Stonavská základní škola patří mezi TOP školy na Karvinsku
Stonavská základní škola patří mezi 10 nejúspěšnějších škol na Karvinsku. Díky systematické přípravě a podpoře pedagogů dosahují žáci skvělých výsledků u přijímacích zkoušek. I letos se deváťáci intenzivně připravují, aby navázali na loňské úspěchy.
Základní škola ve Stonavě se zařadila mezi špičku vzdělávacích institucí v regionu. Podle loňských výsledků přijímacích zkoušek na střední školy byla nejúspěšnější českou školou na Karvinsku. Lepší skóre v celkovém hodnocení dosáhla pouze škola s polským jazykem vyučovacím v Karviné. Tento úspěch je důkazem kvalitní přípravy žáků i systematické práce pedagogů.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Jak to děláme? Poctivě pracujeme, bych řekla. Máme pro děti zavedené kroužky od září, teda pro žáky devátých tříd, kroužky matematický a kroužek českého jazyka, kde se paní učitelky intenzivně přípravě věnují. Příprava probíhá v takových dvou fázích. První je prohlubování učiva, procvičování a druhá fáze už je potom nácvik psaní testu.“
Zuzana Boucníková, učitelka ZŠ Stonava: „Připravujeme se v odpoledních hodinách především, píšeme testy, které jsou z předcházejících let. Vždycky si děti napíšou celý ten test se vším všudy, to znamená i s tím záznamovým archem. Já jim to opravím, pošlu jim zpětně výsledky do jejich žákovské knížky a potom další dva pondělky to rozebíráme. Já u tabule, oni mi radí, hledáme chyby anebo postupy.“
anketa, žáci 9. třídy ZŠ Stonava: „My se na přijímačky připravujeme tak, že máme tady možnosti přípravy na češtinu a matematiku. V matematice třeba probíráme různé příklady, jako jsou třeba rovnice a takové ty věci, co nás na přijímačkách čekají. Takže třeba i nějaké konstrukční úlohy, co se jich týká. A v češtině různé takové to seřazování textu.“ „I doma si pouštím nějaké vzdělávací streamy.“ „No tak z matiky se učím doma z učebnic a z češtiny tady ve škole.“
Jak si poradí letošní deváťáci z přijímacími zkouškami na střední školy bude známo už za pár dní. Jisté ale je, že zájem rodičů o vzdělávání jejich dětí ve stonavské škole narůstá.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Ano, mám radost, přibyli nám noví žáci s výborným prospěchem. Když se byli dotazovat, zdali bychom je přijali, tak jeden z dotazů byl, jestli připravujeme žáky na přijímací zkoušky.“
Další výjimečnost stonavské základní školy, která vzdělává zhruba 180 žáků, spočívá v rodinné atmosféře. Pedagogové znají všechny žáky, čímž se daří odbourávat anonymitu a vytvářet bezpečné prostředí. Podle odborných výzkumů má totiž právě pocit bezpečí a pohody ve škole pozitivní vliv na vzdělávací výsledky žáků.
---
Blíží se zápisy do 1. třídy
Děti, které v září nastoupí do 1. třídy, čeká v příštím týdnu důležitá událost. Absolvují zápisy do první třídy. Zákonní zástupci dětí, hlásících se k přijetí do školy, musí k zápisu přinést svůj občanský průkaz a rodný list dítěte.
Elen Wawrzyková, zástupkyně ředitelky ZŠ a MŠ Stonava: „Letos, stejně jako loni, budou probíhat zápisy do 1. třídy na budově Hořany. Zápisy probíhají 9. a 10. dubna od 13.00 -16.00 hod.“
Zápisy do 1. třídy polské základní školy na Holkovicích proběhnou od 13.00 - 16.30 hod. pouze ve čtvrtek 10. dubna.
---
Slavnostní setkání u příležitosti Dne učitelů
V Domě PZKO ve Stonavě se uskutečnilo slavnostní setkání ke Dni učitelů. Pedagogové i další zaměstnanci stonavského školství si užili příjemné odpoledne, které zpestřila vystoupení talentovaných žáků.
Základní a mateřská škola Stonava ve spolupráci se svým zřizovatelem, obcí Stonavou, uspořádala v Domě PZKO u příležitosti Dne učitelů, slavnostní setkání současných i bývalých zaměstnanců školy.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Takovéto setkání pořádáme jednou ročně.“
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Je to takové mále poděkovaní za jejich celoroční práci, za to, jak se starají o stonavské děti a děti z blízkého okolí. No a samozřejmě jsme rádi, že škola je úspěšná, že se škole daří. Svědčí o tom některé výsledky, které dosahují naše děti,třeba při přijímacích zkouškách na střední školy.“
O kulturní program se postarali žáci základní školy, kteří si pro hosty připravili pestrou směs hudebních a tanečních vystoupení.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Program zajišťují naši žáci a opravdu jsou výjimeční. Letos vystoupí bratři Böhmové, Jakub a Šimon, kteří jsou úspěšní ve hře na klavír, opravdu dosahují velkých úspěchů. No a potom využijeme sice naše žáky, ale kteří třeba trénují v karvinských klubech, ať jsou to mažoretky Michelle, nebo je to Múza.“
Pozvání přijali jak současní, tak i bývalí pedagogičtí a nepedagogičtí zaměstnanci školy, kteří zde strávili příjemné chvíle v přátelské atmosféře. Slavnostní odpoledne tak bylo nejen poděkováním všem, kteří se podílejí na výchově a vzdělávání dětí, ale také příležitostí k setkání několika generací pracovníků školy. Mnozí z nich se po dlouhé době znovu shledali se svými bývalými kolegy, zavzpomínali na společně strávené roky a podělili se o své zkušenosti.
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Neodmyslitelně k nám patří, strávili jsme spolu roky, společné zážitky a tak dále, takže se na setkání s nimi těšíme a věřte, že z některých z nich jde taková energie, že čerpáme na roky budoucí.“
---
Doroczne zebranie członków PZKO Stonawa
W sprawozdaniu prezesa PZKO przypomniano najważniejsze wydarzenia minionego okresu.
W lutym odbyły się Stonawskie Ostatki, od trzech lat organizowane w formie zabawy świetlicowej. W grudniu wielkie brawa zebrały Jasełka w wykonaniu dzieci i dorosłych. Jesienią odbył się festiwal pieśni Trojok Śląski, którego organizatorem była gmina Stonawa.
Wojciech Feber, prezes PZKO Stonawa: „Nasze imprezy są już tradycyjne, niemniej jednak jedna impreza, na którą zapraszam już teraz wszystkim, a odbędzie sie dopiero jesienią, czyli Jesienne spotkanie z folklorem, to staronowa pozycja w naszym planie pracy.”
PZKO zrezygnowało z roli głównego organizatora największej impezy gminnej - Stonawskich Dożynek.
Wojciech Feber, prezes PZKO Stonawa: „Niezbyt było to zgrabne, żeby całe finanse były na naszych barkach, czyli przechodziły przez kasowość miejscowego koła PZKO. O ile jestem dobrze poinformowany a myślę, że tak, to gmina będzie głównym organizatorem Dożynek i cała kasowość będzie przebiegała przez budżet gminy.”
Nie oznacza to bynajmniej, że PZKO nie będzie obecne w kultywowaniu dawnych tradycyji dożynkowych.
Wojciech Feber, prezes PZKO Stonawa: „Miejscowe koło, o ile chodzi o pracę, to zawsze jest przygotowane i zawsze jest chętne do pomocy tak, jak w latach ubiegłych.”
Polaków w Stonawie czekają dwie duże imprezy. Jesienią będzie to wystawa Klubu Kobiet, a już w tym miesiącu Koncert z okazji 30-lecia chóru mieszanego Stonawa.
Hilda Harok, prezes chóru mieszanego Stonawa: „Każdy wtorek mamy próbę, dokładnie dwie godziny, no i jeszcze będą zgrupowania chóru. Gościem na naszej uroczystości będzie zespół Melodia, to jest chór żeński z Nawsia.”
Filarem stonawskiego PZKO jest także grupa dziewięciu rejonowych. Osobisty kontakt odgrywa tu ogromną rolę i nie zastąpią go sieci społecznościowe.
Elżbieta Gałuszka, szefowa rejonowych: „Nie wiem, jak bym to miała tutaj zorganizować, byłaby to podwójna praca. Ci, którzy potrafią, to by korzystali z tych mediów społecznościowych a reszta nie. Raczej by się to nie sprawdziło, ponieważ baza członkowska jest starzejąca się, więc nie wszyscy z tego korzystają.”
Po zebraniu można było nabyć polską książkę.
Mariola Mikula, członek zarządu PZKO: „Dzięki koleżance, która takie książki właśnie pana Wirtha sprzedawała w swojej miejscowosci, byłam za panem Romanem Wirthem, zapytałam, czy jest taka możliwość, potwierdził i zaproponował. Kto najczęściej kupuje książki? No chyba babcie i dziadkowie dla swoich wnuków, mam takie wrażenie po dniu dzisiejszym.”
---