Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Dopraváci si posvítili na váhu nákladních vozidel
  • Předškoláci si zápisy užili, na řadě jsou ti z Ukrajiny
  • Opava zachránila Slezský FC před krachem
  • MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi
  • Jména 20 tisíc podvedených lidí četl automat 3 týdny
  • Nový Jičín má oficiálně čestného občana Kryla

Dopraváci si posvítili na váhu nákladních vozidel

Každý řidič si občas zanadává na kvalitu vozovek. Po zimě nás trápí výtluky, ale celoročně to jsou vyjeté koleje, které mají často na svědomí přetížené kamiony a nákladní auta. Policisté proto pravidelně provádějí akce, kdy tato vozidla váží.

Moravskoslezský kraj sousedí v Polskem a tak zároveň slouží jako transitní oblast pro kamiony, které převážejí zboží nejen do naší země, ale i do Rakouska, Německa a dalších. Bohužel jsou kamiony často přetížené, což má řadu důsledků a hlavně je to nebezpečné.

Petr Štencl, vedoucí Dopravní policie MS kraje: "Můžeme se setkat s kamiony, které jsou převáženy i o více než 10 tun. To vozidlo se pak chová úplně jinak v zatáčkách, brzdná dráha je delší. V neposlední řadě nám to ničí pozemní komunikace."

Dopravní policie se proto pravidelně na kamiony a nákladní vozy zaměřuje. Samozřejmě nejen na zahraniční, ale na všechny. Mezi hříšníky jsou také často i vozy, které převážejí dřevo z Beskyd. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté si na silnici vytipují vozidlo, které následně odkloní a doprovodí na kontrolní stanoviště. Řidiči jsou povinni policisty následovat a na výzvu se podrobit vážení." 

Na speciálních vahách se měří každá náprava zvlášť a čísla se nakonec sečtou. Policisté mají k dispozici speciální program, který vše vyhodnotí.

Alan Robenek, dopravní policista: "Ukáže nám to celkovou hmotnost a ten program nám spočítá o kolik je to vozidlo přetížené." 

Při kontrole váhy ale policisté kontrolují i další náležitosti, jako jsou doklady, povolení a také tachografy. Dokonce zjišťují i zda nejsou porušené plomby na tachometru. 

---

Předškoláci si zápisy užili, na řadě jsou ti z Ukrajiny

Standardních zápisů do prvních tříd se po dvou letech dočkali letošní předškoláci i učitelé. Do základních školy v Novém Jičíně dorazilo necelých 300 dětí. Ještě v červnu proběhne druhé kolo zápisů pro děti z Ukrajiny.

Zápisy do 1. tříd se v novojičínských základních školách konaly po dvouleté pauze nejen formou vyplněných formulářů, ale děti si slavnostní den užily se vším všudy.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Jsme skutečně rádi, že můžeme děti přivítat ve škole, protože tím ta škola žije. D2ti se vlastně připraví na to, že jdou do velké školy.”

Pedagogové tak mohli opět děti vyzkoušet, zda správně určí první hlásku ve slově, zda umí počítat do deseti nebo poznat geometrické tvary.

předškoláci: 

“Počítala jsem a poznává tvary.”

“Napočítám hodně, i více než do dvaceti.”

“Připravovala jsem se ve školce, procvičovali jsme si ruku, dělali jsme úkoly a také jsme hodně kreslili, ať se ta ruka uvolní.”

K zápisům do 1. tříd se v Novém Jičíně dostavilo zhruba 290 dětí. Další tu očekávají ve druhém kole, 8. června, které bude určeno dětem z Ukrajiny.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “K dnešnímu dni evidujeme ve městě od 4 do 15 let celkem 48 ukrajinských dětí. Z toho velká většina už je v současné době v mateřské školce, a zbývající děti jsou už i na základní škole, možná jen asi 10 nebo 12 dětí ještě není v základní škole. Jinými slovy, tento počet nás absolutně nemůže zaskočit.”

Informace o zápisech pro ukrajinské děti jsou na webu města pod žluto modrou dlaždicí.

---

Opava zachránila Slezský FC před krachem

Město Opava uvolnilo opavskému fotbal celkem 10 milionů korun. Tolik peněz totiž Slezskému FC chybí k tomu, aby dohrál sezonu. Město je majoritním vlastníkem klubu a už před měsícem tam poslalo bezúročnou půjčku. Tyto finanční injekce zachránily klub před krachem.

S požadavkem na poskytnutí financí půjčky předstoupil před zastupitele předseda představenstva Slezského FC už před měsícem. Chybějící peníze v rozpočtu připsal na vrub výpadku příspěvku z UEFA či chybějícímu příjmu ze vstupného v době covidu. Zastupitelé tenkrát zvedli ruku pro dva miliony korun. Teď jednali o dalších osmi.

Zdeněk Viktorin, předseda představenstva, Slezský FC Opava: „Potřebujeme peníze převážně na mzdové náklady hráčů, realizačního týmu, zaměstnanců. Jde také o režie na cestování k zápasům.“

Samotnému schvalování příspěvku předcházela několika hodinová diskuse. Nakonec si zastupitelé podmínili půjčku dodatkem, že bude umořována 30% z výnosu prodeje hráčů.

Hana Brňáková (Piráti & Opavané ), členka Zastupitelka města Opavy: „My nechceme jen tak nechat schválit zase nějaké další peníze. My chceme vidět i nějaké záruky, nastavené kontrolní mechanismy.“

Půjčka, pro kterou opavští zastupitelé zvedli ruku, zachránila klub před krachem.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Půjčka ve výši 8 milionů klub zachrání do 30.6. Klub může dohrát soutěž a v červnu uvidíme, co dál.“

Město Opava je majoritním vlastníkem klubu od roku 2005 a snaží se jej dlouhodobě prodat. Ale nedaří se to. Vedení klubu teď má do léta zastupitelům předložit plán, jak získat peníze na provoz.

---

MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”

Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat."

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost.”

Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv."

---

Jména 20 tisíc podvedených lidí četl automat 3 týdny

K soudu v Ostravě se znovu vrátil přes deset let starý případ podvodů s nabízením práce domů. V kauze už padl jednou rozsudek, ale protože bylo podvedených lidí přes 20 tisíc, soudce tehdy jejich jména nečetl. Odvolací soud proto případ vrátil krajskému soudu a ten využil k přečtení jmen automatické zařízení. Stroj rozsudek četl 3 týdny.

Denis Vinček už byl v roce 2016 odsouzen k 6 letům vězení. Šlo o klasický případ multilevelové hry, jak se u nás říká letadla. Muž nabízel práci domů a když se mu někdo na inzerát ozval, chtěl po něm vstupní poplatek. Ta práce pak spočívala v tom, že zájemce rozesílal další dopisy z nabídkou práce domů. Dohromady u asi 20 tisíc lidí poslalo 6 milionů korun. 

Petr Novák, soudce (natočeno v r. 2016): “Tím spáchal zvlášť závažný zločinu podvodu a odsuzuje se na 6 let nepodmíněně.”

Vinček před soudem nevypovídal. Na policii ale uvedl, že se za podvodníka nepovažuje. Zájemci o práci prý měli svobodnou volbu.

Denis Vinček, obžalovaný (natočeno v r. 2016): “Cítím se nevinný.”

Jenže soudce tehdy nepřečetl jména všech poškozených a tak odvolací soud případ vrátil. Nyní to ostravský krajský soud napravil a s pomocí automatu byla přečtena všechna jména. Trvalo to 3 týdny.

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Obžalovaný byl odsouzen za trestný čin podvodu ke 3 letům odnětí svobody. Původně dostal trest ve výši 6 let, nicméně změnila se právní kvalifikace." 

Od minulého rozsudku se měnila hranice pro škodu velkého rozsahu z 5 na 10 milionů korun. Vinček se tentokrát přes hranici nedostal a tak mu byl trest o polovinu snížen. 

---

Nový Jičín má oficiálně čestného občana Kryla

Třemi výstavami si Nový Jičín připomíná Karla Kryla, který se loni stal čestným občanem města. V den vernisáže, a přesně v den jeho narození, písničkářův bratr Jan oficiálně převzal pamětní list potvrzující čestné občanství.

Karel Kryl se v Novém Jičíně nenarodil ani zde nezemřel, přesto je jeho jméno s tímto městem spojováno. Jeho děda zde spoluvlastnil tiskárnu, známý písničkář a básník tu prožil kousek dětství, má zde přátele a žije tu jeho bratr Jan. Právě on převzal pamětní list, který potvrzuje jmenování Karla Kryla čestným občanem Nového Jičína.

Jan Kryl: “Je velká škoda, že ten Karel už tady s námi není. V dnešní době si, myslím, že kdyby tady bratr byl, tak už by tady znovu nebyl. Naprosto nesnášel bezpráví, byl přímo alergický na jakékoliv slovo válka a bojoval svými texty a myšlenkami právě proti násilí, bezpráví, krutosti. ”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsme hrdý na to, že jsem mohl být dneska účasten této akci, a jsem hrdý na to, že po těch chodnících, kde dneska chodíme my a jsme svobodní, chodili Karel Kryl.”

Čestné občanství navrhl udělit Karlu Krylovi zastupitel Nového Jičína Jiří Klein. Schváleno bylo loni v prosinci. V den, kdy se písničkář narodil, 12. dubna, proběhl slavnostní ceremoniál a vernisáž tři výstav, které jeho osobnost připomínají.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
16. dubna 2022, 14:00

Dopraváci si posvítili na váhu nákladních vozidel

Každý řidič si občas zanadává na kvalitu vozovek. Po zimě nás trápí výtluky, ale celoročně to jsou vyjeté koleje, které mají často na svědomí přetížené kamiony a nákladní auta. Policisté proto pravidelně provádějí akce, kdy tato vozidla váží.

Moravskoslezský kraj sousedí v Polskem a tak zároveň slouží jako transitní oblast pro kamiony, které převážejí zboží nejen do naší země, ale i do Rakouska, Německa a dalších. Bohužel jsou kamiony často přetížené, což má řadu důsledků a hlavně je to nebezpečné.

Petr Štencl, vedoucí Dopravní policie MS kraje: "Můžeme se setkat s kamiony, které jsou převáženy i o více než 10 tun. To vozidlo se pak chová úplně jinak v zatáčkách, brzdná dráha je delší. V neposlední řadě nám to ničí pozemní komunikace."

Dopravní policie se proto pravidelně na kamiony a nákladní vozy zaměřuje. Samozřejmě nejen na zahraniční, ale na všechny. Mezi hříšníky jsou také často i vozy, které převážejí dřevo z Beskyd. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté si na silnici vytipují vozidlo, které následně odkloní a doprovodí na kontrolní stanoviště. Řidiči jsou povinni policisty následovat a na výzvu se podrobit vážení." 

Na speciálních vahách se měří každá náprava zvlášť a čísla se nakonec sečtou. Policisté mají k dispozici speciální program, který vše vyhodnotí.

Alan Robenek, dopravní policista: "Ukáže nám to celkovou hmotnost a ten program nám spočítá o kolik je to vozidlo přetížené." 

Při kontrole váhy ale policisté kontrolují i další náležitosti, jako jsou doklady, povolení a také tachografy. Dokonce zjišťují i zda nejsou porušené plomby na tachometru. 

---

Předškoláci si zápisy užili, na řadě jsou ti z Ukrajiny

Standardních zápisů do prvních tříd se po dvou letech dočkali letošní předškoláci i učitelé. Do základních školy v Novém Jičíně dorazilo necelých 300 dětí. Ještě v červnu proběhne druhé kolo zápisů pro děti z Ukrajiny.

Zápisy do 1. tříd se v novojičínských základních školách konaly po dvouleté pauze nejen formou vyplněných formulářů, ale děti si slavnostní den užily se vším všudy.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Jsme skutečně rádi, že můžeme děti přivítat ve škole, protože tím ta škola žije. D2ti se vlastně připraví na to, že jdou do velké školy.”

Pedagogové tak mohli opět děti vyzkoušet, zda správně určí první hlásku ve slově, zda umí počítat do deseti nebo poznat geometrické tvary.

předškoláci: 

“Počítala jsem a poznává tvary.”

“Napočítám hodně, i více než do dvaceti.”

“Připravovala jsem se ve školce, procvičovali jsme si ruku, dělali jsme úkoly a také jsme hodně kreslili, ať se ta ruka uvolní.”

K zápisům do 1. tříd se v Novém Jičíně dostavilo zhruba 290 dětí. Další tu očekávají ve druhém kole, 8. června, které bude určeno dětem z Ukrajiny.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “K dnešnímu dni evidujeme ve městě od 4 do 15 let celkem 48 ukrajinských dětí. Z toho velká většina už je v současné době v mateřské školce, a zbývající děti jsou už i na základní škole, možná jen asi 10 nebo 12 dětí ještě není v základní škole. Jinými slovy, tento počet nás absolutně nemůže zaskočit.”

Informace o zápisech pro ukrajinské děti jsou na webu města pod žluto modrou dlaždicí.

---

Opava zachránila Slezský FC před krachem

Město Opava uvolnilo opavskému fotbal celkem 10 milionů korun. Tolik peněz totiž Slezskému FC chybí k tomu, aby dohrál sezonu. Město je majoritním vlastníkem klubu a už před měsícem tam poslalo bezúročnou půjčku. Tyto finanční injekce zachránily klub před krachem.

S požadavkem na poskytnutí financí půjčky předstoupil před zastupitele předseda představenstva Slezského FC už před měsícem. Chybějící peníze v rozpočtu připsal na vrub výpadku příspěvku z UEFA či chybějícímu příjmu ze vstupného v době covidu. Zastupitelé tenkrát zvedli ruku pro dva miliony korun. Teď jednali o dalších osmi.

Zdeněk Viktorin, předseda představenstva, Slezský FC Opava: „Potřebujeme peníze převážně na mzdové náklady hráčů, realizačního týmu, zaměstnanců. Jde také o režie na cestování k zápasům.“

Samotnému schvalování příspěvku předcházela několika hodinová diskuse. Nakonec si zastupitelé podmínili půjčku dodatkem, že bude umořována 30% z výnosu prodeje hráčů.

Hana Brňáková (Piráti & Opavané ), členka Zastupitelka města Opavy: „My nechceme jen tak nechat schválit zase nějaké další peníze. My chceme vidět i nějaké záruky, nastavené kontrolní mechanismy.“

Půjčka, pro kterou opavští zastupitelé zvedli ruku, zachránila klub před krachem.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Půjčka ve výši 8 milionů klub zachrání do 30.6. Klub může dohrát soutěž a v červnu uvidíme, co dál.“

Město Opava je majoritním vlastníkem klubu od roku 2005 a snaží se jej dlouhodobě prodat. Ale nedaří se to. Vedení klubu teď má do léta zastupitelům předložit plán, jak získat peníze na provoz.

---

MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”

Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat."

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost.”

Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv."

---

Jména 20 tisíc podvedených lidí četl automat 3 týdny

K soudu v Ostravě se znovu vrátil přes deset let starý případ podvodů s nabízením práce domů. V kauze už padl jednou rozsudek, ale protože bylo podvedených lidí přes 20 tisíc, soudce tehdy jejich jména nečetl. Odvolací soud proto případ vrátil krajskému soudu a ten využil k přečtení jmen automatické zařízení. Stroj rozsudek četl 3 týdny.

Denis Vinček už byl v roce 2016 odsouzen k 6 letům vězení. Šlo o klasický případ multilevelové hry, jak se u nás říká letadla. Muž nabízel práci domů a když se mu někdo na inzerát ozval, chtěl po něm vstupní poplatek. Ta práce pak spočívala v tom, že zájemce rozesílal další dopisy z nabídkou práce domů. Dohromady u asi 20 tisíc lidí poslalo 6 milionů korun. 

Petr Novák, soudce (natočeno v r. 2016): “Tím spáchal zvlášť závažný zločinu podvodu a odsuzuje se na 6 let nepodmíněně.”

Vinček před soudem nevypovídal. Na policii ale uvedl, že se za podvodníka nepovažuje. Zájemci o práci prý měli svobodnou volbu.

Denis Vinček, obžalovaný (natočeno v r. 2016): “Cítím se nevinný.”

Jenže soudce tehdy nepřečetl jména všech poškozených a tak odvolací soud případ vrátil. Nyní to ostravský krajský soud napravil a s pomocí automatu byla přečtena všechna jména. Trvalo to 3 týdny.

Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Obžalovaný byl odsouzen za trestný čin podvodu ke 3 letům odnětí svobody. Původně dostal trest ve výši 6 let, nicméně změnila se právní kvalifikace." 

Od minulého rozsudku se měnila hranice pro škodu velkého rozsahu z 5 na 10 milionů korun. Vinček se tentokrát přes hranici nedostal a tak mu byl trest o polovinu snížen. 

---

Nový Jičín má oficiálně čestného občana Kryla

Třemi výstavami si Nový Jičín připomíná Karla Kryla, který se loni stal čestným občanem města. V den vernisáže, a přesně v den jeho narození, písničkářův bratr Jan oficiálně převzal pamětní list potvrzující čestné občanství.

Karel Kryl se v Novém Jičíně nenarodil ani zde nezemřel, přesto je jeho jméno s tímto městem spojováno. Jeho děda zde spoluvlastnil tiskárnu, známý písničkář a básník tu prožil kousek dětství, má zde přátele a žije tu jeho bratr Jan. Právě on převzal pamětní list, který potvrzuje jmenování Karla Kryla čestným občanem Nového Jičína.

Jan Kryl: “Je velká škoda, že ten Karel už tady s námi není. V dnešní době si, myslím, že kdyby tady bratr byl, tak už by tady znovu nebyl. Naprosto nesnášel bezpráví, byl přímo alergický na jakékoliv slovo válka a bojoval svými texty a myšlenkami právě proti násilí, bezpráví, krutosti. ”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsme hrdý na to, že jsem mohl být dneska účasten této akci, a jsem hrdý na to, že po těch chodnících, kde dneska chodíme my a jsme svobodní, chodili Karel Kryl.”

Čestné občanství navrhl udělit Karlu Krylovi zastupitel Nového Jičína Jiří Klein. Schváleno bylo loni v prosinci. V den, kdy se písničkář narodil, 12. dubna, proběhl slavnostní ceremoniál a vernisáž tři výstav, které jeho osobnost připomínají.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-16-04-2022-14-00