Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Stonavský expres

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra/kameramana Jiřího Brzósky a reportérky Otýlie Tobolové
  • Letní aktivity pro stonavské děti byly velmi pestré
  • Pozvánka na Stonavské dožínky 2024
  • Lidé ve Stonavě poznávali krásy hry na handpan
  • Polsko-czeski pomysł na wakacje

Letní aktivity pro stonavské děti byly velmi pestré

Stonavské děti měly spoustu příležitostí, jak si užít letní prázdniny. Kromě pobytu u moře byly pro ně připraveny příměstské i pobytové tábory.

Letní prázdniny pro děti ze Stonavy byly plné dobrodružství a nových zážitků. Stonavské děti i letos mohly vyrazit na čtrnáctidenní pobyt do Chorvatska. Nabídku některého ze čtyř turnusu využilo devadesát stonavských dětí.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „80% nákladů hradí obec a o 20% se dělí Nadace OKD, které bych chtěl tímto podporu poděkovat, a zbytek hradí rodiče.“

Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: „Stonava je v oblasti, která je postižená těžbou, ovzduší není v pořádku, takže jsme rádi, že dlouhodobě tyto děti můžeme podporovat.“

Kromě pobytu v Chorvatsku, obec Stonava také finančně podpořila místní spolky při organizaci příměstských táborů. Třicet dětí tak například mohlo strávit týden u koní.

Žaneta Miková, vedoucí koňského tábora: „Náplň dne je hlavně o výcviku, takže mají svoji hodinu tréninku a potom hrajeme hry.“

anketa, účastníci koňského tábora: „Už jsem o něm často přemýšlela a věděla jsem, že tady chodí i jedna kamarádka. Tak jsem si řekla, že ho zkusím.“ „Já jsem se chtěla naučit na koni jezdit.“ „Hrajeme tady i hry a je to tady dobré.“ „Je to tu super a pro tábor jsem se rozhodla, protože mě baví koně.“ „Já jsem tady poprvé a hrozně se mi to tu líbí.“ „Na táboře jsou nejlepší ty hry a ježdění na koni.“

Dobrodružné chvíle mohli děti prožít také v pobytovém táboře u rybníka Míčovec. Kromě rybářského tábora se letos uskutečnil i jeden společný, hasičsko-rybářský.

Monika Kodenková, vedoucí hasičského tábora: „Dostali jsme nabídku, dělat tábor za spolupráce s rybáři. Spali jsme celý týden pod stany. Měli jsme tady auto, děti si vyzkoušeli stříkání z hadice, používali jsme čerpadlo.“

Jiří Míča, vedoucí rybářského tábora: „Po hasičích jsme měli svoje vlastní dva turnusy, kde se nám vystřídalo asi tak zhruba 40 dětí. Děti si mohly vyskotačit ve vodě, zachytat si, jeli jsme i na výlety.“

anketa, účastníci hasičsko-rybářského tábora: „Mně se nejvíc líbilo, že tady máme soutěže a dostáváme ceny.“ „Mně se nejvíc líbilo chytání ryb.“ „Chytání ryb, kámoši.“ Pouštěli jsme plováčka a motali jsme hadice a hráli jsme hry.“

Hry si užily i stonavští malí fotbalisté. Sportovní klub pro ně opět zorganizoval týdenní fotbalový kemp.

Lukáš Hojdyš, trenér starší přípravky SK Stonava: „Jelikož je letní příprava velmi krátká, tak jsme se rozhodli, že to uděláme v tom týdenním dvoufázovém tréninku, aby si děti vylepšili fyzičku, práci s míčem a techniku po těch prázdninách. Děti si užívají prázdnin, volna, takže pak je potřeba je dostat zpátky do nějakého toho fotbalového režimu.“

anketa, účastníci fotbalového kempu: „Hodně dobrý, baví mě to tady.“ „Je to dobrý, zachytám si, něco nového se přiučím.“ „Na tomhle kempu je nejlepší, jak trénujeme tyhle střelby.“ „Na tomhle kempu je nejlepší, že si zahrajeme fotbal a tréninky.“ „Hrajeme zápasy.“ „Úplně perfektní, že dostaneme fyzičku.“

Letos poprvé se kromě starší přípravky mohli kempu zúčastnit i děti z mladší přípravky.

---

Pozvánka na Stonavské dožínky 2024

V neděli 1. září ožije Stonava Dožínkovou slavností. Letošní ročník přitom doznal menších změn. Stonavské dožínky budou zahájeny ve 13 hodin slavnostním průvodem od obecního úřadu do parku u Domu PZKO.

Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „V parku PZKO slavnostě zahájíme letošní stonavské dožínky. Vystoupí Děcka ze Stonavy, děti z místních škol, můžete se těšit také na vystoupení pěveckého souboru Chórek z Horní Suché, který vystupuje v Těšínských krojích. No a takovým lákadlem a takovou zajímavostí bude vystoupení gymnastů z Vendryně, kteří staví lidské pyramidy. No a kulturní program vyvrcholí vystoupení Janka Ledeckého a poté ještě vystoupí Legendy se vrací.“

Organizátoři cílí s programem na všechny věkové generace. Na své si přijdou i děti.

Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Pro dožínkové hosty jsme si připravili také doprovodný program, který bude na přilehlé louce. Bude to vlastně výstava zemědělských strojů a drobného zvířectva. Pro děti jsou také připravené krásné atrakce v podobě skákacího hradu a malování na obličej.“

Soutěž o nejpěknější dožínkovou výzdobu letos nahradí soutěž o nejlepší dožínkový koláč.

Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Soutěžit můžete o hodnotné ceny a prosím, abyste přinesli své doma upečené koláče mezi druhou a třetí hodinou, ideálně k pódiu.“

---

Lidé ve Stonavě poznávali krásy hry na handpan

Zajímavé odpoledne zažili lidé, kteří si nenechali ujít setkání s bývalým stonavákem Tomášem Růžou. Ten na pár dní vrátil do míst, kde prožil velkou část svého života. Jeho vášní je hra na handpan. Lidé se tak mohli nejen seznámit s tímto nástrojem, ale handpan si i vyzkoušet.

Uprostřed poklidného nedělního odpoledne ožil park PZKO netradičními tóny, které přilákali řadu místních i návštěvníků z okolí. Na návštěvě zde byl Tomáš Růža, hudebník a nadšenec do netradičního nástroje zvaného handpan. Jeho vystoupení nabídlo posluchačům nezapomenutelný zážitek, který mnozí popisovali jako meditativní a uklidňující.

Tomáš Růža, bývalý stonavák, který dnes žije v Jižních Čechách, se o handpan začal zajímat v Českém Krumlově.

Tomáš Růža, handpanista: „Když jsem chodil kolem zámku a točil tam Walt Disney pohádku, tak tam na to jeden kluk hrál, který mi na to nedal ani sáhnout. Celý den jsem ho pro následoval. Mě očaroval ten zvuk, že je to něco mezi klavírem, kytarou, harfou, taková prostě směsice a skvělé je na tom nástroji, že když tě to pohltí ten nástroj, tak více méně si hraješ to, co cítíš.“

Tento jedinečný nástroj, jehož zvukové možnosti závisí na ladění, například v D-dur, C-dur, G-dur či F-dur, si Tomáš rychle oblíbil.

Tomáš Růža, handpanista: „Když jsem smutný, hraju na hlubší tony, když jsem veselý, hraju třeba na F-ko, je to individuální. A některé se dají kombinovat vlastně dohromady spolu.“

Během odpoledne měli účastníci setkání možnost nejen poslouchat Tomášovu hudbu, ale také si sami vyzkoušet hru na handpen. Malý workshop, který byl součástí programu, umožnil návštěvníkům na chvíli se ponořit do světa meditačních tónů a objevit kouzlo tohoto neobvyklého nástroje.

Ten úder musí být krátký a rychlý, protože když ten prst tam nechám, tak to znít nebude, ten prst musí jít hned pryč.

Tomáš Růža, handpanista: „Není to těžké, máme i workshopy a máme i školu na handpen. Je to jenom o tréninku.“

anketa, účastníci workshopu: „Těžké to bylo, ale rychle pinkneš, rychle dáš ruce pryč a je to dobré.“ „Bylo to skvělé, ale člověk nemůže mít dlouhé nehty, protože to nejde.“

Pro ty, kteří Tomáše Růžu nezastihli ve Stonavě, je tu naděje. Pokud se chystáte do Českého Krumlova, můžete jej zastihnout v okolí tamního zámku, kde často vystupuje.

---

Polsko-czeski pomysł na wakacje

Miejscem spotkania grup dzieci z polskiej i czeskiej strony granicy był tym razem stary most w Boguminie – Chałupkach, skąd już tylko kilkadziesiąt kroków do przystani kajakowej na Odrze. W tym dniu czekał je spływ po meadrach ze Starego Bogumina do Zabełkowa oraz wyjście na wieżę widokową i ciekawy wykład.

Bibiana Dawid, koordynatorka projektu: „Realizujemy wspólnie z naszym partnerem, Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Karwinie-Raju, projekt Cześć poznajmy się – Ahoj, pojďme se poznat. Realizujemy wspólnie wiele inicjatyw artystycznych, twórczych ale również sportowych. Dzisiaj mamy przyjemność zorganizować dla dzieci spływ meandrami Odry wraz ze spotkaniem z ornitologiem, który opowie nam o florze i faunie występującej na obszerze Morawskich Wrót, konkretnie na obszarze meadrów.”

Ksenia Stuchlik, partnere projektu: „PZKO Karwina-Raj otrzymało propozycję zostać partnerem międzynarodowym Centrum Kultury Gminy Gorzyce i zgodziliśmy się na to partnerstwo. Na dzieci czeka naprawdę duża przygoda wakacyjna. W półkoloniach biorą udział dzieci z okolic Karwiny, ze Stonawy.”

Zanim pontony spuszczono na rzekę, odbyło się krótkie szkolenie i specyficzna rozgrzewka.

Kamil Sówka, instruktor: „Pontony są bardzo bezpiecznym sportem, na każdym pontonie będzie usytuowanych sześcioro dzieci oraz jeden opiekun. W chwili obecnej mamy bardzo niski stan wody około 90 cm, tak więc spływ jest jak najbardziej bezpieczny, do tego jeszcze krótki - osiem kilometrów. No chyba że będziemy od brzegu do brzegu płynąć to wtedy szesnaście, ale spływ ma osiem kilometrów. Z racji tego, że pontonami płyniemy, a pontony są troszeczkę wolniejsze i dzieci będą wiosłować, to myślę, że gdzieś powinniśmy się w trzy godziny zmieścić.”

Dla większości dzieci było to pierwsze płynięcie po rzece, inne chrzest miały już za sobą. Wszystkie natomiast pomimo dreszczyku emocji na tę kolejną wakacyjną przygodę bardzo się cieszyły.

ankieta, uczestnicy półkolonii: „Tak bardzo. A nie boisz się wody? Trochę.” „Cieszę się na to, jak popłyniemy na tych kajakach, po pierwszy raz w życiu popłynę, więc się cieszę. I myślę, że będzie to fajna zabawa.” „Ja płynęłam na Odrze, było bardzo fajnie, ale za pierwszym razem złapał nas taki nurt, że się wywaliliśmy, ale było bardzo fajnie.” „Też moim zdaniem było bardzo fajnie, bardzo fajnie się tutaj płynie.”

Projekt Cześć, poznajmy się został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Stonavský expres
21. srpna 2024, 16:14

Letní aktivity pro stonavské děti byly velmi pestré

Stonavské děti měly spoustu příležitostí, jak si užít letní prázdniny. Kromě pobytu u moře byly pro ně připraveny příměstské i pobytové tábory.

Letní prázdniny pro děti ze Stonavy byly plné dobrodružství a nových zážitků. Stonavské děti i letos mohly vyrazit na čtrnáctidenní pobyt do Chorvatska. Nabídku některého ze čtyř turnusu využilo devadesát stonavských dětí.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „80% nákladů hradí obec a o 20% se dělí Nadace OKD, které bych chtěl tímto podporu poděkovat, a zbytek hradí rodiče.“

Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: „Stonava je v oblasti, která je postižená těžbou, ovzduší není v pořádku, takže jsme rádi, že dlouhodobě tyto děti můžeme podporovat.“

Kromě pobytu v Chorvatsku, obec Stonava také finančně podpořila místní spolky při organizaci příměstských táborů. Třicet dětí tak například mohlo strávit týden u koní.

Žaneta Miková, vedoucí koňského tábora: „Náplň dne je hlavně o výcviku, takže mají svoji hodinu tréninku a potom hrajeme hry.“

anketa, účastníci koňského tábora: „Už jsem o něm často přemýšlela a věděla jsem, že tady chodí i jedna kamarádka. Tak jsem si řekla, že ho zkusím.“ „Já jsem se chtěla naučit na koni jezdit.“ „Hrajeme tady i hry a je to tady dobré.“ „Je to tu super a pro tábor jsem se rozhodla, protože mě baví koně.“ „Já jsem tady poprvé a hrozně se mi to tu líbí.“ „Na táboře jsou nejlepší ty hry a ježdění na koni.“

Dobrodružné chvíle mohli děti prožít také v pobytovém táboře u rybníka Míčovec. Kromě rybářského tábora se letos uskutečnil i jeden společný, hasičsko-rybářský.

Monika Kodenková, vedoucí hasičského tábora: „Dostali jsme nabídku, dělat tábor za spolupráce s rybáři. Spali jsme celý týden pod stany. Měli jsme tady auto, děti si vyzkoušeli stříkání z hadice, používali jsme čerpadlo.“

Jiří Míča, vedoucí rybářského tábora: „Po hasičích jsme měli svoje vlastní dva turnusy, kde se nám vystřídalo asi tak zhruba 40 dětí. Děti si mohly vyskotačit ve vodě, zachytat si, jeli jsme i na výlety.“

anketa, účastníci hasičsko-rybářského tábora: „Mně se nejvíc líbilo, že tady máme soutěže a dostáváme ceny.“ „Mně se nejvíc líbilo chytání ryb.“ „Chytání ryb, kámoši.“ Pouštěli jsme plováčka a motali jsme hadice a hráli jsme hry.“

Hry si užily i stonavští malí fotbalisté. Sportovní klub pro ně opět zorganizoval týdenní fotbalový kemp.

Lukáš Hojdyš, trenér starší přípravky SK Stonava: „Jelikož je letní příprava velmi krátká, tak jsme se rozhodli, že to uděláme v tom týdenním dvoufázovém tréninku, aby si děti vylepšili fyzičku, práci s míčem a techniku po těch prázdninách. Děti si užívají prázdnin, volna, takže pak je potřeba je dostat zpátky do nějakého toho fotbalového režimu.“

anketa, účastníci fotbalového kempu: „Hodně dobrý, baví mě to tady.“ „Je to dobrý, zachytám si, něco nového se přiučím.“ „Na tomhle kempu je nejlepší, jak trénujeme tyhle střelby.“ „Na tomhle kempu je nejlepší, že si zahrajeme fotbal a tréninky.“ „Hrajeme zápasy.“ „Úplně perfektní, že dostaneme fyzičku.“

Letos poprvé se kromě starší přípravky mohli kempu zúčastnit i děti z mladší přípravky.

---

Pozvánka na Stonavské dožínky 2024

V neděli 1. září ožije Stonava Dožínkovou slavností. Letošní ročník přitom doznal menších změn. Stonavské dožínky budou zahájeny ve 13 hodin slavnostním průvodem od obecního úřadu do parku u Domu PZKO.

Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „V parku PZKO slavnostě zahájíme letošní stonavské dožínky. Vystoupí Děcka ze Stonavy, děti z místních škol, můžete se těšit také na vystoupení pěveckého souboru Chórek z Horní Suché, který vystupuje v Těšínských krojích. No a takovým lákadlem a takovou zajímavostí bude vystoupení gymnastů z Vendryně, kteří staví lidské pyramidy. No a kulturní program vyvrcholí vystoupení Janka Ledeckého a poté ještě vystoupí Legendy se vrací.“

Organizátoři cílí s programem na všechny věkové generace. Na své si přijdou i děti.

Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Pro dožínkové hosty jsme si připravili také doprovodný program, který bude na přilehlé louce. Bude to vlastně výstava zemědělských strojů a drobného zvířectva. Pro děti jsou také připravené krásné atrakce v podobě skákacího hradu a malování na obličej.“

Soutěž o nejpěknější dožínkovou výzdobu letos nahradí soutěž o nejlepší dožínkový koláč.

Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Soutěžit můžete o hodnotné ceny a prosím, abyste přinesli své doma upečené koláče mezi druhou a třetí hodinou, ideálně k pódiu.“

---

Lidé ve Stonavě poznávali krásy hry na handpan

Zajímavé odpoledne zažili lidé, kteří si nenechali ujít setkání s bývalým stonavákem Tomášem Růžou. Ten na pár dní vrátil do míst, kde prožil velkou část svého života. Jeho vášní je hra na handpan. Lidé se tak mohli nejen seznámit s tímto nástrojem, ale handpan si i vyzkoušet.

Uprostřed poklidného nedělního odpoledne ožil park PZKO netradičními tóny, které přilákali řadu místních i návštěvníků z okolí. Na návštěvě zde byl Tomáš Růža, hudebník a nadšenec do netradičního nástroje zvaného handpan. Jeho vystoupení nabídlo posluchačům nezapomenutelný zážitek, který mnozí popisovali jako meditativní a uklidňující.

Tomáš Růža, bývalý stonavák, který dnes žije v Jižních Čechách, se o handpan začal zajímat v Českém Krumlově.

Tomáš Růža, handpanista: „Když jsem chodil kolem zámku a točil tam Walt Disney pohádku, tak tam na to jeden kluk hrál, který mi na to nedal ani sáhnout. Celý den jsem ho pro následoval. Mě očaroval ten zvuk, že je to něco mezi klavírem, kytarou, harfou, taková prostě směsice a skvělé je na tom nástroji, že když tě to pohltí ten nástroj, tak více méně si hraješ to, co cítíš.“

Tento jedinečný nástroj, jehož zvukové možnosti závisí na ladění, například v D-dur, C-dur, G-dur či F-dur, si Tomáš rychle oblíbil.

Tomáš Růža, handpanista: „Když jsem smutný, hraju na hlubší tony, když jsem veselý, hraju třeba na F-ko, je to individuální. A některé se dají kombinovat vlastně dohromady spolu.“

Během odpoledne měli účastníci setkání možnost nejen poslouchat Tomášovu hudbu, ale také si sami vyzkoušet hru na handpen. Malý workshop, který byl součástí programu, umožnil návštěvníkům na chvíli se ponořit do světa meditačních tónů a objevit kouzlo tohoto neobvyklého nástroje.

Ten úder musí být krátký a rychlý, protože když ten prst tam nechám, tak to znít nebude, ten prst musí jít hned pryč.

Tomáš Růža, handpanista: „Není to těžké, máme i workshopy a máme i školu na handpen. Je to jenom o tréninku.“

anketa, účastníci workshopu: „Těžké to bylo, ale rychle pinkneš, rychle dáš ruce pryč a je to dobré.“ „Bylo to skvělé, ale člověk nemůže mít dlouhé nehty, protože to nejde.“

Pro ty, kteří Tomáše Růžu nezastihli ve Stonavě, je tu naděje. Pokud se chystáte do Českého Krumlova, můžete jej zastihnout v okolí tamního zámku, kde často vystupuje.

---

Polsko-czeski pomysł na wakacje

Miejscem spotkania grup dzieci z polskiej i czeskiej strony granicy był tym razem stary most w Boguminie – Chałupkach, skąd już tylko kilkadziesiąt kroków do przystani kajakowej na Odrze. W tym dniu czekał je spływ po meadrach ze Starego Bogumina do Zabełkowa oraz wyjście na wieżę widokową i ciekawy wykład.

Bibiana Dawid, koordynatorka projektu: „Realizujemy wspólnie z naszym partnerem, Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Karwinie-Raju, projekt Cześć poznajmy się – Ahoj, pojďme se poznat. Realizujemy wspólnie wiele inicjatyw artystycznych, twórczych ale również sportowych. Dzisiaj mamy przyjemność zorganizować dla dzieci spływ meandrami Odry wraz ze spotkaniem z ornitologiem, który opowie nam o florze i faunie występującej na obszerze Morawskich Wrót, konkretnie na obszarze meadrów.”

Ksenia Stuchlik, partnere projektu: „PZKO Karwina-Raj otrzymało propozycję zostać partnerem międzynarodowym Centrum Kultury Gminy Gorzyce i zgodziliśmy się na to partnerstwo. Na dzieci czeka naprawdę duża przygoda wakacyjna. W półkoloniach biorą udział dzieci z okolic Karwiny, ze Stonawy.”

Zanim pontony spuszczono na rzekę, odbyło się krótkie szkolenie i specyficzna rozgrzewka.

Kamil Sówka, instruktor: „Pontony są bardzo bezpiecznym sportem, na każdym pontonie będzie usytuowanych sześcioro dzieci oraz jeden opiekun. W chwili obecnej mamy bardzo niski stan wody około 90 cm, tak więc spływ jest jak najbardziej bezpieczny, do tego jeszcze krótki - osiem kilometrów. No chyba że będziemy od brzegu do brzegu płynąć to wtedy szesnaście, ale spływ ma osiem kilometrów. Z racji tego, że pontonami płyniemy, a pontony są troszeczkę wolniejsze i dzieci będą wiosłować, to myślę, że gdzieś powinniśmy się w trzy godziny zmieścić.”

Dla większości dzieci było to pierwsze płynięcie po rzece, inne chrzest miały już za sobą. Wszystkie natomiast pomimo dreszczyku emocji na tę kolejną wakacyjną przygodę bardzo się cieszyły.

ankieta, uczestnicy półkolonii: „Tak bardzo. A nie boisz się wody? Trochę.” „Cieszę się na to, jak popłyniemy na tych kajakach, po pierwszy raz w życiu popłynę, więc się cieszę. I myślę, że będzie to fajna zabawa.” „Ja płynęłam na Odrze, było bardzo fajnie, ale za pierwszym razem złapał nas taki nurt, że się wywaliliśmy, ale było bardzo fajnie.” „Też moim zdaniem było bardzo fajnie, bardzo fajnie się tutaj płynie.”

Projekt Cześć, poznajmy się został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-21-08-2024-16-14