Ve Slezské Ostravě otevřeli první zvířecí krematorium
Ve Slezské Ostravě bylo slavnostně otevřeno první zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji. Zařízení nabízí důstojné rozloučení s téměř jakýmkoliv domácím mazlíčkem, a to až do 130 kilogramů. Samozřejmostí je individuální kremace i malá smuteční síň.
V areálu bývalého dolu Alexander bylo ve středu 22. května slavnostně otevřeno první a jediné krematorium zvířat v kraji. Klienti ale zařízení využívají už skoro tři měsíce a stále jich přibývá. V prvním měsíci jich bylo padesát, dnes je to měsíčně zhruba jednou tolik.
Michaela Krejčí, manažerka krematoria: „První kremace byla 29. 2. 2024, což je i takové symbolické přechodné datum, takže se nám to dobře pamatuje. Co se týče kremací, tak majitelé bohužel dlouhou dobu poptávali zvířecí krematorium a ta poptávka opravdu roste. Máme příjem zvířátek 24/7, máme nonstop linku, takže se na nás mohou klienti kdykoliv obrátit a zvířátka přijmeme kdykoliv.“
Spuštění krematoria v Ostravě předcházelo dlouhé hledání vhodného umístění.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „Podobné pokusy otevřít krematorium zvířat právě na území města byly už v minulosti, avšak vždy troskotaly na tom, že se nepodařilo najít vhodné místo a zejména obyvatelé žijící v okolí nechtěli takový provoz ve svém okolí mít. Proto jsem rád, že se podařilo najít právě tyto prostory v areálu, který se dnes využívá k lehkému průmyslu.“
Jan Šimon, jednatel KZ Ostrava: „My jsme tam potřebovali mít tu obřadní místnost, potřebovali jsme tam mít prostornou spalovnu, abychom měli spoustu prostoru na přípravu zvířátek a manipulaci s nimi. Najít relativně velkou budovu v takovém místě, které potřebujeme, prostě opravdu není jednoduché.“
Krematorium zvířat Ostrava nabízí svým klientům prvotřídní služby. Provozuje se zde pouze individuální kremace a pro důstojné rozloučení mohou klienti využít i smuteční síň.
Kateřina Prošková, ředitelka krematoria: „Když tato smutná situace nastane a klienti nám zavolají na naši infolinku, my s nimi dohodneme vše, co je potřeba. Jsme schopní zvířátko vyzvednout u nich doma, nebo přímo na veterinární klinice. Když se domluvíme, dorazí přímo sem k nám do krematoria a vyřešíme s nimi všechno tady na místě.“
Michaela Krejčí, manažerka krematoria: „Přijímáme zvířátka opravdu nejmenší. Můžeme vzít malé papoušky, měli jsme tady už morčátko, které mělo nějakých 600 gramů, až po největší zvířátko. Pokud si dobře pamatuju, tak největší byl vlkodav, který měl 84 kilo.“
Kremační pec umožňuje svými rozměry zpopelnění zvířat až do 130 kilogramů a kremace zabere hodinu. Při převzetí dostane mazlíček speciální kremační kamínek, který je s ním po celou dobu procesu.
Kateřina Prošková, ředitelka krematoria: „Zvířátko je uloženo ve speciálním veterinárním vaku v chladicím zařízení. Na kremaci se v našem krematoriu zvířátko vyndá z vaku i s tím kamínkem. Kamínek je se zvířátkem i v kremační peci, odolá žáru, a je to tak jedna z našich garancí pro klienty, že vědí, že dostanou popel svého zvířátka.“
Kremaci mohou navíc klienti sledovat, a to buď přímo z obřadní místnosti, nebo z domova online.
---
Jachtařka ze Slezské Ostravy vede Evropský pohár
Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy je nejen členkou českého reprezentačního týmu, momentálně je také v čele tabulky Evropského poháru. Jachtingu se věnuje už devět let a úspěchy nesbírá jen v rámci Evropy. V červnu ji čeká dokonce mistrovství světa.
Že jachting není v Česku příliš rozšířeným sportem, je jasné. I u nás ale máme úspěšné závodníky. Patří mezi ně i Tatiana Bělunková, patnáctiletá rodačka z Ostravy. S jachtingem začala už s nástupem na základní školu.
Tatiana Bělunková, jachtařka: „Věnuju se mu tak od první třídy, takže to bude dejme tomu devět, nebo deset let. Dělám to vlastně odmala, vedli mě k tomu odmala rodiče a vždycky to byla taková srdcovka. Začátky sice nebyly lehké, byl to takový boj, ale dostala jsem se k tomu a ten sportu už odmala miluju.“
Tatiana má za sebou úspěšný rok. Po výhře dvou závodů vede Evropský pohár. Aby celou sérii 11 závodů vyhrála, chybí jí úspěšně projet už jen jediný. V dubnu se navíc vrátila z nejvyšší evropské soutěže.
Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nedávno jsme přijeli z mistrovství Evropy, kde jsem teda nakonec skončila dvanáctá, ale bylo nás 165 lodí z 35 zemí, takže konkurence byla veliká. V posledním dni jsem oželila šesté místo, nakonec se mi jedna rozička nepovedla, ale i tak bych řekla, že je to docela velký úspěch.“
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „U nás na Slezské máme samozřejmě spoustu šikovných lidí. Já se snažím s nimi pravidelně potkávat a oceňujeme je i v rámci nejrůznějších iniciativ městského obvodu. Jsem rád, že se u nás daří i takovým disciplínám, jako je třeba jachting, protože nejsme zrovna zemí, kde by jachting byl nějakou oblíbenou a rozšířenou disciplínou, takže i to je třeba ocenit.“
Kromě tréninků a závodů musí Tatiana zvládat taky přípravu do školy. Je totiž studentkou prvního ročníku na hladnovském gymnáziu. To se jí ale snaží vycházet vstříc.
Tatiana Bělunková, jachtařka: „Hladnov mi umožňuje individuální plán. Když jsem pryč, tak jsem pak schopná si dodělat tu školu, dopsat si písemky. Je to někdy těžké, někdy se šrotuju večer na písemky, ale jsou strašně vstřícní a dávají mi volnou ruku na tyhle výjezdy a závody, takže za to jsem všem ze školy vděčná.“
Cesta z Ostravy na nejvyšší soutěže v jachtingu prý není jednoduchá, ale stojí za to.
Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nejtěžší bylo aklimatizovat se na ty mořské, oceánské podmínky, protože to tady v Česku nemáme. Je těžké se připravit na ty vlny, protože tady v Česku je rovná voda, většinou slabý vítr, takže aklimatizovat se na ty vlny bylo hodně těžké. Nejlepší je na tom ale pak ten pocit, když to člověk zvládne, když se to tomu člověku povede. Je to fakt super si říct, že to ten člověk dokázal.“
V následujících měsících se Tatiana začne připravovat dokonce na mistrovství světa. To se bude konat v Portugalsku na konci června.
---
Na Slezskoostravském hradě se konal Den Slezské
Petr Kotvald, rapper Ego nebo skupina Legendy se vrací vystoupili na letošním ročníku Dne Slezské. Akce se konala již tradičně na Slezskoostravském hradě. Návštěvníky zde mimo jiné bavil i program spojený s kouzelnickým světem Harryho Pottera.
Den plný zábavy, vystoupení, tance i soutěží. Bohatý celodenní program pro malé i velké čekal v sobotu na návštěvníky Slezskoostravského hradu. Konal se zde již 17. ročník Dne Slezské.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Skládá se nejen z kulturního programu, kdy je tady celá řada umělců, kteří vystupují, ale i vystoupení našich dětí z mateřských a základních škol a také bohatého doprovodného programu hlavně pro děti. Hlavními hvězdami letošního programu je určitě skupina Legendy se vrací, zpěvák Sebastián, rapper Ego a nebo Petr Kotvald.
Roman Goryczka (Ostravak), místostarosta Slezské Ostravy: „Program je připravený jak v rámci hradu, tak i mimo hrad. Loni tady bylo snad 6 tisíc lidí, takže letos, jestli bude hezky, očekáváme rekord.“
anketa, návštěvníci akce: „Na co jste se tady dneska přišli podívat?“ – „Přišli jsme se podívat hlavně, co tady mají na jídlo a líbí se nám děti, jak vystupují tady.“
anketa, návštěvníci akce: „Tak celkově na ty atrakce a tak. Hlavně děcka vyvenčit, jak se říká, protože furt sedí doma jinak.“
anketa, návštěvníci akce: „Na všechno vlastně. Zjistit situaci. Počasí zatím vychází, takže s děckama ven před obědem. „A děti, co se vám tady nejvíce líbilo?“ – „Harry Potter. Má brýle krásné a i ten blesk má krásnej.“ – „A ještě na něco se tady těšíš kromě Harryho Pottera?“ – „Na kolotoč.“
Jednou z částí programu je i svět Harryho Pottera. Kromě vystoupení na stagi zde lidé najdou také disciplíny z kouzelnického světa.
Filip Vondráček, pomocník při organizaci disciplín: „Ta první se vlastně týká famfrpálu, kdy musí trefit obruč, aby získali bod pro tu svoji kolej, druhá disciplína, tam loví ponožky pro Dobbyho, aby ho mohli osvobodit a ve třetí disciplíně, která se taky týká famfrpálu, tak musí překonat překážky na koštěti.“
Vstup na akci byl zdarma. Hlavním cílem Dne Slezské není jen návštěvníky zabavit, ale také propojit obyvatelstvo obvodu.
Roman Goryczka (Ostravak), místostarosta Slezské Ostravy: „Slezská Ostrava je velká. To je slepenec osmi městských částí, takže se snažíme to nějak dát dohromady. A den Slezské je právě k tomu, aby spojil lidi ze všech konců, ať už se jedná o Antošovice na jednom konci nebo Kunčičky na druhém. Je to aby se lidi setkali, aby se pobavily rodiny, jsou tady stánky, zábava, kulturní program. Je tady všechno.“
Program nevyrušilo ani rozmarné počasí. Během krátkých přeháněk se lidé schovali do prostor hradu.
---