Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Nejstaršímu smykujícímu důchodci bylo 88 let
  • Nemocnice v Havířově umí likvidovat nebezpečný odpad
  • Slovenská strela přijela do Ostravy poprvé s cestujícími
  • Nový Jičín modernizuje basketbalovou halu
  • Popelářům začal hořet náklad, vůz zachránili
  • Nový Jičín vybízí v květnu k darování krve

Nejstaršímu smykujícímu důchodci bylo 88 let

Ostravské Centrum bezpečné jízdy se zapsalo do České knihy rekordů! Na jeho dráze driftovalo najednou 13 seniorů a pozor, nejstaršímu důchodci bylo 88 let a smyky zvládal i ve svém věku bravurně.

Pan Otakar Buš má 88 let a téměř 70 let už řídí auta. Za tu dobu jich vystřídal 15, ale neustále nemůže zapomenout hned na to první, což byl legendární Trabant. Autem jezdí dodnes a velmi rád využil možnost zdokonalit se v jízdě ve smyku tzv. driftování.  

Otakar Buš,  88letý řidič: "Hodnotím to velice kladně a myslím, že by to měl absolvovat každý řidič." 

Kontrola smyku navazuje na kurzy projektu Jedu s dobou, který mohli absolvovat senioři nad 65 nejen, aby se zdokonalili v jízdě, ale také dozvěděli novinky ve vyhlášce.

Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: "Toho projektu se za 5 let na 8 polygonech celé ČR zúčastnilo možná 30 tisíc seniorů. Šlo o to, aby měli z toho ježdění radost a aby se nebáli." 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Senioři mají pomalejší reakční dobu, více uvažují, ale můžeme říct, že nějaký výkyv v nehodovosti u seniorů neevidujeme." 

Organizátoři pozvali na polygon i zástupce Agentury Dobrý den, která eviduje České rekordy. Padly hned dva. Nejvíce driftujících seniorů a nejstarší driftující senior.

Luboš Rafaj, zástupce agentury Dobrý den: "Když pomineme, že je to vlastně rekord, tak je to věc, která by měla říct lidem pojďte a naučte se jezdit autem, protože je nás na těch silnicích stále více." 

Mezi řidiči byly i dvě ženy a i ony předvedly perfektní zvládnutí smyku. Podle odborníků nejsou problémem na silnicích senioři, ale mladí jezdci do 24 let.  

---

Nemocnice v Havířově umí likvidovat nebezpečný odpad

Havířovská nemocnice jako první v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. Tím šetří životní prostředí i peníze. Kraj má v plánu toto zařízení umístit do všech nemocnic, kde by se to ekonomicky vyplatilo.

Tohle je dekontaminační jednotka, která zbaví nebezpečný nemocniční odpad veškerých škodlivin. Celý proces trvá 27 minut. Nejdříve nože pytle rozdrtí, pak je odpad vystaven mikrovlnému záření a výstupem je hmota, která má značně nižší hmotnost i objem. Havířovská nemocnice, která vyprodukuje ročně až 200 tun nebezpečného odpadu, je první v republice, která tuto ekologickou novinku zavedla a tím ušetří i nemalé peníze.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Naše dosavadní ceny za likvidaci nebezpečného odpadu se pohybovaly do 15 korun za jeden kilogram odvezený. Měli bychom mít úsporu v rámci jednoho a půl a až se blížit ke dvěma milionům korun ročně.”

Dekontaminační jednotka stála přes 8 milionů korun. Větší část pokryla evropská dotace, třemi miliony pak přispěl kraj.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: "Souběžně s Havířovem se to koupilo i do Frýdku-Místku, ale samozřejmě máme zájem to umístit do všech našich zařízení, kde bude smysluplná ekonomická úspora.”

Využití dekontaminační jednotky zváží i radnice.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Pokud bychom chtěli toto zařízení někde v našich domovech seniorů, kde tyto nebezpečné odpady vytváříme, tak to stojí za zvážení.”

Výhodou je, že dekontaminovaný materiál má výhřevnost jako hnědé uhlí a spalovny z něj mohou vyrábět odpadní teplo.

---

Slovenská strela přijela do Ostravy poprvé s cestujícími

Nádraží Ostrava-střed přivítalo v pátek vzácnou návštěvu. Poprvé po rekonstrukci vyrazil na jízdu s platícími cestujícími legendární vlak Slovenská strela.

V půl jedenácté zahoukal před železniční stanicí Ostrava - střed mohutný klakson a v zatáčce pod Frýdlantskými mosty se objevila višňová červeň Slovenské strely. Na peróně už čekaly milovníci železnice a spouště fotoaparátů a mobilů začaly cvakat. Legendární vlak přijel poprvé s cestujícími. 

Jan Palas, restaurátor, autor návrhu renovace: "Probíhá první jízda pro veřejnost, pro platící cestující. My jsme to koncipovali tak, aby ten zážitek byl akorát dlouhý a v cíli té cesty byla nějaká pozoruhodná pamětihodnost, nějaký program." 

Pro cestující byl připraven program, který zahrnoval besedu s restaurátorem a prohlídku železničního muzea přímo na nádraží. Hlavním objektem zájmu byla ale samozřejmě višňová krasavice.

Jan Palas, restaurátor, autor návrhu renovace: "Strela je určitě výjimečná z technického hlediska způsobem pohonu, který je kombinací elektrického a mechanického spojení." 

Dušan Cihlář, strojvedoucí: "Když funguje ta automatika, tak se to sice musí hlídat, ale už člověk nemusí hlídat tolik věcí." 

V půl dvanácté se strela vydala na zpáteční cestu a stejnou trasu i program absolvovala ještě jednou s novými 45 cestujícími. Obě tyto spanilé jízdy byly beznadějně vyprodané i přes vysokou cenu jízdenky 3999,- korun. 

---

Nový Jičín modernizuje basketbalovou halu

Novojičínští basketbalisté mají za sebou nejúspěšnější sezonu v první lize. Teď se dočkají i nové palubovky. Součástí připraveného projektu je i modernizace interiéru haly.

V nedávno ukončené sezoně I. ligy basketbalisté Nového Jičína skončili těsně před branami finále. Odehráli svůj nejlepší ročník v této druhé nejvyšší soutěži. Teď si mohou radost zdvojnásobit novou palubovkou, kterou využívají ale i další hráči, včetně dětí a mládeže.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Máme připravenou rekonstrukci celé sportovní haly, změn dozná celý interiér. Myslím si, že si to i zaslouží, protože je to budova postavena počátkem sedmdesátých let minulého století.”

Interiér dostane nové obložení. Repasovány budou sedačky. Palubovka byla částečně opravena v roce 2016, po rekonstrukci střechy celého objektu, kdy uvnitř haly stálo lešení. Podle prezidenta klubu byla ale tato oprava dost nešetrná.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Hlavní problém je v tom podkladu, který byl příliš zatížen a v některých místech nesplňuje tu funkci, kterou by měla. Když mám být konkrétní, tak jsou tady místa, kde nedochází k odrážení míče.”

Basketbalový klub je provozovatelem haly, majitelem objektu je město. Celkové náklady na modernizaci sportovišť jsou 11 a půl milionu korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Financováno by mělo být z rozpočtu města a zároveň z Národní sportovní agentury, kdy basketbalový klub jako žadatel získá dotaci. Ta by měla být 6, 7 milionů vysoká.”

Podíl města tedy bude 4,8 milionu korun. Práce budou zahájen v červnu, hotovo by mělo být do konce prázdnin.

---

Popelářům začal hořet náklad, vůz zachránili

Nejprve přišel výbuch a pak vyšlehly plameny. Popelářům, kteří převáželi plast, začaly uvnitř vozu odpadky hořet. Duchapřítomně ale náklad vysypali přímo na ulici a tím zachránili celý vůz. Požár vznikl, protože někdo hodil do kontejneru nádobu s hořlavinou. Ta tam ale v žádném případě nepatří.

Hořící hromada plastových odpadků přímo uprostřed ulice Čelakovského ve Frýdku-Místku. Vysypali ji tam popeláři rovnou z auta. Museli totiž jednat velmi rychle.

Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "Přijeli jsme k hnízdu, bereme plast, žluté kontejnery. No a ujeli jsme cirka 100 metrů, uslyšeli jsme výbuch menší no a hned plameny. Hned plameny, takže hned jsme otvírali zadek, vytlačili jsme odpad na zem a uhasili auto hasičákem."

S hašením hořícího odpadu okamžitě pomáhali i lidé z okolních domů a během několika minut dorazili hasiči, kteří oheň rychle dohasili.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Díky chlapům, kteří se zachovali správě a vytlačili ten odpad, který hořel. Nebo vůbec reagovali tak, že ten odpad vytlačili ven a okamžitě hasili vozidlo a snažili se uhasit i ten odpad, tak zachránili jednak obrovskou škodu, protože to vozidlo stojí nějakých 5,5 milionu to je jedna věc. A samozřejmě nedošlo k většímu neštěstí. Naštěstí v podstatě tam byl prostor, kde se to dalo vysypat. A dalo se to odstranit."

Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "V tom stresu člověk neví ani co má dělat. Já jsem to ani nemohl otevřít, jak mi ruka poskakovala, ale nebylo zbytí."

Důvodem požáru bylo, že někdo hodil do popelnice na plast pravděpodobně nějaký kanystr s hořlavinou, která po slisování ve voze explodovala.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě apeluji na občany, že tento odpad tam v žádném případě nepatří. Protože byla to neznámá kapalina. Buďto benzín, toluen nebo něco podobného, protože hned při tom naložení a stlačení to hned bouchlo a začalo hořet. Byl to kontejner na plasty a samozřejmě tyto odpady a veškeré nádoby od chemikálií, od výbušnin, od jakýchkoliv hořlavých látek patří do sběrných dvorů. Tam jsou pro to speciální kontejnery a tam s tím umíme nakládat. A nepatří do nádob na plasty. Tam patří opravdu jenom čisté plasty, které se dají potom dotřídit a dále nějakým způsobem využít."

Pohotové jednání zaměstnanců Frýdecké skládky přijel osobně ocenit i primátor města.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Duchapřítomně zareagovali na situaci, která se často neopakuje. Na výbuch a následný požár ve voze. A dostali náklad rychle ven. Tím samozřejmě zachránili vozidlo, které má mnohamilionovou hodnotu a předešli nějakým větším škodám, takže jsem se rozhodl, že je dneska symbolicky ocením a chtěl jsem jim poděkovat za jejich akci."

Frýdecká skládka po ohledání požářiště hasiči a policisty odpad naložila do kontejneru a odvezla k likvidaci.

---

Nový Jičín vybízí v květnu k darování krve

Zdravé město Nový Jičín podporuje dárcovství krve. Spolu s nemocnicí připravilo na květen motivační kampaň, která má oslovi i prvodárce. Na oplátku mohou mimo jiné získat cennou informaci o svém zdraví.

Krev je potřeba stále, a to nejen pro operace, ale je i celá řada diagnóz, které je nutné léčit transfuzí. Na podporu dárcovství krve vznikla v Novém Jičíně kampaň Daruj krev se Zdravým městem, ve spolupráci se zdejší nemocnicí. Teď v květnu se koná její druhý ročník.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to taková snaha podpořit právě lidi, kteří to ještě nevyzkoušeli, aby šli poprvé darovat krev. Důkazem jsem toho i já. Když jsem byl před rokem darovat poprvé, tak jsem zjistil, že to opravdu není problém a člověk má dobrý pocit, že může něco málo pro někoho udělat, možná dokonce zachránit život.”

Darovat vzácnou tekutinu v rámci kampaně mohou zájemci v květnové úterky, registrace je na webu nemocnice. Drobné odměny od Zdravého města obdrží všichni, nejen prvodárci.

Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Ta krev je potřeba celoročně. Cítíme nedostatek, máme takové zprávy i z krevní banky, takže vítáme každého dárce, který za vámi přijde. Jsme velmi rádi, že můžeme přivítat i mladé lidi. Chodí darovat krev studenti středních škol, byla u nás Educa, chodí ze spolků, třeba skauti.”

Pro dárce také nemocnice připravila různé benefity, jedním z nich je laboratorní vyšetření jejich krve v rámci odběru. Dozví se tak cenné informace o svém zdraví.

Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Na konci května jsme připravili vyšetření cholesterolu, glukózy a jaterních testů, takže takové to základní vyšetření, které u nás dárci budou mít zdarma.”

Transfuzní oddělení rovněž aktivně podpoří květnovou kampaň Český den boje proti rakovině, třeba konzultací v rámci prevence onkologických onemocnění.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
08. května 2022, 14:00

Nejstaršímu smykujícímu důchodci bylo 88 let

Ostravské Centrum bezpečné jízdy se zapsalo do České knihy rekordů! Na jeho dráze driftovalo najednou 13 seniorů a pozor, nejstaršímu důchodci bylo 88 let a smyky zvládal i ve svém věku bravurně.

Pan Otakar Buš má 88 let a téměř 70 let už řídí auta. Za tu dobu jich vystřídal 15, ale neustále nemůže zapomenout hned na to první, což byl legendární Trabant. Autem jezdí dodnes a velmi rád využil možnost zdokonalit se v jízdě ve smyku tzv. driftování.  

Otakar Buš,  88letý řidič: "Hodnotím to velice kladně a myslím, že by to měl absolvovat každý řidič." 

Kontrola smyku navazuje na kurzy projektu Jedu s dobou, který mohli absolvovat senioři nad 65 nejen, aby se zdokonalili v jízdě, ale také dozvěděli novinky ve vyhlášce.

Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: "Toho projektu se za 5 let na 8 polygonech celé ČR zúčastnilo možná 30 tisíc seniorů. Šlo o to, aby měli z toho ježdění radost a aby se nebáli." 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Senioři mají pomalejší reakční dobu, více uvažují, ale můžeme říct, že nějaký výkyv v nehodovosti u seniorů neevidujeme." 

Organizátoři pozvali na polygon i zástupce Agentury Dobrý den, která eviduje České rekordy. Padly hned dva. Nejvíce driftujících seniorů a nejstarší driftující senior.

Luboš Rafaj, zástupce agentury Dobrý den: "Když pomineme, že je to vlastně rekord, tak je to věc, která by měla říct lidem pojďte a naučte se jezdit autem, protože je nás na těch silnicích stále více." 

Mezi řidiči byly i dvě ženy a i ony předvedly perfektní zvládnutí smyku. Podle odborníků nejsou problémem na silnicích senioři, ale mladí jezdci do 24 let.  

---

Nemocnice v Havířově umí likvidovat nebezpečný odpad

Havířovská nemocnice jako první v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. Tím šetří životní prostředí i peníze. Kraj má v plánu toto zařízení umístit do všech nemocnic, kde by se to ekonomicky vyplatilo.

Tohle je dekontaminační jednotka, která zbaví nebezpečný nemocniční odpad veškerých škodlivin. Celý proces trvá 27 minut. Nejdříve nože pytle rozdrtí, pak je odpad vystaven mikrovlnému záření a výstupem je hmota, která má značně nižší hmotnost i objem. Havířovská nemocnice, která vyprodukuje ročně až 200 tun nebezpečného odpadu, je první v republice, která tuto ekologickou novinku zavedla a tím ušetří i nemalé peníze.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Naše dosavadní ceny za likvidaci nebezpečného odpadu se pohybovaly do 15 korun za jeden kilogram odvezený. Měli bychom mít úsporu v rámci jednoho a půl a až se blížit ke dvěma milionům korun ročně.”

Dekontaminační jednotka stála přes 8 milionů korun. Větší část pokryla evropská dotace, třemi miliony pak přispěl kraj.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: "Souběžně s Havířovem se to koupilo i do Frýdku-Místku, ale samozřejmě máme zájem to umístit do všech našich zařízení, kde bude smysluplná ekonomická úspora.”

Využití dekontaminační jednotky zváží i radnice.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Pokud bychom chtěli toto zařízení někde v našich domovech seniorů, kde tyto nebezpečné odpady vytváříme, tak to stojí za zvážení.”

Výhodou je, že dekontaminovaný materiál má výhřevnost jako hnědé uhlí a spalovny z něj mohou vyrábět odpadní teplo.

---

Slovenská strela přijela do Ostravy poprvé s cestujícími

Nádraží Ostrava-střed přivítalo v pátek vzácnou návštěvu. Poprvé po rekonstrukci vyrazil na jízdu s platícími cestujícími legendární vlak Slovenská strela.

V půl jedenácté zahoukal před železniční stanicí Ostrava - střed mohutný klakson a v zatáčce pod Frýdlantskými mosty se objevila višňová červeň Slovenské strely. Na peróně už čekaly milovníci železnice a spouště fotoaparátů a mobilů začaly cvakat. Legendární vlak přijel poprvé s cestujícími. 

Jan Palas, restaurátor, autor návrhu renovace: "Probíhá první jízda pro veřejnost, pro platící cestující. My jsme to koncipovali tak, aby ten zážitek byl akorát dlouhý a v cíli té cesty byla nějaká pozoruhodná pamětihodnost, nějaký program." 

Pro cestující byl připraven program, který zahrnoval besedu s restaurátorem a prohlídku železničního muzea přímo na nádraží. Hlavním objektem zájmu byla ale samozřejmě višňová krasavice.

Jan Palas, restaurátor, autor návrhu renovace: "Strela je určitě výjimečná z technického hlediska způsobem pohonu, který je kombinací elektrického a mechanického spojení." 

Dušan Cihlář, strojvedoucí: "Když funguje ta automatika, tak se to sice musí hlídat, ale už člověk nemusí hlídat tolik věcí." 

V půl dvanácté se strela vydala na zpáteční cestu a stejnou trasu i program absolvovala ještě jednou s novými 45 cestujícími. Obě tyto spanilé jízdy byly beznadějně vyprodané i přes vysokou cenu jízdenky 3999,- korun. 

---

Nový Jičín modernizuje basketbalovou halu

Novojičínští basketbalisté mají za sebou nejúspěšnější sezonu v první lize. Teď se dočkají i nové palubovky. Součástí připraveného projektu je i modernizace interiéru haly.

V nedávno ukončené sezoně I. ligy basketbalisté Nového Jičína skončili těsně před branami finále. Odehráli svůj nejlepší ročník v této druhé nejvyšší soutěži. Teď si mohou radost zdvojnásobit novou palubovkou, kterou využívají ale i další hráči, včetně dětí a mládeže.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Máme připravenou rekonstrukci celé sportovní haly, změn dozná celý interiér. Myslím si, že si to i zaslouží, protože je to budova postavena počátkem sedmdesátých let minulého století.”

Interiér dostane nové obložení. Repasovány budou sedačky. Palubovka byla částečně opravena v roce 2016, po rekonstrukci střechy celého objektu, kdy uvnitř haly stálo lešení. Podle prezidenta klubu byla ale tato oprava dost nešetrná.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Hlavní problém je v tom podkladu, který byl příliš zatížen a v některých místech nesplňuje tu funkci, kterou by měla. Když mám být konkrétní, tak jsou tady místa, kde nedochází k odrážení míče.”

Basketbalový klub je provozovatelem haly, majitelem objektu je město. Celkové náklady na modernizaci sportovišť jsou 11 a půl milionu korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Financováno by mělo být z rozpočtu města a zároveň z Národní sportovní agentury, kdy basketbalový klub jako žadatel získá dotaci. Ta by měla být 6, 7 milionů vysoká.”

Podíl města tedy bude 4,8 milionu korun. Práce budou zahájen v červnu, hotovo by mělo být do konce prázdnin.

---

Popelářům začal hořet náklad, vůz zachránili

Nejprve přišel výbuch a pak vyšlehly plameny. Popelářům, kteří převáželi plast, začaly uvnitř vozu odpadky hořet. Duchapřítomně ale náklad vysypali přímo na ulici a tím zachránili celý vůz. Požár vznikl, protože někdo hodil do kontejneru nádobu s hořlavinou. Ta tam ale v žádném případě nepatří.

Hořící hromada plastových odpadků přímo uprostřed ulice Čelakovského ve Frýdku-Místku. Vysypali ji tam popeláři rovnou z auta. Museli totiž jednat velmi rychle.

Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "Přijeli jsme k hnízdu, bereme plast, žluté kontejnery. No a ujeli jsme cirka 100 metrů, uslyšeli jsme výbuch menší no a hned plameny. Hned plameny, takže hned jsme otvírali zadek, vytlačili jsme odpad na zem a uhasili auto hasičákem."

S hašením hořícího odpadu okamžitě pomáhali i lidé z okolních domů a během několika minut dorazili hasiči, kteří oheň rychle dohasili.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Díky chlapům, kteří se zachovali správě a vytlačili ten odpad, který hořel. Nebo vůbec reagovali tak, že ten odpad vytlačili ven a okamžitě hasili vozidlo a snažili se uhasit i ten odpad, tak zachránili jednak obrovskou škodu, protože to vozidlo stojí nějakých 5,5 milionu to je jedna věc. A samozřejmě nedošlo k většímu neštěstí. Naštěstí v podstatě tam byl prostor, kde se to dalo vysypat. A dalo se to odstranit."

Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "V tom stresu člověk neví ani co má dělat. Já jsem to ani nemohl otevřít, jak mi ruka poskakovala, ale nebylo zbytí."

Důvodem požáru bylo, že někdo hodil do popelnice na plast pravděpodobně nějaký kanystr s hořlavinou, která po slisování ve voze explodovala.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě apeluji na občany, že tento odpad tam v žádném případě nepatří. Protože byla to neznámá kapalina. Buďto benzín, toluen nebo něco podobného, protože hned při tom naložení a stlačení to hned bouchlo a začalo hořet. Byl to kontejner na plasty a samozřejmě tyto odpady a veškeré nádoby od chemikálií, od výbušnin, od jakýchkoliv hořlavých látek patří do sběrných dvorů. Tam jsou pro to speciální kontejnery a tam s tím umíme nakládat. A nepatří do nádob na plasty. Tam patří opravdu jenom čisté plasty, které se dají potom dotřídit a dále nějakým způsobem využít."

Pohotové jednání zaměstnanců Frýdecké skládky přijel osobně ocenit i primátor města.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Duchapřítomně zareagovali na situaci, která se často neopakuje. Na výbuch a následný požár ve voze. A dostali náklad rychle ven. Tím samozřejmě zachránili vozidlo, které má mnohamilionovou hodnotu a předešli nějakým větším škodám, takže jsem se rozhodl, že je dneska symbolicky ocením a chtěl jsem jim poděkovat za jejich akci."

Frýdecká skládka po ohledání požářiště hasiči a policisty odpad naložila do kontejneru a odvezla k likvidaci.

---

Nový Jičín vybízí v květnu k darování krve

Zdravé město Nový Jičín podporuje dárcovství krve. Spolu s nemocnicí připravilo na květen motivační kampaň, která má oslovi i prvodárce. Na oplátku mohou mimo jiné získat cennou informaci o svém zdraví.

Krev je potřeba stále, a to nejen pro operace, ale je i celá řada diagnóz, které je nutné léčit transfuzí. Na podporu dárcovství krve vznikla v Novém Jičíně kampaň Daruj krev se Zdravým městem, ve spolupráci se zdejší nemocnicí. Teď v květnu se koná její druhý ročník.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to taková snaha podpořit právě lidi, kteří to ještě nevyzkoušeli, aby šli poprvé darovat krev. Důkazem jsem toho i já. Když jsem byl před rokem darovat poprvé, tak jsem zjistil, že to opravdu není problém a člověk má dobrý pocit, že může něco málo pro někoho udělat, možná dokonce zachránit život.”

Darovat vzácnou tekutinu v rámci kampaně mohou zájemci v květnové úterky, registrace je na webu nemocnice. Drobné odměny od Zdravého města obdrží všichni, nejen prvodárci.

Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Ta krev je potřeba celoročně. Cítíme nedostatek, máme takové zprávy i z krevní banky, takže vítáme každého dárce, který za vámi přijde. Jsme velmi rádi, že můžeme přivítat i mladé lidi. Chodí darovat krev studenti středních škol, byla u nás Educa, chodí ze spolků, třeba skauti.”

Pro dárce také nemocnice připravila různé benefity, jedním z nich je laboratorní vyšetření jejich krve v rámci odběru. Dozví se tak cenné informace o svém zdraví.

Nela Mechlová, transfuzní oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Na konci května jsme připravili vyšetření cholesterolu, glukózy a jaterních testů, takže takové to základní vyšetření, které u nás dárci budou mít zdarma.”

Transfuzní oddělení rovněž aktivně podpoří květnovou kampaň Český den boje proti rakovině, třeba konzultací v rámci prevence onkologických onemocnění.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-08-05-2022-14-00