Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu
  • V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest
  • Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”
  • Záchranná stanice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy
  • Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů
  • Mezinárodní hudební festival L. Janáčka potrvá měsíc

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Bylo po 20 hodině a v televizi začínal hokejový zápas mezi Kanadou a Rakouskem. 56letý muž z Poruby si ke sportovnímu zážitku ohříval večeři a přitom si lehl na gauč. Vypitý alkohol ho ale zmohl a usnul. Zbytek už zná jen z vyprávění policistů, kteří ho zachránili. Kouře z doutnajícího hrnce si naštěstí rychle všimli sousedé. 

Martin Cisovský, zasahující hlídka PČR Ostrava: "Jakmile se ty dveře otevřely, tak se z toho bytu vyvalil silný dým. Trochu jsme ho nechali rozptýlit. Po otevření okna jsme muže ihned vzali a vynesli jsem ho na chodbu do mezipatra k oknu." 

Díky dobré fyzické kondici policistů, kteří proletěli byt bez dýchání, se vše obešlo bez následků. 

Tomáš Herudek, zasahující hlídka PČR Ostrava: "Zjistili jsme, že na plynovém sporáku, který byl neustále v provozu, se nacházel hrnec. Už docházelo k jeho zahoření." 

V podobných případech je rychlost velmi důležitá, protože následky při nadýchání kouřem mohou být i fatální. I zachránci ale hrozí nebezpečí, ať už od kouře nebo od ohně. Je proto nejlepší vybavit byt nebo dům detektory kouře a požárními čidly, které na nebezpečí upozorní hned v zárodku. 

---

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Kdo přišel, skvěle si pochutnal. Gastrofestival Pojez fest je totiž zárukou nejen dobrého jídla a pití, ale i zábavy.

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: “Kromě šikovných podnikatelů v gastro segmentu je tady taky přehlídka toho nejzajímavějšího na naší Technotrase, od vláčků přes přehrady, doly, těžní věže, mlýny.”

K ochutnání byla jídla inspirovaná kuchyněmi z různých koutů světa. Díky kuchařským show se lidé mohli podívat i na přípravu světových specialit, které pak mohli ochutnat.

anketa: regionální gastro podnikatelé: “Grilujeme zrovna jamajské kuře ve spešl mohito marinádě, je to výborný. Kluci ve foodtrucku napařují Bao knedlíčky asijské a zapékáme sendviče americké, takže my si to dneska užíváme.”

“Nabízíme tady vlastně koblihy plněné pistáciovým krémem nebo vanilkovým krémem, máme skořicové šneky, máme dýňový chleba, tartine jsme měli, ten už je vyprodaný, bůčkovou pomazánku.”

anketa: návštěvníci Pojez festu: “My jsme se tady zastavili u těch bagrů, protože je to něco, co jsme ještě neviděli a samozřejmě první, co nás praštilo do nosu, tak je ta vůně všech těch jídel, super.”

“My jsme tady nadšení. I naše Terka, která ráda plní úkoly tady, super, máme radost.”

Další Pojez fest proběhne 10. srpna v Karlově Studánce a 7. září pak na Ostravici v Beskydech.

---

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Přístavba prosklené budovy, která rozšířila stávající Základní a mateřskou školu Motýlek v Kopřivnici, proběhla v loňském roce. Teď byla dovybavena pomůckami, které slouží pro výuku a terapie dětí s tělesným postižením, kombinovanými vadami a s autismem.

Marek Poruba, ředitel ZŠ a MŠ Motýlek v Kopřivnici: “Kapacita školy je 140 dětí, ale tato stavba není postavena za účelem navýšení kapacity, jsou to speciální místnosti, které nám do dneška chyběly. Je tady multifunkční místnost, kde se můžeme jako celá škola scházet, můžeme tu řešit různé projekty, dále je tu školní dílny, smyslová místnost, senzorická integrace, a tak dále.”

Příprava projektu za 26 milionů korun, jehož investorem je Moravskoslezský kraj, trvala deset let. U zrodu stála bývalá ředitelka školy Dagmar Jančálková.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Dáša Jančálková tehdy chtěla, aby škola a školka byla rozšířena o další místnosti, protože znala tu potřebnost právě v okolí Kopřivnice, že těmto dětem je potřeba pomoci, ve vzdělání, v interakci a ve všem, co ve svém rozvoji potřebují.”

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: “Když člověk vidí v průběhu politické kariéry, kam všude se peníze investovaly, nebo kam je někteří hodlají investovat, tak toto má smysl. Rozvoj mateřských, základních a středních škol je prioritou Moravskoslezského kraje. Tady vidíme, že se něco opět povedlo.”

V nových prostorách je také cvičný byt, kde si děti s handicapy budou moci vyzkoušet činnosti z běžného samostatného života, nebo cvičná kavárna. Ta bude přístupná i veřejnosti.

---

Záchranná stanice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy

Záchranná stanice Bartošovice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.

Takto kroužila samice čápa kolem hnízda v Havířově-Prostřední Suché. Bohužel samec byl nalezen před pár dny uhynulý a šance, že by se o mláďata postarala sama, byla mizivá. Až do poslední chvíle nebylo jasné, kolik malých čápů se v hnízdě nachází.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Mají do čtrnácti dnů, deset dnů a není tam vyvinutá ještě termoregulace, takže jeden z toho páru to nemůže obstarat. Oni by prochladli, nemůže donášet dostatek potravy pro čtyři mláďata. Buďto se o ně postaráme, nebo je dáme k adopci do jiných hnízd, kde jsou třeba jen dvě mláďata, ale to chvíli potrvá. Věřím, že je dáme do pořádku a že někdy v srpnu už budou volně lítat."

Osud čapí rodiny sledují zejména místní obyvatelé.

Karel Kraina, místní obyvatel: "Jsou to skoro jako rodinní příslušníci. Nevšiml jsem si, že jeden uhynul, opravdu ne. Asi jediná šance je, vzít je na záchrannou stanici a dovychovat je. Bohužel za tatínka za maminku.”

Iveta Ondrášková, místní obyvatelka: “My jsme tady chodili je stále kontrolovat, vždy jsme je hlídali. I včera jsme chodili hlídat, jestli je krmí, nekrmí. Přiletěl, ale moc se jim nevěnoval.”

Podle záchranné stanice si čáp najde nového partnera a v příštím roce může opět zahnízdit.

---

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Na městském hřbitově v Novém Jičíně má statut čestný hrob 18 hrobů nebo hrobových skupin. O tato místa odpočinku významných osobností pečuje město. Před čtyřmi lety bylo opraveno prvních pět hrobů, letos probíhají restaurátorské práce na další pětici.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “V této etapě se jedná o čestné hroby, ať už místních továrníků, podnikatelů, komunálních politiků, a nebo tady stojíme před hrobem významného malíře Hugo Baara, který měl nadregionální význam.”

Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady u Hugo Baara jsme provedli kompletní restaurování, očistili jsme kameny, vyinjektovali jsme praskliny, zpevnili jsme ten materiál holoubkově, dále jsme vytmelili chybějící detaily.”

Secesní náhrobek Hugo Baara z roku 1912 vytvořený Leopoldem Hohlem je i kulturní památkou a je o něj pečovat pravidelně. Ve velmi špatném stavu ale byla například hrobka knihkupce a nakladatele Reinera Hosche.

Tomáš Skalík, restaurátor: “Takže tady byla demontáž, bylo tady vyjmutí té krásné mozaiky, ta se prakticky rozpadala.”

Náklady na tuto II. etapu jsou zhruba 700 tisíc korun bez daně, většina je hrazena z městského rozpočtu. 250 tisíci korunami přispěl Česko-německého fondu budoucnosti. Práce na obnově pěti vybraných náhrobků potrvají do poloviny října.

---

Mezinárodní hudební festival L. Janáčka potrvá měsíc

Blíží se začátek období festivalů. Na své si tak přijdou nejen milovníci populární či taneční hudby, ale červen bude patřit i hudbě vážné, reprezentované Mezinárodním hudebním festivalem Leoše Janáčka.

Po celý červen se nejen v Ostravě, ale i na dalších místech našeho kraje uskuteční řada koncertů, recitálů a vystoupení v rámci prestižního Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který je považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: "Letošní ročník bude samozřejmě ve znamení 170. výročí narození geniálního hukvaldského rodáka Leoše Janáčka, ale nebudeme hrát logicky jen jeho hudbu." 

Milovníci symfonií se mohou například těšit na koncert Klasicismus versus neoklasicismus, kdy hudebníky povede teprve 32letý dirigent Jiří Habart z Frýdku-Místku.

Jiří Habart, dirigent: "Mám obrovskou radost, že můžeme spolupracovat s vynikajícím polským orchestrem Sinfonia Varsovia jedním z nejlepších v Polsku a celé Evropě." 

V Ostravě se některé koncerty uskuteční i v industriálním prostředí Dolních Vítkovic nebo třeba v Kompresorovně Landek Parku.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Festival cílí na trošičku jinou cílovou skupinu, než třeba Coloursy nebo B4L, ale ukazuje to Ostravu v tom nejlepším světle." 

V kulisách chrámů, kostelů, klášterů například na Hukvaldech, Opavě, Ludgeřovicích, Krnově či Příboře se rozezní i další jedinečné recitály.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Festival už tradičně patří k červnu a já jsem moc rád, že probíhá v 7 městech našeho kraje." 

Poprvé se také v rámci Janáčkova festivalu uskuteční na Hukvaldech dvě operní představení pro děti v jednom dni. Mezi představeními si mohou děti užít tvůrčí dílny.

 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
25. května 2024, 14:00

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Bylo po 20 hodině a v televizi začínal hokejový zápas mezi Kanadou a Rakouskem. 56letý muž z Poruby si ke sportovnímu zážitku ohříval večeři a přitom si lehl na gauč. Vypitý alkohol ho ale zmohl a usnul. Zbytek už zná jen z vyprávění policistů, kteří ho zachránili. Kouře z doutnajícího hrnce si naštěstí rychle všimli sousedé. 

Martin Cisovský, zasahující hlídka PČR Ostrava: "Jakmile se ty dveře otevřely, tak se z toho bytu vyvalil silný dým. Trochu jsme ho nechali rozptýlit. Po otevření okna jsme muže ihned vzali a vynesli jsem ho na chodbu do mezipatra k oknu." 

Díky dobré fyzické kondici policistů, kteří proletěli byt bez dýchání, se vše obešlo bez následků. 

Tomáš Herudek, zasahující hlídka PČR Ostrava: "Zjistili jsme, že na plynovém sporáku, který byl neustále v provozu, se nacházel hrnec. Už docházelo k jeho zahoření." 

V podobných případech je rychlost velmi důležitá, protože následky při nadýchání kouřem mohou být i fatální. I zachránci ale hrozí nebezpečí, ať už od kouře nebo od ohně. Je proto nejlepší vybavit byt nebo dům detektory kouře a požárními čidly, které na nebezpečí upozorní hned v zárodku. 

---

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Kdo přišel, skvěle si pochutnal. Gastrofestival Pojez fest je totiž zárukou nejen dobrého jídla a pití, ale i zábavy.

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: “Kromě šikovných podnikatelů v gastro segmentu je tady taky přehlídka toho nejzajímavějšího na naší Technotrase, od vláčků přes přehrady, doly, těžní věže, mlýny.”

K ochutnání byla jídla inspirovaná kuchyněmi z různých koutů světa. Díky kuchařským show se lidé mohli podívat i na přípravu světových specialit, které pak mohli ochutnat.

anketa: regionální gastro podnikatelé: “Grilujeme zrovna jamajské kuře ve spešl mohito marinádě, je to výborný. Kluci ve foodtrucku napařují Bao knedlíčky asijské a zapékáme sendviče americké, takže my si to dneska užíváme.”

“Nabízíme tady vlastně koblihy plněné pistáciovým krémem nebo vanilkovým krémem, máme skořicové šneky, máme dýňový chleba, tartine jsme měli, ten už je vyprodaný, bůčkovou pomazánku.”

anketa: návštěvníci Pojez festu: “My jsme se tady zastavili u těch bagrů, protože je to něco, co jsme ještě neviděli a samozřejmě první, co nás praštilo do nosu, tak je ta vůně všech těch jídel, super.”

“My jsme tady nadšení. I naše Terka, která ráda plní úkoly tady, super, máme radost.”

Další Pojez fest proběhne 10. srpna v Karlově Studánce a 7. září pak na Ostravici v Beskydech.

---

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Přístavba prosklené budovy, která rozšířila stávající Základní a mateřskou školu Motýlek v Kopřivnici, proběhla v loňském roce. Teď byla dovybavena pomůckami, které slouží pro výuku a terapie dětí s tělesným postižením, kombinovanými vadami a s autismem.

Marek Poruba, ředitel ZŠ a MŠ Motýlek v Kopřivnici: “Kapacita školy je 140 dětí, ale tato stavba není postavena za účelem navýšení kapacity, jsou to speciální místnosti, které nám do dneška chyběly. Je tady multifunkční místnost, kde se můžeme jako celá škola scházet, můžeme tu řešit různé projekty, dále je tu školní dílny, smyslová místnost, senzorická integrace, a tak dále.”

Příprava projektu za 26 milionů korun, jehož investorem je Moravskoslezský kraj, trvala deset let. U zrodu stála bývalá ředitelka školy Dagmar Jančálková.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Dáša Jančálková tehdy chtěla, aby škola a školka byla rozšířena o další místnosti, protože znala tu potřebnost právě v okolí Kopřivnice, že těmto dětem je potřeba pomoci, ve vzdělání, v interakci a ve všem, co ve svém rozvoji potřebují.”

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: “Když člověk vidí v průběhu politické kariéry, kam všude se peníze investovaly, nebo kam je někteří hodlají investovat, tak toto má smysl. Rozvoj mateřských, základních a středních škol je prioritou Moravskoslezského kraje. Tady vidíme, že se něco opět povedlo.”

V nových prostorách je také cvičný byt, kde si děti s handicapy budou moci vyzkoušet činnosti z běžného samostatného života, nebo cvičná kavárna. Ta bude přístupná i veřejnosti.

---

Záchranná stanice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy

Záchranná stanice Bartošovice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.

Takto kroužila samice čápa kolem hnízda v Havířově-Prostřední Suché. Bohužel samec byl nalezen před pár dny uhynulý a šance, že by se o mláďata postarala sama, byla mizivá. Až do poslední chvíle nebylo jasné, kolik malých čápů se v hnízdě nachází.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Mají do čtrnácti dnů, deset dnů a není tam vyvinutá ještě termoregulace, takže jeden z toho páru to nemůže obstarat. Oni by prochladli, nemůže donášet dostatek potravy pro čtyři mláďata. Buďto se o ně postaráme, nebo je dáme k adopci do jiných hnízd, kde jsou třeba jen dvě mláďata, ale to chvíli potrvá. Věřím, že je dáme do pořádku a že někdy v srpnu už budou volně lítat."

Osud čapí rodiny sledují zejména místní obyvatelé.

Karel Kraina, místní obyvatel: "Jsou to skoro jako rodinní příslušníci. Nevšiml jsem si, že jeden uhynul, opravdu ne. Asi jediná šance je, vzít je na záchrannou stanici a dovychovat je. Bohužel za tatínka za maminku.”

Iveta Ondrášková, místní obyvatelka: “My jsme tady chodili je stále kontrolovat, vždy jsme je hlídali. I včera jsme chodili hlídat, jestli je krmí, nekrmí. Přiletěl, ale moc se jim nevěnoval.”

Podle záchranné stanice si čáp najde nového partnera a v příštím roce může opět zahnízdit.

---

Další čestné hroby v Novém Jičíně jsou v péči restaurátorů

Začala druhá etapa sanace čestných hrobů na novojičínském hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky rodin, které v minulosti významně zasáhly do rozvoje města. Mnohé z hrobů jsou zdařilými uměleckými díly.

Na městském hřbitově v Novém Jičíně má statut čestný hrob 18 hrobů nebo hrobových skupin. O tato místa odpočinku významných osobností pečuje město. Před čtyřmi lety bylo opraveno prvních pět hrobů, letos probíhají restaurátorské práce na další pětici.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “V této etapě se jedná o čestné hroby, ať už místních továrníků, podnikatelů, komunálních politiků, a nebo tady stojíme před hrobem významného malíře Hugo Baara, který měl nadregionální význam.”

Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady u Hugo Baara jsme provedli kompletní restaurování, očistili jsme kameny, vyinjektovali jsme praskliny, zpevnili jsme ten materiál holoubkově, dále jsme vytmelili chybějící detaily.”

Secesní náhrobek Hugo Baara z roku 1912 vytvořený Leopoldem Hohlem je i kulturní památkou a je o něj pečovat pravidelně. Ve velmi špatném stavu ale byla například hrobka knihkupce a nakladatele Reinera Hosche.

Tomáš Skalík, restaurátor: “Takže tady byla demontáž, bylo tady vyjmutí té krásné mozaiky, ta se prakticky rozpadala.”

Náklady na tuto II. etapu jsou zhruba 700 tisíc korun bez daně, většina je hrazena z městského rozpočtu. 250 tisíci korunami přispěl Česko-německého fondu budoucnosti. Práce na obnově pěti vybraných náhrobků potrvají do poloviny října.

---

Mezinárodní hudební festival L. Janáčka potrvá měsíc

Blíží se začátek období festivalů. Na své si tak přijdou nejen milovníci populární či taneční hudby, ale červen bude patřit i hudbě vážné, reprezentované Mezinárodním hudebním festivalem Leoše Janáčka.

Po celý červen se nejen v Ostravě, ale i na dalších místech našeho kraje uskuteční řada koncertů, recitálů a vystoupení v rámci prestižního Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který je považován za jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: "Letošní ročník bude samozřejmě ve znamení 170. výročí narození geniálního hukvaldského rodáka Leoše Janáčka, ale nebudeme hrát logicky jen jeho hudbu." 

Milovníci symfonií se mohou například těšit na koncert Klasicismus versus neoklasicismus, kdy hudebníky povede teprve 32letý dirigent Jiří Habart z Frýdku-Místku.

Jiří Habart, dirigent: "Mám obrovskou radost, že můžeme spolupracovat s vynikajícím polským orchestrem Sinfonia Varsovia jedním z nejlepších v Polsku a celé Evropě." 

V Ostravě se některé koncerty uskuteční i v industriálním prostředí Dolních Vítkovic nebo třeba v Kompresorovně Landek Parku.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Festival cílí na trošičku jinou cílovou skupinu, než třeba Coloursy nebo B4L, ale ukazuje to Ostravu v tom nejlepším světle." 

V kulisách chrámů, kostelů, klášterů například na Hukvaldech, Opavě, Ludgeřovicích, Krnově či Příboře se rozezní i další jedinečné recitály.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Festival už tradičně patří k červnu a já jsem moc rád, že probíhá v 7 městech našeho kraje." 

Poprvé se také v rámci Janáčkova festivalu uskuteční na Hukvaldech dvě operní představení pro děti v jednom dni. Mezi představeními si mohou děti užít tvůrčí dílny.

 

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-25-05-2024-14-00