Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Železničáři dokončili modernizaci tratě mezi Dětmarovicemi a hranicí s Polskem
  • Projekt Trautom cílí na vzdělávání dospělých pracovníků
  • Diskuzní fórum zástupců zdravotnictví V MSK
  • Muzeum osobních automobilů Tatra přechází pod kraj
  • Jazz Open Ostrava oslavil osmnáctiny písněmi Prince
  • Za bicí ve Studénce usedla studentka Berklee

Železničáři dokončili modernizaci tratě mezi Dětmarovicemi a hranicí s Polskem

Rychlejší a tišší je nyní provoz vlaků na železničním úseku mezi státní hranicí s Polskem v Petrovicích u Karviné a Dětmarovicemi, kde se trať napojuje na koridor Jablunkov - Bohumín. Modernizace stála přes 3 miliardy korun.

Rekonstrukce tratě byla skutečně celková. Nové jsou koleje, trakční vedení i zastávky. Vlivem mírného narovnání oblouků mohou vlaky jezdit rychleji.

Miroslav Bocák, Správa železnic, ředitel Stavební správy východ: "Jedná se o modernizaci jedenáctikilometrového úseku železniční tratě s úpravou dvou stanic a jedné zastávky. Byly tam vybudovány mimoúrovňové přístupy pro cestující veřejnost s výtahy. Náplní stavby bylo rovněž sanace spodku, vybudování nového trakčního vedení a zajištění stability celého zemního tělesa. Současně byla také vybudována nová zabezpečovací technika, včetně ETCS.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Za každou dopravní stavbu realizovanou v kraji jsme rádi, protože toto železniční propojení Dětmarovic s Petrovicemi u Karviné zrychlí dopravu. Té osobní dopravy tady moc není. Jezdí zde čtyři páry rychlíků a čtyři páry osobních vlaků, jinak tady jezdí nákladní vlaky. Ale tím, že se ta trať zrekonstruovala, budou ty vlaky jezdit rychleji a tišeji, protože je samozřejmě odhlučněná.”

Moravskoslezskému kraji se podařilo zajistit, aby dopravu v opraveném úseku zajišťovaly vlaky, které jezdí k letišti v Mošnově.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Máme tady takovou raritu, kdy z Petrovic u Karviné až k letišti Mošnov jezdí vlak, který stojí i tady v Dětmarovicích a Bohumíně."

Souběžně byla opravena také jednokolejná spojka mezi Petrovicemi a Karvinou.




---

Projekt Trautom cílí na vzdělávání dospělých pracovníků

Kompetence pro 21. století. To je strategický projekt Moravskoslezského kraje, který se v nejbližších letech zaměří na vzdělávánípracovníků ve firmách, zvyšování jejich kompetencí nebo rekvalifikace. Projekt získal finance z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Evropský projekt slavnostně odstartovali představitelé Moravskoslezského kraje a MS Paktu zaměstnanosti i zástupci partnerů projektu. Těmi jsou VŠB–TUO a Moravskoslezský automobilový klastr.

Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: „Trautom je zaměřený na vzdělávání, ale od dalších podobných projektů se liší tím, že míří na vzdělávání dospělých. Lidí, kteří pracují v průmyslu v MS kraji a právě na ně bude nejvíce dopadat transformace, nová legislativa atd.“

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Věřím, že ti bude přínosný projekt pro náš kraj, který je v období přechodu, v období transformace.“

Kompetence pro 21. století nabídne řadu služeb pro firmy, instituce, úřady práce i jednotlivce. V rámci projektu budou vznikat nejrůznější vzdělávací programy, školení a kurzy. Zaměřené budou převážně na oblasti automotive, výroby kovů a kovodělných výrobků a energetiky, a to s cílem posílit zelenou a digitální transformaci průmyslu.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy: „Trautom má pomoct lidem v našem regionu se vzdělávat, zvednout své dovednosti v oblasti, kterou dříve třeba neuměli – digitální kompetence nebo rozvoj i ve svém oboru, ale na vyšší úroveň.“

Projekt TRAUTOM má rozpočet 104,5 milionu korun, z Fondu pro spravedlivou transformaci na něj kraj získal 85 %.

---

Diskuzní fórum zástupců zdravotnictví V MSK

Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty Ostravské univerzity diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Diskuzní fórum se konalo na půdě havířovského výrobního závodu společnosti Mölnlycke Health Care, která má na starosti výrobu zdravotnických prostředků.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Zhodnotilo se, jakým způsobem to nefunguje, jakým způsobem to skřípe, bylo navrženo řešení, jakým způsobem by se to mohlo zlepšit."

Oblastí, ve kterých to nefunguje a je nutná změna legislativy, je podle náměstka hejtmana MSK hodně, od vzdělávání zdravotnického personálu, přes rostoucí náklady na zdravotní péči, přesčasy lékařů až po chování pacientů. Problém je také generační obměna lékařů. Mladí začínající lékaři mají jiné pracovní požadavky a systém na to ještě není připraven.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta naše starší generace by to neměl odsuzovat, ale hledat systém jak jim vyhovět a současně pro ně udělat medicínu atraktivní, cesta vede například přes moderní technologie, musí se více využívat telemedicína, daleko více využívat elektronizace zdravotnictví, aby se lékaři zbavili administrativy, která je masivní."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Existují z toho cesty, ale ty jsou nepopulární a asi by to chtělo změnit hodně zákonů a hodně vyhlášek, ale úplně nejlepší by bylo, kdyby se oblast zdravotnictví totálně odpolitizovala, jinak se nám to tady během 10 let zhroutí."

Závěry, které z diskuzního fóra vzešly budou předány na jednotlivá ministerstva a také poslancům k projednání na půdě Poslanecké sněmovny.

---

Muzeum osobních automobilů Tatra přechází pod kraj

Moravskoslezský kraj chce zcelit unikátní sbírku vozidel Tatra a proto se s Kopřivnicí dohodl na převzetí muzea osobních vozidel. K nákladním autům, tak tedy nabídne návštěvníkům komplexní expozici všech tatrováckých skvostů, včetně legendární Slovenské strely.

Moravskoslezský kraj převzal pod svá křídla Technické muzeum osobních automobilů Tatra. Připravuje jeho rozsáhlou rekonstrukci a projekt nové expozice osobních automobilů Tatra. Technické muzeum spadá pod krajské Muzeum Novojičínska. Kraj a město Kopřivnice se dohodli na bezplatném převodu majetku.

Jaroslav Kania, náměstek hejtman MS kraje: „Budova Technického muzea, kterou kraj přebírá do svého majetku, už je ve skutečně nevyhovujícím stavu. Od loňska má sice opravenou střechu, ale zjistilo se, že jsou nevyhnutelné další velké investice. Je třeba vyměnit okna, snížit energetickou náročnost budovy, vyměnit veškeré rozvody a také modernizovat expozici. Město Kopřivnice by nemělo šanci tak vysoké náklady pokrýt, a tak vznikla myšlenka, že majetek přejde pod kraj, který prostředky zajistí nejen ze svého rozpočtu, ale také z externích zdrojů. Jsem rád, že se všechny zúčastněné strany na tomto řešení shodly a touto cestou jim děkuji za velmi konstruktivní jednání.“

Pozemky a objekty budou ve vlastnictví kraje, část exponátů zůstává v majetku společností TATRA TRUCKS, Regionálního muzea v Kopřivnici a soukromých vlastníků. Tyto exponáty jsou tedy vystavené na základě smlouvy o výpůjčce. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje:Transformaci muzejnictví v Kopřivnici považuji za logický krok. Kraj má nyní ve správě obě tatrovácká muzea, jak nové krajské Muzeum nákladních automobilů Tatra, tak i Technické muzeum osobních automobilů Tatra, které bylo původně městské. To nám umožní návštěvníkům nabízet komplexní prohlídku obou muzeí včetně Slovenské strely, která pod správu kraje přešla včetně jejího krytého stání. Zvýhodněné vstupné lidé určitě ocení."

Kraj také zadá zpracování projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci budovy muzea. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Expozice potřebuje velké změny, jedinečná historická sbírka si zaslouží mnohem kvalitnější a modernější prezentaci. Proto je úkolem projektantů sjednotit konstrukční prvky v prostorech muzea a navrhnout důstojné kulisy, které podtrhnou výjimečnost každého exponátu a pomohou oslovit větší okruh návštěvníků. Nebudou zde chybět interaktivní a technologické prvky, jako jsou muzejní aplikace, dotykové a LED panely, hlasový průvodce nebo třeba rozšířená realita. Muzeum by po rekonstrukci mělo mít i nový kinosál a edukační zónu. Naším cílem je muzeum přetvořit na moderní a atraktivní instituci, která opět bude jedním z největších turistických lákadel v regionu."

Podle odhadů přesáhne rekonstrukce muzea 100 miliónů korun. Realizace projektu musí začít nejpozději v roce 2029.

---

Jazz Open Ostrava oslavil osmnáctiny písněmi Prince

Letošní ročník festivalu Jazz Open Ostrava měl opět nabitý program, který trval půl měsíce. V minulém týdnu pak v rámci posledního festivalového večera vystoupili zahraniční umělci s jedinečnou show, při které zahráli nejznámější písně legendárního zpěváka Prince.

Slezskoostravským hradem se v minulém týdnu po roce znovu rozezněly tóny jazzu. Tradiční festival tohoto žánru se v Ostravě konal už po osmnácté a letos tak dosáhl pomyslné plnoletosti.

Boris Urbánek, ředitel festivalu Jazz Open: „Já jsem si nadělil oslavu sám sobě tím, že si tady zahraju s kapelou a že si tady pokřtím novou desku, kterou jsme natočili. Že nám ji pokřtí hlavní headliner dnešního večera, a není to nikdy jiný než Phil Lassiter, což je fantastický trumpetista, klávesák, zpěvák, ale hlavně hrával s Princem.“

Spolu s kapelou Ostravanům hlavní hvězda kromě vlastní hudby předvedla hlavně očekávanou Prince Tribute Show.

Tanya Michelle, zpěvačka: „Jsem členkou Phillovy kapely, která tady byla už před třemi lety. To jsem byla poprvé v Ostravě a hodně jsem si to tu užila, takže jsem ráda, že mě Phill požádal, abych se s ním vrátila a předvedla s ním dnešní show.“

Slezskoostravský hrad byl plný Princeových i jazzových fanoušků, kteří si pochvalovali atmosféru ostravských koncertů a festivalů.

anketa, návštěvník festivalu: „Podívejte se, běží tady Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a teď tady máme jazz, Boris Urbánek band, no to je něco neskutečného, vždyť my jsme jako ve Spojených státech, v Los Angeles.“

V rámci festivalu si mohli návštěvníci vychutnat ale i další koncerty, nebo si jazz vyzkoušet na vlastní kůži.

---

Za bicí ve Studénce usedla studentka Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského ve Studénce pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Bubenice Kristýna Sibinská si žije svůj sen, získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu, a za sebou má první rok studia. To, co se na nejlepší hudební škole na světě zatím naučila, si ale nechce nechávat jen pro sebe. Vystoupila na bubenickém workshopu Základní umělecké školy Jana Amose Komenského ve Studénce.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Kristýnka tady jednou s kapelou zkoušela na koncert, tak jsem se domluvili, že by tady udělala workshop pro naše děti, aby viděly, jak se to má dělat.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Já se vždycky snažím nejvíc motivovat, a ať už je to v hudbě, nebo v bicích, ale i v čemkoliv jiném, co chtějí dělat. Protože já jsem si vždycky za tím snem hrozně šla, fakt, každý den jsem udělala ty malinké kroky za tím, abych byla tam, kde jsem teďka.”

Workshop zaměřila Kristýna, která pochází ze Šenova u Ostravy, na začínající bubeníky, o které teď ani ve Studénce není nouze.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Zájem je dost velký, hlavně u děvčat, a doufám, že po vystoupení Kristýnky bude ještě větší. Bicí jsou krásný nástroj, je to rytmická věc, takže proč ne, proč ne holky.”

Jasmína Nagyová, žákyně hry na bicí, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Hraju rok a dostal jsem se k tomu tak, že jsem slyšela ty bubny a chtěla jsem to vyzkoušet, a pak mě to začalo bavit, tak jsem přestoupila na uměleckou školu.”

Kristýnu Sibinskou lze čas od času v České republice slyšet hrát s její kapelou Last Phrase, složenou z muzikantů z Ježkovy konzervatoře.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
29. června 2024, 14:00

Železničáři dokončili modernizaci tratě mezi Dětmarovicemi a hranicí s Polskem

Rychlejší a tišší je nyní provoz vlaků na železničním úseku mezi státní hranicí s Polskem v Petrovicích u Karviné a Dětmarovicemi, kde se trať napojuje na koridor Jablunkov - Bohumín. Modernizace stála přes 3 miliardy korun.

Rekonstrukce tratě byla skutečně celková. Nové jsou koleje, trakční vedení i zastávky. Vlivem mírného narovnání oblouků mohou vlaky jezdit rychleji.

Miroslav Bocák, Správa železnic, ředitel Stavební správy východ: "Jedná se o modernizaci jedenáctikilometrového úseku železniční tratě s úpravou dvou stanic a jedné zastávky. Byly tam vybudovány mimoúrovňové přístupy pro cestující veřejnost s výtahy. Náplní stavby bylo rovněž sanace spodku, vybudování nového trakčního vedení a zajištění stability celého zemního tělesa. Současně byla také vybudována nová zabezpečovací technika, včetně ETCS.”

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Za každou dopravní stavbu realizovanou v kraji jsme rádi, protože toto železniční propojení Dětmarovic s Petrovicemi u Karviné zrychlí dopravu. Té osobní dopravy tady moc není. Jezdí zde čtyři páry rychlíků a čtyři páry osobních vlaků, jinak tady jezdí nákladní vlaky. Ale tím, že se ta trať zrekonstruovala, budou ty vlaky jezdit rychleji a tišeji, protože je samozřejmě odhlučněná.”

Moravskoslezskému kraji se podařilo zajistit, aby dopravu v opraveném úseku zajišťovaly vlaky, které jezdí k letišti v Mošnově.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Máme tady takovou raritu, kdy z Petrovic u Karviné až k letišti Mošnov jezdí vlak, který stojí i tady v Dětmarovicích a Bohumíně."

Souběžně byla opravena také jednokolejná spojka mezi Petrovicemi a Karvinou.




---

Projekt Trautom cílí na vzdělávání dospělých pracovníků

Kompetence pro 21. století. To je strategický projekt Moravskoslezského kraje, který se v nejbližších letech zaměří na vzdělávánípracovníků ve firmách, zvyšování jejich kompetencí nebo rekvalifikace. Projekt získal finance z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Evropský projekt slavnostně odstartovali představitelé Moravskoslezského kraje a MS Paktu zaměstnanosti i zástupci partnerů projektu. Těmi jsou VŠB–TUO a Moravskoslezský automobilový klastr.

Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: „Trautom je zaměřený na vzdělávání, ale od dalších podobných projektů se liší tím, že míří na vzdělávání dospělých. Lidí, kteří pracují v průmyslu v MS kraji a právě na ně bude nejvíce dopadat transformace, nová legislativa atd.“

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Věřím, že ti bude přínosný projekt pro náš kraj, který je v období přechodu, v období transformace.“

Kompetence pro 21. století nabídne řadu služeb pro firmy, instituce, úřady práce i jednotlivce. V rámci projektu budou vznikat nejrůznější vzdělávací programy, školení a kurzy. Zaměřené budou převážně na oblasti automotive, výroby kovů a kovodělných výrobků a energetiky, a to s cílem posílit zelenou a digitální transformaci průmyslu.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy: „Trautom má pomoct lidem v našem regionu se vzdělávat, zvednout své dovednosti v oblasti, kterou dříve třeba neuměli – digitální kompetence nebo rozvoj i ve svém oboru, ale na vyšší úroveň.“

Projekt TRAUTOM má rozpočet 104,5 milionu korun, z Fondu pro spravedlivou transformaci na něj kraj získal 85 %.

---

Diskuzní fórum zástupců zdravotnictví V MSK

Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty Ostravské univerzity diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Diskuzní fórum se konalo na půdě havířovského výrobního závodu společnosti Mölnlycke Health Care, která má na starosti výrobu zdravotnických prostředků.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Zhodnotilo se, jakým způsobem to nefunguje, jakým způsobem to skřípe, bylo navrženo řešení, jakým způsobem by se to mohlo zlepšit."

Oblastí, ve kterých to nefunguje a je nutná změna legislativy, je podle náměstka hejtmana MSK hodně, od vzdělávání zdravotnického personálu, přes rostoucí náklady na zdravotní péči, přesčasy lékařů až po chování pacientů. Problém je také generační obměna lékařů. Mladí začínající lékaři mají jiné pracovní požadavky a systém na to ještě není připraven.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta naše starší generace by to neměl odsuzovat, ale hledat systém jak jim vyhovět a současně pro ně udělat medicínu atraktivní, cesta vede například přes moderní technologie, musí se více využívat telemedicína, daleko více využívat elektronizace zdravotnictví, aby se lékaři zbavili administrativy, která je masivní."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Existují z toho cesty, ale ty jsou nepopulární a asi by to chtělo změnit hodně zákonů a hodně vyhlášek, ale úplně nejlepší by bylo, kdyby se oblast zdravotnictví totálně odpolitizovala, jinak se nám to tady během 10 let zhroutí."

Závěry, které z diskuzního fóra vzešly budou předány na jednotlivá ministerstva a také poslancům k projednání na půdě Poslanecké sněmovny.

---

Muzeum osobních automobilů Tatra přechází pod kraj

Moravskoslezský kraj chce zcelit unikátní sbírku vozidel Tatra a proto se s Kopřivnicí dohodl na převzetí muzea osobních vozidel. K nákladním autům, tak tedy nabídne návštěvníkům komplexní expozici všech tatrováckých skvostů, včetně legendární Slovenské strely.

Moravskoslezský kraj převzal pod svá křídla Technické muzeum osobních automobilů Tatra. Připravuje jeho rozsáhlou rekonstrukci a projekt nové expozice osobních automobilů Tatra. Technické muzeum spadá pod krajské Muzeum Novojičínska. Kraj a město Kopřivnice se dohodli na bezplatném převodu majetku.

Jaroslav Kania, náměstek hejtman MS kraje: „Budova Technického muzea, kterou kraj přebírá do svého majetku, už je ve skutečně nevyhovujícím stavu. Od loňska má sice opravenou střechu, ale zjistilo se, že jsou nevyhnutelné další velké investice. Je třeba vyměnit okna, snížit energetickou náročnost budovy, vyměnit veškeré rozvody a také modernizovat expozici. Město Kopřivnice by nemělo šanci tak vysoké náklady pokrýt, a tak vznikla myšlenka, že majetek přejde pod kraj, který prostředky zajistí nejen ze svého rozpočtu, ale také z externích zdrojů. Jsem rád, že se všechny zúčastněné strany na tomto řešení shodly a touto cestou jim děkuji za velmi konstruktivní jednání.“

Pozemky a objekty budou ve vlastnictví kraje, část exponátů zůstává v majetku společností TATRA TRUCKS, Regionálního muzea v Kopřivnici a soukromých vlastníků. Tyto exponáty jsou tedy vystavené na základě smlouvy o výpůjčce. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje:Transformaci muzejnictví v Kopřivnici považuji za logický krok. Kraj má nyní ve správě obě tatrovácká muzea, jak nové krajské Muzeum nákladních automobilů Tatra, tak i Technické muzeum osobních automobilů Tatra, které bylo původně městské. To nám umožní návštěvníkům nabízet komplexní prohlídku obou muzeí včetně Slovenské strely, která pod správu kraje přešla včetně jejího krytého stání. Zvýhodněné vstupné lidé určitě ocení."

Kraj také zadá zpracování projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci budovy muzea. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Expozice potřebuje velké změny, jedinečná historická sbírka si zaslouží mnohem kvalitnější a modernější prezentaci. Proto je úkolem projektantů sjednotit konstrukční prvky v prostorech muzea a navrhnout důstojné kulisy, které podtrhnou výjimečnost každého exponátu a pomohou oslovit větší okruh návštěvníků. Nebudou zde chybět interaktivní a technologické prvky, jako jsou muzejní aplikace, dotykové a LED panely, hlasový průvodce nebo třeba rozšířená realita. Muzeum by po rekonstrukci mělo mít i nový kinosál a edukační zónu. Naším cílem je muzeum přetvořit na moderní a atraktivní instituci, která opět bude jedním z největších turistických lákadel v regionu."

Podle odhadů přesáhne rekonstrukce muzea 100 miliónů korun. Realizace projektu musí začít nejpozději v roce 2029.

---

Jazz Open Ostrava oslavil osmnáctiny písněmi Prince

Letošní ročník festivalu Jazz Open Ostrava měl opět nabitý program, který trval půl měsíce. V minulém týdnu pak v rámci posledního festivalového večera vystoupili zahraniční umělci s jedinečnou show, při které zahráli nejznámější písně legendárního zpěváka Prince.

Slezskoostravským hradem se v minulém týdnu po roce znovu rozezněly tóny jazzu. Tradiční festival tohoto žánru se v Ostravě konal už po osmnácté a letos tak dosáhl pomyslné plnoletosti.

Boris Urbánek, ředitel festivalu Jazz Open: „Já jsem si nadělil oslavu sám sobě tím, že si tady zahraju s kapelou a že si tady pokřtím novou desku, kterou jsme natočili. Že nám ji pokřtí hlavní headliner dnešního večera, a není to nikdy jiný než Phil Lassiter, což je fantastický trumpetista, klávesák, zpěvák, ale hlavně hrával s Princem.“

Spolu s kapelou Ostravanům hlavní hvězda kromě vlastní hudby předvedla hlavně očekávanou Prince Tribute Show.

Tanya Michelle, zpěvačka: „Jsem členkou Phillovy kapely, která tady byla už před třemi lety. To jsem byla poprvé v Ostravě a hodně jsem si to tu užila, takže jsem ráda, že mě Phill požádal, abych se s ním vrátila a předvedla s ním dnešní show.“

Slezskoostravský hrad byl plný Princeových i jazzových fanoušků, kteří si pochvalovali atmosféru ostravských koncertů a festivalů.

anketa, návštěvník festivalu: „Podívejte se, běží tady Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a teď tady máme jazz, Boris Urbánek band, no to je něco neskutečného, vždyť my jsme jako ve Spojených státech, v Los Angeles.“

V rámci festivalu si mohli návštěvníci vychutnat ale i další koncerty, nebo si jazz vyzkoušet na vlastní kůži.

---

Za bicí ve Studénce usedla studentka Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského ve Studénce pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Bubenice Kristýna Sibinská si žije svůj sen, získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu, a za sebou má první rok studia. To, co se na nejlepší hudební škole na světě zatím naučila, si ale nechce nechávat jen pro sebe. Vystoupila na bubenickém workshopu Základní umělecké školy Jana Amose Komenského ve Studénce.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Kristýnka tady jednou s kapelou zkoušela na koncert, tak jsem se domluvili, že by tady udělala workshop pro naše děti, aby viděly, jak se to má dělat.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Já se vždycky snažím nejvíc motivovat, a ať už je to v hudbě, nebo v bicích, ale i v čemkoliv jiném, co chtějí dělat. Protože já jsem si vždycky za tím snem hrozně šla, fakt, každý den jsem udělala ty malinké kroky za tím, abych byla tam, kde jsem teďka.”

Workshop zaměřila Kristýna, která pochází ze Šenova u Ostravy, na začínající bubeníky, o které teď ani ve Studénce není nouze.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Zájem je dost velký, hlavně u děvčat, a doufám, že po vystoupení Kristýnky bude ještě větší. Bicí jsou krásný nástroj, je to rytmická věc, takže proč ne, proč ne holky.”

Jasmína Nagyová, žákyně hry na bicí, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Hraju rok a dostal jsem se k tomu tak, že jsem slyšela ty bubny a chtěla jsem to vyzkoušet, a pak mě to začalo bavit, tak jsem přestoupila na uměleckou školu.”

Kristýnu Sibinskou lze čas od času v České republice slyšet hrát s její kapelou Last Phrase, složenou z muzikantů z Ježkovy konzervatoře.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-29-06-2024-14-00