Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Recidivista se po propuštění rychle vrátil k řemeslu
  • Od roku 2035 se v EU nebudou vyrábět auta na benzin či naftu
  • Zoo připravila komentovanou valentýnskou prohlídku
  • Ministr si v Novém Jičíně prohlédl sociální služby
  • V Ostravě bylo vyrobeno první vodíkové kolo v Česku
  • Sportoviště v kampusu u Ostravice je přístupné veřejnosti

Recidivista se po propuštění rychle vrátil k řemeslu

Většina z nás si zloděje představuje jako někoho, kdo se tajně někam nenápadně vkrádá. Jenže zloděj, kterého nyní zadrželi ostravští kriminalisté to dělal naopak. Otevřel branku domu, vešel na zahradu a pobral co našel. Bylo mu úplně jedno, zda jsou majitelé doma, nebo jestli kolem pobíhá pes.

Případy krádeží z pozemků rodinných domků v Ostravě a okolí začaly v prosinci. Během několika týdnů jich nasbírali kriminalisté z Poruby 14. K dispozici měli i videa, kde se zloděj maskoval rouškou. Modus operandi bylo podobné. 

Barbora Oralová, vyšetřovatelka PČR Ostrava-Poruba: "Využíval otevřené zahrady, kde vstupoval volně přístupnou brankou, která nebyla uzamčena a kde viděl volně zaparkovaná auta, která často také nebyla uzamčena." 

Ani maskování, ale zloději nepomohlo a policisté mu brzy byli na stopě. Později přiznal, že si myslel, že vesnice jako je Krásné Pole nebo Dolní Lhota už patří pod opavskou policii, kde ho neznají.

Barbora Oralová, vyšetřovatelka PČR Ostrava-Poruba: "Při páchání trestné činnosti byli ti lidé opravdu doma a dokonce měli na zahradách své psy, kteří štěkali." 

Policisté také zdůraznili, že majitelé domku mu práci krádeže velmi zjednodušili, když nechávali odemknuté dveře i auta. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Chtěli bychom apelovat na majitele rodinných domků, aby branky u pozemků zamykali a pokud mají u domu zaparkovaná auta, aby i ta zamykali a nenechávali v nich nic cenného." 

Zloděj prodával ukradené věci náhodným lidem. Jde o recidivistu, který začal krást už dva měsíce po propuštění z posledního výkonu trestu. Tentokrát mu hrozí 5 let za mřížemi.

---

Od roku 2035 se v EU nebudou vyrábět auta na benzin či naftu

Od roku 2035 už si v Evropské unii nekoupíte auto na benzín nebo na naftu. Rozhodl o tom Europarlament. Tato skutečnost se stala také jedním z hlavních témat konference E-Mobilita v Ostravě.

Někteří čeští europoslanci, například ostravský Evžen Tošenovský, hlasovali proti, ale nakonec to nestačilo.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Každý, kdo má mozek, musel být proti, protože to hlasování bylo čistě politické a my se s tím musíme smířit. Ale naplnit to nepůjde, dnešní technologické možnosti nejsou uzpůsobeny tomu, aby to šlo naplnit. Nemáme elektřinu, nemáme rozvodnou síť.“

MS kraj se tak bude muset na rok 2035 co nejlépe připravit. Jednou z cest je vodíková doprava.

Tadeáš Ochodek, ředitel Výzkumného energetického centra Ostrava: „Jsme daleko, máme vybavení, které není nikde na světě. Je velká poptávka od firem, které chtějí stavět technologie na nákladní nebo osobní dopravu.“

Kamil Košťál, marketingový ředitel TATRA TRUCKS Kopřivnice: „Máme projekty vlastního vodíkového pohonu, tzn. elektromobilu, který bude poháněn vodíkovým článkem. Dále pracujeme na projektu spalovacího motoru, který spaluje vodík místo nafty. Pracujeme rovněž na čistě elektrických tatrovkách.“

Dalšími tématy konference E-Mobilita na Černé louce byla decentralizace teplárenství, energetická udržitelnost pro firmy či autonomní systémy pro administrativní budovy a obytné domy.

---

Zoo připravila komentovanou valentýnskou prohlídku

Jak složité je dobýt srdce zvířecí partnerky? Jsou ve zvířecím procesu namlouvání nějaké zajímavosti? Nejen to se mohli dozvědět návštěvníci ostravské zoo, kteří tam zavítali na speciální valentýnskou komentovanou prohlídku. Každý pár měl navíc jednu vstupenku zdarma.

Ostravská zoologická zahrada se o víkendu zaplnila zamilovanými partnerskými i manželskými páry. Zoo si totiž připravila dvě speciální akce. Zvýhodněné vstupné 1 plus 1 zdarma a také zajímavou valentýnskou komentovanou prohlídku.

Vladimír Adámek, průvodce: "Která se hlavně zaměřuje na to, jakým způsobem zvířata získávají své partnery. Jakým způsobem se samci snaží dobýt srdce samic. Jaké jsou strategie namlouvání a třeba i jaké jsou reakce samic a co samice vyžadují. Bez čeho by ti samci neměli šanci se s nimi spářit."

Anketa: 1.) "Dneska do zoo nás přivedla valentýnská akce zoo a komentovaná prohlídka v ceně vstupného." – Na co se těšíte? – "Na všechno." 2.) "Za prvé krásný den a za druhé ta možnost valentýnské prohlídky, že je tady i ta komentovaná prohlídka. Protože většinou chodíme s vnoučaty, tak na to nemáme čas. Takže tím pádem si to chceme zase užít." 3.) "My jsme přišli na tu prohlídku valentýnskou. Tak jsme byli zvědaví, jak se mají zvířata rády." – Chodíte pravidelně do zoo sem? Co na ni říkáte? – "Jo, chodíme pravidelně. Ne úplně často, ale jednou za ročně vždycky a je to skvělá procházka a fajn zábava na odpoledne."

Prohlídka trvala do dvou hodin a zkušený průvodce provedl návštěvníky po vybraných zvířatech, kde jim vždy přiblížil zajímavé informace o vzájemném soužití.

Vladimír Adámek, průvodce: "U plameňáků obecně můžeme považovat za zajímavost třeba to, že u nich se všechno děje hromadně. V jednom okamžiku si všichni samci začnou hledat partnerky. V jednom okamžiku si partnerky vybírají, dochází k tomu výběru. V jednom okamžiku všichni začnou hromadně opravovat hnízda, snášet vajíčka. No a proč tomu tak je, to se dozví ti návštěvníci."

Návštěvníci prošli od plameňáků přes pandy, jeleny, zvířátka na statku až po velké šelmy.

Vladimír Adámek, průvodce: "Samec tygra to nemá jednoduché, ani samec lva, protože se o tu samici musí velmi snažit. A to páření u těch zvířat je velmi intenzivní, může být až 40x za den a teprve při druhém až třetím dnu dochází ke spouštění vajíčka směrem k děloze samice. To znamená, že tomu se správně říká vyvolaná ovulace."

Z dalšího programu má zoologická zahrada kvůli jarním prázdninám až do 17. března otevřeno každý všední den od 12. do 14. hodiny výukové centrum. Zároveň stále platí mimosezonní zlevněné vstupné.

---

Ministr si v Novém Jičíně prohlédl sociální služby

Nový Jičín navštívil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Cílem jeho návštěvy byla prohlídka několik zařízení pečujících o handicapované lidi nebo seniory. Zavítal také do azylového domu.

Ministr Marian Jurečka strávil v Novém Jičíně celý den, přijel na pozvání svého stranického kolegy, zdejšího místostarosty Jaroslava Perútky. Navštívil chráněné bydlení Archa Slezské diakonie, odlehčovací službu ProSenior nebo Charitní dům Matky Terezy.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Pan ministr je tu od rána, objíždíme většinu zařízení, kde se poskytují sociální služby, a myslím si, že už slyšel docela dost těch problémů, které by mohl pomoci řešit.”

Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: “Tady tato oblast Moravskoslezského kraje, nejen Novojičínska, je poměrně dobře zasíťovaná z hlediska poskytovatelů a typů sociálních služeb, které lidé v různém věku a v různých životních situacích potřebují. S čím se ale tady potýkáme velmi intenzivně je ještě větší kapacita sociálních bytů.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Samozřejmě řešíme to, co ti naši klienti mohou potřebovat po tom, co nás opustí. Ať už to je bydlení, které následuje potom, a nějakou službu, která by je doprovázela ještě chvíli potom, co se v tom bydlení osamostatní. Takže to je pro nás důležité.”

Právě pro vybudování sociálního bydlení bude Charita potřebovat dotace, ať už státní nebo z evropských fondů. Stejně tak by tyto peníze pomohly městu vyřešit problémy s nedostačujícím prostorem služby ProSenior.

---

V Ostravě bylo vyrobeno první vodíkové kolo v Česku

Kde jinde než v Ostravě, tedy průmyslovém srdci České republiky, by mělo být vyrobeno první vodíkové kolo. Jde sice jen o prototyp, ale ještě letos by se mělo začít vyrábět. Na jedno naplnění ujede 150 kilometrů a postavili ho konstruktéři v Moravskoslezském inovačním centru.

Právě se díváte na budoucnost cyklodopravy - vodíkové kolo. K pohonu slouží vodík, který je uložen v dvoulitrové lahvi, což stačí na zhruba 150 kilometrů. Součástí kola je i akumulátor, který se jízdou dobíjí a v případě, že vodík dojde, doveze vás buď k plničce nebo domů. 

David Maršálek, prezident společnosti, která prototyp vyrobila: "Vodík se přesouvá hadičkou k palivovému článku, tam se spaluje a tady by měla vykapávat voda."

Kolo vzniklo za pouhé dva měsíce a jde zatím o prototyp. Nyní začnou jednání s výrobci jednotlivých komponentů. Například o lahve na vodík by se mohla postarat ostravská firma Vítkovice Cylinders. Kolo nyní čekají další vylepšení. 

Pavel Vašek, konstruktér: "Baterie se v průběhu používání na vodík dobíjí stejně jako auto nebo motorka. V případě polovybití baterie, když si doplníte vodík, řídící jednotka to pozná a pojede primárně na vodík." 

MS kraj i Ostrava vidí v tomto typu ekologického pohonu budoucnost a proto vstoupili loni do Vodíkového klastru. Kraj dokonce podobná kola shání v rámci veřejné soutěže. 

---

Sportoviště v kampusu u Ostravice je přístupné veřejnosti

Patrně velmi rychle si získá oblibu u veřejnosti City kampus Ostravské univerzity, který byl za přítomnosti premiéra Petra Fialy v pondělí otevřen u břehu řeky Ostravice poblíž Černé louky. Volně přístupný bude pro kulturní akce a sportovní vyžití.

V pondělí odpoledne se mohli první návštěvníci projít novým univerzitním kampusem. Pamětníci vzpomínali, jak tam kdysi ve výšce lanovka převážela hlušinu na haldu a kvůli prachu se nedalo dýchat. Dnes patří lokalita kultuře a sportu.

Anketa: “Je to tady úžasné. Krásná architektura, úžasné výhledy a perfektní podmínky pro studium. Už jim úplně závodím.”

Při stavbě kampusu spojila Ostravská univerzita síly s krajem a městem.

Ivo Vondrák, (ANO), hejtman MSK: “Já bych chtěl říct, že právě ta budova, kterou tady dneska máme nově otevřenou společně s budovou klastru umění a designu, to je něco, co vzniklo skutečně jako výsledek programu RE:START. Programu transformace, který jsme připravili a který v podstatě tvoří rámec toho, kudy se chceme ubírat. A já jsem moc rád, že právě toto je významným projektem, který je první ukončený uprostřed města, v místě, kde skutečně nebylo nic, než jenom haldy a nepořádek. Takže je to takový ten symbolický krok k tomu, abychom tak to pokračovali v dalších částech našeho kraje.”

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: “Já jsem rád, že se setkáváme na místě, kde před 100 lety byla 30metrová halda, kde ještě před 6 roky v podstatě nebylo nic a žili zde bezdomovci a nedalo se sem přijít. A teď tady máme areál, který bude sloužit nejen studentům a zaměstnancům Ostravské univerzity, ale celé veřejnosti. Je tady galerie, koncertní sál, kde budou koncerty pro veřejnost. Celý areál bude otevřený, včetně střechy, ze které je nejhezčí pohled na Ostravu a okolí.”

Sportovní areál kampusu bude přístupný i ve večerních hodinách. Běžecký ovál je osvětlený.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
19. února 2023, 14:00

Recidivista se po propuštění rychle vrátil k řemeslu

Většina z nás si zloděje představuje jako někoho, kdo se tajně někam nenápadně vkrádá. Jenže zloděj, kterého nyní zadrželi ostravští kriminalisté to dělal naopak. Otevřel branku domu, vešel na zahradu a pobral co našel. Bylo mu úplně jedno, zda jsou majitelé doma, nebo jestli kolem pobíhá pes.

Případy krádeží z pozemků rodinných domků v Ostravě a okolí začaly v prosinci. Během několika týdnů jich nasbírali kriminalisté z Poruby 14. K dispozici měli i videa, kde se zloděj maskoval rouškou. Modus operandi bylo podobné. 

Barbora Oralová, vyšetřovatelka PČR Ostrava-Poruba: "Využíval otevřené zahrady, kde vstupoval volně přístupnou brankou, která nebyla uzamčena a kde viděl volně zaparkovaná auta, která často také nebyla uzamčena." 

Ani maskování, ale zloději nepomohlo a policisté mu brzy byli na stopě. Později přiznal, že si myslel, že vesnice jako je Krásné Pole nebo Dolní Lhota už patří pod opavskou policii, kde ho neznají.

Barbora Oralová, vyšetřovatelka PČR Ostrava-Poruba: "Při páchání trestné činnosti byli ti lidé opravdu doma a dokonce měli na zahradách své psy, kteří štěkali." 

Policisté také zdůraznili, že majitelé domku mu práci krádeže velmi zjednodušili, když nechávali odemknuté dveře i auta. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Chtěli bychom apelovat na majitele rodinných domků, aby branky u pozemků zamykali a pokud mají u domu zaparkovaná auta, aby i ta zamykali a nenechávali v nich nic cenného." 

Zloděj prodával ukradené věci náhodným lidem. Jde o recidivistu, který začal krást už dva měsíce po propuštění z posledního výkonu trestu. Tentokrát mu hrozí 5 let za mřížemi.

---

Od roku 2035 se v EU nebudou vyrábět auta na benzin či naftu

Od roku 2035 už si v Evropské unii nekoupíte auto na benzín nebo na naftu. Rozhodl o tom Europarlament. Tato skutečnost se stala také jedním z hlavních témat konference E-Mobilita v Ostravě.

Někteří čeští europoslanci, například ostravský Evžen Tošenovský, hlasovali proti, ale nakonec to nestačilo.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Každý, kdo má mozek, musel být proti, protože to hlasování bylo čistě politické a my se s tím musíme smířit. Ale naplnit to nepůjde, dnešní technologické možnosti nejsou uzpůsobeny tomu, aby to šlo naplnit. Nemáme elektřinu, nemáme rozvodnou síť.“

MS kraj se tak bude muset na rok 2035 co nejlépe připravit. Jednou z cest je vodíková doprava.

Tadeáš Ochodek, ředitel Výzkumného energetického centra Ostrava: „Jsme daleko, máme vybavení, které není nikde na světě. Je velká poptávka od firem, které chtějí stavět technologie na nákladní nebo osobní dopravu.“

Kamil Košťál, marketingový ředitel TATRA TRUCKS Kopřivnice: „Máme projekty vlastního vodíkového pohonu, tzn. elektromobilu, který bude poháněn vodíkovým článkem. Dále pracujeme na projektu spalovacího motoru, který spaluje vodík místo nafty. Pracujeme rovněž na čistě elektrických tatrovkách.“

Dalšími tématy konference E-Mobilita na Černé louce byla decentralizace teplárenství, energetická udržitelnost pro firmy či autonomní systémy pro administrativní budovy a obytné domy.

---

Zoo připravila komentovanou valentýnskou prohlídku

Jak složité je dobýt srdce zvířecí partnerky? Jsou ve zvířecím procesu namlouvání nějaké zajímavosti? Nejen to se mohli dozvědět návštěvníci ostravské zoo, kteří tam zavítali na speciální valentýnskou komentovanou prohlídku. Každý pár měl navíc jednu vstupenku zdarma.

Ostravská zoologická zahrada se o víkendu zaplnila zamilovanými partnerskými i manželskými páry. Zoo si totiž připravila dvě speciální akce. Zvýhodněné vstupné 1 plus 1 zdarma a také zajímavou valentýnskou komentovanou prohlídku.

Vladimír Adámek, průvodce: "Která se hlavně zaměřuje na to, jakým způsobem zvířata získávají své partnery. Jakým způsobem se samci snaží dobýt srdce samic. Jaké jsou strategie namlouvání a třeba i jaké jsou reakce samic a co samice vyžadují. Bez čeho by ti samci neměli šanci se s nimi spářit."

Anketa: 1.) "Dneska do zoo nás přivedla valentýnská akce zoo a komentovaná prohlídka v ceně vstupného." – Na co se těšíte? – "Na všechno." 2.) "Za prvé krásný den a za druhé ta možnost valentýnské prohlídky, že je tady i ta komentovaná prohlídka. Protože většinou chodíme s vnoučaty, tak na to nemáme čas. Takže tím pádem si to chceme zase užít." 3.) "My jsme přišli na tu prohlídku valentýnskou. Tak jsme byli zvědaví, jak se mají zvířata rády." – Chodíte pravidelně do zoo sem? Co na ni říkáte? – "Jo, chodíme pravidelně. Ne úplně často, ale jednou za ročně vždycky a je to skvělá procházka a fajn zábava na odpoledne."

Prohlídka trvala do dvou hodin a zkušený průvodce provedl návštěvníky po vybraných zvířatech, kde jim vždy přiblížil zajímavé informace o vzájemném soužití.

Vladimír Adámek, průvodce: "U plameňáků obecně můžeme považovat za zajímavost třeba to, že u nich se všechno děje hromadně. V jednom okamžiku si všichni samci začnou hledat partnerky. V jednom okamžiku si partnerky vybírají, dochází k tomu výběru. V jednom okamžiku všichni začnou hromadně opravovat hnízda, snášet vajíčka. No a proč tomu tak je, to se dozví ti návštěvníci."

Návštěvníci prošli od plameňáků přes pandy, jeleny, zvířátka na statku až po velké šelmy.

Vladimír Adámek, průvodce: "Samec tygra to nemá jednoduché, ani samec lva, protože se o tu samici musí velmi snažit. A to páření u těch zvířat je velmi intenzivní, může být až 40x za den a teprve při druhém až třetím dnu dochází ke spouštění vajíčka směrem k děloze samice. To znamená, že tomu se správně říká vyvolaná ovulace."

Z dalšího programu má zoologická zahrada kvůli jarním prázdninám až do 17. března otevřeno každý všední den od 12. do 14. hodiny výukové centrum. Zároveň stále platí mimosezonní zlevněné vstupné.

---

Ministr si v Novém Jičíně prohlédl sociální služby

Nový Jičín navštívil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Cílem jeho návštěvy byla prohlídka několik zařízení pečujících o handicapované lidi nebo seniory. Zavítal také do azylového domu.

Ministr Marian Jurečka strávil v Novém Jičíně celý den, přijel na pozvání svého stranického kolegy, zdejšího místostarosty Jaroslava Perútky. Navštívil chráněné bydlení Archa Slezské diakonie, odlehčovací službu ProSenior nebo Charitní dům Matky Terezy.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Pan ministr je tu od rána, objíždíme většinu zařízení, kde se poskytují sociální služby, a myslím si, že už slyšel docela dost těch problémů, které by mohl pomoci řešit.”

Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: “Tady tato oblast Moravskoslezského kraje, nejen Novojičínska, je poměrně dobře zasíťovaná z hlediska poskytovatelů a typů sociálních služeb, které lidé v různém věku a v různých životních situacích potřebují. S čím se ale tady potýkáme velmi intenzivně je ještě větší kapacita sociálních bytů.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Samozřejmě řešíme to, co ti naši klienti mohou potřebovat po tom, co nás opustí. Ať už to je bydlení, které následuje potom, a nějakou službu, která by je doprovázela ještě chvíli potom, co se v tom bydlení osamostatní. Takže to je pro nás důležité.”

Právě pro vybudování sociálního bydlení bude Charita potřebovat dotace, ať už státní nebo z evropských fondů. Stejně tak by tyto peníze pomohly městu vyřešit problémy s nedostačujícím prostorem služby ProSenior.

---

V Ostravě bylo vyrobeno první vodíkové kolo v Česku

Kde jinde než v Ostravě, tedy průmyslovém srdci České republiky, by mělo být vyrobeno první vodíkové kolo. Jde sice jen o prototyp, ale ještě letos by se mělo začít vyrábět. Na jedno naplnění ujede 150 kilometrů a postavili ho konstruktéři v Moravskoslezském inovačním centru.

Právě se díváte na budoucnost cyklodopravy - vodíkové kolo. K pohonu slouží vodík, který je uložen v dvoulitrové lahvi, což stačí na zhruba 150 kilometrů. Součástí kola je i akumulátor, který se jízdou dobíjí a v případě, že vodík dojde, doveze vás buď k plničce nebo domů. 

David Maršálek, prezident společnosti, která prototyp vyrobila: "Vodík se přesouvá hadičkou k palivovému článku, tam se spaluje a tady by měla vykapávat voda."

Kolo vzniklo za pouhé dva měsíce a jde zatím o prototyp. Nyní začnou jednání s výrobci jednotlivých komponentů. Například o lahve na vodík by se mohla postarat ostravská firma Vítkovice Cylinders. Kolo nyní čekají další vylepšení. 

Pavel Vašek, konstruktér: "Baterie se v průběhu používání na vodík dobíjí stejně jako auto nebo motorka. V případě polovybití baterie, když si doplníte vodík, řídící jednotka to pozná a pojede primárně na vodík." 

MS kraj i Ostrava vidí v tomto typu ekologického pohonu budoucnost a proto vstoupili loni do Vodíkového klastru. Kraj dokonce podobná kola shání v rámci veřejné soutěže. 

---

Sportoviště v kampusu u Ostravice je přístupné veřejnosti

Patrně velmi rychle si získá oblibu u veřejnosti City kampus Ostravské univerzity, který byl za přítomnosti premiéra Petra Fialy v pondělí otevřen u břehu řeky Ostravice poblíž Černé louky. Volně přístupný bude pro kulturní akce a sportovní vyžití.

V pondělí odpoledne se mohli první návštěvníci projít novým univerzitním kampusem. Pamětníci vzpomínali, jak tam kdysi ve výšce lanovka převážela hlušinu na haldu a kvůli prachu se nedalo dýchat. Dnes patří lokalita kultuře a sportu.

Anketa: “Je to tady úžasné. Krásná architektura, úžasné výhledy a perfektní podmínky pro studium. Už jim úplně závodím.”

Při stavbě kampusu spojila Ostravská univerzita síly s krajem a městem.

Ivo Vondrák, (ANO), hejtman MSK: “Já bych chtěl říct, že právě ta budova, kterou tady dneska máme nově otevřenou společně s budovou klastru umění a designu, to je něco, co vzniklo skutečně jako výsledek programu RE:START. Programu transformace, který jsme připravili a který v podstatě tvoří rámec toho, kudy se chceme ubírat. A já jsem moc rád, že právě toto je významným projektem, který je první ukončený uprostřed města, v místě, kde skutečně nebylo nic, než jenom haldy a nepořádek. Takže je to takový ten symbolický krok k tomu, abychom tak to pokračovali v dalších částech našeho kraje.”

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: “Já jsem rád, že se setkáváme na místě, kde před 100 lety byla 30metrová halda, kde ještě před 6 roky v podstatě nebylo nic a žili zde bezdomovci a nedalo se sem přijít. A teď tady máme areál, který bude sloužit nejen studentům a zaměstnancům Ostravské univerzity, ale celé veřejnosti. Je tady galerie, koncertní sál, kde budou koncerty pro veřejnost. Celý areál bude otevřený, včetně střechy, ze které je nejhezčí pohled na Ostravu a okolí.”

Sportovní areál kampusu bude přístupný i ve večerních hodinách. Běžecký ovál je osvětlený.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-19-02-2023-14-00