Dopravní podnik Ostrava mění jízdní tarify
Ostravský dopravní podnik připravil zjednodušení jízdních tarifů. Důležité je, že se ceny jízdného nemění a krátkodobá jízdenka bude i nadále stát 25 korun. Novinkou je věrnostní program, kdy za 10 měsíčních jízdenek získává cestující 2 měsíce zdarma.
Ostravský dopravní podnik potvrdil slib vedení města a skutečně jízdné nezdražuje. Nárůst nákladů dorovná magistrát ze svého rozpočtu. Jízdní tarify se ale zjednoduší a novinkou bude také věrnostní program. Cena krátkodobé jízdenky zůstává 25 korun, ale už nebude možné cestu zlevnit pří výstupu do deseti minut.
Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Nový tarif bude mít 3 základní vlastnosti. Za prvé ho zjednodušujeme, ty, co s námi jezdí odměníme a rozhodně nezdražujeme."
Zanikají také obyčejné tříměsíční a půlroční jízdenky. V prodeji budou pouze týdenní, měsíční a roční kupón. Důchodci do 65 let už nebudou mít tříměsíční jízdenku, ale měsíční nebo roční. Novinkou je také věrnostní program.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Abychom mohli zachovat tyhle ceny, tak kompenzační platba, kterou město platí ostravskému dopravnímu podniku meziročně vzrostla o více než 400 milionů korun. To znamená, že podpora hromadné dopravy vzroste na více než 2,2 mld. kč."
Ostrava bude dopravní podnik dotovat částkou 2 miliardy a 200 milionů korun. Nové tarify začnou platit 11. prosince. Nejvýhodnější je stále roční kupón, který stojí 4 tisíce korun, což znamená 333 korun na měsíc.
---
Havířov kvůli zvýšeným nákladům navýší školám rozpočty
Havířov má pro své příspěvkové organizace ještě na příští rok zastropované ceny za energie. Přesto cena tepla půjde o více než 20 % nahoru a zdraží také voda. Což dělá vrásky i ředitelům škol. Obavy prý mít ale nemusí.
V prosinci budou havířovští zastupitelé schvalovat rozpočet na rok 2023. Radnice musí počítat s tím, že bude muset školám zvýšit rozpočty na provoz.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Pro příští školní rok jsme řešili s jednotlivými řediteli náklady na teplo, protože víme, že to bude zhruba 25 % nahoru. Takže my jsme částky upravovali, elektrickou energii máme ještě na příští rok zastropovanou, takže tam se to moc nemění. Takže trochu plyn a voda. Nemůže se stát, že by neměli na provoz školy.”
V současné situaci na tom budou nejlépe školy, které jsou zateplené, mají vyměněná okna. ZŠ M. Pujmanové má jako jedna z mála i další výhodu. Součástí revitalizace byla i instalace měřící a regulační techniky. Budova je vybavena čidly a automatickými hlavicemi na radiátorech.
Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: “My můžeme regulovat napříč celou školou teploty v jednotlivých místnostech a můžeme to sledovat dálkově. Například já z domu běžně o víkendu, když jsou nějaké výkyvy teplotní, tak se dívám, jak škola vypadá a případně zasahuji do té regulace. Nastaví se teploty pro ty uzly třeba i přímo na výměníku. Ten systém je chytrý, když se to člověk naučí ovládat, tak je schopen ušetřit značně.”
Kolik škola ušetří, bude vědět po letošní zimě, jelikož chytrý systém byl nainstalován v době, kdy začal covid a děti byly často doma na distanční výuce.
---
Předregistrace pacientů na zubní ve Městě Albrechticích
Do nové zubní ambulance ve Městě Albrechticích bude registrován jen každý druhý zájemce. Ukázala to předregistrace, kterou tady zorganizovala krnovská nemocnice. Kapacita ambulance je stanovena na tisíc pacientů, zájem v předregistraci projevilo 2050 zájemců.
Předregistrace je velmi důstojný způsob, odstraňující fronty a tlačenice. Nezáleží vůbec na pořadí zájemců.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Otevřeno bylo od 8 hodin, kdy byla spuštěna i on line registrace, je tady již více než 1000 pacientů, což je naše kapacita na příští rok.“
Radka Zámarská, vrchní stomatologická sestra: „Je to bez komplikací, zájemci jsou na nás hodní, během půlhodiny jsme vybrali 450 žádostí o registraci a na on line je přihlášeno momentálně 570 uchazečů.“
Obrovský zájem budoucích pacientů ordinace potvrzuje, že zubní ošetření v regionu opravdu chybělo, nejen v Albrechticích, ale i v okolních obcích.
Anketa, zájemci o registraci: „Tak je na čase, už čekám na zubaře rok a potřebuji ho nutně.“
„Tak určitě je to lepší, protože tady je v okolí lidí, kteří potřebují zubaře a musíme jezdit až do Krnova.“
„Bydlela jsem v Osoblaze 53 let, je to hrůza, tam nebyl zubař, už ani nepamatuji. Je to hrůza, ale co naděláme. My s tím neuděláme nic. Musíme počkat, jestli na nás vyjde řada.“
Zájemci se mohli předregistrovat na místě i on line způsobem. Všechny žádosti budou do losování pacientů ještě překontrolovány.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Zkontrolujeme, jestli nejsou duplikace přihlášek, jestli ti pacienti nejsou už někde registrováni.“
Již v pondělí 28. listopadu proběhne stejná akce také v nové ambulanci v Rýmařově. Ani tady nebude záležet na pořadí zájemců.
---
Brownfield Pod Žofinku bude přeměněn v městkou čtvrť
Jak už z našeho zpravodajství víte, Ostrava má velké plány s brownfieldem Pod Žofinkou, který se rozprostírá jen kousek od centra. Dalším krokem je podpis memoranda mezi společností Vítkovice, Pod Žofinkou a městem.
Urbanická studie území Pod Žofinkou byla představena veřejnosti už v létě a nyní na ní navazuje další důležitý krok. Mezi Ostravou a společnostmi Vítkovice a Pod Žofinkou bude podepsáno memorandum o vzájemné spolupráci. Město už chystá změny v územním plánu.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Ve srovnání s jinými velkými městy jsme v unikátní situaci, máme jedinečnou možnost budovat město uvnitř, aktuální vizi proměny území zároveň definujeme pro příští desítky, možná stovky let dopředu. Je proto zapotřebí jednotlivé práce dobře promýšlet, vhodně koordinovat a správně načasovat. Je důležité vnímat, že se nejedná pouze o brownfield Pod Žofinkou, ale souvisí to i s dostavbu lokality Nové Karoliny i Černé louky, a tedy propojením na historické centrum města, kde aktuálně probíhá čilý stavební ruch."
Území Pod Žofinkou leží v centru města mezi hranicemi památkových zón Ostrava a Vítkovice a z jedné strany přiléhá k řece Ostravici. Je to brownfield, který je dnes zcela zarostlý a nevyužívaný. V budoucnu by tam měla vzniknout nová městská čtvrť pro více než 10 tisíc obyvatel.
Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Bytová zástavba umožní lidem bydlet kvalitně, za rozumné finance a v blízkosti centra města s dostupovými vzdálenostmi. Proto je to území cenné."
Podle urbanistické studie by měl vzniknout městský bulvár míli dlouhý, obsahující i tramvajovou trať, jež propojí Smetanovo náměstí a Vítkovice. Do konce příštího roku by měla být také uzavřena plánovací smlouva, která už bude obsahovat detaily, včetně časového harmonogramu.
---
Sociální pracovníci se školí na práci s LGBT+ komunitou
Centrum nové naděje se začalo ve Frýdku-Místku věnovat problematice LGBT+. Uspořádalo k tomu dobrovolné školení sociálních pracovníků, aby případně věděli, jak s takovými lidmi pracovat. Do kurzů se přihlásily na čtyři desítky zájemců.
Do Frýdku-Místku přijeli předávat zkušenosti odborníci na práci se zranitelnou skupinou genderově vztahově sexuálně rozmanitých lidí.
Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Jo to akreditovaný osmihodinový kurz a součástí je teorie i cvičení, kde máme připraveno cvičení zaměřeno třeba na hraní rolí, kde se člověk vžije do situace těch lidí. Máme cvičení, které je zaměřené třeba na zkušenost s coming outem, pokud to člověk nezažil, tak aby si získal nějakou osobnější zkušenost a pak z ní mohl vycházet ve své praxi v sociální práci."
Akci uspořádalo Centrum nové naděje, které tím chce odborné i laické veřejnosti umožnit načerpat informace k tématu LGBT+.
Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Na školení, které pořádáme 9. listopadu a 23. listopadu se celkově přihlásilo 40 účastníků a účastnic. Povětšinou ze sociálních služeb, ale také ze školství, z domova s pečovatelskou službou, ale i s nízkoprahových zařízení pro děti."
V sociálních službách se dostává tato problematika teprve do povědomí. Velký zájem je podle přednášejících nyní hlavně ve školství.
Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Váže se k tomu mnoho různých mýtů a stereotypů a podobně. My tady přijdeme to reflektovat a konfrontovat. A jeden z těch nejčastějších, které se ke mně dostávají, že to je nějaká móda v dnešní době. Tak jako musím říct, že rozhodně ne, že to je něco, co by si člověk nevybral. Člověk se nějakým způsobem narodí, ať už je to sexuální orientace nebo genderové identity. To je prostě jedna z charakteristik člověka, ke které dospěje nebo zjistí, jak na tom je, v rámci toho vnitřního coming outu."
Jolana Novotná, koordinátorka PROUD programu LGBT+ stárnutí: "Chtěla bych s lidmi ze sociálních služeb mluvit o jedné skupině, která bývá opomíjena trošku v rámci komunity nebo komunit LGBT+ lidí, a to jsou senioři a seniorky. Což bývá skupina, o které se příliš v domovech pro seniory nebo v klubech nebo zařízeních jako je tady to, neuvažuje. Že by mohli být i klienti a klientky a o tom bych chtěla mluvit. A pak mě hrozně zajímá ten terén, jak lidé o tom uvažují."
Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Centrum nové naděje se od září rozšířilo o tuto cílovou skupinu LGBT osob a využíváme k přenosu informací hlavně naši webovou stránku, kde za pomoci duhové vlaječky každý může najít relevantní informace k dané tematice."
Centrum nové naděje se stalo jedním ze šesti vybraných poraden v Česku, které s těmito lidmi pracuje. Jde o projekt Ministerstva práce a sociálních věcí Férové a inkluzivní sociální služby pro LGBT.
---
Pocta ukrajinským studentům, kteří padli ve válce
Před budovou Slezské univerzity je k vidění výstava vysokoškolských diplomů ukrajinských studentů, kteří si je nikdy nebudou moci převzít. Jsou totiž mrtví. Padli ve válce s Ruskem, které napadlo Ukrajinu před 9 měsíci. Prezentovaných 32 dekretů se stalo symbolem boje studentů za svobodu.
Vedle budovy Fakulty veřejných politik Slezské univerzity byla otevřena venkovní výstava s názvem Diplomy, které nikdy nebudou uděleny. Její autorkou je 21 letá studentka mezinárodních vztahů na Lvovské univerzitě.
Julia Pass, autorka výstavy: „Chtěla jsem, aby tato výstava připomněla studenty, kteří šli bojovat, a ve válce zemřeli.“
Autorka výstavy vypátrala 31 jmen mužů a jedné ženy, vysokoškolských studentů, napříč Ukrajinou, kteří padli při obraně své vlasti. Ještě před několika týdny měli výstavu na očích obyvatelé Lvova. Díky fotografiím na sociálních sítích se nyní přestěhovala do Česka.
Petr Jančárek, režisér, scénárista a pedagog, Slezská univerzita: „Hned mne jako pedagoga napadlo, že by bylo dobré konfrontovat s těmi diplomy naše studenty.“
Karin Martínková, organizátorka výstavy, Slezská univerzita v Opavě: „Ono to dostane úplně jiný náboj, když si přečtete konkrétní jména konkrétních lidí z konkrétních univerzit, kteří se nevrátí ke svým rodinám.“
Výstava je symbolicky umístěná vedle Památníku srdce studentstva, který připomíná podíl vysokoškolských studentů na pádu totality. Na místě zůstane měsíc.
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita v Opavě: „ To, že tady uspořádáme výstavu diplomů, které si nikdy nikdo nebude moci převzít, je to nejmenší, co pro jejich oběť, kterou vykonali pro svrchovaný stát Ukrajina, můžeme udělat.“
Slezská univerzita je připravená zapůjčit tuto výstavu dalším vysokým školám, obcím či organizacím, které o ni projeví zájem.
---