Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Čistírna odpadních vod už zase plně funguje

      Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze už zase naplno pracuje. Po povodních se v rekordním čase podařilo opravit nejprve mechanické čištění a nyní začala fungovat i biologická část procesu, která byla závislá do značné míry i na počasí.

      Zářijová povodeň napáchala v Ostravě obrovské škody. Tou největší byla vytopená Ústřední čistírna odpadních vod v Přívoze. Dopady nebyly pouze finanční, ale i ekologické, protože čistírna byla řadu týdnů mimo provoz a  splašky proudily přímo do Odry. Desítky lidí napnuly síly a už v lednu bylo spuštěno mechanické čištění. Nyní byl postupně zpuštěn i biologický stupeň úpravy vody.

      Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Celý přítok obou dvou sběračů natéká tady do čistírny odpadních vod a protéká už přes celou soustavu čistírny a vytéká, jak bylo standardně bylo zvykem, do Černého potoka."

      Nyní dokáže čistírna vyčistit odpadní vody zhruba na 75 procent. 50 procent je vyčištěno mechanicky a o zbytek se starají bakterie. 

      Petr Konečný, ředitel Ostravské vodárny a kanalizace: "Vidíte, že ty aktivační nádrže krásně pění a to je z toho důvodu, že už funguje aerace, aby ten aktivovaný kal, což je ta biomasa, která je tvořena různým množstvím různých organismů, dokázala žít a přežít a pomáhala nám z odbouráváním organických látek a dusíku."  

      Vodohospodáře ještě čeká sousta práce nejen v čistírně odpadních vod, ale i na dalších místech Ostravy.

      Jan Kotala, vedoucí oddělení vodohospodářských staveb: "Kromě těch čerpacích stanic máme ještě tři stavby kanalizací, kde došlo k výrazné destrukci potrubí." 

      Voda, která nyní z čistírny vytéká už je ekologicky nezávadná. Teď ještě zbývá dát prostor bakteriím, aby dokázaly odbourávat i chemikálie, které vypouští průmyslové podniky. Plný výkon by měla čistírna mít v květnu nebo červnu. 

      ---

      Soud potrestal anonyma za hrozby bombou školám

      Studenti havířovského gymnázia mohli na vlastní oči u okresního soudu sledovat hlavní líčení s 24letým mladíkem, který loni v září vyhrožoval několika školám bombovým útokem.

      anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: “Moc nechápu, jak vůbec k takovému nápadu člověk přijde a že si neuvědomuje následky.”

      Pachatel, který kdysi chodil jak na onu základní školu, tak i na střední, uvedl, že potřeboval zažít adrenalin. Mladík si ale zřejmě neuvědomil, že mu hrozí až osm let za mřížemi.

      Edita Zobačová, státní zástupkyně: “Tohoto se dopustil, když byl vyhlášen nouzový stav v důsledku povodní, a spáchal tedy zločin šíření poplašné zprávy. Má v minulosti dvě odsouzení i pro násilnou trestnou činnost, avšak všechno již bylo osvědčeno, tudíž navrhujeme podmíněný trest, ale s dohledem probační služby.”

      Obžalovaný svou vinu přiznal, on ani státní zástupkyně netrvali na odvolání. Soudem mu byla uložena podmínka v trvání 36 měsíců s dohledem.

      Pavla Havránková, obhájkyně: “Obžalovaný nechtěl provádět dlouhé důkazní řízení, proto zde doznal vinu, že spáchal to, co je možné kvalifikovat jako závažný zločin, ale je nutné podotknout, že on si skutečně neuvědomoval, jak závažné jednání je.”

      anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: "Já myslím, že to bylo poučné. Myslím, že to je zajímavé a že bychom si měli uvědomovat následky svého jednání.”

      ---

      Přestavba bývalého hotelu začíná, nabídne až 90 bytů

      Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

      Městská společnost Distep pokračuje v plánu rekonstruovat bývalý hotel Centrum. Po jeho kompletním vnitřním odstrojení nyní přijdou na řadu stavební práce.

      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Společnost Distep získala stavební povolení, což znamená, že mohou začít práce – budeme stavět lešení, odstrojovat fasádu, měnit okna a zateplovat objekt. V bývalém restauračním traktu bude zázemí společnosti Distep, v bývalé ubytovací části pak rezidenční byty."

      Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta příprava musela být důsledná – bylo potřeba odstranit nepotřebné vybavení, vyklidit objekt, samozřejmě odstranit staré sítě a tak dále. Takže to všechno směřovalo k tomu, že dneska už je ten hotel připravený na rekonstrukci. Po ukončení si slibujeme, že tam vznikne 90 bytových jednotek, které si bude pronajímat společnost Distep za komerční nájem a tím vylepší své hospodaření."

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budou to většinou malometrážní byty – 1+1, 2+1, část jich může být vytvořena jako 3+1."

      Mrcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V přízemí bude 6 bytů, které jsou bezbariérové, budou pro osoby, které jsou handicapovaní, které trpí nějakým zdravotním postižením. Budou v přízemí, budou i s malou předzahrádkou, takže toto vnímám jako také velmi pozitivní i pro skupinu občanů, kteří jsou handicapovaní."

      Přesný počet všech bytů se bude ještě upravovat. Distep pracuje s variantou, že by jich mohlo být od 40 do 90.

      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Pokud vše půjde podle plánu, chceme mít vnější úpravy hotové do Vánoc. Ideálně do tří let by měl být celý objekt hotový."

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to velmi dobrý signál, protože vedle té necelé stovky městských bytů je ve stádiu buď už realizace, nebo přípravy asi tisícovka bytů soukromých investorů. Z nich teda opravdu asi čtyři sta už jsou ve fázi, kdy se buď staví, nebo mají stavební povolení, a ta stavba se rozjíždí."

      Město koupilo chátrající hotel Centrum v roce 2018 za 41 milionů. V roce 2022 ho pak za 44 milionů prodalo městské společnosti Distep. Ta se následně pustila do rekonstrukce s odhadem za 109 milionů.

      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Součástí rekonstrukce je i nový výměník, který bude využívat moderní technologii – v zimě vytápět objekt, v létě chladit. Díky tomu budeme jeden z prvních objektů, který tuto možnost nabídne i pro bytové jednotky a vytvoří tak optimální tepelnou pohodu po celý rok."

      Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My s ním do budoucna počítáme, že by mohl vytápět okolní pozemky nebo okolní stavby na těch okolních pozemcích, které by měly vzniknout v průběhu pěti až osmi let. To byl jeden z důvodů, proč jsme chtěli, ať to vlastní Distep, aby na tom ekonomicky profitovala jak společnost, tak i město."

      Do nových bytů v bývalém hotelu by se první nájemníci mohli nastěhovat na konci roku 2026.

      ---

      Stará Bělá má nové kulturní centrum Zlatý jelen

      Skvělým příkladem pro ostatní města a obce může být příběh historického hotelu Zlatý jelen v Ostravě-Staré Bělé. Vedení městského obvodu se nesmířilo s chátrající budovou v centru a rozhodlo se ji odkoupit a nechat opravit. Vše se povedlo a Bělá tak má nové kulturní centrum.

      Zájezdní hostinec Zlatý jelen ve Staré Bělé byl postaven na konci 19. století a za 125 let existence prošel řadou úprav. Nakonec ale skončil prázdný a hyzdil centrum obvodu. Místní si nepřáli, aby v něm vznikly sociální byty a radnice rozhodla, že chátrající objekt koupí, a vybudují z něj kulturní centrum.

      Mojmír Krejčíček (nez.), starosta Ostravy-Staré Bělé: "Před dvěma lety jsme ten barák za 8 milionů korun koupili, začali jsme pracovat na projektové dokumentaci a zároveň jsme využili programu brownfieldy Státního fondu podpory investic." 

      Pro obvod, který má přes 4100 obyvatel, byla rekonstrukce velmi nákladná, ale podařilo se zajistit vícezdrojové financování.

      Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Myslím, že starosta měl vizi, ambici a taky dostatek znalostí a zkušeností, aby získal dotaci a na to, aby tomu objektu našel náplň."

      Samotná rekonstrukce historického domu byla velmi náročná. Některé části byly natolik zdevastované, že musely být vyměněny a například sehnat v dnešní době štukatéry bylo téměř nadlidským úkolem. 

      Jiří Hořínek, projektant: "Dneska už to nikdo neumí. Je velmi těžké najít řemeslníky, kteří by to byli schopni zvládnout, kteří ví, jak na to a ví, jak to na tu fasádu připevnit, aby to nebyl obyčejný polystyren." 

      Roční náklady nebudou vysoké a částečně budou financovány i ze zisků z pronájmu. Zbytek doplatí radnice. 

      ---

      Bazárek v Čeladenské Berušce přispěje na aktivity Ekoškoly

      Bazárek je skvělou příležitostí, jak dát oblečení druhou šanci a zároveň podpořit udržitelnou módu, a to včetně té dětské. Mateřská škola Čeladenská Beruška pořádá tyto akce deset let. Už také proto, že je aktivní v mezinárodním projektu Ekoškola.

      Dostat se do příslušných oddělení mateřské školy Čeladenská Beruška není v těchto dnech jednoduché. Příchozí rodiče a děti, a zejména malé slečny, musí odolávat množství vystaveného oblečení. Koná se tu jarní bazárek, který zaplnil celý vstupní prostor.

      Julie Hanke, MŠ Čeladenská Beruška: “Můžete tu nosit věci, které vám jsou malé, ale můžete si koupit nové.”

      Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “První bazárek vznikl tak, že maminky přinesly cokoliv, co je napadlo, oblečení i hračky. Ve třídě jsme odsunuli nábytek a v koutku byl sebeobslužný bazárek. Kdo chtěl, vzdal si co chtěl, do pokladničky dal peníze, kolik chtěl. A ten bazárek postupně tak bujel, že už to v té třídě zabíralo čím dál tím větší prostor, a kolegyně přišly s tím, že by ten bazárek organizovaly ony a udělaly by to trochu ve větším.”

      Bazárek tu pořádají v rámci účasti Čeladenské Berušky v mezinárodním projektu Ekoškola. Současně umožňuje jak rodičům, tak mateřince vydělat nějakou tu korunu.

      Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “Dětem pak za to můžeme dopřát nějakou akci, protože dvacet procent z toho výtěžku jde do školky. Za to jsem třeba dětem zaplatili autobus na nějakou aktivitu a nebo vstupné a snažíme si ty aktivity propojovat s tím, co je typické pro tu Ekoškolu.”

      návštěvnice akce: “Je to super a holky už jsou pětileté, tak si už občas samy vybírají věci, které se jim líbí. Takže my jsme spokojeni.”

      Další akcí, kterou tu jako Ekoškola plánují, je 29. března společný úklid zahrady a okolí mateřské školy.

      ---

      Zlatá Tretra přilákala opět řadu světových hvězd

      64. ročník Zlaté tretry Ostrava se uskuteční 24. června a pořadatelé letos chystají rozšíření programu. Už desítky let patří ostravský mítink k top soutěžím světové atletiky a i letos se představí řada špičkových atletů.

      64. ročník Zlaté tretry je opět nabitý těmi největšími hvězdami domácí i světové atletiky. Je totiž součástí  světové atletické kontinentální série nejvyšší kategorie gold a nad ní už je pouze Diamantová liga.

      Alfonc Juck, manažer Zlaté tretry: "Přijede velká legenda dlouhých a středních běhů Jakob Ingebrigtsen z Norska, ale ještě nevíme přesně, jakou trať poběží a dále bude závodit Femke Bolová, která poběží výjimečně hladkou čtyřstovku. Je to i tím, že má v tréninkové skupině jednu z nejlepších českých běžkyň Lurdes Glorii Manuel a právě s ní se na trati střetne."

      V Ostravě se ale představí také spousta domácích špičkových atletů, jako je ostravská rodačka Lurdes Gloria Manuel, nebo nejrychlejší Češka Karolína Maňasová, která je na Vítkovickém stadionu doma.

      Karolína Maňasová, sprinterka: "Já jsme strašně ráda, když se diváci přijedou kouknout. Já tady mám vždycky celou rodinu. Vždycky říkám "Ježiš mamka s taťkou, Hujeři přijeli."  

      Vstupenky jsou v prodeji přímo na webu zlatatretra.cz a stojí od 190 - 1500 korun a k dispozici jsou také levnější hromadné vstupenky pro školy a oddíly.

      Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Mladí sportovci mohou vidět své vzory, což je ta první rovina a ta druhá je podpora cestovního ruchu." 

      Zlatá tretra se uskuteční 24. června na Městském stadionu Ostrava ve Vítkovicích. Přímý přenos se bude vysílat do 140 zemí světa. Mítinku bude jako každý rok předcházet finále Čokoládové tretry pro děti. 

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
      15. března 2025, 14:00

      Čistírna odpadních vod už zase plně funguje

      Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze už zase naplno pracuje. Po povodních se v rekordním čase podařilo opravit nejprve mechanické čištění a nyní začala fungovat i biologická část procesu, která byla závislá do značné míry i na počasí.

      Zářijová povodeň napáchala v Ostravě obrovské škody. Tou největší byla vytopená Ústřední čistírna odpadních vod v Přívoze. Dopady nebyly pouze finanční, ale i ekologické, protože čistírna byla řadu týdnů mimo provoz a  splašky proudily přímo do Odry. Desítky lidí napnuly síly a už v lednu bylo spuštěno mechanické čištění. Nyní byl postupně zpuštěn i biologický stupeň úpravy vody.

      Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Celý přítok obou dvou sběračů natéká tady do čistírny odpadních vod a protéká už přes celou soustavu čistírny a vytéká, jak bylo standardně bylo zvykem, do Černého potoka."

      Nyní dokáže čistírna vyčistit odpadní vody zhruba na 75 procent. 50 procent je vyčištěno mechanicky a o zbytek se starají bakterie. 

      Petr Konečný, ředitel Ostravské vodárny a kanalizace: "Vidíte, že ty aktivační nádrže krásně pění a to je z toho důvodu, že už funguje aerace, aby ten aktivovaný kal, což je ta biomasa, která je tvořena různým množstvím různých organismů, dokázala žít a přežít a pomáhala nám z odbouráváním organických látek a dusíku."  

      Vodohospodáře ještě čeká sousta práce nejen v čistírně odpadních vod, ale i na dalších místech Ostravy.

      Jan Kotala, vedoucí oddělení vodohospodářských staveb: "Kromě těch čerpacích stanic máme ještě tři stavby kanalizací, kde došlo k výrazné destrukci potrubí." 

      Voda, která nyní z čistírny vytéká už je ekologicky nezávadná. Teď ještě zbývá dát prostor bakteriím, aby dokázaly odbourávat i chemikálie, které vypouští průmyslové podniky. Plný výkon by měla čistírna mít v květnu nebo červnu. 

      ---

      Soud potrestal anonyma za hrozby bombou školám

      Studenti havířovského gymnázia mohli na vlastní oči u okresního soudu sledovat hlavní líčení s 24letým mladíkem, který loni v září vyhrožoval několika školám bombovým útokem.

      anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: “Moc nechápu, jak vůbec k takovému nápadu člověk přijde a že si neuvědomuje následky.”

      Pachatel, který kdysi chodil jak na onu základní školu, tak i na střední, uvedl, že potřeboval zažít adrenalin. Mladík si ale zřejmě neuvědomil, že mu hrozí až osm let za mřížemi.

      Edita Zobačová, státní zástupkyně: “Tohoto se dopustil, když byl vyhlášen nouzový stav v důsledku povodní, a spáchal tedy zločin šíření poplašné zprávy. Má v minulosti dvě odsouzení i pro násilnou trestnou činnost, avšak všechno již bylo osvědčeno, tudíž navrhujeme podmíněný trest, ale s dohledem probační služby.”

      Obžalovaný svou vinu přiznal, on ani státní zástupkyně netrvali na odvolání. Soudem mu byla uložena podmínka v trvání 36 měsíců s dohledem.

      Pavla Havránková, obhájkyně: “Obžalovaný nechtěl provádět dlouhé důkazní řízení, proto zde doznal vinu, že spáchal to, co je možné kvalifikovat jako závažný zločin, ale je nutné podotknout, že on si skutečně neuvědomoval, jak závažné jednání je.”

      anketa, studentka Gymnázia Studentská Havířov: "Já myslím, že to bylo poučné. Myslím, že to je zajímavé a že bychom si měli uvědomovat následky svého jednání.”

      ---

      Přestavba bývalého hotelu začíná, nabídne až 90 bytů

      Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

      Městská společnost Distep pokračuje v plánu rekonstruovat bývalý hotel Centrum. Po jeho kompletním vnitřním odstrojení nyní přijdou na řadu stavební práce.

      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Společnost Distep získala stavební povolení, což znamená, že mohou začít práce – budeme stavět lešení, odstrojovat fasádu, měnit okna a zateplovat objekt. V bývalém restauračním traktu bude zázemí společnosti Distep, v bývalé ubytovací části pak rezidenční byty."

      Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta příprava musela být důsledná – bylo potřeba odstranit nepotřebné vybavení, vyklidit objekt, samozřejmě odstranit staré sítě a tak dále. Takže to všechno směřovalo k tomu, že dneska už je ten hotel připravený na rekonstrukci. Po ukončení si slibujeme, že tam vznikne 90 bytových jednotek, které si bude pronajímat společnost Distep za komerční nájem a tím vylepší své hospodaření."

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budou to většinou malometrážní byty – 1+1, 2+1, část jich může být vytvořena jako 3+1."

      Mrcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V přízemí bude 6 bytů, které jsou bezbariérové, budou pro osoby, které jsou handicapovaní, které trpí nějakým zdravotním postižením. Budou v přízemí, budou i s malou předzahrádkou, takže toto vnímám jako také velmi pozitivní i pro skupinu občanů, kteří jsou handicapovaní."

      Přesný počet všech bytů se bude ještě upravovat. Distep pracuje s variantou, že by jich mohlo být od 40 do 90.

      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Pokud vše půjde podle plánu, chceme mít vnější úpravy hotové do Vánoc. Ideálně do tří let by měl být celý objekt hotový."

      Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to velmi dobrý signál, protože vedle té necelé stovky městských bytů je ve stádiu buď už realizace, nebo přípravy asi tisícovka bytů soukromých investorů. Z nich teda opravdu asi čtyři sta už jsou ve fázi, kdy se buď staví, nebo mají stavební povolení, a ta stavba se rozjíždí."

      Město koupilo chátrající hotel Centrum v roce 2018 za 41 milionů. V roce 2022 ho pak za 44 milionů prodalo městské společnosti Distep. Ta se následně pustila do rekonstrukce s odhadem za 109 milionů.

      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Součástí rekonstrukce je i nový výměník, který bude využívat moderní technologii – v zimě vytápět objekt, v létě chladit. Díky tomu budeme jeden z prvních objektů, který tuto možnost nabídne i pro bytové jednotky a vytvoří tak optimální tepelnou pohodu po celý rok."

      Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My s ním do budoucna počítáme, že by mohl vytápět okolní pozemky nebo okolní stavby na těch okolních pozemcích, které by měly vzniknout v průběhu pěti až osmi let. To byl jeden z důvodů, proč jsme chtěli, ať to vlastní Distep, aby na tom ekonomicky profitovala jak společnost, tak i město."

      Do nových bytů v bývalém hotelu by se první nájemníci mohli nastěhovat na konci roku 2026.

      ---

      Stará Bělá má nové kulturní centrum Zlatý jelen

      Skvělým příkladem pro ostatní města a obce může být příběh historického hotelu Zlatý jelen v Ostravě-Staré Bělé. Vedení městského obvodu se nesmířilo s chátrající budovou v centru a rozhodlo se ji odkoupit a nechat opravit. Vše se povedlo a Bělá tak má nové kulturní centrum.

      Zájezdní hostinec Zlatý jelen ve Staré Bělé byl postaven na konci 19. století a za 125 let existence prošel řadou úprav. Nakonec ale skončil prázdný a hyzdil centrum obvodu. Místní si nepřáli, aby v něm vznikly sociální byty a radnice rozhodla, že chátrající objekt koupí, a vybudují z něj kulturní centrum.

      Mojmír Krejčíček (nez.), starosta Ostravy-Staré Bělé: "Před dvěma lety jsme ten barák za 8 milionů korun koupili, začali jsme pracovat na projektové dokumentaci a zároveň jsme využili programu brownfieldy Státního fondu podpory investic." 

      Pro obvod, který má přes 4100 obyvatel, byla rekonstrukce velmi nákladná, ale podařilo se zajistit vícezdrojové financování.

      Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Myslím, že starosta měl vizi, ambici a taky dostatek znalostí a zkušeností, aby získal dotaci a na to, aby tomu objektu našel náplň."

      Samotná rekonstrukce historického domu byla velmi náročná. Některé části byly natolik zdevastované, že musely být vyměněny a například sehnat v dnešní době štukatéry bylo téměř nadlidským úkolem. 

      Jiří Hořínek, projektant: "Dneska už to nikdo neumí. Je velmi těžké najít řemeslníky, kteří by to byli schopni zvládnout, kteří ví, jak na to a ví, jak to na tu fasádu připevnit, aby to nebyl obyčejný polystyren." 

      Roční náklady nebudou vysoké a částečně budou financovány i ze zisků z pronájmu. Zbytek doplatí radnice. 

      ---

      Bazárek v Čeladenské Berušce přispěje na aktivity Ekoškoly

      Bazárek je skvělou příležitostí, jak dát oblečení druhou šanci a zároveň podpořit udržitelnou módu, a to včetně té dětské. Mateřská škola Čeladenská Beruška pořádá tyto akce deset let. Už také proto, že je aktivní v mezinárodním projektu Ekoškola.

      Dostat se do příslušných oddělení mateřské školy Čeladenská Beruška není v těchto dnech jednoduché. Příchozí rodiče a děti, a zejména malé slečny, musí odolávat množství vystaveného oblečení. Koná se tu jarní bazárek, který zaplnil celý vstupní prostor.

      Julie Hanke, MŠ Čeladenská Beruška: “Můžete tu nosit věci, které vám jsou malé, ale můžete si koupit nové.”

      Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “První bazárek vznikl tak, že maminky přinesly cokoliv, co je napadlo, oblečení i hračky. Ve třídě jsme odsunuli nábytek a v koutku byl sebeobslužný bazárek. Kdo chtěl, vzdal si co chtěl, do pokladničky dal peníze, kolik chtěl. A ten bazárek postupně tak bujel, že už to v té třídě zabíralo čím dál tím větší prostor, a kolegyně přišly s tím, že by ten bazárek organizovaly ony a udělaly by to trochu ve větším.”

      Bazárek tu pořádají v rámci účasti Čeladenské Berušky v mezinárodním projektu Ekoškola. Současně umožňuje jak rodičům, tak mateřince vydělat nějakou tu korunu.

      Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “Dětem pak za to můžeme dopřát nějakou akci, protože dvacet procent z toho výtěžku jde do školky. Za to jsem třeba dětem zaplatili autobus na nějakou aktivitu a nebo vstupné a snažíme si ty aktivity propojovat s tím, co je typické pro tu Ekoškolu.”

      návštěvnice akce: “Je to super a holky už jsou pětileté, tak si už občas samy vybírají věci, které se jim líbí. Takže my jsme spokojeni.”

      Další akcí, kterou tu jako Ekoškola plánují, je 29. března společný úklid zahrady a okolí mateřské školy.

      ---

      Zlatá Tretra přilákala opět řadu světových hvězd

      64. ročník Zlaté tretry Ostrava se uskuteční 24. června a pořadatelé letos chystají rozšíření programu. Už desítky let patří ostravský mítink k top soutěžím světové atletiky a i letos se představí řada špičkových atletů.

      64. ročník Zlaté tretry je opět nabitý těmi největšími hvězdami domácí i světové atletiky. Je totiž součástí  světové atletické kontinentální série nejvyšší kategorie gold a nad ní už je pouze Diamantová liga.

      Alfonc Juck, manažer Zlaté tretry: "Přijede velká legenda dlouhých a středních běhů Jakob Ingebrigtsen z Norska, ale ještě nevíme přesně, jakou trať poběží a dále bude závodit Femke Bolová, která poběží výjimečně hladkou čtyřstovku. Je to i tím, že má v tréninkové skupině jednu z nejlepších českých běžkyň Lurdes Glorii Manuel a právě s ní se na trati střetne."

      V Ostravě se ale představí také spousta domácích špičkových atletů, jako je ostravská rodačka Lurdes Gloria Manuel, nebo nejrychlejší Češka Karolína Maňasová, která je na Vítkovickém stadionu doma.

      Karolína Maňasová, sprinterka: "Já jsme strašně ráda, když se diváci přijedou kouknout. Já tady mám vždycky celou rodinu. Vždycky říkám "Ježiš mamka s taťkou, Hujeři přijeli."  

      Vstupenky jsou v prodeji přímo na webu zlatatretra.cz a stojí od 190 - 1500 korun a k dispozici jsou také levnější hromadné vstupenky pro školy a oddíly.

      Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Mladí sportovci mohou vidět své vzory, což je ta první rovina a ta druhá je podpora cestovního ruchu." 

      Zlatá tretra se uskuteční 24. června na Městském stadionu Ostrava ve Vítkovicích. Přímý přenos se bude vysílat do 140 zemí světa. Mítinku bude jako každý rok předcházet finále Čokoládové tretry pro děti. 

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-15-03-2025-14-00