Ostrava přispívá na přeměnu nebytových prostor na byty
Po celé Ostravě je řada obchodů a provozoven, které jsou dlouhodobě nevyužívané. Město nyní nabízí majitelům finance na jejich přestavbu na byty. Peníze mohou využít i na rekonstrukci nevyužívaných bytů.
Nedostatek dostupného bydlení trápí všechna velká města v naší zemi a ani v Ostravě tomu není jinak. Magistrát proto podporuje ať už výstavbu, jako je tomu v případě Nových Laubů a nebo také projekty prostřednictvím nového dotačního titulu na přeměnu nevyužívaných prostor a rekonstrukci starých bytů.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Slibujeme si od toho, že zmiznou prázdné prostory, které jsou nevyužívané 10 a více let a mohou sloužit k nabídce atraktivního, ale i dostupného bydlení, protože podmínkou je určitý počet bytů s regulovaným nájemným."
V rámci nového dotačního programu města podalo žádost osm zájemců, požadovaná částka celkem činila 12 milionů korun. Uspělo šest žadatelů, kterým město přispěje v součtu částkou 8 milionů korun.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Je možné žádat do 50 procent způsobilých nákladů. Není to tak, že bychom někomu zaplatili plnou rekonstrukci nebytových prostor na bytové, ale je nutná spoluúčast majitele."
Město např. podpoří obnovu 18 bytů v centru Ostravy na Nádražní ulici. Dům je v posledních letech postupně rekonstruován finance nyní dopomohou k dokončení dalších prací. Rekonstrukci prostor město dofinancuje částkou 3 miliony korun, další víc jak 4 miliony hradí žadatelé.
---
NJ pošta se přestěhovala, stará budova byla velká
Pošta v Novém Jičíně opustila svou budovu na ulici K nemocnici. Pobočka se přestěhovala do obchodního centra Javor. Stávající budovu pošta využívala jen zčásti a prostory už nevyhovovaly modernímu provozu.
Je osm hodin ráno a do nové pobočky České pošty v Novém Jičíně přicházejí první lidé. Přemístila se z budovy na ulici K nemocnici o pár desítek metrů - do patra obchodního domu Javor. Je to desátá pobočka České pošty s novým proklientským konceptem obsluhy v moderním designu.
návštěvníci pošty:
“Vypadá to nádherně, doufám, že to bude lepší než na staré poště, ta byla taková zdlouhavější, takže doufám, že to bude rychlejší.”
“Myslím, že to bude lepší, kvalitnější. Jednak ten prostor je takový, že člověka naladí, akorát jsem trošku přemýšlela o těch lidech, kteří chodí o berličkách, ale viděla jsem, že je tu výtah.”
Jeden z důvodů stěhování pobočky byl ekonomický, dosavadní budova byla pro potřeby pošty zbytečně velká a dvě patra byla prázdná.
Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty: “A pak samozřejmě ten zákazník potřebuje úplně jiný styl obsluhy, takže je to ten zákaznický komfort, organizace práce je tady dneska úplně jiná.”
Interiér nové pobočky vznikal i ve spolupráci s městem, zdobí jej designová stěna, která odkazuje na jeho historii.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Našim hlavním příspěvkem bylo grafické ztvárnění náměstí Nového Jičína, kde představujeme budovu Staré pošty a zároveň, podle našeho logomanuálu města, je tu znak města upgradovaný ve stylu poštovní známky.”
Své dosavadní sídlo na ulici K nemocnici Česká pošta prodává. Město o koupi této budovy zájem nemá.
---
Ostrava podpořila další zelené projekty v obvodech
Ostrava přispívá ke snižování negativních dopadů změn klimatu řadou zelených projektů. V jednotlivých obvodech vznikají nové zelené plochy, obnovené parky či trvalkové záhony. Jeden z nich vykvete už v březnu v Polance nad Odrou.
Třapatky, Orlíček ale i narcisy a tulipány. Tisíce nových trvalek tento týden vysazují pracovníci Ostravských městských lesů v obvodu Polanka nad Odrou. Vykvetou podél frekventované silnice 1. května v centru obvodu.
Pavel Bochnia /SNK Polanka nad Odrou/ - Starosta Polanky nad Odrou: "Je to tady ten široký pás, který bude osazený především trvalkami a travinami - je to cirka 20 tisíc kusů trvalek a travin."
Květnatý pás bude přibližně 300 metrů dlouhý. Jedná se o další vylepšení Polanky, jelikož zde byla nedávno opravena silnice a křižovatka.
Pavel Bochnia /SNK Polanka nad Odrou/ - starosta Polanky nad Odrou: "Navazuje to na opravdu krásný rybník, který bychom do budoucna taky rádi zrenovovali, aby mohl sloužit lidem."
Ostrava na zeleň přispěla částkou téměř 3,5 milionu korun. Jedná se o další projekt v rámci Adaptační strategie, jež má snížit negativní dopady změn klimatu na životní prostředí.
Aleš Boháč /STAROSTOVÉ pro OSTRAVU/ - náměstek primátora: "Jsou to projekty, které si vyžádaly městské obvody z fondu životního prostředí, které vytváří město. - Tyto peníze jsou rozdělené na jednotlivé projekty, které mají mít pozitivní dopad na klima v Ostravě, veřejný prostor v Ostravě."
Řada zelených projektů již byla dokončena. Například zpřístupnění podmočené části Bělského lesa stezkou s názvem Cesta vody. Jiné se zase připravují, jako obnova parku s jezírkem u polikliniky v Hrabůvce.
---
Oprava silnice před školou v Havířově ztíží dopravu žáků
Ještě do konce letošního roku chtějí moravskoslezští silničáři opravit silnici mezi Havířovem a Horními Bludovicemi. Jde o silnici, která je frekventovaná a hlavně u ní stojí škola. Stavba rodičům ztíží dopravu žáků.
Takto to každé ráno vypadá před Základní školou na ulici Frýdecká v Havířově. Rodiče zastavují, kde se dá a rychle vysazují své děti z aut. Právě na této silnici bude během listopadu a prosince probíhat rozsáhlá rekonstrukce.
Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK: “Termín opravy této silnice je naplánovaný od 8. listopadu do 20. prosince s tím, že bude za částečného provozu. Je tam navržena i úplná uzavírka od 20. listopadu do 10. prosince. Potom bude ještě jedna úplná uzavírka, kdy se bude pokládat finální vrstva asfaltu, a to v termínu 3. až 9. prosince.”
Škola už rodiče o rekonstrukci informovala.
anketa, rodič: "Myslím si, že tato oprava měla být udělaná v létě během letních prázdnin, protože spoustu rodičům to zkomplikuje a myslím, že bude i hluk kolem školy."
anketa, rodič: “My to budeme operativně řešit pěšky. Ale, když nebude zbytí, tak to budeme muset nějak objíždět.”
Jiřina Sivá, ředitelka ZŠ a MŠ: "Dotazem na Správu silnic jsme se dozvěděli, že autobusová doprava tady ke škole bude zachována, kromě víkendů. Co se týče dopravy osobních aut, tak pro osobní auta má být silnice úplně uzavřena, ale rodiče mohou využít příjezd ke škole od ulice Selské."
Oprava silnice bude v délce 1,7 kilometru, a to od křížení se silnicí I/11 a po místní komunikaci U lipek.
---
Historický zvon z roku 1649 má své čestné místo
Do Píště se před dvěma lety vrátil historický zvon z roku 1649. Stalo se tak po 81 letech. Po pečlivém zkoumání odborníků teď našel čestné místo před presbytářem v místním kostele sv. Vavřince.
Historický zvon z roku 1649 byl zrekvírován za 2. SV, kdy nejdříve skončil na hřbitově zvonů v Hamburku a poté v německé farnosti Grötzingen u Stuttgartu, kde zvonil do roku 2021.
Daniel Fichna (Společně pro Píšť), starosta Píště: “Velkou radost nám udělala zpráva v roce 2015, kdy jsme zjistili, že ten zvon existuje, protože to je jedna z nejcennějších dochovaných věcí obce.”
Zvon váží 350 kilogramů a je pevně uchycen na ručně kovaném stojanu. Vzhledem k bezpečnosti se na něj zvoní pouze srdcem.
Stojan vyrobili kováři ze Střední umělecké školy AVE Art v Ostravě.
Marek Břuska, umělecký kovář, AVE Art: “Chtěli jsme to pojmout taky trošku ať se to hodí do toho kostela ten stojan, i k tomu zvonu, takže jsme to udělali klasickou starou technikou, kdy tam není opravdu žádný kousek svaru. Je to nýtováno.”
Zvon bude stejně jako ostatní zvony v kostele sloužit k liturgickým úkonům.
Daniel Fichna (Společně pro Píšť), starosta Píště: “Zvony patří do věže, ale tam máme 3 zvony nové z roku 2000, tak jsme zvolili čestné místo tady před presbytářem pod kazatelnou. Je také funkční a můžeme na něj zvonit i tady.”
Do ostravsko-opavské diecéze by se v rámci projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu mělo vrátit 6 zvonů. Nejstarší z nich, který pochází z roku 1507, poputuje do Oldřišova.
---
V Karviné staví i obnovují dětská hřiště
Některá dětská hřiště v Karviné už pomalu dosluhují a je čas na jejich obnovu. Pracovníci Odboru komunálních služeb magistrátu města proto před obnovou provádí průzkum mezi obyvateli blízkých domů, zda má hřiště dál sloužit dětem nebo si většina přeje jeho demontáž. Žádosti jsou totiž oboustranné.
Na území Karviné mimo areály mateřských škol se v současné době nachází zhruba 24 dětských hřišť s různými herními prvky. Odbor komunálních služeb každoročně dostává několik žádostí na vybudování nových herních prvků, každá žádost je ale podrobena průzkumu obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Ne každý dnes chce mít dětské hřiště pod okny, protože zaznamenáváme i pravý opak, někteří chtějí demontovat hřiště a lavičky z důvodu nadměrného hluku."
Například v Karviné-Hranicích přibyl před pár dny na žádost rodičů starších dětí nový solitérní herní prvek, jeho montáž proběhla jako první v České republice.
anketa: místní děti: "Jako docela je to náročné, ale jinak se to proleze." "Je super, že to tady v Karviné je, protože je to zábavné, ale i trochu náročné.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Zaznamenali jsme i na sociálních sítích, že je to málo, že tady je jen jeden herní prvek a že by se tady mohly doplnit další, ale ta dopadová plocha kolem tohoto herního prvku musí mít dostatečný prostor a samozřejmě jsou nějaké normy, které musíme dodržet, takže nelze naskládat na tento prostor více herních prvků."
Více herních prvků přibude na novém dětském hřišti, které se staví v docházkové vzdálenosti, zhruba o 200 metrů dále, na ulici Slovenská. A v Karviné-Hranicích na ulici Čsl. Armády už dětem slouží úplně nově vybudované hřiště s domečkem a prolézačkami.
---