

Dobrý den, i v tomto týdnu si pro vás TV Polar připravila premiéru školního magazínu Studuj u nás. Představíme si Gymnázium Cihelní ve Frýdku-Místku, podíváme se na zajímavou akci na SZŠ tamtéž a nakonec budeme soutěžit o Čokoládovou vařečku v Ostravě.
Den otevřených dveří na Gymnáziu Cihelní ve Frýdku-Místku
Gymnázium Cihelní ve Frýdku-Místku nabízí čtyřleté a osmileté všeobecné vzdělávání. O studenty nouzi nemá, přesto pravidelně pořádá Den otevřených dveří.
Pavel Carbol, ředitel Gymnázia Cihelní: „Je vhodné ukázat školu rodičům dětí, které se k nám hlásí, i absolventům a veřejnosti, aby všichni viděli, jakým směrem se škola ubírá a jak se posouvá kupředu.“
O Den otevřených dveří byl velký zájem, gymnázium otevřelo všechny své učebny.
Martina Janecká, organizátorka Dne otevřených dveří: „Připravili jsme si spoustu zajímavostí – laboratoře biologie a chemie, knihovnu, hrajeme anglické a francouzské divadlo, představujeme robotiku a 3D tisk, žákovskou kapelu, výtvarný kroužek a mnoho dalších věcí.“
Stávající studenti by své gymnázium doporučili.
anketa: žáci Gymnázia Cihelní
„Je tady přátelská atmosféra.“
„Máme velký výběr jazyků.“
„Je hodně možností, kam můžeme po gymnáziu jít.“
Konkurz na absolvování praxe v Německu na SZŠ Frýdek-Místek
SZŠ ve Frýdku-Místku vybírala ze svých žáků ty nejlepší pro zahraniční praxi. Výběr probíhal formou konkurzu na absolvování praxe konkrétně v Německu. Více v reportáži.
SZŠ ve Frýdku-Místku v rámci projektu Erasmus+ často a ráda posílá své žáky na praxi do Německa.
Jiří Gajda, ředitel SZŠ Frýdek-Místek: „Naše spolupráce s německou stranou je už delší než deset let, ty praxe jsou oboustranné: naši žáci jezdí do Německa a ti němečtí zase k nám. Naše studenty vybíráme formou konkurzu, abych tam poslali ty nejlepší a nejvhodnější.“
Kritéria pro výběr žáků jsou předem daná.
Soňa Gojová, učitelka SZŠ Frýdek-Místek: „Rozhodující jsou jazykové znalosti a odborné vědomosti. Nemalou roli hraje názor třídního učitele. Důležitá je i docházka daného žáka.“
Z praxe v německých zařízeních si žáci vozí cenné zkušenosti.
anketa: žáci SZŠ Frýdek-Místek
„Naučila jsem se nové metody, jak se starat o děti.“
„Já jsem byl v domově seniorů, ale užili jsme si i výlety.“
„Starala jsem se o děti ve školce, hrála jsem si s nimi, chodila ven.“
Soutěž Čokoládová vařečka na SŠSS v Ostravě
20 pokrmů z vepřové panenky přistálo na talíři porotě již 25. ročníku soutěže O čokoládovou vařečku. Připravili je žáci 7. - 9. tříd základních škol z Ostravy a organizace se jako každým rokem ujala Střední škola společného stravování.
Panenka na nebi, s batátovým pyré, na hříbkách nebo třeba v parmazánové krustě. Žáci z ostravských základních škol připravili celou řadu pokrmů v rámci soutěže O čokoládovou vařečku. Ve všech se ale muselo objevit hlavní téma letošního ročníku – vepřová panenka.
Šimon Petr Podveský, soutěžící ze ZŠ Mitušova: „Připravil jsem si vepřovou panenku na víně s bramborami. Určitě nějaké problémy byly, hlavně teda s omáčkou, která se mi nevydařila úplně, jak jsem chtěl, ale myslím si, že panenka byla v pohodě a brambory taky.“
Adéla Foldynová, soutěžící ze ZŠ Ostrava-Výškovice: „Dneska jsem si pro porotu připravila panenku se salátem. Celý recept jsem sestavila sama. Vymýšlela jsem ho v 10 večer.“
Simona Zoubková, soutěžící ze ZŠ Ivana Sekaniny: „Já jsem připravila panenku v parmazánové krustě s teplým květákovým salátem. Líbilo se mi to a bavilo mě to vařit. Dneska mi to navíc perfektně všechno vyšlo, takže jsem šťastná.“
Hana Schwarzová, mluvčí Střední školy společného stravování: „Přijelo 11 škol z Ostravy. Vybrali jsme 20 mladých kuchařek a kuchařů ze sedmých až devátých tříd a převažují žáci z devátých. Přišli k nám představit zažité recepty nebo experimenty. Šli do toho boje a vybrali si ze surovinového koše perfektní přílohy. Vidíme tu třeba batátové pyré, květákový salát a samozřejmě tomu tady vládne vepřová panenka.“
Mladí kuchaři představují svůj kulinářský talent v rámci pódiového vystoupení. Na přípravu 4 porcí jednoho pokrmu mají omezený čas. Po uplynutí pět-a-dvaceti minutové časomíry soutěžící odnesou jednu ze čtyř hotových porcí na výstavku na protější straně místnosti.
Michal Adam, porotce soutěže: „Dneska budeme hodnotit samozřejmě nejlépe využitou hlavní surovinu, což je ta panenka, pak nápaditost pokrmů a hlavně jejich chuť. Ta je nejdůležitější a vzhled až v druhé řadě.“ – „A co je na panence složitého, na co si musí dát děti pozor?“ – „Tím, že je to maso, které má nízký obsah tuku, tak se velmi rychle vysuší, takže musí zůstat šťavnatá a vláčná. To je asi nejdůležitější.“
Jedním z dílčích cílů soutěže je i nalákat nové zájemce o studium na hostující škole, která své studenty zapojuje do její organizace.
Hana Schwarzová, mluvčí Střední školy společného stravování: „Vlastně soutěží ukazujeme um naší školy a ukazují se tu všichni žáci naší školy. Ať už obor cukrář, kdy připravují pro soutěžící finále v podobě dortu, služby cestovního ruchu zase zaujaly roli hostesky a obor kuchař, to jsou asistenti soutěžících, takže ti i přihlížející se mohou seznámit s jednotlivými obory naší školy.“
Vítězkou letošního, již pět-a-dvacátého ročníku soutěže se stala Marie Kováčiková ze ZŠ Nádražní v Ostravě. Porotu zaujala svou vepřovou panenkou s dýňovým pyré, vinnou brusinkovou omáčkou a klíčky ze zeleného hrachu.
Redakčně upraveno / zkráceno.