Policie zloději prokázala 22 kradených a vyloupených aut
Mimořádně pilného zloděje zadrželi v minulých dnech ostravští kriminalisté. Za ani ne půl roku mu prokázali přes 22 vykradených nebo odcizených vozidel. Benzín do kradených aut zásadně neplatil, ale ujížděl od čerpacích stanic.
Od prosince roku 2021 pátrali kriminalisté po muži, který se vloupával do vozidel a v několika případech ukradl auta celá. V pár případech se na místa, kde byl úspěšný, vracel i v průběhu jedné noci několikrát a dokonce se stihl i převléct do jiného oblečení, aby zmátl vyšetřovatele. V jednom případě kradl i v autobazaru a to hned dvakrát během krátké chvíle.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zřejmě nečekaná porucha vozidla způsobila, že auto neznámý pachatel odstavil na křižovatce ulic Mariánskohorská s Nádražní, a ještě v tu noc se vrátil do autoservisu pro jiné vozidlo, se kterým už odjel."
Dopadení pachatele pomohla náhoda, kdy ho policejní hlídka nachytala v kradeném autě. Kriminalisté zjistili, že jde o 45letého 26 krát trestaného muže, který byl v létě propuštěn z vězení. Dlouho sekat dobrotu nevydržel.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Soud na muže uvalil vazbu. Celkem se dopustil 6 trestných činů. V případě prokázání vinny mu hrozí až 3 roky vězení."
V řadě případů se zloděj vloupal do auta, ve kterém si všiml něčeho, co se dalo zpeněžit. Před tím policisté často varují.
Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Je důležité nenechávat v autě nic cenného, jako třeba notebook nebo nějaké tašky či drahé oblečení. Je lepší schovat i navigaci."
Vykrádání aut patří mezi nejčastější trestné činy a policie proto znovu řidičům radí, aby nenechávali ve vozech nic cenného a vždy řádně zamykali.
---
V rájecké nemocnici se začnou vzdělávat všeobecné sestry
Karvinská rájecká nemocnice začne jako jediná v České republice vzdělávat všeobecné sestry přímo v nemocnici. V tomto akademickém roce otevře 1. ročník pro 30 zájemců o studium, kteří projdou standardním přijímacím řízením.
Nemocnice Karviná - Ráj ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě a Moravskoslezským krajem připravila projekt s cílem rozšířit kapacity studijního
programu Všeobecné ošetřovatelství, a to přímo v karvinské nemocnici.
Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK: "Je to otázka nedostatku všeobecných sester, kterých je nedostatek a chceme si udržet své pracovníky, kteří pracují v krajských nemocnicích.
Klíčovou roli v celém projektu zastává Fakulta veřejných politik, Ústav nelékařských studií Slezské univerzity v Opavě.
Yvetta Vrublová, proděkanka pro nelékařská zdravotnická studia, Fakulta veřejných politik SU v Opavě: “Všichni víme, že těch všeobecných sester je opravdu nedostatek. Je to na hraně, vzhledem k tomu, jakou má ta sestra odpovědnost a kompetence, kdy je na oddělení sama a musí si umět pomoci, prostě to bakalářské studium je nutné."
Sám ředitel rájecké nemocnice tento projekt vítá s tím, že nemocnice je připravena poskytnout zázemí nejen pro praktickou část výuky, ale i tu teoretickou.
Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná - Ráj: “Jsme tady zrekonstruovali zasedací místnost jednu i druhou, takže ten prostor je. Předpokládám, že je to pilotní projekt pro 30 studujících a myslím, že další rok se to rozšíří na dvě nebo tři třídy. Je to jediná cesta, jak to udržet."
Od tohoto výjimečného projektu si MSK slibuje zabezpečení kvalifikované profesionální péče v regionu.
---
Začalo stěhování uprchlíků pryč z hotelů
Uprchlická vlna do našeho kraje slábne ale únava dobrovolníků, kteří se o ně starají naopak stoupá. Proto chce kraj požádat o pomoc, aby mohly být některé činnosti v asistenčním centru prováděny profesionály. Také je už nutné uvolnit hotely, které se chtějí vrátit k běžnému režimu a najít Ukrajincům ubytování jinde.
V Moravskoslezském kraji dosud prošlo asistenčním centrem na Černé louce 17089 uprchlíků. Za poslední tři týdny jich přibylo zhruba 3500. Kraj zajistil ubytování pro více než 4600 utečenců. Dobrovolníkům, kteří už dva měsíce pomáhají ve svém volnu, docházejí síly a potřebovali by vystřídat.
Marek Prášek, Místopředseda Oblastní výkonné rady ČČK Ostrava: "Jsou už dva měsíce v terénu. Většina z nich to nemá jako své zaměstnání, takže to dělají na úkor svých rodin a zaměstnání. Fyzická a nyní už i psychická únava je u těch lidí značná."
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se teď překlápíme z takové fáze dobrovolnického nadšení směrem k fázi, kdy budeme potřebovat profesionální pomoc. Všichni, kteří tam pracovali v rámci dobrovolné činnosti, ať už je to Český červený kříž, ať už je to Adra, začínají být unaveni, protože je to náročné. Takže jsme se dneska shodli na krizovém štábu, že podáme o pomoc Armádu České republiky, aby nám pomohla s provozem této služby,"
Kromě vojáků by mohla některé povinnosti převzít také záchranná služba. Kraj už také řeší stěhování uprchlíků z hotelů, které potřebují vydělávat.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Museli jsme přestěhovat 170 uprchlíků do našich ubytovacích kapacit, do našich příspěvkových organizací. Do května jich budeme muset mít celkem 550 a do začátku prázdnin 700. Zjišťujeme u poskytovatelů ubytování, kolik budou muset vystěhovat lidí, aby mohli začít sloužit k účelu, ke kterému byly zřízeni."
Stále jsou také problémy s ukrajinskými Romy, kteří jsou sváženi do Vyšních Lhot. Stát pro jejich ubytování nabídl budovy v Třinci, Frýdku-Místku a Českém Těšíně, což se vedení kraje nezdá příliš šťastné řešení.
---
Při nálezu podezřelého předmětu volejte policii
Jaro je obdobím, kdy je v Moravskoslezském kraji hlášeno nejvíce nálezů nevybuchlé munice z 2. sv. války. Tyto předměty mohu být smrtelně nebezpečné a je proto nutné nijak s nimi nemanipulovat a přivolat policii, která se postará o přivolání pyrotechnika a zabezpečení celé lokality.
8. dubna našli dělníci při výkopových pracích u domu v Ostravě-Hulvákách rezavou trubku. Jeden z mužů vzal rozbrušovačku a chtěl ji odřezat. Bohužel ale došlo k explozi, která ho na usmrtila. Ukázalo se, že šlo o munici z války.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Při výkopových pracích došlo k explozi a následnému úmrtí jedné osoby. Další osoba byla zraněna. Podle předběžných informací se může jednat o munici."
Toto je příklad nejhoršího možného postupu při podobném nálezu, je ale jasné, že dělníka vůbec nenapadlo, že může jít o munici. Naopak velmi správně se zachoval muž z Nového Jičína, který na procházce s dítětem našel podezřelý předmět.
Marek Olšák, nálezce: “Určitě by mě nenapadlo to vzít domů do kočárku a zavézt to třeba na městskou policii, aby si oni s tím poradili. Nechtěl jsem s tím hýbat. Takže jsem zavolal na policii České republiky a počkal jsem na hlídku, než přijeli a zajistili to místo.”
Je velmi těžké poznat u rezavých předmětů, zda jde o munici a nebo jen neškodný kus plechu, proto je potřeba nechat hodnocení na odbornících.
Luděk Horký, vedoucí pyrotechniků PČR MS kraje: "V první řadě je potřeba s předmětem nijak nemanipulovat, zavolat na linku 158, zajistit okolí tak, aby s tím nemohl manipulovat ani nikdo jiný a vyčkat na příjezd policie."
MS kraj je kvůli Ostravsko-opavské operaci lokalitou s nejčastějšími nálezy munice. Ročně zde mají pyrotechnici kolem 400 výjezdů.
---
Sdružení chce zvážit možnost změny trasy obchvatu Havířova
Obchvat Havířova je stále živým tématem. Především jeho druhá část, která má vést přes Horní Suchou a Třanovice. Zástupci Sdružení pro přeložku a výstavbu silnice 1/11 požadují, aby byla zvážena alternativní možnost, která by trasu změnila.
V listopadu má být kraji předložena IEA obou částí výstavby obchvatu Havířova. Sdružení pro přeložku a výstavbu silnice 1/11 na svém zasedání nyní vzneslo požadavek, aby ŘSD ještě zvážilo možnost trasy, která by vedla z Horní Suché, dále na Stonavu a následně Český Těšín. Nyní projekt počítá s trasou Horní Suchá, Těrlicko, Třanovice.
Jiří Veselý, předseda Sdružení pro přeložku a výstavbu silnice 1/11: "Protože vnímáme, že zaznívají dotazy z řad občanů, proč není v jiné, případně alternativní trase, tak jsme požádali zástupce ŘSD, aby dokumentaci, která k tomuto tématu byla zpracována, znovu oprášili.”
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora Havířova: "Kdybych měl konkrétně hovořit za Havířov, tak řeknu, že nám je jedno, jestli se na D48 dálnici napojíme v Českém Těšíně, nebo Třanovicích, to je práce ŘSD. Pokud by z té alternativní trasy vzešlo, že je levnější, výhodnější, tak proč nevymyslet alternativní trasu. Je otázkou, zda je možné přes poddolované území alternativní trasu udělat.”
Pokud bude platit nyní plánovaná trasa, požaduje Sdružení, aby bylo součástí IEA vybudování mimoúrovňové křižovatky v Třanovicích.
Martin Polášek (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice), starosta Těrlicka: "Původní trasa nepočítala s napojením Těrlicka a Třanovic na tuto novou komunikaci. To jsme v minulých letech doplnili o křižovatku s pracovním názvem MKÚ Třanovice 2, která by vlastně řešila napojení občanů Třanovic, Těrlicka, Dolních Domaslavic na tuto novou komunikaci. Nicméně ministerstvo dopravy tuto křižovatku vypustilo ze zpracování IEA.”
Zástupce ŘSD uvedl, že s požadavkem v Třanovicích by neměl být problém. Druhý požadavek nekomentoval. Na první etapě obchvatu panuje všestranná shoda.
---
Ve F-M vyrostla první unikátní parkovací věž v kraji
Osm zaparkovaných aut na půdorysu dvou parkovacích míst. Takové řešení nabízí unikátní parkovací věž, která vyrostla ve Frýdku-Místku. Je úplně první v kraji a postavit ji zabralo zhruba měsíc. Konstruktéři dokáží postavit podobnou věž až pro šestnáct aut.
Dlouhodobý problém s nedostatkem parkovacích míst by mohlo jednoduše vyřešit zajímavé konstrukční řešení ve formě parkovací věže. Ta byla nově nainstalována v jednom z areálů ve Frýdku-Místku.
Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o semimobilní parkovací jednotku. Konkrétně tato verze je určená pro parkování osmi vozidel na půdorysu dvou až tří parkovacích míst."
Leoš Penčák, zástupce uživatele parkovací věže: "Tady v okolí je velký problém s parkováním, tak alespoň částečně nám to vyřeší. Alespoň těch 8 aut, že tam můžeme dát. Buď našich předváděcích. Náhradních vozidel nebo klientských vozidel, která jsou tady dlouhodobě uskladněna.
Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o takový jednoduchý rotační karusel, kdy najedu vozidlem na platformu a parkovací systém mi ho zaparkuje na předem dané místo a připraví dolů platformu prázdnou pro zaparkování dalšího vozidla."
Výstavba věže od prvního výkopu přes vylití základů a postavení samotné konstrukce trvala zhruba měsíc.
Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Myšlenka vznikla před třemi až čtyřmi lety v návaznosti na neustále se zvyšující počet automobilů ve městech, problémů s parkováním a je to taková jakási alternativa k budovaným garážím a parkovacím domům."
Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Je to systém, který je použitelný i ve městech. Jenom se musí velice dobře zvážit, kam ho umístit. Můžu ho dát do nějaké obytné zástavby, kde je nedostatek parkovacích míst."
Ovládání systému zajišťuje mobilní aplikace, přístup je možný přes kartu nebo QR kód a dokonce se parkovací místo dá rezervovat i přes internet.
Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Naše největší jednotka pojme 16 standardních vozidel, případně 12 vozidel SUV a pokud se mi situace v dané lokalitě změní. Mohu ji jednoduše demontovat a postavit na místě jiném.
Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Evropa má výhodu, že daleko dříve přenesla na lidi odpovědnost za to auto. My jsme si zvykli auta odkládat ve městech na ulicích, na veřejných parkovištích a moc ještě se o to nechceme starat sami. A když bych řekl perličku, není teda z Evropy, je z Japonska. Tam si nemůžeme koupit auto, když neprokážete, že máte vlastní parkovací stání.
Tato parkovací věž byla vyvinuta a vyrobena konstruktéry ve Starém Městě u Frýdku-Místku a postavena byla jako úplně první v Moravskoslezském kraji.
Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Nejsme jenom výrobce. Nabízíme komplexní služby. Od studie, přes projekt, po stavební povolení, přípravu základů, přes veškerou inženýrskou činnost. Výrobu, dotace a samozřejmě dodávku a servis věží."
Ve světě už takové podobné systémy běžně používají.
---