Radnicí zněly hity na klasických nástrojích
Obřadní síň slezskoostravské radnice se opět po prázdninách zaplnila zájemci o koncertní vystoupení. Tentokrát se zde představila čtyřčlenná formace mladých hudebníků z Prahy a Brna RB:Boys, která na nástrojích klasické hudby bravurně zahrála notoricky známé filmové a popové melodie.
Neformální obleky a moderování, komunikace s diváky, úsměvy do kamer a fotoaparátů, nenásilné žádosti o opakovaný potlesk. Tak vypadalo pohodové vystoupení čtyřčlenné hudební skupiny RB:Boys v obřadní síni radnice ve Slezské Ostravě. Skupina chce přiblížit hlavně mladým lidem klasickou hudební sféru a propagovat klasické nástroje.
Břetislav Vybíral ml., violoncello:
V Ostravě hrajeme poprvé a čekají nás populární a filmové melodie v úpravách pro netradiční nástroje. Složení housle, violoncello, kontrabas a klavír. Naše nejnovější úprava je Skyfall z filmu Skyfall, James Bond.
Radek Blahuš, housle, frontman:
Co třeba máme rádi, tak to jsou věci z ruky Henriho Klimenta, našeho aranžéra, a konkrétně za mě třeba Happy od Pharrella Williamse, v předělání právě toho našeho kolegy. Máme to moc rádi, když vystupujeme ve vnitřních prostorech, protože tím je ta atmosféra více intimní a s těmi diváky tam může být větší interakce, takže doufáme, že ta interakce dneska bude. Představte si, že se dneska stalo, že máme naprosto jiný program, než který je tištěný, takže jsme se před hodinou s klukama rozhodli, že každý z diváků dostane pastelky, a v průběhu večera si ten program může, na základě našich slov, opravovat.
Jiří Stoch (ANO), místostarosta Slezské Ostravy:
RB:Boys jsem v podstatě do této doby v podstatě neznal, ale velice se těším na tu kombinaci klasických nástrojů a moderních hitů v jejich provedení. Jsem moc rád, že městský obvod může přispívat na takové krásné akce pro naše občany.
Na pódiu se střídaly písně například od Adele, Leonarda Cohena, Rihanny či Coldplay. Znejistělí diváci, kteří poslechli výzvu a skutečně si poctivě předávali po zahájení koncertu dva košíky s pastelkami, si mohli po prvních skladbách oddychnout. Skupina je zahrála prakticky přesně podle předem natištěného programu.
Anketa:
Jsme z Ostravy a přijeli jsme se na kluky podívat, protože jsme o nich slyšeli dobré recenze, přijdou nám zajímaví, na internetu mají pěkná videa, tak doufám, že budeme překvapení, jak to dneska rozjedou.
Chodím pravidelně na tady ty koncerty, které se konají na slezskoostravské radnici už několik roků, dá se říci 20 let, co Slezská Ostrava tady pořádá. Tady tu skupinu neznám. Budu překvapený, jak hrajou.
Já jsem teda z Ostravy-Proskovic, jsem tady s prarodiči, chodíme tady už pravidelně, už jsem tady tak dvakrát třikrát byla. Líbí se mi divadlo a takováhle hudba, a dneska to byla změna, jsou to moderní písničky, takže jsem na to hodně zvědavá a moc se na to všichni těšíme. Poslouchám Bacha nebo takhle, ale i tady ty moderní popové písničky, tak to mám taky hodně ráda.
Mnozí tradiční návštěvníci koncertů byli zprvu překvapeni občasnými slovními legráckami vystupujících, ale rychle si na ně zvykli. A diváci pak zase zaskočili členy RB:Boys. V příjemné neformální atmosféře s nimi nahlas zpívali Cohenovo Hallelujah, upravené pro klasické nástroje. Skupina to prý dosud nezažila.
---
Energická malířka od Sýkoráku vystavuje sci-fi
Slezskoostravská galerie doslova praskala ve švech při vernisáži malířky Rosany de Montfort. Šest desítek jejích fantazijních obrazů zobrazuje člověka, měnícího se v kyborga, spoušť a smutek kvůli přetechnizovanému světu.
Rosana de Montfort, která letos oslaví padesátiny, se vrátila do ČR před několika lety. Vedle její milované malby se věnuje psaní a hudební skladbě a produkci, má doma nahrávací studio, zakládá galerie, dělá v nich kurátorku a s britským manželem Russellem také rozvíjí nadaci pro nadané výtvarníky De Montfort Art.
Rosana de Montfort, malířka:
Ve Slezskostravské galerii, kde vystavuji vlastně takový příběh neodystopických obrazů. Je to neodystopismus, posthumanismus. A vlastně tím se prezentuji nejenom zde, ale i v zahraničí. Jsem strašně ráda, že pocházím odtud a že jsem z tohoto plémě, z toho Ostravska, a to se vlastně odráží v mých obrazech, je to ta technologizace, je to ten pokrok člověka, takový ten náraz, který nás čeká, jestli to v životě přeženeme, s tou technologií, tou virtuální realitou. Já nejenom science fiction nejenom maluju, čtu, ale taky píšu.
Její srdeční záležitostí je ale horor Ďáblův advokát.
Rosana de Montfort, malířka:
Tam se ukazuje, co dokáže lidská pýcha udělat s člověkem, když následuje své cíle pro sebe samého.
Renata Mikolášová (Bílovecká patnáctka), bývalá starostka Bílovce:
Podařilo se ji v našem bíloveckém zámku vytvořit překrásnou galerii Moritz, kde propaguje nejen sebe, ale i jiné umělce, vernisáže jsou úžasné. Takže já její obrazy znám, takže vždycky když to vidím , já vždycky, když tady vejdu, tak říkám, je to sci-fi. Ale přesto to má hlubokou emoci. A někdy mě ty její obrazy až děsí. Až evokují, provokují. A to je prostě celá Rosana.
Umělkyně několikrát s úsměvem zavzpomínala na šťastné mládí, prožité na pravém břehu Ostravice.
Rosana de Montfort, malířka:
V Ostravě, na Slezské Ostravě jsem vyrostla, narodila jsem se, mé rodiště je vlastně tady hned pod domem u Sýkoráku, a vystavovat tady, ke svým padesátinám, je symbolické, neboť je to vlastně návrat do svého dětství, když člověk je sám sebou. A proto mě to takhle naplňuje, je tady strašná spousta lidí. Jsem strašně ráda, že to tak dopadlo. Vlastně tady u tanku jsem měla svou první cigaretu, svoji první pusu, rande, za školu jsem tady chodila, bobovali jsme tady, s mamkou jsme tady chodili na procházky, takže Ostrava je srdcovka, vždycky byla.
Jako výtvarnice či hudebnice pracovala například pro Channel U, BBC Channel 4 a Lion TV. Sama zamlčela, jaká ocenění za svůj umělecký život získala, například i z Bílého domu a ze San Francisca. V roce 2022 získala Cenu města Bílovce.
Věra Katka Tatarkovičová, výtvarnice:
Sleduji samozřejmě její tvorbu, ona sleduje moji tvorbu, i když samozřejmě její úroveň výtvarného umění a nejenom výtvarného umění je na zcela jiné úrovni než moje. Ta výstava si zaslouží, aby ji každý viděl. Každý milovník umění si tady přijde na své.
Vystavená díla si je možné prohlédnout ve Slezskoostravské galerii do 19. listopadu.
---
Malí i velcí draci poletovali na louce v Muglinově
Čerstvě vyrobení draci létali nad dětmi na louce v Muglinově. S výrobou dětem pomáhali přímo na premiérové slezskoostravské drakiádě rodiče a lektoři rodinného a komunitního centra Chaloupka.
Zábavné odpoledne s výrobou papírových draků a plněním soutěžích úkolů se konalo u muglinovského Kulturního domu. Pokud dítě pomohlo dospělým s výrobou či omalováním svého draka nebo splnilo nenáročné soutěžní úkoly, dostalo jako dárek házecí letadlo a špekáček na opečení. Opékání mělo u dětí velký úspěch.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:
Letos jsme tady uspořádali první ročník drakiády, která ale není jen drakiádou, děti si tady mohou jak vyrobit draka, tak si ho následně pustit. Zároveň je tady taková stezka, kde mohou sbírat razítka za splnění různých úkolů. Tuto stezku připravili členové naší komise pro sport a volný čas, a děti tak mohou vyhrát i nějaké ceny.
Zuzana Jemelková, rodinné a komunitní centrum Chaloupka:
Dneska jsme si tady pro děti připravily vytváření draků. Nachystali jsme si takové hezké korpusy, děti si je vybarví podle své fantazie, libosti, drakům uděláme i krásné stuhy, a můžeme je jít vyzkoušet na soutěž.
Malým výrobcům papírových draků vůbec nevadilo, že na louce vedle Kulturního domu fouká spíše jen vánek. Své draky naučili létat – za usilovného běhu a dovádění. A ještě bylo dvanáct nejkrásnějších draků odměněno plyšovými hračkami.
Lenka Anežková, ředitelka Mateřské školy Požární:
Je to zatím první ročník, a doufejme, že těch ročníků bude mnohem více, protože účast dětí je krásná, na to že je to první akce. Jsou hezké ceny, vyšlo nám počasí, je to akce s rodiči, takže to je velmi příjemné. Protože je úplně něco jiného, když si draka udělají společně, než když si ho koupí někde v supermarketu.
Anketa:
Přišli jsme tady s dcerkou a strašně jsme se těšili, že si postavíme draka a pustíme ho.
Premiéra zábavné a komunitní akce se podle názoru rodičů i organizátorů vydařila, ani slabší vítr nevadil. Navíc všechny děti odcházely s nějakou hračkou a mnoha novými zážitky, vyběhané, unavené a spokojené.
---