Studuj u nás
- Příměstský tábor na SŠ technické v Opavě
- Kemp Propoj se s Leonardem v Kunčicích p. O.
- Rekreační pobyt DD Frýdek-Místek v Beskydech
Dobrý den, jsme na začátku školního magazínu televize Polar Studuj u nás. Začneme příměstským táborem na střední škole technické v Opavě, navštívíme kemp s názvem Propoj se s Leonardem a nakonec navštívíme na letní rekreaci děti z dětského domova Frýdek-Místek.
Příměstský tábor na SŠ technické v Opavě
Střední škola technická v Opavě byla jedna ze středních škol v našem regionu, které se rozhodly prodloužit některým třídám školní rok až do července.
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „Já myslím, že to dopadlo dobře, že ta příprava se povedla. Jak kluci, kteří dělali závěrečné zkoušky, tak i maturanti byli úspěšní. Obzvláště ti, kteří dělali závěrečné zkoušky pro výuční list, byli stoprocentní. U maturitních zkoušek se praktická část úplně nepovedla, tak kluci budou mít přípravu delší.“
Škola žila i v dalším průběhu prázdnin, protože se na Kolofíkově náměstí konal příměstský tábor s technickým zaměřením.
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „My jsme si v loňském roce vyzkoušeli jednodenní příměstský tábor ve spolupráci se střediskem volného času a byl o to velký zájem. Zkusili jsme tedy udělat týdenní příměstský tábor, aby si toho vyzkoušeli více, získali větší prostor, větší povědomí o škole. Přihlásil se dostatečný počet dětí. Bylo to fajn, pro nás povzbuzení a uvidíme, jak se to celé vyvine.“
Co byste jim chtěli předat za ten týden, co tady budou?
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „Měli by si vyzkoušet něco dělat rukama, něco tvořit, vyrábět. Že je to zajímavá práce, není nic proti zkušenostem, zvyklostem, někde se ušpinit. Není to jen o výtvarné výchově, ale i o těch pracovních činnostech. Možná je to namotivuje, k tomu, aby byli přístupnější k pracovním činnostem v rámci základních škol při výuce, nebo budou naši budoucí absolventi.“
To byste určitě přivítali. Jsou to aktivity, které podpoří zájem o vaší školu?
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „Já myslím, že ano a minimálně je to taková příležitost ovlivnit rodiče, protože ty děti nadchnout pro nové věci není až tak složité. Pokud to děláte s nějakou profesní znalostí. Ale když rodiče uvidí, že ti kluci a děvčata tady přišli a zajímalo je to, byli nadšení a vyrobili si tohle, támhle, budou o tom doma mluvit. Možná o tom rodiče budou přemýšlet jinak, proč tlačit dítě tam, kam by nechtělo, že by mohlo být zajímavé učit se nějakému řemeslu.“
Během příměstského tábora byla v permanenci například virtuální učebna.
Lukáš Gřondil, učitel SŠ technické Opava: „Jedno pracoviště je klasické 3D kino s brýlemi pro 3D vidění. Tady můžeme vidět klasické herní pracoviště, dnes už známé, pro děti s HTC Vive brýlemi. „
Jak jste se to snažili připravit tak, aby to bylo pro děti zajímavé?
Lukáš Gřondil, učitel SŠ technické Opava: „Předpokládáme, že herní prostředí je jim dnes docela blízké, takže všechno formou hry.“
Jaká je účast, jak jste spokojeni?
Lukáš Gřondil, učitel SŠ technické Opava: „Jsme spokojeni, účast je příjemná, máme na každém pracovišti 4-5 dětí myslím si, že si to užívají.“
Děti základních škol, pro které byl příměstský tábor určen, byly velmi spokojené.
Anketa „Já mám rád techniku, jakože se mi líbí technika.“
Co tě baví nejvíce?
„Asi tady ta virtuální realita“
Jak to funguje?
„Brýle jsou propojené s počítačem, kde se to promítá. Vy si připadáte jako v realitě.“
Budeš tady chtít studovat?
„Asi ano.“
„Mamka po mně chtěla, ať si vyberu nějaký tábor, tak jsem si vybral tento. Zajímalo mě, jak se třeba vyrábí tyto kostky a tak podobně.“
Co provádíte zrovna teď?
„Teď frézuju kostku, ale ostatní si vyrábí třeba svoji vlastní hrací kostku. Tu svou už mám taky hotovou.“
Jak těžké je ovládat tu frézku?
„Nijak těžké to není, jenom je třeba chvíli u toho postát a naučit se to.“
„Není to těžké, právě jednoduché. Je to jen hliník.“
Tento ročník technického příměstského tábora vznikl ve spolupráci se střediskem volného času Opava.
Eva Vondálová, pedagog SVČ Opava: „U nás ve středisku asi třicet táborů, příměstských i pobytových, různého charakteru a zaměření. Pořád hledáme něco nového, čím bychom se odlišili od ostatních organizací, tak nás napadlo, díky dobrým vztahům tady se SŠ technickou, uspořádat technický tábor, protože všichni kluci si rádi hrají, ne?“
Takže jste je nemuseli přemlouvat, ať nejedou někam na hory, ale jdou na střední školu.
Eva Vondálová, pedagog SVČ Opava: „Ne, o tábor je velký zájem, dokonce je spousta dětí, které se nedostaly, ale bohužel tím, abychom jim zajistili dobré podmínky, aby tu nebyl velký nátlak, aby si všichni mohli vyzkoušet všechny stroje a vše si osahat, tak jsme ten počet měli omezený.“
Předpokládám, že celý program není jen tady ve škole, takže určitě to něčím doplňujete.
Eva Vondálová, pedagog SVČ Opava: „Nemůžou chybět táborové hry, bez toho to nejde, takže táborové hry a bodování samozřejmě bude.“
Týdenní příměstský tábor s technickým zaměřením se po všech stránkách vydařil, což je pádný důvod, proč v těchto aktivitách pokračovat o v dalších letech.
Kemp Propoj se s Leonardem v Kunčicích p. O.
Průmyslová škola, obchodní akademie a jazyková škola vy Frýdku-Místku pořádala pro děti základních škol ze svého okolí zajímavý kemp s názvem Propoj se s Leonardem. Jak už asi tušíte, hlavní postavou byl Leonardo da Vinci a dějištěm H rezort v Kunčicích pod Ondřejníkem.
Tento zábavný kemp je součástí projektu studentský start up pro 21. Století.
Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ F-M: „My jsme moc rádi, že si jako střední škola MS kraje můžeme realizovat kemp pro žáky základních škol. Není to pro nás nic nového, protože před časem jsme takové kempy pořádali už třikrát, ale letos jsme to mohli obnovit díky projektu studentský start up pro 21. Století, to je jedna z aktivit. Je tady třicet dětí ze základních škol FM, také třináct našich studentů, kteří jsou do toho programu zakomponovaní. Pro ně je tady připravený i speciální program, protože jsme na škole rozjeli program Leader in me pro středoškoláky, takže naši studenti se budou vzdělávat v tomto programu. Děti budou řešit spoustu záhad na téma geniality Leonarda da Vinciho. Z oblasti mechaniky, z oblasti přírodních věd, máme pro ně nachystaný i umělecký workshop, bude to moc fajn.“
Co je cílem toho kempu?
Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ F-M: „Cílem je samozřejmě užít si s těma dětma, protože oni skutečně dovedou nás dospělé nabíjet energií, ale jak říkám, je v tom samozřejmě i kus propagace toho, co škola dokáže zorganizovat pro děti ze základních škol. Propagujeme se taky tímto způsobem, ale linie jde směrem k podpoře k technickým oborům přírodovědnému vzdělávání, vůbec ke všem oborům, které jsou na naší škole. Celý kemp je všeobecně tvořivý.“
Program pro školáky základních škol organizují studenti z Frýdku-Místku
Anketa
„My jsme byli pozvaní hlavně kvůli start upu, protože škola rozjíždí novou start upovou firmu, chceme se s týmem hlavně poznat.“
„Dělám strojařinu a stejný důvod jako tady spolužák, start up a poznání si s učiteli a dětmi.“
Do příprav se zapojili opravdu všichni.
„My jsme se snažili využít všeho, co máme, to znamená nějaké zkušenosti z minulých let a využít také všechno nové, co máme ve škole a spojit nějak ty dnešní technologie s tím světem toho tajemna a tak různě. Vybrali jsme si Leonardovy vynálezy a snažili jsme se upoutat nejdříve krátkým filmem, který jsme natočili. Jako aktéři tam jsou učitelé a studenti naší školy. Pak nás napadlo, že bychom do toho mohli zapojit nejen žáky základních škol, ale taky naše studenty, kteří by nám pomohli s tou organizací a zároveň si vyzkoušeli takzvaných sedm návyků, které pan ředitel chce implementovat do celého vzdělávacího procesu. Přišlo nám to jako skvělý nápad a od toho jsme se odráželi a vymýšleli další a další věci. Vymysleli jsme spoustu aktivit, které jsou spojené s Leonardovými vynálezy. Nejdříve jsme prostudovali internet a našli jsme tam všechny věci, čím se zabýval, pak jsme našli stavebnice a nabalovali další aktivity, které by byly spojené i s pohybem a odvedly by všechny studenty od těch počítačů. Já si myslím, že si toho užili až moc. Teď se snažíme být v přírodě, myslím, že se nám to daří, a nálada je tady skvělá, vidíme, že do mobilu nikdo nekouká, takže jsme spokojeni.“
Tajemný kemp absolvuje třicet žáků ze základních škol Frýdecko-Místecko.
Anketa
„Já jsem ze školy 6. ZŠ z FM a přihlásil jsem se proto, abych se mohl podívat na tuto školu, protože přemýšlím o střední škole.“
Co zatím dosavadní program, jak tě baví?
„Baví mě hodně.“
Cílem kempu je získat energii pro nový školní rok a také propagace technického školství v našem kraji.
Rekreační pobyt DD Frýdek-Místek v Beskydech
Děti z dětského domova ve Frýdku-Místku jezdí posledních letech pravidelně na letní rekreace do penzionu Luka ve Velkých Karlovicích, a jak uvidíte, velmi dobře se tam zabavili i o těchto prázdninách.
Jako v každém dětském domově v našem kraji, i ve Frýdku-Místku pečlivě plánovali prázdninový program pro své děti. Letos to bylo o to důležitější, že se děti v době covidové, nikam moc nedostaly.
Marie Tomková, vedoucí vychovatelka DD Frýdek-Místek: „Děti se na prázdniny těšily, myslím, že jsme bohatě připravili program. Měli tábory, pionýr 1, pionýr 2, po hedvábné stezce, šachový tábor. Teď je dvanáct dětí na tanečním táboře. Dvě skupiny dětí byly na cyklo pobytu, na chatě. A teď všechny děti, které jsou v domově jsme vzali tady, na letní výjezd.“
Jezdí děti na dovolenou i se svými rodiči, nebo jsou to spíše výjimky?
Marie Tomková, vedoucí vychovatelka DD Frýdek-Místek: „Jsou to spíše výjimky, hodně dětí se přes prázdniny nedostane vůbec domů.“
Připravit zajímavý program pro děti z dětského domova je o to těžší, že jejich věkový rozptyl je opravdu velký.
Lukáš Krejčí, vychovatel DD Frýdek-Místek: „Využíváme hlavně tady tohoto prostoru, máme tady hřiště, v blízkosti máme i vodu na koupání a snažíme se to všechno podle počasí skloubit. Využíváme pískoviště pro ty menší děti, pro větší děti fotbálek, volejbal, ringo, nebo na menším hřišti košíky, máme turnaje, chystáme se na střelnici. Taky hledání pokladu, kde zase zapojíme ty starší, aby hlídali ty mladší.“
Na to jsem se chtěl zeptat, jak funguje ta spolupráce mezi těmi staršími a mladšími a jak děláte ten program tak, aby to bavilo opravdu všechny.
Lukáš Krejčí, vychovatel DD Frýdek-Místek: „Snažíme se ty starší motivovat tím, že jsou spolu ve skupinkách, ty děti se znají, není to až takový problém.“
A jaký by to byl prázdninový pobyt, kdyby na něm chybělo hledání pokladu?
Lukáš Krejčí, vychovatel DD Frýdek-Místek: „Hledání pokladu bude odpoledne jedna velká hra, kde budou nějaké stanoviště, plnění úkolů a vše to vyvrcholí hledáním pokladu podle mapy, kterou si jednotlivé části na stanovištích získají a můžou podle toho hledat.“
Děti z dětského domova jsou vděčné, že mohou také někam odjet na prázdniny.
Anketa
„Já jsem se tady těšila, protože jsem tady chvilku, na výjezdu poprvé. Jsem ráda, že tu mám spoustu kamarádů a můžu si tady s nimi hrát.“
„Kopeme si s kamarády.“
S kým jsi na pokoji?
„S mojí sestrou.“
Letním pobytem ale celoroční zábavný program pro děti zdaleka nekončí.
Marie Tomková, vedoucí vychovatelka DD Frýdek-Místek: „Určitě to bude na podzim, tam máme spíš s různými organizacemi nějaká taneční vystoupení, pro rodiny s dětmi, setkání s hendikepovanými dětmi. V zimě zase plánujeme v Karlově pod Pradědem zimní výjezd, že budeme lyžovat.“
Pořad Studuj u nás je u konce, věřím, že se vám líbil a nenecháte si ho ujít ani příště. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, jsme na začátku školního magazínu televize Polar Studuj u nás. Začneme příměstským táborem na střední škole technické v Opavě, navštívíme kemp s názvem Propoj se s Leonardem a nakonec navštívíme na letní rekreaci děti z dětského domova Frýdek-Místek.
Příměstský tábor na SŠ technické v Opavě
Střední škola technická v Opavě byla jedna ze středních škol v našem regionu, které se rozhodly prodloužit některým třídám školní rok až do července.
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „Já myslím, že to dopadlo dobře, že ta příprava se povedla. Jak kluci, kteří dělali závěrečné zkoušky, tak i maturanti byli úspěšní. Obzvláště ti, kteří dělali závěrečné zkoušky pro výuční list, byli stoprocentní. U maturitních zkoušek se praktická část úplně nepovedla, tak kluci budou mít přípravu delší.“
Škola žila i v dalším průběhu prázdnin, protože se na Kolofíkově náměstí konal příměstský tábor s technickým zaměřením.
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „My jsme si v loňském roce vyzkoušeli jednodenní příměstský tábor ve spolupráci se střediskem volného času a byl o to velký zájem. Zkusili jsme tedy udělat týdenní příměstský tábor, aby si toho vyzkoušeli více, získali větší prostor, větší povědomí o škole. Přihlásil se dostatečný počet dětí. Bylo to fajn, pro nás povzbuzení a uvidíme, jak se to celé vyvine.“
Co byste jim chtěli předat za ten týden, co tady budou?
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „Měli by si vyzkoušet něco dělat rukama, něco tvořit, vyrábět. Že je to zajímavá práce, není nic proti zkušenostem, zvyklostem, někde se ušpinit. Není to jen o výtvarné výchově, ale i o těch pracovních činnostech. Možná je to namotivuje, k tomu, aby byli přístupnější k pracovním činnostem v rámci základních škol při výuce, nebo budou naši budoucí absolventi.“
To byste určitě přivítali. Jsou to aktivity, které podpoří zájem o vaší školu?
Josef Vondál, ředitel SŠ Opava: „Já myslím, že ano a minimálně je to taková příležitost ovlivnit rodiče, protože ty děti nadchnout pro nové věci není až tak složité. Pokud to děláte s nějakou profesní znalostí. Ale když rodiče uvidí, že ti kluci a děvčata tady přišli a zajímalo je to, byli nadšení a vyrobili si tohle, támhle, budou o tom doma mluvit. Možná o tom rodiče budou přemýšlet jinak, proč tlačit dítě tam, kam by nechtělo, že by mohlo být zajímavé učit se nějakému řemeslu.“
Během příměstského tábora byla v permanenci například virtuální učebna.
Lukáš Gřondil, učitel SŠ technické Opava: „Jedno pracoviště je klasické 3D kino s brýlemi pro 3D vidění. Tady můžeme vidět klasické herní pracoviště, dnes už známé, pro děti s HTC Vive brýlemi. „
Jak jste se to snažili připravit tak, aby to bylo pro děti zajímavé?
Lukáš Gřondil, učitel SŠ technické Opava: „Předpokládáme, že herní prostředí je jim dnes docela blízké, takže všechno formou hry.“
Jaká je účast, jak jste spokojeni?
Lukáš Gřondil, učitel SŠ technické Opava: „Jsme spokojeni, účast je příjemná, máme na každém pracovišti 4-5 dětí myslím si, že si to užívají.“
Děti základních škol, pro které byl příměstský tábor určen, byly velmi spokojené.
Anketa „Já mám rád techniku, jakože se mi líbí technika.“
Co tě baví nejvíce?
„Asi tady ta virtuální realita“
Jak to funguje?
„Brýle jsou propojené s počítačem, kde se to promítá. Vy si připadáte jako v realitě.“
Budeš tady chtít studovat?
„Asi ano.“
„Mamka po mně chtěla, ať si vyberu nějaký tábor, tak jsem si vybral tento. Zajímalo mě, jak se třeba vyrábí tyto kostky a tak podobně.“
Co provádíte zrovna teď?
„Teď frézuju kostku, ale ostatní si vyrábí třeba svoji vlastní hrací kostku. Tu svou už mám taky hotovou.“
Jak těžké je ovládat tu frézku?
„Nijak těžké to není, jenom je třeba chvíli u toho postát a naučit se to.“
„Není to těžké, právě jednoduché. Je to jen hliník.“
Tento ročník technického příměstského tábora vznikl ve spolupráci se střediskem volného času Opava.
Eva Vondálová, pedagog SVČ Opava: „U nás ve středisku asi třicet táborů, příměstských i pobytových, různého charakteru a zaměření. Pořád hledáme něco nového, čím bychom se odlišili od ostatních organizací, tak nás napadlo, díky dobrým vztahům tady se SŠ technickou, uspořádat technický tábor, protože všichni kluci si rádi hrají, ne?“
Takže jste je nemuseli přemlouvat, ať nejedou někam na hory, ale jdou na střední školu.
Eva Vondálová, pedagog SVČ Opava: „Ne, o tábor je velký zájem, dokonce je spousta dětí, které se nedostaly, ale bohužel tím, abychom jim zajistili dobré podmínky, aby tu nebyl velký nátlak, aby si všichni mohli vyzkoušet všechny stroje a vše si osahat, tak jsme ten počet měli omezený.“
Předpokládám, že celý program není jen tady ve škole, takže určitě to něčím doplňujete.
Eva Vondálová, pedagog SVČ Opava: „Nemůžou chybět táborové hry, bez toho to nejde, takže táborové hry a bodování samozřejmě bude.“
Týdenní příměstský tábor s technickým zaměřením se po všech stránkách vydařil, což je pádný důvod, proč v těchto aktivitách pokračovat o v dalších letech.
Kemp Propoj se s Leonardem v Kunčicích p. O.
Průmyslová škola, obchodní akademie a jazyková škola vy Frýdku-Místku pořádala pro děti základních škol ze svého okolí zajímavý kemp s názvem Propoj se s Leonardem. Jak už asi tušíte, hlavní postavou byl Leonardo da Vinci a dějištěm H rezort v Kunčicích pod Ondřejníkem.
Tento zábavný kemp je součástí projektu studentský start up pro 21. Století.
Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ F-M: „My jsme moc rádi, že si jako střední škola MS kraje můžeme realizovat kemp pro žáky základních škol. Není to pro nás nic nového, protože před časem jsme takové kempy pořádali už třikrát, ale letos jsme to mohli obnovit díky projektu studentský start up pro 21. Století, to je jedna z aktivit. Je tady třicet dětí ze základních škol FM, také třináct našich studentů, kteří jsou do toho programu zakomponovaní. Pro ně je tady připravený i speciální program, protože jsme na škole rozjeli program Leader in me pro středoškoláky, takže naši studenti se budou vzdělávat v tomto programu. Děti budou řešit spoustu záhad na téma geniality Leonarda da Vinciho. Z oblasti mechaniky, z oblasti přírodních věd, máme pro ně nachystaný i umělecký workshop, bude to moc fajn.“
Co je cílem toho kempu?
Martin Tobiáš, ředitel SPŠ, OA a JŠ F-M: „Cílem je samozřejmě užít si s těma dětma, protože oni skutečně dovedou nás dospělé nabíjet energií, ale jak říkám, je v tom samozřejmě i kus propagace toho, co škola dokáže zorganizovat pro děti ze základních škol. Propagujeme se taky tímto způsobem, ale linie jde směrem k podpoře k technickým oborům přírodovědnému vzdělávání, vůbec ke všem oborům, které jsou na naší škole. Celý kemp je všeobecně tvořivý.“
Program pro školáky základních škol organizují studenti z Frýdku-Místku
Anketa
„My jsme byli pozvaní hlavně kvůli start upu, protože škola rozjíždí novou start upovou firmu, chceme se s týmem hlavně poznat.“
„Dělám strojařinu a stejný důvod jako tady spolužák, start up a poznání si s učiteli a dětmi.“
Do příprav se zapojili opravdu všichni.
„My jsme se snažili využít všeho, co máme, to znamená nějaké zkušenosti z minulých let a využít také všechno nové, co máme ve škole a spojit nějak ty dnešní technologie s tím světem toho tajemna a tak různě. Vybrali jsme si Leonardovy vynálezy a snažili jsme se upoutat nejdříve krátkým filmem, který jsme natočili. Jako aktéři tam jsou učitelé a studenti naší školy. Pak nás napadlo, že bychom do toho mohli zapojit nejen žáky základních škol, ale taky naše studenty, kteří by nám pomohli s tou organizací a zároveň si vyzkoušeli takzvaných sedm návyků, které pan ředitel chce implementovat do celého vzdělávacího procesu. Přišlo nám to jako skvělý nápad a od toho jsme se odráželi a vymýšleli další a další věci. Vymysleli jsme spoustu aktivit, které jsou spojené s Leonardovými vynálezy. Nejdříve jsme prostudovali internet a našli jsme tam všechny věci, čím se zabýval, pak jsme našli stavebnice a nabalovali další aktivity, které by byly spojené i s pohybem a odvedly by všechny studenty od těch počítačů. Já si myslím, že si toho užili až moc. Teď se snažíme být v přírodě, myslím, že se nám to daří, a nálada je tady skvělá, vidíme, že do mobilu nikdo nekouká, takže jsme spokojeni.“
Tajemný kemp absolvuje třicet žáků ze základních škol Frýdecko-Místecko.
Anketa
„Já jsem ze školy 6. ZŠ z FM a přihlásil jsem se proto, abych se mohl podívat na tuto školu, protože přemýšlím o střední škole.“
Co zatím dosavadní program, jak tě baví?
„Baví mě hodně.“
Cílem kempu je získat energii pro nový školní rok a také propagace technického školství v našem kraji.
Rekreační pobyt DD Frýdek-Místek v Beskydech
Děti z dětského domova ve Frýdku-Místku jezdí posledních letech pravidelně na letní rekreace do penzionu Luka ve Velkých Karlovicích, a jak uvidíte, velmi dobře se tam zabavili i o těchto prázdninách.
Jako v každém dětském domově v našem kraji, i ve Frýdku-Místku pečlivě plánovali prázdninový program pro své děti. Letos to bylo o to důležitější, že se děti v době covidové, nikam moc nedostaly.
Marie Tomková, vedoucí vychovatelka DD Frýdek-Místek: „Děti se na prázdniny těšily, myslím, že jsme bohatě připravili program. Měli tábory, pionýr 1, pionýr 2, po hedvábné stezce, šachový tábor. Teď je dvanáct dětí na tanečním táboře. Dvě skupiny dětí byly na cyklo pobytu, na chatě. A teď všechny děti, které jsou v domově jsme vzali tady, na letní výjezd.“
Jezdí děti na dovolenou i se svými rodiči, nebo jsou to spíše výjimky?
Marie Tomková, vedoucí vychovatelka DD Frýdek-Místek: „Jsou to spíše výjimky, hodně dětí se přes prázdniny nedostane vůbec domů.“
Připravit zajímavý program pro děti z dětského domova je o to těžší, že jejich věkový rozptyl je opravdu velký.
Lukáš Krejčí, vychovatel DD Frýdek-Místek: „Využíváme hlavně tady tohoto prostoru, máme tady hřiště, v blízkosti máme i vodu na koupání a snažíme se to všechno podle počasí skloubit. Využíváme pískoviště pro ty menší děti, pro větší děti fotbálek, volejbal, ringo, nebo na menším hřišti košíky, máme turnaje, chystáme se na střelnici. Taky hledání pokladu, kde zase zapojíme ty starší, aby hlídali ty mladší.“
Na to jsem se chtěl zeptat, jak funguje ta spolupráce mezi těmi staršími a mladšími a jak děláte ten program tak, aby to bavilo opravdu všechny.
Lukáš Krejčí, vychovatel DD Frýdek-Místek: „Snažíme se ty starší motivovat tím, že jsou spolu ve skupinkách, ty děti se znají, není to až takový problém.“
A jaký by to byl prázdninový pobyt, kdyby na něm chybělo hledání pokladu?
Lukáš Krejčí, vychovatel DD Frýdek-Místek: „Hledání pokladu bude odpoledne jedna velká hra, kde budou nějaké stanoviště, plnění úkolů a vše to vyvrcholí hledáním pokladu podle mapy, kterou si jednotlivé části na stanovištích získají a můžou podle toho hledat.“
Děti z dětského domova jsou vděčné, že mohou také někam odjet na prázdniny.
Anketa
„Já jsem se tady těšila, protože jsem tady chvilku, na výjezdu poprvé. Jsem ráda, že tu mám spoustu kamarádů a můžu si tady s nimi hrát.“
„Kopeme si s kamarády.“
S kým jsi na pokoji?
„S mojí sestrou.“
Letním pobytem ale celoroční zábavný program pro děti zdaleka nekončí.
Marie Tomková, vedoucí vychovatelka DD Frýdek-Místek: „Určitě to bude na podzim, tam máme spíš s různými organizacemi nějaká taneční vystoupení, pro rodiny s dětmi, setkání s hendikepovanými dětmi. V zimě zase plánujeme v Karlově pod Pradědem zimní výjezd, že budeme lyžovat.“
Pořad Studuj u nás je u konce, věřím, že se vám líbil a nenecháte si ho ujít ani příště. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.