Česká pošta chce v Mošnově zaměstnat 350 pracovníků
Jak už z našeho zpravodajství víte, Česká pošta staví v Mošnově nákladní terminál pro zásilky z Číny, což je další významný krok k transformaci letiště z osobní na nákladní dopravu. Otevření překladiště je plánováno na podzim, ale už za měsíc začne nábor pracovníků.
Mošnovské letiště se stále více orientuje na nákladní dopravu. V okolí letiště vyrůstají nové sklady a dobudovává se i železnice a silnice, aby bylo překládání nákladu co nejrychlejší a nejefektivnější. Mezi největšími novými nájemníky je i Česká pošta, která připravuje překladovou halu pro zásilky z Číny.
Jakub Unucka, náměstek hejtmana: "Osobní doprava tam nikdy pořádně fungovat nebude, tak děláme vše proto, aby Mošnov byl nákladním terminálem. Pomohl tomu paradoxně covid, kdy se tam vozily roušky a ukázalo se, že Mošnov má obrovské výhody. 1. září tam otevírá logistické centrum Česká pošta, která bude vozit zásilky z Číny a dokáže tu cestu a cenu zkrátit a zlevnit využitím Mošnova o jednu třetinu. Mošnov se tímto způsobem nabízí pro všechny speditéry."
Česká pošta plánuje dovézt do Mošnova každý den 14 leteckých palet s balíky z Číny a co nejrychleji je propustit do distribuce po celé Evropě. Plánem je odebrat přepravu ostatním evropským zemím jako je Belgie, Maďarsko nebo Polsko.
Ivo Vysoudil, mluvčí České pošty: "Jde vlastně o třídící centrum, které bude využívat různé typy dopravy. V Mošnově má napojení na vlakovou, letištní i dálniční dopravu. Jde o tzv. multimodální typ přepravy."
Česká pošta chce zaměstnat asi 350 pracovníků do nejrůznějších pozic. Nejvíce bude zřejmě potřeba dispečery.
Ivo Vysoudil, mluvčí České pošty: "Pro zaměstnance máme připravené standardní benefity naší společnosti, typicky pětitýdenní dovolenou, multisportkartu, příspěvky na penzijní pojištění a podobně.“
Terminál České pošty by měl zahájit provoz 1. září. MS kraj v současné době jedná o logistickém centru i s armádou, která by také chtěla využít propojení letiště a železnice.
---
Nemocnicím chybí zdravotní sestry. Hledají je přímo ve školách
Nemocnicím v Moravskoslezském kraji chybí desítky zdravotních sester. Proto přišli jejich představitelé přímo za posluchači, kteří tento obor na Slezské univerzitě studují. Představili jim jednotlivá zařízení a nabídli benefity. Nabídli práci jak studentům s dokončeným vzděláním tak i těm, kteří ještě závěrečné zkoušky nesložili.
Personalisté představovali studentům oboru všeobecná zdravotní sestra práci v konkrétních nemocničních zařízeních. Na jejich vysokoškolský diplom totiž čekají s nedočkavostí. V nemocnicích v Moravskoslezském kraji jich chybí víc jak sto.
Regina Molnárová, náměstkyně ředitele, FNsP v Ostravě: „Fakultní nemocnice poptává dlouhodobě sestřičky, ať už praktické, všeobecné, tak i sanitáře.
Hana Hozová, náměstkyně ředitele, Slezská nemocnice: „V naší nemocnici máme momentálně největší nedostatek všeobecných sester na ARO oddělení a na dialýze.“
Na Slezské univerzitě studuje 400 zdravotních sester. Tyto studentky budou po třech letech vysokoškolského studia kvalifikovanými pracovníky, o které se už nyní zaměstnavatelé přetahují.
Náročnější požadavky na kvalifikaci sester snížily jejich počet na trhu práce.
Yvetta Vrublová, proděkanka, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Medicína se vyvíjí, vyšetřovací metody se vyvíjí. Je více diagnostických metod, léků. Sestra má opravdu velkou zodpovědnost.“
Zdravotní sestry si mohou vybírat nejen oddělení, na kterém chtějí pracovat, ale také benefity konkrétního zařízení nebo kolektiv, se kterým si budou rozumět.
---
O zápis do MŠ je zájem, děti z Ukrajiny budou mít své třídy
V těchto dnech probíhají zápisy dětí do mateřských škol. Například v Havířově předpokládají, že budou obsazena všechna volná místa. Proto pro ukrajinské děti vytvářejí speciální třídy.
Do mateřské školy Balzacova v Havířově začali chodit rodiče k zápisu hned po otevření. Doufají, že pro jejich dítě bude místo. Školka může přijmout 22 dětí a předpokládá, že kapacitu naplní.
Miroslava Turecká, MŠ Balzacova: “Čekáme, že bude převis, že zřejmě neuspokojíme dvouleté děti, které ze školského zákona ze systému už vypadly. My musíme ještě kalkulovat s místy s takzvaným odkladem školní docházky."
Proč jste takto spěchali?
anketa: “Abychom se do té školky dostali. Máme ji blízko bydliště a protože má dobré hodnocení.”
Radnice má pro příští školní rok 622 volných míst a očekává, že pro děti z Ukrajiny, které budou mít zápis v červnu, moc volné kapacity nezbyde. Řešení ale radnice nalezla. Už nyní otevřela speciální třídu na MŠ Přímá, kde nyní chodí 24 dětí. Další třída se chystá.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Máme vytvořeno oddělení přímo pro tyto děti a pokud bude požadavek ze strany ukrajinských rodičů, že chtějí umístit děti do školky, budeme otevírat ještě třídu na MŠ Mládí na Šumbarku. Počítáme s kapacitou zhruba 50 dětí na obou mateřských školách."
Pokud by kapacita ani tak nestačila, radnice by hledala další možnosti.
---
Doubledeckery už jezdí i přes Porubu a Jih
Doubledeckery DPO nově jezdí do ostravské zoologické zahrady a Dolní oblasti Vítkovic z Ostravy-Jihu a Poruby. Cílem je přilákat další cestující a zvýšit pohodlí při přepravě do těchto hojně navštěvovaných turistických cílů Ostravy.
Zatímco dosud pendlovaly jen mezi ostravskou zoologickou zahradou a Dolní oblastí Vítkovic, teď zajíždí i do Poruby a Jihu. Doubledeckery, neboli vyhlídkovými autobusy na lince č. 88 se tak sveze daleko více lidí a odpadne i problém s parkováním.
Daniel Morys, generální ředitel DPO: „Já jsem rád, že tento krásný tyrkysový doubledecker je vlastně symbolem Ostravy a přišlo nám vhodné, aby tu radost z těch zážitků z jízdy s doubledeckerem jsme se podělili s mnohem více lidmi a proto jsme se rozhodli změnit tu trasu linky 88 tak, aby projížděla i dalšími důležitými městskými částmi Ostravy jako je Poruba a Ostrava-Jih a potom navázal na tu svoji tradiční trasu přes Vítkovice, centrum do zoo.“
Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava: „Je to mimořádná věc, my to takhle vnímáme a samozřejmě jako takovou i propagujeme. Nakonec i tady vidíte, že jsem si vzal sebou model doubledeckeru, který prodáváme v našem zooshopu. Už teď můžu říct, že je to šlágr, že se kupuje strašně moc.. Samozřejmě očekáváme, že to může zvýšit o trochu i návštěvnost, ale především to může uvolnit parkovací místa před zoo.“
Renáta Červená, marketing, DOV: „Je to další přínos pro naše návštěvníky a vím, že i loni, když doubledecker vyjel, 88, tak si to moc chválili a rádi vystupovali na zastávkách v Dolních Vítkovicích.“
Dabledecker bude mít v Ostravě-Jihu hned dvě zastávky. Tady v Hrabůvce u polikliniky a v Zábřehu o obchodního centra Kotva.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Věřím, že i lidé z Jihu, hlavně rodiny s dětmi, využijí hojně tento doubledecker pro zkrácenou, rychlou a kvalitní jízdu do zoo, nebo do návštěvnického centra DOV. Myslím, že to je velmi atraktivní a je to další dobrý krok DPO v našem městě.“
Daniela Havlová, učitelka, MŠ Mitušova 90 „Pro děti to bude velký zážitek, o autobusu si ve školce povídáme. Děti vždycky říkají, že ráno viděli projet autobus, tak jsme rádi, že se můžeme projet a že budou mít skvělý zážitek,“
V Porubě bude doubledecker zastavovat na ulici Opavská, u Duhy, na Alšově náměstí a na Francouzské ulici. Jízdní řád linky č. 88 najdete na webu ostravského dopravního podniku.
www.dpo.cz
---
Na novojičínském náměstí porostou stromy
Stromy na novojičínském náměstí přece jen porostou. Národní památkový ústav s jejich umístěním v centru města nakonec souhlasí. Budou čtyři a zastíní plochu kolem kašny.
Záměr umístit na Masarykově náměstí stromy projednávala novojičínská radnice s Národním památkovým ústavem už na podzim. Tehdy město souhlas nezískalo. Na dalším jednání, na jaře tohoto roku, se ale podařilo dosáhnout průlomu.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se pokusili vyvolat ještě jedno jednání, právě i ve spolupráci s architektem Pekárem a jeho kolegou Holánem, kteří byli autory rekonstrukce náměstí v nultých letech tohoto tisíciletí. Spolu s nimi se nám podařilo Národní památkový ústav, nechci říci přímo přesvědčit, ale po tom jednání s tím souhlasili.”
Stanovisko památkářů se změnilo zejména díky tomu, že Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži vydalo novou metodiku k takzvané modrozelené infrastruktuře, která více podporuje umísťování zeleně do center měst.
Andrea Miczková, Národní památkový ústav Ostrava: “Je zde tedy řečeno, že je nutno přihlédnout k potřebě zvyšování podílu vegetace v památkově chráněných územích, a to i v místech, kde není historicky doložena výsadba. Protože se teď potýkáme s klimatickými změnami, s větším suchem a horkem v centrech měst, tak je nutné k těmto potřebám občanů přihlížet.”
Město a památkáři se dohodli na vysazení čtyř stromů, v místě, kde za první republiky už jednou rostly, i když jen krátce. Vysazeny budou v příštím roce.
---
V Radvanicích vzniká největší dětské hřiště v zemi
V Ostravské městské části Radvanice vzniká unikátní hřiště pro děti i dospělé, které nemá obdoby v celé zemi. Ojedinělý je tento projekt nejen pestrostí herních prvků a možnostmi využití, ale i v tom, že jde o revitalizaci a sanaci areálu bývalého koupaliště.
V Radvanicích začala další etapa revitalizace areálu bývalého koupaliště. Celý projekt začal před 5 lety demolicí starých objektů, následovala stavba inline dráhy, revitalizace zeleně a na dně bazénu vzniklo dětské hřiště, které si okamžitě získalo velkou oblibu.
anketa: "Je to tady super, děti to tady moc baví a užívají si to."
"Ta plocha je fajn udělaná, že kdyby děti spadly, tak je to bezpečné."
"Mě baví lanovka, protože na ni můžu skočit v sedě."
Nyní začíná poslední etapa, která dětskou hrací plochu rozšíří asi desetinásobně na 5 tisíc metrů čtverečních a stane se tak největším hřištěm v České republice.
Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "K těmto dvěma kopcům přibyde tatínek a maminka, přibyde pětimetrový a čtyřmetrový kopec, přibydou nerezové skluzavky a další atrakce. Budou tady i vodní atrakce, jak jinak než v podobě veleryb."
Hřiště bude sloužit nejen dětem ale i dospělým. Vznikne plocha na fotbal, volejbal i basketbal. V bazénu se mohou konat i kulturní akce.
Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "Celé to koupaliště bude v těchto barvách tzn. převažující modrá a žlutá a ta modrá je jednou z posledních vzpomínek na to koupaliště."
Stavba potrvá rok a vyjde na 41 milionů korun. Po celou dobu bude hřiště pro děti uzavřeno. Využívat bude možné pouze okolní park.
---