Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Zastupitelé přidali sportovním klubům peníze na energie
  • Strážníci upozorňují chodce na bezpečné chování
  • Dobrovolnické centrum ADRA v Havířově oslavilo 10 let
  • Duhové hřiště už slouží dětem i dospělým
  • Strážníci už začali s kontrolami chatovišť
  • Charita ve Studénce pomáhá třicet let, plánuje rozšíření

Zastupitelé přidali sportovním klubům peníze na energie

Opavští zastupitelé se sešli na mimořádném zasedání, aby schválili dofinancování navýšení cen za energie v hokejovém, fotbalovém a basketbalovém klubu. Peníze přidělené v rozpočtu na letošní rok totiž prudkému nárůstu cen nestačily. Do zmíněných sportovních klubů poputuje dohromady necelých 6 milionů korun.

Opavští zastupitelé se mimořádně sešli, aby řešili chybějící peníze v rozpočtech sportovních klubů. Přestože letošní rok ještě zdaleka nekončí, kvůli navyšování cen elektřiny, plynu i tepla vyčerpali už přidělené peníze. Hokejový klub potřebuje 4 miliony korun.

René Holuša, výkonný ředitel, HC Slezan Opava: „V červenci došlo k navýšení elektřiny, kdy jsme spadli z vysokého napětí do nízkého napětí, a zvedla se nám asi dvojnásobně cena. Od 1. ledna byly zvýšeny i ceny tepla.“

Zimní stadion je energeticky velmi náročný.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: „Provozně musíme led chladit od srpna, kdy začíná sezona, až do konce března. Když vyjde play off, tak do konce dubna. Je velice problematické nastavení snižování teplot.“

Slezský fotbalový klub dostal navíc 1,2 miliony korun. V budoucnu bude muset jeho vlastník, tedy město, investovat do úprav budovy, kde se nachází zázemí.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: „Musíme vyřešit kotelnu a za druhé musíme vyřešit zateplení obvodu a zateplení střechy. A uvnitř výměna osvětlení a celá řada opatření, která se ještě dají udělat.“

Přestože opavskému basketbalovému klubu se podařilo snížit spotřebu elektřiny asi o 15%, stále mu do konce roku chybí ¾ milionu korun.

Radim Vysocký, předseda představenstva BK Opava: „Podařilo se nám ušetři díky tomu, že jsme od září se dohodli a snížili teplotu v hale z 21 na 19 C.“

Peníze na energie chybí také v příspěvkových organizacích města. Tady pro přidělení financí stačí rozhodnutí rady města. A tak sem již dříve putovaly desítky milionů korun. Například jen školy potřebovaly 17 milionů.

Kromě toho se v Opavě také šetří. Omezeno je veřejné osvětlení nebo vytápění budov. Také vánoční světelná výzdoba letos nebude tak bohatá. Kromě toho město směřuje k energetické soběstačnosti

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Na příští rok máme připraveno zhruba za 75 mil korun dotace na fotovoltaiku. Připravujeme projekty tak, abychom byli nachystáni.“

V Opavě je vytipováno 6 budov, na kterých by mohly být fotovoltaické panely umístěny. Jde o školy, školky, budovy magistrátu nebo parkovací dům.




---

Strážníci upozorňují chodce na bezpečné chování

Ostravští strážníci se v těchto dnech zaměřují na chodce. Upozorňují je na to, jak se chovat v silničním provozu a také na zásadu vidět a být viděn. Podzim a zima jsou pro ně nejnebezpečnějším obdobím.

V Ostravě-Porubě proběhly hned dvě preventivní akce zaměřené na chodce, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Se svými životy hazardují zejména tím, že se pletou do cesty cyklistům a přecházejí silnici mimo přechody pro chodce.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Děláme ji právě v listopadu, protože v listopadu se jednak brzy stmívá a jsou i špatné povětrnostní podmínky. To znamená, je brzy tma, prší nám, eventuelně jsou mlhy.”

Romana Macková,preventistka, MP Ostrava: “Místo máme vytipováno z toho důvodu, že je dost frekventované jak chodci, tak cyklisty, to není vůbec dobrý nápad využívat místo, kde stále ještě jezdí cyklisté”.

Pavel Blahut, koordinátor BESIPu: “Snažíme se těm lidem opravdu připomenout ať dbají na své bezpečí. Máme pro ně reflexní pásky, pro děti máme nějaké nálepky, aby jsme je motivovali.”

Reflexní pásky jsou nejlépe vidět na pohyblivých částech těla. Nosit byste je proto měli na nohou nebo na rukou.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mám ji, protože chodím i večer někdy, tak ať je mě vidět.”

“Určitě dbáme na bezpečnost, i dcera, aby přecházela tak jak má.”

“Jsem ráda za tu pásku a určitě si ji dám na ruku a budu ji nosit.”

Preventivně bezpečnostní akce Chodec bude na různých místech Ostravy probíhat až do 8. prosince.

---

Dobrovolnické centrum ADRA v Havířově oslavilo 10 let

Dobrovolnické centrum ADRA vzniklo v Havířově před deseti lety. Toto významné výročí se organizace rozhodla náležitě oslavit. ADRA se bude chtít do budoucna ještě více zaměřit na službu dobrovolnictví v domácnostech.

První dobrovolníci začali v Havířově pomáhat lidem v roce 2009. Samostatné Dobrovolnické centrum ADRA, ale bylo založeno až v roce 2012. Organizace se proto rozhodla uspořádat velkou oslavu a tím i poděkovat obětavým lidem i partnerům, kteří ADRU podporují. 

Hana Čadová, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Havířov: "Pořád chceme spojovat vlastě ty dva světy. Lidí, kteří potřebují pomoc a lidí, kteří chtějí pomáhat. Velice se rozvíjí dobrovolnictví v domácnostech u různých cílových skupin. Přibývá nám třeba nevidomých klientů, za kterými dobrovolníci chodí, to je taková krásná výzva, kterou máme, nebo lidí s postižením." 

Stejně jako Armáda spásy tak právě i ADRA má podle radnice ve městě nezastupitelné místo.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Já bych jim přála, aby slavili ne jen deset, ale desetkrát deset let, protože to, že se objevili v Havířově, vytvořili dobrovolnický program, tak to je pro Havířov, ale i okolní města velké plus."

Popřát k výročí přijel ADŘE i celostátní ředitel Radomír Špinka.

Radomír Špinka, ředitel Humanitární organizace ADRA ČR: "Těch dobrovolníků jako ADRA máme v ČR něco přes tři tisíce a určitě v tom chceme dál do budoucna pokračovat. A zároveň bych přál i ADŘE tady v Havířově, aby jim práce přinášela radost.”

ADRA slaví v letošním roce ještě jedno významné výročí. Organizace působí v ČR již 30 let.

---

Duhové hřiště už slouží dětem i dospělým

Rodiny s dětmi už mohou využívat nové Duhové hřiště. Vzniklo díky participativnímu rozpočtu Zelená Porubě ve vnitrobloku na ulici Plk. Rajmunda Prchaly. Proměny celých dvorů lidé navrhovali vůbec poprvé.

V Porubě slavnostně předali obyvatelům komplexně upravený dvůr. Nese název Duhové hřiště a ihned ho zaplnily děti.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “My jsme nadšeni, děti už si stihly pohrát jak na hřišti, tak na opičí dráze. Vyzkoušely i stojany na kola dokonce a ještě určitě stihnou pár dní na pískovišti.”

Anketa: návštěvníci Duhového hřiště: “Jezdím tady často a líbí se mi prolézačky a tak.”

“S kamarády využíváme tam tu houpačku a chodíme na tu síť a houpeme se i na skluzavkách a tady i v písku si hrajeme.” 

Duhové hřiště se pyšní mimo jiné velkým komunitním stolem s lavicemi, opraveným pískovištěm se zakrývací plachtou, opičí dráhou, domečkem na hračky, který slouží jako úschovna a základem je duhová plocha pro kolečkové sporty, která hřišti dala jméno.

Kristýna Špačková, koordinátorka projektu Zelená Porubě: “Máme nové lavičky, kde můžou rodiče a všichni dohlížet na děti nebo jen tak posedět. V říjnu jsme doplňovali výsadby, i když to teď tak úplně nevypadá, tak doufáme, že na jaře to pěkně rozkvete.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My dneska pomyslně, symbolicky předáváme hřiště z ročníku participativního rozpočtu, který jsme poprvé dělali komplexně, kdy procházejí proměnou celé dvory.”

Aktuálně probíhá další ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě. Do finále postoupily tři nejlepší proměny vnitrobloků a architekti společně s navrhovateli vytvářejí ideové návrhy, jak by mohly vypadat.

---

Strážníci už začali s kontrolami chatovišť

S příchodem chladného počasí už ostravští strážníci začali s kontrolami chatových oblastí. Využívají k tomu jízdní oddíl a také kynology se svými svěřenci. Opuštěné chaty jsou totiž oblíbeným terčem zlodějů.

Chatařům skončila sezóna a na své zahrádky už jezdí jen občas. Chladné počasí je ale naopak lákadlem pro zloděje, kteří prázdná chatoviště vyhledávají a hledají, co by ukradli. Proto strážníci každoročně zesilují nad chatovištěmi přes zimu dohled. Cennými pomocníky jsou v těchto situacích koně i psi

Tomáš Novák, strážník hipolog, MP Ostrava: "Na koni máte daleko lepší přehled a můžete do těch zahrad krásně nakouknout, protože ten kůň vám poskytuje komfortní nadhled." 

Erika Szabová, strážnice kynoložka, MP Ostrava: "Pejsek je skvělý pomocník pro jeho skvělý čich a pro jeho zájem. Dokáže mnohem dříve odhalit potenciálního pachatele ať už v objektu nebo venku a dává nám dopředu vědět." 

Zahrádkářské osady jsou často v okrajových částech města, kde není příliš velký pohyb lidí a tak je důležité, aby i sami zahrádkáři na zabezpečení svého majetku dbali.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Mezi hlavní zásady patří, aby si zahrádkáři nenechávali cenné věci uvnitř a nebo i vně toho objektu a aby ho při zazimování řádně zabezpečili." 

Je také dobré se domluvit se svými sousedy, aby i oni při svých návštěvách chaty zkontrolovali okolí. Pokud by se přece jen nějaká stala terčem zloděje, je důležité nevstupovat dovnitř a ihned volat policii.

---

Charita ve Studénce pomáhá třicet let, plánuje rozšíření

Charita ve Studénce působí 30 let. Provozuje několik sociálních služeb a její pomoci je s léty potřeba spíše více, než méně. Už delší dobu zde proto vzniká i projekt na výstavbu nové budovy.

U zrodu Charity stálo v roce 1992 ve Studénce pár dobrovolných nadšenců, kteří se rozhodli, že budou pomáhat potřebným lidem. Po čtyřech letech se služba profesionalizovala a dnes má Charita 35 zaměstnanců, provozuje domov pro seniory, pečovatelskou a ošetřovatelskou službu, azylový byt, půjčovnu kompenzačních pomůcek a humanitární šatník.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “V domově pro seniory máme kapacitu 18 klientů a domov máme neustále naplněný, máme plný pořadník.”

Marie Fečíková, obyvatelka domova pro seniory: “My se žije dobře a děkujeme našemu vedení, že se o nás starají.”

Stanislava Myslikovjanová, obyvatelka domova pro seniory: “Po všech stránkách je to spokojenost na sto procent.”

Protože místa pro seniory opravdu chybí, rádi by vedle postavili novým charitní dům.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Ve které by byla rozšířená kapacita domova pro seniory o dalších 18 míst. V budově by také vznikla odlehčovací služba a denní stacionář pro seniory.”

Na realizaci už má Charita vydáno stavební povolení, aktuálně pracuje na drobných úpravách projektu a po novém roce bude vyhlížet dotační titul, do kterého by se mohla přihlásit a získat finance na výstavbu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
18. listopadu 2022, 16:00

Zastupitelé přidali sportovním klubům peníze na energie

Opavští zastupitelé se sešli na mimořádném zasedání, aby schválili dofinancování navýšení cen za energie v hokejovém, fotbalovém a basketbalovém klubu. Peníze přidělené v rozpočtu na letošní rok totiž prudkému nárůstu cen nestačily. Do zmíněných sportovních klubů poputuje dohromady necelých 6 milionů korun.

Opavští zastupitelé se mimořádně sešli, aby řešili chybějící peníze v rozpočtech sportovních klubů. Přestože letošní rok ještě zdaleka nekončí, kvůli navyšování cen elektřiny, plynu i tepla vyčerpali už přidělené peníze. Hokejový klub potřebuje 4 miliony korun.

René Holuša, výkonný ředitel, HC Slezan Opava: „V červenci došlo k navýšení elektřiny, kdy jsme spadli z vysokého napětí do nízkého napětí, a zvedla se nám asi dvojnásobně cena. Od 1. ledna byly zvýšeny i ceny tepla.“

Zimní stadion je energeticky velmi náročný.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: „Provozně musíme led chladit od srpna, kdy začíná sezona, až do konce března. Když vyjde play off, tak do konce dubna. Je velice problematické nastavení snižování teplot.“

Slezský fotbalový klub dostal navíc 1,2 miliony korun. V budoucnu bude muset jeho vlastník, tedy město, investovat do úprav budovy, kde se nachází zázemí.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: „Musíme vyřešit kotelnu a za druhé musíme vyřešit zateplení obvodu a zateplení střechy. A uvnitř výměna osvětlení a celá řada opatření, která se ještě dají udělat.“

Přestože opavskému basketbalovému klubu se podařilo snížit spotřebu elektřiny asi o 15%, stále mu do konce roku chybí ¾ milionu korun.

Radim Vysocký, předseda představenstva BK Opava: „Podařilo se nám ušetři díky tomu, že jsme od září se dohodli a snížili teplotu v hale z 21 na 19 C.“

Peníze na energie chybí také v příspěvkových organizacích města. Tady pro přidělení financí stačí rozhodnutí rady města. A tak sem již dříve putovaly desítky milionů korun. Například jen školy potřebovaly 17 milionů.

Kromě toho se v Opavě také šetří. Omezeno je veřejné osvětlení nebo vytápění budov. Také vánoční světelná výzdoba letos nebude tak bohatá. Kromě toho město směřuje k energetické soběstačnosti

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Na příští rok máme připraveno zhruba za 75 mil korun dotace na fotovoltaiku. Připravujeme projekty tak, abychom byli nachystáni.“

V Opavě je vytipováno 6 budov, na kterých by mohly být fotovoltaické panely umístěny. Jde o školy, školky, budovy magistrátu nebo parkovací dům.




---

Strážníci upozorňují chodce na bezpečné chování

Ostravští strážníci se v těchto dnech zaměřují na chodce. Upozorňují je na to, jak se chovat v silničním provozu a také na zásadu vidět a být viděn. Podzim a zima jsou pro ně nejnebezpečnějším obdobím.

V Ostravě-Porubě proběhly hned dvě preventivní akce zaměřené na chodce, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Se svými životy hazardují zejména tím, že se pletou do cesty cyklistům a přecházejí silnici mimo přechody pro chodce.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Děláme ji právě v listopadu, protože v listopadu se jednak brzy stmívá a jsou i špatné povětrnostní podmínky. To znamená, je brzy tma, prší nám, eventuelně jsou mlhy.”

Romana Macková,preventistka, MP Ostrava: “Místo máme vytipováno z toho důvodu, že je dost frekventované jak chodci, tak cyklisty, to není vůbec dobrý nápad využívat místo, kde stále ještě jezdí cyklisté”.

Pavel Blahut, koordinátor BESIPu: “Snažíme se těm lidem opravdu připomenout ať dbají na své bezpečí. Máme pro ně reflexní pásky, pro děti máme nějaké nálepky, aby jsme je motivovali.”

Reflexní pásky jsou nejlépe vidět na pohyblivých částech těla. Nosit byste je proto měli na nohou nebo na rukou.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mám ji, protože chodím i večer někdy, tak ať je mě vidět.”

“Určitě dbáme na bezpečnost, i dcera, aby přecházela tak jak má.”

“Jsem ráda za tu pásku a určitě si ji dám na ruku a budu ji nosit.”

Preventivně bezpečnostní akce Chodec bude na různých místech Ostravy probíhat až do 8. prosince.

---

Dobrovolnické centrum ADRA v Havířově oslavilo 10 let

Dobrovolnické centrum ADRA vzniklo v Havířově před deseti lety. Toto významné výročí se organizace rozhodla náležitě oslavit. ADRA se bude chtít do budoucna ještě více zaměřit na službu dobrovolnictví v domácnostech.

První dobrovolníci začali v Havířově pomáhat lidem v roce 2009. Samostatné Dobrovolnické centrum ADRA, ale bylo založeno až v roce 2012. Organizace se proto rozhodla uspořádat velkou oslavu a tím i poděkovat obětavým lidem i partnerům, kteří ADRU podporují. 

Hana Čadová, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Havířov: "Pořád chceme spojovat vlastě ty dva světy. Lidí, kteří potřebují pomoc a lidí, kteří chtějí pomáhat. Velice se rozvíjí dobrovolnictví v domácnostech u různých cílových skupin. Přibývá nám třeba nevidomých klientů, za kterými dobrovolníci chodí, to je taková krásná výzva, kterou máme, nebo lidí s postižením." 

Stejně jako Armáda spásy tak právě i ADRA má podle radnice ve městě nezastupitelné místo.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Já bych jim přála, aby slavili ne jen deset, ale desetkrát deset let, protože to, že se objevili v Havířově, vytvořili dobrovolnický program, tak to je pro Havířov, ale i okolní města velké plus."

Popřát k výročí přijel ADŘE i celostátní ředitel Radomír Špinka.

Radomír Špinka, ředitel Humanitární organizace ADRA ČR: "Těch dobrovolníků jako ADRA máme v ČR něco přes tři tisíce a určitě v tom chceme dál do budoucna pokračovat. A zároveň bych přál i ADŘE tady v Havířově, aby jim práce přinášela radost.”

ADRA slaví v letošním roce ještě jedno významné výročí. Organizace působí v ČR již 30 let.

---

Duhové hřiště už slouží dětem i dospělým

Rodiny s dětmi už mohou využívat nové Duhové hřiště. Vzniklo díky participativnímu rozpočtu Zelená Porubě ve vnitrobloku na ulici Plk. Rajmunda Prchaly. Proměny celých dvorů lidé navrhovali vůbec poprvé.

V Porubě slavnostně předali obyvatelům komplexně upravený dvůr. Nese název Duhové hřiště a ihned ho zaplnily děti.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “My jsme nadšeni, děti už si stihly pohrát jak na hřišti, tak na opičí dráze. Vyzkoušely i stojany na kola dokonce a ještě určitě stihnou pár dní na pískovišti.”

Anketa: návštěvníci Duhového hřiště: “Jezdím tady často a líbí se mi prolézačky a tak.”

“S kamarády využíváme tam tu houpačku a chodíme na tu síť a houpeme se i na skluzavkách a tady i v písku si hrajeme.” 

Duhové hřiště se pyšní mimo jiné velkým komunitním stolem s lavicemi, opraveným pískovištěm se zakrývací plachtou, opičí dráhou, domečkem na hračky, který slouží jako úschovna a základem je duhová plocha pro kolečkové sporty, která hřišti dala jméno.

Kristýna Špačková, koordinátorka projektu Zelená Porubě: “Máme nové lavičky, kde můžou rodiče a všichni dohlížet na děti nebo jen tak posedět. V říjnu jsme doplňovali výsadby, i když to teď tak úplně nevypadá, tak doufáme, že na jaře to pěkně rozkvete.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My dneska pomyslně, symbolicky předáváme hřiště z ročníku participativního rozpočtu, který jsme poprvé dělali komplexně, kdy procházejí proměnou celé dvory.”

Aktuálně probíhá další ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě. Do finále postoupily tři nejlepší proměny vnitrobloků a architekti společně s navrhovateli vytvářejí ideové návrhy, jak by mohly vypadat.

---

Strážníci už začali s kontrolami chatovišť

S příchodem chladného počasí už ostravští strážníci začali s kontrolami chatových oblastí. Využívají k tomu jízdní oddíl a také kynology se svými svěřenci. Opuštěné chaty jsou totiž oblíbeným terčem zlodějů.

Chatařům skončila sezóna a na své zahrádky už jezdí jen občas. Chladné počasí je ale naopak lákadlem pro zloděje, kteří prázdná chatoviště vyhledávají a hledají, co by ukradli. Proto strážníci každoročně zesilují nad chatovištěmi přes zimu dohled. Cennými pomocníky jsou v těchto situacích koně i psi

Tomáš Novák, strážník hipolog, MP Ostrava: "Na koni máte daleko lepší přehled a můžete do těch zahrad krásně nakouknout, protože ten kůň vám poskytuje komfortní nadhled." 

Erika Szabová, strážnice kynoložka, MP Ostrava: "Pejsek je skvělý pomocník pro jeho skvělý čich a pro jeho zájem. Dokáže mnohem dříve odhalit potenciálního pachatele ať už v objektu nebo venku a dává nám dopředu vědět." 

Zahrádkářské osady jsou často v okrajových částech města, kde není příliš velký pohyb lidí a tak je důležité, aby i sami zahrádkáři na zabezpečení svého majetku dbali.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Mezi hlavní zásady patří, aby si zahrádkáři nenechávali cenné věci uvnitř a nebo i vně toho objektu a aby ho při zazimování řádně zabezpečili." 

Je také dobré se domluvit se svými sousedy, aby i oni při svých návštěvách chaty zkontrolovali okolí. Pokud by se přece jen nějaká stala terčem zloděje, je důležité nevstupovat dovnitř a ihned volat policii.

---

Charita ve Studénce pomáhá třicet let, plánuje rozšíření

Charita ve Studénce působí 30 let. Provozuje několik sociálních služeb a její pomoci je s léty potřeba spíše více, než méně. Už delší dobu zde proto vzniká i projekt na výstavbu nové budovy.

U zrodu Charity stálo v roce 1992 ve Studénce pár dobrovolných nadšenců, kteří se rozhodli, že budou pomáhat potřebným lidem. Po čtyřech letech se služba profesionalizovala a dnes má Charita 35 zaměstnanců, provozuje domov pro seniory, pečovatelskou a ošetřovatelskou službu, azylový byt, půjčovnu kompenzačních pomůcek a humanitární šatník.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “V domově pro seniory máme kapacitu 18 klientů a domov máme neustále naplněný, máme plný pořadník.”

Marie Fečíková, obyvatelka domova pro seniory: “My se žije dobře a děkujeme našemu vedení, že se o nás starají.”

Stanislava Myslikovjanová, obyvatelka domova pro seniory: “Po všech stránkách je to spokojenost na sto procent.”

Protože místa pro seniory opravdu chybí, rádi by vedle postavili novým charitní dům.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Ve které by byla rozšířená kapacita domova pro seniory o dalších 18 míst. V budově by také vznikla odlehčovací služba a denní stacionář pro seniory.”

Na realizaci už má Charita vydáno stavební povolení, aktuálně pracuje na drobných úpravách projektu a po novém roce bude vyhlížet dotační titul, do kterého by se mohla přihlásit a získat finance na výstavbu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-18-11-2022-16-00