Lidé v referendu podpořili obec v boji proti lisovně plastů
V Horních Bludovicích na Karvinsku nešli lidé jen k volbě prezidenta, ale také hlasovali také v místním referendu. Vyhlásila ho tamní radnice, aby zjistila, zda má dále pokračovat v boji proti stavbě výrobny plastových produktů pro zdravotnictví.
Vedení radnice v Horních Bludovicích se už druhé volební období snaží zabránit stavbě podniku, ve kterém se mají vyrábět například různé plastové obaly pro léky. Vyhlášené místní referendum mělo potvrdit, zda lidé nezměnili názor a jsou stále proti stavbě.
Účast byla vysoká a už před otevřením volební místnosti se tvořily fronty.
Anketa: "Ještě nevím, jak se rozhodnu, protože do toho až tak moc nevidím. Mám pocit, že to je ztracené. Jsem spíše pro to, aby se nesoudili. Ale lisovna by mi tady vadila."
Anketa: "Přišel jsem dneska volit jenom prezidenta. Toho referenda se asi účastnit nebudu. Moc do toho nevidím."
Z celkového počtu 2037 oprávněných voličů v obci se referenda zúčastnilo 1322, kteří odevzdali 1264 platných hlasů. Pro volbu ANO hlasovalo 942 lidí, pro NE 313 a 9 neoznačilo žádnou možnost. Lidé tedy dali radnici podporu v dalším boji.
Anketa: "Já si v žádném případě nepřeji, aby něco takového tady v týhle obci bylo."
Anketa: "Budu volit jak do místního referenda, tak na prezidentské volby, protože mi není jedno, co se děje v obci a taky mi není jedno, co se bude dít ve státě."
Protože soukromý investor pokračuje v přípravách výstavby svého závodu, bude obec zkoušet další možnosti mu v tom zabránit. Patří mezi ně například žaloba proti nedávnému rozhodnutí krajského úřadu, který zrušil obcí přijatou změnu územního plánu. Zkusit mohou i novou změnu územního plánu.
Pozor si však musí dát na to, aby se nejednalo o ryze účelovou změnu přímo proti stavbě továrny, jak byla hodnocena předchozí úprava územního plánu.
---
V Opavě se rodina přiotrávila plynem z karmy
Záchranáři řešili v Opavě další případ otravy oxidem uhelnatým z vadného plynového topidla. Záchranáři museli celou čtyřčlennou rodinu převést do nemocnice a 13letý chlapec dokonce skončil ve vážném stavu na oddělení resuscitační péče.
V úterý před 17. hodinou vyrazili záchranáři na tísňové volání z opavského bytu, kde se měla otrávit plynem celá rodina. Hned po příjezdu byly naměřeny vysoké koncentrace oxidu uhelnatého a hasiči proto v maskách ihned začali místnosti odvětrávat, aby usnadnili zásah zdravotníkům.
Lukáš Popp, velitel stanice HZS Ostrava-Poruba: "Po příjezdu hasiči v bytě naměřili vysoké hodnoty CO, ihned odstavili karmu, odvětrali bytové prostory. V bytě se nacházely 4 osoby, které skončily v péči přítomných záchranářů. Hasiče dále proměřili zbylé prostory."
Mezitím už zdravotníci bojovali o život obyvatel bytu. Koncentrace CO2 byla přibližně 350 jednotek ppm, přičemž nad 150 jednotek už jde opravdu o život. Stačí pár nádechů a člověk upadne do bezvědomí.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranáři po příchodu zjistili vysokou hladinu nebezpečného oxidu uhelnatého, který zřejmě unikal z plynového kotle. Z prostor bytu vynesli tři zasažené osoby, všechny v bezvědomí a ohrožení života. Nejvážnější byl stav třináctiletého chlapce, kterého musel zasahující lékař zaintubovat a převést na přístrojem řízenou ventilaci. Po dalších nezbytných opatřeních byl transportován do ostravské Fakultní nemocnice, a to na oddělení resuscitační péče."
Bohužel hasiči v bytě nenašli hlásič oxidu uhelnatého, který by včas přítomnost tohoto smrtelně nebezpečného plynu hlásil.
Lukáš Popp, velitel stanice HZS Ostrava-Poruba: "Kdyby měli hlásič co2 nemuselo k této události vůbec dojít."
Policisté budou nyní zjišťovat, zda šlo o závadu na karmě a jestli majitelé nezanedbali pravidelné kontroly tohoto zařízení, které jsou povinné každý rok.
---
Rekonstrukci šaten zimního stadionu umožní jen dotace
Šatny zimního stadionu ve Studénce už jsou delší dobu v neutěšeném stavu. Město, které je vlastníkem sportoviště, připravilo projekt jejich rekonstrukce. Finance by chtělo získat z Národní sportovní agentury.
Zimní stadion ve Studénce prodělal poslední stavební zásah zhruba před čtyřmi lety, když zde byla v roce 2019 dokončena rekonstrukce střechy a obnova technologie chlazení. Nyní má město, jako vlastník objektu, připraven další projekt na vylepšení tohoto sportoviště.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Na konci října jsme podávali žádost v rámci vypsaného dotačního titulu u Národní sportovní agentury na rekonstrukci šaten, rozvodů vody a tepla. Součástí rozpočtu je i pořízení rozložitelné a složitelné plochy pro využití stadionu od dubna do srpna tak, aby se zimní stadion dal využívat pro různé sportovní aktivity i v tom období.”
Celkový rozpočet na tuto akci je 12 a půl milionu korun bez DPH.
Mojmír Kotas (ANO 2011), radní Studénky: “Národní sportovní agentura nám může velmi výrazně pomoci v jednotlivých věcech, které tady chceme uskutečnit, ať už se jedná hlavně třeba o šatny, kde potřebujeme podporu z jejich strany, aby finanční prostředky z města byly co nejmenší, aby se ten stát podílel na sportování dětí výraznou formou.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Bohužel, nemáme vůbec informace o tom, kdy by měla agentura rozhodovat o tom přidělování těchto dotací.”
V případě, že město dotaci nezíská, opravu šaten a další plánované práce letos realizovat nebude.
---
Geologové zkoumají ve Zlatých horách vydatnost ložiska
Vzestup ceny zlata na světových trzích byl důvodem obnovení průzkumu vydatnosti ložiska ve Zlatých horách. Státní podnik DIAMO tam nyní provádí odběry vzorků, aby se potvrdilo, zda je výhodné zlato těžit.
O tom, že v podzemí pod Příčným vrchem poblíž Zlatých hor se nachází ložisko zlata, není pochyb. Společně se zlatem tam je také zinek, měď, stříbro či galium. Geologové z DIAMA teď zkoumají, jak vydatné zásoby jsou.
František Toman, ředitel závodu GEAM, DIAMO: “Na základě výsledků, které zde získáme, stanovíme výpočet zásob, vypracujeme studii proveditelnosti podle mezinárodních standardů a poté posoudíme, za jakých podmínek ekologických, ekonomických a technických by eventuálně bylo pro smysluplné otevřít tento důl a těžit.”
V podzemí se nyní provádějí průzkumné vrty, ze kterých se zjišťuje obsah cenných kovů.
Ladislav Pašek, vedoucí projektu průzkumu, DIAMO: “My víme, že v těchto prostorách, kde naši předchůdci vyvrtali desítky vrtů, tak to ložisko zachytili, ale už ho nedotěžili. Bohužel, abychom byli schopni hodnověrně to ložisko ocenit a rozhodnout o tom, jestli to je ekonomické dobývat, tak je to malé množství. Proto vrtáme do prostoru mezi jejich vrty a zpřesňujeme údaje o ložisku. Takže my víme kam a důležité je, že všech 1200 vrtů je digitalizováno a máme to ve 3D, takže kolega geolog ví přesně, kam ty vrty naprojektovat, aby se nám to ukázalo.”
Tomáš Žitný, geolog: “Průměrná velikost těch zlatinek jsou desítky až stovky mikrometrů, takže pouhým okem to vidět nelze. Předpokládáme, že v průběhu vrtných prací se dovrtáme úseků, které budou bohatší, kde by se mohly vyskytnout makroskopické zlato, které bude vidět pouhým okem. Zatím v těch vzorcích, které máme zlato potvrzeno pouze z laboratoře, ale pouhým okem ho nevidíme.”
Výsledky průzkumu by mohly být známy do dvou až tří let.
---
Alej roku 2022 je v Bruntále na Uhlířském vrchu
Již 12 rokem vyhlašuje spolek Arnika hlasovací soutěž o nejoblíbenější alej roku. Letos se po 8 letech titul konečně vrátil do MS kraje a v soutěži s velkým náskokem a ziskem 1041 hlasů zvítězila bruntálská lipová alej na Uhlířský vrch.
Lidé do letošní soutěže nominovali celkem 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů České republiky. Výsledky vyhlásila herečka a patronka celé ankety Petra Vojtková.
Petra Vojtková, herečka a patronka ankety: „Na prvním místě se umístil MS kraj s lipovou alejí na Uhlířském vrchu s počtem hlasů 1041. Lipová alej je stará přes 250 let, najdeme zde 262 stromů a on Uhlířský vrch je jedna z nejmladších vyhaslých sopek na českém území.“
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Město vynakládá nemalé finanční prostředky na údržbu lipové aleje a já jsem upřímně rád, že tyto finanční prostředky se zúročily a město se tak může prezentovat další svou atraktivitou. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří dali hlas naší aleji.“
Denisa Hronová, koordinátorka ankety: „Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají například tím, že omezují hluk ze silnic nebo omezují odnos zeminy z polí.“
Ankety se účastnilo celkem 7391 hlasujících. Posílali své hlasy, ale i fotografie do soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny 26. ledna. Ve vítězné aleji proběhne také Alejová slavnost, její termín na jaře ohlásí koordinátorka celé ankety Denisa Hronová.
---
V Havířově-Dolních Datyních mohou děti chodit do lesní školky
Skřítkozem, to je název nové lesní školky v Havířově-Dolních Datyních, která se řídí heslem být s dětmi venku za každého počasí. Alternativní vzdělávání podporuje i radnice.
Tyto děti tráví celé dopoledne za každého počasí v přírodě tak, aby se o ní dozvěděly co nejvíce. Odpoledne se pak vzdělávají a odpočívají v dřevěném domečku na zahradě. Lesní školku se rozhodli založit rodiče a pedagogové v Havířově-Dolních Datyních.
Kateřina Závodná, koordinátorka Lesního klubu Skřítkozem: "Vycházíme z rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, máme své měsíční tematické plány. Ta výuka vypadá zcela běžně, akorát máme učebnu, les a louku na místo klasické učebny.”
Klasické mateřské školky musí splňovat normy co se týče hygieny, co se týče sociálního zázemí. Jak to máte ošetřeno tady?
Kateřina Závodná, koordinátorka Lesního klubu Skřítkozem: “My se snažíme všechny hygienické potřebnosti splňovat. Máme kompostovací záchod, je to jiné, ale velice funkční, máme normálně tekoucí vodu, máme teplé zázemí vyhřáté kamny."
Kam chodíte na procházky?
anketa: “Do toho lesa. Hrajeme si tam a papáme svačinku.”
A kam chodíte třeba spinkat?
anketa: “Do domečku.”
Radnice je zřizovatelem základních a mateřských škol. Nevidí ale problém podporovat také alternativní vzdělávání.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Určitě se nebráníme tomu, abychom je finančně podpořili formou dotací. Na území města máme alternativy, máme montessori školky, máme různé kluby soukromé."
Tato lesní školka není registrovaná v Asociaci lesních mateřských škol, proto předškolní děti musí před vstupem do základní školy absolvovat přezkoušení na registrované škole.
---