Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • KLIMKOVICE ZAHAJUJÍ REKONSTRUKCI DOMOVA PRO SENIORY ZA 23 MILIONŮ KORUN
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • FALEŠNÍ BANKÉŘI VYLÁKALI Z LIDÍ NA OSTRAVSKU 15 MILIONŮ, POLICIE ŘEŠÍ 40 PŘÍPADŮ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • STÁT STÁLE ŘEŠÍ, ZDA BUDE KVŮLI STAVBĚ PŘEHRADY NOVÉ HEŘMINOVY VYVLASTŇOVAT
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • FESTIVAL OSTRAVSKÉ DNY CHYSTÁ SVĚTOVÉ PREMIÉRY I KONCERT NA ČERPACÍ STANICI
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Dobrý den, jsme na začátku školního magazínu TV Polar Studuj u nás. Ukážeme vám, kam jezdí studenti Gymnázia Hladnov, navštívíme Den otevřených dveří v Ostravě - Porubě a nakonec si představíme SPŠ stavební v Zábřehu.

      Žáci Gymnázia Hladnov jezdí na dlouhodobé studijní pobyty

      Gymnázium Hladnov ve Slezské Ostravě získalo novou akreditaci pro program Erasmus+, a tak jeho žáci mohou pokračovat v dlouhodobých studijních pobytech napříč Evropou.

      Daniel Kašička, ředitel Gymnázia Hladnov: „Naši žáci tak navštívili Švédsko, Finsko, Belgii, Irsko a dokonce byli i na Sardinii. Zapojují se takto, že nastoupí do nějaké třídy a jsou součástí během toho měsíce po celou dobu. Zúčastňují se vzdělávání, v některých situacích se třeba upravuje pro ně rozvrh. Jedná se o ten jazyk, určitě dojde k takovému zautomatizování a praktického zapojení toho jazyka s tím že jsou ubytování v těch rodinách. Tak to samozřejmě podporuje zase i tu kulturu a ty Národní zvyklosti a opravdu tam jde o to, že se potom nebojí mluvit, vždycky přijedou opravdu jazykově hodně posunuti.“

      Tradice výjezdů žáků Gymnázia Hladnov už trvá mnoho let, přesto je tento školní rok výjimečný.

      Martina Baseggio, koordinátor projektu: „V letošním školním roce se nám podařil opravdu velký kousek, protože vyjelo 11 studentů do zahraničí na dlouhodobou mobilitu. A to znamená, že strávili měsíc v zahraniční škole, kde na jednu stranu bydleli v hostitelských rodinách, takže měli šanci se seznámit s kulturou každé té země, na druhou stranu chodili do výuky, chodili do těch škol, výuku měli většinou v angličtině nebo ve španělštině, což jsou vlastně jazyky, na které se tady na Hladnově soustřeďujeme. Zkusili si, co to znamená chodit do školy v cizím prostředí, byli tam úplně sami bez doprovodu učitele, takže to pro ně byla taková životní zkušenost.“

      Dalším vydařeným projektem na Hladnově bylo vybudování nové moderní učebny.

      Daniel Kašička, ředitel Gymnázia Hladnov: „Máme novou multimediální učebnu, která byla postavena z projektu pro rozvoj digitálních kompetencí a spravedlivé transformace, takže je zaměřená na informační technologie a na robotiku. Její hodnota byla 2,6 milionů Kč včetně učebních pomůcek.“

      Střední škola služeb a podnikání v Porubě nabízí osm oborů

      Jednou z největších středních škol v MS kraji je SŠ služeb a podnikání v Ostravě – Porubě. Pro více informací jsme navštívili její Den otevřených dveří.

      Tuto střední školu v současné době navštěvuje 927 žáků ve 36 třídách, což řadí SŠ služeb a podnikání v Ostravě – Porubě mezi největší vzdělávací zařízení v našem regionu.

      Rostislav Besta, ředitel SŠ služeb a podnikání Ostrava – Poruba: „Škola nabízí osm vzdělávacích oborů, tři obory s výučním listem - učební obory jako je kadeřník, prodavač a aranžér a pět maturitních oborů jako je ekonomika podnikání, masér sportovní a rekondiční, kosmetické služby, fotograf. Máme také nástavbové studium podnikání, a to v denní a dálkové formě, v rámci celoživotního vzdělávání také nabízíme rekvalifikační kurzy například prodlužování vlasů a také nabízíme autorizované zkoušky k získání profesních kvalifikací.“

      Den otevřených dveří připravili učitelé i se svými žáky tak, aby příchozí co nejvíce zaujal a mohli si vyzkoušet, co jednotlivé obory obnášejí.

      Pavlína Kubalová, organizátorka Dne otevřených dveří: „My se snažíme každý rok budoucím studentům předkládat vlastně všechny obory postupně na jednotlivých stanovištích, jak po teoretické tak praktické stránce. Děláme to dvakrát ročně. Dneska se koná druhý den otevřených dveří a řekla bych, že tady dostanou návštěvníci dostatečné informace od všech učitelů jak z teorie, tak z praxe. Máme tady studenty, kteří doprovázejí všechny návštěvníky do jednotlivých stanovišť, pak tady máme občerstvení, máme tady ukázky různých projektů a různých prací studentů, máme tady různé programy, se kterými se mohou setkat, a samozřejmě jsou tady jednotlivé třídy, které jsou zaměřené jako stanoviště na konkrétní obory.“

      A do prezentace školy se zapojili i samotní žáci.

      anketa: žáci SŠ služeb a podnikání

      „Dneska tady fotíme na dnu otevřených dveří, klidně se můžete nechat vyfotit, a jestli chcete, tak si tady podejte přihlášku a nebudete toho litovat.“

      „Učíme se pedikúru, manikúru, vyšetření pleti, učíme se, jak se starat hlavně třeba o sebe i poradit ostatním.“

      SŠ služeb a podnikání také zvelebuje své zázemí.

      Rostislav Besta, ředitel SŠ služeb a podnikání Ostrava – Poruba: „Máme v plánu opravu střechy tělocvičny, čeká nás oprava kanalizace a zpevněných ploch na odloučených pracovištích, čeká nás malování, čeká nás instalace fotovoltaiky tady na tuto budovu. Takže těch plánů máme spoustu.“

      SPŠ stavební nabízí tři čtyřleté maturitní obory

      Pro ty, kteří se rozhodují, kde pokračovat po základní škole, máme v následující reportáži zajímavý tip. Představíme vám totiž SŠ stavební v Ostravě – Zábřehu.

      SPŠ stavební v Ostravě – Zábřehu nabízí tři základní obory, které jsou všechny čtyřleté, zakončené maturitní zkouškou.

      Andrea Ondrušová, zástupkyně ředitele SPŠ stavební: „Prvním z nich je ten nejstarší, je to takový tradiční a největší obor, a to je stavebnictví. Na stavebnictví otevíráme pro uchazeče 3 třídy pro celkem 90 žáků. A v průběhu studia tady tito žáci získají zkušenosti a praxi v projektování staveb od základu až po střechu. V grafických programech AutoCAD a ArchiCAD také získají znalosti o stavebních materiálech, základy v rozpočtování, základy navrhování nějakých nosných konstrukcí, statického hlediska či zaměření stavby po geodetické stránce. Další dva obory jsou novější obory, prvním z nich je geodézie a katastr nemovitostí. To je obor, ve kterém otevíráme jednu třídu pro 30 uchazečů, a kromě výuky geodézie studenti se ještě učí měřit pomocí geologických přístrojů a pak naměřené výsledky zpracovávají ve škole a pomocí počítačových programů vytvářejí výsledky. Učí se také pracovat s katastrem nemovitostí a z geoinformační systémy. Obor technické lyceum reflektuje poslední požadavky společnosti hlavně na všeobecné vzdělání, protože je zde rozšířená výuka hlavně přírodovědných předmětů, jako je matematika, fyzika, chemie či informační technologie.“

      Stavební průmyslovka se může pochlubit také úspěchy svých studentů v národních i mezinárodních soutěžích.

      Simona Průdková, učitelka ICT: „Účastníme se soutěží, které pořádají firmy zabývající se výrobou stavebních materiálů. Naši studenti jsou velmi úspěšní. Loni Adam Pravda obsadil v celostátní soutěži druhé místo v soutěži o nejlepší projekt, ve stejné soutěži a Pavlína Jajcajová získala speciální ocenění společnosti Luxia. Dále se naši studenti ještě účastní celostátní soutěže pro stavební školy, je to projektování v grafických programech, kde jsme v dlouhodobé historii nejlepší střední škola v České republice.“

      Na prezentacích během Dne otevřených dveří se podíleli i samotní studenti.

      Andrea Pinková, studentka: „Nachystali jsme si tady v učebně fyziky pokusy chemické a fyzikální. Potom tady máme učebnu, ve které předvádíme architekturu, kde jsou ukázané nějaké naše práce, pak tady máme 3D tiskárnu a potom na stavitelství tady máme taky nějaké ukázky našich prací.“

      Průmyslovka produkuje stavební odborníky, kteří mohou dál studovat vysokou školu nebo jít rovnou do praxe.

      Adam Hurtík, absolvent: „Já studuji na Vysoké škole báňské obor architektura a inženýrství. Já jsem absolvoval tuhle školu a v podstatě všichni z mojí třídy šli na vysokou školu. Všechno, co jsem se zde naučil, používám už v praxi, už pracuji pro architektonickou kancelář. Vysokou školou procházím snadno a jednoduše, jestli máte chuť studovat technický obor, tak je to skvělá příprava.“

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Studuj u nás
      29. ledna 2025, 17:26

      Dobrý den, jsme na začátku školního magazínu TV Polar Studuj u nás. Ukážeme vám, kam jezdí studenti Gymnázia Hladnov, navštívíme Den otevřených dveří v Ostravě - Porubě a nakonec si představíme SPŠ stavební v Zábřehu.

      Žáci Gymnázia Hladnov jezdí na dlouhodobé studijní pobyty

      Gymnázium Hladnov ve Slezské Ostravě získalo novou akreditaci pro program Erasmus+, a tak jeho žáci mohou pokračovat v dlouhodobých studijních pobytech napříč Evropou.

      Daniel Kašička, ředitel Gymnázia Hladnov: „Naši žáci tak navštívili Švédsko, Finsko, Belgii, Irsko a dokonce byli i na Sardinii. Zapojují se takto, že nastoupí do nějaké třídy a jsou součástí během toho měsíce po celou dobu. Zúčastňují se vzdělávání, v některých situacích se třeba upravuje pro ně rozvrh. Jedná se o ten jazyk, určitě dojde k takovému zautomatizování a praktického zapojení toho jazyka s tím že jsou ubytování v těch rodinách. Tak to samozřejmě podporuje zase i tu kulturu a ty Národní zvyklosti a opravdu tam jde o to, že se potom nebojí mluvit, vždycky přijedou opravdu jazykově hodně posunuti.“

      Tradice výjezdů žáků Gymnázia Hladnov už trvá mnoho let, přesto je tento školní rok výjimečný.

      Martina Baseggio, koordinátor projektu: „V letošním školním roce se nám podařil opravdu velký kousek, protože vyjelo 11 studentů do zahraničí na dlouhodobou mobilitu. A to znamená, že strávili měsíc v zahraniční škole, kde na jednu stranu bydleli v hostitelských rodinách, takže měli šanci se seznámit s kulturou každé té země, na druhou stranu chodili do výuky, chodili do těch škol, výuku měli většinou v angličtině nebo ve španělštině, což jsou vlastně jazyky, na které se tady na Hladnově soustřeďujeme. Zkusili si, co to znamená chodit do školy v cizím prostředí, byli tam úplně sami bez doprovodu učitele, takže to pro ně byla taková životní zkušenost.“

      Dalším vydařeným projektem na Hladnově bylo vybudování nové moderní učebny.

      Daniel Kašička, ředitel Gymnázia Hladnov: „Máme novou multimediální učebnu, která byla postavena z projektu pro rozvoj digitálních kompetencí a spravedlivé transformace, takže je zaměřená na informační technologie a na robotiku. Její hodnota byla 2,6 milionů Kč včetně učebních pomůcek.“

      Střední škola služeb a podnikání v Porubě nabízí osm oborů

      Jednou z největších středních škol v MS kraji je SŠ služeb a podnikání v Ostravě – Porubě. Pro více informací jsme navštívili její Den otevřených dveří.

      Tuto střední školu v současné době navštěvuje 927 žáků ve 36 třídách, což řadí SŠ služeb a podnikání v Ostravě – Porubě mezi největší vzdělávací zařízení v našem regionu.

      Rostislav Besta, ředitel SŠ služeb a podnikání Ostrava – Poruba: „Škola nabízí osm vzdělávacích oborů, tři obory s výučním listem - učební obory jako je kadeřník, prodavač a aranžér a pět maturitních oborů jako je ekonomika podnikání, masér sportovní a rekondiční, kosmetické služby, fotograf. Máme také nástavbové studium podnikání, a to v denní a dálkové formě, v rámci celoživotního vzdělávání také nabízíme rekvalifikační kurzy například prodlužování vlasů a také nabízíme autorizované zkoušky k získání profesních kvalifikací.“

      Den otevřených dveří připravili učitelé i se svými žáky tak, aby příchozí co nejvíce zaujal a mohli si vyzkoušet, co jednotlivé obory obnášejí.

      Pavlína Kubalová, organizátorka Dne otevřených dveří: „My se snažíme každý rok budoucím studentům předkládat vlastně všechny obory postupně na jednotlivých stanovištích, jak po teoretické tak praktické stránce. Děláme to dvakrát ročně. Dneska se koná druhý den otevřených dveří a řekla bych, že tady dostanou návštěvníci dostatečné informace od všech učitelů jak z teorie, tak z praxe. Máme tady studenty, kteří doprovázejí všechny návštěvníky do jednotlivých stanovišť, pak tady máme občerstvení, máme tady ukázky různých projektů a různých prací studentů, máme tady různé programy, se kterými se mohou setkat, a samozřejmě jsou tady jednotlivé třídy, které jsou zaměřené jako stanoviště na konkrétní obory.“

      A do prezentace školy se zapojili i samotní žáci.

      anketa: žáci SŠ služeb a podnikání

      „Dneska tady fotíme na dnu otevřených dveří, klidně se můžete nechat vyfotit, a jestli chcete, tak si tady podejte přihlášku a nebudete toho litovat.“

      „Učíme se pedikúru, manikúru, vyšetření pleti, učíme se, jak se starat hlavně třeba o sebe i poradit ostatním.“

      SŠ služeb a podnikání také zvelebuje své zázemí.

      Rostislav Besta, ředitel SŠ služeb a podnikání Ostrava – Poruba: „Máme v plánu opravu střechy tělocvičny, čeká nás oprava kanalizace a zpevněných ploch na odloučených pracovištích, čeká nás malování, čeká nás instalace fotovoltaiky tady na tuto budovu. Takže těch plánů máme spoustu.“

      SPŠ stavební nabízí tři čtyřleté maturitní obory

      Pro ty, kteří se rozhodují, kde pokračovat po základní škole, máme v následující reportáži zajímavý tip. Představíme vám totiž SŠ stavební v Ostravě – Zábřehu.

      SPŠ stavební v Ostravě – Zábřehu nabízí tři základní obory, které jsou všechny čtyřleté, zakončené maturitní zkouškou.

      Andrea Ondrušová, zástupkyně ředitele SPŠ stavební: „Prvním z nich je ten nejstarší, je to takový tradiční a největší obor, a to je stavebnictví. Na stavebnictví otevíráme pro uchazeče 3 třídy pro celkem 90 žáků. A v průběhu studia tady tito žáci získají zkušenosti a praxi v projektování staveb od základu až po střechu. V grafických programech AutoCAD a ArchiCAD také získají znalosti o stavebních materiálech, základy v rozpočtování, základy navrhování nějakých nosných konstrukcí, statického hlediska či zaměření stavby po geodetické stránce. Další dva obory jsou novější obory, prvním z nich je geodézie a katastr nemovitostí. To je obor, ve kterém otevíráme jednu třídu pro 30 uchazečů, a kromě výuky geodézie studenti se ještě učí měřit pomocí geologických přístrojů a pak naměřené výsledky zpracovávají ve škole a pomocí počítačových programů vytvářejí výsledky. Učí se také pracovat s katastrem nemovitostí a z geoinformační systémy. Obor technické lyceum reflektuje poslední požadavky společnosti hlavně na všeobecné vzdělání, protože je zde rozšířená výuka hlavně přírodovědných předmětů, jako je matematika, fyzika, chemie či informační technologie.“

      Stavební průmyslovka se může pochlubit také úspěchy svých studentů v národních i mezinárodních soutěžích.

      Simona Průdková, učitelka ICT: „Účastníme se soutěží, které pořádají firmy zabývající se výrobou stavebních materiálů. Naši studenti jsou velmi úspěšní. Loni Adam Pravda obsadil v celostátní soutěži druhé místo v soutěži o nejlepší projekt, ve stejné soutěži a Pavlína Jajcajová získala speciální ocenění společnosti Luxia. Dále se naši studenti ještě účastní celostátní soutěže pro stavební školy, je to projektování v grafických programech, kde jsme v dlouhodobé historii nejlepší střední škola v České republice.“

      Na prezentacích během Dne otevřených dveří se podíleli i samotní studenti.

      Andrea Pinková, studentka: „Nachystali jsme si tady v učebně fyziky pokusy chemické a fyzikální. Potom tady máme učebnu, ve které předvádíme architekturu, kde jsou ukázané nějaké naše práce, pak tady máme 3D tiskárnu a potom na stavitelství tady máme taky nějaké ukázky našich prací.“

      Průmyslovka produkuje stavební odborníky, kteří mohou dál studovat vysokou školu nebo jít rovnou do praxe.

      Adam Hurtík, absolvent: „Já studuji na Vysoké škole báňské obor architektura a inženýrství. Já jsem absolvoval tuhle školu a v podstatě všichni z mojí třídy šli na vysokou školu. Všechno, co jsem se zde naučil, používám už v praxi, už pracuji pro architektonickou kancelář. Vysokou školou procházím snadno a jednoduše, jestli máte chuť studovat technický obor, tak je to skvělá příprava.“

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-29-01-2025-17-26