Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • V HUKVALDECH BYL DNES OTEVŘEN OPRAVENÝ HUKVALDSKÝ DVŮR S KNIHOVNOU
  • V MÁRNICI ZA KOSTELEM SV. MARKA V HEŘMANICÍCH VZNIKLO MUZEUM HISTORIE
  • SBOR PERMONÍK VYHRÁL NA MEZ. FESTIVALU SBOROVÉHO ZPĚVU V NĚMECKÉM CHEMNITZ
  • HOSPIC A CHARITA FRÝDEK-MÍSTEK ZÍSKALY CENU KVALITY ZA VYSOKOU ÚROVEŇ SLUŽEB
  • NÁDRAŽÍ OSTRAVA-SVINOV PROJDE V ROCE 2026 REKONSTRUKCÍ
  • KŘIŽOVATKA MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE ZAČÍNÁ PŘESTAVOVAT NA RONDEL
  • DOBROVOLNÍ HASIČI V HAVÍŘOVĚ UPOZORNILI NA NEDOSTATEK LIDÍ V JEDNOTKÁCH
  • EXPOZICE BESKYDY, PŘÍRODA A LIDÉ STÁLE LÁKÁ NÁVŠTĚVNÍKY DO MUZEA BESKYD
  • SLEZSKÉ DIVADLO V OPAVĚ OSLAVÍ 220 LET, NABÍDNE HVĚZDNÉ TITULY I NOVINKY
  • ZAPOJTE SE DO KARVINSKÉ MÁJOVÉ FOTO VÝZVY, PLNÉ KVĚTIN A ROMANTICKÉ ATMOSFÉRY
  • DÁRCI VĚNOVALI KRNOVU VE SBÍRCE PO POVODNÍCH 13 MILIONŮ KORUN, UŽ SE INVESTUJÍ
  • VÍTR V OSTRAVĚ-MARIÁNSKÝCH HORÁCH POŠKODIL STŘECHU DOMOVA PRO SENIORY IRIS
  • V ZOO OSTRAVA SE VYLÍHLO ŠEST MLÁĎAT NANDU PAMPOVÉHO, INFO NA POLAR.CZ
  • TITUL MISS CZECH REPUBLIC 2025 ZÍSKALA LINDA GÓRECKÁ (21) Z DĚTMAROVIC
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Žáci 8. třídy vyrazili do Skotska

      Žáci 8. třídy stonavské základní školy letos zažili poněkud netradiční velikonoční svátky. Místo pondělní pomlázky, vyrazili v neděli na několikadenní poznávací zájezd do Skotska.

      Kateřina Heimerová, učitelka ZŠ Stonava: „My dneska vyrážíme do Skotska s tím, že to budeme mít zpestřeno zastávkou v Amsterdamu, takže si jako bonus prohlédneme ještě Amsterdam. Budeme tam osm dní. Děti to budou mít pestřejší o to, že budou spát v rodinách, že si budou moci vyzkoušet angličtinu v praxi kromě toho, že uvidí plno krásných míst.“

      anketa, stonavští školáci: „Já se nejvíce těším na památky a uvidím novou krajinu.“ „Celkově se těším na všechno. Na celou cestu a zajímá mě ten pobyt v rodinách, jaký bude.“ „Těším se, jak pojedeme trajektem.“ „Já se nejvíce těším, jak budeme ubytováni v těch hostitelských rodinách a jaké to tam vlastně bude.“

      Reportáž z pobytu stonavských osmáků ve Skotsku vám přineseme po jejich návratu v některém z následujících vydání Stonavského expresu.

      ---

      Krojovaní horníci i zahrádkáři mají za sebou výroční schůzi

      Spolek krojovaných horníků i místní zahrádkáři zhodnotili uplynulý rok na svých výročních členských schůzích. Kromě bilancování schválili i plány na rok letošní.

      Klubovna stonavských zahrádkářů praskala ve švech. Čelenové místního zahrádkářského svazu se sešli na své pravidelné výroční schůzi. Loňský rok pro něj byl zlomový. Uskutečnily se volby a spolek má nové vedení.

      Milan Ciupa, předseda MO ČZS Stonava: „Loňský rok si myslím, že se nám povedl, byly nové volby, máme nové vedení, všechno to jsme si dali, tak jsme splnili a všichni byli se, by zdá, že spokojeni“

      Na výroční schůzi byl schválen plán akcí, které zahrádkáři pravidelně připravují nejen púro své členy, ale také pro širokou veřejnost.

      Martin Buchta, jednatel MO ČZS Stonava: „Většinou ty akce jsou stejné, to znamená, začínáme výroční schůzí, smažení vaječiny, potom máme zájezd, máme akci Hurá na prázdniny, kde bych chtěl pozvat hlavně mladé lidi, protože budeme dělat hamburgery a hranolky.“

      V září proběhne tradiční výstava, která se každoročně setkává s obrovským zájmem veřejnosti.

      Martin Buchta, jednatel MO ČZS Stonava: „Své výpěstky může dávat kdokoliv, budeme rádi za každý příspěvek.“

      Těšit se můžete i na tradiční stonavské bramboráky, které zahrádkáři budou smažit na podzim.

      Martin Buchta, jednatel MO ČZS Stonava: „Tam bych chtěl jenom upozornit, že už budeme dávat jenom dva u okýnka, nebudeme dávat sebou žádné bramboráky, protože nechceme, aby lidi tady hodinu čekali na nějaký bramborák.“

      Vyvrcholením letošních akcí stonavských zahrádkářů bude tradiční rozsvícení vánočního stromečku v jejich areálu na Stavech na začátku Adventu.

      Zhodnocení loňského roku a plán práce na rok letošní byly hlavními body také na schůzi Spolku krojovaných horníků při obci Stonava. I tento spolek má od loňska nové vedení.

      Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Loňský rok byl aspoň pro mě trošku náročnější, protože jsem byl zvolen předsedou. Zároveň jsme měli oslavy 115 let spolku, takže ten start byl celkem náročný.“

      Krojovaní horníci i v loňském roce úspěšně reprezentovali Stonavu na různých akcích a to jak kulturních tak i sportovních. Například v bowlingovém turnaji opětovně obhájili roli favorita. Plán akcí pro letošní rok je velmi pestrý.

      Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Zúčastníme se setkání hornických měst a obcí v Bílině. Uvidíme, jak to bude na Slovensku, protože i tam pravidelně jezdíme na jejich setkání hornických měst a obcí. Jinak ty naše akce co máme: Zahradní slavnost, Barborka.

      Na prosinec pak spolek ve spolupráci s obcí připravuje tradiční Stonavský skok přes kůži.

      ---

      Nohejbalový turnaj ovládl stonavskou sportovní halu

      Druhý ročník nohejbalového turnaje trojic přilákal do stonavské sportovní haly místní nadšence. V přátelské atmosféře a duchu fair play si užili příjemné sportovní dopoledne.

      Celkem šest tříčlenných týmů se zúčastnilo druhého ročníku nohejbalového turnaje, který pro občany Stonavy uspořádala obec ve spolupráci se Stonavou pro venkov.

      Martin Buchta, spoluorganizátor turnaje: „Jde o to, aby chlapi nebo i ti kluci mladí neseděli jenom někde v hospodách, ale aby taky něco předvedli z toho svého fotbalového umění a aby se trošku zapojili do dění obce, aby využili svůj volný čas a taky udělali něco pro zdraví.“

      anketa, účastníci turnaje: „Turnaj se mi velice líbí, jsem rád, že je tady uskutečněn a jsme všichni rádi za něj.“

      Úroveň přípravy jednotlivých týmů byla rozmanitá, o to pestřejší byly i samotné zápasy.

      anketa, účastníci turnaje: „Turnaj se mi líbí, už je to druhý ročník, takže chodíme pravidelně. Připravovali jsme se tak, že jsme se nepřipravovali vůbec.“ „Turnaj je super, pohodová atmosféra a příprava byl standardní. Hraju pravidelně jednou týdně, takže nic mimořádného.“ „Tak turnaj se mi líbí hodně, je to skvělá atmosféra a přípravu jsme měli individuální, každý sám, tak jsme si párkrát pokopali, ale nic víc, nic extra.“ „Turnaj perfektní, na to, že to je druhý ročník, my jsme tady byli už tedy loni a příprava byla, dali jsme si jeden trénink, trošku jsme si to oťukali a jdeme vyhrát.“

      Nad regulérností celého turnaje bděli profesionální rozhodčí, hrálo se podle oficiálních pravidel Českého nohejbalového svazu.

      Martin Buchtík, rozhodčí: „Základní pravidla, no překopnout síť, tady je to někdy problém s klukama. Tady je fit hřiště samozřejmě. Ano, hrajeme podle pravidel na tři dopady, na tři doteky, prostě klasika.“

      Během dne bylo odehráno patnáct napínavých utkání. Vítězství si nakonec vybojoval tým pizzerie Tamarín.

      anketa, účastník turnaje: „Soupeři byli dobrý a prostě něco jsme natrénovali a vyšlo to.“

      Pro šampiony turnaje byl připraven ještě jeden speciální úkol - výzva od rozhodčích, kteří se s nimi postavili na hřiště, aby dokázali, že míč ovládají stejně dobře jako píšťalku.

      Rostislav Potysz, rozhodčí: „S klukama se hrálo dobře, akorát byli slabší trošku.“

      anketa, účastník turnaje: „My jsme vyloženě hobbíci, ale když budeme trénovat a chodit celý rok hrávat do té haly, tak příští rok je můžeme klidně porazit, toho se vůbec nebojím.“

      Letošní 2. ročník Nohejbalového turnaje zároveň symbolicky uzavřel jednu kapitolu — šlo o poslední turnaj odehraný na stávajícím povrchu.

      Tomáš Wawrzyk, starosta Stonavy: „Povrch má 18 let, proto jsme připravili projekt, kdybychom měli udělat nový povrch s tím, že bude odpružen, bude šetrnější na klouby a bude to gumový univerzální povrch.“

      S kompletní obměnou povrchu se ve stonavské sportovní hale začne poslední týden v červnu a potrvá zhruba měsíc.

      ---

      W Stonawie skakali dla chorych dzieci

      Zajęcia w świetlicy polskiej szkoły wzbogaciły się ostatnio o nową formę aktywności ruchowej – skakanie przez specjalną skakankę w japońskim stylu.

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Takakatana pomaga nam lepiej opanować technikę skakania. Dzieci uczą się z portalu Svihej.cz, gdzie nagranych jest mnóstwo filmików, które pokazują, jak można opanować poszczególne triki.”

      Dzieci mają dziś za mało ruchu. Każda forma aktywizacji jest na wagę złota. Tak więc ta inicjatywa okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Nasza przygoda ze skakanką rozpoczęła się w zeszłym roku, kiedy zobaczyłam filmik na Instragramie - dwu chłopaków z Ostrawy promuje tę właśnie formę aktywności ruchowej.”

      Wprowadzenie skakanki do zajęć świetlicowych miało również wymiar charytatywny – każdy skok przekładał się na konkretne środki finansowe przeznaczone na leczenie chorych dzieci.

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Była to akcja ‘Lednová chalange 2025 ‘. Zbierano pieniążki na cel charytatywny, na leczenie pięciorga chorych dzieci z porażeniem mózgowym, z atrofią mięśni. Firmy, które weszły w ten projekt, przy pewnej ilości przeskoków wysyłały pieniążki na cel charytatywny. Nasza szkoła dopisała do tej listy wszystkich ‘jampowców’ niesamowitych trzydzieści cztery tysiące dwieście przeskoków.”

      Tegoroczna liczba skoków nie została jeszcze opublikowana. Rok temu było ich 137 milionów. Udało się zebrać cztery miliony koron – niemal o milion więcej niż rok temu.

      ankieta: Ema: „Ten plakat namalowałam dla naszej drużyny.” Basia: „Zaprojektowałam rysunek, a znajduje się na tym to, ileśmy przeskoczyli, ile był rekord za minutę, i w jakim to było roku.” Ema: I jest tu również nazwa naszej drużyny ‘100nawianie’.” Krzyś: „Nie umieliśmy skakać.” Piotruś: „I potemśmy się nauczyli.”

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Na dzień dzisiejszy skaczemy już wszyscy. Dwa najlepsze wyniki to było 125 i 115 przeskoków za minutę.”

      Wanda Grudzińska, nauczycielka PSP Stonawa: „Bardzo nam się podoba ten pomysł, dzieci są rozruszane, a czekają nas zawody, więc fajnie, już mają kondycję i o wiele lepiej nam się będzie biegało.”

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Stonavský expres
      23. dubna 2025, 16:14

      Žáci 8. třídy vyrazili do Skotska

      Žáci 8. třídy stonavské základní školy letos zažili poněkud netradiční velikonoční svátky. Místo pondělní pomlázky, vyrazili v neděli na několikadenní poznávací zájezd do Skotska.

      Kateřina Heimerová, učitelka ZŠ Stonava: „My dneska vyrážíme do Skotska s tím, že to budeme mít zpestřeno zastávkou v Amsterdamu, takže si jako bonus prohlédneme ještě Amsterdam. Budeme tam osm dní. Děti to budou mít pestřejší o to, že budou spát v rodinách, že si budou moci vyzkoušet angličtinu v praxi kromě toho, že uvidí plno krásných míst.“

      anketa, stonavští školáci: „Já se nejvíce těším na památky a uvidím novou krajinu.“ „Celkově se těším na všechno. Na celou cestu a zajímá mě ten pobyt v rodinách, jaký bude.“ „Těším se, jak pojedeme trajektem.“ „Já se nejvíce těším, jak budeme ubytováni v těch hostitelských rodinách a jaké to tam vlastně bude.“

      Reportáž z pobytu stonavských osmáků ve Skotsku vám přineseme po jejich návratu v některém z následujících vydání Stonavského expresu.

      ---

      Krojovaní horníci i zahrádkáři mají za sebou výroční schůzi

      Spolek krojovaných horníků i místní zahrádkáři zhodnotili uplynulý rok na svých výročních členských schůzích. Kromě bilancování schválili i plány na rok letošní.

      Klubovna stonavských zahrádkářů praskala ve švech. Čelenové místního zahrádkářského svazu se sešli na své pravidelné výroční schůzi. Loňský rok pro něj byl zlomový. Uskutečnily se volby a spolek má nové vedení.

      Milan Ciupa, předseda MO ČZS Stonava: „Loňský rok si myslím, že se nám povedl, byly nové volby, máme nové vedení, všechno to jsme si dali, tak jsme splnili a všichni byli se, by zdá, že spokojeni“

      Na výroční schůzi byl schválen plán akcí, které zahrádkáři pravidelně připravují nejen púro své členy, ale také pro širokou veřejnost.

      Martin Buchta, jednatel MO ČZS Stonava: „Většinou ty akce jsou stejné, to znamená, začínáme výroční schůzí, smažení vaječiny, potom máme zájezd, máme akci Hurá na prázdniny, kde bych chtěl pozvat hlavně mladé lidi, protože budeme dělat hamburgery a hranolky.“

      V září proběhne tradiční výstava, která se každoročně setkává s obrovským zájmem veřejnosti.

      Martin Buchta, jednatel MO ČZS Stonava: „Své výpěstky může dávat kdokoliv, budeme rádi za každý příspěvek.“

      Těšit se můžete i na tradiční stonavské bramboráky, které zahrádkáři budou smažit na podzim.

      Martin Buchta, jednatel MO ČZS Stonava: „Tam bych chtěl jenom upozornit, že už budeme dávat jenom dva u okýnka, nebudeme dávat sebou žádné bramboráky, protože nechceme, aby lidi tady hodinu čekali na nějaký bramborák.“

      Vyvrcholením letošních akcí stonavských zahrádkářů bude tradiční rozsvícení vánočního stromečku v jejich areálu na Stavech na začátku Adventu.

      Zhodnocení loňského roku a plán práce na rok letošní byly hlavními body také na schůzi Spolku krojovaných horníků při obci Stonava. I tento spolek má od loňska nové vedení.

      Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Loňský rok byl aspoň pro mě trošku náročnější, protože jsem byl zvolen předsedou. Zároveň jsme měli oslavy 115 let spolku, takže ten start byl celkem náročný.“

      Krojovaní horníci i v loňském roce úspěšně reprezentovali Stonavu na různých akcích a to jak kulturních tak i sportovních. Například v bowlingovém turnaji opětovně obhájili roli favorita. Plán akcí pro letošní rok je velmi pestrý.

      Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Zúčastníme se setkání hornických měst a obcí v Bílině. Uvidíme, jak to bude na Slovensku, protože i tam pravidelně jezdíme na jejich setkání hornických měst a obcí. Jinak ty naše akce co máme: Zahradní slavnost, Barborka.

      Na prosinec pak spolek ve spolupráci s obcí připravuje tradiční Stonavský skok přes kůži.

      ---

      Nohejbalový turnaj ovládl stonavskou sportovní halu

      Druhý ročník nohejbalového turnaje trojic přilákal do stonavské sportovní haly místní nadšence. V přátelské atmosféře a duchu fair play si užili příjemné sportovní dopoledne.

      Celkem šest tříčlenných týmů se zúčastnilo druhého ročníku nohejbalového turnaje, který pro občany Stonavy uspořádala obec ve spolupráci se Stonavou pro venkov.

      Martin Buchta, spoluorganizátor turnaje: „Jde o to, aby chlapi nebo i ti kluci mladí neseděli jenom někde v hospodách, ale aby taky něco předvedli z toho svého fotbalového umění a aby se trošku zapojili do dění obce, aby využili svůj volný čas a taky udělali něco pro zdraví.“

      anketa, účastníci turnaje: „Turnaj se mi velice líbí, jsem rád, že je tady uskutečněn a jsme všichni rádi za něj.“

      Úroveň přípravy jednotlivých týmů byla rozmanitá, o to pestřejší byly i samotné zápasy.

      anketa, účastníci turnaje: „Turnaj se mi líbí, už je to druhý ročník, takže chodíme pravidelně. Připravovali jsme se tak, že jsme se nepřipravovali vůbec.“ „Turnaj je super, pohodová atmosféra a příprava byl standardní. Hraju pravidelně jednou týdně, takže nic mimořádného.“ „Tak turnaj se mi líbí hodně, je to skvělá atmosféra a přípravu jsme měli individuální, každý sám, tak jsme si párkrát pokopali, ale nic víc, nic extra.“ „Turnaj perfektní, na to, že to je druhý ročník, my jsme tady byli už tedy loni a příprava byla, dali jsme si jeden trénink, trošku jsme si to oťukali a jdeme vyhrát.“

      Nad regulérností celého turnaje bděli profesionální rozhodčí, hrálo se podle oficiálních pravidel Českého nohejbalového svazu.

      Martin Buchtík, rozhodčí: „Základní pravidla, no překopnout síť, tady je to někdy problém s klukama. Tady je fit hřiště samozřejmě. Ano, hrajeme podle pravidel na tři dopady, na tři doteky, prostě klasika.“

      Během dne bylo odehráno patnáct napínavých utkání. Vítězství si nakonec vybojoval tým pizzerie Tamarín.

      anketa, účastník turnaje: „Soupeři byli dobrý a prostě něco jsme natrénovali a vyšlo to.“

      Pro šampiony turnaje byl připraven ještě jeden speciální úkol - výzva od rozhodčích, kteří se s nimi postavili na hřiště, aby dokázali, že míč ovládají stejně dobře jako píšťalku.

      Rostislav Potysz, rozhodčí: „S klukama se hrálo dobře, akorát byli slabší trošku.“

      anketa, účastník turnaje: „My jsme vyloženě hobbíci, ale když budeme trénovat a chodit celý rok hrávat do té haly, tak příští rok je můžeme klidně porazit, toho se vůbec nebojím.“

      Letošní 2. ročník Nohejbalového turnaje zároveň symbolicky uzavřel jednu kapitolu — šlo o poslední turnaj odehraný na stávajícím povrchu.

      Tomáš Wawrzyk, starosta Stonavy: „Povrch má 18 let, proto jsme připravili projekt, kdybychom měli udělat nový povrch s tím, že bude odpružen, bude šetrnější na klouby a bude to gumový univerzální povrch.“

      S kompletní obměnou povrchu se ve stonavské sportovní hale začne poslední týden v červnu a potrvá zhruba měsíc.

      ---

      W Stonawie skakali dla chorych dzieci

      Zajęcia w świetlicy polskiej szkoły wzbogaciły się ostatnio o nową formę aktywności ruchowej – skakanie przez specjalną skakankę w japońskim stylu.

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Takakatana pomaga nam lepiej opanować technikę skakania. Dzieci uczą się z portalu Svihej.cz, gdzie nagranych jest mnóstwo filmików, które pokazują, jak można opanować poszczególne triki.”

      Dzieci mają dziś za mało ruchu. Każda forma aktywizacji jest na wagę złota. Tak więc ta inicjatywa okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Nasza przygoda ze skakanką rozpoczęła się w zeszłym roku, kiedy zobaczyłam filmik na Instragramie - dwu chłopaków z Ostrawy promuje tę właśnie formę aktywności ruchowej.”

      Wprowadzenie skakanki do zajęć świetlicowych miało również wymiar charytatywny – każdy skok przekładał się na konkretne środki finansowe przeznaczone na leczenie chorych dzieci.

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Była to akcja ‘Lednová chalange 2025 ‘. Zbierano pieniążki na cel charytatywny, na leczenie pięciorga chorych dzieci z porażeniem mózgowym, z atrofią mięśni. Firmy, które weszły w ten projekt, przy pewnej ilości przeskoków wysyłały pieniążki na cel charytatywny. Nasza szkoła dopisała do tej listy wszystkich ‘jampowców’ niesamowitych trzydzieści cztery tysiące dwieście przeskoków.”

      Tegoroczna liczba skoków nie została jeszcze opublikowana. Rok temu było ich 137 milionów. Udało się zebrać cztery miliony koron – niemal o milion więcej niż rok temu.

      ankieta: Ema: „Ten plakat namalowałam dla naszej drużyny.” Basia: „Zaprojektowałam rysunek, a znajduje się na tym to, ileśmy przeskoczyli, ile był rekord za minutę, i w jakim to było roku.” Ema: I jest tu również nazwa naszej drużyny ‘100nawianie’.” Krzyś: „Nie umieliśmy skakać.” Piotruś: „I potemśmy się nauczyli.”

      Halka Kwolek, świetliczanka PSP Stonawa: „Na dzień dzisiejszy skaczemy już wszyscy. Dwa najlepsze wyniki to było 125 i 115 przeskoków za minutę.”

      Wanda Grudzińska, nauczycielka PSP Stonawa: „Bardzo nam się podoba ten pomysł, dzieci są rozruszane, a czekają nas zawody, więc fajnie, już mają kondycję i o wiele lepiej nam się będzie biegało.”

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-23-04-2025-16-14