Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Petra Kůdely a kameramana Petra Zajace
  • Prvňáčci ze Slezské Ostravy dostali batoh a stužku
  • Na Bazalech si zahrály fotbalové naděje ze tří zemí
  • Pivovar v Heřmanicích bude stavět rozhlednu

Prvňáčci ze Slezské Ostravy dostali batoh a stužku

Do čtyř základních škol v obvodu Slezská Ostrava letos nastoupilo celkem 136 prvňáčků. Na každé škole dostali nejrůznější dárečky, na všech čtyřech mimo jiné i barevné baťůžky.

Na největší základní škole v obvodu v Bohumínské ulici byly nově příchozí děti mile překvapeny. Ve vyzdobené tělocvičně byly pasovány na prvňáčky. Učitelé i se zástupci vedení obvodu jim pak na klopy připínali pamětní stužky s názvem školy a datem jejich nástupu.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Na Slezské Ostravě fungují celkem 4 základní školy, do těch letos nastoupilo 136 prvňáčků, celkově pak v našich školách studuje téměř 1200 žáků. My se samozřejmě snažíme, aby prostředí škol bylo nejen vhodné pro výuku, ale aby bylo i příjemné pro žáky a aby se do tohoto prostředí těšili. A aby škola byla opravdu škola hrou a nebylo to to nudné učení před tabulí. Myslím si, že se nám to daří a věřím, že i děti, které nastoupily do prvních tříd, se budou do našich škol těšit a budou rády vzpomínat na školní léta, které tady stráví.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská:

Letos nám nastoupí do první třídy 54 prvňáčků, kteří jsou rozděleni do tří tříd. Schválně to děláme takovým způsobem, aby byly ty třídy co nejméně početné, aby se děti nejvíce naučily takovým těm základním pravidlům, zvykli si na školu, abychom jim ten vstup do školy ulehčili. Vesměs to jsou děti z našeho obvodu, ale jsou i z Moravské Ostravy, Radvanic, Michálkovic. Děti, které dnes přijdou, už naši školu většina z nich znají, protože vlastně celý minulý školní rok se táhl projekt náš pro prvňáčky, pro předškoláky. Chodili k nám na různé akce, na jazyková hnízda, na tělovýchovné hrátky a také tady docházeli z okolních mateřských škol.

Anketa prvňáčků:

Těšíme se do školy. Já si myslím, že budeme vedle sebe sedět. … Paní učitelka se nás naučí rozeznávat. Jsem rád, že budu se svým bratrem chodit do školy a budeme si navzájem pomáhat.

Leona Nytrová, třídní učitelka 1.A.:

Nastupovala jsem vlastně jako asistent pedagoga, dále jsem byla zaměstnaná jako druhý pedagog, vlastně minulý rok, a teď jsem třídní učitel. Děti ještě osobně neznám, uvidíme se dneska poprvé.

Anketa:

Dcerka jde do 1.C. … Jsem tady úplně poprvé a na školu se těším.

Roman Goryczka (Ostravak), místostarosta Slezské Ostravy:

Já bych dětem popřál, aby se jim ve školách líbilo. Aby se jim líbilo minimálně tak, jak se jim líbilo ve školkách.

Ve třídách Základní školy Bohumínská byla zapracována metoda CLIL, což je využívání angličtiny k výuce a komunikaci v nejazykových hodinách, třeba v matematice. Nadaní žáci od 4. třídy výš se zde i letos zapojí do projektu Robotika, což znamená například stavění a programování náročnějších robotických stavebnic, nebo činnosti v oblasti virtuální reality.


---

Na Bazalech si zahrály fotbalové naděje ze tří zemí

Tři desítky velmi mladých fotbalových týmů z ČR, Slovenska a Polska - ve věkových kategoriích sedmi a osmi let - si zahrály na ostravském stadionu Bazaly Mezinárodní turnaj přípravek U7 a U8. V příjemné sportovní kulise s několika stovkami fandících rodičů a dalších diváků z hlavní tribuny.

Mnohé ze sportujících dětí zažily na vlastní kůži takovou vydatnou zvukovou kulisu poprvé v životě.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Jsem rád, že se potkali na třetím ročníku Auto Heller Cup, který se stal už tradičním turnajem, který se organizuje právě tady na Bazalech. Kluci z nejmenších kategorií fotbalistů tak mají možnost zahrát si nejen s předními týmy, a to i mezinárodními, ale zároveň zažít i atmosféru právě legendárního stadionu Bazaly.

Jan Kubala, bývalý hráč Baníku Ostrava a italského Udinese Calcio:

Co jsem dneska viděl, tak si myslím, že ta mládež je na dobré úrovni a ještě se může nějak zlepšovat. Takže jsem byl docela dost překvapený, že tu bylo poměrně dost diváků ze Spartaku Trnava, která měla super atmosféru.

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava: 

Bylo tady 28 týmů, hrály systémem U7 každý s každým, výsledky se nepočítaly, důležité bylo, aby si prostě běhali za tím kulatým nesmyslem a zahráli si. Co se týká kategorie U8, tam se hrálo po čtyřech ve dvou skupinách každý s každým a následně byl play-off a následně bylo umístění.

Anketa:

Hráli sme dobre, všetko sme vyhrali a jsme radi, že sme na prvom miestě.

Tak mi fandili fanoušci, užíval jsem si to a dal jsem hodně gólů.

Hrál jsem dobře, bylo hezké počasí, rodiče nám fandili a užil jsem si to.

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava:

Důležité je, že ty děti sportují, v tomto věku je v podstatě jedno, zda hrají za Baník Ostrava, nebo hrají za Hlučín, Vítkovice. Ať prostě hrají a ať je rodiče, co jsou tady nahoře, podporují. A hlavně, ať je co nejvíce trenérů. Bez trenérů bychom ty děti nedostali na hřiště.

Lze již u malých fotbalistů v tomto velmi mladém věku rozeznat nového Ličku, Baroše či Srnička?

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava:

Nedá se to zjistit. My jsme tady od toho, abychom tu vášeň, tu lásku ke sportu u nich probudili, a ty děti tady měly radost z toho sportu a z toho fotbalu.

A bude dost talentů pro další léta Baníku Ostrava?

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava:

Všichni tomu věříme a kvůli tomu tady chodíme, kvůli tomu tady ti naši trenéři trénují. Jak v žákovských kategoriích, dorosteneckých, tak i co se týká těch přípravek. Děláme pro to maximum. Prostě chceme vrátit Baník tam, kam patří. Aby v něm hrálo co nejvíce odchovanců a abychom hráli o co nejvyšší příčky.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Městský obvod podporuje i jiné akce, které se tady na stadionu Bazaly konají. A věřím, že postupně se zde vrátí i ten velký fotbal.

V kategorii sedmiletých fotbalistů zvítězily všechny týmy, které se do turnaje zapojily. U osmiletých nadějí na Bazalech dominoval v devíti zápasech bez jediné porážky slovenský Spartak Trnava. Domácí přípravka Baníku Ostrava skončila čtvrtá - jako nejlepší český tým - a hned za ní Vítkovice.

---

Pivovar v Heřmanicích bude stavět rozhlednu

Heřmanický pivovar, založený skupinou místních nadšenců, je dosud jediným zařízením svého druhu v obvodu Slezská Ostrava. Jako poděkování svým příznivcům, a to nejen z Ostravy, i letos uspořádal tradiční letní pivní slavnost.

Pivovar teď pro své příznivce připravuje stavbu rozhledny, která má být nejméně 15 metrů vysoká a bude z ní možné dohlédnout až do Polska. Hotova může být již v příštím roce.

Lubomír Noga, spolumajitel pivovaru:

Aktuálně už tři roky vyřizujeme stavební povolení na rozšíření stavebních kapacit místního pivovaru, který je nedostatečný, a taková zajímavost pro místní je, že vyřizujeme také stavební povolení na rozhlednu, která bude mít minimálně 15 metrů, bude součástí nového pivovaru, z kterého bude vidět do Polska, na Šilheřovice a do širokého okolí. Je to takové poděkování všem, kteří nás tady v okolí podporují a mohou tuto rozhlednu navštívit a pokochat se po okolí z nejvyššího místa Heřmanic.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Heřmanický pivovar funguje ve Slezské Ostravě již od roku 2016, tedy sedmým rokem, pošesté již také pořádá své slavnosti. Je to pivovar, který založili nadšenci tady z Heřmanic. Já jsem rád, že spolupráce s nimi funguje dobře, že se letos přesunuly slavnosti sem na prostranství před kostel svatého Marka, které městský obvod loni zrekonstruoval právě proto, aby se zde mohly konat kulturní, společenské a komunitní akce.

Lubomír Noga, spolumajitel pivovaru:

Jedná se o šesté slavnosti Heřmanického pivovaru. Poprvé jsme zkusili přemístit tuto akci tady na nové náměstí před kostel svatého Marka, protože ta účast a ten zájem je stále větší a větší. Už se jedná o stovky lidí, kteří nás vlastně nějakým způsobem podporují, mají rádi naše pivo. Naše restaurace tady připravila nějaké pochutiny. Máme tady srnčí guláš, grilované klobásy z Valašska. Celé odpoledne nás doprovází kapela Šajtar a asi za hodinku tady ještě vystoupí kapela Rytmy. Počasí nám opět přeje a myslím si, že účast bude opět rekordní, jako každý rok.

Anketa:

Tak my jsme přijeli z Bohumína, protože tady máme známého v Heřmanickém pivovaru, a jinak pivo supr, guláš vynikající, jelení. Hudbu sice moc neposloucháme, ale živá muzika je vždycky dobrá.

Z té akce jsem úplně nadšený, já jsem zde poprvé, byť je to šestý ročník, ale heřmanické pivo, jedenáctka, to je k nezaplacení.

Je to tu zajímavé, určitě doporučuju. Pivo, které teď piju, je asi třetí, dávám si se smrkovým nákypem, nebo spíš jako dochucením. Guláš jsem ještě neměl, ale každopádně doporučuju všem, kteří se chtějí pobavit.

My jsme odtud, jsme z Heřmanic, měla jsem kofolu, a chutnala mi. Měla jsem burger, a byl taky dobrej.

Rekonstruované prostory před heřmanickým kostelem svatého Marka budou letos ještě několikrát využity pro kulturní a společenské akce. Například o Vánocích se zde budou konat dvoudenní trhy, spojené s kulturním programem.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
05. září 2023, 16:30

Prvňáčci ze Slezské Ostravy dostali batoh a stužku

Do čtyř základních škol v obvodu Slezská Ostrava letos nastoupilo celkem 136 prvňáčků. Na každé škole dostali nejrůznější dárečky, na všech čtyřech mimo jiné i barevné baťůžky.

Na největší základní škole v obvodu v Bohumínské ulici byly nově příchozí děti mile překvapeny. Ve vyzdobené tělocvičně byly pasovány na prvňáčky. Učitelé i se zástupci vedení obvodu jim pak na klopy připínali pamětní stužky s názvem školy a datem jejich nástupu.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Na Slezské Ostravě fungují celkem 4 základní školy, do těch letos nastoupilo 136 prvňáčků, celkově pak v našich školách studuje téměř 1200 žáků. My se samozřejmě snažíme, aby prostředí škol bylo nejen vhodné pro výuku, ale aby bylo i příjemné pro žáky a aby se do tohoto prostředí těšili. A aby škola byla opravdu škola hrou a nebylo to to nudné učení před tabulí. Myslím si, že se nám to daří a věřím, že i děti, které nastoupily do prvních tříd, se budou do našich škol těšit a budou rády vzpomínat na školní léta, které tady stráví.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská:

Letos nám nastoupí do první třídy 54 prvňáčků, kteří jsou rozděleni do tří tříd. Schválně to děláme takovým způsobem, aby byly ty třídy co nejméně početné, aby se děti nejvíce naučily takovým těm základním pravidlům, zvykli si na školu, abychom jim ten vstup do školy ulehčili. Vesměs to jsou děti z našeho obvodu, ale jsou i z Moravské Ostravy, Radvanic, Michálkovic. Děti, které dnes přijdou, už naši školu většina z nich znají, protože vlastně celý minulý školní rok se táhl projekt náš pro prvňáčky, pro předškoláky. Chodili k nám na různé akce, na jazyková hnízda, na tělovýchovné hrátky a také tady docházeli z okolních mateřských škol.

Anketa prvňáčků:

Těšíme se do školy. Já si myslím, že budeme vedle sebe sedět. … Paní učitelka se nás naučí rozeznávat. Jsem rád, že budu se svým bratrem chodit do školy a budeme si navzájem pomáhat.

Leona Nytrová, třídní učitelka 1.A.:

Nastupovala jsem vlastně jako asistent pedagoga, dále jsem byla zaměstnaná jako druhý pedagog, vlastně minulý rok, a teď jsem třídní učitel. Děti ještě osobně neznám, uvidíme se dneska poprvé.

Anketa:

Dcerka jde do 1.C. … Jsem tady úplně poprvé a na školu se těším.

Roman Goryczka (Ostravak), místostarosta Slezské Ostravy:

Já bych dětem popřál, aby se jim ve školách líbilo. Aby se jim líbilo minimálně tak, jak se jim líbilo ve školkách.

Ve třídách Základní školy Bohumínská byla zapracována metoda CLIL, což je využívání angličtiny k výuce a komunikaci v nejazykových hodinách, třeba v matematice. Nadaní žáci od 4. třídy výš se zde i letos zapojí do projektu Robotika, což znamená například stavění a programování náročnějších robotických stavebnic, nebo činnosti v oblasti virtuální reality.


---

Na Bazalech si zahrály fotbalové naděje ze tří zemí

Tři desítky velmi mladých fotbalových týmů z ČR, Slovenska a Polska - ve věkových kategoriích sedmi a osmi let - si zahrály na ostravském stadionu Bazaly Mezinárodní turnaj přípravek U7 a U8. V příjemné sportovní kulise s několika stovkami fandících rodičů a dalších diváků z hlavní tribuny.

Mnohé ze sportujících dětí zažily na vlastní kůži takovou vydatnou zvukovou kulisu poprvé v životě.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Jsem rád, že se potkali na třetím ročníku Auto Heller Cup, který se stal už tradičním turnajem, který se organizuje právě tady na Bazalech. Kluci z nejmenších kategorií fotbalistů tak mají možnost zahrát si nejen s předními týmy, a to i mezinárodními, ale zároveň zažít i atmosféru právě legendárního stadionu Bazaly.

Jan Kubala, bývalý hráč Baníku Ostrava a italského Udinese Calcio:

Co jsem dneska viděl, tak si myslím, že ta mládež je na dobré úrovni a ještě se může nějak zlepšovat. Takže jsem byl docela dost překvapený, že tu bylo poměrně dost diváků ze Spartaku Trnava, která měla super atmosféru.

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava: 

Bylo tady 28 týmů, hrály systémem U7 každý s každým, výsledky se nepočítaly, důležité bylo, aby si prostě běhali za tím kulatým nesmyslem a zahráli si. Co se týká kategorie U8, tam se hrálo po čtyřech ve dvou skupinách každý s každým a následně byl play-off a následně bylo umístění.

Anketa:

Hráli sme dobre, všetko sme vyhrali a jsme radi, že sme na prvom miestě.

Tak mi fandili fanoušci, užíval jsem si to a dal jsem hodně gólů.

Hrál jsem dobře, bylo hezké počasí, rodiče nám fandili a užil jsem si to.

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava:

Důležité je, že ty děti sportují, v tomto věku je v podstatě jedno, zda hrají za Baník Ostrava, nebo hrají za Hlučín, Vítkovice. Ať prostě hrají a ať je rodiče, co jsou tady nahoře, podporují. A hlavně, ať je co nejvíce trenérů. Bez trenérů bychom ty děti nedostali na hřiště.

Lze již u malých fotbalistů v tomto velmi mladém věku rozeznat nového Ličku, Baroše či Srnička?

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava:

Nedá se to zjistit. My jsme tady od toho, abychom tu vášeň, tu lásku ke sportu u nich probudili, a ty děti tady měly radost z toho sportu a z toho fotbalu.

A bude dost talentů pro další léta Baníku Ostrava?

Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava:

Všichni tomu věříme a kvůli tomu tady chodíme, kvůli tomu tady ti naši trenéři trénují. Jak v žákovských kategoriích, dorosteneckých, tak i co se týká těch přípravek. Děláme pro to maximum. Prostě chceme vrátit Baník tam, kam patří. Aby v něm hrálo co nejvíce odchovanců a abychom hráli o co nejvyšší příčky.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Městský obvod podporuje i jiné akce, které se tady na stadionu Bazaly konají. A věřím, že postupně se zde vrátí i ten velký fotbal.

V kategorii sedmiletých fotbalistů zvítězily všechny týmy, které se do turnaje zapojily. U osmiletých nadějí na Bazalech dominoval v devíti zápasech bez jediné porážky slovenský Spartak Trnava. Domácí přípravka Baníku Ostrava skončila čtvrtá - jako nejlepší český tým - a hned za ní Vítkovice.

---

Pivovar v Heřmanicích bude stavět rozhlednu

Heřmanický pivovar, založený skupinou místních nadšenců, je dosud jediným zařízením svého druhu v obvodu Slezská Ostrava. Jako poděkování svým příznivcům, a to nejen z Ostravy, i letos uspořádal tradiční letní pivní slavnost.

Pivovar teď pro své příznivce připravuje stavbu rozhledny, která má být nejméně 15 metrů vysoká a bude z ní možné dohlédnout až do Polska. Hotova může být již v příštím roce.

Lubomír Noga, spolumajitel pivovaru:

Aktuálně už tři roky vyřizujeme stavební povolení na rozšíření stavebních kapacit místního pivovaru, který je nedostatečný, a taková zajímavost pro místní je, že vyřizujeme také stavební povolení na rozhlednu, která bude mít minimálně 15 metrů, bude součástí nového pivovaru, z kterého bude vidět do Polska, na Šilheřovice a do širokého okolí. Je to takové poděkování všem, kteří nás tady v okolí podporují a mohou tuto rozhlednu navštívit a pokochat se po okolí z nejvyššího místa Heřmanic.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Heřmanický pivovar funguje ve Slezské Ostravě již od roku 2016, tedy sedmým rokem, pošesté již také pořádá své slavnosti. Je to pivovar, který založili nadšenci tady z Heřmanic. Já jsem rád, že spolupráce s nimi funguje dobře, že se letos přesunuly slavnosti sem na prostranství před kostel svatého Marka, které městský obvod loni zrekonstruoval právě proto, aby se zde mohly konat kulturní, společenské a komunitní akce.

Lubomír Noga, spolumajitel pivovaru:

Jedná se o šesté slavnosti Heřmanického pivovaru. Poprvé jsme zkusili přemístit tuto akci tady na nové náměstí před kostel svatého Marka, protože ta účast a ten zájem je stále větší a větší. Už se jedná o stovky lidí, kteří nás vlastně nějakým způsobem podporují, mají rádi naše pivo. Naše restaurace tady připravila nějaké pochutiny. Máme tady srnčí guláš, grilované klobásy z Valašska. Celé odpoledne nás doprovází kapela Šajtar a asi za hodinku tady ještě vystoupí kapela Rytmy. Počasí nám opět přeje a myslím si, že účast bude opět rekordní, jako každý rok.

Anketa:

Tak my jsme přijeli z Bohumína, protože tady máme známého v Heřmanickém pivovaru, a jinak pivo supr, guláš vynikající, jelení. Hudbu sice moc neposloucháme, ale živá muzika je vždycky dobrá.

Z té akce jsem úplně nadšený, já jsem zde poprvé, byť je to šestý ročník, ale heřmanické pivo, jedenáctka, to je k nezaplacení.

Je to tu zajímavé, určitě doporučuju. Pivo, které teď piju, je asi třetí, dávám si se smrkovým nákypem, nebo spíš jako dochucením. Guláš jsem ještě neměl, ale každopádně doporučuju všem, kteří se chtějí pobavit.

My jsme odtud, jsme z Heřmanic, měla jsem kofolu, a chutnala mi. Měla jsem burger, a byl taky dobrej.

Rekonstruované prostory před heřmanickým kostelem svatého Marka budou letos ještě několikrát využity pro kulturní a společenské akce. Například o Vánocích se zde budou konat dvoudenní trhy, spojené s kulturním programem.


---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-05-09-2023-16-33