Voda se v sobotu vylila z koryt menších toků
Zaplavené silnice, podjezdy zahrady a také sklepy domů, garáže a další objekty. V sobotu ráno a dopoledne začala velká voda škodit i v Moravskoslezském kraji. V plném nasazení jsou hasiči i správci komunikací. Některé silnice musely být uzavřeny.
Anketa: " Doufáme, že už nezačne víc pršet, ať to kulminuje a jde dolů. Ještě pár centimetrů a je to v domě. Skrz zahradu, garáže. Sousedi už to mají v domě. Takže čekáme co bude."
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Od rána se nám změnila situace. Já jsem ještě včera večer v pozdních hodinách s panem generálem na IBC v Ostravě konzultoval tu situaci a tak jak jsme neměli žádné toky ještě ani na 1. stupni povodňové situace, dneska už máme spoustu toků, které jsou i nad 3. stupněm povodňové aktivity a začínají problémy. Já jsem byl v Porubě a komunikoval jsem s paní starostkou, které jsem doporučil nařídit evakuaci ulice Splavní. Tam voda překonala bariéry z písku, což je samozřejmě škoda. Já bych poprosil všechny občany, aby dbali pokynů složek integrovaného záchranného systému."
Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: “Zatím ta situace se vyvíjí jinak, než byly prognózy. Vypadá to zatím na spady deště, že budou větší. Nejhorší situace se jeví zatím nad Opavou a v těch Jeseníkách a samozřejmě budeme sledovat velmi podrobně, co se bude dít kolem Krnova. Ta situace odpovídáte té prognóze, kterou jsme dostali od Povodí Odry. Je pravda, že to nastoupání během noci na 2. a v některých případech na 3. stupně bylo trošičku rychlejší, než jsme mysleli. nicméně je to v místech, které obvykle bývají.”
Odpoledne zasedne krizový štáb, který bude řešit situaci v kraji.
---
V Novém Jičíně je na trojce potok Rakovec
Hladina toků stoupá i v Novém Jičíně. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na Rakovci. V sobotu dopoledne tu zasedala povodňová komise.
Takto vypadal v sobotu před polednem průtok vody v řece Jičínce v Novém Jičíně. Ta je zatím na stupni jedna. Povodňová komise ale doporučila preventivně uzavřít lávku přes tento tok u ulice Novosady. Ocelový mostek pro pěší je již dlouhodobě v havarijním stavu a bude odstraněn a nahrazen novým. Zvednutí hladiny řeky by ale mohlo dále oslabit jeho již tak poškozenou konstrukci a ohrozit bezpečnost občanů.
V Novém Jičíně teď v sobotu zasedala povodňová komise, asi nejkritičtější situace je v tuto chvíli na ulici Slezské u toku Rakovce. Problémy také pociťují lidé v místní části Bludovice a v Žilině trápí obyvatelé zejména voda stékající z polí.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V současné chvíli jsme na třetím povodňovém stupni u vodoteče Rakovec. Tam už je silnice neprůjezdná a tam hrozí i nebezpečí ohrožení zdraví a života. Co se týče ostatních potoků a řek, ať je to Jičínka nebo Grasmanka, tak tam máme rezervu zhruba kolem jednoho metru. To nebezpečí v současné chvíli primárně nehrozí z vylití řek, ale z vody z těch velkých ploch a hlavně z polí.”
Kulminaci toků tu očekávají v noci ze soboty na neděli. Na hrozbu povodní se město začalo připravovat ve čtvrtek, technické služby čistily propustky a kanalizační vpusti a připravily více než tisíc pytlů s pískem. Lidé si je mohli vyzvedávat a v tuto chvíli jsou již rozebrány.
---
Třinecké železárny zahájily první projekt dekarbonizace
Slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa.
Technologie briketace za studena je v Evropě ojedinělá a v hutním průmyslu se nikde nevyskytuje.
Roman Heide, generální ředitel Třineckých železáren: „Je to další milník, který nás přenese do oblasti transformace a pomůže k tomu, že snížíme ohromným způsobem emisi CO2. Tímto krokem snížíme za rok o tolik emise CO2, jako kdybyste vypnuli 19 tisíc automobilů Škoda Octavia.“
Náklady na stavbu linky dosáhnou téměř miliardu korun, dotační podpora z Modernizačního fondu přesahuje 50 procent.
David Sventek, expert na dotační programy: „Jsou to specifické peníze z Modernizačního fondu, což nejsou peníze z evropského rozpočtu, ale jsou to peníze, které zaplatily firmy za emisní povolenky. Za to, že vypouští do ovzduší znečištění, tak za to platí. Z těchto vybraných peněz se část vrací do modernizace firem v České republice.“
Dalším krokem v transformaci Třineckých železáren bude výstavba elektrické obloukové pece, která má nahradit jednu ze dvou vysokých pecí už v roce 2029.
Daniel Heczko, investiční ředitel Třineckých železáren: „Je to takový startovací můstek pro samotnou transformaci. Třinecké železárny plánují nové elektrické obloukové pece, která umožní snížení emisí do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990.“
---
MS kraj rozdělil na sociální služby téměř 300 milionů kč
Moravskoslezský kraj každoročně přispívá na provoz sociálních služeb v regionu. Letos krajští zastupitelé podpořili 80 žádostí na 337 nejrůznějších sociálních služeb.
Sociální služby v Moravskoslezském kraji patří mezi nejlépe fungující v celé naší zemi a ještě se navíc každým rokem zdokonalují. Letos jich krajští zastupitelé podpořili v rámci 80 žádostí 337 a rozdělili mezi ně 90 milionů korun v programu určeném na dofinancování.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Realizací dotačního programu chceme zabezpečit stabilní fungování sociálních služeb zařazených do Krajské sítě sociálních služeb. Také chceme mapovat a vyhodnocovat skutečné potřeby uživatelů sociálních služeb. S organizacemi jsme v úzkém kontaktu a máme tak povědomí o tom, jaké problémy mají a čím konkrétně se zabývají. Vše souzní s naším cílem, aby byl náš kraj soudržnější a potřebným nabízel kvalitní a dostupnou péči."
Přes 200 milionů korun kraj rozdělí na provoz sociálních služeb ze státního rozpočtu. Jde o prostředky, které si ponechal jako rezervu se záměrem podpořit zcela nové služby a kapacity, popřípadě k sanování nenadálých potřeb letošního roku.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: "Během letošního roku se nám podařilo vybudovat několik zcela nových zařízení sociálních služeb, která budou nyní podpořena i finančně. Podpora směřuje do nového domova vybudovaného v Kopřivnici, ale i do nového zařízení pro osoby s poruchou autistického spektra v Ostravě či odlehčovací služby a denního stacionáře pro seniory."
Významná část těchto peněz je určena k financování provozních oprav a materiálně technického zabezpečení sociálních služeb tak, aby byly služby kvalitní.
---
Ambulantní část Kliniky ORL získala moderní prostory
Ambulantní část Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku ostravské fakultní nemocnice po letech získala novou podobu. Klimatizované prostory jsou vybaveny moderními vyšetřovacími jednotkami, jejichž součástí je i záznamový systém prováděného vyšetření.
Ambulantní část kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku je umístěna ve 2. patře Polikliniky. Rekonstrukcí se zcela změnilo původní dispoziční řešení. Zůstaly prakticky jen obvodové zdi, ve kterých vzniklo 8 průchozích ambulancí.
Pavel Komínek, přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku: “Soustředili jsme se z celé nemocnice, kde jsme byli na několika místech. Ta koncepce je celkově nová, to znamená všichni pacienti přichází přes recepci, kde se registrují, což jsme dříve neměli."
Ambulance jsou nejlepší u nás a možná ve střední Evropě.
Pavel Komínek, přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku: “Jsou nejmodernější, plně vybavené také pro studenty, pro výuku studentů nebo mladších kolegů.”
V nově vzniklých prostorách jsou nejen odborné ambulance včetně foniatrických, ale také pracovny logopedů a hlasových terapeutů.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Jsou tady jednotlivé ordinace a jednotlivá pracoviště tvořeny buňkami zvané Unity, které jsou pro jednotlivé typy vyšetření spektra všech diagnóz používány v celém rozsahu ambulantní části.”
Pacientům tak odpadne bloudění po nemocnici, protože vše je na jednom místě. Tedy kromě hospitalizace, která je v lůžkové části.
---