Na Ostravsku fungovala nelegální preparátorská dílna
Na Ostravsku se celníci zabývají nepříliš obvyklým případem. Vypátrali totiž nelegální preparátorskou dílnu, kde tři muži vycpávali i kriticky ohrožené živočichy. Vyšetřování už si převzali kriminalisté.
Na záběrech, které celníci pořídili při jedné z domovních prohlídek na Ostravsku, je vidět hlavní preparátorská dílna. V barelech v okolí kůlny se namáčejí kožešiny nejrůznějších zvířat i samotná vyvržená zvířata. Spousta dalších kožešin už je vysušená a připravená k použití, všude jsou hromady paroží, forem na napínání kůží a dalšího preparátorského materiálu.
Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Z celkového zajištěného množství bylo 131 exemplářů chráněno podle zákona o ochraně přírody a jsou zařazeny na seznam zvláště chráněných druhů. Některé uhynulé exempláře jsou zařazeny na seznamu CITES a patří tak mezi nejvíce ohrožené druhy, se kterými je mezinárodní obchod zakázán či omezen a kontrolován."
Mezi hotovými preparovanými zvířaty tak byl například medvěd hnědý, rys ostrovid, jestřáb či sova, ale celníci našli i krajtu nebo leguána. Případ si převzali krajští vyšetřovatelé. Celkem bylo nalezeno 247 uhynulých exemplářů a 105 druhů živočichů v různém stádiu zpracování.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policejní komisařka oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství PČR Ostrava zahájila trestní stíhání dvou mužů ve věku 57 a 68 let a to z přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a z přečinu neoprávněného podnikání."
Hlavní podezřelý byl v roce 2019 za stejnou trestnou činnost odsouzen k tříleté podmínce, takže mu přibylo i maření úředního rozhodnutí. Mužům hrozí 3 roky vězení.
---
Velkou skládku v Karviné-Dolech se podařilo uklidit
Lokalita v části Karviné-Doly, kde se nacházela gigantická černá skládka je uklizena. Postarali se o to dobrovolníci neziskové organizace Adesse ecology. Úklid si rozložili do několika etap.
Takto zaneřáděná byla část lokality v Karviné-Dolech, bývalá sběrna u Jindřišky, kam si lidé lhostejní k životnímu prostředí zvykli odvážet kde co. Nejčastěji pneumatiky nebo lednice. Partě lidí z Karviné, kterou dali dohromady zakladatelé neziskové organizace Adesse ecology, to nedalo spát a rozhodli se skládku před rokem a půl postupně uklízet až do podoby, jak vypadá dnes.
Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: "Máme odvezeny téměř všechen objemný odpad, celkově 24 tun. Na začátku jsme odváželi skelety z ledniček, byly tady dřevěné palety, největší objem byly plastové nárazníky, bužírky a obaly z kabelů."
Spolek oslovil i několik ekologických organizací, firem, vlastníků pozemků, nadací i město. Několik z oslovených subjektů pak dobrovolníkům podalo pomocnou ruku.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Veškeré aktivity ekologických organizací nebo spolků ať už Adesse ecology nebo Trash Hero, vítáme, protože tyto spolky se snaží zachránit životní prostředí. Dodáváme jim pracovní rukavice, pytle na sběr, pomáháme jim vytipovávat místa ve městě a vítáme tuto aktivitu. Veškeré tyto aktivity vedou k úsporám v rozpočtu města.”
Na místě zůstal nebezpečný odpad eternit a těžká suť. Tyto odpady budou muset být extra zklikvidovány.
---
Mezi Havířovem a Ostravou testují první vodíkový autobus
Malý elektrobus na vodíkový pohon zapůjčený na dva týdny ze Slovenska testuje na trase mezi Havířovem a Ostravou dopravce ČSAD Havířov. Na běžné lince ověřuje dojezd autobusu na vodík a také čistě na baterie. Moravskoslezský kraj už mezitím vypsal soutěž na dodavatele většího počtu vodíkových autobusů pro příměstskou dopravu.
Jakub Vyvial, ředitel osobní přepravy ČSAD: “Jde o test, který nám prokáže schopnost tohoto paliva fungovat v běžném provozu, jeho reálnou spotřebu, vytíženost, jestli jsme schopni ujet dostatečný počet kilometrů na natankování. Následně data vyhodnotíme společně s krajem, jakožto objednavatelem dopravy, který má ambice do budoucna rozšířit vodíkový pohon do příměstské dopravy.”
Martin Kuš, řidič: "Je to živé, člověk na to šlápne a jede to svižně. Necuká to. Pozitivní dojem mám. Hlavně, že jestli to tady naplním za deset minut, tak nemusím nikde stát čtyři hodiny, než se mi to nabije.”
Plnit takto každý den autobusy dovezeným vodíkem by ale bylo ekonomicky náročné.
Jakub Vyvial, ředitel osobní přepravy ČSAD: "V momentě, kdy bude poptávka, bude i nabídka. V té první fázi by to mělo být tak, že by vznikly plnicí stanice v Ostravě na Hranečníku, druhá by mohla vzniknout v Havířově. Do budoucna se počítá s využitím buďto zbytných plynů ze šachet, případně přeměnou zemního plynu, nebo dalších odpadních látek z výrobních firem.”
Zcela bezemisní dopravu podporuje i radnice.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “V případě, že jede jen na vodík, tak z něho odkapává jen voda. Jinak tento konkrétní autobus dokáže i přes sto kilometrů ujet pouze na elektrickou energii z baterií, tuto energii si vyrábí rekuperací při jízdě. Je to skvělé a Havířov je opět na špici.”
Kraj už vyhlásil veřejnou zakázku na dopravní obslužnost na trase Ostrava - Havířov - Karviná na deset autobusů s vodíkovým pohonem. 85 procent pořizovacích nákladů by bylo hrazeno z EU. Provoz by měl být zahájen nejpozději do roku 2025.
---
Hasiči i policisté cvičili postup při explozi výbušnin
Důležitá součást práce složek záchranného systému je nácvik. Obzvlášť se to týká situací, které nastávají jen výjimečně, jako je tomu v případě skladu výbušnin v firmy Explosia v Krmelíně. Cvičení se účastnili hasiči a policisté.
Mobilní sirény na vozidlech hasičů i policistů okamžitě varují obyvatele před nebezpečím. Námětem cvičení je exploze ve skladu průmyslových výbušnin. Na místo se sjíždějí složky IZS.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Cílem bylo procvičit součinnost složek IZS, úřadů i stav havarijní připravenosti provozovatele skladů - tedy včetně vyrozumění dotčených orgánů, aktivace složek IZS i jejich koordinaci a taktiku při společném zásahu. Součástí bylo rovněž varování a informování obyvatelstva v přilehlé oblasti."
Podniky a firmy, které mohou být potenciálním nebezpečím, musejí mít havarijní plány. Obzvlášť se to týká firem, které vyrábějí, používají a nebo skladují vysoce hořlavé či výbušné látky. Jednu z nich je i krmelínská Explosia - sklad výbušnin a střelivin. Jde o 8 objektů rozmístěných po lese u Krmelína.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Výbuch jednoho ze skladů byl podle námětu cvičení způsoben požárem lesa, který se rozšířil až k samotnému objektu. Jeden ze zaměstnanců strážní služby byl pohřešován, výbuch zároveň narušil statiku skladu."
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Úkolem strážníků Městské policie Ostrava bylo v rámci cvičení obsadit body určené k uzavření okolí dle havarijní karty Explosia, regulovat dopravu a pohyb osob a informovat obyvatelstvo dle pokynů velitele zásahu."
Cvičení proběhlo ke spokojenosti velitelů, ale drobné nedostatky se najdou vždy. Nezbývá než doufat, že k ničemu podobnému nedojde.
---
Vánoční přání novojičínských dětí bylo vyslyšeno
Projekt Vánoční překvapení opět zajistil dárky pod stromeček pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Akci zorganizovalo Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci s městským úřadem
Podpořit štědré Vánoce i v rodinách, kde sociálně-ekonomická situace není dobrá, pomáhá v Novém Jičíně projekt Vánoční překvapení, už čtvrtým rokem je myšlenkou Rodinného centra Mozaika a sociálního odboru města. Letos tak díky této akci a štědrosti dárců bude mít o něco větší radost u stromečku 41 dětí.
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Během dvaceti čtyř hodin byl seznam zaplněn. Takže zájem dárců by velký. Líbilo se mi i to, že oni už jako by na to čekali, kdy rodinné centrum vyhlásí tu výzvu. Někteří rodiče vybírali dárečky ve věku a pohlaví svých dětí a pak to šli i společně koupit. Moc se nám líbí ta štědrost i to, že to má takový hlubší kontext, že s učíme dobrotě v celé rodině.”
Seznam dětí, tedy zda se jedná o děvče nebo chlapce, kolik je jim let a co by si asi přáli, zveřejnila Mozaika na svém Facebooku. Vytvořilo ho oddělení sociálně právní ochrany dětí.
Richard Pešat, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí: “My jsme vytipovali skutečně ty nejpotřebnější děti, které pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí, které je spojeno s tím, že je tam problematické bydlení, zadluženost nebo ztráta zaměstnání. takže tyto děti budou obdarovány.”
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Menší děti si přály stavebnice, holčičky samozřejmě panenky plus nějaké tvořivé sady. A v letošním roce se sešlo na seznamu víc dětí mezi desátým a čtrnáctým rokem a ty si přály oblečení, mikiny, trička, a také dekorativní kosmetiku.”
Dárky teď bude sociální odbor postupně distribuovat do rodin tak, aby je všechny děti 24. prosince mohly u stromečku rozbalit.
---
Repliky korunovačních klenotů vystavují v Jablunkově
Prezident Miloš Zeman aktuálně oznámil, že v lednu vystaví korunovační klenoty. Kdo však nechce stát v dlouhých frontách, může se vypravit do Jablunkova, kde jsou od pondělí vystaveny mistrovské repliky korunovačních klenotů a také mnoho dalších exponátů.
Přesto, že se nejedná o pravé korunovační klenoty, i tak jde o unikátní výstavu velmi cenných kusů. Autorem je světově uznávaný šperkař Jiří Urban, který realizoval šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II. Repliky českých korunovačních klenotů jsou nyní vystaveny v historické budově .
Petr Hamrozi, ředitel Muzea bible v Jablunkově: “Jedná se o putovní výstavu, která putuje zhruba 7 let po celé České a Slovenské republice a jsme moc rádi, že se podařilo tuto výstavu dostat právě tady do našeho regionu, do Moravskoslezského kraje a díky tomu přiblížit tyto zajímavosti. Tato výstava je mistrovská a to mistrovské oslovení se používá především proto, že tyto repliky jsou opravdu propracované do maximálních detailů. Ta výroba byla velmi náročná, velmi složitá a díky tomu se lidé mohou podívat na to, jak prakticky vypadají skoro originální klenoty.”
Repliky korunovačních klientů mají hodnotu několika milionů korun a musí tomu odpovídat i zabezpečení. Na skvosty se do Jablunkova přijeli podívat i odborníci.
Olga Szymanská, šperkařka: “Já jsem absolventkou turnovské školy šperkařské a chodila jsem tam právě v době, kdy se tvořila první kopie svatováclavské koruny. Působí to na mě moc pěkně a jsem moc ráda, že tady vidím nejenom tady tu korunu, žezlo a jablko, ale taky je tady kromě toho korunovační meč, korunovační plášť, řetěz a další krásné předměty.”
Výstava potrvá do konce ledna a pro návštěvu je nutná předchozí rezervace.
---