Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • KLIMKOVICE ZAHAJUJÍ REKONSTRUKCI DOMOVA PRO SENIORY ZA 23 MILIONŮ KORUN
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • FALEŠNÍ BANKÉŘI VYLÁKALI Z LIDÍ NA OSTRAVSKU 15 MILIONŮ, POLICIE ŘEŠÍ 40 PŘÍPADŮ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • STÁT STÁLE ŘEŠÍ, ZDA BUDE KVŮLI STAVBĚ PŘEHRADY NOVÉ HEŘMINOVY VYVLASTŇOVAT
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • FESTIVAL OSTRAVSKÉ DNY CHYSTÁ SVĚTOVÉ PREMIÉRY I KONCERT NA ČERPACÍ STANICI
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Dobrý den, jsme rádi, že jste si našli čas na další díl školního magazínu TV Polar Studuj u nás. Začneme Dnem otevřených dveří na SŠ elektrotechnické v Ostravě, navštívíme přírodovědnou soutěž v Opavě a nakonec ochutnáme dorty ve Frýdku-Místku.

      O absolventy elektrotechnických škol je velký zájem

      V následujících letech dojde k masivnímu rozvoji energetiky a rozvodné soustavy, proto jsou elektrotechnické školy v současnosti velmi žádané.

      Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Proto připravujeme ještě některé další akce. To znamená, v našem případě to bude ve spolupráci s firmami a s Moravskoslezským krajem. Rozšíříme výuku na sítích nízkého napětí a připravujeme jeden velký projekt. Rádi bychom postavili tady v zahradě školy velký polygon asi za 37 milionů korun, který by měl sloužit k demonstraci a rozvoji těch cílových vědomostí žáků při konstrukci a práci na vysokém napětí.“

      Nejen tyto projekty, ale také školu se proto snažili učitelé ve spolupráci se svými žáky prezentovat při Dni otevřených dveří co nejlépe.

      Petr Vavřiňák, zástupce ředitele pro praktické vyučování: „Rodiče a žáci, když přijdou, tak jdou do jedné místnosti nahoru, kde se jim pustí prezentace školy. Kolegyně jim povykládá o tom, co na naší škole učíme, jaké obory, poptá se, o co mají zájem, a podle toho potom jdou na prohlídku školy. Jdou do laboratoří elektro, do dílen elektro. Tady jsou dílny slaboproud, automatizace, elektroniky a potom jsou odvezeni na dílny Hlubinská, kde máme silnoproudé dílny, polygon vysokého napětí a jsou tam také dílny optiků. Máme jedny z nejmodernějších dílen v republice, takže máme co ukázat.“

      O absolventy této školy je na trhu práce obrovský zájem.

      Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Budeme stavět zcela jistě v České republice nové jaderné bloky a jenom odhadem bude v tuto chvíli chybět při stávajícím systému vzdělávání a rozložení odborníků na pracovním trhu zhruba deset tisíc pracovních míst, což je velké kvantum. Samozřejmě, že nelze spoléhat na to, že to zabezpečí pouze školy. Musíme taky počítat s tím, že budeme muset rekvalifikovat a doplňovat kvalifikaci stávajících zaměstnanců anebo lidí, kteří do té energetiky budou muset nastoupit a vyučili se v nějakých jiných oborech.“

      Na Mendelově gymnáziu se utkali talentovaní přírodovědci

      Mendelovo gymnázium v Opavě už po 16. uspořádalo Přírodovědnou soutěž pro žáky 9. tříd základních škol a studenty víceletých gymnázií. Tentokrát na téma oheň. Letos se do ní zapojil rekordní počet týmů.

      Na Mendelově gymnáziu vyvrcholila už tradiční Přírodovědná soutěž. A to krajským kolem, do kterého z oblastního kola postoupilo 14 nejlepších tříčlenných týmů žáků 9. tříd ZŠ a 10 týmů z víceletých gymnázií.

      Hana Bartošíková, učitelka, Mendelovo gymnázium: “Jsou celkem 4 stanoviště, tady jste v chemické laboratoři, kde probíhá laboratorní část chemie, kromě toho píší ještě chemický test, potom je stanoviště fyziky, které taky probíhá ve fyzikální laboratoři, v biologické laboratoři probíhá přírodopis a potom ještě máme eko zeměpis dole v biologické posluchárně, takže celkem 4 stanoviště.”

      Adam Wiltsch, učitel, Mendelovo gymnázium: “V této učebně jsou úlohy z eko zeměpisu, mají tady určovat podle obrázků jednotlivé oblasti podle třeba fotografií, požárních aut, odhadují, jestli to auto pochází z Ameriky nebo třeba z ČR. Jsou velmi šikovní, ale paradoxně největší problém mají s běžnějšími otázka jako je poznat třeba některé suroviny na vaření a tak dál.”

      Vojtěch Lagan, student, Mendelovo gymnázium: “Tady u nás na fyzice mají studenti za úkol teoretickou část i praktickou část dělají dva pokusy, které se týkají tento rok téma oheň, takže dělají pokus s ohněm a vyplňují i teoretickou část. Většině to jde, ale musíme tu obtížnost nastavit tak, aby ne všichni měli plný počet bodů.”

      anketa: soutěžící žáci a studenti .“Teďka poznáváme suroviny a nevíme co to je, ale musíme to poznat aniž bysme to chutnali a jde nám to úžasně. Ostatní úkoly jsme měli, ty už jsou složitější.”

      “My teďka tady máme kvíz se státy a myslím, že jako dobrý. Docela jsme věděli a moc si to užíváme.”

      “Soutěž nás baví, musím pochválit dobrou organizaci a myslím si, že to vyhrajem. Budeme se snažit to vyhrát.”

      “Zatím ta chemie mě zatím nejvíc baví, ale jinak biologie byla taky dobrá, tam jsme dělali pokusy a ještě zeměpis byl dobrý, tam taky byly praktické úkoly.”

      Adam Pekárek, student, Mendelovo gymnázium : “Tady v těch třídách jsou různě žáci gymnázia, kteří mají za úkol hlídat děti jestli nepodvádí nebo nepoužívají jiné prostředky pro podvádění.”

      Body soutěžní týmy sbíraly i za videonahrávky na téma Oheň, které posílaly předem. Ty ale nebyly povinné.

      Monika Klapková, ředitelka, Mendelovo gymnázium “Tuto soutěž zajišťuje MS kraj, který nám každoročně dává velkou podporu, takže si toho moc vážíme a samozřejmě město Opava, které zajišťuje oblastní soutěž. Tato soutěž má u nás velkou tradici. Myslím si, že můžeme být na ni hodně pyšní, Dokonce je takový zájem, že musíme dělat omezení."

      V kategorii základních škol si nejlépe vedl tým z Kobeřic, V kategorii víceletých gymnázií zvítězilo Mendelovo gymnázium a cenu za nejlepší video si odnesl studenti Gymnázia Krnov.

      Soutěž cukrářů Podbeskydský ještěr oslavila 10 let

      Nejen precizní cukrářská technika, ale také kreativita a fantazie. Ve Frýdku-Místku se uskutečnil desátý ročník prestižní cukrářské soutěže Podbeskydský ještěr. Letos poprvé soutěžící vyráběli dorty na určené téma. Tím byla fauna a flora.

      10 soutěžících z cukrářských škol mezi sebou přijelo poměřit síly v tvorbě dortů na soutěž Podbeskydský ještěr. Pořádá ji Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku.

      Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Tato soutěž je desátým ročníkem pro obor cukrář a letos poprvé máme zadané téma – fauna a flora. Žáci mají možnost předvést své umění, není to zaměřeno na konkrétní zdobení, každý může uplatnit svou fantazii. Soutěž se pořádá pod záštitou pana ředitele, pana doktora Smutného, který je velkým fandou gastronomie a pro obor opravdu žije."

      Na tvorbu dortu měli soutěžící pět hodin a pečlivě je sledovala odborná porota.

      Eliška Dernerová, porotkyně: "Hodnotíme tady průběh sestavování a potom chuť. Chuťové vlastnosti ovlivňují bodování hodně, až z 50 %. Měli by použít všechny suroviny, které mají k použít, a pracovat s nimi tak, jak si zaslouží."

      Tereza Olšanová, soutěžící: "Jmenuji se Tereza Olšanová, přijela jsem ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce. Mám špenátový dort s čokoládovým korpusem a chloé krémem. Je zdobený čokoládovou hmotou, jako by to byla kůra stromu a uprostřed bude sedět sovička."

      Anička Štěpánková, soutěžící: "Jsem z této školy a připravila jsem malinovo-pistáciový dort. Na bocích budou kytičky a nahoře budou motýlci, jako by letěli."

      O cukrářské řemeslo je v poslední době velký zájem. Přestože je práce v tomto oboru časově i fyzicky náročná, patří cukrář mezi vyhledávané profese.

      Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Tento obor je každým rokem plně naplněn. Žáků máme dostatek a někteří se na obor ani nedostanou, protože zájem je obrovský."

      Eliška Dernerová, porotkyně: "Je to velmi žádaný obor a v podstatě ta nabídka pracovních míst je daleko větší, než jsou zájemci. Dnes už se bez problémů prosadí i v zahraničí, tam jsou naši lidé velmi žádaní."

      Tereza Olšanová, soutěžící: "Kdyby to vyšlo, chtěla bych si otevřít vlastní cukrárnu."

      Anička Štěpánková, soutěžící: "Uvažuju, že si udělám nějaký kurz na cukrařinu, abych se naučila víc. A pak buď otevřít cukrárnu, nebo třeba pracovat v Marlence, ale to ještě uvidím."

      Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tento rok to bylo s tematikou fauna a flora, čili obor, který je mi blízký, protože jsem vystudovaný biolog. A výsledky byly nádherné. Byla to opravdu zkušená práce nejenom žáků naší školy, ale dá se říci celorepublikově, protože zde byly žáci z Jižní Moravy a samozřejmě i z dalších regionů.“

      Soutěž nakonec vyhrála Viktorie Prášková ze Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví v Bzenci. Každá soutěžící ale dostala hodnotnou odměnu.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Studuj u nás
      12. března 2025, 17:27

      Dobrý den, jsme rádi, že jste si našli čas na další díl školního magazínu TV Polar Studuj u nás. Začneme Dnem otevřených dveří na SŠ elektrotechnické v Ostravě, navštívíme přírodovědnou soutěž v Opavě a nakonec ochutnáme dorty ve Frýdku-Místku.

      O absolventy elektrotechnických škol je velký zájem

      V následujících letech dojde k masivnímu rozvoji energetiky a rozvodné soustavy, proto jsou elektrotechnické školy v současnosti velmi žádané.

      Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Proto připravujeme ještě některé další akce. To znamená, v našem případě to bude ve spolupráci s firmami a s Moravskoslezským krajem. Rozšíříme výuku na sítích nízkého napětí a připravujeme jeden velký projekt. Rádi bychom postavili tady v zahradě školy velký polygon asi za 37 milionů korun, který by měl sloužit k demonstraci a rozvoji těch cílových vědomostí žáků při konstrukci a práci na vysokém napětí.“

      Nejen tyto projekty, ale také školu se proto snažili učitelé ve spolupráci se svými žáky prezentovat při Dni otevřených dveří co nejlépe.

      Petr Vavřiňák, zástupce ředitele pro praktické vyučování: „Rodiče a žáci, když přijdou, tak jdou do jedné místnosti nahoru, kde se jim pustí prezentace školy. Kolegyně jim povykládá o tom, co na naší škole učíme, jaké obory, poptá se, o co mají zájem, a podle toho potom jdou na prohlídku školy. Jdou do laboratoří elektro, do dílen elektro. Tady jsou dílny slaboproud, automatizace, elektroniky a potom jsou odvezeni na dílny Hlubinská, kde máme silnoproudé dílny, polygon vysokého napětí a jsou tam také dílny optiků. Máme jedny z nejmodernějších dílen v republice, takže máme co ukázat.“

      O absolventy této školy je na trhu práce obrovský zájem.

      Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Budeme stavět zcela jistě v České republice nové jaderné bloky a jenom odhadem bude v tuto chvíli chybět při stávajícím systému vzdělávání a rozložení odborníků na pracovním trhu zhruba deset tisíc pracovních míst, což je velké kvantum. Samozřejmě, že nelze spoléhat na to, že to zabezpečí pouze školy. Musíme taky počítat s tím, že budeme muset rekvalifikovat a doplňovat kvalifikaci stávajících zaměstnanců anebo lidí, kteří do té energetiky budou muset nastoupit a vyučili se v nějakých jiných oborech.“

      Na Mendelově gymnáziu se utkali talentovaní přírodovědci

      Mendelovo gymnázium v Opavě už po 16. uspořádalo Přírodovědnou soutěž pro žáky 9. tříd základních škol a studenty víceletých gymnázií. Tentokrát na téma oheň. Letos se do ní zapojil rekordní počet týmů.

      Na Mendelově gymnáziu vyvrcholila už tradiční Přírodovědná soutěž. A to krajským kolem, do kterého z oblastního kola postoupilo 14 nejlepších tříčlenných týmů žáků 9. tříd ZŠ a 10 týmů z víceletých gymnázií.

      Hana Bartošíková, učitelka, Mendelovo gymnázium: “Jsou celkem 4 stanoviště, tady jste v chemické laboratoři, kde probíhá laboratorní část chemie, kromě toho píší ještě chemický test, potom je stanoviště fyziky, které taky probíhá ve fyzikální laboratoři, v biologické laboratoři probíhá přírodopis a potom ještě máme eko zeměpis dole v biologické posluchárně, takže celkem 4 stanoviště.”

      Adam Wiltsch, učitel, Mendelovo gymnázium: “V této učebně jsou úlohy z eko zeměpisu, mají tady určovat podle obrázků jednotlivé oblasti podle třeba fotografií, požárních aut, odhadují, jestli to auto pochází z Ameriky nebo třeba z ČR. Jsou velmi šikovní, ale paradoxně největší problém mají s běžnějšími otázka jako je poznat třeba některé suroviny na vaření a tak dál.”

      Vojtěch Lagan, student, Mendelovo gymnázium: “Tady u nás na fyzice mají studenti za úkol teoretickou část i praktickou část dělají dva pokusy, které se týkají tento rok téma oheň, takže dělají pokus s ohněm a vyplňují i teoretickou část. Většině to jde, ale musíme tu obtížnost nastavit tak, aby ne všichni měli plný počet bodů.”

      anketa: soutěžící žáci a studenti .“Teďka poznáváme suroviny a nevíme co to je, ale musíme to poznat aniž bysme to chutnali a jde nám to úžasně. Ostatní úkoly jsme měli, ty už jsou složitější.”

      “My teďka tady máme kvíz se státy a myslím, že jako dobrý. Docela jsme věděli a moc si to užíváme.”

      “Soutěž nás baví, musím pochválit dobrou organizaci a myslím si, že to vyhrajem. Budeme se snažit to vyhrát.”

      “Zatím ta chemie mě zatím nejvíc baví, ale jinak biologie byla taky dobrá, tam jsme dělali pokusy a ještě zeměpis byl dobrý, tam taky byly praktické úkoly.”

      Adam Pekárek, student, Mendelovo gymnázium : “Tady v těch třídách jsou různě žáci gymnázia, kteří mají za úkol hlídat děti jestli nepodvádí nebo nepoužívají jiné prostředky pro podvádění.”

      Body soutěžní týmy sbíraly i za videonahrávky na téma Oheň, které posílaly předem. Ty ale nebyly povinné.

      Monika Klapková, ředitelka, Mendelovo gymnázium “Tuto soutěž zajišťuje MS kraj, který nám každoročně dává velkou podporu, takže si toho moc vážíme a samozřejmě město Opava, které zajišťuje oblastní soutěž. Tato soutěž má u nás velkou tradici. Myslím si, že můžeme být na ni hodně pyšní, Dokonce je takový zájem, že musíme dělat omezení."

      V kategorii základních škol si nejlépe vedl tým z Kobeřic, V kategorii víceletých gymnázií zvítězilo Mendelovo gymnázium a cenu za nejlepší video si odnesl studenti Gymnázia Krnov.

      Soutěž cukrářů Podbeskydský ještěr oslavila 10 let

      Nejen precizní cukrářská technika, ale také kreativita a fantazie. Ve Frýdku-Místku se uskutečnil desátý ročník prestižní cukrářské soutěže Podbeskydský ještěr. Letos poprvé soutěžící vyráběli dorty na určené téma. Tím byla fauna a flora.

      10 soutěžících z cukrářských škol mezi sebou přijelo poměřit síly v tvorbě dortů na soutěž Podbeskydský ještěr. Pořádá ji Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku.

      Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Tato soutěž je desátým ročníkem pro obor cukrář a letos poprvé máme zadané téma – fauna a flora. Žáci mají možnost předvést své umění, není to zaměřeno na konkrétní zdobení, každý může uplatnit svou fantazii. Soutěž se pořádá pod záštitou pana ředitele, pana doktora Smutného, který je velkým fandou gastronomie a pro obor opravdu žije."

      Na tvorbu dortu měli soutěžící pět hodin a pečlivě je sledovala odborná porota.

      Eliška Dernerová, porotkyně: "Hodnotíme tady průběh sestavování a potom chuť. Chuťové vlastnosti ovlivňují bodování hodně, až z 50 %. Měli by použít všechny suroviny, které mají k použít, a pracovat s nimi tak, jak si zaslouží."

      Tereza Olšanová, soutěžící: "Jmenuji se Tereza Olšanová, přijela jsem ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce. Mám špenátový dort s čokoládovým korpusem a chloé krémem. Je zdobený čokoládovou hmotou, jako by to byla kůra stromu a uprostřed bude sedět sovička."

      Anička Štěpánková, soutěžící: "Jsem z této školy a připravila jsem malinovo-pistáciový dort. Na bocích budou kytičky a nahoře budou motýlci, jako by letěli."

      O cukrářské řemeslo je v poslední době velký zájem. Přestože je práce v tomto oboru časově i fyzicky náročná, patří cukrář mezi vyhledávané profese.

      Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Tento obor je každým rokem plně naplněn. Žáků máme dostatek a někteří se na obor ani nedostanou, protože zájem je obrovský."

      Eliška Dernerová, porotkyně: "Je to velmi žádaný obor a v podstatě ta nabídka pracovních míst je daleko větší, než jsou zájemci. Dnes už se bez problémů prosadí i v zahraničí, tam jsou naši lidé velmi žádaní."

      Tereza Olšanová, soutěžící: "Kdyby to vyšlo, chtěla bych si otevřít vlastní cukrárnu."

      Anička Štěpánková, soutěžící: "Uvažuju, že si udělám nějaký kurz na cukrařinu, abych se naučila víc. A pak buď otevřít cukrárnu, nebo třeba pracovat v Marlence, ale to ještě uvidím."

      Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tento rok to bylo s tematikou fauna a flora, čili obor, který je mi blízký, protože jsem vystudovaný biolog. A výsledky byly nádherné. Byla to opravdu zkušená práce nejenom žáků naší školy, ale dá se říci celorepublikově, protože zde byly žáci z Jižní Moravy a samozřejmě i z dalších regionů.“

      Soutěž nakonec vyhrála Viktorie Prášková ze Střední školy gastronomie, hotelnictví a lesnictví v Bzenci. Každá soutěžící ale dostala hodnotnou odměnu.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-12-03-2025-17-27