Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Obviněný se kriminalistům k vraždě přiznal
  • Respirační onemocnění malých dětí plní nemocnice
  • Černá kostka čeká na stavební povolení
  • Průjezd městem je po otevření obchvatu klidnější
  • Mladí lidé z Karviné se aktivně podílejí na dění ve městě
  • Nový Jičín, Kopřivnice a Příbor se dohodli na skibusu

Obviněný se kriminalistům k vraždě přiznal

Kriminalisté už mají za mřížemi prvního vraha roku 2023, který ve Sviadnově probodl svého známého. Jeho tělo pak s kumpánem hodili do odpadní jímky. Vrahovi hrozí výjimečný trest.

Hned první vražda letošního roku v MS kraji překvapila i zkušené kriminalisty propracovanou likvidací těla oběti. To totiž skončilo v jímce v areálu stavební firmy ve Sviadnově na Frýdeckomístecku a nebýt zkušených očí kriminalistů, vražda by se bez těla jen těžce objasňovala. Kovového víka si ale naštěstí všimli. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči na základě součinnostního požadavku kolegů z PČR provedli odčerpání vody z jímky. Bylo použito kalové čerpadlo." 

Na dně jímky kriminalisté skutečně našli i tělo 54letého muže. Pak už to šlo rychle. Byl zadržen podezřelý muž, který dlouho nezapíral a k vraždě se přiznal. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "K činu mělo dojít po předchozí konzumaci alkoholických nápojů a následném vzájemném slovním i fyzickém konfliktu. K usmrcení měl obviněný použít bodnořezný nástroj, kterým poškozenému měl způsobit smrtelné zranění."

Obviněn byl i komplic zadrženého, který mu tělo pomáhal do jímky hodit. Vražda se stala zhruba před měsícem přímo v areálu stavební firmy, pro kterou zřejmě oba pracovali.  

pracovníci stavební firmy: "Policie nám zakázala o tom mluvit."

Obviněnému muži hrozí 15 - 20 let nebo výjimečný trest a vzhlede k tomu, že už byl za vraždu jednou ve vězení, soudce ho zřejmě příliš šetřit nebude. 

---

Respirační onemocnění malých dětí plní nemocnice

Velký nápor malých pacientů zažívá v těchto dnech dětské oddělení Slezské nemocnice. Hospitalizovány jsou zde většinou děti s chřipkou a RS viry. Kvůli maximální naplněnosti lůžkové kapacity museli být někteří pacienti přijati v krnovské nemocnici.

Nejhorší situace byla na dětském oddělení Slezské nemocnice před Vánocemi. V prvních dnech nového roku to vypadalo, že počet hospitalizovaných s komplikovaným průběhem respiračních onemocnění klesá. Ovšem nyní je situace opět složitá. O víkendu ošetřili na zdejší pohotovosti 70 malých pacientů. A lůžkové oddělení s třiceti postelemi je plné.

Dalibor Hudec, primář dětského odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Nejčastěji se jedná o klasické virové infekty: horečky, rýma, kašel, u některých dětí zvracení. Pokud se dělají vyšetření, tak většinou prokazujeme chřipku A i B. A u malých dětí nejčastěji RS viry."

Oba viry mohou organismus dokonce napadnout najednou. V nemocnici se kvůli tomu ocitla také Denisa se svou půlroční dcerkou. Zpočátku to vypadalo na obyčejné nachlazení. Když se ale po několika dnech stav miminka začal zhoršovat a nastaly potíže s dýcháním, museli pomoci lékaři.

Denisa, matka hospitalizovaného dítěte: „Po dvou či třech dnech jsme zjistili, že má pozitivní testy na RS viry, a také na chřipku. Takže jsme skončili i na JIP, na kyslíku.“

Nyní se chystají po desetidenní hospitalizaci maminka s dcerkou domů. Na uvolněné místo záhy přichází další pacient.

Dalibor Hudec, primář dětského odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Kapacitně jsme některé dny na hraně . Doposud jsme to zvládali a jen ojediněle jsme se obraceli na nemocnici v Krnově, kam jsme pacienty museli posílat.“

Epidemie akutních respiračních onemocnění v Moravskoslezském kraji nepolevuje. Nejvyšší nemocnost je na Opavsku, kde byly zaznamenány na 100 000 obyvatel necelé čtyři tisícovky případů.

Před koncem roku Slezská nemocnice vydala kvůli velkému nárůstu respiračních onemocnění plošný zákaz návštěv. Ten už ale pominul. Aktuálně návštěvy nemohou pouze na oddělení infekční, geriatrické, plicní, ORL a interní. Platí ovšem, že lidé s teplotou, kašlem či rýmou by se na návštěvu svých blízkých do nemocnice neměli vůbec vypravit.






---

Černá kostka čeká na stavební povolení

Vědecká knihovna - Černá kostka už čeká na stavební povolení. V průběhu času se projekt značně změnil a zdaleka nepůjde jen o knihovnu, ale o multimediální centrum, které bude sloužit především vzdělávání napříč všemi generacemi.

Černá kostka je projekt, o kterém slyšel už asi každý kdo se zajímá o život v MS kraji. Z původní vědecké knihovny se změnil na dnešní multimediální centrum, které má pomoci našemu kraji v další transformaci. Proto také patří mezi horké kandidáty na dotaci 1 miliardu a 600 milionů korun z Evropské unie. V těchto dnech už se čeká na stavební povolení.

Lukáč Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Čekáme na stavební povolení a je to otázka několika dnů. To je krok, který je podmínkou pro získání evropských peněz na výstavbu Černé kostky, ale správný název je dnes Centrum digitalizace, vědy a inovací." 

Původní myšlenka stěhování vědecké knihovny z nevyhovujících prostor na Prokešově náměstí už se v průběhu let značně změnila, ale částečně o vědeckou knihovnu stále půjde. Její náplň bude ale mnohem pestřejší.

Lukáč Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Bude tam velké digitalizační centrum nejen pro knihovny a digitalizaci knížek, ale i sbírkových předmětů a proto úzce spolupracujeme i s Národním památkovým ústavem. Druhou velkou oblastí bude spolupráce s univerzitami v rámci vzdělávání a bude to samozřejmě připraveno i pro zástupce průmyslu a absolventy vysokých škol." 

V průběhu druhé poloviny roku by měl být vybrán dodavatel stavby a ještě letos by se mělo začít stavět. Samotná stavba a vybavování kostky by mělo trvat přibližně 3 roky. 

---

Průjezd městem je po otevření obchvatu klidnější

Po otevření obchvatu Frýdku-Místku se velmi ulevilo průtahu městem. Hlavní třída už není plná kamionů a netvoří se dlouhé kolony na křižovatkách. Město bude nyní pracovat na projektu dalšího zklidnění průjezdu a případně omezení vjezdu tranzitní dopravy.

Těsně před Vánocemi se částečně otevřela druhá etapa obchvatu Frýdku-Místku. Město už se dá ze všech hlavních tahů jednoduše objet a na průtahu je to poznat na první pohled.

Anketa: 1.) "Já bydlím tady a předtím to byla hrůza. 500, 600 polských kamionů se dřevem a k tomu normální doprava a teď je to prima." 2.) "Možná jako trošku jo, ale podle mě, než si lidi zvyknou na ten obchvat, tak to bude trvat chvíli." 3.) "My jsme tady z Žirafy, takže tady to bylo úplně zarvané vždycky. Hlavně, jak byla špička, takže tady je určitě volněji, ale já to nesleduju."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že nejenom vedení města, ale všichni občané si všimli na Hlavní ulici, která nastala po otevření obchvatu v celé délce. A i když doposud nejede ve všech čtyřech pruzích, tak je velmi citelná pozitivní změna."

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: " Stavba by posléze měla být dále realizována, jak v průběhu zimního období, tak těch jarních měsíců. A zprovozněna by měla být nejpozději 26. června roku 2023. Uděláme proto všechno, aby samozřejmě stavba byla zprovozněna co nejdříve, protože chápeme, že i ten poloviční profil může přinést dílčí problémy v zimním období, ale věřím, že ty komplikace by neměly být nějakého velkého rázu. Ty intenzity, které jsou zde plánovány, tak si nemyslíme, že by ten poloviční profil měl způsobovat jakékoliv komplikace a kolony. Naopak si myslím, že se velmi odlehčí Frýdku-Místku a jsem strašně rád, že se nám aspoň ten poloviční profil povedl zprovoznit ještě v roce 2022."

Velkým pozitivem pro město je, že po otevření obchvatu vymizela z průtahu hlavně tranzitní kamionová doprava.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Čekáme, co se stane po spuštění všech provozů a spedic během ledna. Nicméně už teď je jasné, že se městu uleví. A že ta Hlavní třída, která byla průtahem, kterým projíždělo 40 tisíc aut blízko náměstí, těsně vedle haly Polárka, tak bude opět městkou komunikací."

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Se budeme snažit o to, aby co nejméně těžkých nákladních vozidel vjíždělo nám tady do města. Pokud se nám to podaří, tak se sníží emise a zároveň hluk z průtahu."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My uděláme vše proto, abychom ji nadále zklidnili, zamezili vjezdu toho tranzitu, napojili některé slepé ulice, přidali úrovňové přechody se signalizací a udělali další úpravy, které zpříjemní tuto část města občanům."

Město se teprve chystá na oficiální sčítání dopravy a další možnosti úprav nejen Hlavní třídy, ale i hledání nových parkovacích míst, bude projednávat také s odborníky z Českého vysokého učení technického.

---

Mladí lidé z Karviné se aktivně podílejí na dění ve městě

Do dění v Karviné se už osm let aktivně zapojuje i Mládežnická rada města. Jejími členy jsou mladí lidé, kteří přicházejí s nápady, co by se dalo ve městě vylepšit a diskutují o tom, jak by i oni sami mohli k lepší image města přispět.

Pravidelně se schází v prostorách Business Gatu, aby formálně i neformálně prodiskutovali své nápady, podněty, organizovali akce pro veřejnost a také upevňovali přátelství mezi sebou. Řeč je o mladých lidech z Karviné, kteří se chtějí aktivně podílet na fungování města.

Martin Jastrzembski, předseda Mládežnické rady Karviná: "K nám mohou lidi od 13 do 30 let. Jsou vítání ze základních škol, osmá, devátá třída, středoškoláci, máme tady lidi z vysokých škol."

Mládežnická rady Karviné také organizuje několik akcí ročně pravidelně, na nové se připravuje.

Martin Jastrzembski, předseda Mládežnické rady Karviná: "Například Na in linech po Karviné, to už je po několikáté, sbírání vlčích máků na Den veteránů."

Být členem Mládežnické rady, přijmout výzvu i příležitost podílet se na lepší image města se rozhodl i student Střední průmyslové školy Karviná Sebastian Gabler.

Sebastian Gabler, člen Mládežnické rady Karviná: : "Jsem chtěl něco změnit, chtěl jsem se zapojit do dění, nakonec jsem si tady našel hodně kamarádů, zjistil jsem, že je to přátelská skupina. Jezdíme na víkendová setkání, socializujeme se a je to celkově jak zábava, tak práce a i něčeho dosáhneme.” 

Jejich iniciativu podporuje i vedení města, jehož zástupci se schůzek také účastní a nápomocni jsou jim například i lidé z Odboru školství a rozvoje magistrátu města.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Snažím se účastnit těchto jednání, vždycky jsou tam i otázky na nás, na vedení města a jsem rád, že přicházejí s nápady, které se pak realizují a ty nápady jsou opravdu fajn a je vidět, že ta mladá generace má chuť něco udělat."

Členové Mládežnické rady dostali hned na začátku roku nové zadání a výzvy, jako je pomoc při akcích u příležitosti 755. výročí města, 100. výročí knihovny a také dobrovolnictví při velké hokejové akci v březnu.

---

Nový Jičín, Kopřivnice a Příbor se dohodli na skibusu

Do běžkařských a lyžařských středisek v Beskydech nemusí Novojičíňáci nutně cestovat autem. Také v letošní sezoně mohou využít přepravu skibusem. Jeho provoz vyjednala zdejší radnice ve spolupráci s Kopřivnicí a Příborem.

První jízdu skibusem mohli zájemci z Nového Jičína absolvovat 7. ledna, do zimních středisek v Beskydech teď bude tato přímá linka jezdit až do 30. dubna.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tak jako máme dohodu na provoz cyklobusu směrem z Nového Jičína do Beskyd, tak jsem se dohodli i na provoz skibusu. Už loni jezdil v nějakém zkušebním režimu, letos to bude téměř celou sezonu. Ta dohoda byla s Příborem a s Kopřivnicí, to znamená, že společně financujeme částečně ty náklady na provoz tohoto spoje.”

Města společně hradí 200 tisíc korun na sezonu, částka je mezi ně rozpočítána podle počtu obyvatel, Nový Jičín platí 86 tisíc.

Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města, MěÚ Kopřivnice: “Vzhledem k tomu, že je o skibus zájem, tak jsme se ve spolupráci s těmito městy rozhodli pokračovat i v roce 2023. Není to jen pro lyžaře, ale je to vlastně jediný přímý spoj z Kopřivnice do Beskyd, takže ho využívají i všichni turisté, kteří se chtějí dostat na Pustevny nebo na Bílou, Takže to vnímáme jako velký přínos této linky.”

Skibus jezdí vždy o sobotách, nedělích a svátcích. Cílové stanice jsou dvě, Bílá a Pustevny.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bude to možná zajímavé i pro lidi, protože tam během ledna a února bude probíhat výstava ledových soch.”

Podrobnosti a jízdní řád skibusu jsou na webu zainteresovaných měst.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
14. ledna 2023, 14:00

Obviněný se kriminalistům k vraždě přiznal

Kriminalisté už mají za mřížemi prvního vraha roku 2023, který ve Sviadnově probodl svého známého. Jeho tělo pak s kumpánem hodili do odpadní jímky. Vrahovi hrozí výjimečný trest.

Hned první vražda letošního roku v MS kraji překvapila i zkušené kriminalisty propracovanou likvidací těla oběti. To totiž skončilo v jímce v areálu stavební firmy ve Sviadnově na Frýdeckomístecku a nebýt zkušených očí kriminalistů, vražda by se bez těla jen těžce objasňovala. Kovového víka si ale naštěstí všimli. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči na základě součinnostního požadavku kolegů z PČR provedli odčerpání vody z jímky. Bylo použito kalové čerpadlo." 

Na dně jímky kriminalisté skutečně našli i tělo 54letého muže. Pak už to šlo rychle. Byl zadržen podezřelý muž, který dlouho nezapíral a k vraždě se přiznal. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "K činu mělo dojít po předchozí konzumaci alkoholických nápojů a následném vzájemném slovním i fyzickém konfliktu. K usmrcení měl obviněný použít bodnořezný nástroj, kterým poškozenému měl způsobit smrtelné zranění."

Obviněn byl i komplic zadrženého, který mu tělo pomáhal do jímky hodit. Vražda se stala zhruba před měsícem přímo v areálu stavební firmy, pro kterou zřejmě oba pracovali.  

pracovníci stavební firmy: "Policie nám zakázala o tom mluvit."

Obviněnému muži hrozí 15 - 20 let nebo výjimečný trest a vzhlede k tomu, že už byl za vraždu jednou ve vězení, soudce ho zřejmě příliš šetřit nebude. 

---

Respirační onemocnění malých dětí plní nemocnice

Velký nápor malých pacientů zažívá v těchto dnech dětské oddělení Slezské nemocnice. Hospitalizovány jsou zde většinou děti s chřipkou a RS viry. Kvůli maximální naplněnosti lůžkové kapacity museli být někteří pacienti přijati v krnovské nemocnici.

Nejhorší situace byla na dětském oddělení Slezské nemocnice před Vánocemi. V prvních dnech nového roku to vypadalo, že počet hospitalizovaných s komplikovaným průběhem respiračních onemocnění klesá. Ovšem nyní je situace opět složitá. O víkendu ošetřili na zdejší pohotovosti 70 malých pacientů. A lůžkové oddělení s třiceti postelemi je plné.

Dalibor Hudec, primář dětského odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Nejčastěji se jedná o klasické virové infekty: horečky, rýma, kašel, u některých dětí zvracení. Pokud se dělají vyšetření, tak většinou prokazujeme chřipku A i B. A u malých dětí nejčastěji RS viry."

Oba viry mohou organismus dokonce napadnout najednou. V nemocnici se kvůli tomu ocitla také Denisa se svou půlroční dcerkou. Zpočátku to vypadalo na obyčejné nachlazení. Když se ale po několika dnech stav miminka začal zhoršovat a nastaly potíže s dýcháním, museli pomoci lékaři.

Denisa, matka hospitalizovaného dítěte: „Po dvou či třech dnech jsme zjistili, že má pozitivní testy na RS viry, a také na chřipku. Takže jsme skončili i na JIP, na kyslíku.“

Nyní se chystají po desetidenní hospitalizaci maminka s dcerkou domů. Na uvolněné místo záhy přichází další pacient.

Dalibor Hudec, primář dětského odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Kapacitně jsme některé dny na hraně . Doposud jsme to zvládali a jen ojediněle jsme se obraceli na nemocnici v Krnově, kam jsme pacienty museli posílat.“

Epidemie akutních respiračních onemocnění v Moravskoslezském kraji nepolevuje. Nejvyšší nemocnost je na Opavsku, kde byly zaznamenány na 100 000 obyvatel necelé čtyři tisícovky případů.

Před koncem roku Slezská nemocnice vydala kvůli velkému nárůstu respiračních onemocnění plošný zákaz návštěv. Ten už ale pominul. Aktuálně návštěvy nemohou pouze na oddělení infekční, geriatrické, plicní, ORL a interní. Platí ovšem, že lidé s teplotou, kašlem či rýmou by se na návštěvu svých blízkých do nemocnice neměli vůbec vypravit.






---

Černá kostka čeká na stavební povolení

Vědecká knihovna - Černá kostka už čeká na stavební povolení. V průběhu času se projekt značně změnil a zdaleka nepůjde jen o knihovnu, ale o multimediální centrum, které bude sloužit především vzdělávání napříč všemi generacemi.

Černá kostka je projekt, o kterém slyšel už asi každý kdo se zajímá o život v MS kraji. Z původní vědecké knihovny se změnil na dnešní multimediální centrum, které má pomoci našemu kraji v další transformaci. Proto také patří mezi horké kandidáty na dotaci 1 miliardu a 600 milionů korun z Evropské unie. V těchto dnech už se čeká na stavební povolení.

Lukáč Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Čekáme na stavební povolení a je to otázka několika dnů. To je krok, který je podmínkou pro získání evropských peněz na výstavbu Černé kostky, ale správný název je dnes Centrum digitalizace, vědy a inovací." 

Původní myšlenka stěhování vědecké knihovny z nevyhovujících prostor na Prokešově náměstí už se v průběhu let značně změnila, ale částečně o vědeckou knihovnu stále půjde. Její náplň bude ale mnohem pestřejší.

Lukáč Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Bude tam velké digitalizační centrum nejen pro knihovny a digitalizaci knížek, ale i sbírkových předmětů a proto úzce spolupracujeme i s Národním památkovým ústavem. Druhou velkou oblastí bude spolupráce s univerzitami v rámci vzdělávání a bude to samozřejmě připraveno i pro zástupce průmyslu a absolventy vysokých škol." 

V průběhu druhé poloviny roku by měl být vybrán dodavatel stavby a ještě letos by se mělo začít stavět. Samotná stavba a vybavování kostky by mělo trvat přibližně 3 roky. 

---

Průjezd městem je po otevření obchvatu klidnější

Po otevření obchvatu Frýdku-Místku se velmi ulevilo průtahu městem. Hlavní třída už není plná kamionů a netvoří se dlouhé kolony na křižovatkách. Město bude nyní pracovat na projektu dalšího zklidnění průjezdu a případně omezení vjezdu tranzitní dopravy.

Těsně před Vánocemi se částečně otevřela druhá etapa obchvatu Frýdku-Místku. Město už se dá ze všech hlavních tahů jednoduše objet a na průtahu je to poznat na první pohled.

Anketa: 1.) "Já bydlím tady a předtím to byla hrůza. 500, 600 polských kamionů se dřevem a k tomu normální doprava a teď je to prima." 2.) "Možná jako trošku jo, ale podle mě, než si lidi zvyknou na ten obchvat, tak to bude trvat chvíli." 3.) "My jsme tady z Žirafy, takže tady to bylo úplně zarvané vždycky. Hlavně, jak byla špička, takže tady je určitě volněji, ale já to nesleduju."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že nejenom vedení města, ale všichni občané si všimli na Hlavní ulici, která nastala po otevření obchvatu v celé délce. A i když doposud nejede ve všech čtyřech pruzích, tak je velmi citelná pozitivní změna."

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: " Stavba by posléze měla být dále realizována, jak v průběhu zimního období, tak těch jarních měsíců. A zprovozněna by měla být nejpozději 26. června roku 2023. Uděláme proto všechno, aby samozřejmě stavba byla zprovozněna co nejdříve, protože chápeme, že i ten poloviční profil může přinést dílčí problémy v zimním období, ale věřím, že ty komplikace by neměly být nějakého velkého rázu. Ty intenzity, které jsou zde plánovány, tak si nemyslíme, že by ten poloviční profil měl způsobovat jakékoliv komplikace a kolony. Naopak si myslím, že se velmi odlehčí Frýdku-Místku a jsem strašně rád, že se nám aspoň ten poloviční profil povedl zprovoznit ještě v roce 2022."

Velkým pozitivem pro město je, že po otevření obchvatu vymizela z průtahu hlavně tranzitní kamionová doprava.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Čekáme, co se stane po spuštění všech provozů a spedic během ledna. Nicméně už teď je jasné, že se městu uleví. A že ta Hlavní třída, která byla průtahem, kterým projíždělo 40 tisíc aut blízko náměstí, těsně vedle haly Polárka, tak bude opět městkou komunikací."

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Se budeme snažit o to, aby co nejméně těžkých nákladních vozidel vjíždělo nám tady do města. Pokud se nám to podaří, tak se sníží emise a zároveň hluk z průtahu."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My uděláme vše proto, abychom ji nadále zklidnili, zamezili vjezdu toho tranzitu, napojili některé slepé ulice, přidali úrovňové přechody se signalizací a udělali další úpravy, které zpříjemní tuto část města občanům."

Město se teprve chystá na oficiální sčítání dopravy a další možnosti úprav nejen Hlavní třídy, ale i hledání nových parkovacích míst, bude projednávat také s odborníky z Českého vysokého učení technického.

---

Mladí lidé z Karviné se aktivně podílejí na dění ve městě

Do dění v Karviné se už osm let aktivně zapojuje i Mládežnická rada města. Jejími členy jsou mladí lidé, kteří přicházejí s nápady, co by se dalo ve městě vylepšit a diskutují o tom, jak by i oni sami mohli k lepší image města přispět.

Pravidelně se schází v prostorách Business Gatu, aby formálně i neformálně prodiskutovali své nápady, podněty, organizovali akce pro veřejnost a také upevňovali přátelství mezi sebou. Řeč je o mladých lidech z Karviné, kteří se chtějí aktivně podílet na fungování města.

Martin Jastrzembski, předseda Mládežnické rady Karviná: "K nám mohou lidi od 13 do 30 let. Jsou vítání ze základních škol, osmá, devátá třída, středoškoláci, máme tady lidi z vysokých škol."

Mládežnická rady Karviné také organizuje několik akcí ročně pravidelně, na nové se připravuje.

Martin Jastrzembski, předseda Mládežnické rady Karviná: "Například Na in linech po Karviné, to už je po několikáté, sbírání vlčích máků na Den veteránů."

Být členem Mládežnické rady, přijmout výzvu i příležitost podílet se na lepší image města se rozhodl i student Střední průmyslové školy Karviná Sebastian Gabler.

Sebastian Gabler, člen Mládežnické rady Karviná: : "Jsem chtěl něco změnit, chtěl jsem se zapojit do dění, nakonec jsem si tady našel hodně kamarádů, zjistil jsem, že je to přátelská skupina. Jezdíme na víkendová setkání, socializujeme se a je to celkově jak zábava, tak práce a i něčeho dosáhneme.” 

Jejich iniciativu podporuje i vedení města, jehož zástupci se schůzek také účastní a nápomocni jsou jim například i lidé z Odboru školství a rozvoje magistrátu města.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Snažím se účastnit těchto jednání, vždycky jsou tam i otázky na nás, na vedení města a jsem rád, že přicházejí s nápady, které se pak realizují a ty nápady jsou opravdu fajn a je vidět, že ta mladá generace má chuť něco udělat."

Členové Mládežnické rady dostali hned na začátku roku nové zadání a výzvy, jako je pomoc při akcích u příležitosti 755. výročí města, 100. výročí knihovny a také dobrovolnictví při velké hokejové akci v březnu.

---

Nový Jičín, Kopřivnice a Příbor se dohodli na skibusu

Do běžkařských a lyžařských středisek v Beskydech nemusí Novojičíňáci nutně cestovat autem. Také v letošní sezoně mohou využít přepravu skibusem. Jeho provoz vyjednala zdejší radnice ve spolupráci s Kopřivnicí a Příborem.

První jízdu skibusem mohli zájemci z Nového Jičína absolvovat 7. ledna, do zimních středisek v Beskydech teď bude tato přímá linka jezdit až do 30. dubna.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tak jako máme dohodu na provoz cyklobusu směrem z Nového Jičína do Beskyd, tak jsem se dohodli i na provoz skibusu. Už loni jezdil v nějakém zkušebním režimu, letos to bude téměř celou sezonu. Ta dohoda byla s Příborem a s Kopřivnicí, to znamená, že společně financujeme částečně ty náklady na provoz tohoto spoje.”

Města společně hradí 200 tisíc korun na sezonu, částka je mezi ně rozpočítána podle počtu obyvatel, Nový Jičín platí 86 tisíc.

Jiří Štěpán, vedoucí odboru rozvoje města, MěÚ Kopřivnice: “Vzhledem k tomu, že je o skibus zájem, tak jsme se ve spolupráci s těmito městy rozhodli pokračovat i v roce 2023. Není to jen pro lyžaře, ale je to vlastně jediný přímý spoj z Kopřivnice do Beskyd, takže ho využívají i všichni turisté, kteří se chtějí dostat na Pustevny nebo na Bílou, Takže to vnímáme jako velký přínos této linky.”

Skibus jezdí vždy o sobotách, nedělích a svátcích. Cílové stanice jsou dvě, Bílá a Pustevny.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bude to možná zajímavé i pro lidi, protože tam během ledna a února bude probíhat výstava ledových soch.”

Podrobnosti a jízdní řád skibusu jsou na webu zainteresovaných měst.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-14-01-2023-14-00