanů. Loni tak byla zahájena také revitalizace oblíbeného parku u Zámku Zábřeh.
Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: „Ten parčík už vlastně měl to nejlepší za sebou. Některé stromy už byly přestárlé a byly ve špatném zdravotním stavu. Začínaly být životu nebezpečné a ohrožovaly obyvatele.“
Novou podobu získal park díky projektu Ivana Tachezyho. Celkové náklady jsou téměř 13 a půl miliónů korun. Prostor nabízí relaxační plato i mlatovou plochu, vodní prvek či nový mobiliář. V parku byly vysázeny nové stromy, keře, okrasné traviny, trvalky a cibuloviny.
Robert Olšar, stavbyvedoucí K2 stavební Moravia: "Byly vybudovány nové chodníky ze žulové dlažby, byla provedena elipsovitá opěrná zídka a na ní jsou lavičky z tropického dřeva."
Břetislav Riger (OSTRAVAK), náměstek primátora Ostravy: „Ten park byl natolik využívaný, že byla možnost využít dotací na zadržování vody v krajině, takže se podařilo získat i nějaké peníze z dotací. Díky tomu se revitalizoval park. Udělaly se tam odpočinkové plochy, místa pro posezení a je tam i pítko, takže se lidi můžou i občerstvit.“
Park zdobí také dvě kinetické plastiky z dílny umělecké školy AveArt. Jmenují se pyramida a Kresba v prostoru. Návštěvníci mohou v parku obdivovat také státem chráněný buk, který zde měl být vysazen už v 19. století.
---
V Doubravě slavnostně odhalili bustu legionáře Jana Čapka
V Doubravě na Karvinsku slavnostně odhalili bustu Jana Čapka. Významného sokola, legionáře a národního hrdiny. Je považován za zakladatele československé legie v Itálii.
Před více než 100 lety byla Doubrava na Karvinsku domovem Jana Čapka. Památkou na něj teď vznikla busta, která byla slavnostně odhalena u vstupu do zámeckého parku.
Jiřina Ferenčíková (BEZ PP), starostka Doubravy, předsedkyně spolku Naše Doubrava: “Spolek Naše Doubrava chtěl, aby tady byla památka na sokola, legionáře Jana Čapka, protože v obci působil, pracoval na dole Eleonora jako dozorce a byl jeden ze zakladatelů sokolské jednoty v Doubravě. My jsme sehnali dotační prostředky.”
Martin Lokaj, předseda Jednoty ČsOL Ostrava 1: “Byl velkou inspirací, vzorem, personou naší společné historie z toho důvodu, že to byl nejenom přední skvostný organizátor tady v okolí před 1.SV, ale během 1. SV se zasadil o vznik československé legie v Itálii. Legie, která společně s legionáři v Rusku a Francii dopomohla k vydobytí naší národní a státní samostatnosti.”
Dílo vznikalo zhruba půl roku pod rukama akademického sochaře.
Martin Ščepka, akademický sochař: “Byla to pro mě čest pracovat na této soše, socha je z umělého kamene na bázi umělého cementu, vápencové drti, písků a pigmentů.”
Samotná busta stála přes 300 tisíc korun. Drobné úpravy ještě čeká její okolí.
---
V dole Michal zájemci najdou výstavu Boudníkoviny
Boudníkoviny. To je název výstavy ostravské umělecké školy AVE ART, která bude k vidění do konce října v Dole Michal. Inspirací žákům byl Vladimír Boudník, který tvořil z odpadových materiálů.
Strojovna a kompresorovna Dolu Michal. Kromě technologických unikátů zde návštěvníci nyní naleznou také výstavu studentů umělecké školy AVE ART s názvem Boudníkoviny.
Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART: „Je to výstava, která oslavuje stoleté výročí narození pana Vladimíra Boudníka a žáci naší školy tvořili vlastně tak, jako on. To znamená svobodně, z odpadových materiálů, ze zbytků a podobně. Vzniká tak unikátní grafika, unikátní tkané věci, umělečtí kováři zase tady mají unikátní kovové plastiky.“
Vystavené umění je výsledek dvouleté práce žáků školy.
anketa, studenti školy AVE ART: „Máme právě nahoře tam pár děl z našeho oboru, což je grafika motion design na téma příroda a technika.“
Christine Habermann von Hoch, umělkyně, návštěvnice výstavy: „Líbí se mi tady moc. Gratuluji AVE ARTu k takové mimořádné výstavě v takovém mimořádném kontextu.“
anketa, studenti školy AVE ART: „Osobně se mi to tady moc libí, protože je to k tématice, k Boudníkovi, protože on taky dělal v továrně.“
Výstavu Boudníkoviny i důl Michal obecně mohou zájemci navštívit do konce října a tedy do konce letošní sezóny.
---