Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Petra Kůdely a kameramana Petra Zajace
  • V husitském kostele znělo náročné italské baroko
  • Autorce Hornických vdov zůstalo Ostravsko v srdci
  • Vinobraní na Slezské už nebude praskat ve švech

V husitském kostele znělo náročné italské baroko

Husův sbor v Jeronýmově ulici, stojící jen několik desítek kroků nad radnicí ve Slezské Ostravě, se opět ochotně propůjčil pro koncert italského baroka v rámci renomovaných hudebních festivalů.

V rámci Svatováclavského hudebního festivalu, zde vystupoval společně se souborem Barocco sempre giovane (tedy Baroko stále mladé) houslový virtuos Jiří Vodička, ostravský rodák. Nastudovali náročné koncerty od Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna či Franceska Geminianiho. A hráli před zcela vyprodaným kostelem i s přidanými židlemi.

Igor Františák, ředitel festivalu:

Dnešní koncert je to vlastně i retrospektivní ohlédnutí, protože letošní ročník Svatováclavského hudebního festivalu slaví svých 20 let, a jako dramaturg a zároveň ředitel festivalu jsem se snažil ty nejzajímavější momenty opět znovu oživit, a Jiří Vodička právě se souborem Barocco sempre giovane loni vstupovali v pustkoveckém kostele, který měl mimořádný úspěch, no a na základě toho opravdu bouřlivého potlesku jsem se rozhodl umístit právě na Slezskou do tohoto prostoru Husova sboru, kde je skvělá akustika. A mám obrovskou radost, proto kostel je vyprodaný už v podstatě 14 dní.

Virtuos s desetičlenným barokním souborem zaujal od prvních tahů smyčce všechny přítomné svou bravurní hrou, zvláště ve velmi rychlém tempu, které mnohdy trvalo i několik minut bez zvolnění, s čím se posluchači až tak často nesetkávají.

Josef Krečmer, Barocco sempre giovane, umělecký vedoucí:

Jirka Vodička je totiž houslista, kterého baví a strašně rád hraje skladby, které ostatní houslisti nehrají, protože jsou příliš těžké a náročné, a Jirka se v tom trošku vyžívá. Je opravdu jeden z mála houslistů, který si to může dovolit, a dělá to s velkou chutí. No a proto vlastně vybíráme programy s ním.

Anketa:

Slyšel jsem ho ve Staré Bělé, měl koncert před dvěma lety, myslím, že to byl také Husův sbor, tam byl koncert Čtyři roční období od Vivaldiho, bylo to vynikající, a tak jsem si ho přišel poslechnout znova.

Jirku Vodičku znám v podstatě ne jako od kluka, ale o hodně dřív, a velice ho obdivuju, protože je to vynikající houslista, vynikající člověk taky, a moc se na něho těším na dnešní koncert. On chodil do vítkovické ZUŠky, už jako dítě byl velmi nadaný.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy:

Městský obvod Slezská Ostrava dlouhodobě podporuje nejen Svatováclavský hudební festival, ale i řadu jiných hudebních produkcí. Máme řadu míst, kde se koná spousta koncertů, ať jde o Slezskoostravský hrad nebo jiná místa v rámci obvodu. Ale jsem rád, že se na Slezské Ostravě daří i klasické hudbě a že máme tři místa, která jsou s klasickou hudbou u nás velmi spjatá. Jedná se jednak o obřadní síň naší slezskoostravské radnice, kde se koná každý rok cyklus komorních koncertů, právě zejména s vážnou hudbou, dále o Husův sbor ve Slezské Ostravě, a také o kostel v Hrušově, kde rovněž i Svatováclavský hudební festival koná své koncerty.

Barokní koncert v husitském kostele s oceňovanou akustikou byl po právu odměněn bouřlivými ovacemi. Přispěl k tomu i vzácný nástroj v rukou houslového virtuosa a pedagoga Ostravské univerzity – Gagliano z roku 1774.

---

Autorce Hornických vdov zůstalo Ostravsko v srdci

Autorka své literární prvotiny Hornické vdovy – Kamila Hladká – opět navštívila Ostravsko. Tentokrát nebyla jejím hlavním cílem obvyklá přátelská návštěva žen, reálných postav z knížky, ale autorské čtení ve Slezskoostravské galerii.

Čtivý literární dokument z roku 2019 přibližuje životy osmi žen ve věku od 39 do 81 let, které ztratily na šachtách své muže, a dokázaly o tom spisovatelce vyprávět. Například o neštěstí na Dole Dukla v roce 1961, nebo na Dole Darkov v roce 2015.

Kamila Hladká, autorka Hornických vdov:

Hornické vdovy v podstatě vznikly náhodou, když jsem hledala jako v jiných případech autora knihy, a velmi rychle jsem se rozhodla, a stalo se to mým bytostným tématem, že tu knížku si udělám sama s hornickými vdovami. A kdyby nebylo toho úspěchu, tak bych se do dalšího literárního dokumentu nepustila.

Autorka pochází z Vyškovska, žije na Brněnsku. Ostravsko zkoumala poprvé.

Kamila Hladká, autorka Hornických vdov:

K tomu regionu jsem vlastně žádný zásadní vztah neměla. Nebyl to kraj, který bych měla zažitý, což se teď troufám říci, že je to takový můj druhý domov, pořád se sem vracím, přátelím se s některými hornickými vdovami. Je pravda, že hornické vdovy říkají, že jsem jejich. ´Kamilko, ty si naša´. Tak je mi prostě ten kraj nějaký blízký, navždycky nějakým způsobem mou součástí. A docela se sem vracím na čtení. Teďka vlastně bude vycházet kniha Lidi od kolotoče a je to třetí můj literární dokument, který je také částečně vázaný na tento region.

Anketa:

Znám autorku z literatury, četla jsem knihu, a velice se na ni těším, protože vím, že dělala doktorandské studium v Olomouci na Filozofické fakultě, takže je mi to blízké, a je mladá a myslím, že má velkou perspektivu, má pěknou češtinu, pěkný jazyk, a ta tématika havířiny je v současné době velmi zajímavá. Po té knížce, Šikmém kostelu, uvidíme zase Hornické vdovy jako specifické osobnosti. Znám z okolí několik hornických vdov, vím že to jsou zvláštní osoby, které milují ty šachty, přestože jim vzaly ty muže. Každý rok, když je Hornický den, tak s úctou vzpomínají u památníku na ty své blízké.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy:

Ve Slezskoostravské galerii se kromě výstavní činnosti snažíme uvést řadu doprovodných programů. Je příhodné, že se zde koná právě autorské čtení Hornické vdovy, protože Slezská Ostrava je jedna z částí Ostravy, která byla nejvíce postižena hornickou činností.

Úspěšnou knihu už zpracoval do rozhlasové podoby Český rozhlas v Ostravě. Nyní se připravuje její činoherní ztvárnění na prknech Národního divadla Moravskoslezského.

---

Vinobraní na Slezské už nebude praskat ve švech

Oblíbené vinobraní ve Slezské Ostravě už brzy nebude přeplněné. Ne však proto, že by o něj opadl každoroční zájem, ale bude se zde stavět nový a větší kulturní dům.

Stovka seniorů a seniorek ze Slezské Ostravy měla to štěstí, že se dostala na tradiční a oblíbené vinobraní v dosluhujícím kulturním domě v Muglinově. Ještě větší radost jim přinesla čerstvá informace z úst starosty Richarda Vereše, že se zde bude stavět nový kulturní dům, do jehož sálu se jich vejde třikrát více. Možná už za dva roky.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Já osobně letos zahajuji tady vinobraní popáté. Je to vždy akce, která je velmi oblíbená, opravdu ten sál praská ve švech a bohužel se nám často ani nedostává míst pro všechny zájemce, kteří se chtějí zúčastnit. Proto jsem velmi rád, že v následujících letech dojde k výstavbě nového kulturního domu právě tady v Muglinově, který umožní organizovat takového akce i pro větší skupiny lidí.

Dagmar Macháčková (ANO), náměstkyně ostravského primátora:

Včera na zastupitelstvu města jsme schválili výstavbu nového kulturního domu tady v Muglinově, který bude stát vlastně naproti starému kulturnímu domu. Teno kulturní dům pojme až 300 lidí, což vlastně pro naše akce, pro sociální odbor a seniory bude přínos, protože na tyto akce nám chodí čím dál tím více seniorů. A naše kulturní domy jsou nevyhovující, protože sto lidí můžou pojmout. Bude tam i pobočka knihovny, budou tam nějaké ordinace, byty. Bude tam i restaurace, na kterou se moc těšíme.

Senioři si i přes omezené místo našli prostor pro tanec s živou hudbou, ochutnávku bílého a červeného vína, domácích škvarků. Vinobraní si užívali mnohdy vydatněji než mladší generace.

Anketa:

Máme se tady krásně, je tady krásná zábava. Jsem tady popáté, je to tady pořád stejně krásné.

Já jsem tady poprvé, protože jsme založili seniorský klub Koblov-Antošovice a loni nám to ještě nevyšlo se tady zúčastnit, tak jsme tady letos poprvé a moc se nám to líbí.

Dagmar Macháčková (ANO), náměstkyně ostravského primátora:

Na Slezské Ostravě máme šest seniorklubů, kteří se scházejí každý měsíc, a tím pádem se přihlašují na tyto akce, kde vlastně dostanou lístečky a zaplatí si vstupné. V tom vstupném máme přivítací drink, což znamená slivovice, malý koláček, na občerstvení mají řízek kuřecí, řízek vepřový, další koláče mají a pak škvarkovou pomazánku a chleba.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Na území Slezské Ostravy máme jeden vinný sklep v Koblově, kde samozřejmě víno jako takové neroste. A je to způsobeno hlavně tím, že Slezská Ostrava je spíše uhelný nežli vinařský region.

Už na jaře příštího roku by mohla být podle odhadů radnice dokončena hrubá stavba, a za dva až tři roky by mohl být nový kulturní dům v Muglinově hotov.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
26. září 2023, 16:30

V husitském kostele znělo náročné italské baroko

Husův sbor v Jeronýmově ulici, stojící jen několik desítek kroků nad radnicí ve Slezské Ostravě, se opět ochotně propůjčil pro koncert italského baroka v rámci renomovaných hudebních festivalů.

V rámci Svatováclavského hudebního festivalu, zde vystupoval společně se souborem Barocco sempre giovane (tedy Baroko stále mladé) houslový virtuos Jiří Vodička, ostravský rodák. Nastudovali náročné koncerty od Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna či Franceska Geminianiho. A hráli před zcela vyprodaným kostelem i s přidanými židlemi.

Igor Františák, ředitel festivalu:

Dnešní koncert je to vlastně i retrospektivní ohlédnutí, protože letošní ročník Svatováclavského hudebního festivalu slaví svých 20 let, a jako dramaturg a zároveň ředitel festivalu jsem se snažil ty nejzajímavější momenty opět znovu oživit, a Jiří Vodička právě se souborem Barocco sempre giovane loni vstupovali v pustkoveckém kostele, který měl mimořádný úspěch, no a na základě toho opravdu bouřlivého potlesku jsem se rozhodl umístit právě na Slezskou do tohoto prostoru Husova sboru, kde je skvělá akustika. A mám obrovskou radost, proto kostel je vyprodaný už v podstatě 14 dní.

Virtuos s desetičlenným barokním souborem zaujal od prvních tahů smyčce všechny přítomné svou bravurní hrou, zvláště ve velmi rychlém tempu, které mnohdy trvalo i několik minut bez zvolnění, s čím se posluchači až tak často nesetkávají.

Josef Krečmer, Barocco sempre giovane, umělecký vedoucí:

Jirka Vodička je totiž houslista, kterého baví a strašně rád hraje skladby, které ostatní houslisti nehrají, protože jsou příliš těžké a náročné, a Jirka se v tom trošku vyžívá. Je opravdu jeden z mála houslistů, který si to může dovolit, a dělá to s velkou chutí. No a proto vlastně vybíráme programy s ním.

Anketa:

Slyšel jsem ho ve Staré Bělé, měl koncert před dvěma lety, myslím, že to byl také Husův sbor, tam byl koncert Čtyři roční období od Vivaldiho, bylo to vynikající, a tak jsem si ho přišel poslechnout znova.

Jirku Vodičku znám v podstatě ne jako od kluka, ale o hodně dřív, a velice ho obdivuju, protože je to vynikající houslista, vynikající člověk taky, a moc se na něho těším na dnešní koncert. On chodil do vítkovické ZUŠky, už jako dítě byl velmi nadaný.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy:

Městský obvod Slezská Ostrava dlouhodobě podporuje nejen Svatováclavský hudební festival, ale i řadu jiných hudebních produkcí. Máme řadu míst, kde se koná spousta koncertů, ať jde o Slezskoostravský hrad nebo jiná místa v rámci obvodu. Ale jsem rád, že se na Slezské Ostravě daří i klasické hudbě a že máme tři místa, která jsou s klasickou hudbou u nás velmi spjatá. Jedná se jednak o obřadní síň naší slezskoostravské radnice, kde se koná každý rok cyklus komorních koncertů, právě zejména s vážnou hudbou, dále o Husův sbor ve Slezské Ostravě, a také o kostel v Hrušově, kde rovněž i Svatováclavský hudební festival koná své koncerty.

Barokní koncert v husitském kostele s oceňovanou akustikou byl po právu odměněn bouřlivými ovacemi. Přispěl k tomu i vzácný nástroj v rukou houslového virtuosa a pedagoga Ostravské univerzity – Gagliano z roku 1774.

---

Autorce Hornických vdov zůstalo Ostravsko v srdci

Autorka své literární prvotiny Hornické vdovy – Kamila Hladká – opět navštívila Ostravsko. Tentokrát nebyla jejím hlavním cílem obvyklá přátelská návštěva žen, reálných postav z knížky, ale autorské čtení ve Slezskoostravské galerii.

Čtivý literární dokument z roku 2019 přibližuje životy osmi žen ve věku od 39 do 81 let, které ztratily na šachtách své muže, a dokázaly o tom spisovatelce vyprávět. Například o neštěstí na Dole Dukla v roce 1961, nebo na Dole Darkov v roce 2015.

Kamila Hladká, autorka Hornických vdov:

Hornické vdovy v podstatě vznikly náhodou, když jsem hledala jako v jiných případech autora knihy, a velmi rychle jsem se rozhodla, a stalo se to mým bytostným tématem, že tu knížku si udělám sama s hornickými vdovami. A kdyby nebylo toho úspěchu, tak bych se do dalšího literárního dokumentu nepustila.

Autorka pochází z Vyškovska, žije na Brněnsku. Ostravsko zkoumala poprvé.

Kamila Hladká, autorka Hornických vdov:

K tomu regionu jsem vlastně žádný zásadní vztah neměla. Nebyl to kraj, který bych měla zažitý, což se teď troufám říci, že je to takový můj druhý domov, pořád se sem vracím, přátelím se s některými hornickými vdovami. Je pravda, že hornické vdovy říkají, že jsem jejich. ´Kamilko, ty si naša´. Tak je mi prostě ten kraj nějaký blízký, navždycky nějakým způsobem mou součástí. A docela se sem vracím na čtení. Teďka vlastně bude vycházet kniha Lidi od kolotoče a je to třetí můj literární dokument, který je také částečně vázaný na tento region.

Anketa:

Znám autorku z literatury, četla jsem knihu, a velice se na ni těším, protože vím, že dělala doktorandské studium v Olomouci na Filozofické fakultě, takže je mi to blízké, a je mladá a myslím, že má velkou perspektivu, má pěknou češtinu, pěkný jazyk, a ta tématika havířiny je v současné době velmi zajímavá. Po té knížce, Šikmém kostelu, uvidíme zase Hornické vdovy jako specifické osobnosti. Znám z okolí několik hornických vdov, vím že to jsou zvláštní osoby, které milují ty šachty, přestože jim vzaly ty muže. Každý rok, když je Hornický den, tak s úctou vzpomínají u památníku na ty své blízké.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy:

Ve Slezskoostravské galerii se kromě výstavní činnosti snažíme uvést řadu doprovodných programů. Je příhodné, že se zde koná právě autorské čtení Hornické vdovy, protože Slezská Ostrava je jedna z částí Ostravy, která byla nejvíce postižena hornickou činností.

Úspěšnou knihu už zpracoval do rozhlasové podoby Český rozhlas v Ostravě. Nyní se připravuje její činoherní ztvárnění na prknech Národního divadla Moravskoslezského.

---

Vinobraní na Slezské už nebude praskat ve švech

Oblíbené vinobraní ve Slezské Ostravě už brzy nebude přeplněné. Ne však proto, že by o něj opadl každoroční zájem, ale bude se zde stavět nový a větší kulturní dům.

Stovka seniorů a seniorek ze Slezské Ostravy měla to štěstí, že se dostala na tradiční a oblíbené vinobraní v dosluhujícím kulturním domě v Muglinově. Ještě větší radost jim přinesla čerstvá informace z úst starosty Richarda Vereše, že se zde bude stavět nový kulturní dům, do jehož sálu se jich vejde třikrát více. Možná už za dva roky.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Já osobně letos zahajuji tady vinobraní popáté. Je to vždy akce, která je velmi oblíbená, opravdu ten sál praská ve švech a bohužel se nám často ani nedostává míst pro všechny zájemce, kteří se chtějí zúčastnit. Proto jsem velmi rád, že v následujících letech dojde k výstavbě nového kulturního domu právě tady v Muglinově, který umožní organizovat takového akce i pro větší skupiny lidí.

Dagmar Macháčková (ANO), náměstkyně ostravského primátora:

Včera na zastupitelstvu města jsme schválili výstavbu nového kulturního domu tady v Muglinově, který bude stát vlastně naproti starému kulturnímu domu. Teno kulturní dům pojme až 300 lidí, což vlastně pro naše akce, pro sociální odbor a seniory bude přínos, protože na tyto akce nám chodí čím dál tím více seniorů. A naše kulturní domy jsou nevyhovující, protože sto lidí můžou pojmout. Bude tam i pobočka knihovny, budou tam nějaké ordinace, byty. Bude tam i restaurace, na kterou se moc těšíme.

Senioři si i přes omezené místo našli prostor pro tanec s živou hudbou, ochutnávku bílého a červeného vína, domácích škvarků. Vinobraní si užívali mnohdy vydatněji než mladší generace.

Anketa:

Máme se tady krásně, je tady krásná zábava. Jsem tady popáté, je to tady pořád stejně krásné.

Já jsem tady poprvé, protože jsme založili seniorský klub Koblov-Antošovice a loni nám to ještě nevyšlo se tady zúčastnit, tak jsme tady letos poprvé a moc se nám to líbí.

Dagmar Macháčková (ANO), náměstkyně ostravského primátora:

Na Slezské Ostravě máme šest seniorklubů, kteří se scházejí každý měsíc, a tím pádem se přihlašují na tyto akce, kde vlastně dostanou lístečky a zaplatí si vstupné. V tom vstupném máme přivítací drink, což znamená slivovice, malý koláček, na občerstvení mají řízek kuřecí, řízek vepřový, další koláče mají a pak škvarkovou pomazánku a chleba.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy:

Na území Slezské Ostravy máme jeden vinný sklep v Koblově, kde samozřejmě víno jako takové neroste. A je to způsobeno hlavně tím, že Slezská Ostrava je spíše uhelný nežli vinařský region.

Už na jaře příštího roku by mohla být podle odhadů radnice dokončena hrubá stavba, a za dva až tři roky by mohl být nový kulturní dům v Muglinově hotov.


---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-26-09-2023-16-33