Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Obžalovaný tvrdí, že kamaráda sekerou zabít nechtěl
  • Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I.
  • Otevřenou ventilačku bral zloděj za pozvání do bytu
  • Studéňáci ve třídění polevili a odpadu je více
  • V Zábřehu se připomínalo osvobozování Ostravy
  • Janáčkova filharmonie Ostrava bude mít nového šéfdirigenta

Obžalovaný tvrdí, že kamaráda sekerou zabít nechtěl

Senát Krajského soud v Ostravě začal řešit případ pokusu vraždy, který se měl odehrát před rokem v Třinci. Konflikt mezi dvěma opilými muži se jeden z nich rozhodl ukončit sekerou. U soudu odmítl přijmout nabízených 12 let vězení a tvrdí, že protivníka sekl do hlavy jen jednou.

Dva staří známí z Třince se loni 16. května potkali po letech. V bytě mladšího z nich pak společně pili vodku, přičemž mezi nimi došlo ke sporu. Majitel bytu totiž pojal podezření, že mu jeho kamarád ukradl mobil. Slovní spor vygradoval do šarvátky, ve které hostitel popadl sekeru a svého hosta několikrát udeřil.

Vít Legerský, státní zástupce, KSZ Ostrava: “Obžalovaný zareagoval tím, že vzal do ruky sekeru a opakovaně sedícího a následně ležícího poškozeného udeřil do obličejové a vlasové části hlavy a způsobil mu několik zlomenin lebky, včetně zlomeniny loketní kosti.”

Když pak tehdy devětapadesátiletý muž viděl, jak z napadeného teče krev, vyběhl na chodbu, kde ze svého druhého mobilního telefonu zavolal policii a záchrannou službu.

Vít Legerský, státní zástupce, KSZ Ostrava: “Způsobil mu několik zlomenin lebky, včetně zlomeniny loketní kosti. Pouze shodou šťastných okolností a obraně napadeného mu nezpůsobil smrtelná zranění.”

Státní zástupce při hlavním líčení navrhl trest v délce 12 let vězení, se kterým však obžalovaný nesouhlasí. Tvrdí, že kamaráda sekl jen jednou a rozhodně ho nechtěl zabít. Rozhodnutí soudu se tak bude opírat především o výpovědi svědků a znalecké posudky.

---

Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I.

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Karel I., poslední král zemí Koruny české, patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší novodobé historie. Svým příkladným životem inspiroval mnoho lidí a byl za své činy zaslouženě blahořečen papežem. Opavu osobně navštívil přesně před 110 lety.

Ondřej Haničák, historik a kurátor Slezského zemského muzea: “Bylo to u příležitosti pohřbu, byla to velká událost, byl to pohřeb vratislavského biskupa Georga Kopa, takže to bylo poprvé, kdy tento panovník navštívil poprvé a naposled za svého života, kdy navštívil tehdejší zemské hlavní město Opavu jako součást Rakousko-Uherské říše.”

Princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I. Habsburského: “Jsem opravdu velmi potěšen a nejen potěšen, jsem teď plný emocí. Když vidím tu sochu a relikvii. A jak řekl biskup, můj děda tu jednou byl, bylo to v roce 1914 a nyní je zde na dlouhou dobu.”

Princ Lorenz Belgický se v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie zúčastnil instalace relikvie svého dědečka.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to neuvěřitelně milý, příjemný, srdečný člověk. Opava se mu neuvěřitelně líbí, on byl připraven, on si nastudoval, co tady všechno máme a byl z Opavy opravdu unešen.” 

Relikviář je vyroben z umělého kamene, aby nezatěžoval konkatedrálu, která je památkově chráněná a napatinován na bronz.

---

Otevřenou ventilačku bral zloděj za pozvání do bytu

Důležitá zpráva přišla od ostravské policie. Podařilo se totiž zadržet zloděje, který by hlavně v době dovolených mohl napáchat velkou škodu. Ke vloupání do bytů totiž využíval okna otevřená na ventilaci.

Záběry ze zastavárny dokumentují, kde končily kradené věci z případu vykradených bytů, které se začaly množit napříč Ostravou. V jednom případě jde o prodej zlatých šperků z jedné krádeže a v dalším o směnárnu bankovek, kde zloděj potřeboval odcizené eura proměnit na naše koruny. Modus operandi byl ve všech případech stejný.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Neznámý pachatel se soustředil především na přízemní byty v panelových domech, které měly otevřené okno na ventilaci. I přestože některá okna byla vybavena sítěmi proti hmyzu, nezabránila vniknutí."

Ke krádežím si zloděj vybíral nejčastěji dopolední dobu, kdy je největší pravděpodobnost, že majitelé bytů jsou v práci. Prověřoval to tak, že zazvonil, zda je někdo doma. Při pátrání policisté zjistili, že byl z vězení nedávno propuštěn 9 krát trestaný muž, který měl stejný styl a pak už to šlo rychle.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava:  "Komisař 5. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání 32letého muže, kterého obvinil z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a legalizace výnosů z trestné činnosti."

Lenka Stočes Hubertová, oddělení prevence PČR MS kraje: "I když tomu počasí vybízí, je teplé období a každý větrá, tak v případě odchodů z domu uzavírejte i okna otevřená na ventilaci. Stačí jen chvilka a nezvaný host se snadno dostane do vašich domovů."

Vzhledem ke škodě téměř 200 tisíc korun i opakování stejné trestné činnosti hrozí muži 5 let za mřížemi. 

---

Studéňáci ve třídění polevili a odpadu je více

Studénka zveřejnila výsledky odpadového hospodářství za rok 2023 - a nejsou nijak příznivé. Ve srovnání s rokem 2022 lidé loni vyprodukovali více směsného komunálního odpadu a méně třídili.

Do popelnic na směsný komunální odpad lidé ve Studénce v loňském roce vysypali zhruba o 25 tun odpadků více než v roce 2022.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “A naproti tomu, bohužel, občané vytřídili o nějakých 27 tun méně odpadů, které náleží mezi sklo, papír a plast. V rámci roku 2023 jsme zlikvidovali 1 476 tun směsného komunálního odpadu.”

Na likvidaci odpadu vynaložilo město bezmála 11 a půl milionu korun, což při přepočtu na jednoho obyvatele představuje 1 200 korun na rok. Loni byl poplatek za odpady 720 korun, letos je to 888 korun.

Jedinou cestou, jak množství směsného komunálního odpadu snížit a tím snížit náklady na jeho likvidaci, je důsledně třídit.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Tady je klasický příklad, jak vypadá popelnice na směsný komunální odpad ve Studénce. Vidím, že tady máme hromadu papíru, který má končit v modrých kontejnerech, máme tady hromadu plastů, který má být ve žlutých kontejnerech, máme tady sklo, to je velmi těžká komodita, takže nám zbytečně protěžuje ten odpad. To vše se dá vytřídit.”

Aby město snížilo náklady na odpady, snaží se optimalizovat četnost svozů a mezi bytovými domy by se mělo objevit více kontejnerů na třídění odpadu.

---

V Zábřehu se připomínalo osvobozování Ostravy

Jak se ke konci druhé světové války osvobozovala Ostrava mohli díky ukázky s využitím těžké techniky vidět návštěvníci sobotní Bojové cesty. Jednalo se součást třídenního programu, který připomínal postup 1. Československé tankové brigády.

Takto vypadala historická rekonstrukce událostí u Polanecké spojky v ostravském Zábřehu. Dobrovolníci z Československé obce legionářské zde sehráli část tzv. ostravské operace, kdy spojenecké jednotky v roce 1945 osvobozovali ocelovou metropoli Československa.

Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Toto místo jsme zvolili záměrně. Tady se nachází památník československým tankistům, kteří se právě zde přebrodili přes Odru. Byl to docela velký výkon, protože na jaře v roce 1945 byla velká voda a sahala až do toho tanku a dostali se tady nepozorovaně až do centra Ostravy, čímž uspíšili osvobození Ostravy, říká se, o 4 dny.“

Hlavním lákadlem akce byla ukázka vojenské techniky.

Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Jsou tady vozidla GMC, GM Jeep, GAZ, dokonce máme i Pragu RN, která za námi přijela z Litoměřic a není to úplná náhoda, protože na Litoměřicku sídlili českoslovenští váleční veteráni a tankisté československé tankové brigády a tady ti kluci jsou vlastně jejich potomci, kamarádi a tak dále.“

Kvůli technickým problémům se organizátoři báli, že na ukázce bude chybět samotný tank. Nakonec ale dorazil.

anketa, účastníci akce: „Já jsem se přišel na techniku, kterou tady vystavovali a používali jako kdyby v boji. A bylo to pěkné. Mohli jsme se i podívat blíže. Nejvíc mě zaujalo, jak říkali, že nerozjedeme tank a nepojede to a nakonec se všichni radovali, protože tank rozjeli a bylo to úplně super.“

anketa, účastníci akce: „Já jsem přišla s babičkou a my jsme se chtěli kouknout, jak se osvobozuje Ostrava. Jsem tu poprvé v tomto roce.“

anketa, účastníci akce: „Přišli jsme se podívat na místo, odkud československá armáda osvobozovala tady Ostravu.“ – „A co se Vám nejvíce líbilo?“ – „Jak přijel ten tank a jak stříleli z těch zbraní a těch tanků. Jak přijel ten tank tak byl úplně obrovský, já jsem si myslel, že bude menší.“

Po historické rekonstrukci proběhl i pietní akt u pomníku překročení Odry.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Já jsem velmi ráda, že městský obvod se mohl jak finančně tak pořadatelsky na této velmi významné akci, týkající se naší historie, je to takový velký milník, podílet. Jsem ráda, že je tady i velká část veřejnosti a je velmi důležité si tyto historické momenty připomínat, protože si myslím, že to je skoro až povinnost uctívat lidi, kteří za nás bojovali a mnohdy položili i životy.“

anketa, účastníci akce: „Tak hlavně na vojenskou techniku jsme se přišli podívat, co osvobozovala Ostravu a je to pěkné. Vzpomínková akce, s uctěním tady u památníku, moc pěkná akce i technika.“

Československé tankové brigády se letos během třídenní akce podívaly do Bohumína, Ostravy a obcí v okolí Horní Lhoty.

---

Janáčkova filharmonie Ostrava bude mít nového šéfdirigenta

Daniel Raiskin se stane novým šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava. Tento zkušený ruský dirigent, který vede Slovenskou filharmonii, už s orchestrem podepsal smlouvu. I když oficiálně nastoupí až za dva roky, již v nadcházející sezoně začne s orchestrem intenzivně spolupracovat.

Janáčkova filharmonie Ostrava letos vstoupí do 71. sezóny. I tu musí odehrát v provizorních podmínkách bývalého kina Vesmír, ale letos už se bude poklepávat základní kámen nové koncertní haly, takže cíl je na dohled. Největší změnou je tak zahájení spolupráce s budoucím šéfdirigentem Danielem Raiskinem. 

Jan Žemla, ředitel JFO: "Je mou milou povinností a ctí říct, že se Daniel Raiskin stává od sezóny 2026/27 šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava. Do té doby bude hlavním hostujícím dirigentem."   

Daniel Raiskin, hostující dirigent a budoucí šédirigent: "Bylo to velmi logické a snadné rozhodnutí. Za posledních pětadvacet let jsem dirigoval po celém světě opravdu hodně orchestrů, ale Janáčkova filharmonie a její emoční síla se mi zapsaly do paměti, takže se velmi rád stanu šéfdirigentem tohoto skvělého orchestru.“

Nová koncertní sezóna nabídne bohatý program plný zvučných jmen. Novinkou, která potěší zejména rodiče, je koncertní řada věnovaná dětem.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "JFO rozšiřuje svou edukační činnost na projekty pro 4 - 6leté děti, což je velmi podstatné, protože se už od dětských let vychovávají noví fanoušci nejen JFO, ale i pro novou koncertní halu." 

První polovina nové sezóny se ještě částečně ponese v tématu Roku české hudby, v rámci nějž zařadila i Janáčkova filharmonie díla významných českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Josefa Suka či Leoše Janáčka.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
12. května 2024, 14:00

Obžalovaný tvrdí, že kamaráda sekerou zabít nechtěl

Senát Krajského soud v Ostravě začal řešit případ pokusu vraždy, který se měl odehrát před rokem v Třinci. Konflikt mezi dvěma opilými muži se jeden z nich rozhodl ukončit sekerou. U soudu odmítl přijmout nabízených 12 let vězení a tvrdí, že protivníka sekl do hlavy jen jednou.

Dva staří známí z Třince se loni 16. května potkali po letech. V bytě mladšího z nich pak společně pili vodku, přičemž mezi nimi došlo ke sporu. Majitel bytu totiž pojal podezření, že mu jeho kamarád ukradl mobil. Slovní spor vygradoval do šarvátky, ve které hostitel popadl sekeru a svého hosta několikrát udeřil.

Vít Legerský, státní zástupce, KSZ Ostrava: “Obžalovaný zareagoval tím, že vzal do ruky sekeru a opakovaně sedícího a následně ležícího poškozeného udeřil do obličejové a vlasové části hlavy a způsobil mu několik zlomenin lebky, včetně zlomeniny loketní kosti.”

Když pak tehdy devětapadesátiletý muž viděl, jak z napadeného teče krev, vyběhl na chodbu, kde ze svého druhého mobilního telefonu zavolal policii a záchrannou službu.

Vít Legerský, státní zástupce, KSZ Ostrava: “Způsobil mu několik zlomenin lebky, včetně zlomeniny loketní kosti. Pouze shodou šťastných okolností a obraně napadeného mu nezpůsobil smrtelná zranění.”

Státní zástupce při hlavním líčení navrhl trest v délce 12 let vězení, se kterým však obžalovaný nesouhlasí. Tvrdí, že kamaráda sekl jen jednou a rozhodně ho nechtěl zabít. Rozhodnutí soudu se tak bude opírat především o výpovědi svědků a znalecké posudky.

---

Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I.

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Karel I., poslední král zemí Koruny české, patří mezi nejvýznamnější osobnosti naší novodobé historie. Svým příkladným životem inspiroval mnoho lidí a byl za své činy zaslouženě blahořečen papežem. Opavu osobně navštívil přesně před 110 lety.

Ondřej Haničák, historik a kurátor Slezského zemského muzea: “Bylo to u příležitosti pohřbu, byla to velká událost, byl to pohřeb vratislavského biskupa Georga Kopa, takže to bylo poprvé, kdy tento panovník navštívil poprvé a naposled za svého života, kdy navštívil tehdejší zemské hlavní město Opavu jako součást Rakousko-Uherské říše.”

Princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I. Habsburského: “Jsem opravdu velmi potěšen a nejen potěšen, jsem teď plný emocí. Když vidím tu sochu a relikvii. A jak řekl biskup, můj děda tu jednou byl, bylo to v roce 1914 a nyní je zde na dlouhou dobu.”

Princ Lorenz Belgický se v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie zúčastnil instalace relikvie svého dědečka.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to neuvěřitelně milý, příjemný, srdečný člověk. Opava se mu neuvěřitelně líbí, on byl připraven, on si nastudoval, co tady všechno máme a byl z Opavy opravdu unešen.” 

Relikviář je vyroben z umělého kamene, aby nezatěžoval konkatedrálu, která je památkově chráněná a napatinován na bronz.

---

Otevřenou ventilačku bral zloděj za pozvání do bytu

Důležitá zpráva přišla od ostravské policie. Podařilo se totiž zadržet zloděje, který by hlavně v době dovolených mohl napáchat velkou škodu. Ke vloupání do bytů totiž využíval okna otevřená na ventilaci.

Záběry ze zastavárny dokumentují, kde končily kradené věci z případu vykradených bytů, které se začaly množit napříč Ostravou. V jednom případě jde o prodej zlatých šperků z jedné krádeže a v dalším o směnárnu bankovek, kde zloděj potřeboval odcizené eura proměnit na naše koruny. Modus operandi byl ve všech případech stejný.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Neznámý pachatel se soustředil především na přízemní byty v panelových domech, které měly otevřené okno na ventilaci. I přestože některá okna byla vybavena sítěmi proti hmyzu, nezabránila vniknutí."

Ke krádežím si zloděj vybíral nejčastěji dopolední dobu, kdy je největší pravděpodobnost, že majitelé bytů jsou v práci. Prověřoval to tak, že zazvonil, zda je někdo doma. Při pátrání policisté zjistili, že byl z vězení nedávno propuštěn 9 krát trestaný muž, který měl stejný styl a pak už to šlo rychle.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava:  "Komisař 5. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání 32letého muže, kterého obvinil z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a legalizace výnosů z trestné činnosti."

Lenka Stočes Hubertová, oddělení prevence PČR MS kraje: "I když tomu počasí vybízí, je teplé období a každý větrá, tak v případě odchodů z domu uzavírejte i okna otevřená na ventilaci. Stačí jen chvilka a nezvaný host se snadno dostane do vašich domovů."

Vzhledem ke škodě téměř 200 tisíc korun i opakování stejné trestné činnosti hrozí muži 5 let za mřížemi. 

---

Studéňáci ve třídění polevili a odpadu je více

Studénka zveřejnila výsledky odpadového hospodářství za rok 2023 - a nejsou nijak příznivé. Ve srovnání s rokem 2022 lidé loni vyprodukovali více směsného komunálního odpadu a méně třídili.

Do popelnic na směsný komunální odpad lidé ve Studénce v loňském roce vysypali zhruba o 25 tun odpadků více než v roce 2022.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “A naproti tomu, bohužel, občané vytřídili o nějakých 27 tun méně odpadů, které náleží mezi sklo, papír a plast. V rámci roku 2023 jsme zlikvidovali 1 476 tun směsného komunálního odpadu.”

Na likvidaci odpadu vynaložilo město bezmála 11 a půl milionu korun, což při přepočtu na jednoho obyvatele představuje 1 200 korun na rok. Loni byl poplatek za odpady 720 korun, letos je to 888 korun.

Jedinou cestou, jak množství směsného komunálního odpadu snížit a tím snížit náklady na jeho likvidaci, je důsledně třídit.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Tady je klasický příklad, jak vypadá popelnice na směsný komunální odpad ve Studénce. Vidím, že tady máme hromadu papíru, který má končit v modrých kontejnerech, máme tady hromadu plastů, který má být ve žlutých kontejnerech, máme tady sklo, to je velmi těžká komodita, takže nám zbytečně protěžuje ten odpad. To vše se dá vytřídit.”

Aby město snížilo náklady na odpady, snaží se optimalizovat četnost svozů a mezi bytovými domy by se mělo objevit více kontejnerů na třídění odpadu.

---

V Zábřehu se připomínalo osvobozování Ostravy

Jak se ke konci druhé světové války osvobozovala Ostrava mohli díky ukázky s využitím těžké techniky vidět návštěvníci sobotní Bojové cesty. Jednalo se součást třídenního programu, který připomínal postup 1. Československé tankové brigády.

Takto vypadala historická rekonstrukce událostí u Polanecké spojky v ostravském Zábřehu. Dobrovolníci z Československé obce legionářské zde sehráli část tzv. ostravské operace, kdy spojenecké jednotky v roce 1945 osvobozovali ocelovou metropoli Československa.

Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Toto místo jsme zvolili záměrně. Tady se nachází památník československým tankistům, kteří se právě zde přebrodili přes Odru. Byl to docela velký výkon, protože na jaře v roce 1945 byla velká voda a sahala až do toho tanku a dostali se tady nepozorovaně až do centra Ostravy, čímž uspíšili osvobození Ostravy, říká se, o 4 dny.“

Hlavním lákadlem akce byla ukázka vojenské techniky.

Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Jsou tady vozidla GMC, GM Jeep, GAZ, dokonce máme i Pragu RN, která za námi přijela z Litoměřic a není to úplná náhoda, protože na Litoměřicku sídlili českoslovenští váleční veteráni a tankisté československé tankové brigády a tady ti kluci jsou vlastně jejich potomci, kamarádi a tak dále.“

Kvůli technickým problémům se organizátoři báli, že na ukázce bude chybět samotný tank. Nakonec ale dorazil.

anketa, účastníci akce: „Já jsem se přišel na techniku, kterou tady vystavovali a používali jako kdyby v boji. A bylo to pěkné. Mohli jsme se i podívat blíže. Nejvíc mě zaujalo, jak říkali, že nerozjedeme tank a nepojede to a nakonec se všichni radovali, protože tank rozjeli a bylo to úplně super.“

anketa, účastníci akce: „Já jsem přišla s babičkou a my jsme se chtěli kouknout, jak se osvobozuje Ostrava. Jsem tu poprvé v tomto roce.“

anketa, účastníci akce: „Přišli jsme se podívat na místo, odkud československá armáda osvobozovala tady Ostravu.“ – „A co se Vám nejvíce líbilo?“ – „Jak přijel ten tank a jak stříleli z těch zbraní a těch tanků. Jak přijel ten tank tak byl úplně obrovský, já jsem si myslel, že bude menší.“

Po historické rekonstrukci proběhl i pietní akt u pomníku překročení Odry.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Já jsem velmi ráda, že městský obvod se mohl jak finančně tak pořadatelsky na této velmi významné akci, týkající se naší historie, je to takový velký milník, podílet. Jsem ráda, že je tady i velká část veřejnosti a je velmi důležité si tyto historické momenty připomínat, protože si myslím, že to je skoro až povinnost uctívat lidi, kteří za nás bojovali a mnohdy položili i životy.“

anketa, účastníci akce: „Tak hlavně na vojenskou techniku jsme se přišli podívat, co osvobozovala Ostravu a je to pěkné. Vzpomínková akce, s uctěním tady u památníku, moc pěkná akce i technika.“

Československé tankové brigády se letos během třídenní akce podívaly do Bohumína, Ostravy a obcí v okolí Horní Lhoty.

---

Janáčkova filharmonie Ostrava bude mít nového šéfdirigenta

Daniel Raiskin se stane novým šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava. Tento zkušený ruský dirigent, který vede Slovenskou filharmonii, už s orchestrem podepsal smlouvu. I když oficiálně nastoupí až za dva roky, již v nadcházející sezoně začne s orchestrem intenzivně spolupracovat.

Janáčkova filharmonie Ostrava letos vstoupí do 71. sezóny. I tu musí odehrát v provizorních podmínkách bývalého kina Vesmír, ale letos už se bude poklepávat základní kámen nové koncertní haly, takže cíl je na dohled. Největší změnou je tak zahájení spolupráce s budoucím šéfdirigentem Danielem Raiskinem. 

Jan Žemla, ředitel JFO: "Je mou milou povinností a ctí říct, že se Daniel Raiskin stává od sezóny 2026/27 šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava. Do té doby bude hlavním hostujícím dirigentem."   

Daniel Raiskin, hostující dirigent a budoucí šédirigent: "Bylo to velmi logické a snadné rozhodnutí. Za posledních pětadvacet let jsem dirigoval po celém světě opravdu hodně orchestrů, ale Janáčkova filharmonie a její emoční síla se mi zapsaly do paměti, takže se velmi rád stanu šéfdirigentem tohoto skvělého orchestru.“

Nová koncertní sezóna nabídne bohatý program plný zvučných jmen. Novinkou, která potěší zejména rodiče, je koncertní řada věnovaná dětem.

Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "JFO rozšiřuje svou edukační činnost na projekty pro 4 - 6leté děti, což je velmi podstatné, protože se už od dětských let vychovávají noví fanoušci nejen JFO, ale i pro novou koncertní halu." 

První polovina nové sezóny se ještě částečně ponese v tématu Roku české hudby, v rámci nějž zařadila i Janáčkova filharmonie díla významných českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Josefa Suka či Leoše Janáčka.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-12-05-2024-14-00