Vánoce ukrajinské i české
V opavském dobrovolnickém centru Paľanycja se slavily Vánoce. A to jak ukrajinské, tak české. A tomu také odpovídala slavnostní tabule, z které mohl každý ochutnat. A nechyběly, samozřejmě, také dárky pro děti. Těch byla pod stromečkem díky štědrosti dárců velká hromada.
Do opavského dobrovolnického centra pro uprchlíky Paľanycja přišly desítky Ukrajinců, aby si připomněli Vánoce. Vzpomínali, jak je vloni slavili ve své vlasti a snad nikoho tenkrát nenapadlo, že za rok bude všechno jinak.
Místnost se pomalu plnila lidmi, kteří chtěli společně strávit vánoční čas, takže tady za chvíli nebylo k hnutí. Na úvod vystoupily nejmenší děti a zapívaly koledy.
Starší děti zase předvedly kousek vánočního představení se zpěvy. Ukrajinské ženy připravily tradiční vánoční jídla, stejně, jako ty české. A tak se pro tento den ukrajinské a české zvyky propojily.
Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Chtěli jsme představit naše české tradice a českou kuchyni. A oni nám na oplátku připravili zase připravili jejich.“
Během sváteční večeře na Ukrajině servírují 12 postních jídel. Tím nejdůležitějším, prvním je kutja.
Taťána, ukrajinská dobrovolnice, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „To je tradiční jídlo. Připravuje se z pšenice, z máku, ořechů, rozinek a medu.“
Před podáváním se přelije svařenou šťávou ze sušeného ovoce. Nechybí ani nakládané houby, zelí, pirožky, pokrmy z luštěnin a nebo pečivo z kynutého těsta.
K ochutnání tady byl také třeba tradiční český bramborový salát a smažený řízek z kapra. Servírovala se také hrachová polévka, která na štědrovečerním stole nesmí chybět. Lidé mohli ochutnat vánočku a cukroví.
A pak přišel konečně čas na dárky, kterých byla pod stromečkem díky uspořádané sbírce opravdu velká hromada.
Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Byli jsme mile překvapeni, kolik lidí přineslo dárky a kolik lidí chtělo udělat dětem radost. Je to úžasné!“
Ovšem každý, kdo chtěl dárek dostat, si jej musel zasloužit nějakou tou básničkou či písničkou. A tak se rozdávání balíčku pořádně protáhlo.
V Opavě je nyní registrováno na 2 000 ukrajinských běženců, kteří zde žijí v ubytovnách, u příbuzných nebo také v samostatných bytech. Komunitní centrum Paľanycja jim poskytuje např. bezplatný odběr oblečení, jídla či spotřebního zboří, zajišťuje provoz dětské skupiny. Pořádá také výuku českého jazyka nebo nejrůznější volnočasové aktivity.
---
Tříkráloví koledníci se chystají do ulic
Charita finišuje s přípravami Tříkrálového koledování. Do ulic vyrazí koledníci v prvních dvou lednových týdnech. Například v Novém Jičíně a ve Studénce chtějí část výtěžku sbírky šetřit na velké projekty - sociální bydlení a nový domov pro seniory.
Tříkrálové koledníky, dobrovolníky, kteří věnují svůj čas ve prospěch potřebných, budeme v ulicích potkávat od 1. do 15. ledna, pravděpodobně tím top termínem bude 5. až 8. leden.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky v Novém Jičíně: “Chtěla bych všechny pozvat, protože Tříkrálová sbírka v loňském roce pomohla na mnoha místech. Fond humanitární pomoci byl zcela vyčerpán, Fond kroužky, tady se asi zdvojnásobil počet dětí, které jsme podpořili, takže té pomoci je potřeba hodně.”
V roce 2023 by tu peníze ze sbírky chtěli odložit i na nový projekt sociálního bydlení. Konání sbírky v Novém Jičíně podpoří i průvod Tří králů 6. ledna. Ve Studénce už mají také jasno, kam peníze směřovat, do půjčovny kompenzačních pomůcek, a nejen tam.
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Vždycky na každou sbírku máme schválené záměry, z toho výtěžku podpoříme volnočasové aktivity pro děti z nízkopříjmových rodin, potom peníze použijeme na opravu a zakoupení nových pomůcek do naší půjčovny, a tu největší část peněz shromažďujeme na výstavbu nové budovy, kterou máme v plánu v budoucnu postavit.”
Pokud lidé doma návštěvu Tří králů propásnout, lze přispět i přímo na účet, na webových stránkách charity je online pokladnička.
---
Bruntálský Betlém je opět bohatší o další pohyblivou sekci
Největší pohyblivý Betlém v MS kraji má 281 figur, 23 pohyblivých sekcí a zaujímá plochu 38 metrů čtverečních. Je dílem bruntálského řezbáře Františka Nedomlela, který na něm pracuje již 60 let a navázal na práci svého otce.
Bruntálský Betlém je již pro letošní rok sestaven a je bohatší o další pohyblivou sekci.
Karel Peschke, pastorační asistent a správce Betléma: „V letošním roce bych chtěl návštěvníky Betléma pozvat na novou sekci, kterou jsme s Františkem Nedomlelem vymysleli, František vyřezal, já jsem umístil do přední části v Bruntálském Betlému. Je to věrná kopie Klippelova bruntálského sloupu, u které se modlí rodina, je to matka se synem a dvě sestry.“
Betlém je oblíbený nejen dětmi, jezdí za ním i dospělí ze širokého okolí.
Anketa, první návštěvníci: „Teď jsem říkala, líbí se mi, jak nocí pivo v hospodě v pivovaru.“
„Celkově je moc krásný, přibývají tady další, každý rok se chodíme dívat, je to úžasné.“
„Mě se nejvíc líbil ten zámek, podle mě je nejkrásnější.“
„Mě se nejvíc líbí tam ta jeskyně.“
„Mě se líbí nejvíc tam ta kovárna.“
„Mě se líbí tam ten kostel.“
„Tam ta kovárna.“
Celý Betlém dnes už řídí počítač, je propojen více než 150 metry kabeláže se stovkou zásuvek. Pro veřejnost bude jako každý rok Betlém otevřen od neděle 25. prosince až do 1. ledna, od 10 do 12 a od půl druhé do 17 hodin.
---
Senioři dostali tradičně dárky od vedení města
Gramofon, termofory nebo vánoční světýlka. Nejen to, byly dárky, které si přáli klienti Domova pro seniory ve Frýdku-Místku. Vedení města se rozhodlo tato přání splnit a tradičně i s dárky zavítalo v tomto vánočním čase mezi seniory.
Ve Frýdku-Místku je už každoroční tradicí, že se vedení města zhostí role Ježíšků a chodí pravidelně obdarovávat klienty Domova pro seniory.
Anketa senioři: 1.) "Takové překvapení je to. Myslím si, že je to milé. Jsem tady delší dobu, takže už o tom vím o této akci. Většinou bývá každý rok." 2.) "Dobré to je, líbí se mi to." 3.) "Jsme rádi, že se přišli na nás podívat, protože během roku se moc nesetkáváme, každý má plno práce a starostí. Tak jsme rádi."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V rámci tradičního obdarovávání klientů jsme přinesli dárky, které jsme tady ve společenské místnosti předali. Popovídali jsme si se seniory, zavzpomínali jsme. Já jsem se dozvěděl opět spousty zajímavých věcí. A zároveň jsme byli popřát jubilantům, kteří tento měsíc oslavili výročí narozenin."
Anketa senioři: 1.) "Dostali jsme gramofon do společenské místnosti. Nějaké rádio tam bylo. Spoustu kapslí kávy do kávovaru, to se nikdy tady u seniorů neztratí."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Každý mohl se rozhodnout, co chce zakoupit. Takže jsme si to rozdělili mezi sebou a každý koupil něco. A my jsme teda koupili ty termofory a světýlka a vánoční cukroví ještě."
Ivana Šebestová, sociální pracovnice Domova pro seniory F-M: "Tradičně se náš domov zapojuje do projektu Ježíškova vnoučata. Letos teda mezi taková ta tradiční přání patří teda takové ty praktické dárky. Jako byly teplé beránkové deky, oblečení, jako ponožky, různá pyžama a podobně. Ale měli jsme i některá přání, která byla taková extravagantní se dá říct. Jeden pán si třeba vymyslel, že by se rád podíval na Lysou horu, kde celý život chodil a už se tam dlouho nedostal. A to se mu splní, takže máme dárce, který zajistí ten převoz i ten průvod po Lysé hoře."
Letos se také do obdarovávání zvláště osamělých seniorů zapojila Dobrovolnická organizace ADRA, která zorganizovala další ročník akce Dárek pro druhé.
---
Karvinští senioři si společně zazpívali koledy
Ke společnému stolu tři dny před Štědrým dnem usedli i karvinští senioři. Společně si v příjemné vánoční atmosféře popovídali a zazpívali známé české vánoční koledy.
Děti z mateřské školky Čajkovička zahájili svým pásmem koled a vánočních básní společné setkání seniorů ze všech městských klubů ve Spolkovém domě.
Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK: “Vánoce jsou svátky klidu a setkávání s rodinou, přáteli a známými a my jsme chtěli tuto pohodu navodit i našim seniorům.”
Koledy si s dětmi senioři také společně zazpívali. Všichni měli připraveny pro tuto příležitost i zpěvníky.
anketa, karvinští senioři: “Vánoce jsou krásné, svátky klidu a pohody doma.” " Jsou to svátky pohody a radosti, rodina se sejde pěkně pohromadě."
Organizační tým Odboru sociálního MMK se postaral nejen o kulturní program, ale i o to, aby seniorům nic při této závěrečné letošní akci nechybělo. Připraven byl bramborový salát, vánoční punč, cukroví, na stole nechyběla vánočka, cukroví a oplatky. Také si mohli oživit všechny zvyky a tradice českých Vánoc.
---
Betlémská příběh a Vánoční koncert ZŠ Amos
To, že i historická témata je možno zpracovat odlehčenou i poučnou formou, dokázali žáci soukromé ZŠ Amos v Bruntále. Secvičili a sehráli ho v městském divadle ve třech představeních, pro školy a pro širokou veřejnost. Přidali i Vánoční koncert.
Základní škola Amos si v příštím roce připomene 30. výročí svého založení.
Petr Novotný, ředitel ZŠ Amos: „Divadlu se věnujeme už dlouhé roky, ale toto byl vánoční koncert a Betlémský příběh, který vlastně byl přerušen dva roky covidem. Autor je před dvěma tisíci lety nám všem známý, ale úpravu udělala paní kolegyně Mgr. Eva Janyšková a secvičila to s dětmi v rámci dramatického kroužku v průběhu září až prosince letošního roku.“
Eva Janyšková, učitelka ZŠ Amos, režisérka představení: „O Ježíškovi, o jeho narození, o všech důležitých postavách té doby a tak jsme se trošku inspirovali panem režisérem Strachem a snažili jsme se do toho vnést humor, tak doufám, že se nám to povede."
V představení však neúčinkovali jen vybraní žáci s hereckým nadáním.
Petr Novotný, ředitel ZŠ Amos: „Vždy vystupuje celá škola, od první třídy po pátou třídu, bez ohledu na věk a na schopnosti, jde o tu radost.“
Stella, v roli Marie: „Já hraju Marii, jsme se připravovali asi 4 měsíce, takže se moc těším, až se nám to povede.“
Tobiáš, v roli krále: „Já budu král Baltazar.“
Adélka, v roli anděla Anděla: „Hraju archanděla Gabriela.“
Ríša, v roli Ježíška: „Já hraju Ježíška.“
Druhá část představení byla věnována zpívání sboru celé školy.
Eva Janyšková, učitelka ZŠ Amos, režisérka představení: „Máme k tomu i druhou část, kde bude vánoční koncert, takže zazní 5 písniček, které jsme s dětmi také nacvičili.“
Podle zaplněného sálu i ohlasů diváků je již nyní jasné, že představení mělo velký úspěch a navodilo všem tu pravou vánoční atmosféru.
---