Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Žena naletěla na sociální síti falešnému vojákovi
  • V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu
  • Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU
  • Lumpíkov pomáhá maminkám s návratem do práce
  • Do Ostravy směřovalo hned pět Cen Thálie
  • Budoár Beskydského divadla je galerií moderního umění

Žena naletěla na sociální síti falešnému vojákovi

Podvody prostřednictvím sociálních sítí už jsou pro kriminalisty na denním pořádku. Jedním z nejčastějších, cílících hlavně na osamělé ženy, je falešný voják, který se chce vrátit z války a pouze potřebuje nějaké peníze. Žena z Bruntálska takto přišla o téměř milion korun.

Podvodníci z kyberprostoru mají své podvody zaměřeny na různé skupiny lidí. Někteří cílí na mladší ročníky, jiní na seniory a oblíbeným cílem jsou také osamělé ženy. Na ty nejlépe zabírá americký voják, který hledá lásku a chce se usadit v naší zemi. Používají k tomu většinu Facebook a když uloví oběť, přecházejí na Whatsapp. Na Bruntálsku se takto podvodník zkontaktoval se ženou středního věku.

Jan Segsulka, mluvčí PČR Bruntál: "Řekl jí, že je americko-českého původu a chce se přestěhovat zpátky do ČR. Za pomocí této kamarádky chtěl poslat balíček, který měl obsahovat tajemné dokumenty, osobní dokumenty, které nesmí nikdo objevit." 

Vojenský lékař byl Čechoameričan a toužil se vrátit z Iráku do Česka. Stačila pouze maličkost, chtěl poslat ženě balíček s dokumenty a penězi. Klem balíčku ale vystávaly stále nové problémy, které řešily další a další peníze. Když už šlo o 12 platbu a částka dosáhla 900 tisíc korun, začalo to být ženě podezřelé a obrátila se na policii. 

Martina Jablońská, preventistka PČR MS kraje: "Je důležité, aby ženy zvážily jakýkoliv vztah na dálku přes internet. podvodníci se vydávají za lékaře, vojáky, za architekty a zároveň varujeme, aby jim neposílali žádné erotické fotografie nebo obsah, protože se navíc mohou stát objetí vydírání." 

Policisté sice po pachateli pátrají a hrozí mu 5 let za mřížemi, ale v těchto případech je obvyklé, že jde o cizince a peníze končí v zahraničí. Je pravděpodobné, že peníze už se ženě nikdy nevrátí.

---

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Na velkou vodou poškozený most v Ratibořské ulici v Opavě dosud mohli jen chodci a cyklisté. Auta se na něj vrátí po dostavbě provizorního mostu, který už je na místě a významně uleví dopravě ve městě.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “V tuto chvíli finišujeme skládáním těch jednotlivých komponentů dohromady, osadíme je na ty pořízené stabilní dočasné pilony, to znamená, že máme následující zhruba dva týdny na to, abychom připravili nájezdové betonové klíny.”

Jan Stupka, stavbyvedoucí zhotovitelské firmy: “Ty nájezdové klíny ještě budou zajištěny bezpečnostním zařízením, svodidly.”

Pokud bude přát počasí, provoz bude spuštěn 1. listopadu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Ta dopravní úleva pro Opavu bude obrovská, protože je to stěžejní most za prvé průtahem města a také výpadovka na Hlučínsko.”

anketa: obyvatelé Opavy: “Už aby to bylo, obrovská úleva, protože tady všechny ulice i ten obchvat je ucpaný.”

“Jen aby to bylo co nejspíš ať můžeme do Kateřinek.”

Po mostě se bude jezdit maximální rychlostí 20 km v hodině, aby se nenarušily provizorní pilíře. Pokud řidiči nebudou tuto rychlost dodržovat, budou přijata další opatření.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Kdyby řidiči začali jezdit výrazně rychleji, dojde k vibracím, které by mohly, řekněme, devastovat stabilní uložení toho mostního provizoria.”

Po provizorním mostě budou moci jezdit osobní auta, lehká nákladní auta, autobusy a vozidla Integrovaného záchranného systému.

---

Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU

Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity je po slavnostní inauguraci Rastislav Maďar. Navazuje na předchozí čtyřleté období. Za jeho působení se fakulta stabilizovala, podařilo se získat akreditaci oboru všeobecné lékařství a také otevřít obor stomatologie. Akademický senát ho v květnu jednomyslně doporučil rektorovi Ostravské univerzity.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší v České republice. Řadí se mezi nejmodernější centra vědy a výuky lékařských i nelékařských oborů. V současné době na fakultě studuje okolo dvou tisíc studentů ve 27 studijních programech, přičemž každoročně studium úspěšně ukončí více než 400 studentů.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: “Za 14 let existence LF ukázala, že je součástí nejen OU, ale i města, regionu a celé ČR.”

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Lékařská fakulta také působí v rámci své třetí role na mnoho ostravských projektech v rámci prevence o zdraví našich občanů.”

Rastislav Maďar povede Lékařskou fakultu jako děkan druhé období až do podzimu roku 2028. Během jeho působení se fakulta stabilizovala a změnil se její mediální obraz, získala zpět akreditaci všeobecného lékařství a otevřela obor stomatologie.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: “Máme před sebou velký úkol, a to je reakreditace všech vlajkových studijních programů, jak všeobecného lékařství, tak i zubního lékařství a všeobecného lékařství v angličtině, což je pro internacionalizaci LF důležité a u toho musíme musíme mít nové profesory, docenty, nové granty a publikace.”

Během slavnostní inaugurace byla oceněna řada úspěšných docentů, profesorů i studentů. Cenu za společenskou odpovědnost získal Jiří Šindler, šéf Českého para hokejového týmu.

---

Lumpíkov pomáhá maminkám s návratem do práce

Rodinné centrum Lumpíkov Frýdek-Místek pomáhá maminkám bez práce na dlouhodobé mateřské dovolené s návratem do zaměstnání. Aktuálně běží další kurz, který ženám pomůže zvýšit znalosti a dovednosti z oblasti obchodu, IT i anglického jazyka.

Práce, děti a já, to je název projektu pro maminky na dlouhodobé mateřské, který jim má pomoci s návratem do zaměstnání. Už třetí běh aktuálně až do ledna pořádá rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov ve Frýdku-Místku.

Iva Chlebková, účastnice kurzu: "Já jsem teď už šestým rokem na rodičovské dovolené. Mám dvě děti a těšila jsem se sem proto, protože se teď chystám vrátit se do nějakého běžného života pracovního. Takže už jenom to, si osvojit nějaké návyky pracovní."

Tereza Ragáli, účastnice kurzu: "Měla jsem úraz, kvůli kterému jsem se nedostala do zaměstnání, do kterého jsem chtěla. Byla jsem dlouho na nemocenské, teďka na úřadu práce. Dodělávala jsem si maturitu, ale pořád mám nízkou kvalifikaci, abych se dostala na lepší místo. Takže toto byla pro mě obrovská příležitost, najít si lepší povolání, lepší zaměstnání." - Co se tady učíte, co od toho očekáváte? - "Učíme se od každého trochu, hlavně z digitálního světa, marketing, ekonomika, celkově je toho spousta, cizí jazyk."

V rámci projektu získají účastnice nové znalosti z oblasti IT, anglického jazyka a obchodu. S pomocí koučů a kariérových poradců odhalí svůj skrytý talent, zjistí, jak se prodat u pohovoru nebo si osvojí zcela nové dovednosti v rámci individuálních či skupinových sezení.

Martin Šimek, školitel: "Mým úkolem je to, aby děvčata nebo mladé paní se dokázaly lépe prosadit na trhu práce. A dokázaly získat nějaké znalosti, kompetence v oblasti marketingu a marketingové komunikace. Protože marketing, reklama a sociální sítě je to, co nás obklopuje. A pokud člověk chce začít někde pracovat nebo podnikat, tak trochu mít vhled do toho, jak to všechno je a funguje, je strašně důležité. Chci být účetní, jako ta jedna mladá paní, ale udělat to tak, aby potom o ty moje služby měl někdo zájem, to je právě otázka tohoto školení a marketingu."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Proč ty kurzy děláme? Protože maminky po rodičovské a mateřské dovolené jsou mimo trh práce po dobu tří, šesti až devíti let. A potom pro ně těžké se vrátit zpátky nebo najít práci na zkrácené a flexibilní úvazky. Proto my jim tady pomáháme, trochu je dovzděláváme, to, co potřebují, tak se tady doučí, hodně věcí si zopakují a uvědomí si v čem jsou silné a v čem jsou dobré. A potom jim pomáháme udělat životopis, děláme s nimi videohovory jako pohovory. A pomáháme jim najít práci na zkrácený nebo flexi úvazek."

Kurz je zcela zdarma, trvá vždy 5 měsíců a do aktuálního je možně se ještě přihlásit, ten skončí v lednu.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Máme ještě tři volná místa tady do toho běhu, mohou se hlásit všechny maminky po rodičovské, mateřské nebo i na rodičovské a mateřské, které nemají aktivní smlouvu. To znamená, že se po mateřské nevrací do svého zaměstnání."

První kurzy absolvovalo už 120 maminek. Poslední běh pro 60 zájemkyň bude od ledna do května příštího roku.

---

Do Ostravy směřovalo hned pět Cen Thálie

V Praze se uskutečnil slavnostní večer, na kterém byly uděleny prestižní divadelní Ceny Thálie za uplynulou sezónu a Ostrava byla mimořádně úspěšná. Hned pět Thálií totiž získali umělci z našeho města.

V Národním divadle v Praze se uskutečnilo předávání prestižních divadelních ocenění za uplynulou sezónu a mezi laureáty se zařadilo i pět ostravských umělkyň a umělců. Ceny Thálie, které vyhlašuje Herecká asociace, byly letos uděleny již po jedenatřicáté.  Hned dvě ocenění byla udělena za celoživotní mistrovství. 

Štěpánka Ranošová, Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře: "Teď ho začnu mlátit a režisér pořád říká, že je to málo." 

Matěj Číhal, syn Jana Číhala, Cena Thálie za celoživotní mistrovství v alternativním divadle in memoriam: "Otec v Ostravě založil Bíle divadlo, které vlastně hrálo na ulicích, v parcích na náměstích, prostě všude." 

Překvapení večera byla Thálie pro herečku do 33 let pro členku činohry Národního divadla moravskoslezského Kamila Janovičovou. Thálii získala také Markéta Schimmerová Procházková za roli vražedkyně Velmy Kelly v muzikálu Chicago Národního divadla Moravskoslezského, a ve stejné inscenaci účinkuje také Lukáš Vlček jako Billy Flynn.

Lukáš Vlček, Thálie za muzikál: "Měl jsem obrovskou radost a uvědomuji si, že je to i závazek neusnout na vavřínech a pracovat dále."

Odborné poroty udělují také širší nominace, které svědčí o mimořádných hereckých výkonech, a těch letos putovalo do Ostravy rekordních 11.

---

Budoár Beskydského divadla je galerií moderního umění

V Beskydském divadle zahájil provoz Růžový salonek, první galerie současného umění a designu v Novém Jičíně. Výstavní prostor vznikl z budoáru, který měl sloužit ženám pro úpravu před vstupem do divadelního sálu.

Ve foyer novojičínského Beskydského divadla zahájil provoz nový výstavní prostor. Jmenuje se Růžový salonek a zaměřuje se na současné umění.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “V Beskydském divadle máme Růžový salonek, který byl původně určený ženám. Tento prostor nebyl využíván nijak extrémně a nás napadlo, že bychom v něm mohli udělat nějakou galerii nebo třeba stálou instalaci nebo něco podobného.”

Veronika Hajdyla, kurátorka Růžového salonku: “Já jsem chtěla Růžový salonek vrátit dámám, protože je to prostor bývalého dámského budoáru, kde se dámy před představením česaly, líčily, přezouvaly do bot na vysokém podpatku, a tak jsem si říkala, že by to byla skvělá příležitost udělat právě výstavy inspirované dámami a ženskostí.”

Jako vůbec první tu svou tvorbu vystavují dvě absolventky pražské UMPRUM: malířka Olga Krykun a oděvní designérka Anna Tran, která pro tuto příležitost vytvořila instalaci na míru pro galerijní prostor.

Veronika Hajdyla, kurátorka Růžového salonku: “Už od začátku jsme věděli, že chceme vystavovat současný česká oděvní design a postupem času budeme vystavovat také současnou českou malbu.”

Do Růžového salonku bude možné nahlédnout v době, kdy bude divadlo otevřené, obvykle tedy hodinu před začátkem představení.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
20. října 2024, 14:00

Žena naletěla na sociální síti falešnému vojákovi

Podvody prostřednictvím sociálních sítí už jsou pro kriminalisty na denním pořádku. Jedním z nejčastějších, cílících hlavně na osamělé ženy, je falešný voják, který se chce vrátit z války a pouze potřebuje nějaké peníze. Žena z Bruntálska takto přišla o téměř milion korun.

Podvodníci z kyberprostoru mají své podvody zaměřeny na různé skupiny lidí. Někteří cílí na mladší ročníky, jiní na seniory a oblíbeným cílem jsou také osamělé ženy. Na ty nejlépe zabírá americký voják, který hledá lásku a chce se usadit v naší zemi. Používají k tomu většinu Facebook a když uloví oběť, přecházejí na Whatsapp. Na Bruntálsku se takto podvodník zkontaktoval se ženou středního věku.

Jan Segsulka, mluvčí PČR Bruntál: "Řekl jí, že je americko-českého původu a chce se přestěhovat zpátky do ČR. Za pomocí této kamarádky chtěl poslat balíček, který měl obsahovat tajemné dokumenty, osobní dokumenty, které nesmí nikdo objevit." 

Vojenský lékař byl Čechoameričan a toužil se vrátit z Iráku do Česka. Stačila pouze maličkost, chtěl poslat ženě balíček s dokumenty a penězi. Klem balíčku ale vystávaly stále nové problémy, které řešily další a další peníze. Když už šlo o 12 platbu a částka dosáhla 900 tisíc korun, začalo to být ženě podezřelé a obrátila se na policii. 

Martina Jablońská, preventistka PČR MS kraje: "Je důležité, aby ženy zvážily jakýkoliv vztah na dálku přes internet. podvodníci se vydávají za lékaře, vojáky, za architekty a zároveň varujeme, aby jim neposílali žádné erotické fotografie nebo obsah, protože se navíc mohou stát objetí vydírání." 

Policisté sice po pachateli pátrají a hrozí mu 5 let za mřížemi, ale v těchto případech je obvyklé, že jde o cizince a peníze končí v zahraničí. Je pravděpodobné, že peníze už se ženě nikdy nevrátí.

---

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Na velkou vodou poškozený most v Ratibořské ulici v Opavě dosud mohli jen chodci a cyklisté. Auta se na něj vrátí po dostavbě provizorního mostu, který už je na místě a významně uleví dopravě ve městě.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “V tuto chvíli finišujeme skládáním těch jednotlivých komponentů dohromady, osadíme je na ty pořízené stabilní dočasné pilony, to znamená, že máme následující zhruba dva týdny na to, abychom připravili nájezdové betonové klíny.”

Jan Stupka, stavbyvedoucí zhotovitelské firmy: “Ty nájezdové klíny ještě budou zajištěny bezpečnostním zařízením, svodidly.”

Pokud bude přát počasí, provoz bude spuštěn 1. listopadu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Ta dopravní úleva pro Opavu bude obrovská, protože je to stěžejní most za prvé průtahem města a také výpadovka na Hlučínsko.”

anketa: obyvatelé Opavy: “Už aby to bylo, obrovská úleva, protože tady všechny ulice i ten obchvat je ucpaný.”

“Jen aby to bylo co nejspíš ať můžeme do Kateřinek.”

Po mostě se bude jezdit maximální rychlostí 20 km v hodině, aby se nenarušily provizorní pilíře. Pokud řidiči nebudou tuto rychlost dodržovat, budou přijata další opatření.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Kdyby řidiči začali jezdit výrazně rychleji, dojde k vibracím, které by mohly, řekněme, devastovat stabilní uložení toho mostního provizoria.”

Po provizorním mostě budou moci jezdit osobní auta, lehká nákladní auta, autobusy a vozidla Integrovaného záchranného systému.

---

Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU

Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity je po slavnostní inauguraci Rastislav Maďar. Navazuje na předchozí čtyřleté období. Za jeho působení se fakulta stabilizovala, podařilo se získat akreditaci oboru všeobecné lékařství a také otevřít obor stomatologie. Akademický senát ho v květnu jednomyslně doporučil rektorovi Ostravské univerzity.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší v České republice. Řadí se mezi nejmodernější centra vědy a výuky lékařských i nelékařských oborů. V současné době na fakultě studuje okolo dvou tisíc studentů ve 27 studijních programech, přičemž každoročně studium úspěšně ukončí více než 400 studentů.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: “Za 14 let existence LF ukázala, že je součástí nejen OU, ale i města, regionu a celé ČR.”

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Lékařská fakulta také působí v rámci své třetí role na mnoho ostravských projektech v rámci prevence o zdraví našich občanů.”

Rastislav Maďar povede Lékařskou fakultu jako děkan druhé období až do podzimu roku 2028. Během jeho působení se fakulta stabilizovala a změnil se její mediální obraz, získala zpět akreditaci všeobecného lékařství a otevřela obor stomatologie.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: “Máme před sebou velký úkol, a to je reakreditace všech vlajkových studijních programů, jak všeobecného lékařství, tak i zubního lékařství a všeobecného lékařství v angličtině, což je pro internacionalizaci LF důležité a u toho musíme musíme mít nové profesory, docenty, nové granty a publikace.”

Během slavnostní inaugurace byla oceněna řada úspěšných docentů, profesorů i studentů. Cenu za společenskou odpovědnost získal Jiří Šindler, šéf Českého para hokejového týmu.

---

Lumpíkov pomáhá maminkám s návratem do práce

Rodinné centrum Lumpíkov Frýdek-Místek pomáhá maminkám bez práce na dlouhodobé mateřské dovolené s návratem do zaměstnání. Aktuálně běží další kurz, který ženám pomůže zvýšit znalosti a dovednosti z oblasti obchodu, IT i anglického jazyka.

Práce, děti a já, to je název projektu pro maminky na dlouhodobé mateřské, který jim má pomoci s návratem do zaměstnání. Už třetí běh aktuálně až do ledna pořádá rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov ve Frýdku-Místku.

Iva Chlebková, účastnice kurzu: "Já jsem teď už šestým rokem na rodičovské dovolené. Mám dvě děti a těšila jsem se sem proto, protože se teď chystám vrátit se do nějakého běžného života pracovního. Takže už jenom to, si osvojit nějaké návyky pracovní."

Tereza Ragáli, účastnice kurzu: "Měla jsem úraz, kvůli kterému jsem se nedostala do zaměstnání, do kterého jsem chtěla. Byla jsem dlouho na nemocenské, teďka na úřadu práce. Dodělávala jsem si maturitu, ale pořád mám nízkou kvalifikaci, abych se dostala na lepší místo. Takže toto byla pro mě obrovská příležitost, najít si lepší povolání, lepší zaměstnání." - Co se tady učíte, co od toho očekáváte? - "Učíme se od každého trochu, hlavně z digitálního světa, marketing, ekonomika, celkově je toho spousta, cizí jazyk."

V rámci projektu získají účastnice nové znalosti z oblasti IT, anglického jazyka a obchodu. S pomocí koučů a kariérových poradců odhalí svůj skrytý talent, zjistí, jak se prodat u pohovoru nebo si osvojí zcela nové dovednosti v rámci individuálních či skupinových sezení.

Martin Šimek, školitel: "Mým úkolem je to, aby děvčata nebo mladé paní se dokázaly lépe prosadit na trhu práce. A dokázaly získat nějaké znalosti, kompetence v oblasti marketingu a marketingové komunikace. Protože marketing, reklama a sociální sítě je to, co nás obklopuje. A pokud člověk chce začít někde pracovat nebo podnikat, tak trochu mít vhled do toho, jak to všechno je a funguje, je strašně důležité. Chci být účetní, jako ta jedna mladá paní, ale udělat to tak, aby potom o ty moje služby měl někdo zájem, to je právě otázka tohoto školení a marketingu."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Proč ty kurzy děláme? Protože maminky po rodičovské a mateřské dovolené jsou mimo trh práce po dobu tří, šesti až devíti let. A potom pro ně těžké se vrátit zpátky nebo najít práci na zkrácené a flexibilní úvazky. Proto my jim tady pomáháme, trochu je dovzděláváme, to, co potřebují, tak se tady doučí, hodně věcí si zopakují a uvědomí si v čem jsou silné a v čem jsou dobré. A potom jim pomáháme udělat životopis, děláme s nimi videohovory jako pohovory. A pomáháme jim najít práci na zkrácený nebo flexi úvazek."

Kurz je zcela zdarma, trvá vždy 5 měsíců a do aktuálního je možně se ještě přihlásit, ten skončí v lednu.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Máme ještě tři volná místa tady do toho běhu, mohou se hlásit všechny maminky po rodičovské, mateřské nebo i na rodičovské a mateřské, které nemají aktivní smlouvu. To znamená, že se po mateřské nevrací do svého zaměstnání."

První kurzy absolvovalo už 120 maminek. Poslední běh pro 60 zájemkyň bude od ledna do května příštího roku.

---

Do Ostravy směřovalo hned pět Cen Thálie

V Praze se uskutečnil slavnostní večer, na kterém byly uděleny prestižní divadelní Ceny Thálie za uplynulou sezónu a Ostrava byla mimořádně úspěšná. Hned pět Thálií totiž získali umělci z našeho města.

V Národním divadle v Praze se uskutečnilo předávání prestižních divadelních ocenění za uplynulou sezónu a mezi laureáty se zařadilo i pět ostravských umělkyň a umělců. Ceny Thálie, které vyhlašuje Herecká asociace, byly letos uděleny již po jedenatřicáté.  Hned dvě ocenění byla udělena za celoživotní mistrovství. 

Štěpánka Ranošová, Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře: "Teď ho začnu mlátit a režisér pořád říká, že je to málo." 

Matěj Číhal, syn Jana Číhala, Cena Thálie za celoživotní mistrovství v alternativním divadle in memoriam: "Otec v Ostravě založil Bíle divadlo, které vlastně hrálo na ulicích, v parcích na náměstích, prostě všude." 

Překvapení večera byla Thálie pro herečku do 33 let pro členku činohry Národního divadla moravskoslezského Kamila Janovičovou. Thálii získala také Markéta Schimmerová Procházková za roli vražedkyně Velmy Kelly v muzikálu Chicago Národního divadla Moravskoslezského, a ve stejné inscenaci účinkuje také Lukáš Vlček jako Billy Flynn.

Lukáš Vlček, Thálie za muzikál: "Měl jsem obrovskou radost a uvědomuji si, že je to i závazek neusnout na vavřínech a pracovat dále."

Odborné poroty udělují také širší nominace, které svědčí o mimořádných hereckých výkonech, a těch letos putovalo do Ostravy rekordních 11.

---

Budoár Beskydského divadla je galerií moderního umění

V Beskydském divadle zahájil provoz Růžový salonek, první galerie současného umění a designu v Novém Jičíně. Výstavní prostor vznikl z budoáru, který měl sloužit ženám pro úpravu před vstupem do divadelního sálu.

Ve foyer novojičínského Beskydského divadla zahájil provoz nový výstavní prostor. Jmenuje se Růžový salonek a zaměřuje se na současné umění.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “V Beskydském divadle máme Růžový salonek, který byl původně určený ženám. Tento prostor nebyl využíván nijak extrémně a nás napadlo, že bychom v něm mohli udělat nějakou galerii nebo třeba stálou instalaci nebo něco podobného.”

Veronika Hajdyla, kurátorka Růžového salonku: “Já jsem chtěla Růžový salonek vrátit dámám, protože je to prostor bývalého dámského budoáru, kde se dámy před představením česaly, líčily, přezouvaly do bot na vysokém podpatku, a tak jsem si říkala, že by to byla skvělá příležitost udělat právě výstavy inspirované dámami a ženskostí.”

Jako vůbec první tu svou tvorbu vystavují dvě absolventky pražské UMPRUM: malířka Olga Krykun a oděvní designérka Anna Tran, která pro tuto příležitost vytvořila instalaci na míru pro galerijní prostor.

Veronika Hajdyla, kurátorka Růžového salonku: “Už od začátku jsme věděli, že chceme vystavovat současný česká oděvní design a postupem času budeme vystavovat také současnou českou malbu.”

Do Růžového salonku bude možné nahlédnout v době, kdy bude divadlo otevřené, obvykle tedy hodinu před začátkem představení.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-20-10-2024-14-00